BAL Dura Vermeer in Vossemeer gaat na ruim halve eeuw dicht AbdijNieuws Politie pakt verdachte loslaten nertsen op Rechte weg door dijk naar Geertruidapolder Wachtlijst Fabeltuin weg dankzij tweede speellokaal Voor 65 personeelsleden breekt een onzekere tijd aan PAASSHOW 0% rente Havenfeest in Timpa-gebouw Donderdag 9 april 2009 65e jaargang no. 21 bij AUTOBEDRIJF 10, 11 en 13 april Roparun niet via de Philipsdam VVD vreest vertraging wozoco Ongeluk voor vertrek Anneloes Dura Vermeer stopt met een groot deel van de activiteiten op het gebied van het leggen van kabels en buizen. Dat heb ben de medewerkers vrijdag te horen gekregen op een bij eenkomst in Vianen. De vestiging in Oud-Vossemeer, waar 65 mensen werken die merendeels van Tholen komen, gaat na ruim een halve eeuw dicht. Dura sluit gedwongen ontsla gen niet uit en gaat met de vakbonden praten over een soci aal plan. Gisteravond belegde de bond een bijeenkomst voor het personeel in De Raaijberg in Bergen op Zoom. Hommel-cao Hard gelag Schade verhalen Voor aankopen en ruilen grond 155 mille Deze week Wethouder Velthuis heeft vrijdagmiddag het tweede lokaal van peuterspeelzaal De Fabeltuin in Tholen officieel geo pend. Ze knipte samen met één van de peuters een lint door bij de ingang. Het lokaal is inmiddels vijf weken in gebruik. Dankzij de uitbreiding kon de Thoolse peuterspeelzaal de wachtlijst van 24 kinderen volledig wegwerken. En aanha ken bij het peuter plus programma. m Zf S3 - o.a. financiering tegen Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Wèbsite: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc Roparun laat Tholen dit jaar letter lijk links liggen. De route is gewij zigd. waardoor de deelnemers aan de estafetteloop niet meer via de brug over het Schelde-Rijnkanaal en de Philipsdam passeren. In plaats daar van voert het traject op tweede pink sterdag van Steenbergen naar Dintel- oord. en verder via Heijningen en het Hellegatsplein over de Haringvliet brug. Zodoende komt de karavaan door Oud-Beijerland, dat het 450-ja- rig bestaan viert. De start voor de 530 kilometer lange tocht, die voor de achttiende keer wordt gehouden, is op 30 mei in Pa rijs. Op maandag l juni tussen twaalf en zes uur 's middags zullen de 275 deelnemende teams op de Coolsingel in Rotterdam arriveren. De animo om mee te doen voor het goede doel - de opbrengst wordt bestemd voor kan kerpatiënten - is groot, er staan inmid dels vijftien teams op de wachtlijst. Ook Runningteam Tholen, team num mer 85, is volop met de voorbereidin gen bezig voor de tweede deelname. De groep telt ten opzichte van vorig jaar een zevental nieuwkomers. Op 17 april is or in Haestinge in Sint-Maar tensdijk een benefietconcert met de coverband Xcept, waarvan de op brengst via het Thoolse team naar het goede doel gaat. De muziek tijdens het havenfeest in Tholen is zaterdag 20 juni niet meer in een tent op het parkeerterrein bij de haven, maar in het Timpa-gebouw aan de Wattstraat. Voorzitter Jurgen Stroot van de stichting Havendag Tholen zegt dat het avondconcert niet meer aan de haven wordt gehou den om klachten te voorkomen. ,.In 2007 werd er nog geklaagd over ge- luidoverlast, vorig jaar niet. Maar je kunt wel zeggen dat mede op vrien delijk verzoek van de gemeente is gevraagd om het concert te verplaat sen. Dus geen verplichting wegens teveel geluid, maar om te voorkomen dat omwonenden er last van hebben. En het Timpa-gebouw staat leeg. Daar hebben we veel ruimte en als we dat leuk aankleden, wordt dat een geweldige locatie." De Thoolse VVD-fractie vreest dat de bouw van het woonzorgcentrum in Scherpenisse vertraging zal oplo pen nu de welstandscommissie het ontwerp mede wil laten beoordelen door een collega-architect. Als de welstand niet in staat is om een ad vies te geven, kan ze beter geen ad vies geven, vindt raadslid G.J. Hoek. De commissie bestaat uit drie leden, waarvan één burgerlid. Dat is volgens de VVD in het leven geroe pen om externe advisering en wille keur van één persoon te voorkomen. Hoek ziet het inroepen van H. Groe- newegen als noodhulp. De commissie vindt de maat het de schaal van het complex erg groot voor het dorp. 'Blijkbaar negeert de welstandscommissie het op demo cratische wijze vastgestelde bestem mingsplan. Is het college met mij van mening dat ook de welstands commissie zich dient te houden aan het bestemmingsplan?' Ook vraagt de VVD of b. en w. be reid zijn om de adviezen te negeren als het verwezenlijken van het cen trum in zijn voorgestelde vorm in het gedrang komt. Hoek wil weten hoeveel vertraging er ontstaat. Anneloes Oudesluijs uit Sint-Maar tensdijk is na drie maanden weer te rug uit Burkina Faso. Maar haar thuiskomst viel bijna in duigen, om dat ze een dag voor haar vertrek werd aangereden door een motor in de hoofdstad Ouagadougou. „Ik stak de straat over en had heel goed ge- Het personeel van Dura Vermeer in Oud-Vossemeer, v. I.n.r. Adrie van Houdt. Jan Pieter van der SI ikke. Frans van Treijen, broers Kees en Jan van Dijke. chef werkplaats Jan van Dijke, Hans van Stipthout. Patrick van Hees, Peter Rijstenbil, Michael Koevoets, projectcontroller Henri Aarnoudse, Ron Krouwel, Desiree van Eekelen. Kitty de Bruin, Ina Hage, Ad Verhees en Jan Kerkwijk. De chauffeurs Rinus van Schilt en Piet Adriaanse ontbreken. „Oud-Vossemeer gaat definitief dicht", bevestigt Rien Goedege- buure. die met twee collega's lid is van de ondernemingsraad (OR) van Dura Venneer Ondergrondse Infra b.v. Over het tijdstip is op de bijeen komst niets gezegd, maar Goedege- buure rekent erop dat de sluiting vóór de bouwvakvakantie een feit zal zijn. Een overname van het be drijf door een andere aannemer lijkt hem in het licht van de economische situatie niet waarschijnlijk. De OR moet over de aangekondigde reorganisatie nog een advies uit brengen. „Maar het gaat al jaren slecht", zegt Goedegebuure, voor wie het besluit van de raad van be stuur dan ook niet helemaal onver wachts komt. De resultaten liggen al jaren onder de gestelde rendements doelstellingen van de onderneming, heet het op de website van Dura Vermeer. Gezien de economische situatie bestaat er geen zicht op ver betering. Naast Oud-Vossemeer ver dwijnt er werk in Helmond en het Noord-Hollandse Cruquius. Het werk dat Dura kwijt wil, betreft on der meer het aansluiten van wonin gen op het elektriciteits-, aardgas- en drinkwaternet. De zogenaamde distributieactiviteiten. Goedege buure: „Grote projecten op het ge bied van ondergrondse infra, warm- te/koudeopslag en boringen blijft het bedrijf doen." Op Tholen reali seerde Dura zo'n anderhalf jaar ge leden de transportkabel tussen het windmolenpark in de Annavosdijk- polder en het verdeelstation bij Ber gen op Zoom. Een half jaar geleden nog maar maakte de onderneming bekend dat - na lang afwegen - industrieterrein Borchwerf in Roosendaal uit de bus was gekomen als nieuwe vesti- gingsplek. In Oud-Vossemeer kampte men met ruimtegebrek. Ver volgens bleef het stil rondom de verhuizing. Wél is een heleboel ma teriaal uit de Dura-vestiging in Hel mond alvast naar Vossemeer ge bracht met het oog op de verhuizing. Maar die verplaatsing lijkt nu van de baan. Dura huurt het terrein en de gebouwen aan de Coentjesweg in Oud-Vossemeer van de voormalige bedrijfseigenaar Hommel. Er werken zes man in de werkplaats en twaalf mensen op het kantoor. Verder zijn er twee chauffeurs. Vorig jaar is de huur overeenkomst voor enige tijd ver lengd. in afwachting van het vertrek naar Roosendaal waar eveneens ge huurd zou worden. Van het Thoolse personeel kan een gedeelte mogelijk aan het werk blij ven. Dura wil medewerkers begelei den naar nieuw werk. „Geprobeerd wordt om werk mét de mensen door andere aannemers te laten overne men. Momenteel wordt daarover on derhandeld", weet de 55-jarige Goe degebuure, die zelf al bijna 38 jaar bij het bedrijf werkt. Ook herplaat sing binnen de onderneming behoort eventueel tot de mogelijkheden. „En in de branche zit men op bepaalde fitters en monteurs best te wachten. Er is vraag naar mensen." Ook dat biedt dus mogelijk perspectief. An derzijds telt het bedrijf behoorlijk wat oudere werknemers. „Ik denk dat er zeker 25 mensen langer dan dertig jaar in dienst zijn." De overstap naar een andere werk gever zal voor de meeste Dura-me- dewerkers niet direct een vooruit gang betekenen. „Ze raken de Hommel-cao kwijt én de opge bouwde vut-rechten." Het Vosse- meerse bedrijf heeft vanouds een ei gen cao en is aangesloten bij de agrarische bedrijfsvereniging. De arbeidsvoorwaarden daarvan pak ken gunstiger uit dan in de bouw en in de metaal. Goedegebuure, die se cretaris is van FNV Bondgenoten Tholen. denkt dat er ten aanzien van een sociaal plan over twee maanden duidelijkheid zal zijn. Voor chef werkplaats Jan van Dijke is het een hard gelag. De 52-jarige Van Dijke is al 37 jaar in dienst. „Ik was een vroege leerling, ben mon teur geworden en later hoofd techni sche dienst. „Het is bestonzeker. Ook voor mijn drie zonen die hier werken." Zoon Jan (22) is monteur, zoon Kees (25) machinist en zopn Adriaan (28) komt er twee dagen de administratie van de werkplaats doen. Jan: „We hebben altijd een leuke groep gehad. Ik heb het be drijf mee helpen opbouwen. Je gaat er in op. Het is eigenlijk of het van je eigen is." Van Dijke is dienstver lenend bezig, zegt hij. De mannen komen materiaal halen, gereed schap, compressoren, boormachi nes, schoppen en spades, maar ook koffie en filterzakjes voor de keten. Henri Aarnoudse (48) is bijna 24 jaar in dienst. Hij kwam als boek houder bij Hommel in dienst. „Tot de overname deden we alles zelf. Na de overname is de functie in 2004 uitgekleed. Ik ben nu project controller. Het is helemaal afwach ten wat er gaat gebeuren, maar ik ben er niet gerust op dat het als ge heel wordt overgenomen." ZIE VERDER PAGINA 7 Fotograaf en journalist Revu bij actie Stavenisse De nationale recherche heeft dinsdag in Loon op Zand een 24-jarige verdachte aangehouden die mogelijk betrokken is geweest bij het vrijla ten van bijna 3000 nertsen op de farm van Lyon Walhout in Stavenisse op zondag 15 maart. De politie doorzocht het huis maar ook een huis in Vught. Het weekblad De Revu van deze week doet uitgebreid verslag van de bevrijdingsactie. Een journalist en een fotograaf zijn mee ge weest met de actievoerders van I)BF, het dierenbevrijdingsfront. De 24-jarige die aangehouden is, staat bekend als Vegan Streaker die meer dan een jaar geleden be kend werd nadat hij de televisie show van Paul de Leeuw verstoor de door in een slip voor de camera te verschijnen. De Leeuw trok toen het broekje van de activist uit. De nationale recherche heeft in de woning waar de man verbleef ge zocht naar bewijsmateriaal voor de extremistische actie. Hij zit vast. Het openbaar ministerie denkt dat de verdachte niet alleen heeft ge handeld. „We gaan er van uit dat er meer mensen bij betrokken zijn geweest," zegt Wim de Bruin van het landelijk parket. Uit het relaas van de journalist en de fotograaf blijkt dat de actie mi nutieus is voorbereid. Voordat de actie plaatsvond is de weg naar de fokkerij verkend. Ze zijn over het land naar de farm gelopen en heb ben de schutting opengebroken. Bij het vrijlaten van de nertsen, zijn ook de labels van de kooien gehaald. Die zijn in het water ge gooid, aldus de fotograaf en de verslaggever. De Bruin wil er geen commentaar op geven. Volgens Walhout staan er belang rijke gegevens op de kaarten. „Wat een oormerk of een chip is voor een koe, is het kaartje voor de nerts. Met de leeftijd, de kwaliteit van het dier, of ze gepaard hebben. Voor ons hele belangrijke informa tie. De kaarten zijn weggegooid in de watergang achter de farm, maar kennelijk ook in een natuurge bied." Bij de actie van dierenbevrijdings front zijn er binnen de omheining ook vernielingen aangericht. „De stoel van de heftruck is kapot ge maakt, de ruitenwisser is er af ge haald, de tankdop en het contact sleuteltje zijn meegenomen." De schade als gevolg van de actie is volgens Walhout aanzienlijk. Hij is blij dat er een verdachte is aangehouden. „Vijf jaar geleden was het de laatste keer dat er nert sen zijn losgelaten. Het zoeken naar de daders heeft toen niets op geleverd. Het is goed dat er nu mensen worden opgepakt zodat ze strafrechtelijk vervolgd kunnen worden. Ik hoop dan ook de scha de te kunnen verhalen." De fokker raakte honderd dieren kwijt.'Dertig werden dood gereden of bezweken aan de stress, zegt Walhout. „Er waren er ook een he leboel die gedekt waren, maar we weten niet of ze jongen zullen ge ven." Voor de aanleg van een rechte weg vanaf de Sportlaan in Sint-Maar tensdijk naar de Geertruidapolder in Scherpenisse is 155.(100 euro ex tra nodig om grond aan te kopen en te ruilen van R.J. en G.C.J. Wegge- mans. Het voorstel wordt dinsdag besproken in de commissie ruimte. De weg zal dwars over het indus trieterrein lopen in het verlengde van de weg die van de rotonde komt aan de Provincialeweg. Het tracé loopt dan over of door de dijk naar de nieuw te bouwen woon wijk waar de gemeente in 2007 al 12 ha grond voor heeft aangekocht van E. Hage. De dijk is voor een deel nodig om toegang tot het ge bied te krijgen, maar ook om een afscheiding te vormen met het in dustrieterrein. Voor de gemeente is het van belang om de dijk nagenoeg in zijn geheel aan te kopen. Het beheer en onder houd komt dan in handen van de gemeente. Door grond te ruilen met Wegge- mans krijgt de gemeente op het be drijventerrein ongeveer 7.503 vier kante meter in eigendom, terwijl betrokkene als compensatie onge veer 9.330 vierkante meter grond terugkrijgt langs de Sportlaan (naast foeragehandel Oudesluijs- Schot). De gemeente betaalt daar 50.000 euro voor als toegift. Voor de aankop van een deel van de dijk van ongeveer 9.543 vier kante meter is 95.430 euro nodig. De verwerving is nog niet hele maal rond. omdat een derde deel van de dijk eigendom is van A. Stoutjesdijk-Weggemans. Met haar was nog geen akkoord bereikt. Volgens b. en w. past de aankoop in het streven van de gemeente om een actief grondbeleid te voeren. Als de raad akkoord gaat met het voorstel dan kan de gemeente de grondruil snel afhandelen. B. en w. vragen hier 155.0(H) euro extra kre diet voor. In het bedrag zitten ook de kosten voor bodemonderzoek, notaris en kadastraal recht. Voor de aankoop van een deel van de dijk kan dat nog met. Pas als er een akkoord is met mevrouw A. Stoutjesdijk- Weggemaps. De kos ten voor de grondruil van 55.000 euro worden toegeschreven aan de uitbreiding bedrijventerrein Sint- Maartensdijk. De dijkaankoop van ongeveer een ton wordt toege schreven aan de toekomstige uit breiding woningbouw Geertruida polder. Ria Roggeband uit Tholen is vrijwilligster in de palliatieve terminale zorg Miranda Mol-Quist ziet oud-klasgenoten op reünie van basisschool Ter Tolne Smerdiekse Nella van Ast verhuist na dertig jaar in Noorwegen naar Stavenisse EN VERDER... Vosje, de enige speelgoedwinkel van Tholen verdwijnt Tweede elftal van Noad '67 is al voor einde competitie kampioen Vestiging Budclpack in Roosendaal met Thoolse werknemers is failliet NIETS BLIJFT VERBORGEN ONDER DE ZON Dit nummer bestaat uit 22 pagina's keken, maar opeens kwam er een motor heel hard aangereden." Vol gens Anneloes stelde de aanrijding niet veel voor, maar ze had de vol gende dag veel last van haar rug. Ze kreeg van de huisarts medicijnen te gen de pijn, maar die bleken niet met elkaar te combineren. Op de avond van vertrek ging het mis: „Ik was misselijk, had koorts en was he lemaal van de kaart." In het zieken huis kreeg ze een prik waardoor ze een paar uur later toch nog het vlieg tuig kon pakken. Het gaat nu weer goed met haar. Anneloes wil zo snel mogelijk terug naar Burkina Faso. Lees de column op pagina 15. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Prow*» ZeeWrxï Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie LM. Meer dan een jaar geleden al weer kwam-in De Fabeltuin aan de Oudelandsepoort ruimte vrij omdat muziekvereniging Concordia een nieuwe oefenruimte kreeg in de gymzaal aan de Zoekweg. De peuterspeelzaal zit al jaren met een lange wacht lijst. Het vrijgekomen lokaal, dat zelfs groter is dan de ruimte die De Fabeltuin al in gebruik had. kreeg een nieuwe vloer, de wanden werden geschilderd en het ge heel ingericht voor de kinderen. Op 2 maart konden de peuters er voor het eerst te recht. „Het is voor ons ook wennen dat we nu twee groepen hebben", vertelt leid ster Carolien de Haan. „Wc regelen het wel zo dat we met alle kinderen tegelijk naar buiten gaan. Dat is voor hen ook leuk en het plein is groot genoeg." In De Fabeltuin komen nu 96 peuters, zes groepen van zestien kinderen, voor twee dagdelen. Het aantal leidsters is uitgebreid naar negen. Door de uitbreiding is er nu ook in Tholen plek voor het peuter plus programma. Een derde dagdeel voor peuters, die wat extra aandacht konden gebruiken, was al mogelijk. Daar komt nu een vierde dagdeel bij, net als in de andere vestigingen van de stichting peuterspeelzalen Tholen (uitgezonderd Sint-Annaland). In de extra tijd wordt de taal- en motorische ontwikkeling gestimuleerd van kinderen die dat nodig hebben. „Het observeren, oefenen en leren gebeurt spelenderwijs. Op deze manier slaagt men er goed in om de doorgaande lijn te waarborgen naar de basisscholen, waar mee ook informatieoverdracht plaatsvindt", licht wethouder Velthuis toe. Zij heeft goed nieuws voor de ouders: de ouderbijdrage voor peuters die in aanmer king komen voor het peuter plus programma wordt inkomensafhankelijk. Zie verder pagina 3. Geholpen door een van de peuters knipt wethouder Velthuis met een grote schaar het lint door voor de ingang van De Fabeltuin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1