Boekenkast met herinneringen wordt door ziekte steeds kleiner Windenergie weer in raadscommissie Ontslag voor dertigtal Tholenaren na faillissement Budelpack in Roosendaal Doorstart bedrijf met 72 medewerkers is twijfelachtig Werkgeversservicepunt Tholen Donderdag 9 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het faillissement van Bu delpack Roosendaal b.v. betekent het ontslag van een dertigtal Tholenaren op het totale personeelsbe stand van 72. Een door start, ook in afgeslankte vorm, is twijfelachtig nu de grootste afnemer de Alzheimer Inn in Dalemhof is Thoolse herberg voor dementerenden Overbelast Oestercultuur in Scaldis Naturalis Dinsdagavond van 22,5 naar 54 MW Bezwaren PvdA Heel slim gemeente Tholen Gekke dingen In brokstukken boot afhoudt. „Die Duitse opdrachtgever is voor 65- 70% van de omzet verant woordelijk", zegt curator mr. M.J.M. Franken. Grootste klap Tweede faillissement Maddie Boer uit Tholen en Jaap de Graaf uit Oud-Vossemeer verhuisden juni vorig jaar al met gemengde gevoelens vanuit Poortvliet naar Roosendaal. Op het faillissement van Budelpack Roosendaal hadden ze echter niet gerekend. Tussen hen in bedrijfsleider Mark Wellens, die nog blijft met een sprankje hoop op een doorstart. „Van het hele internationale con cern blijft niets over. Het valt in brokstukken uiteen", zegt curator Franken. Vorig jaar had Budelpack nog 9 vestigingen in zes landen met 2150 personeelsleden, die een om zet van 300 miljoen euro behaalden. Mr. Franken is vanaf januari bezig met het zoveel mogelijk overeind houden van productievestigingen, maar dat lukt slechts in beperkte mate. De Nederlandse vestigingen in Bergen op Zoom en Roosendaal zijn inmiddels failliet en in het bui tenland zijn er nog forse problemen. „De vestiging Marseille verkeert in surseance. Na een sanering probe ren we de zaak te verkopen. In Het is belangrijk om dementeren den te blijven stimuleren. Korte eenvoudige opdrachten zijn beter dan samengestelde opdrachten. Aansluiten bij vroegere ervarin gen helpen. Ook is het van belang om zo lang mogelijk orde en re gelmaat aan te houden, maar voor partners van dementerenden wordt het soms bijna te veel. Dat bleek op de eerste Alzheimer Inn in Dalemhof in Tholen voor de menterenden en hun familieleden. De bijeenkomst in de recreatiezaal van het nieuwe gebouw werd door twintig belangstellenden bezocht. Meer dan waar op was gerekend door de Alzheimer werkgroep Tho len die het samen de vrijwillige thuiszorg van de gemeente en het zorgcentrum Ten Anker verzorgde. Het was de eerste van vier bijeen komsten. Henny Pons van de werk groep heette iedereen welkom in de Alzheimer Inn die zij vertaalde als herberg. „Dat willen we zijn, een veilige herberg waar je elkaar ont moet. Waar je voorlichting krijgt over dementeren maar waar het ook gezellig is. Jeanet de Vos speelt ac cordeon." Psychogeriatrisch verpleegkundige Frans van Dun van Emergis legde uit hoeveel vormen van dementie er zijn. Hij werkt als verpleegkundige in de psychiatrie voor ouderen en komt veel bij mensen thuis. Hij wordt vaak ingeschakeld door de huisarts om advies te geven over een patiënt (lie verward is of steeds zaken vergeet. Hij legde uit dat de mentie een ouderdomsziekte is. En dat het een complexe aandoening is. „Als alleen je geheugen minder wordt, dan is dat nog geen demen tie. Bij dementie gaan de verstande lijke vermogens achteruit, zodanig dat het functjoneren in dagelijks le ven steeds moeilijker wordt." Hij legde het verschil uit tussen het kor te- en lange termijngeheugen. Bij het korte geheugen gaat het om de opname van informatie die de laat ste 30 seconden binnen komen. Wat we belangrijk vinden hevelen we over naar het lange termijngeheu gen. Bij dementie zijn we niet meer in staat orri de informatie van het korte termijngeheugen over te ge ven aan het lange termijngeheugen. Dat gaat dan alleen door veel te her halen. Maar ook omgekeerd kan het gebeuren, zei hij. Van Dun verge leek dementie met een boekenkast met herinneringen van een mens tussen de 5 en 85 jaar. Bij dementie vallen er steeds boeken weg, de laatste boeken het eerst. Dat gaat zo ver dat dementerenden eerst hun partner en kinderen niet meer her kennen, maar hun eigen vader en moeder gaan zoeken. Een aantal be zoekers herkenden zich daar in. Van Dun somde de symptomen op. Het begint er taak mee dat mensen dingen (zoals bestek* niet meer her kennen. Ook de taal wordt minder, ze kunnen geen woord vinden bij een voorwerp. Ook zijn ze niet meer Hans Hartog maakt zijn tweede faillissement mee. Advertentie I.M. Voor de partner van de dementeren de is het heel moeilijk om er op een juiste manier mee om te gaan. zo bleek uit verschillende reacties. Sommigen patiënten gaan naar de dagopvang in een van de woonzorg centra. De partner die thuisblijft voelt zich daar schuldig over. Van Dun vond het toch belangrijk dat het wel gebeurt omdat anders de partner overbelast raakt. Geduld is ook een belangrijke zaak. Een gesprek met een demente kan heel verwarrend zijn. „Herhalen wat je denkt wat er bedoeld wordt, helpt." Een van de aanwezigen was het daar wel mee eens, maar zei dat het niet altijd is vol te houden. Aflei den is ook vaak beter dan iets te be wijzen of een patiënte te corrigeren. Een goed hulpmiddel is het aanleg gen van een levensboek met foto's uit het leven van de patiënt. Vader en moeder, broers en zussen. Vol gens Van Dun zijn het leuke geheu gensteuntjes en is het voor de de menterenden ook prettig om er over te praten. De volgende bijeenkomst is op 12 juni. Dan gaat het over dementie en medicijngebruik. De oestercultuur bestaat op Tholen niet meer, maar vanaf maandag is in het multifunctioneel centrum Inter Scaldis te zien hoe het is geweest. Paul Deurloo van de Kiwanisclub Tholen heeft er een kleine expositie over ingericht. Het gaat om een paar raamposters en foto's, plus een film pje over het vangen en verwerken van oesters uit 1933. Ook zijn er een paar dakpannen neergezet. Die ver wijzen naar de gekalkte dakpannen die de leden van de club in de Ooster- schelde hebben uitgezet om oester- broed te vangen. Dat was sinds 1866 de wijze waarop de Thoolse oester vissers ze gebruikten. De 500 pannen die uitgezet zijn kun nen voor 100 euro worden gespon sord. Tot nu toe deden 375 mensen dat. Ze betalen 100 euro per pan. De opbrengst gaat de een goed doel: Ki- ka, kinderen kankervrij. Kika werft sponsors voor zeven kinderkanker centra in ons land. De 375 sponsors zijn uitgenodigd voor de feestavond op vrijdag 17 april in de hal van het voormalig Budelpack II in Poortvliet. Daar worden oesters en andere 'zilte zaligheden' geserveerd. Het Schorre- koor en het meezingkoor Oor ons us treden op. Deurloo verwacht dat er ongeveer 150 mensen komen. Duitsland (Hirtler) zijn we bezig met een sanering en herstart. De an dere vestiging in Frankrijk, Lievre, verkeert in het voorloopstadium van uitstel van betaling. Met Budelpack Portugal in de buurt van Lissabon zijn we nog bezig met de verkoop. In het Engelse March wordt geke ken naar een doorstart. Het belang rijkste punt in alle situaties is: zijn de opdrachtgevers bereid om door te gaan met Budelpack. Iedere klant zoekt namelijk de goedkoopste ma nier van produceren", aldus mr. Franken. Budelpack Poortvliet, waar voe dingsmiddelen verpakt worden, is een volledig zelfstandige onderne ming die totaal los staat van de fail liete holding in Bergen op Zoom en Roosendaalse productievestiging. CU-raadslid Jaap Hage en RFT-raadslid Rien Klippel zetten alle zeilen bij over een windenergiemotie. De discussie wordt dinsdagavond voortgezet. Windenergie blijft in discussie. De raadscommissie ruimte praat er dinsdagavond over. Kern is de overschrijding van de 22,5 MW die in april 2003 is afgesproken, want met de vernieuwing in Stavenisse en Anna Jacobapolder en de bouw van nieuwe windmolens bij Sint-Maar tensdijk, komt men voor 18 molens aan 54 MW. Voor het eerst neemt de commissie een proef met een beperkte spreektijd. Elke fractie krijgt 5 minuten en de,wethouder voor het antwoord 5 minuten. In 40 minu ten moet de mist over de windenergie opgelost zijn. De 54 MW is pure milieuwinst, vin- had namelijk tevoren aangekondigd den b. en w., die spreken over .voortschrijdende techniek en een duidelijke bijdrage aan de landelijke doelstelling.' De windenergienota is namelijk in 2001 al opgesteld en in middels zijn we acht jaar verder. Voor RFT-raadslid M.J. Klippel is de maat echter vol, zo maakte hij duidelijk tijdens de extra raadsver gadering van 31 maart. Een door hem toen ingediende motie trok hij mede door gebrek aan steun van een meerderheid van de gemeenteraad in. Klippel kondigde wel een initia tiefvoorstel aan. Hij noemde de stap van 22,4 naar 54 MW .een volledig nieuw element.' En wat het rijksbe leid voor stimulering van windener gie betreft, dat slaat volgens Klippel op windmolens in zee en niet op het land. De nota windenergie van 2003 biedt wel een optie voor uitbreiding, want artikel 4.1 geeft aan. dat zal worden bezien of de capaciteit kan worden verhoogd nadat 22,5 MW aan ver mogen is gerealiseerd. Volgens het RFT-raadslid is de maatschappelij ke weerstand tegen het plaatsen van windmolens in het Thoolse land schap echter groot wegens de nade lige effecten op natuur, milieu, land schap en leefomgeving. Hij verwijst tevens naar het streven van het rijk om windmolenparken te concentre ren. Tegelijk worden er gebieden aangewezen die vanuit landschap pelijk oogpunt zoveel mogelijk ge vrijwaard moeten worden van wind- turbines. De PvdA ging in de raadsvergade ring van 31 maart niet akkoord met de motie van Klippel omdat b. en w. het initiatief moeten nemen, maakte mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen duidelijk. Het PvdA-raadslid vertel de ook, dat Klippel met verschillen de versies van zijn motie langs de fracties was gegaan. SGP. VVD, CU en CDA wilden een gesprek over windenergie in de commissie niet uit de weg gaan. „Maar het beleidsstuk is nog steeds niet in ons bezit", beklaagde F.J. Hommel zich .namens onze 1 mans fractie.' VVD-raadslid G.J. Hoek zich buiten de discussie te houden gezien zijn zakelijke belangen bij het windmolenplan van Zeeuwind in de Noordpolder bij Sint-Maar tensdijk. Volgens CU-raadslid J.L. Hage had Hommel de beleidsnota kunnen zien, want die lag ter inza ge, evenals de reactie van b. en w.. waarin gewaarschuwd werd voor forse schadeclaims als de nieuwe windmolens bij Stavenisse en Sint- Maartensdijk er niet zouden komen. ABT-woordvoerder J.J.P.A. Bou logne voelde er als enige fractie voor om de motie van Klippel wel te ondersteunen. „Wij willen het na melijk ook in de gemeenteraad be spreken." Volgens mevr. Van der Wal gebeurt dat vanzelf als het be leid moet wijzigen. Wethouder K.A. Heijboer ging ak koord met bespreking van de wind energie in de raadscommissie ruim te. „Maar het college moet dan wel met een heel duidelijk voorstel ko men", vond Hage. Klippel vroeg schorsing en overleg de met ABT en CU over de kwestie. Na de hervatting zei het RFT-raads lid brede steun te hebben gehoord voor bespreking van de windenergie in de commissie. „Het ontbrak ons aan een ander instrument om deze zaak aan de orde te stellen, maar nu het college ons verzoek overneemt, trekken we de motie in." Volgens de burgemeester was echter geen motie nodig om een initiatiefvoorstel in te dienen. De PvdA bleef vraagtekens zetten bij de actie van Klippel. Mevr. Van der Wal zei liever een goed voorbe reid discussiestuk met financiële ge volgen te hebben, dan in de eerst volgende commissievergadering over windenergie te gaan praten. De burgemeester vond het echter beter om eerst de commissie een kans te geven en er dan pas een vervolg aan te geven. „Klippel is gewoon heel slim in het formuleren om zijn juis te punt te maken", vond SGP-frac- tievoorzitter Hoek. „Windenergie is een heel breed onderwerp. Het heeft ook een heel andere betekenis dan Klippel eraan geeft", aldus Hoek. Heeft u bijvoorbeeld vragen over het zoeken en vinden van geschikt personeel? Dan kunt u van het Werkgeversservicepunt gebruik maken. Wij beschikken over het grootste bestand in de regio met werkzoekenden in alle beroepen en leeftijden, met uiteenlopende ervarings-en opleidingsniveaus. Ook kannen wij u informeren over opleidingen, stageplaatsen en subsi dieregelingen van mfilA met een WW- of WWB-uitkering. Heeft u e. kunt u dat bij ons melden via: fï zal binnen mdidaten ni; rnatief. na uw verzc kluiten op uv U kunt ons vinden bij het UWV WERKbedrijf in het gemeentehuis: Hof van Tholen 2, 4691 DZ Tholen Postbus 82, 4690 AB Tholen willen nemen. Dat is al te veel." Verder is het van belang om aan te sluiten op vroegere ervaringen en interesses. „Rituelen zoals naar de kerk gaan, zijn ook belangrijk. Pro beer zo lang mogelijk vastigheid te bieden. Dat geeft ook houvast in het geheugen." in staat om bijvoorbeeld knopen van hun jas dicht te maken en steken ze twee benen in één broek. Zeven op de tien dementerenden lijden aan Alzheimer, een auto immuunziekte. Het wordt veroorzaakt door een plakachtige stof die zich op de her senen afzet, waardoor bepaalde de len worden afgesloten en er weinig zuurstof bij kan. Daardoor sterft het weefsel af. De functie van de herse nen gaat dan achteruit. Het gaat heel sluimerend. Zelfs zo dat de omge ving het niet meteen merkt. Wat de oorzaak is, is niet bekend. Volgens Van Dun is er wel een erfelijke component, maar dat wil niet zeg gen dat de kinderen ook allemaal Alzheimer krijgen. Een andere vorm is vasculaire de mentie die veroorzaakt wordt door stolsels, kleine bloedinkjes en lichte beroertes. Daardoor raken gedeelten van de hersenen beschadigd. Praten of handelen kan daardoor achteruit gaan. Bij Alzheimer wordt alle ge bieden beschadigd, bij vasculaire dementie niet alle gebieden. „Het is heel wisselend." Mensen die suiker ziekte hebben, of last van hartritme- stoornissen lopen meer risico. Vaak is het een combinatie van beide ver schijnselen." Volgens de verpleegkundige is aan de buitenkant niet te zien wat er aan de hand is. „De juiste diagnose kan al leen na de dood vastgesteld worden." Ook alcoholmisbruik of slechte voeding (een tekort aan vitamine B) kan ook een oorzaak van dementie zijn. Het wordt de ziekte van Kors- akov genoemd. Het lange termijn geheugen blijft wel intact, maar pa tiënten hebben wel moeite om zaken te onthouden. Wordt het vita mine tekort opgeheven, dan herstelt de patiënt voor een groot deel (Ramses Shaffy). Van Dun noemde ook Creuzfeld-Jacobs (de gekke koeienziekte), dodelijke vorm van dementie veroorzaakt door een vi rus, na het eten van besmet merg van runderen. De ziekte van Piek treft vooral jon ge mensen. Hun karakter verandert doordat het voorste deel van hun hersenen is aangetast waar de emo tie en het karakter is gecentreerd. „Ze gaan gekke dingen doen, meestal voor hun 60ste levensjaar. Het geheugen blijft wel functione ren." Een medicijn om dementie te ver helpen, bestaat niet. Wel zijn er middelen die de ziekte voor een be paalde periode af kunnen remmen. In 30 procent van de gevallen is er sprake van dat het proces wordt af geremd gedurende een of twee jaar. Voor de aanwezigen maakte het on derdeel omgaan met dementerenden, de meeste reacties los. Volgens Van Dun is orde en regelmaat belangrijk omdat dit houvast en structuur brengt. Op vaste tijden opstaan, op vaste tijden koffie drinken, eten en naar bed gaan. Het probleem is dat veel dementerenden steeds vroeger naar bed gaan omdat ze ontzetten moe zijn. „Het is te vergelijken met iemand die de hele dag op het Rode Plein in Moskou staat en duizenden Russen langs ziet lopen zonder dat hij de taal spreekt. Dat kost veel in spanning. Mensen vallen ook af." Een van de aanwezigen wees er op dat dementerenden ook vaak gaan drammen. Volgens Henny Pons komt dat omdat ze steeds hetzelfde vragen. „Ze weten niet wat ze ge zegd hebben en stellen steeds de zelfde vraag. Ze zijn het meteen weer kwijt." De partner van de de menterende weet op zo'n moment niet meer wat ze terug moet zeggen. Het gaat de hele dag door. Volgens aan ander hebben niet alle demente ren begrip voor regelmaat. Die re gelmaat moet de partner of begelei der aanbrengen. Dat geldt ook voor het medicijngebruik. Volgens Van Dun is het van belang dat patiënten gestimuleerd worden met eenvoudige opdrachten. „Niet vragen of ze koffie én koekjes mee In de Alzheimer herberg in Dalemhof worden ook samen liedjes gezongen. Om u als werkgever beter van dienst te kunnén zijn hebben de gemeente Tholen en het UWV WERKbedrijf samen hun krachten gebundeld in het Werkgeversservicepunt (WSP) Tholen. Met het op WERK Twee weken geleden had hij nog goede verwachtingen van een door start met een beperkt deel van de 72 mensen, maar die hoop is een eind vervlogen. „Ik ben een stuk minder optimistisch omdat de Duitsers niet weten wat ze willen. Dat is het grootste probleem", zegt de curator. „Het is eeuwig zonde, want Roosendaal is een fantatische vesti ging" Budelpack II uit Poortvliet verhuis de vorig jaar juni met toen nog 85 medewerkers naar industrieterrein Borchwerf Roosendaal, waar een pand van 7000 m2 werd gehuurd met 6000 m2 productie- en 1000 m2 kantoorruimte. Het bedrijf was vol ledig gespecialiseerd in het maken en afvullen van producten in water oplosbare verpakkingen, met name wasmiddelen. Binnen een jaar is het echter al fout gegaan. In januari kreeg het moederbedrijf Budelpack international in Bergen op Zoom uitstel van betaling en inmiddels is die holding failliet, op 31 maart ge volgd door Budelpack Roosendaal. Hans Hartog uit Sint-A'nnaland, hoofd magazijn en transport, is één van de gedupeerde Thoolse mede werkers. Hij was nauw betrokken bij de voorbereiding van de verhui zing, maar maandag werkte hij er voor het laatst. Het gereed product moest op transport, maar zijn colle ga's in de productie hadden woens dag 1 april al voor het laatst in Roosendaal gewerkt. Onverwacht kwam het faillissement niet. „We konden immers al lang merken dat het minder ging. De grootste klap voor ons was toen in januari Budel pack holding surseance van betaling kreeg", vertelt Hartog. Daarna kwam de onzekerheid of Roosen daal wel of niet overgenomen zou worden. „Bij de verhuizing uit Poortvliet was er een deel van het werk naar Frankrijk en Duitsland overgeheveld, maar wij konden op zich winst maken, al was de verhui zing een behoorlijke kostenpost. Andere vestigingen slokten echter onze winst op, waardoor we in Roosendaal ook met 2 miljoen euro schuld kwamen te zitten. Er was echter een hele goede kandidaat voor overname, maar die haakte op het laatste moment af. Daarna kwa men er meerdere kandidaten, maar die kregen geen zekerheid van Daily uit het Duitse Stolberg, onze groot ste klant. Maandag, mijn laatste werkdag, veranderde de situatie elk halfuur, maar volgens mij hangt de overname aan een zijden draad." Voor Hartog is het zijn tweede fail lissement, want in 1984 ging zijn toenmalige werkgever, de Thoolse betonfabriek van Henk Rijnberg in Sint-Maartensdijk failliet. Na een telefoontje met Andre Nieuwkerk, met wie hij in 1972 in Poortvliet sa men vakantiewerk had gedaan, kon hij direct bij Budelpack aan de slag. Het is dus dit jaar juist 25 jaar gele den dat hij in dienst kwam, maar zijn zilveren jubileum in november lijkt nu in het water te vallen. Toch hoopt Hartog nog aan de slag te komen. „Ik ben wel 53, maar ik heb een ruime ervaring op een breed terrein. Alleen bij Budelpack heb ik al acht functies doorlopen. Verder is er van andere bedrijven met name belangstelling voor collega's van de technische dienst en productieme dewerkers. Het salaris over maart hebben we nog gekregen van Budel pack. Het UWV betaalt april en soms nog gedeeltelijk mei plus het vakantiegeld", aldus Hans Hartog. Ook voor Maddie Boer (al sinds 1972 bij Budelpack) uit Tholen en Jaap de Graaf (sinds 1974) uit Oud- Vossemeer betekent het faillisse ment het einde van een lange loop baan bij het van oorsprong Poortvlietse verpakkingsbedrijf. Voor Maddie Boer komt het ontslag extra hard aan, want haar man raak te al eerder zonder baan door het faillissement van meubelfabriek Nijpels in Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5