LABO BAL Woningverbetering krijgt extra impuls van gemeente Forse schadeclaims bij nee windmolens AbdijNieuws 'Welstand' vindt gebouw te groot voor het dorp Crisispakket 3,8 miljoen euro unaniem aanvaard Fancyfair levert 2500 euro op voor activiteiten Maartenshof AUTOSCHADE? Subsidie voor musical en rock 7SI- 37x5-7: Donderdag 2 april 2009 65e jaargang no. 20 Bouwbedrijven geven grond terug Kringloopwinkel brengt 25 mille op De gemeente Tholen gaat in het kader van de bestrijding van de economische crisis extra geld steken in woning verbetering. De raad was hierover dinsdagavond bijna unaniem naar aanleiding van een voorstel van de CU. Al leen de VVD was tegen. Volgens de liberalen doen rijk en provincie er al genoeg aan. De CU vond echter, dat de werkgelegenheid erdoor wordt gestimuleerd en de leef baarheid in de dorpen wordt bevorderd. Recreatie Als de gemeenteraad vasthoudt aan de in 2003 afgespro ken 22,5 MW voor windenergie, kan Zeeuwind een forse schadeclaim indienen bij de gemeente Tholen. Wat b. en w. betreft, moeten de plannen bij Stavenisse en Sint- Maartensdijk doorgang vinden. RFT-raadslid M.J. Klip- pel, die een motie had voorbereid en die wil stoppen om dat de 22,5 MW al bereikt is, kreeg dinsdagavond de toezegging van wethouder K.A. Heijboer dat de kwestie opnieuw in de raadscommissie ruimte wordt besproken. Maar volgens het college is er geen weg terug, of dat zal heel veel geld gaan kosten. Wozoco Scherpenisse wordt tien meter hoog De welstandscommissie vindt het nieuwe woonzorgcen trum voor Scherpenisse te groot. Het is volgens voorzit ter M. Onrust van de commissie niet alleen de maat en de schaal van het gebouw dat uit de toon valt, maar ook de verdere vormgeving van het centrum dat aan de Laban Deurloostraat moet verrijzen. Kap Tony Verhees is lid verdienste Anbo voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De twee bouwbedrijven die na lo ting ieder een perceel grond in de Sint-Annalandse nieuwbouwwijk Vroonstede hadden gekregen, heb ben die allebei teruggeven aan de gemeente. Na aannemer Van Hou- te uit Sint-Maartensdijk ziet nu ook bouwbedrijf Weggemans af van dc bouw van rijtjeswoningen aan de Klipper. Voor Van Houte is Muller-Franke uit Sint-Maartens dijk, de nummer 3 bij de loting, in de plaats gekomen. Dat bedrijf heeft nu een optie op het ene per ceel. In plaats van Weggemans krijgt nu aannemingsbedrijf Deur- loo uit Tholen een kans. Dit be drijf is nog met een plan bezig aan de Westvest in Sint-Maartensdijk. Er waren in totaal tien inschrijvers voor de twee percelen in Vroonste de. De stagnerende woningmarkt doet ook hier zijn invloed gelden. Volgens landelijke cijfers hebben 500 makelaars hun omzet de afge lopen drie maanden bijna zien hal veren. Alleen aan de Dorpsweg/ Bierensstraat staan nog vijf (op 1 na vrijstaande) huizen te koop. waarvan drie al langer dan één jaar. Ook verderop in Vroonstede wachten nog meerdere woningen op een koper, terwijl er ook nog in aanbouw zijn. Alleen al in de wijk Vroonstede zijn er 10 huizen te koop. In Stavenisse wordt er ook volop gebouwd. Er zijn daar, in clusief het woonzorgcentrum, zo'n dertig huizen in aanbouw. De gemeente Tholen geeft 7500 euro voor een musical- en een rockuitvoe- ring. Dit gebeurt in het kader van het regionaal kunstarrangement in de Oosterschelderegio, waaraan totaal 192.857 euro uitgegeven wordt. Daarvan betalen de gemeenten 166.3^0 euro, de rest is voor rekening van de provincie Zeeland. Gedepu teerde H. van Waveren sluit hiervoor een convenant met de gemeenten, on der wie wethouder M.A.E. Velthuis namens de gemeente Tholen. On langs nam de gemeenteraad een mo tie aan om een ton extra te besteden, waaronder 20 mille voor culturele ac tiviteiten. Mevr. Velthuis noemde daarbij al de kunst-arrangementen. De MusicalXpress uit Poortvliet krijgt 5000 euro en het festival Wo men in rock, dat vorig jaar plaatsvond in Meulvliet, 2500 euro. De kringloopwinkel heeft vorig jaar netto 25.996 euro opgebracht. De vrijwilligers, die elke tweede woensdagmorgen en iedere laatste zaterdag van de maand actief zijn, hebben daarmee volop eer van hun werk. Bovendien dragen zij en de kopers bij aan een duurzame sa menleving, waarin hergebruik van allerlei artikelen voorop staat. De verkopen in het Timpa-gebouw in de Wattstraat in Tholen brachten bruto 27.830 euro, waarvan slechts 1834 euro organisatiekosten afgin gen. De netto opbrengst van bijna 26 mille gaat naar de Rehobothkerk yoor aflossing van de schuld van de nieuwbouw. In Stavenisse vernieuwt A.C. Gebraad de goten aan een woning van een particulier aan de Poststraat. Wethouder K.A. Heijboer was ook positief. „B. en w. zitten op de zelfde lijn ten aanzien van de wo ningverbetering." CU-fractievoor- zitter A.G. van de Sande trok na die toezegging een motie, die door alle andere fracties - behalve de VVD - werd gesteund, in. De wet houder zei dat woningverbetering zeker de aandacht verdient, bij voorbeeld het isoleren van huizen. „We willen inhaken op het beleid van rijk en provincie en als daar meer van bekend is, krijgt de ge meenteraad dat te horen." Het is dus nog niet duidelijk met hoeveel euro's de gemeente over de brug komt wanneer iemand zijn huis grondig gaat opknappen. Van de Sande haalde de woonvisie 2006-2015 aan, waaruit blijkt dat de bestaande particuliere woning voorraad in verschillende kernen matig is. „Een stimulerend beleid van de gemeente met subsidie kan dus een meerwaarde hebben. Bo vendien draagt het bij aan het duurzaam maken van oudere wo ningen." Hommel dacht er anders over. „Rijk en provincie hebben al zeer veel subsidiemogelijkheden en die worden niet allemaal benut. Steek daar eerst energie in, voordat je als gemeente iets gaat doen wat ook een veelvoud kost. Kies een andere weg in plaats van gemeen telijke subsidie voor woningverbe tering", zei de VVD-fractievoor- zitter. Daarentegen was zijn ABT-collega J.J.P.A. Boulogne er heel positief over. „Woningverbetering is heel belangrijk tegen de verkrotting en goed voor de werkgelegenheid." Een extra impuls van de woning verbetering was de enige aanvul ling op het pakket aan maatrege len ter bestrijding van de economische crisis, waarmee de gemeenteraad dinsdagavond una niem akkoord ging. Van 2009 tot 2012 wordt 3.8 miljoen euro ge stoken in het naar voren halen van investeringen en extra aandacht voor armoedebestrijding. De bur gemeester liet bij handopsteken over de Thoolse crisisaanpak stemmen en zag tot zijn voldoe ning dat alle handen omhoog gin gen. „Mag ik u, onze burgers en het bedrijfsleven complimenteren met deze unanieme steun. Dat is een groot compliment waard", zei Nuis. „Tholen ligt ook aan de Eendracht", zo verklaarde PvdA- raadslid H. Nieuwenhuis de grote eendrachtigheid van de gemeente raad. Het CDA deed een vergeefse po ging om naast de woningverbete ring ook de recreatie nog een extra impuls te geven. J.P. Bout had een motie voorbereid om als gemeente samen op te trekken met de Thool se recreatiebedrijven en de VVV die met een promotieplan bezig zijn. Hij had daar wel 20.000 euro extra voor over, te dekken uit de toeristenbelasting. „De economi sche crisis leidt tot meer binnen landse vakanties en daar kan Tho len van profiteren", zei het CDA-raadslid. „Het aantrekken van recreanten heeft een gunstig effect op de werkgelegenheid en op de bestedingen bij het midden- en kleinbedrijf." SGP-fractievoorzitter Hoek wees Bout erop. dat de toeristenbelas ting een algemeen dekkingsmiddel is en als daar een gat van 20 mille in valt, is er een probleem. Hij voelde dan ook niets voor de mo tie van Bout. „Dat is geen verant woord besturen. Er ligt nu een afgewogen pakket aan maatrege len", aldus Hoek. Bout zei alleen 'een schot voor de boeg' te willen geven en hij kreeg voor de recreatie-motie de steun van VVD, CU en ABT. Daarente gen vond de PvdA dat het niets toevoegde. „Wat het CDA wil met de stimulering van de recreatie staat al in de voorstellen van b. en w.", zei J. Oudesluijs. Bout zei de recreatie een duw in de goede richting te willen geven. „Wij nemen het zeer serieus dat Tholen als recreatiegemeente meer promotie krijgt. Laat de Pv dA dat ook steunen. Wij verzoe ken alleen om als gemeente te par ticiperen in de plannen van de ondernemers. Bij de kadernota 2010 kunnen we daarvoor een be drag invullen." Met de PvdA. SGP en RFT tegen, maakte de motie echter geen kans en Bout vroeg daarom om een schorsing. Na overleg met zijn medestanders zei hij de motie in te trekken. „We hebben een signaal willen geven om meer body aan de recreatie te geven. Bij de behande ling van de kadernota komen we erop terug", zei de CDA-fractie- voorzitter. Burgemeester Nuis nam echter al te grote verwachtingen gelijk weg. „In de kadernota zullen er niet al te grote verrassingen meer zijn", concludeerde hij uit de steun voor 3,8 miljoen euro aan crisisbestrij- ding. Pagina 5: Raad neemt genoegen met over dekt zwembad van 200 m: B. en w. hadden in een brief de ge meenteraad op 24 maart al inge licht over de situatie, zo werd dins dagavond duidelijk. Daarin werd gewezen op de gevolgen van een eventueel nee tegen de windmolens bij Stavenisse en Sint-Maartens dijk. Zeeuwind is al 10 jaar met het project bezig. Op eigen initia tief, mede naar aanleiding van de onrust in Stavenisse en de discussie in de gemeenteraad, is gezocht naar een alternatief voor de windmolens in de omgeving van de Kerkweg. Zeeuwind heeft daarvoor de nodige voorbereidingskosten gemaakt. Sinds de vaststelling van de be leidsvisie windenergie in 2003 is steeds uitgegaan van vier projecten met een minimum van 3 molens en een maximum van 5 per locatie. De hoeveelheid molens overschrijdt niet de in de beleidsvisie genoemde 23, noch worden er hogere molens gebouwd als toen is vastgelegd. Het netto energieresultaat van 18 molens (inclusief de 4 bij Stavenis se) levert ongeveer 54 MW op, wat toe te schrijven is aan voortschrij dende techniek. Daarmee wordt ook aan een duidelijke bijdrage aan de landelijke doelstelling voor meer windenergie voldaan. Dit mag worden beschouwd als pure milieu winst, aldus b.en w. Het college wijst op de hernieuwde nationale inspanning in het kader van windenergie. „Daarin past de 54 MW. Daarnaast heeft Zeeuwind de bereidheid getoond om ondanks de lange voorbereidingstijd te luis teren naar de bevolking en een al ternatief te ontwikkelen voor het eerste plan, waarbij ook mensen te leurgesteld zijn. Tevens maakt het project financieel onlosmakelijk deel uit van de overige drie projec ten. Er is dus sprake van bestuur lijk vergaande verwachtingen op basis van een duidelijke beleidsuit spraak van de gemeenteraad. Dit maakt het voor ons college duide lijk, dat dit vierde initiatief door gang moet vinden." Zowel op basis van de beleidsvisie als het bestemmingsplan kunnen op vier plaatsen windturbines met een ashoogte van 80 meter komen. Na de Annavosdijkpolder dus ook in de Willempolder (vervanging) bij Anna Jacobapolder, bij Stave nisse (vervanging) en in de Noord polder te Sint-Maartensdijk. Pagina 5: Nog meer claims als Stavenisse niet doorgaat. Uit de schets van RDBM architecteh en adviseurs bleek dat het gebouw ten opzichte van de eerste opzet ge draaid is. In de nieuwste versie komt het hoge gedeelte langs de straatkant in plaats van aan de kant van de dijk. De commissie keek hier van op. Het gebouw wordt tien meter hoog, gangbaar is zes meter. Volgens het bestemmingsplan is dat geen pro bleem. Maar de welstandscommissie stelt dat het niet beantwoordt aan de criteria die in de welstandsnota staan. Architect T. Jansen van de commis sie zei dat het bestemmingsplan voor het gebied leidend is. Door de hoge kant langs de dijk te situeren was er volgens hem 'een handreiking naar de omgeving gemaakt', maar het aangepaste plan deed dat niet. De commissie vroeg zich hoe ze het complex nu moesten toetsen. De massa en de hoogte moet volgens de commissie afgestemd worden op de omgeving, maar het bestemmings plan laat het wel toe. Onrust: „Zo'n groot gebouw in zo'n dorp is geen geringe ingreep." Het plan behelst ook de bouw van een aantal seniorenwoningen. In het ontwerp krijgen ze platte daken, maar ook daar had de welstands commissie kritiek op omdat de hui zen in de directe omgeving allemaal van een kap zijn voorzien. De commissie (burgerlid L. Deurloo ontbrak) besloot om advies te vra gen aan architect H. Groenewegen die een aantal jaren geleden de bouwaanvragen voor de gemeente beoordeelde. Onrust: „Dit is van een dermate importantie dat ik hierover advies wil." Deze week David Hage jubileert bi j ijsclub Sint-Annaland Vincent van Woerkom uit Scherpenisse ontwerpt schilderij voor bieb Wim Bijl uit Tholen is 60 jaar lid van Concordia EN VERDER... Poortvlietenaar schrijft boekje over werken bij Budelpack Zware nederlaag blamage voor Noad '67 TALLOZE VROUWEN ZOUDEN ALLERAAR DIGST ZIJN ALS ZE WAT VAKER VERGATEN DAT ZE HET WAREN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bij zijn afscheid als voorzitter van de Anbo in Oud-Vossemeer is de 81-jarige Tony Verhees benoemd tot lid van verdienste van de oude^ renbond. Zijn dochter Marianne speldde hem de bijbehorende speld op. Dat gebeurde vorige week, tijdens de jaarvergadering in De Vossenkuil. Daar isJos Hommel gekozen als nieuwe voorzitter van de 200 léden tellen de afdeling. Zestien jaar was Verhees bestuurs lid. Al ria een jaar kreeg hij de voorzittershamer in handen door het plotseling overlijden van Toos van Tilbeurgh. Secretaris/penning meester Co Vroege noemde in zijn dankwoord vooral Verhees' voort durende inspanningen om leden te werven. „Hij heeft er minimaal honderd aangebracht. Daarnaast was hij altijd voor de Anbo op pad, leefde er echt voor." Verhees was ook voorzitter van de bejaar- densoos. Die functie droeg hij kortgeleden al over aan Marja de Bakker. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provmc* Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Evenementencommissie betaalt mee aan biljart en kojfie In de zaal van woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk was het zaterdag een hele drukte. De geur van oliebollen kwam de bezoekers te gemoet. Voor de twaalfde keer organiseerde de evenementencommissie een fancyfair, en met succes. Aan het einde van de middag was er 2542 euro in gezameld. „Daar kunnen we weer het nodige van organiseren voor de be woners", zegt Nellie Hage-Jansens van de evenementencommissie. In Maartenshof wordt twee keer per maand een activiteit georganiseerd, bij voorbeeld optredens van koren, een reisje of een mosselavond. „Er wordt ook wel een eigen bijdrage van de deelnemers gevraagd, maar die kan bescheiden gehouden worden dankzij ons potje van de fancyfair", legt mevrouw Hage uit. „Wat we ook wel doen, is bij een activiteit de koffie voor onze rekening ne men." Een barbecue, kerstdiner en paasbrunch zijn zaken die de commissie ook op touw zet. Allemaal om het onderlinge contact tussen de bewoners te bevorde ren. De evenementencommissie heeft zelf een grote bfander aangeschaft om de mossels voor de mosselavond te koken, en een tent voor buiten. Daarin werden zaterdag de oliebollen gebakken. „We hebben ook bijdragen gegeven voor het nieuwe biljart en voor een elektrische duofiets." Vorig jaar leverde de fancyfair 3000 euro op, maar in haar begroting hield mevrouw Hage rekening met een te rugloop en ging op 2500 euro zitten. De vijf leden tellende evenementencommissie kreeg zaterdag hulp van een flink aantal vrijwilligers. Zij brachten de artikelen aan de man, zoals bloemen, ca deau-artikelen en etenswaren. En ze stonden bij de verschillende spelletjes: en veloppen trekken, bussen gooien, sjoelen, panbiljart en dergelijke. Van het Rode Kruis was de welfare present met handwerken. Mevrouw Hage: „Vooraf hebben we het al druk gehad. We hebben zelf 140 potjes kokkienen gemaakt, dertig cakes, appeltaartjes en dergelijke." De spullen vonden allemaal gretig aftrek. Zoals er ook goed werd meegedaan aan de verschillende spelletjes. Bij het panbiljart telde Wim Bijl vlot en uit het hoofd de punten die de deelne mers scoorden. Winnaar met 163 punten werd Frank v.d. Bosch, Joost Zielstra won met 159 punten de tweede prijs. Zie verder pagina 7. Mevrouw van Zetten (links) trekt een lollie uit het bord waarmee Josien Koopman op de fancyfair staat. Een aan het uiteinde gekleurd stokje betekende prijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1