BAL 'Nog even en dan heeft elke kern van Tholen een woonzorg voorziening' Voorbehoud bij aankoop van grond AbdijNieuws Nieuwe discussie over Thools windmolenbeleid Schoenzool uit 17de eeuw Eerste verkoping kerk buiten verband brengt 6137 euro op PAASSHOW GEMIST?? SHOWROOM Toekomstplannen bij opening woonzorgcentrum Dalemhof Donderdag 16 april 2009 65e jaargang no. 22 Bezoek nu onze AUTOBEDRIJF Thoolse SP wordt zelfstandige afdeling Bezwaren windmolens AJP zijn afgewezen Bijna miljoen Tholen Noord van provincie Raad niet bang voor schadeclaims Deze week „Zullen we afspreken de opening van Stadszicht voorjaar 2011Bij de opening van woonzorgcomplex Dalemhof in Tholen werd dinsdag direct al vooruit gekeken naar het volgende wozoco door directeur Rien Heijboer van zorg verlener SVRZ. Hij sprak de woorden uit op de begane grond van appartementencomplex Vliethof. De uitgestel de viering van de opening van dat gebouw -in 2006 al in gebruik genomen - was namelijk opgenomen in het feest je voor Dalemhof. Het blijft niet bij deze 'zorggebou- wen'. Heijboer sprak van het realiseren van een woon zorgzone in Tholen en daarnaast woonzorgvoorzieningen voor elke kern van Tholen. Woonzorgzone Schot-Oudesluijs voelt zich gepasseerd De eerste verkoping in de geschiedenis van de Oud Gere formeerde Gemeente in Nederland (buiten verband) in Sint Philipsland heeft zaterdag 6137 euro opgebracht. „Een prachtig bedrag," zegt lna van der Reest-van der Meer over de opbrengst. „Het is vanaf het begin druk geweest, we heb ben schitterend weer gehad en er is goed verkocht." Wattstraat 3, Tholen ,_Eendrachtbode, deThoolseCourant BIBLIOT/JJ^stbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland foon 0166-657007 b.g.g. 653474 fax 0166-657008 |ail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening ?0 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij de werkzaamheden op de Markt in Sint-Maartensdijk zijn onderdelen van een leren schoen gevonden, ver moedelijk uit de zeventiende eeuw. De schoen werd aangetroffen in een leeflaag uit de Middeleeuwen. Het gaat om de zool en de tong van het schoeisel van onze voorouders. „Het is eigenlijk gewoon stadsafval. Het is niet zo verwonderlijk om zoiets aan te treffen," zegt archeoloog Fredcrique D'Houdt van SOB-Research die in opdracht van de gemeente bij de graafwerkzaamheden aanwezig is. Hoe oud de schoen precies is, kan hij nog niet zeggen. Dat moet nog onder zocht worden. Wel is duidelijk dat er ongeveer op 1,30 meter onder het maaiveld een leeflaag ligt van tien centimeter op een 'mestpakket' waar mee de toenmalige bewoners het ni veau van de markt verhoogden. Ook is er een restant van een waterput aangetroffen, ongeveer 15 tot 20 me ter voor het voormalige gemeente huis. Volgens D'Hondt was de plaats bekend. Op oude tekeningen is de put te zien. Ook deze dateert vermoede lijk uit de zeventiende eeuw. De archeoloog is alleen bij de werk zaamheden aanwezig als er sleuven worden gegraven. Door de aanleg van riolering, kabels en leidingen is er in de loop der jaren al veel verstoord, zegt hij. Twee jaar geleden vond hij in Scherpenisse aan de Noordstraat een pelgrimsteken bij werkzaamheden voor de uitbreiding van de kerk van de Gereformeerde Gemeente. In mei Wordt de Thoolse SP een zelf standige afdeling. Dat zei Theo Kore- vaar van de afdeling in oprichting (i.o.) dinsdagavond in de commissie ruimte toen hij gebruik maakte van het spreekrecht over de windmolens bij Stavenisse. Korevaar licht desge vraagd toe dat de afdeling Vlissingen de Thoolse afdeling i.o. voordraagt aap het hoofdbestuur van de Socialis tische Partij. Dat gebeurt op 1 mei, op de dag van de arbeid. Maar dat is toevallig, zegt hij. „Het is eerder dan we hadden verwacht. Ze vinden dat we goed bezig zijn. We hebben ook een stevige kerngroep van 8 tot 9 mensen." De afdeling telt nu zestig leden, 50 was het minimum. De afde ling gaat op zoek naar geschikte kan didaten voor de gemeenteraadsver kiezingen volgend jaar. Er is een lijst van tien personen opgesteld. Kore vaar is er een van. Op 11 mei houdt de SP een ledenvergadering in het Holland Huis in Scherpenisse. Aan vang half acht. Het bezwaar van R. Brouwer en mevr. A. de Ruyter-Kcyzer tegen 5 windmolens bij Anna Jacobapolder is door b. en w. afgewezen. Volgens het college zijn de twee niet aan te merken als belanghebbenden. Ze hadden protest aangetekend tegen het vrijstellingsbesluit en de bouw vergunning voor 5 windturbines en het aanleggen van bekabeling en bouwwegen aan de Del Campo- en Zuidweg bij Anna Jacobapolder. De vijf hogere windmolens vervangen de vier kleinere die er al jaren staan. De provincie Zeeland heeft bijna 960.(XX) euro betaald voor de aan koop van gronden in plan Noord Tho len. Het gaat om de herontwikkeling van het oude bedrijventerrein met verplaatsing van diverse ondernemin gen zoals banketfabriek De Waal en zeevishandel de Eendracht. Ze krij gen allebei een nieuw bedrijfspand aan de Stevinweg op bedrijventerrein Welgelegen II tegenover Melse/Mul- timate. De provinciale bijdrage was eigenlijk pas in 2010 gepland, maar de provincie heeft het bedrag nu eer der aangewend dan begroot. Bewoonster Nel Bijl verklaart met het lanceren van confetti het nieuwe Dalemhof voor geopend. Na de 'regen' krijgen de genodigden een hapje en een drankje in het woonzorgcentrum en indien gewenst een mndleiding. Over zeven weken komt het college van b. en w. met een voorstel over het Thoolse windmolenbeleid, maar aan de bestaande projecten, waar voor de raad eerder groen licht gaf, wordt gewoon doorgewerkt. Dat leidde dinsdagavond in de adviescommissie ruimte tot verontwaardigde reacties bij RFT en ABT. „Plak het woord Palermo maar boven de Thoolse brug," zei J.J. van 't Hof van ABT, verwijzend naar het Itali aanse oord waar de maffia de touwtjes in handen heeft. Een meerder heid van de gemeenteraad gaf aan te willen praten over het wel of niet uitbreiden van het aantal megawatt dat de gemeente met windmolens wil opwekken. De SP overhandigde een lijst met 200 handtekeningen van bewoners in Stavenisse die tegen het plaatsen van vier nieuwe w indmolens in de buurt van het dorp zijn. Thoolse Nel van Weenen debuteert met aquarellen op Kunstroute Alle genodigden zijn eerst in Vliethof ontvangen voor toespraken van de di recteuren van de betrokken partijen: woningcorporatie Castria, projectont wikkelaar Marsaki en zorgverlener SVRZ. Naast bewoners en gebruikers van Vliethof en Dalemhof zijn ook medewerkers van het architectenbu reau Archikon en bouwbedrijf Delta op het feestje afgekomen, omdat die voor het ontwerp en de bouw van Da lemhof hebben gezorgd. Ze mogen luisteren naar een 'even te vreden directeur van een woningcor poratie'. Jaap Kloet van Castria doelt met zijn 'tijdelijke tevredenheid' op de negatieve publiciteit die zijn sector in zijn ogen krijgt. Hij is trots op de twee complexen en dat dat in het stad je Tholen kan. „Integraal denken over wonen, zorg en welzijn zijn al lang kernwoorden. Maar hier in Tholen blijft het niet bij denken maar doen is volgens mij het kernbegrip." Blijkbaar is 'doen' een rekbaar begrip gezien de jaren die over de plannen zijn heen gegaan voor er tot actie is overgegaan. De sloop van de Ten An kerflat is tien jaar geleden al gepland, maar wordt pas in 2006 uitgevoerd. Rien Heijboer van SVRZ gooit het op de stroperigheid van veel procedures. Dat is ook niet makkelijk voor de be woners geweest, meent Heijboer. „Voor de bewoners van Dalcmhof zijn de afgelopen jaren niet altijd een voudig geweest. Jaren werd er over de nieuwbouw gesproken en vervolgens steeds uitgesteld." Gezien de wachtlijsten die er in de ge meente zijn voor zorgwoningen, is het met de opening van Dalemhof nog niet klaar. De bouw van dergelijke 'le vensloop bestendige woningen' gaat door. „Nog even en dan is het zover en heeft elke kern van Tholen een woonzorgvoorziening. Ik ga ervan uit dat rond de zomer de bouw .van het woonzorgcentrum in Scherpenisse start. Maar dat is niet genoeg. Ik noemde al het woonzorgcentrum Stadszicht maar ook in Sint-Annaland is er dringend behoefte aan zorgwo ningen. De gemeente Tholen is bezig met het opstellen van een deltaplan zorgwoningen. In Tholen-stad komen er wat Castria en SVRZ betreft, dus meer wozoco's. Het plan om op korte termijn een tweede wozoco in Tholen-noord te bouwen bleek niet haalbaar. Daarom is het plan in overleg met de gemeente naar de wijk Stadszicht verhuisd. „De planontwikkeling is in volle gang voor een woonzorgzone met een woonzorgcentrum met algemene voorzieningen en dienstverleners, drie groepswoningen voor dementerende ouderen en beschermd wonen voor Sjaloom en Emergis. De eerste fase van dit plan, het appartementencom plex het Lint, staat er al. Wij hopen dat aan het einde van dit jaar met de bouw van de overige delen van het plan kan worden begonnen." Heijboer is enthousiast over Dalem hof. „Wc zijn heel erg blij met dit nieuwe woonzorgcentrum met veel mogelijkheden. Naast de 51 zorgwo ningen (huur- en koopappartementen) een ruime zorginfrastructuur met ruimten voor welzijnsactiviteiten, dagbesteding (dagverzorging en dag behandeling), zes tijdelijke opvang- /logeerkamers voor ouderen uit de wijk. ruimten voor het zorgteam en dienstverleners als een praktijk voor logopedie en sportmassage. Bij dit laatste ziet u al dat we voorbereid zijn op een nieuwe generatie ouderen." Want de huidige generatie ouderen blijkt nog te moeten wennen aan het concept van een wozoco. Castria heeft een onderzoek onder dé eigen klanten gehouden. „Alle zijn inmid dels bezocht en we moeten constate ren dat er in verhouding wel een erg groot aantal ouder is dan tachtig jaar. Onze eerste indruk als volkshuisves- ter is dat deze groep niet meer in die nieuwe complexen gehuisvest zal of In het beleid 'Tholen voor de wind' is uitgegaan van het opwekken van 22,5 MW. Dat doel is al gehaald. M.J. Klippel (RFT) gooide onlangs de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat er geen nieuwe molens meer gebouwd hoeven te worden omdat het doel was bereikt. Nu er plannen zijn voor grotere molens in Stavenisse, Sint-Maartensdijk en Anna Jacobapolder, groeit de 'maat schappelijke weerstand' onder delen van de bevolking. Een werkgroep in Stavenisse nam het voortouw om te gen de turbines bij het dorp te pro testeren. Het leidde tot het aanwij zen van een nieuwe locatie ten zuiden van de woonkern. De natuur- vereniging Tholen ageert ook tegen de komst van de hoge turbines die volgens haar het open landschap verpesten. Ze willen dat de molens bij elkaar worden geplaatst bij grote projecten, zoals de Kreekraksluizen. De SP ging huis-aan-huis in Stave nisse om handtekeningen te verza- waarschuwden voor scha- als de plannen voor de be- urbines zouden worden af- üe ouueren niet wnm6 ren met meer zorgvragen. „We zullen ook met name de generatie 75-plus- sers duidelijk moeten maken dat de woonzorgcentra met 24-uurszorg de plaats van het verzorgingshuis hebben ingenomen. In Tholen is bewust een ondercapaciteit aan verzorgingshuis- plaatsen gecreëerd ten gunste van woonzorg met meer wooncomfort maar wel de zorg die men nodig heeft." Er wordt dus naar de toekomst gekeken en daarom is SVRZ ook be gonnen met de renovatie van het ver zorgingshuis Ten Anker. Elke cliënt krijgt een eenpersoonskamer en daar naast komt er een aantal ontmoetings ruimten. Vanuit Vliethof gaat het hele gezel schap te voet naar Dalemhof Voor de openingshandeling. De mensen ver zamelen zich op het plein tussen de nieuwe gebouwen met een paraplu die ze in Vliethof hebben gekregen. Wethouder M. Velthuis en gedepu teerde M. Wiersma (die zijn collega Van Heukelom vervangt) laten daar vanaf een balkon hun mening horen over de nieuwbouw. Velthuis heeft bet over een behoorlijk veranderde sky line van Tholen. Wiersma spreekt over 'oost west, thuis best': „Je wil zo lang mogelijk in je eigen omgeving kunnen wonen waar je thuis bent en zorg naar je toe komt." De 90-jarige bewoonster Nel Bijl heeft dat al ontdekt. Zij verklaart van af datzelfde balkon met een druk op een grote rode knop Dalemhof voor geopend. De toeschouwers gebruiken de zojuist ontvangen paraplu om de vrijgekomen confetti te ontwijken. Lees meer op pagina 9. geblazen. Volgens wethouder K.A. Heijboer is het door 'de voortschrij dende techniek' mogelijk om meer stroom op te wekken. Volgens hem is het uitgangspunt van 22,5 MW nooit geschonden en is 54 MW dat nu wordt opgewekt een logisch ge volg van de grotere molens. De opstelling van de PvdA, met zes zetels de grootste fractie, was cruci aal in de discussie. Al snel werd dui delijk dat de fractie ook moeite heeft met het gevolgde beleid van b. en w. Volgens E. van der Wal-Ver- meulen is 22,5 MW niet het ijkpunt is, maar is het wel nodig te bepalen hoe het verder moet. Ze wilde meer inzicht in de afspraken die de ge meente heeft gemaakt met de bedrij ven die molens (willen) plaatsen. Volgens P.W.J. Hoek (SGP) is er wel degelijk ruimte voor meer windener gie. Hij citeerde uit de windmolenno ta. „Tholen als windrijke gemeente waar ruimte is voor meer." In het be- leidstuk wordt over 12 tot 23 molens gesproken voor vier locaties. „Met 18 blijven we daar ruim binnen." ZIE VERDER PAGINA 13 Alle raadsfracties maakten dinsdagavond een voorbehoud bij het voor stel van b. en w. om op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk 155.000 euro uit te trekken voor grondtransacties met R.J. en G.C„J. Weggemans. Namens de familie Schot-Oudesluijs maakte raadsman Krols bezwaren tegen het plan. De gemeente kan het geld in de zak hou den als er met Schot was onderhandeld over grondaankoop, zei hij. Kees Krufis eerste koper van Dalemhof in Tholen Wijkverpleegster Ans Lammers van Allévo is spil in de thuiszorg De gemeente heeft de grond nodig om een weg aan te leggen naar de nieuw te bouwen wijk in de Geer- truidapolder. Er is nog een deel van de dijk nodig. Over de hoogte van de aankoopsom is nog geen duide lijkheid. Volgens de familie Schot had zij ook mede-kostendrager kunnen zijn. De uitruilgrond van de gesloopte zilveruienfabriek van Massagia is aan Weggemans ge gund, zei Krols terwijl Schot be reid was om een marktconforme prijs te betalen voor het perceel naast de bestaande loods van de foeragehandel. Volgens hem is Schot niet in de gelegenheid ge steld mee te doen. Wat ook stoort is dat de ondernemer geen inzicht heeft over de inhoud van het con tract. Bovendien wordt nu'de groei van het bedrijf belemmerd. Volgens de raadsman zijn er meer ondernemers die belangen hebben in het gebied waar de weg moet komen: Fixet, Potter Keukens, Weggemans, de foeragehandel Schot en het Verreikersbedrijf van hun zoon. Krols riep op om samen rond de tafel te gaan. De inspreker zorgde ervoor dat alle fracties meer wilden weten over de gang van zaken. Volgens ABT'er J.J. van 't Hof was het zorgelijk hoe de gemeente om gaat met zijn burgers en onderne mers. Hij had een onsmakelijk ge voel bij de manier waarop b. en w. hebben gehandeld. Volgens hem moet het plan van tafel. Maar G.J. Hoek (VVD) vond dat het een goe de zaak was om nu grond aan te kopen omdat het nu eenmaal be schikbaar is en de aanleg van een weg noodzakelijk is voor de nieuw de bouwen wijk. Van 't Hof wilde weten of de weg ook zonder de grond van Weggemans aangelegd kan worden. Hoek zei dat dit niet kon. ZIE VERDER PAGINA 3 EN VERDER... Bij koersbal speelt leeftijd geen rol Vijf zilveren collectanten uit Poortvliet in het zonnetje gezet MEN KAN ÓÓK MOEDIG ZIJN TERWIJL MEN OP EEN RUSTBED LIGT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Poststraat-Zuid Unieke seniorenwoningen S mei 2009 Intodag 10:00 lol 12:00 Weth. C.J. Moerlandstraat, Verkoopmanifestatie Poststraat-Zuid Start verkoop te Stavenisse VAN DEN OUDEN U kunt zich nu inschrijven! Meer info: www.vandenouden.nl/vdo/nie Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. ProvtK.* Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Het kerkgebouw in het voormalige gemeentehuis staat aan de Kerkring. maar de verkoping vond plaats op het eigen parkeerterrein achter de kerk met de ingang aan de Oostdijk. Er stonden ongeveer vijftien kramen met cadeau-artikelen, kaarten, speelgoed, hoeden, breiwol en stoffen. „We hadden voldoende deelne mers voor de verkoping. Het ging vanzelf." Een deel was ingericht als rommelmarkt: er stond van alles wat zoals speelgoed, huishoudelijke artikelen, kleine meubels, schilderijtjes en borduurwerk. Een deel was als terras ingericht waar bezoekers koffie en thee konden drinken. Een aantal kramen was niet van eigen leden, zoals de kraam met hoeden, met stof fen, met kaas en met groente. Deze ondernemers gaven een bepaald percentage van hun opbrengst aan de kerk. Van der Reest: „De opbrengst is voor de kerk en de pastorie. De verbouwing kost nogal wat." Bezoekers konden tijdens de verkoping ook een bezoek brengen aan de kerkzaal (die nu drie weken in gebruik is) en de pastorie. Velen deden dat. Ze waren on der de indruk van de grondige verbouwing die het gebouw heeft ondergaan. Van gemeentehuis naar kerkgebouw en de woning voor de dominee. De voormalige raadzaal bijvoorbeeld is nu woonkamer geworden. Een aantal bezoekers be zocht de woonkamer waar ze ooit in de echt verbonden waren toen bet nog raadzaal was. De ruimte heeft in nog geen jaar tijd een ware metamorfose on dergaan. Zie ook pagina 3, dorpsvernieuwing. yg^p^g van ()e Qud Gereformeerde Gemeente in Nederland (buiten verband) in Sint Philipsland worden hoeden gepast. =6 H

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1