Bloemen en zoenen bij heropening van Hof van Holland in Tholen Tholenderwijs Minuut gratis winkelen bij Spar Van Houte Interieur® Kernbezoek van de gemeenteraad ^/Inneloes in J^nrkintl Opluchting dat sluiting van twee maanden voorbij is Plaatselijk nieuws Paaszang Thaks maakt decors musical Donderdag 9 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De uitbaters van café-res taurant Hof van Holland in Tholen hebben hun lesje geleerd, zeggen ze. Dat be tekent in de feestzaal geen levende muziek meer. „Al leen nog een cd'tje zodat we zelf de volumeknop kunnen hanteren. Optreden van bandjes is over en uit", zegt Frank van Treyen re soluut. Van Treyen is de partner van Marja van Dij- ke die door de rechtbank tot een geldboete en een voorwaardelijke straf was veroordeeld wegens 'het herhaaldelijk overtreden van de geluidsnormen'. Zaterdagmorgen om twaalf uur was de feestelijke her opening na een sluiting van twee maanden. Te rechtlijnig week 15 Donderdag 9 april 2009 Vrouwenochtend Decibelmeter Geen risico Wat harder Visparcours naar Oesterdam Vis voor plattelandsvrouwen Koninginnedag Karaoke Diaken gestopt Beplanting verwijderen Eerste verkoping bij nieuwe kerk Tractor gestolen G.s.-Iid Wiersma opent Dalemhof Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Anneloes Oudesluijs (22) uit Sint-Maartensdijk verblijft voor drie maanden in Burki na Faso. Zij werkt in die tijd in een weeshuis in de hoofd stad Ouagadougou. Het is voor haar een droom, die ze van kleins af aan al heeft, die uitkomt. Anneloes is van plan zich ook in te zetten voor het project waar dejon- gerenraad tholen geld voor inzamelt: een waterput hij een school in het Afrikaanse land. Voor de Eendrachthode houdt ze haar avonturen hij. We zijn weer thuis! Na drie geweldige maanden in Ouagadou gou te hebben gewoond, ben ik weer terug op het oude ver trouwde Tholen. Het was even spannend of ik al thuis zou ko men, omdat er op de een na laatste dag een motor tegen me aan is gereden. Vervolgens heb ik een verkeerde cocktail van medicijnen gekregen, waarvan ik heel erg ziek ben geworden. Op de avond van vertrek moest ik nog naar het ziekenhuis. Na een wonderspuit kon ik vier uren later toch het vliegtuig instap pen en Ouaga met een traan uitzwaaien. Drie weken geleden heb ik afscheid genomen op Malernel. We zijn de laatste dag met een klein busje, volgeladen met 27 kinde ren, naar Ouaga 2000 gegaan. Dit is de nieuwste wijk in de stad, die wordt volgebouwd met dure huizen. Ook staat er het Pre- sidence du Faso, het gebouw van de president. Kinderen hebben hiervoor een uur in de brandende zon moeten lopen, maar het mooie aan de kinderen hier is dat ze elkaar helpen. Wanneer de allerkleinsten het niet meer volhielden, konden ze uitrusten op de rug van de oudere kinderen: geweldig om te zien. Van de directrice van Maternel heb ik een mooi certificaat gekre gen waarop staat dat ik mijn werk uitstekend voltooid heb. Ik denk ook zeker dat ik op Maternel iets heb kunnen betekenen: het veelvuldig gebruik van middelen om de kinderen te slaan is duidelijk verminderd. Ook heb ik een map achtergelaten voor de leraren met allerlei activiteiten en spelletjes die ze kunnen doen met de kinderen. Iets wat er voorheen niet was, want van een lesmethode of iets in die richting hadden ze nog nooit gehoord. Na het project Maternel heb ik nog een trip gemaakt naar het zuiden van Burkina Faso. Ik ben met de bus naar Gaoua gereisd. Dit ligt niet ver van de grens van Ghana. Na al die maanden stofhappen in zo'n grote stad is het heerlijk om daar in de bos sen te zijn. Gaoua is het gebied van de Lobi, een stam uit Burki na. Ik heb daar een museum en de markt bezocht, 's Ochtends vroeg zie je de vrouwen uit de dorpjes al, die kilometers zijn ko men lopen naar de stad. Op hun hoofden dragen ze grote krui ken of manden met spullen die ze die dag proberen te verkopen. Gaoua staat bekend om rieten manden, door heel Burkina zie je deze manden die gemaakt zijn door de plaatselijke bevolking. Hierna ben ik doorgereisd, met het meest versleten busje dat ik ooit had gezien, naar Banfora. Dit zou normaal maar twee uren moeten duren, maar in vrijwel elk dorp gingen er mensen uit de bus en er weer in, dus dit kostte veel tijd. Na vijf uur waren we niet ver meer van de eindbestemming, maar toen was de benzi ne op. Er werd een brommertje van het dak van de bus gehaald en de chauffeur is verderop benzine gaan halen. Na een half uur wachten in de brandende zon konden we eindelijk doorrijden en na zes uren hadden we Banfora bereikt. Hier heb je waterval len waarin je goed kunt zwemmen. Dus hier heerlijk nog een aantal dagen verbleven en toen een goede bus met airco terug naar Ouaga genomen! En nu weer in Nederland, ook deze overgang valt absoluut niet mee. Ik verbaas me hier ook weer over de dingen die gebeuren, de dingen waar mensen zich druk over maken en het gehaaste leven dat iedereen leidt. Maar dit is ons leven en zo leven wij, dat zal vast wel weer snel genoeg wennen! Voor de laatste keer, Liefs, Anneloes De manden in Gaoua. De ellende begon in 2007. Omwo nenden klaagden over geluids overlast uit de feestzaal. Er was een feestje aan de gang en er speelde een band. Uiteraard horen daar een paar zware bassen bij. Samen met zang, slagwerk en gi taar zorgde dat voor een forse dreun. Frank: „Je kunt die zaal niet isoleren omdat de vloeren met de andere woningen aan elkaar zijn verbonden. Dus de trillingen van de bassen verplaatsen zich door de vloer. Daar is geen isolatie tegen, opgewassen. We hebben destijds wel een deskundig bedrijf in de arm genomen om het toch te proberen, maar dat durfde niet te garanderen dat buren niets meer zouden horen. Toen hebben wij die isolatieplannen laten varen. Wel zijn er overal geluiddichte ra men ingezet en andere geluiddem pende voorzieningen aangebracht. Maar voor die feestzaal bleek dat niet afdoende." Van Treyen kan zich de klachten wel voorstellen, maar zet toch zijn vraagtekens bij de uitvoering van de steeds scherper wordende ge luidsnormen in de wet. „Deze zaak is al 100 jaar oud en de feestzaal was vroeger de enige ruimte waar de bevolking bruiloften en partijen kon houden. Toen werd er ook le vende muziek gemaakt, maar daar hoorde je niemand over klagen." Ondernemers die ook te maken hebben gehad met klagende om wonenden vinden dat de overheid veel te rechtlijnig denkt. „De nor men zijn steeds verder aange scherpt. De tolerantie is tegen woordig ver te zoeken. De mensen kunnen niets meer van elkaar heb ben. En als je voor een paar ton je bedrijf moet aanpassen aan de steeds weer veranderende horeca- wetgeving en je hebt het geld niet, dan blijft er maar "1 ding over. Sluiten of kijken waar het schip 0p 12 november 2008 heeft de gemeenteraad een bezoek gebracht aan Tholen-stad in het kader van haar rol als volksvertegenwoordiging. Het kernbe zoek bestond uit een middag- en een avondpro gramma. Voor het middagprogramma werden de raadsleden in twee groepen verdeeld. De eerste groep bracht een bezoek aan tennisvereniging 'Eegidima'. Daarna werd de Bibliotheek bezocht en heeft de groep rondgelopen in Noord en een bezoek gebracht aan de Bloemenhal, Vishandel Van de Velde en De Jonge Motoren. De tweede groep bracht eerst een bezoek aan het Westerpoortcollege, daar na de Bibliotheek en tenslotte aan en Anker, 's Avonds is door de dagvoorzitter de heer Bert van Eenennaam verslag gedaan van de bevindingen van het middagprogramma: Avondprogramma: Vanaf 19.30 uur was iedereen welkom in het gemeen tehuis. Een zestigtal inwoners heeft de avond bezocht. Elke inwoner van Tholen-Stad had een uitnodiging voor het avondprogramma ontvangen. Het avondprogramma werd geopend door dagvoorzitter Bert van Eenennaam die de raadsleden voorstelde en een korte toelichting heeft gegeven op het fenomeen kernbezoek. Bijzondere aandacht deze avond was er voor het Meldpunt klachten van de gemeente (te bereiken onder telefoonnummer 667667). Dit Meldpunt was ook "fysiek" aanwezig zodat de bezoekers hun klachten daar bij medewerkers konden neerleggen. Daarna kon in groepen gereageerd worden op de volgende stellingen: Onderwijs op Tholen, centraal of decentraal;, Tholen-stad redt het ook zonder extra voorzie ningen, wat is echt noodzakelijk In Tholen- stad wordt genoeg gedaan om de jeugd te behouden; Elke Tholenaar moet op Tholen kunnen wonen en wer ken. Er is volop gereageerd op deze stellingen en hier volgt een willekeurige greep uit de reacties: - Overlast en gevaarlijke situaties door hard rijden in bijvoorbeeld de Ten Ankerweg. - De ruimte voor de jeugd om zich te vermaken is te beperkt. - Er is te weinig verlichting in de parkjes. - De binnenstad verpaupert en het winkelbestand loopt terug. - Scholen moeten meer samen doen (bijvoorbeeld op het gebied van voorzieningen). - Scholen en accommodaties horen binnen de kern in verband met de veiligheid van de kinderen. - Liever alleen woonfuncties in Tholen en alleen 'schone' werkgelegenheid. Voortgangsrapportages: Van de klachten die ingediend zijn bij het Meldpunt hebben de indieners persoonlijk bericht gekregen over de afhandeling. De klachten zijn bijna allemaal binnen een week opgelost. Alle andere reacties die zijn ingebracht zijn genoteerd en zullen voor zover mogelijk worden ingebracht in bestaand dan wel nieuw te ontwikkelen beleid. De raad dankt in elk geval een ieder voor zijn of haar bezoek en inbreng! Vervolg van pagina 2 De Hervormde Gemeente Rehoboth houdt op 21 april de laatste vrou wenochtend van het seizoen. Het is nummer drie van het thema Over Grenzen en de titel is 'Waar zoek ik mijn fundament?' Wilma Dek-van Dijke komt vertellen over haar reis naar Bonaire welke georganiseerd werd door de EVA/EO en de Stich ting Krusada. Wilma heeft daar, sa men met 31 andere vrouwen, begin maart geholpen bij het realiseren van een opvanghuis voor verslaafde vrouwen. De ochtend wordt gehou den in de kerkzaal van kwart over negen tot kwart over elf. Kinderop vang is aanwezig en er is een collec te voor de onkosten en als gift voor Krusada. Scherpenisse Klanten van Hof van Holland zijn blij dat hun stamkroeg weer open is. strand", is het commentaar. Dat schip strandde voor Marja van Dijke op 4 februari van dit jaar. De rechtbank in Middelburg vond dat ze genoeg was gewaarschuwd. Vier dwangsommen van de ge meente, wegens het overschrijden van het maximale aantal toegesta ne decibellen. In de praktijk bete kende dat een gemeentelijke boete van vier maal 2000 euro. De recht bank deed daar nog een schepje van 7000 euro bovenop, waardoor de totale boete uitkwam op 15.000 euro. En alsof dat niet genoeg was, moest de zaak twee maanden dicht. Twee maanden zonder in komsten, personeel twee maanden naar huis en het Thoolse meezing- koor Oor ons us, twee maanden zonder repetitieruimte. „Alles is afgerekend", zegt Van Treyen opgelucht. „Dit zal ons geen tweede keer overkomen. Hof van Holland gaat met een schone lei beginnen en we houden dat lei tje ook schoon", is zijn volle over tuiging. Hij is van plan nauw con tact te onderhouden met de gemeenteambtenaar die regelma tig in en om de Thoolse horecabe drijven metingen verricht. „Om helemaal zeker van mijn.zaak te zijn, heb ik zelf een decibelmeter aangeschaft. Dan kan ik, als we muziek draaien, zelf nagaan hoe veel geluid er naar buiten komt." Veel zal dat niet zijn, wijst hij op het dikke glas in ramen en deuren. „We willen laten zien dat we van goede wil zijn en dat Hof van Hol land een nieuw traject inzet. Die goede wil hadden we willen aan geven in een gesprek met de bur gemeester. Dat gesprek is er he laas nooit van gekomen.". Burgemeester W. Nuis laat weten dat de opgelegde sluiting een be slissing is geweest van de rechter. „De gemeente of de burgemeester, staat dus buiten deze zaak. Daarom is er geen gespek geweest met me vrouw Van Dijke, aangezien dit de situatie niet zou doen wijzigen." Nuis benadrukt dat er niet alleen bestuurlijke dwang is toegepast, maar dat justitie een strafrechte lijk traject in heeft gezet, waarin een voorwaardelijke straf is opge legd. „Toen tijdens die voorwaar delijke straf weer een overtreding van het geluidsniveau werd gecon stateerd, kwam dat op twee maan den sluiting te staan." Nuis gaat er wel vanuit dat de uit baatster nu exact weet hoeveel ge luid er mag worden geproduceerd. Zaterdag 4 april kwam voor het duo een einde aan de narigheid. Om klokslag 12 uur mocht het café weer open. Maar dan ook geen seconde eerder. Om half twaalf rammelt er al een man aan de deur. In zijn hand heeft hij een tas met een daarin een biljartkeu. Hij rammelt nog eens, kijkt met de hand boven zijn ogen door een raam naar binnen en gaat onver richter zaken naar elders. De verslaggever van de Een- drachtbode die probeert een kwar tier voor tijd binnen een goed plekje te zoeken voor het maken van een mooie foto, is nóg niet welkom. Hij wordt dringend ver zocht op rekening van mevrouw Van Dijke bij de buren een bak koffie te gaan drinken. „We ne men geen enkel risico. Voor het zelfde geld hoort de politie straks dat er om kwart voor twaalf al klanten binnen waren. Dat schiet niet op." Voor de deur verzamelt zich intus sen een groepje mannen en vrou wen die met een bloemetje of om straks met een hand en een zoen, de uitbaatster een hart onder de riem te steken. De meesten roken in afwachting van de klok van twaalf een sigaretje. „Waar heb jij de afgelopen twee maanden geze ten, Leen", vraagt een donkerhari ge dame een aankomende meneer die een bos bloemen in zijn hand heeft? „Thuis", is het antwoord. „En daardoor heb ik een hoop geld in mijn zak gehouden", lacht hij. Klokslag twaalf uur gaat de deur van het café open. Marja van Dij ke en de meisjes van de bediening komen met grote bladen bier naar buiten. Dat is aan de wachtenden wel besteed. Proosten, bloemen overhandigen, zoenen, gelach en geroep geven aan dat Hof van Holland weer open is. De klanten van buiten hebben bin nen in snel tempo een plaatsje aan de bar veroverd. Het ruikt er nog een beetje naar poets- en andere schoonmaakwerkzaamheden. Bin nen een uurtje is echter die oude vertrouwde lucht van een bruine kroeg weef terug waar die zijn moet. Onder de mensen. Van Dijke en haar partner zien er blij uit. Opgelucht laten ze de feli citaties van het snel vollopende etablissement over zich heenko men. „Kan de muziek aan", vraagt een bezoeker? Van Treyen voldoet onmiddellijk aan dat verzoek. „Kan het ook wat harder", grapt een ander. Gelukkig heeft ieder een voldoende gevoel voor humor om in lachen uit te barsten. Van Treyen blijft niettemin waak zaam. Hij verwacht de komende maanden meer sluitingen van ho recabedrijven door geluidsover last. „Mensen kunnen haast niets meer van elkaar hebben", wijst hij op het aanstaande havenfeest in Tholen. „Dat moeten ook verkas sen. Naar het industrieterrein." Visclub De Zeebaars heeft het vispar cours voor zaterdagmiddag verplaatst. De tweede bekerwedstrijd wordt niet aan Gorishoek vervist maar aan de Oesterdam. De club verwacht een grote opkomst en denkt dat er niet ge noeg plek is aan Gorishoek. De Zee baars wil met het verplaatsen van de wedstrijd naar de Oesterdam een eer lijker en gelijkwaardiger parcours bie den. De tijd blijft ongewijzigd. De wedstrijd wordt gewoon van vier tot zeven uur vervist. De plattelandsvrouwen afdeling Scherpenisse zijn dinsdagavond met 21 leden naar het Visgilde Oosterschelde van Arie Schot in Bergen op Zoom geweest. Arie Schot liet de dames zien hoe hij zeebaars bakt. tongrolletjes met zalm klaarmaakt en mossels kookt. De dames mochten dit opeten. On der het genot van een hapje en een drankje, zagen de dames hoe ver schillende vissoorten, zoals tong, zeebaars en wijting werden gefi leerd. En niet te vergeten, hoe ha ring werd schoongemaakt. Hiermee werd het Visgilde in 2007 en 2008 winnaar van de AD-Haringtest. De voorzitter bedankte Arie en zijn me dewerkers voor de leerzame en ge zellige avond en overhandigde hen een attentie. Betsy Bijnagte en Le- nie Vermaas, verzorgden vorige week woensdag de creatieve avond. Met zalmkleurige gerbera's en zui- dewindlelies gingen de leden aan de slag. Na een avond creatief bezig zijn, kwamen er veel verschillende stukjes naar voren. Ook Betsy en Lenie werden door de voorzitter be dankt voor met een attentie. Poortvliet De prijswinnaars: v.l.n.r. Corine den Engelsman met haar dochters Xana en Nikky, het echtpaar Potappel, het echtpaar Ponse, Arjan van Ommen van de Spar en de zussen Gerrianne en Annemarie Ponse. Het Oranjecomité heeft haar pro gramma voor Koninginnedag rond. De dag begint om tien uur met het oplaten van ballonnen en aanslui tend is er een aubade onder leiding van de muziekvereniging Euterpe. Daarna vinden de kinderspelen plaats op en rond het Kerkplein, 's Middags is er om drie uur een ge kostumeerd voetbal op het sport park D'en Aekerboom. Teams van zes personen kunnen zich hiervoor opgeven en de samenstelling kan zowel alleen dames of heren of een mix zijn. Opgeven kan voor 27 april bij Jacobina Schot, Deestraat 12. 's Avonds is het om half negen oranje bal in 't Ouwe Raed'uus met dj Ro bert Teunisse. De entree is gratis. Café 't Centrum houdt morgen een karaoke-avond. Er is keuze uit tien tallen nummers waarop de bezoe kers zelf kunnen zingen. De avond begint om negen uur en de entree is gratis. Sint-Philipslartd In de kerkenraad van de Gerefor meerde Gemeente is er een vacature ontstaan. C.J. Pot heeft zijn ambt als diakep tussentijds neergelegd. Ze had maar één minuut, maar Marjo Ponse wist toch voor bijna 80 euro gratis boodschappen te doen bij de Spar in Sint-Maartens dijk. Het was een hele belevenis, zei ze na afloop. „Ik ben er heel te vreden mee. Ik heb niet speciaal dure artikelen gepakt. Zo inhalig ben ik niet." Suiker, koffie, zout, crackers, soep, een groot stuk kaas, waspoeder, een komkommer, een bakje vlees, maar ook een krat bier. Het zijn vooral de gewone boodschappen. Wat afweek waren de chocoladevlokken en de choco ladeslagroom. Bij het optellen van het eindbedrag, kreeg ze ook nog zegels voor het buurtsparen. Gerrit en Heieen Potappel uit Scherpenisse wonnen een bood schappentas ter waarde van 25 eu ro en Corine den Engelsman uit Sint-Maartensdijk een fruitmand ter waarde van 15 euro. Om de veertien dagen maken klanten van de Spar een kans op deze prijzen. Donderdag was de eerste trekking. Bij aankoop van 15 euro bood schappen hoeven de klanten enkel hun naam en adres in te vullen op de kassabon en die vervolgens in een ton te gooien. De actie geldt tot 20 juni. Rond die tijd moeten de werkzaamheden op de Markt on geveer zijn afgerond. Ondernemer Arjan van Ommen van de Spar: „Op deze manier willen we onze vaste klanten bedanken die toch blijven komen nu het door het werk lastiger wordt om de winkel te bereiken. Om de overlast te be perken wordt alles gefaseerd uit gevoerd, maar we zitten toch met zijn allen tot eind juni in het zand." Werk aan de weg.... Werk aan de prijzen heeft hij de ludieke actie genoemd. (Advertentie I.M.) Aannemingsbedrijf J. Tijssen uit Sint-Maartensdijk gaat voor 2359 euro, exclusief btw, de beplanting verwijderen op het steunpunt van de provincie Zeeland op het industrie terrein. De Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland buiten verband houdt zaterdag haar eerste verkoping bij het nieuwe kerkgebouw aan de Kerkring 1Naast de verkoping is er tevens een rommelmarkt. De spul len worden allemaal van half elf tot half vier aangeboden op het par keerterrein achter de kerk. Er zijn onder andere cadeauartikelen, kaar ten, speelgoed en etenswaren. Te vens is er de mogelijkheid om de kerk en de pastorie te bezichtigen. Een tractor die op een terrein aan de Sluisweg stond, is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. Het betreft een groene tractor met gele velgen van het merk John Deere, ty pe 6920. Het voertuig heeft een waarde van enkele tienduizenden euro's. Gedeputeerde M. Wiersma verricht dinsdagmiddag, samen met bewoon ster mevrouw N. Bijl, de officiële opening van het nieuwe Dalemhof in Tholen. Het wooncomplex voor ouderen verrees op de plek van de drie jaar geleden afgebroken Ten Ankerflat. Het ene gebouw telt vijf tien koopappartementen, het andere 36 huurappartementen en een aantal bijzondere ruimten. Ze zijn in de cember in gebruik genomen. Bij het openingsfeestje wordt ook de VI iet hof betrokken, het appartementen complex dat in 2(X)6 gereed kwam op de hoek van de Ten Ankerweg en de Molenvlietsedijk. Met het oog op Pasen is er zaterdag om zeven uur een (samen(zang avond in de hervormde kerk aan de Ring in Sint-Annaland. 'Daar juicht een toon is het thema' dat wordt uit gewerkt door het gemengd koor VZOS o.l.v. Kees Quist, jongeren koor The Young Voices o.l.v. Mario Riedijk en het kinderkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost. De Christengemeente Tholpn viert zondagmiddag om drie uur het Paasfeest in Meulvliet. Het thema is Leef. Arjan Baan van Heart Cry spreekt, de gospelband Surrounded verzorgt de muzikale begeleiding. Ook na Pasen is er nog een (sa- men)zangavond. De Hervormde Gemeente Rehoboth in Sint-Maar tensdijk organiseert zaterdag 18 apfil een koor- en samenzangavond. aanvang half acht. De Thoolse Amateur Kunstschilders (Thaks) hebben meegewerkt aan de- details van de decors van de musical Robin Hood. Die wordt volgende week zaterdag en zondag opgevoerd in het Bergse Mollerlyceum door leerlingen van de stichting MusicalX- press uit Poortvliet. Er is nog meer hulp van het eiland gekomen bij het mogelijk maken van de musical, want de leerlingen van het Westerpoortcol lege hebben de decors geschilderd. GORDIJNEN? Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15