Jongeren in debat over Europa NPV vindt steun voor mantelzorg Scholieren wandelen 4000 euro bijeen Wim Bijl diamanten jubilaris bij 125-jarige vereniging Concordia Heropening café-restaurant Hof van Holland in Tholen Van Houte Interieur® Campagne vaccinatie 'eenzijdig en gekleurd' Subsidie voor Thoolse kerken Thoolse muziekvereniging stevent af op viering 25ste lustrum Tholen in bedrijf Beider en Van der Staaij bij SGP Tholen, daar kun je niet om heen. Europa, daar kun je niet omheen. Het is een flinke sprong, maar de SGP-jon- geren wagen het er vrijdagavond op tijdens een bijeen komst over de Europese verkiezingen op 4 juni. Dat vindt plaats vanaf half acht in het Calvijn college aan de Zoekweg in Tholen. Werkbedrijf Afdeling actief op Zeeuwse beusrvloer Voor het houden van een creatieve middag voor mantel- zorgers in september heeft de NPV-afdeling Tholen goe de zaken kunnen doen op de Zeeuwse beursvloer in Goes. Voorzitter Chr. Koopman, bestuurslid Jacqueline Franssen van de afdeling en secretaris Marleen Bakker van de NPV-kring Zeeland waren actief op de beursvloer die geopend werd met een slag op de gong door gedepu teerde George van Heukelom. Jammer NPV uit kritiek op houding overheid De overheidsvoorlichting rond de vaccinatie tegen baar moederhalskanker schiet volgens de Nederlandse patiën tenvereniging (NPV) ernstig tekort. Volgens de NPV, met een afdeling van ongeveer 900 leden op Tholen, is de campagne tegen het HPV-virus niet alleen eenzijdig en gekleurd, maar ook onvolledig en onjuist. Bij de Thoolse advies- en informatielijn zijn er geen vragen over binnen- gekomen, zegt J. Goedegebuure uit Sint-Annaland. Losbandig Donderdag 2 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een bijzonder jubileum bij de koninklijke muziekvereni ging Concordia in Tholen. Het oudste lid van de vereni ging, de 83-jarige Wim Bijl, is zestig jaar lid. Tijdens het jaarconcert, zaterdag in Meulvliet, speldde voorzitter Carlo de Vries van de KNFM Zeeland hem de gouden speld met briljant op. Bijl was jarenlang bestuurlijk ac tief bij de vereniging en is nog altijd erg betrokken. „Bij mij in de buurt zoek ik altijd het oud papier bij elkaar", zegt de jubilaris. Hoornblazer Luchtmachtkapel Zaterdag heropent café-restaurant Hof van Holland in Tholen. Vanaf 12.00 uur kunnen de gasten weer in de ho recazaak aan de Kaay terecht. Met de heropening komt een einde aan, een periode van 2 maanden gedwongen sluiting vanwege geluidsoverlast. Uitbaatster Marja van Dijke kijkt met gemengde gevoelens terug op deze treu rige periode, maar richt zich vooral met veel ambitie op de toekomst van haar bedrijf. Vervelende gevolgen Steunbetuigingen Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Europarlementariër Ben Beider en Tweede Kamerlid Kees van der Staaij komen er spreken. Beider zit al bijna tien jaar in het Europees Parlement. Samen met Hans Blok land van de ChristenUnie maakt hij deel uit van de fractie Onafhanke lijkheid en Democratie. Voordat Beider naar Brussel ging, was hij vijftien jaar buitenlandredacteur van het Reformatorisch Dagblad. Jonge ren kunnen met beide voormannen in debat gaan. Er zijn in het Europese parlement 736 zetels te verdelen, waarvan 25 voor Nederland. Er doen 27 landen mee. voor het eerst Bulgarije en Roemenië. In 2004 kwam nog geen 40 procent van de kiezers naar de stembus. Op de avond zijn er ook twee nieu we kandidaten voor het bestuur van de SGP-jongeren Tholen. Arjen Quist (18) uit Scherpenisse en Ton Broers 17) uit Oud-Vossemeer ko men de gelederen versterken. De jaarvergadering zal beknopt zijn om ruimte te geven aan het thema: Eu ropese verkiezingen, aan jou de keus! Voorafgaand aan de thema-avond is er een werkbezoek gepland van de SGP. Dan is het thema sociale zaken en welzijn. Vanaf half twee wordt een bezoek gebracht aan de Schutse in Oud-Vossemeer. Daarna gaat de delegatie naar het UWV werkbe drijf in het gemeentehuis in Tholen. Rond kwart voor vier is de groep te gast bij Budelpack in Poortvliet en om vijf uur in het Calvijn college in Tholen waar een onderhoud is met vertegenwoordigers van de Thoolse voet bal federatie waar J. Heshof voorzitter van is. Aansluitend is er een buffet. De Hervormde Gemeente Oud-Vos semeer krijgt 2416 euro aan provin ciale subsidie voor onderhoud aan de Johannes de Doperkerk. De kos ten voor het stemmen van het niet- monumentale orgel, worden niet ge subsidieerd. Deze bedroegen 448.10 euro en hiervoor was ook een subsi dieverzoek voor ingediend. De Her vormde gemeente Tholen krijgt 2500 euro aan subsidie voor het on derhoud aan de Grote Kerk en de Hersteld Hervormde Gemeente in Sint-Maartensdijk wordt met 1665 euro gesubsidieerd voor het onder houden van de Maartenskerk. De provincie Zeeland heeft de aanvra gen getoetst aan de provinciale cul tuurdoelstelling 'Behoud en ontslui ting van de cultuurhistorie en monumenten in Zeeland' en de uit keringen gelden voor 2008. Op die bijeenkomst kunnen vrijwil ligersorganisaties elkaar ontmoeten maar ook bedrijven en instellingen benaderen om ruimte of materiaal beschikbaar te stellen voor hitn acti viteiten. De NPV lukt het bij 12 deelnemers een beroep te doen op hulp voor de middag voor mantel- zorgers die in het multifunctioneel centrum Inter Scaldis in Sint-Maar tensdijk wordt gehouden. Het gaat er officieel aan toen. Na elke zoge heten match moeten beide partijen naar een van de twee aanwezige no tarissen om de overeenkomst juri disch vast te leggen. De beurs was voornamelijk bedoeld voor Tholen en de Bevelanden. Op de Zeeuwse beursvloer die voor de tweede maal werd gehouden, wordt 'gehandeld in vraag en aanbod op het gebied van vrijwillige inzet en maatschappelijk betrokken onder nemen.' De NPV-afdeling wist bij voorbeeld een bedrijf te vinden die het drukwerk (strooibiljetten) voor de middag verzorgt. Een student van het ROC Zeeland zorgt voor de opmaak van de poster. De NPV krijgt 150 dakpannen waarmee de bezoekers van de middag mee kun nen knutselen. Er is aangeboden om een fotoreportage te maken van de middag, de gemeente Tholen zorgt voor materialen en vrijwilligers, het Rode Kruis voor vervoer en een be drijf zorgt voor eten en drinken voor de deelnemers. De middag wordt op zes plaatsen in de provincie gehou den. Als tegenprestatie zal NPV op die dag de namen van de bedrijven on der de aandacht brengen. Volgens bestuurslid Jacqueline Franssen was de sfeer op de beursvloer erg ontspannen en gezellig, maar wa ren er weinig deelnemers van Tho len. „Dat is jammer. Drukkerij Dieleman was er, de gemeente, het Rode Kruis en Pelam, een onder deel van Ardi Keukens. Het is voor de meeste bedrijven en verenigin gen kennelijk te ver weg." De eer ste beursvloer werd in Middelburg gehouden, het is de bedoeling dat de beursvloer ook op Tholen wordt gehouden. „Maar het kan wel zo zijn dat onze campagne bij de meisjes zelf legt. leden direct met hun vragen naar het hoofdkantoor hebben gebeld. Als wij vragen krijgen dan zijn het vaak mensen die geen lid zijn van de NPV en willen weten wat we precies doen. De eigen leden kennen ons." Volgens bestuurslid J. Franssen is de vaccinatiegraad in de gemeente altijd laag. Bij de eerste ronde was de op komst in Tholen onlangs 39,2 pro cent, het op een na laagste in Zee land. NPV-directeur R. Seldenrijk vindt het kwalijk dat ouders bij de GGD en bij de landelijke informatielijn ook bot blijken te vangen. Zo zou er een moeder afgescheept zijn met de me dedeling 'erop te vertrouwen omdat de overheid het anders niet zou doen.' Volgens Seldenrijk beschikt het personeel die de vaccinatiecam pagne moet uitvoeren niet over vol doende informatie. Over de mogelij ke bijwerking van het vaccin Cervarix is onvoldoende objectieve informatie beschikbaar, aldus de di recteur. De NPV zet ook vraagtekens bij de zware verantwoordelijkheid die de Van lang niet alle meisjes van 12 tot en met 16 jaar kan volgens hem ver wacht worden dat ze een weloverwo gen keuze kunnen maken. Vragen over doet de prik zeer of kun je aan de prik doodgaan? worden volgens Seldenrijk onvoldoende beantwoord. 'Het lukt de overheid zelf niet alle indianenverhalen rond de vaccinatie te stoppen. De NPV zette al eerder vraagtekens bij 'de eenzijdige voorlichting waar in consequent gesproken wordt over een inenting tegen baarmoederhals kanker, terwijl het slechts een inen ting tegen enkele vormen van een vi rus dat sóms baarmoederhalskanker kap veroorzaken.' Verder wordt ook verzwegen dat HPV een seksueel overdraagbaar virus in, aldus Selden rijk. 'Terecht zetten ouders uit onze achterban er vervolgens vraagtekens bij waarom de overheid zich ook niet op jongens richt, die het virus door losbandig seksueel gedrag immers net zo goed kunnen verspreiden.' De kinderen van Het Kompas werden vrijdag midden op de Krabbenkreekdam gedropt om vanaf daar mee te doen aan Wandelen voor Burkina Faso. De wandeling voor Burkina Faso, waaraan vrijdag zo'n 200 Thoolse kinderen van zes basisscholen meededen, heeft 4073,50 euro opgebracht. De jongerenraad Tholen organiseerde vrij dag deze wandeling samen met de stichting Jongeren voor Jongeren in het kader van de Wereld Waterdag. De wandeling gebeurde in estafettevorm, 's Morgens startte hij bij Het Kompas in Anna Jacobapolder. De kinderen werden met een bus opgehaald op school en halverwege de Krabbenkreek gedropt, vanaf het punt waar het ongeveer vijf kilometer lopen was naar Oud-Vossemeer. De route liep via Die Heenetrechtschool en De Ark in Oud-Vossemeer, langs De Veste en De Regenboog in Tholen en de Jenaplan school in Poortvliet. De kinderen droegen om beurten een jerrycan met vijf liter water, die diende als .estafettestokje. De wandeling had voor elke groep een lengte van vijf kilometer eindigde met de laatste groep, de kinderen van de Jenaplanschool, in Oud-Vossemeer. Daar werd de jerrycan overhandigd aan Ralf Smits, de voorzitter van de stichting Jongeren voor Jongeren (én Jothlid). De gele auto van de jongerenraad, bestuurd door jongerenwerker Ingrid Bras, diende als bezemwagen. Maar die bleek niet nodig te zijn. „Het was super weer en we zijn steeds eerder aangekomen dan we dach ten. Alle kinderen hebben het goed volge houden." De scholieren hebben zich laten sponsoren voor de route. Het geld wordt gebruikt voor het realiseren van een waterput in Burkina Faso, waar de stichting Jongeren voor Jon geren zich voor in zet. Voorzitter Piet Geuze onderbrak vóór de pauze het programma voor de bijzondere huldiging. „Concordia viert later dit jaar het 125-jarig bestaan. Bijna de helft van die tijd is Wim Bijl al lid van de vereniging", aldus Geuze. Naast muzikant was hij vooral be stuurlijk van betekenis. Bijl was onder meer secretaris en penningmeester. „Breed inzetbaar en altijd bereid om de handen uit de mouwen te steken. Bijvoor beeld bij het inzamelen van het oud papier", zei de voorzitter, die ook Bijls zorg memoreerde voor het archief en de historie van dc muziekvereniging. En aangaf dat deze nog trouw de ledenvergade ringen bijwoont. Wim Bijl verte genwoordigde Concordia bij de Thoolse Bond, was afgevaardigde naar de KNFM Zeeland en is ere lid van die organisatie. Ook maak te hij een periode deel uit van het landelijke hoofdbestuur van de KNFM. Voor onder meer zijn ver diensten voor de amateurmuziek is Wim Bijl jaren geleden al konink lijk onderscheiden. De Vries onderstreepte Bijls inzet voor de Zeeuwse en zelfs landelij ke muziekverenigingen. En hij memoreerde hoe diens generatie bestuurders met allerlei activitei ten de verenigingen draaiend hiel den. En om te illustreren wat er om gaat, meldde hij dat een har monie 85.000 euro op tafel moet leggen om van elk benodigd in strument er één aan te schaffen. Concordia loopt met zo'n drie ton aan instrumenten over straat. Het deed De Vries genoegen om Wim Bijl de onderscheiding op te spel den. Geuze bood mevrouw Bijl bloemen aan. „Ik was nooit een topmuzikant, hoor", zegt de jubilaris. Hij meldde zich bij Concordia aan zodra hij uit militaire dienst kwam. Want in het leger was Wim Bijl met de muziek in aanraking gekomen.' In 1946 moest hij opkomen, werd na Bus- sum en Woensdrecht in Breda gesta tioneerd. „Daar was het muziek korps van de luchtvaarttroepen gevestigd. Zowel bij de drumband als de hoornblazers heb ik gezeten." Toen het korps naar Nijmegen werd verplaatst, bleef Bijl in Breda achter als signaalhoornblazer. Na twee jaar en negen maanden militaire dienst zwaaide hij af. „Op een dinsdag. Twee dagen later meldde ik me in de school in de Dalemsestraat op de repetitie van Concordia, bij dirigent Toon Verswijveren. Ik kreeg meteen een instrument." Muziekles heeft Bijl nooit meer gevolgd, het bleef bij wat hij in Breda geleerd had. De Tholenaar speelde op piston, later op korhoorn. En als bestuurslid viel hij ook wel eens in als bekkenslager of op de grote trom. „Met blazen ben ik noodgedwongen moeten stoppen wegens een chronische kaakontsteking", vertelt Bijl die in de buurt waar hij woont nog altijd het oud papier bij elkaar zoekt om op die manier de muziekvereniging te steunen. Voor en na de huldiging vermaakten de verschillende groepen van Con cordia het talrijke publiek met mooie muziek. De slagwerkgroep Wim Bijl en zijn vrouw Maatje zijn in het 'zonnetje gezet voor zestig jaar lidmaatschap van Concordia. Percussivity kwam aan bod. de sa- beurt aan de harmonie, met werken staan van Concordia staan verschil- zijn, op 3 oktober is er een dieren- menspelgroepen en het jeugdorkest, van onder meer Alfred Reed en Ka- lende activiteiten gepland. Er is dagconcert voor de jeugd. 7 no- Deze laatste bracht nummers uit de balevsky. Harma Pekelsma leidde een speciale stichting voor in het vember een themaconcert Concor- musical Joseph and the Technicolor elk muziekstuk kort in. leven geroepen. Op 18 september dia Hollandia en 5 december een Dreamcoat. Na de pauze was de In het kader van het 125-jarig be- zal de Luchtmachtkapel te horen Sinterklaasconcert. Aanleiding voor de sluiting vorm den een drietal overtredingen voor geluidsoverlast in 2007. Na de laat ste overtreding in september dat jaar nam Marja een rigoureuze maatre gel door voor feesten en partijen in de feestzaal naast het café live mu ziek en optredens van drive-inshows te verbieden. „Uiteraard heb ik eerst gekeken of we onze zaak niet opti maal konden isoleren om geluids overlast te voorkomen, maar dat bleek een veel te kostbare investe ring. Hof van Holland is immers een pand dat meer dan 100 jaar oud is en dat ligt ingeklemd tussen al even oude gebouwen. Bouwtechnisch komt er heel wat bij kijken om zo'n oud pand volledig aan de geluidsei- sen van deze tijd te laten voldoen, zonder dat het afbreuk doet aan de authentieke staat van het geheel. Dat zou neerkomen op een investe ring van rond de 100.000 euro. Je begrijpt dat zoiets niet op te brengen is voor een kleine ondernemer", stelt Marja. De afgelopen twee jaar wordt de muziek in de feestzaal van Hof van Holland door eigen mensen geregeld. „Wij draaien alleen nog cd's en houden zelf de hand aan de volumeknop. Op die dianier zijn wij ervan verzekerd dat we niet nog eens een forse bekeuring krijgen voor geluidsovertredingen." De rechterlijke macht toonde zich niet gevoelig voor de preventieve maatregelen van de Thoolse hore- caonderneemster en besloot dat de zaak voor een periode van 2 maan den dicht moest. „We werden volle dig brodeloos gezet", aldus Marja van Dijke. „De ingrijpende maatre gel betrof immers niet alleen de feestzaal, maar ook het café en res taurant. Door de sluiting moesten feesten worden geannuleerd, kwa men verenigingen op straat te staan en konden we ook onze vaste klan ten niet meer ontvangen. Bovendien zaten we met het personeel waar voor geen werk meer was. Tel daar ook nog eens ons persoonlijk ver driet en de schaamte voor de buiten wacht bij op en je begrijpt dat wij een heel zware tijd achter de rug hebben. Het heeft zowel mentaal als financieel grote gevolgen gehad." Marja toont zich teleurgesteld in de opstelling van de gemeente. Van die kant had ze op enige steun gerekend en ze vindt het spijtig dat haar ver zoek om een persoonlijk gesprek met de burgemeester tot op de dag van vandaag nog niet is ingewilligd. „Gelukkig heb ik vanuit de Thoolse bevolking enorm veel steunbetui gingen gehad. De mecsten vinden het. net als wij, een buitenproportio nele strafmaatregel. Door de bekeu ringen 'zijn wij financieel zwaar ge troffen en voldoende gestraft. Om die reden hebben wij ook zelf des tijds al stevige maatregelen getrof fen om herhaling te voorkomen. Ik zit 15 jaar in deze zaak en dan doet het je enorm veel pijn en verdriet als je als hardwerkende ondernemer zo wordt neergezet." De afgelopen twee maanden zijn besteed aan een grondige voorjaars schoonmaak van het café en restau rant. Daarnaast heeft Marja weer volop ambitieuze plannen om de vaste gasten en toeristen weer op een gastvrije manier in haar zaak te ontvangen. „Ik kijk echt uit naar za terdag 4 april, de dag dat we weer open gaan. Heel veel vaste gasten hebben al aangegeven dat zij om 12 uur 's middags voor de deur zullen staan. Zie het als een stil protest of als een extra hart onder de riem v.oor mij. Als ik al die steun van fnijn partner Frank en de mensen uit Tholen niet gehad had. weet ik niet of ik deze zware periode was door gekomen. Nu het einde van de ge dwongen sluiting in zicht is, kijk ik echter met veel plezier uit naar de tijd dat ik weer samen met het per soneel aan de slag kan gaan. Wij zullen er uiteraard weer alles aan doen om het iedereen naar dc zin te maken. Precies zoals men dat bij Café-Restaurant Hof van Holland in Tholen gewend is", besluit Marja van Dijke. n Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 13