Thoolse havenwerkers dupe van beleggingsmissers pensioenfonds Winnaar Idols speelt vals maar biedt excuses aan IJsclub Sint-Annaland kijkt uit naar verplaatsing van ijsbaan FNV-voorzitter Poot: geen enkel crisissignaal Donderdag 2 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Uitkering mogelijk tien procent omlaag, maar nog beter dan landbouw Wanneer de financiële reparatie van het pensioenfonds voor de Rotterdamse havenarbeiders niet binnen vijf jaar op orde is, zullen de gepensioneerden 10 procent van hun uitkering moeten inleveren. Daaronder enkele hon derden inwoners van de gemeente Tholen die tientallen jaren in de haven hebben werkt. Meningsverschil Vrolijke noot De woonafdeling Tholen van FNV-Bondgenoten heeft ongeveer KXX) leden. „Dus als er sprake is van een eco nomische crisis op het eiland, had ik dat zeker moeten horen. Maar er is tot nu toe geen enkel signaal dat men sen zich ernstige zorgen maken", zegt afdelingsvoorzit ter M. Poot uit Poortvliet. De musical Ster in Idols van het jeugdtheater Smerdiek trok vrijdagavond in Haestinge 189 betalende bezoekers. Aan het stuk, geschreven door Tonny Bijl, deden negen tien kinderen mee. Veertien meisjes en vijf jongens van 7 tot 13 jaar, waaronder drie tweelingen, Pascal en Fabian van Dijk, Aaron en Jasmijn van den Hoek en Jennifer en Ilse Leemreijze. Allemaal van De Rieburch. Afscheid Ko Vroegop na ruim 40 jaar; David Hage zilveren jubilaris Is er in januari voor het laatst geschaatst tussen de Hoen- derweg en Javadijk in Sint-Annaland? Met zes bespre kingen in twee maanden is de samenwerking tussen de ijsclub en de gemeente Tholen voor verplaatsing van de ijsbaan intensief. „We zijn heel ver gevorderd", zei voorzitter Han Moerland hoopvol, zonder dat hij in de tails trad. Piet Mosselman moest het eerst zien, voordat hij het geloofde. „We zijn inderdaad aan de zevende wet houder toe en ik heb ook al zeven varianten zien passe ren, maar in juli komt er een compleet voorstel naar de gemeenteraad", zo bleef de voorzitter optimistisch. Sneltreinvaart Groei ledental Sneeuwschuif De oorzaak van de malaise bij de havenpensioenen is niet de econo mische crisis, maar 'grove beleg- gingsfouten" die gemaakt zijn door degenen die de premies van de werknemers (1,2 miljard euro) beheerden. Dat zei vrijdagavond Pim Smits, regiobestuurder van FNV-Bondgenoten. De Woonafdeling Tholen (ca. 1000 leden) vierde het feit dat 18 inwoners van de gemeente respec tievelijk 25 jaar (10), 40 jaar (4) en 50 jaar (4) lid van de bond zijn. Er waren er overigens slechts acht komen opdraven om het ere-insig- ne en de bloemen op te halen. Adrie J. van Splunter (65) uit Sint Maartensdijk was er een van. Hij is 40 jaar lid van de bond en pen delde in de jaren zestig tussen zijn woonplaats en Rotterdam om in de haven te gaan werken. „We reden dagelijks met negen bussen van het eiland naar de Rotterdamse ha ven. Tholenaren waren daar graag geziene gasten omdat ze hard werkten en weinig ziek waren." Er werd ook niet erg geselecteerd op de lichamelijke conditie. Van Splunter: „Als je kon lopen, na men ze je aan." Een deel van de Thoolse havenar beiders deed dat werk alleen in de wintermaanden, 's Zomers waren het agrariërs.-Van Splunter: „Som migen hadden een kleine boerderij of een lapje grond. Maar allemaal hebben ze recht op pensioen. Ik heb nog een oom van 81 jaar. Die trekt nog steeds. Alleen is zijn pensioen al twaalf jaar niet ver hoogd." Dat neemt niet weg dat hij vraag tekens zet bij het inleververhaal van de FNV-bestuurder. „Ik heb kort geleden een brief gekregen over het havenpensioen dat er een fonds is gevormd waarin een ver zekeringsmaatschappij (Aegon- red.) 300 miljoen euro stort. Dat betekent dat de pensioenen met 20% omhoog kunnen. Ik heb ook een brief waarin staat, dat ik le venslang een bepaald bedrag krijg uitgekeerd. Dat staat zwart op wit. Dan kan het niet zo zijn dat ze daar over vijf jaar weer tien pro cent van afhalen." Overigens kampen vele pensioen fondsen met grote problemen. Zo is in de zorgsector een derde van de dekkingsgraad verdampt, waar door de pensioenen de komende jaren niet geïndexeerd kunnen worden. Door het ouder worden van de Nederlanders schiet ook de aow-premie aan alle kanten tekort. Het aantal Nederlanders van 100 jaar en ouder is sinds 1979 ver vijfvoudigd. De aow-discussie leidt tot me ningsverschillen binnen de FNV, liet Pim Smit weten. Kaderleden van FNV Bondgenoten ergeren zich aan het beleid van Agnes Jon- gerius, voorzitter van de vakcen trale FNV (1,4 miljoen leden) waarvan FNV Bondgenoten een onderdeel vormt. Jongerius zorgt er volgens de criticasters voor dat de zekerheden die de leden heb ben, onder druk komen te staan. Vooral haar steun aan de ophoging van de pensioengerechtigde leef tijd van 65 naar 67 jaar is in het verkeerde keelgat geschoten. Smit vrijdagavond: „We zitten in een donkere periode. Maar dat hebben we meer meegemaakt. Wij verzaken niet. We zetten de schou ders er onder en laten de opge bouwde verworven rechten niet afbreken." De vakbondsman is sinds begin dit jaar bestuurder bij de FNV. Hij komt uit de haven en maakte het faillissement van havenbedrijf SHB mee. SHB vormde de haven- arbeiderspool die zorgde voor uit betaling van de lonen en inning van de premies. „We laten ons niet op zij zetten", klonk het kranig door 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. In dat dorpshuis prikte hij intussen de heer H. van Daalen (25 jaar lid) uit Oud-Vossemeer de zilveren speld op de borst. „Liefst met een druppeltje bloed. Om het rood binnen de vakbeweging naar bo ven te halen", grapte Smit. Ook Van Daalen gaf aan dat het moei lijke tijden zijn. „Vorig-jaar heb ik een aantal overnames meege maakt. Dat viel niet mee." In zijn kielzog werd de heer W. Wielaard uit Stavenisse naar voren geroepen. Administratief was hij door een misverstand uitgeschre ven, maar vakbondsman Tini Hage beloofde hem snel weer op de lijst te zetten. Wielaard, die vele jaren bij Goedhart in Sint-Maartensdijk werkte, is eveneens 25 jaar lid van de bond en met prepensioen. Hij gaf aan zich nergens zorgen over te maken. „Alles is prima gere geld." Zijn vreugde werd getemperd door Smit die zei toch maar het einde van het jaar af te wachten om te kijken hoe het dan met de hoogte van het prepensioen is gesteld. „Als ik te weinig krijg, dan kom ik de rest wel bij jullie halen", waarschuwde Wielaard. Smit legde vervolgens uit waarom hij zich zorgen maakte en riep het beleggingsdebacle in de herinne ring. „Daarbij is veel te veel risico genomen waardoor SHB failliet is gegaan. Als het geld dat in de pot zat, goed was beheerd, hadden we nu geen last van de crisis gehad", beweerde Smit. „Nu staat het pen sioenfonds stil. Maar denk erom, we gaan niet afstempelen (minder uitkering-red.) Ook niet in de me taal. Daar is de situatie ook onze ker. We moeten alles uit de kast halen om te zorgen dat het niet verkeerd gaat"* wees hij op een bijeenkomst onlangs in Rotter dam. De heren H. Westerlaken uit Sint- Maartensdijk en M.J. van Haaften uit Scherpenisse, beiden 40 jaar lid van de bond, lieten de waar schuwingen gelaten over zich heengaan. Westerlaken, die in de metaal zit, wekte niet de indruk erg ondersteboven te zijn van wat hem mogelijk te wachten staat. De vrolijke noot kwam van Gerard Porfse uit Scherpenisse. „Wij wer den in de Rotterdamse haven afge schilderd als boertjes. Tot ik zei dat ik 12 kinderen had. Zeven jon gens en vijf meiden. Je had ze moeten zien kijken." Smit en Ponse stonden samen zij aan zij om te proberen de SHB, als werkgever van de havenarbeiders, overeind te houden. Smit: „We hebben veel ellende meegemaakt. Ingrepen in de arbeidsvoorwaar den, noem maar op. Allemaal ge richt op het voortbestaan van de SHB. Gerard, nog bedankt." Ook de heer J.J. Stoutjesdijk (72) uit Scherpenisse werd in het zon netje gezet. Hij kreeg het draagin- signe met de diamant omdat hij 50 jaar lid is van de bond. „Ik ben in 1968 in de haven gaan werken. In 1984 overgestapt naar de scheep vaart. Maar als we tien procent moeten inleveren, is dat wel jam mer. Maar ja. Dan heb je ook nog je AOW. En alles bij elkaar ben je dan nog niet zo slecht af vergele ken bij de landbouw." Poot zelf heeft al helemaal geen re den tot klagen. Hij is schapenhouder van beroep en heeft 110 ooien en momenteel 185 lammetjes. „Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby." Dat geldt niet voor het vak bondswerk. Poot heeft veel tijd ge stoken in de jubilarissenavond die vrijdag werd gehouden in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Daar waren 18 bondsleden uitgeno digd om een draaginsigne en bloe men in ontvangst te nemen. „Negen hebben zich al afgemeld. Die zijn ziek, of ze hebben geen tijd of ze hebben geen interesse", zegt hij een dag voor het.feest. Toch vindt Poot het van belang dat mensen lid zijn van een vakbond. Zeker in deze tijd waarin aan allerlei zekerheden wordt geknabbeld. „Dat lidmaatschap geeft zekerheid bij pro blemen met een werkgever. Vooral als er ontslagen dreigen te vallen." Tien leden uit Sint-Annaland. Sint- Maartensdijk, Tholen, Oud-Vosse meer, Scherpenisse en Stavenisse waren 25 jaar vakbondslid. Daarvan kwamen er twee rraar Poortvliet. Vier jubilarissen uit Sint-Maartensdijk en Scherpenisse betaalden al 40 jaar trouw hun contributie. Ze waren er alle vier. Van de vier inwoners die een halve eeuw lid waren, was er slechts een om de speld met de dia mant in ontvangst te nemen en het verhaal van regiobestuurder Pim Smit over de stijgende werkloosheid aan te horen. Poot: „Ook hiervoor krijgen we op Tholen geen signalen. Integendeel. Hier is de werkloosheid onder de vrouwen gedaald. En bij Philip Mor ris, waar we' veel leden hebben, is heel veel werk." Poot snapt de voorzitter van de FNV- vakcentrale, Agnes Jongerius. dan ook niet als ze instemt met het ver hogen van de AOW-leeftijd. „Als de werkloosheid stijgt, dan laat je toch de mensen niet langer werken? Dan zou je ze juist korter moeten laten werken." Ook zet Poot vraagtekens bij die twee jaar extra van 65 jaar naar 67 jaar. „Je'kunt je toch afvragen of mensen met zware beroepen, zoals stratenmakers, bouwvakkers, of vrachtwagenchauffeurs daar licha melijk nog toe in staat zijn." Geld voor muziek. Het Zeeuws Or kest krijgt voor de periode 2009 tot en met 2012 elk jaar maximaal 236.000 euro subsidie, die jaarlijks in vier delen wordt betaald. Ko Vroegop glundert, terwijl zijn vrouw wordt bedankt door voorzitter Han Moerland voor haar bijdrage aan de ruim 40-jarige inzet van de commissaris van de ijsclub Sint-Annaland. Met wethouder P. van Schetsen sprak het bestuur van de ijsclub destijds al over de aanleg van een multifunctionele baan, waar in de winter geschaatst zou kunnen wor den en in de zomer de skee leraars volop ruimte zouden hebben. De huidige wethouder van sportzaken, C.L. van Dis, maakt daar nu samen met zijn collega K.A. Heijboer van grondzaken volop werk van, maar dan op een andere plaats. „Op de huidige plek kunnen we niet ver der", zei voorzitter Moerland. „We blijven problemen houden sinds de aanleg van het bergingsriool. Daar door blijft de baan slecht en in 2007 is daarover al regelmatig met de ge meente gesproken. Daar komt bij dat de gemeente de overlast van fietsen en auto's bij de Annewas wil oplossen." Het is niet voor het eerst dat de verplaatsing aan de orde komt. De toenmalige wethouder L.J. van Doorn deed al eens de suggestie voor de aanleg van nieuwe sportac commodaties, waaronder de ijs baan, aan de Nieuwlandseweg, te genover chaletpark Krabbenkreek. In het kader van de ambitieuze ha venplannen is daar een overloop parkeerterrein en sinds kort ook een waterberging gepland omdat de grondkwaliteit daarvoor in de klei ne Suzannapolder niet geschikt blijkt te zijn. Na de verplaatsing van de speeltuin n Sint-Annaland komt nu de ver plaatsing van de ijsbaan eraan. „Lange tijd lag het stil, maar nadat we 18 december met twee wethou ders hadden gesproken - Van Dis en Heijboer - ging het in sneltrein vaart", vertelde de voorzitter vrij dagavond in de Wellevaete op de 81ste algemene ledenvergadering. „Er is frequent overleg en de ge sprekken verlopen positief. De ge meente wil constructief meehelpen om de ijsclub uit de brand te hel pen", aldus Moerland. Mosselman proefde dat het bestuur Van de ijsclub zich .flink laat ihpak- ken' door de gemeente. De voorzit ter bleef echter onverminderd ver trouwen hebben in de goede afloop. „We zitten op een redelijk goede weg. Natuurlijk moeten we als ver eniging ook een bijdrage leveren, maar de gemeente wil samen met ons ook de nodige inspanningen doen." Volgens secretaris David Hage hangt de grondverwerving samen met de havenplannen. „De ijsclub kan meeliften." Mosselman vond de ligging van de huidige ijsbaan .niet verkeerd'. De secretaris herin nerde hem echter aan bezwaren van een deel van de omwonenden tegen verharding van de ijsbaan om er een multifunctioneel evenementen terrein van te maken. De voorzitter meldde nog een nieuw probleem, want het water schap wil een rioolleiding door de ijsbaan aanleggen om de capaciteit van de drukriolering te vergroten. Na overleg is dat inmiddels gewij zigd, maar via de grond van glas tuinder W.J. Ligtendag komt de lei ding door de watergang bij de pomp van de ijsbaan uit. De ijsclub krijgt 2500 euro van het waterschap als vergoeding voor gebruik van een werkstrook van 5 meter. Na jaren kon er weer een langere periode geschaatst worden. Op 22 december 2007 gebeurde dat slechts 1 dag, maar na een dagje proefrijden op 31 december 2008 brak er van 3 tot en met 10 januari 2009 een ideale schaatsweek aan. Dat was ook te merken aan het le denbestand, want dat steeg van 1218 naar 1362. Daarmee werd de terugloop (in 2007 nog een daling van 78) van de laatste jaren tot staan gebracht. „We zitten nu weer op hetzelfde niveau als in 2003/2004", zei de voorzitter. Aangezien er vorig jaar niet was vergaderd, werden met een ogen blik stilte de in 2007 en 2008 over leden leden herdacht: mevr. M. van Dijke, A. Dieleman, M. Mossel man. J. Slager, R. Smits, mevr. M. Koster-en J. Burgers. Penningmeester René Moerland meldde zowel over 2007 als 2008 een voordelig saldo van respectie velijk 2721 en 2670 euro. Die saldi werden aan de reserve toegevoegd, die nu bijna 28 mille bedraagt. Aan het onderhoud van de kantine en de machines is alleen het hoognodige gedaan in verband met de geplande verplaatsing. „We zijn een gezonde vereniging met slechts 50 euro be- stuurskosten", zei een trotse voor zitter. „Dit dankzij ons trouw le denbestand - onze leden blijven hun levenlang lid en dat is uniek - en de inzet van onze vrijwilligers, commissarissen, bode, beheerder van de koek en zopie en de EH BO." Eén van die trouwe commissaris sen, Ko Vroegop, nam afscheid na 41 jaar de ijsclub gediend te heb ben. Hij woont aan de Hoenderweg, vlakbij'de ijsbaan en was altijd aan wezig bij onderhoudswerkzaamhe den. Nadat hij op 7 december 1967 werd gekozen als opvolger van W. Scherpenisse, hielp Vroegop begin december altijd bij hel onder water zetten van de baan. Als toezicht houder stak hij ook menig uurtje in de ijsclub. „Buitengewoon bedankt voor je inzet", zei de voorzitter. Hij wees erop dat Ko Vroegop niet al leen zelf actief was, hij bracht het verenigingsgevoel ook over op twee zoons en zijn schoonzoon, die alle drie inmiddels ook commissa ris van de ijsclub zijn. Voor ruim 40 jaar vrijwilligerswerk had het be stuur iets speciaals laten maken: een speld in de vorm van een sneeuwschuif. De voorzitter speld de de onderscheiding op bij Vroeg op, die onlangs ook gedecoreerd werd door de FNV en van zangver eniging VZOS al twee onderschei dingen op zijn revers had. Voor me vr. Vroegop waren er bloemen. De vertrekkende commissaris dankte het bestuur voor de waardering. Secretaris David Hage werd gehul digd in verband met zijn zilveren jubileum. Hij werd 17 december 1982 commissaris in plaats van Ewoud Goedegebuure en in 1991 volgde hij Jan Kurvink als be stuurslid op. Hage nam in juni 1993 het secretariaat over van de huidige voorzitter Moerland, die hem een enveloppe aanbood en bloemen voor zijn vrouw. „Ik weet niet waar de tijd gebleven is", zei de zilveren jubilaris. „We doen dit met veel plezier en hopelijk kunnen we in de komende tijd een nieuwe baan re aliseren." De voorzitter merkte op. dat hij 10 jaar geleden had gezegd, pas af te treden, wanneer de ijsbaan verhard zou zijn. Vrijdagavond was hij sa men met de secretaris periodiek af tredend en zowel Moerland als Ha ge werden unaniem herkozen. Hans de Vos werd als nieuwe com missaris gekozen in plaats van Ko Vroegop. De commissarissen Leon de Witte en Johan Vroegop werden herkozen. Ook bode Kees Koop man tekende weer bij na een mooie schaatsweek en een flinke aanwas van nieuwe leden. De contributie 2009 blijft gehandhaafd op het be staande niveau. Dat blijkt ook bij het repeteren voor Idols. Stiekem maakt ze met haar mobiele telefoon opnamen van de andere kandidaten. Boven dien komt ze met dezelfde kleren op als Roos en wordt ze zelfs ge kozen tot winnaar. Tina wordt daar boos over en legt het de pre sentatrice uit dat het niet eerlijk is gegaan. Priscilla bekent schuld en biedt excuses aan. In het stuk zijn meer verhaallij nen, Tina krijgt verkering met een jongen op school waar anderen weer jaloers op zijn. Het was ook een manier om alle kinderen aan bod te laten komen. Twee jongens. Jan van Damme en Toby Priem, dansen de jump op het nummer Boten Anna. Alle kinderen zingen mee. Tot slot zingen alle kinderen het nummer Footloose uit de gelijkna mige film van Kenny Loggins. De reacties op het stuk zijn positief, zegt Tonny Bijl, maar het was wel hard werken om het stuk goed in te studeren. „Het was geen ge makkelijke groep. Er zaten een paar jongens bij die anderen een beetje opstookten en soms niet echt toneel wilden spelen. Een meisje een hand geven bijvoor beeld, vonden ze maar niks." Bijl werkt bijna elk jaar met ande re kinderen. Alleen Denise Bijl heeft tot nu toe aan alle uitvoerin gen meegedaan. Scene uit de musical met v.l.n.r. Fabian van Dijk, Aaron van den Hoek, Toby Priem, Jan van Damme en Romy Stoutjesdijk. Bijl die ook de regie had, had er geen moeite mee de tweelingen uit elkaar te houden, zegt ze. „Een tweeling was een jongen en een meisje, de andere tweeling leek niet op elkaar, bij eentje, de twee meisjes Jennifer en Ilse, was ik wel eens verkeerd, maar dat begrepen ze wel." Het is niet eerder voorge komen dat er drie tweelingen mee deden. Volgend jaar is het jeugd theater aan het eerste lustrum toe. Het stuk Ster in Idols gaat over de strijd tussen kinderen om de beste te worden in het tv-programma Idols. Elk kind mocht zelf een liedje uitkiezen om te zingen. De hoofdrolspeelster Karin Vroegop speelt Tina die een tv-spotje heeft gezien voor Idols. Ze geeft zich op. Ze belt naar haar vriendin Roos, gespeeld door Jasmijn, die zich ook opgegeven blijkt te heb ben. En op school geeft Priscilla, gespeeld door Denise Bijl, ook aan aan Idols mee te gaan doen. Voor het programma wil ze een nummer van Shakira (Whatever, whenever) zingen en dansen. Pris cilla is een kreng, schreeuwt om aandacht, is jaloers en maakt re gelmatig ruzie op het schoolplein. Haar juffrouw vertelt echter dat het ook een zielig meisje is omdat ze geen moeder heeft, haar vader bijna nooit thuis is en alleen door een aupair wordt opgevoed. Ze doet zo omdat ze faalangst heeft. De jubilarissen van FNV kregen een speldje, de vrouwen een bos bloemen. V.l.n.r. H. Westerlaken, H. van Daalen, J.J. Stoutjesdijk, G. Ponse, A.J. van Splunter, M.J van Haaften en W. Wielaard.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3