In Tholen wordt onderwijzer meneer genoemd, meester op rest van het eiland Zestig jaar trouw na treffen tussen witte uien op land van Langejan 2e PAASDAG GEOPEND! Celstraf geëist voor slaan met steigerpijp en bierfles van 11.00 tot 17.00 uur Veertigers zien elkaar weer op drukbezochte reünie van Ter Tolne Jo Geene en Mina Brouw uit Tholen vieren diamanten huwelijk Donderdag 9 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Nelly van de Berge uit Tholen en Jocelyn van Nieuwen- huijzen uit Oosterbeek zien elkaar weer terug na dertig jaar. Ze herkenden elkaar na al die jaren meteen. Jocelyn (42) zag weer die ondeugende ogen van haar klasgenoot je, zegt ze. Ze zaten in 1979 in groep klas 6b van de openbare basisschool Ter Tolne in Tholen. Vrijdag spra ken ze elkaar weer op de reünie van de klassen 6a en 6b. Ruim yeertig leerlingen en (oud) leerkrachten woonden de reünie bij. Tumult Getrouwd Niet opblazen Vechten Ramp Plantjes 3 Kamer wil meer geld lokale omroep Heffing gebouwd blijft onveranderd Officier:Klein wonder dat slachtoffer nog leeft' Er heerste vorig jaar die nacht van 14 op 15 november in Sint-Maartensdijk de nodige onrust met vechtpartijen en opstootjes. Maar volgens officier van justitie G. van der Hofstede sprong het incident met de stalen steigerpijp er boven uit. „Iemand bewerken met een steigerpijp is bi zar. Het is een klein wonder dat het slachtoffer nog leeft. Volgens getuigen bent u als een bezetene tekeer gegaan", zei hij donderdag tijdens de strafzaak die bij de recht bank in Middelburg diende. In de polder tussen de zilveruien. Daar zagen Jozua Pie- ter Geene en Willemina Brouw elkaar voor het eerst. Dat was ongeveer 63 jaar geleden. Tussen de ruim 100 men sen die daar aan het oogsten waren, viel de toen 18-jari- ge Jo voor de even oude Mina. Dinsdag zijn ze 60 jaar getrouwd. Scherpe acties en aanbiedingen, kom naar de showroom! imaboM LOGUS Leerlingen en onderwijzers van de klassen 6a en 6b van Ter Tolne uit 1979 na dertig jaar bijeen op hel plein van de school. Nelly en Jocelyn /.aten in een rusti ge klas, vertellen ze. Jocelyn herin nert zich dat Nelly op het school kamp in Veere 's nachts in haar slaap praatte. En Nelly weet nog dat Jocelyn, samen met Heieen Zuidweg, het idee opperde om mee te doen aan het toen zo populaire tv-programma Ren je rot van Mar tin Brozius die onlangs overleed. Nelly „We zijn naar Hilversum ge weest en hebben toen een standaard gekregen voor het televisietoestel op school. Die staat er nog. We wa ren een voorbeeldige klas." Na de lagere school scheidden hun wegen. Nelly ging naar de mavo, stapte over naar de huishoudschool en werkt nu alweer tien jaar bij als secretaresse bij Wolter en Dros. Ze woont in het Waterfront en heeft drie kinderen. Jocelyn ging naar 't Rijks in Bergen op Zoom, volgde de hotelschool in Heerlen en Brug ge en werd artsenbezoeker voor een farmaceutisch bedrijf. Op de dag van de reünie heeft ze haar baan op gezegd, vertelt ze opgetogen. „Ik ga theologie studeren." Zij heeft 2 kinderen. De twee oud-leerlingen hebben veel te bepraten. Ze herinneren zich hun onderwij zer, Oscar Huiskamp. „Een leuke leerkracht,"oordelen ze over de pe dagogische kwaliteiten van de Tho- lenaar die ook op de reünie aanwe zig is. Er heerst een licht opgewonden stemming. Iedereen wil met ieder een praten, lijkt het. Er liggen fo to's in de school uit de periode dat ze op school zaten. De meesten kennen elkaar weer direct. Sommi gen hebben contact gehouden en zijn op Tholen blijven wonen. An deren vertrokken naar elders. Zoals Geert Almekinders die in Amerika woont en werkt. Hij is niet aanwe zig. Ook Marie Carmen-Roman is er niet. Ze woont in Spanje. En Thea Geilings zit in Zwitserland. Of kwamen weer terug, zoals Peter Jeroense, een van de initiatiefne mers van de reünie. Hij is de zoon van de machinist van het gemaal. In 1968 werd zijn vader er voor aange steld. Peter ging na Ter Tolne naar de mavo, maar verhuisde toen hij 15 jaar was met zijn ouders naar Goeree-Overflakkee. Maakte er de mavo af, ging naar de zeevaart school in Vlissingen, voer enkele jaren voor Bos-Kalis van Algerije tot Ierland als machinist. Maar kwam in 1989 terug naar Tholen toen hij via Rien Jonker hoorde dat De officier vond dat verdachte E. W. uit Sint-Maartensdijk had geris keerd dat het slachtoffer, een 59- jarige inwoner uit het dorp, het buitensporig geweld niet zou over leven en eiste voor poging tot doodslag dertig maanden gevange nisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. In zijn eis nam de officier ook het slaan met een bier fles van een andere man mee, die als een poging tot zware mishande ling werd gekwalificeerd. Het slachtoffer van het slaan met de stalen pijp woonde de zitting bij en diende een schadevergoeding van 5.580 euro in. W. ontkende het eerste incident op de Markt met de bierfles. Getuigen hadden echter gezien dat hij een bierfles tegen het achterhoofd van een man kapot sloeg. „Ik woon hier twee jaar, maar wordt niet geaccepteerd. Het is een gemeenschap die elkaar de hand boven het hoofd houdt", was het verweer. Vast stond dat de 41-jarige W. 14 november niet lekker in zijn vel zat, waarna hij na ruzies met zijn ex en zijn vriendin besloot om te gaan stappen. Hij vertelde vier biertjes te hebben gedronken, voor dat hij rond middernacht uit het café naar buiten ging om een siga retje te roken. Buiten stond een groep van twintig personen. Velen waren getuige van het incident met de bierfles. Zelf zei hij geen bier fles te hebben aangeraakt. „Zij kwamen op me afstormen. Ik pro beerde hen tegen te houden en te sussen", waren zijn (tegenstrijdige) verklaringen. Volgens getuigen maakte W. een agressieve en 'opgefokte' indruk. De onruststoker ging naar familie, maar keerde twee uur later terug, omdat hij zijn mobieltje kwijt zou zijn geraakt in het tumult dat eer der had plaatsgevonden. Hij fietste achterlangs de huizen met de be doeling niemand tegen te komen. Tot het moment dat hij mensen la chend hoorde praten over de vecht partij. Die stemming beviel hem niet. Hij pakte de steigerpijp toen hij oog in oog kwam te staan met er bij General Eelectric mensen \Verden gezocht die verstand had van pompen. Hij kreeg via het werk steeds meer met de fabrikanten te maken, is nu inspecteur bij een re derij en houdt zich bezig met het onderhoud van de vloot". Samen met Marjon van Dijk-dc Bie en Miranda Mol-Quist begon hij anderhalf jaar geleden met de voorbereiding van de reünie. Jeroense: „Ik keek op schoolbank.nl en raakte in contact met Marjon en Miranda. We hebben toen het idee opgevat om een reünie te houden. We zijn druk aan de gang gegaan, hebben adressen op gezocht, mensen op straat aange sproken, de school benaderd om zo veel mogelijk mensen te vinden. Iedereen reageerde positief. Ze vonden het een leuk initiatief." De reüniecornmissie prikte meteen een datum: 3 april. Ze kwamen zes keer bij elkaar, ongeveer om de 2 tot 3 maanden. Ze zochten oude fo to's op. Oud-klasgenoot Ad van Loenhout digitaliseerde ze. En oud- schoolgenoot Ad Gladdines zorgde voor bolussen. De commissie bena derde ook onderwijzers en onder wijzeressen. Drie konden er niet, waaronder Van Loenhout uit Ber gen op Zoom. Maar meneer Kouse maker en meneer Huiskamp en me vrouw Verbon uit Tholen waren er. Ook de onderwijzeressen Roerink uit Lepelstraat, Van Splunter uit Heerle, Van Pul uit Bergen op Zoom en Verbon uit Tholen waren naar de reünie gekomen. Mevrouw Verbon herkent iedereen, zegt ze. Ze heeft 42 jaar lang les ge geven. „Ik was wel benieuwd naar hoe ze er nu uit zien. En ik heb ge merkt dat over het algemeen ieder een goed terecht is gekomen. Bijzonder is dat twee leerlingen uit dezelfde klas met elkaar zijn ge trouwd: Petra Schot en John Nieuw koop. De herinneringen aan de school zijn over het algemeen posi tief. Jeroense: „Maar juffrouw Meerman was heel streng. Ze hield er strak de hand aan. Ze kon met een liniaal slaan of iemand aan de haren trekken. Ze is inmiddels over leden." Juffrouw Roerink is ook van de par tij. Ze bewaart goede herinneringen aan de periode op Ter Tolne. „Het was mijn eerste school. Ik was twin tig toen ik er begon, in groep 3a. De helft van de leerlingen ken ik, de an- het slachtoffer, die niets van doen had met de vechtpartijen. Dat was op de Westvest. Hij had meteen door dat zijn belager erg boos was. „Ik heb hem tegen zijn been gesla gen toen hij dreigend op me af kwam", was de lezing van W. Vol gens twee vrouwen had verdachte met de stalen pijp geslagen om dood te slaan en kreeg het slacht offer ook schoppen in zijn gezicht te verwerken, terwijl die op de grond lag. „Het slachtoffer lag in een foetushouding. Pas na inmen ging van buitenaf is hij gestopt. Het slachtoffer heeft achteraf geluk gehad, want het hoofd is het meest kwetsbare lichaamsdeel. Dit had fataal kunnen aflopen.", verzekerde Van der Hofstede. De ruim één me ter lange pijp werd als bewijsmid del getoond. Het slachtoffer liep een pijnlijke knie, bloeduitstortin gen, zwellingen en hevige hoofd pijn op. Hij heeft hierdoor nog steeds last van slapeloze nachten. Raadsman H. Mink vroeg zijn cliënt vrij te spreken van het slaan met de bierfles en ook vond hij de poging tot doodslag niet bewezen, omdat het allemaal minder ernstig was geweest dan de officier deêd voorkomen. „Mijn cliënt geeft toe met de pijp te hebben geslagen, maar we moeten de zaak ook niet weer opblazen. Het letsel valt mee." Wat volgens de advocaat ook mee speelde was dat de schoonfamilie van zijn cliënt finaal in elkaar was geslagen. „Het hele dorp was met elkaar slaags geraakt. Hij had de angst een groep tegen te komen." De man had volgens de gedrags deskundigen wel een persoonlijk heidsproblematiek, maar de feiten konden hem worden aangerekend. W. heeft vele jaren in de horeca ge werkt en zei terug te willen naar zijn geboortestad Haarlem. Inmid dels zit hij 138 dagen in voorarrest en verkeert hij ook nog in een proeftijd van een eerder gewelds delict, waarvoor hij veertig uur voorwaardelijke werkstraf kreeg opgelegd. De rechtbank doet 15 april uitspraak. t deren herken ik als ze hun naam zeggen." Ze herinnert zich een leu ke en een gezellige groep. Na vijf tien jaar vertrok ze. Ze had de oplei ding voor speciaal onderwijs gevolgd en kwam in Rotterdam te werken. „Wel leuk. maar het waren echte stadskinderen. Hier hebben de kinderen meer ruimte. Ze konden goed bewegen. Dat zag je in de gymlessen. Er was hier ook minder stress dan in de stad. Het was hier een beetje zoals vroeger in de tijd van Ot en Sien." Dat laatste herinnert ook Marjon de Bie zich uit de periode dat ze in de Stoofstraat in Tholen woonde. Na de lagere school verhuisde ze naar Bergen op Zoom waar ze nu nog woont. Sinds het voorbereiden van „Tegenwoordig heb je dat niet meer, dat je met zoveel mensen op het land werkt. Nu kom je elkaar in de disco tegen", zegt de inmiddels 81- jarige Jo. Hij komt uit Sint-Maar tensdijk en Mina uit Stavenisse. Zo'n week of vier a vijf duurde de oogst van de zilveruien. „Dat was waarschijnlijk op het land van in dertijd Langejan." Op het land wer ken, was hun beroep. „Je ging tot je veertiende naar de lagere school en dan ging je werken", vertelt Mina. In de pauzes op het land vormden de jongeren groepjes. „Met het eten zocht je elkaar op." Maar in die tijd op het land, was er nog niet veel aan de hand tussen Jo en Mina. dat ge beurde pas later. „Een collega van me had verkering op Stavenisse. Hij de reünie is hij weer regelmatig naar Tholen gekomen. „Ik was toch ook nieuwsgierig naar wat er van ieder een is geworden. We wilden het eerst klein houden. Maar het bleek dat er veel meer interesse was want de leerlingen uit klas 6a en 6b zagen elkaar weer op de middelbare school. Daarom hebben we beide klassen uitgenodigd." Zelf herkende ze bijna iedereen. Op een of twee na, zegt. Het gespreksonderwerp? „Het gaat eigenlijk alleen over vroe ger. Je deelt anders weinig of niks samen. Het zijn de herinneringen die binden." Onderwijzer Frank Kousemaker was gevraagd wat te vertellen aan de veertigers over de periode dat hij voor de klas stond. ,Hij diste vooral ging daar op zaterdagmiddag heen en vroeg aan mij of ik meeging. Zo gingen we op de fiets naar het dorp en op zaterdagavond kwam ik daar Mina tegen. Een afspraakje was er toen nog niet gemaakt." Zoals dat ging in die tijd, ontmoetten de jon geren elkaar op zaterdagavonden in de Voorstraat en 's zomers zaten ze op de zeedijk. „Je kwam niet zo snel bij iemand aan de deur." Op 14 april 1949 trouwde het stel in Stavenisse. „Toentertijd trouwde je in de plaats waar je meisje vandaan kwam hé", zegt Jo. Mina vertelt hem dat dat nu nog steeds het geval is. Waar ze zich wel over kunnen verbazen is, dat veel mensen tegen woordig niet meer zo lang bij elkaar blijven. „Waarom begin je er dan anekdotes op. Over de klas van 9- tot 10-jarigen die gevraagd worden om briefjes te schrijven aan sinter klaas. „Er waren kinderen die ge loofden niet meer in sinterklaas. Dat schreven ze op het briefje: Je bestaat niet, stond er dan. Zo'n kind lieten we dan bij sinterklaas komen. Die mocht dan aan zijn baard trek ken. Dan vroeg de sint of de baard echt was. „Ja, sinterklaas." En dan aan zijn snor. Ook echt. En dan werd een spons met water uitgekne pen in de nek van de leerling. Of dat ook echt was. Ja dat was ook echt." Leerlingen verrasten de onderwijzer wel vaker. Zo had Jolanda Goense aan als je zo snel weer bij iemand weggaat?", vraagt Mina zich af. Het huwelijk werd voltrokken in het gemeentehuis op het dorp. Ze gin gen daar te voet heen. En achteraf vierden ze feest bij Mina thuis. Over haar jurk zegt Mina: „Dat was zo maar een jurk hoor, niets bijzonders. Die heb ik gewoon in de winkel ge kocht." Het stel ging na hun bruiloft in Sta venisse wonen aan de Achterweg (nu Wilhelminastraat). Dat duurde vier jaar, want in februari 1953 maakten ze de watersnoodramp mee. Ze werden met de vissersboot opgehaald en naar Tholen gebracht. Mina is dan in verwachting van hun eerste kind. Na vier dagen werden ze ondergebracht in de in aanbouw zijnde militaire kazerne in Ossend- recht en' van daaruit komen ze in Eindhoven terecht. Ondanks de om standigheden was dat volgens hen best een gezellige tijd. Ze zaten bij een werkstuk gemaakt over een boerderij die was afgebrand. „Dat had wel mijn interesse." Er waren ook jongens en meisjes die door an deren werden geplaagd. Toen er een paar jongens aan het vechten waren, werd bij de een hard aan het shirt getrokken. Kousemaker wilde tus senbeide komen, scheurde het shirt je helemaal doormidden. „De jon gen was boos en zei dat zijn vader heel sterk was. Toen zei ik dat ik nog sterker was. Ik heb toen toch de ouders gebeld. Het waren Tholena- ren. We spraken in het dialect. Dat maakt verschil. En toen de zaak aan de orde kwam, begon de vrouw naar de man te wijzen en zei: hij is pre cies jou. Toen was het ijs gebro ken." particulieren in huis. Jo ging door deweeks terug naar Stavenisse om daar te helpen. Hun hond zat nog in huis en die heeft hij opgehaald en mee naar Eindhoven genomen. „Hij zat in een kinderledikantje op zol der. Het was een soort Groenendae- ler, gekruist met een hazewind hond." De hond kwam ook weer mee naar Stavenisse als ze daar drie weken na de geboorte van Piet (op 3 juni) terugkeren. Ze woonden eerst bij kennissen in, omdat hun woning was verdwenen en later kochten ze een huisje aan Onder de Molendijk. Ze krijgen er nog twee kinderen: een meisje Ria (nu 53 jaar oud) en een jongen Jos (nu 47). Omdat het huisje in Stavenisse klein was - „we sliepen met zijn vijven op één ka mer" - zochten ze wat anders. Jo had tot 1961 in de landbouw ge werkt en 's winters hielp hij wel eens een paar weken mee in de mos selvisserij. Daarna was hij werk zaam in de haven van Rotterdam. Omdat ze op Stavenisse niets anders konden vinden, gingen ze in Tholen Ook het schoolvoetbal kwam ter sprakt. Ter Tolne bracht een sterk elftal op de been. „We zouden naar het Nederlands kampioenschap gaan. Ik had tegen Jan Groenewe- gen gezegd dat hij een paar dagen voor de wedstrijd goed moest uit rusten. En dag voor het vertrek had hij in een glas of een spijker; getrapt en kon niet mee." Wat Kousemaker ook opviel dat de leerlingen in Tholen de onderwijzer met meneer aanspreken en met meester op de rest van het eiland. Na de groepsfoto's op het plein, gingen de reünisten naar het Hart van Tholen om een hapje te eten. Daar was volop gelegenheid om bij te praten over de periode op school en daarna. wonen. „Dat was ook makkelijker voor mijn werk, omdat ik dan dich terbij zat. Ik hoefde 's morgens niet zo vroeg weg en was 's avonds eer der thuis." Voor de kinderen bleek het ook handiger, want de jongens gingen na hun lagere school verder leren in Bergen op Zoom. Ria bleef op het eiland voor de huishoud school. Jo en Mina bleven tien jaar in de Venkelstraat en verhuisden toen, in 1973, naar de Machteld van Gelre- straat. Daar wonen ze nu nog. Het land bewerken zit er nog steeds in. De tuin achter het huis ligt er keurig bewerkt bij en Jo kweekt er plantjes. Daarnaast heeft hij twee percelen van ongeveer 150 vierkante meter op het volkstuinencomplex aan Her tenkamp. „Ik verbouw groenten." Hij is er - „als het moet" - soms wel dagelijks te vinden. Mina werkt het liefst thuis. „Het huishouden doen en af en toe wat breien." Maar ze gaat ook nog wel eens een dagje op stap met haar dochter. Vroeger ging het stel nog wel eens op vakantie: busreizen naar Duits land, Oostenrijk, Luxemburg en Joegoslavië. En ter plekke deden ze mee aan excursies. „Naar een glas blazerij bijvoorbeeld, maar soms ook gewoon winkelen." Nu kan Mi na niet meer zo lang lopen, vanwege een versleten heup. De kinderen wonen allemaal in de buurt, twee in Tholen en een in Hal steren. Inmiddels is de familie uit gebreid met vier kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. De dia manten bruiloft wordt gevierd met vrienden, kennissen en familie in gemeenschapscentrum Meulvliet. Jo en Mina verwachten ongeveer zestig mensen. De Tweede Kamer wil de financie ring van lokale omroepen nadrukke lijker regelen via de mediawet. Mi nister Plasterk vindt dat wanneer een gemeente een lokale omroep als re presentatief aanmerkt, ze deze ver plicht zou moeten financieren. Hij overlegt daarover met de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), aangezien budget en taak op dit punt een zaak is van gemeenten en niet van het rijk. D66 en SP riepen on langs in een motie de regering op, in het overleg met de VNG een streef bedrag van 1,30 euro per woonruim te te bepleiten. Deze motie kreeg in de Kamer brede steun; slechts VVD, SGP en de PVV van Wilders waren tegen. Omroep Tholen krijgt dit jaar van de gemeente een subsidie van 6385 euro. Gaat het plan van de Ka mer door, dan zou dat meer dan ver dubbelen naar zo'n 13.650 euro. Het Commissariaat voor de Media moet opnieuw een besluit nemen om Omroep Tholen voor een perio de van vijf jaar zendtijd toe te wij zen. Alvorens dat te kunnen doen, is een positief advies vereist van de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders stellen voor om dat ad vies te geven, aangezien het com missariaat al heeft vastgesteld dat de Thoolse lokale omroep voldoet aan de in de mediawet gestelde ei sen. Die eisen zijn dat de omroep een rechtspersoon moet zijn met volledige rechtsbevoegdheid, dat ze op grond van haar programmering geacht kan worden van algemeen nut te zijn, en dat ze een representa tief samengestelde programmaraad heeft die door burgemeester en wet houders wordt benoemd. Omroep Tholen bestaat inmiddels 24 jaar en was de eerste lokale omroep in ons land die een ether-zendmachtiging kreeg. De waterschapsheffing voor eigena ren van gebouwen blijft 498 tien duizendste procent van de woz- waarde. Een amendement van de VVD om dat percentage met 18 tienduizendste te verlagen, kreeg onlangs in het algemeen bestuur de steun van slechts vijf van de 28 aan wezige leden. De verlaging zou Zeeuwse Eilanden 615.000 euro aan inkomsten hebben gescheeld. En voor een pand met bijvoorbeeld een waarde van twee ton zou de aanslag 3,60 euro lager uitvallen als het VVD-voorstel zou zijn aangeno men. De heffing gebouwd brengt dit jaar ruim 17 miljoen euro in het laadje. De liberalen betoogden in de verga dering dat het waterschap conse quenties zou moeten verbinden aan de economische crisis door de tarie ven, waar mogelijk, aan te passen. Ze baseerden zich op een brief met die strekking, van de Kamer van Koophandel. De Partij voor Zeeland steunde de VVD. In de commissie economische za ken gaf VVD'er J. Huisman aan dat zijn fractie de tarieven van de heffingen in 2010 gelijk wil houden, niet wil indexeren, en waar moge lijk verlagen. De PvdA toonde zich daar eveneens voorstander van het bevriezen van de tarieven, maar het CDA noemde het prematuur om nu al voor te stellen de nullijn te hante ren. VERVOLG VAN FABELTUIN Voor de laagste inkomens ligt die rond de 15 euro. „Tholen loopt hiermee vooruit op een wet die naar verwachting deze zomer van kracht wordt." Op het zonovergoten plein van De Fabeltuin is het vrijdagmiddag een drukte van belang. Veel ouders ko men een kijkje nemen. Johan Bos- ters van de stichting vraagt de wet houder om een lint door te knippen en zij op haar beurt zoekt een peuter om te helpen. Het eerste jongetje kijkt wat angstig naar de grote schaar en zegt dat hij van zijn moe der niet met een schaar mag knip pen. En dus vraagt mevrouw Vel thuis een andere om'samen met haar te knippen. Als dat gebeurd is, mo gen de kinderen de ballonnen los la ten die even tevoren zijn uitgedeeld. Ze zijn blauw en roze, de kleuren van de organisatie waarin ook de nieuwe shirts van de leidsters zijn uitgevoerd. Terwijl de kinderen bui ten genieten van een poppenkast voorstelling, kunnen de ouders bin nen een kijkje nemen in het in zachtgroen en -geel geschilderde lokaal. Jo Geene en Mina Geene-Brouw vieren hun 60-jarig huwelijk met ongeveer zestig genodigden in Meulvliet. Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00. www.logus.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3