'Het hagelrisico is fors toegenomen, waar dat nou door komt weet ik niet' 'De Uitwisseling biedt beschouwer volop ruimte voor eigen interpretatie' Boerenbond houdt heropeningsfeest na spannende periode op Welgelegen Doorstart geeft goede hoop voor nieuwe compagnons Fruitteler Alkema heeft eerste hagelafw eer systeem in Tholen Donderdag 23 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Steentje Boekje over Vier Vrijheden moet reeks over kunstwerken gemeente afsluiten Bij het zes meter hoge kunstwerk De Uitwisseling, aan het Voorerf in Tholen, is - naast de post - het symbool 'poort' een belangrijk element. Dat vertelde de maker, Claus Bertram uit Oudemolen, vrijdagmiddag bij de 'onthulling'. Oud-gemeentearchivaris en lid van de ad viescommissie beeldende kunst Hans Zuurdeeg schreef ter gelegenheid ervan een boekje over de geschiedenis van de post in Tholen. Het gemeentebestuur zou graag zien dat hij ook nog een boekje het licht laat zien, gewijd aan het kunstwerk De Vier Vrijheden in Oud-Vossemeer. Kledinginzameling Vertraging Vier Vrijheden Bij de gemeente Tholen stonden ze raar te kijken toen André Alkema vroeg om een vergunning voor een anti-ha- gelkanon. 'Kan dat wel op Tholen?', vroegen ze zich vol gens de Sint-Maartensdijkse fruitteler af. Inmiddels (een jaar later) staat het apparaat, de schokgolfgenerator, mid den in de boomgaard aan de Veerhoekseweg. Klaar voor gebruik. Het is het eerste anti-hagelkanon op Tholen. Flinke investering Demonstratiedag Na maanden voorbereiding zijn ze er klaar voor bij de Boerenbond in Tholen: een heropeningsfeest. Mede-ei genaar Jan Slabbekoorn heeft na het faillissement van Den Engelsman Tholen B.V. een nieuwe compagnon ge vonden in zijn zwager Patrick de Graaf. Ze hebben in de cember een doorstart gemaakt met de winkel voor het buitenleven. En met een uitgebreider assortiment en een deels vernieuwde bezetting luiden ze het nieuwe begin in met een feestelijk programma van woensdag 29 april tot en met zaterdag 2 mei. Vacature Olifant in werking gesteld. „Wij houden op internet het weer in de gaten. Op buienradar kun -je zien hoe laat de bui ongeveer bij jou is. Wij schieten dus niet zomaar", vertelt Van Leeuwen. Als het kanon aan staat, hoor je om de vijf tot zes se conden een plof, volgens Alkema. Die heeft een geluidssterkte van ongeveer 130 decibel op tien meter van het apparaat en op 500 meter er vandaan is het geluid ongeveer 70 decibel. Volgens een tabel van de verkoper Inopower is dat vergelijk baar met 'een open venster in de straat' ofwel, tien decibel minder geluid dan bij een vrachtauto. De fruitteler legt uit dat er bij on weer plus en mindeeltjes in een wolk met elkaar botsen. „Daardoor zie je lichtflitsen uit een wolk ko men. Hagel ontstaat uit rondtollen de regendruppels in een wolk. Die bevriezen en zodra ze te zwaar zijn, vallen ze naar beneden." De schok golfgenerator zorgt ervoor dat de hagel als regen of natte sneeuw uit de wolk valt. „De werking is ver gelijkbaar met het gooien van een steentje in een vijver. Er ontstaat een kring van golfjes rond dat steentje. Als je om de zoveel se conden een steentje gooit, krijg je een constante golfbeweging. Dat doet de schokgolfgenerator ook in de wolk en daardoor komen de plus en mindeeltjes in een wolk weer een beetje in balans." Het is een fabel dat er een projec tiel, zoals een kogel de lucht in wordt geschoten met het anti-ha- gelkanon. „In feite bestrijden we lucht met lucht. We schieten een pakketje samengeperste lucht tot ongeveer vijftien kilometer hoogte de lucht in." Volgens Alkema valt De nadruk lag vrijdagmiddag erg op de post. In het roestvrijstalen werk van Bertram zijn twee enveloppen herkenbaar - de kleuren rood en blauw duiden daarbij op de lucht postenvelop. Niet toevallig, want het staat vlakbij de Postweg, sinds de achttiende eeuw onderdeel van de landpostroute tussen Vlissingen en Steenbergen. De uit Bergen op Zoom afkomstige oud-directeur Ben Koevoets van het voormalige Postmuseum (tegenwoordig Muse um voor Communicatie) in Den Haag ging in het gemeentehuis uit voerig in op de geschiedenis van het postvervoer. Koevoets liet bij het kunstwerk een aantal postduiven van Tholenaar Rinus Laban los als 'openingshandeling'. Hij vertelde dat de postduif in Europa rond 1850 is geïntroduceerd, maar dat ze ook Mensen in Nood houdt onder de naam Sam's Kledingactie op 9 mei een kledinginzameling in Tholen en Oud-Vossemeer. Bij de parochies van de katholieke kerken aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer en de Paulinastraat in Tholen kan tussen tien en twaalf uur goede, nog draag bare kleding, schoeisel en huis- houdtextiel in gesloten plastic zak ken worden afgeven. De opbrengst van de ingezamelde kleding komt al in de oudheid bekend was. In de Eerste Wereldoorlog zijn veel dui ven gebruikt voor het berichtenver keer. Door hun hoge vliegsnelhcid was de trefkans door vijandelijk vuur klein. In Brussel staat op de Varkensmarkt zelfs een monument voor de postduif. Bertram legde uit dat in de omge ving waar zijn creatie nu staat (Voorerf, Achtererf en Postweg), zowel sporen van het verleden als een belofte voor de toekomst her kenbaar zijn. Het pdortidee dat er ook achter zit, symboliseert volgens de kunstenaar de toegang tot een be schutting, de entree van een nieuwe wereld, ontsnapping en bevrijding. Het werk als geheel biedt degene die ernaar kijkt volop ruimte voor eigen interpretatie, zei Bertram. Hij bedankte de verschillende bedrijven ten goede aan de noodhulpprojecten van Cordaid Mensen in Nood. Dit jaar wordt een project in Kenia ge steund, waarin 'droogte cyclus ma nagement' centraal staat. Samen met lokale partners zorgt Cordaid Mensen in Nood ervoor dat de men sen minder kwetsbaar worden in pe riodes van droogte. Dit doen ze door het creëren van nieuwe inkom stenbronnen of het realiseren van waterbronnen. Hierdoor zijn de mensen minder afhankelijk van kli maatsinvloeden. die aan het maken en plaatsen van zijn creatie hebben meegewerkt. En ook gemeentesecretaris Nieuwkoop, voorzitter van de adviescommissie, die ongeveer 25 jaar geleden een ex positie va» Bertrams werk zag in het gemeentehuis van Willemstad (waar Nieuwkoop toen werkte) wat ertoe leidde dat hij als één van drie kunstenaars een ontwerp mocht in dienen. Wethouder mevrouw Velthuis ging in op de betekenis van kunst. „Kunst moet de zintuigen prikkelen en daarmee ook de geest." En ze vertelde dat de gemeente Tholen zes jaar geleden de beleidsnota 'Tholen scherper in beeld' heeft vastgesteld. Daarin zijn een aantal uitgangspun ten opgenomen met betrekking tot beeldende kunst binnen de gemeen te. Zo zal het gemeentebestuur toe passing van beeldende kunst na drukkelijk overwegen bij 'elk werk van enige importantie', stort ze voor elke verkochte vierkante „meter bouwgrond een euro in een reserve voor beeldende kunst, en vraagt ze derden die bijvoorbeeld bestem mingsplannen ontwikkelen mede werking voor het realiseren van kunst in de openbare ruimte. Het bestemmingsplan Stadszicht kwam op grond daarvan volgens het ge meentebestuur in aanmerking voor een kunstwerk. De ontwikkelings maatschappij Stadszicht b.v. stelde op verzoek drie jaar geleden 10.000 euro beschikbaar. Inclusief de ver lichting die het kunstwerk in het duister zichtbaar moet maken, zijn de kosten van De Uitwisseling 33.000 euro. De opdracht is al in juni 2007 aan Claus Bertram verstrekt, maar de re gels zorgden voor vertraging. Het bestemmingsplan liet namelijk geen bebouwing hoger dan drie meter toe. Een vrijstellingsprocedure was nodig én er moest een bouwvergun ning komen. Eind vorig jaar kon de kunstenaar eindelijk aan de slag. „Een llinke rit dus, maar het eindre sultaat is zeer geslaagd", aldus Vel thuis. De plaatsing is uiteindelijk ook nog vertraagd doordat de cre atie in de fabriek schade opliep die hersteld moest worden. Ze noemde het boekje 'De Uitwis seling. Grepen uit de geschiedenis van de paardenpost op Tholen' een waardevolle aanvulling op de eerde re uitgaven - allemaal van Hans Zuurdeegs hand - ter gelegenheid van de onthulling van gemeentelijke kunstwerken. Volgens Velthuis ligt er voor de oud-archivaris nog één verplichting, namelijk een boekje over het al in 1992 geplaatste kunst werk De Vier Vrijheden in Oud- Vossemeer. „Het zou mooi zijn als dat in het jaar 2010. ter gelegenheid van de vierin* van het 600-jarig be staan van deze kern. het licht zou zien." Voor zijn boekje - dat in een beperkte oplage is gemaakt - kon de schrijver maar weinig Thools illus tratiemateriaal vinden. Bijzonder was, dat hij op het internet op Marktplaats exemplaren van de eer ste Nederlandse postzegels vond met het poststempel 'Tholen'. Alle genodigden konden een exem plaar van het boekje meenemen. Verder waren er attenties voor de kunstenaar, de heren Koevoets en Zuurdeeg, en de heer Laban die zijn duiven beschikbaar stelde. Bij het kunstwerk zorgde een groep muzi kanten van Accelerando vrijdag middag voor muziek. En in de hal van het gemeentehuis waren in een vitrine enkele oude documenten, fo to's en voorwerpen te zien die met de Thoolse postgeschiedenis te ma ken hebben. Het woord kanon, gebruikt Alkema liever niet. „Daar worden sommige mensen zenuwachtig van. Ik zeg liever hagelafweerinstallatie of schokgolfgenerator. Want bij dat laatste zegje precies wat de machi ne doet." André en zijn vriendin Daphne van Leeuwen hebben dit jaar het fruit- bedrijf van vader Piet en moeder Annie Alkema overgenomen. Hij legt uit waarom hij ooR juist nu er voor heeft gekozen om een hage- lafweersysteem aan te schaffen. „Mijn ouders hebben in 1983 het bedrijf gekocht. Toen hagelde het wel eens. Nu hagelt het wel eens niet. Het hagelrisico is dus fors toe genomen. Waar dat nou door komt weet ik niet, maar het is gewoon zo." De fruitkweker heeft in de afgelo pen vier jaar meegemaakt dat zijn oogst twee seizoenen achter elkaar is verhageld. „Er viel dusdanig veel hagel dat mijn appels en peren niet meer voor consumptie ge schikt waren. Ze hadden hagel- schade: het fruit had een gat of een pukkel door de hagel opgelopen. Het was alleen nog geschikt voor appelmoes, maar als je daar je hele oogst voor gebruikt, draai je ver lies." Een collega in Krabbendijk kocht vier jaar geleden een anti-hagel- kanon en Alkema heeft het resul taat in de gaten gehouden. „Het af gelopen seizoen viel er weer een beetje hagel en mijn collega in Krabbendijke had niets. Toen heb ben we gezegd, wij willen ook zo'n apparaat." Het betekent een flinke investering" voor de fruitteler, want de schok golfgenerator kost 46.000 euro in clusief benodigdheden. Het appa raat bestaat uit een zeecontainer van zes bij twee meter, met daarin gasflessen, een ontstekingsketel (de onderkant van de schokgolfge nerator), bijbehorende elektronica en een bedieningskast. Uit het dak steekt een soort toeter (het uiteinde van de schokgolfgenerator) en op het dak.staat een zonnepaneel. Vanaf de weg is de groene contai ner vrijwel niet te zien, maar Alke ma heeft er een bouwvergunning voor moeten aanvragen, die hij met moeite kreeg. „Vervolgens is er een akoestisch rapport gemaakt. De ge meente heeft me daarna geadvi seerd om bij een aantal omwonen den langs te gaan. Dat heb ik gedaan. Ik ben bij een tiental buren langs geweest om de werking van het apparaat uit te leggen en wat hagel voor mij betekent als fruitte ler. Mensen kunnen last hebben van de knallen, maar ze kunnen er ook voordeel van hebben. Ze heb ben bijvoorbeeld ook minder kans op blikseminslag." De reacties zijn verschillend. „Mensen staat niet te trappelen bij het nieuws, maar er is wel begrip, omdat dit een agrarisch gebied is. De omwonenden hebben van de gemeente een brief ontvangen waarin ze zijn geïnformeerd over de komst van het apparaat en er werd in verteld dat ze ook bezwaar in konden dienen, maar er heeft niemand bezwaar gemaakt." Een schokgolfgenerator wordt in gezet bij naderend onweer. Kort voor de bui, een half uur tot twintig minuten vooraf, wordt het apparaat Fruitbedrijf Alkema houdt za terdag een demonstratiedag. Om twaalf uur en om half vier gaat de schokgolfgenerator twee minuten aart, zodat om wonenden alvast kunnen wennen aan het geluid en welk effect het eventueel op de dieren in de wei heeft. Daartussen, om half twee. kunnen mensen bij het bedrijf aan de Veerhoekseweg 6 te recht voor uitleg over het ap paraat door de dealer. Die legt tevens uit hoe hagel ont staat. Van de gemeente is wethouder Van Dis met nog een paar personen aanwezig voor het beantwoorden van eventuele vragen. Belangstel lenden kunnen ook een rond leiding door de boomgaard krijgen. er dan in een straal van 500 meter rond de machine geen hagel meer. Dat is zo'n 80 tot 100 hectare. „Wij hebben 18 hectare boomgaard (85.000 bomen) op een aaneenge sloten stuk grond en daarom kun nen we het apparaat gebruiken." Alkema legt uit dat er andere fruit telers zijn die minder snel in aan merking komen voor zo'n hagel- kanon. „Veel boeren hebben hun grond versnipperd. Hier een stukje en daar een stukje. Of,ze zitten te dicht bij het dorp, zodat het teveel overlast geeft. Wij zitten wat dat betreft wel gunstig in redelijk afge legen gebied." De gebruiksfrequentie valt mee, vindt Alkema. „Gemiddeld wordt het hagelkanon zo'n acht keer per jaar ingezet. En dan alleen in de periode van mei tot en met oktober, tot de laatste appel is geplukt." Van Leeuwen meent dat het vrijwel al leen overdag wordt gebruikt. „De meeste onweersbuien vallen over dag. Je kent dat wel, dat het de hele dag heeft lopen broeien en tegen het begin van de avond valt de bui. En 's nachts kom je niet altijd je bed uit om te kijken of er een bui aankomt." De gemeente Tholen heeft ervoor gekozen om Alkema bij wijze van proef een vergunning voor dit sei zoen te geven. Aan het einde wor den de ervaringen geëvalueerd. Als nu blijkt dat het apparaat niet mag blijven, zit Alkema met de handen in het haar. „Dan heb ik echt een groot probleem. Zo'n ding zet je niet zomaar eventjes neer. Het heeft mij flink wat geld gekost." Toch heeft hij goede hoop dat hij zijn hagelkanon mag houden. „Ze moeten er hier even aan wennen, want het is nieuw. In Borssele en bij Kapelle staan meer exemplaren. Er zijn er overigens 25 in heel Ne derland." Een andere mogelijkheid voor Al kema is zijn oogst verzekeren tegen hagelschade. „Maar je wil niet dat er hagel op je fruit valt. Je werkt er het hele jaar hard voor en daarom wil je hagelschade .voorkomen. We willen alles kunnen gebruiken, bo vendien moet je die beschadigde appels ook nog van de bomen pluk ken." r De komst van de schokgolfgenera tor betekent niet dat de familie rus tig kan achterover leunen. „We moeten actief de buienradar in de gaten houden en we kunnen niet zomaar weg als er slecht weer op komst is", vertelt Van Leeuwen. „Er zit gsm-besturing op. Door een smsje te sturen, kan ik het apparaat bij wijze aanzetten als ik in Tokyo zit, maar je wil toch liever in de buurt zijn", zegt Alkema. Hij vertelt dat de Zeeuvwe fruitte lers onderling een club hebben op gericht voor een telefonische waar- schuwingslijn. De telers beseffen maar al te goed dat zo'n kanon ook wel voor geluidsoverlast zorgt, maar ze proberen dat .zoveel moge lijk te beperken. „We bellen elkaar als er een bui aankomt. Het gaat van noord naar zuid en van oost naar west. Zo doen we er ook alles aan dat er niet onnodig geschoten wordt." Vader Piet Alkema pleit er wel voor dat het apparaat moet worden gebruikt. „Niet geschoten is altijd mis." Wethouder mevrouw Velthuis wijst de burgemeester op een detail van het kunstwerk De Uitwisseling. Rechts van hen de maker van de creatie, Claus Bertram uit Oudemolen. De schokgolfgenerator staat midden in de boomgaard aan de Veerhoekseweg. V.l.n.r. André Alkema, Daphne van Leeuwen en hun zoontje Bas van negen maanden. Jan Slabbekoorn zit er vanaf het begin, tweeënhalf jaar geleden opende de Boerenbondvestiging, al bij als bedrijfsleider. Dadrvoor werkte hij bij de Keiler keukenfa- briek in Roosendaal als hoofd ver koop. Den Engelsman Tholen B.V. is op 24 november failliet gegaan. „Vanwege de kredietcrisis is het droevig gesteld met luxe producten als keukens en badkamers." Slab bekoorn heeft Boerenbond losge koppeld van het concept en is sa men met De Graaf doorgegaan met het bedrijf. „We zijn in totaal an derhalve dag dicht geweest." Hoewel De Graaf banketbakker van beroep is (bij bakker Van Oost in Tholen), was hij in zijn vrije tijd altijd al bezig met tuinaanleg. „Hij heeft een bak met kennis meegeno men op het gebied van tuinieren en vijveraanleg", zegt Slabbekoorn. Het bedrijf bestaat volgens hem uit drie formules: het dierenleven, het buitenleven en buiten klussen. Hij zag al aankomen dat het min der goed ging met de winkel. „Ik heb de medewerkers tijdig geïnfor meerd dat het wel eens anders kon lopen, zodat ze ander werk konden vinden. Er is niemand ontslagen: de contracten liepen af en zijn niet verlengd." Drie medewerkers uit de oude situatie staan niet meer op de loonlijst. Voor de rest is de be zetting vrijwel ongewijzigd. Naast Patrick zijn de echtgenotes van de twee compagnons erbij gekomen. Jans dochter Colinda werkte al in de winkel en zij is gebleven, net als Anita van Oeveren-van Westen, Charlotte Oudesluijs en Birgit Raats. Inmiddels is er alweer een vacature bijgekomen voor een va kantiekracht. Omdat de voorraad niet meer vol doende werd aangevuld, vanwege financiële problemen bij Den En gelsman. waren de maanden na de doorstart spannend voor Slabbe koorn en De Graaf. „We hadden een trage aanloopperiode. De maanden december, januari en fe bruari zijn sowieso iets minder bij Boerenbond, ook landelijk, maar mensen weten de winkel weer te vinden. We hebben trouwe klanten en ik zie weer groei. We plussen weer." Er is hard gewerkt om de voorraad weer op peil te brengen en zelfs uit te breiden. „We hebben nu bij voorbeeld meer hondenaccessoi- res. We verkopen nu zelfs zwem vesten en schoentjes voor honden. Er is ook een modelijn met sofa's, kleding en tassen speciaal voor honden." Slabbekoorn vertelt dat er ook meer dieren bij zijn geko men. „De 'levende have' noemen we dat. We hadden al konijnen, vo gels en vissen. Van vissen hebben we nu een groter aanbod. Nieuw zijn muizen, cavia's en kippen en we hebben binnenkort ook een pa pegaai." Om bezoekers het lentegevoel te geven staat er bij de ingang van de winkel een stalletje met een schaap en twee lammetjes. „Die zijn van een boer uit de omgeving, maar die verkopen we niet. Het idee is om een 'levend stalletje' te houden met de volgende keer misschien een pony of een hangbuikzwijntje. De lammetjes gaan begin mei de wei in." Er zijn van woensdag tot en met zaterdag diverse kortingsacties, maar het feest breekt op zaterdag pas echt los. Er is van tien tot vier uur gratis ponyrijden voor kinde ren. er is een springkussen en kin deren kunnen zich laten schmin ken. Als ludiek extraatje is er van Het voltallige personeel van de Boerenbond in Tholen, v.l.n.r. achter: Jan Slabbekoorn, Anita ven Oeveren-van Westen, time en ratrick^ae Graaf, Sarina Slabbekoorn en Charlotte Oudesluijs. Voorzittend: Birgit Raats en Colinda Slabbekoorn. twaalf tot vier uur een olifant. Die heeft eigenlijk niet veel met Boe renbond te maken, maar zegt Slab bekoorn: „We zijn van het buiten leven, dus ook van alles wat leeft. Het leek ons leuk om mensen gra tis een ritje op een olifant te kun nen laten maken. We willen er een feestje van maken en met frisse moed de toekomst ingaan." Slab bekoorn ziet de toekomst roos kleurig in. „We kijken vooruit. Dat hoort bij een goede ondernemer. We hebben absoluut ideeën om uit te breiden, maar we gaan eerst maar verdienen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 13