Van Houte Interieur® Schutse en Joth dagje samen op pad 'Burgers niet laten opdraaien voor kosten bestrijden blauwalg' Oudervereniging Tholen zoekt ouders die dromen FB 0 Joth bij zeskamp Burgemeester Nuis geeft Kamerleden heldere boodschap mee Prijs voor schoolproject Vraag over jachthavens Oesterlied voor Kiwanis Tholen Donderdag 26 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Blauwalg Minder zoet Economie centraal Starters welkom op speciale woonbeurs CDA ziet kansen Europese subsidies Verzorging bedrijfsadministraties Opstellen jaarstukken Verzorging van aangifte inkomstenbelasting Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Verwarring met Philadelphia Zorg begrijpelijk Burgers Meebetalen Vaak ouder Een zout Volkerak-Zoommeer lijkt nog allerminst een gelopen race. Tweede Kamerleden hoorden maandagmiddag verschillende geluiden tijdens een rondetafelgesprek in het Thoolse gemeentehuis. Met name in Zuid-Holland is er zorg over de invloeden van verzilting. En als het over de financiering gaat, wordt er vooral naar het Rijk gekeken. „De conclusie van deze conferentie mag niet zijn dat de burgers de kosten moeten ophoesten", reageerde de Thoolse burgemeester Nuis op zijn partijgenoot, CU-Kamerlid Cramer, die in het rapport van de commis sie Veerman - de Deltacommissie - had gelezen dat iedereen bereid moet zijn om de beurs te trekken. Eind dit jaar neemt de Tweede Ka mer een besluit over het nationaal waterplan. Als voorbereiding daar op, én naar aanleiding van het ad vies van de tweede nationale Delta commissie, bezoekt de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat een aantal regio's in het land. De zuidwestelijke delta beet maandag het spits af; onder meer Noord-Holland, de regio Kampen en de Waddeneilanden volgen nog. De Kamerleden Jager en Koppejan (CDA), Boelhouwers (PvdA), Cra mer (CU), Neppérus (VVD) en Jan sen (SP) toerden maandag - verge zeld van vier fractiemedewerkers, vijf ambtenaren en vertegenwoordi gers van de stuurgroep Zuidweste lijke Delta - met een bus door het gebied. Stops waren er op deze win derige, regenachtige dag in Dor drecht, Ooltgensplaat, Bruinisse, Tholen en Bergen op Zoom. De po litici werden bijgepraat over het uit voeringsprogramma zuidwestelijke Delta, het belang van water voor de economie, recreatie en toerisme en landbouw, de waterkwaliteit en de zoetwatervoorziening. In Tholen ar riveerde het gezelschap zo'n twintig minuten later dan gepland en ver volgens liep het programma daar ook nog zowat een uur uit. In zijn welkomstwoord attendeerde burgemeester Nuis erop, dat een derde deel van het rapport van de Deltacommissie over de zuidweste lijke delta gaat. In de discussie later die middag lieten zowel hij als wet houder Goossen er geen misver stand over bestaan dat de blauwalg- problematiek in de regio, dus ook in Tholen, veel overlast geeft. Inwo ners hebben last van de stank en vragen het lokale bestuur om oplos singen. Ook de recreatiesector, en daarmee de economie, lijdt eronder. De Thoolse bestuurders kregen bij val van de Bergse wethouder Siebe- link. ZLTO-vertegenwoordiger De Koeijer merkte op dat de problema tiek dieper in het gebied niet speelt. Hij zei dat in het zuidwesten de op een na grootste zoetwatervoorraad van ons land ligt. „Denk dus goed na wat je doet, ook met het oog op komende generaties." Een planstudie waterkwaliteit Vol kerak-Zoommeer leverde de conclu sie op dat het weer zout maken van de zoete wateren in het deltagebied de enige oplossing is voor het ver drijven van de blauwalg en verkrij gen van een betere waterkwaliteit. Het bestuurlijk overleg Krammer- Volkerak heeft zich daar recent ook voor uitgesproken. De voorzitter van dat overleg, de Zeeuwse gede puteerde Hamelink, onderstreepte dat maandag nog maar eens: „Er is maar één oplossing en dat is verzil ting. Nog meer onderzoeken zal niet leiden tot andere oplossingen." Hij reageerde met name in de richting van de Zuid-Hollandse dijkgraven Geluk (Hollandse Delta) en Van Ha- ersma Burma (Delfland) en land- bouwvertegenwoordiger Van Arkel (LTO Noord). Zij hamerden op het grote economische belang van de glastuinbouw in het Westland, de boomkweek en de bollenteelt, drie sectoren die sterk afhankelijk zijn van zoet water. En wanneer het zou te getij weer terug wordt gebracht in het Krammer-Volkerakgebied, dan zal er zout water lekken naar die zoete gebieden. Aan het zoute alternatief is de voor waarde gekoppeld van een zoetwa tervoorziening voor met name de landbouw, maar ook voor de indus trie en drinkwaterbedrijven. Anders dan voor West-Brabant en Zeeland is voor de regio Zuid-Holland nog geen plan voor een dergelijke voor ziening in de maak. „Het geeft ons zorgen dat we in het noorden nog niet zover zijn", zei Van Arkel. „Het probleem is groter dan alleen de ei landen en Zeeland." R. Boeters van Rijkswaterstaat Zee land lichtte als projectleider de planstudie waterkwaliteit Volkerak- Zoommeer toe voor de Kamerleden en een groot aantal bestuurders en vertegenwoordigers van instanties uit de regio. Hij zei dat door het zoute alternatief geen duur zout- zoetscheidingssysteem in sluizen meer nodig is, dat een nieuw door- laatmiddel in de Philipsdam ge maakt moet worden, dat het effect heeft op de schutsluizen in de Bra bantse rivieren en dat zoutdoordrin- ging bestreden moet worden. „Het water wordt echter niet zout, maar minder zoet." Volgens Boeters pro fiteren natuur, recreatie en schelp diervisserij, maar ook het bouwen aan het water. En het zoute alterna tief biedt een goed perspectief op het voldoen aan Europese richtlij nen. „Een beetje minder zoet doet het hele systeem omklappen. Er wordt vergeten dat de systemen on der en boven de Nieuwe Waterweg aan elkaar zijn gekoppeld. Daar wind ik me over op", reageerde Van Haersma Burma. „We brengen een zoutlast op het Haringvliet en dat geeft een probleem voor de groente teelt", vulde Geluk aan. Hij vond het beter om zoutlekken aan de bron aan te pakken, dan eventueel met een pijpleiding te werken. „Want die vergt onderhoud en dat is niet duurzaam." Beide dijkgraven willen eerst een oplossing voor hun gebied alvorens er één spa de grond in gaat. „Het is iedereen ernst om een oplos sing voor de zoetwatervoorziening te vinden. Maar ik wil benadrukken dat de plannen ook uitdagingen en kansen bieden, en niet alleen be dreigingen", gaf Hamelink aan. Hij wees er verder op, dat volgens het concept-waterplan pas in 2015 met de uitvoering wordt begonnen. Provincieambtenaar J. Zonderland vertelde dat er een brede discussie is gevoerd over de zoetwatersituatie voor de landbouw in de zuidweste lijke Delta. Naast de verzilting zijn daarbij de ontwikkelingen in de landbouwsector betrokken. Voor West-Brabant en Tholen is al een studie in de maak. Uit het Hollands Diep kan hier, via de Roode Vaart, 25 tot 30 kubieke meter zoet water aangevoerd worden voor de land bouw en ter bestrijding van de ver zilting. Leveringsgarantie komt er niet, wél een inspanningsverplich ting. Gemiddeld eens in de tien jaar zal er onvoldoende zoet water be schikbaar zijn, zei Zonderland. De planstudie met aanbevelingen werd door de Steenbergse burge meester Hoogendoorn een heel ge nuanceerd advies genoemd. „Wij hebben behoefte aan meer ruimte voor recreatie." Voorzitter Van Liere van de Nederlandse oestervereni ging zei een zout Volkerak-Zoom meer te omarmen. Omdat de reali satie ervan in zijn ogen lang op zich zal laten wachten, pleitte hij voor een proef met herstel van de zout- zoetverbindingen in Grevelingen en Oosterschelde. Door daar 's winters gedoseerd zoet water in te laten, komt er extra voedsel voor de schelpdieren en dat zou de concur rentiepositie verbeteren. Ook me vrouw De Wilde van Natuurmonu- Castria Wonen is één van de deelne mers aan de woonbeurs voor star ters die zaterdag in 't Cromwiel in Steenbergen wordt gehouden. Ook de gemeente Tholen en makelaar Hopmans Geense doen mee aan de beurs waar regionale woningcor poraties, makelaars, gemeenten en de Rabobank laten zien wat zij kun nen betekenen voor starters op de woningmarkt die een betaalbaar huis zoeken. Een totaalbeeld van het aanbod zowel als de financierings mogelijkheden zijn te vinden op de beurs, die zich richt op de gemeen ten Tholen, Steenbergen en Bergen op Zoom. De druk op de woningmarkt is hoog, zowel in de koop- als de huursector. Onder meer doordat vervangende woonruimte nodig is voor bewoners van wijken die gesaneerd worden, wat negatief doorwerkt op de doorstro ming. Ook de huidige economische malaise maakt dat huizenbezitters lie ver even blijven zitten waar ze zitten. Hoewel het voor starters moeilijk is, vindt de organisatie het juist een goed moment om een beurs voor deze doelgroep te houden. Er zijn best mo gelijkheden, bijvoorbeeld het concept Slimmer kopen van de woningcorpo raties, koopsubsidies en starterslenin- gen. Zittende huurders die de moge lijkheid krijgen hun woning te kopen, zijn voor de woonbeurs persoonlijk uitgenodigd. De woonbeurs in 't Cromwiel is gratis toegankelijk. Ze is geopend tussen elf en drie uur. EÉet CDA vindt het een gemiste k^ns als Tholen geen gebruik njaakt van het Europees Sociaal Fpnds (ESF). Van de 67 miljoen euro die via deze regeling voor Ne derland beschikbaar is, is maar kfap 28 miljoen benut. De rest zal wiaarschijnlijk terugvloeien naar BJrussel. Veel gemeenten vragen n ets aan, omdat de regels ingewik keld zijn en ze terugschrikken voor drompslomp. Het ESF-geld mag óók gebruikt voorden voor sociale vernieuwing. Bijvoorbeeld projecten om door slimmer te werken de arbeidspro ductiviteit te verhogen. 'Juist in een tijd dat bedrijven arbeidstijd verkorting aanvragen voor hun per soneel, zou via dit instrument het personeel klaargestoomd kunnen worden voor de nieuwe tijd na de crisis', aldus het CDA. De fractie wil van burgemeester en wethou ders weten of zij van de mogelijk heden van het ESF op de hoogte zijn, en of er gebruik van is ge maakt. En zo niet, of het college bereid is de mogelijkheden te on derzoeken. Ook zijn de christende mocraten er voorstander van om als gemeente Thoolse ondernemers over de mogelijkheden van het ESF te informeren, hen te stimuleren een aanvraag in te dienen en hen daarbij te ondersteunen. Ten slotte is het CDA benieuwd naar de ervaringen van Tholen in de afgelopen drie jaar met het aan vragen van Europese subsidies, naar de projecten waarvoor bijdra gen zijn verstrekt en naar de hoog te van de bijdrage per project. Zuiveringsbeheer. B. en w. gaan akkoord met een door subsidiege ver Senter Novem aangegeven coördinerende rol van de provincie bij het zuiveringsbeheer. Tholen wil hierover echter met enige regel maat informatie uit Middelburg ontvangen. Ravelstraat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel: 0164 21 10 66 email: christ@vantilburgboz.nl Advertentie LM. Jan-Dries 'Ties'Reitsma (rechts) is één van de jongerenraadsleden die de Schutsebewoners vrijdag begeleidden. Naast hem zit Rini Ser\'ctas. De bewoners van De Schutse in Oud-Vossemeer hadden vrijdag even nieuwe begeleiders. Een groep leden van de jongerenraad Tholen nam hen een dagje uit in het kader van de landelijke vrijwilligersactie Make A Difference Day (MADD). Zo'n veertig bewoners van de opvang voor mensen met een verstande lijke of lichamelijke handicap gingen met de .Joth mee op een rond vaartboot vanuit Sint-Annaland naar Zierikzee. In het Schouwse stadje bezocht de club het atelier The Little Art Factory, waar de bewoners een bordje mochten beschilderen en een lunch kregen. Daarna voeren ze weer terug naar het eiland. De actie van de jongerenraad is de enige actie op Tholen, voor zover bekend, voor MADI). Verder in Zeeland zijn er nog andere vrijwilligersacties op touw gezet. De provincie houdt tot en met zaterdag de Zeeuwse weken van de vrijwilligersweken om het vrijwilligerswerk in het zonnetje te zetten. Voetbalclub Smerdiek heeft de jongerenraad gevraagd of die met een team wil meedoen aan de zeskamp die de vereniging elk jaar organiseert. De Thoolse jongerenraad is daar wel voor in en gaat nadenken over de samen stelling van een team. De zeskamp is op 5 juni op het sportpark Haestinge in Sint-Maartensdijk. De Thoolse burgemeester Nuis verwelkomt de leden van de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat in het gemeentehuis. Tweede van links zit het Zeeuwse CDA-Kamerlid Koppejan, met naast hem dijkgraaf Geluk (oud-Kamerlid, en van Zeeuwse origine) van het waterschap Hollandse Delta. Uiterst rechts projectleider Boeters van de planstudie waterkwaliteit Volkerak-Zoommeer. menten zei blij te zijn met herstel van het getijde in het deltagebied. En namens de Zeeuwse Milieufede ratie gaf de heer Van Zonneveld aan dat alle partijen hetzelfde willen. „Het is heel terecht dat we over de zoetwatervoorziening praten. Nu is er een coalitie mogelijk voor een duurzamer beheer. Grijp die kans, benut de gemeenschappelijkheid en schuif een beslissing niet weer vooruit", zei hij. Ook De Koeijer constateerde dat natuur en landbouw het aardig eens zijn. Hij voorzag voor de komende vijftig jaar nog geen problemen met verzilting. „Misschien moet je de economie centraal stellen in plaats van het estuariene." Hij pleitte, net als zijn Brabantse ZLTO-collega Hage, voor een robuuste voorzie ning. „Geen gegoochel met kubieke meters per seconde die steeds min der worden. Van het oppervlaktewa ter op de aarde is slechts één pro cent zoet. Dan is het niet duurzaam om dat ongebruikt in zee te laten stromen." Hage wilde de Kamerle den meegeven dat er toekomstge richt gedacht moet worden. Namens drinkwaterbedrijf Evides gaf de heer Ketelaars aan, weinig ruimte te hebben voor verhoging van het chloridegehalte. „We zitten op 70 tot 80 milligram per liter, de drink waternorm is 150 milligram." De West-Brabantse dijkgraaf Vos kwam in het geweer tegen de druk vanuit Zuid-Holland. „Het lijkt nu alsof dat nog het enige probleem is. Maar ik mis vanmiddag het verhaal over de waterberging. Op dat gebied zijn investeringen nodig om het ge heel voor Brabant acceptabel te ma ken." Boeters had wel iets over de planstudie waterberging gezegd, en dan met name over een doorlaatmid- del in de Philipsdam als verbinding met de waterkwaliteit. Deze doorlaat zou gebruikt kunnen worden om een tijdelijke peilverhoging geleidelijker te realiseren. Een van de aanbevelin gen van de Deltacommissie is om Krammer-Volkerak-Zoommeer, Grevelingen en eventueel de Ooster schelde als tijdelijke berging voor ri vierwater in te richten. Daarbij moet dan wel een onderzoek plaatsvinden naar de afvoer- en inlaatwerken. Het milieuvriendelijkste alternatief is het zout maken van het Volkerak-Zoom meer met een iets groter doorlaat- middel. Dat levert meer natuurwinst op, en meer bergingscapaciteit. Verschillende Kamerleden wilden weten of verzilting de enige oplos sing is voor de blauwalgproblema- tiek. Mevrouw Neppérus wees op een idee van een aantal scholieren in het kader van een internationale techniekwedstrijd (voor 8-14 jari gen). Zij bestreden de blauwalg met de waterzuiverende zaden van een tropische boom, en volgens onder zoekers van de universiteit Wage- ningen werkt het. „Maar of het op grote schaal toepasbaar is, of er bij werkingen zijn en financieel haal baar, dat zijn nog allemaal vraagte kens", zei Boeters in een reactie. En Jansen kwam met de suggestie om de Nieuwe Waterweg ondieper te maken, waardoor er meer spoel water beschikbaar komt. De barrière die dat voor de scheepvaart - zoals cruiseschepen die nu Rotterdam aandoen - betekent, neemt hij voor lief. Boeters wees hem erop dat de niet gebruikte hoeveelheid zoet wa ter - er wordt 300 kuub aangevoerd en de landbouw gebruikt er 30 van - afgevoerd moet worden. „Waar heen? Daar is infrastructuur voor nodig." Mevrouw Neppérus vroeg zich ook af, of er één geluid uit de regio zal komen. Want voor haar is duidelijk heid essentieel om meer inzicht in de problematiek te krijgen. De Zuid-Hollandse gedeputeerde Dwarshuis - voorzitter van de stuur groep Zuidwestelijke Delta - zei dat de stuurgroep is gevraagd het be sluit van het bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak integraal over te nemen. Er moet nog één studie ko men, naar de zoetwatervoorziening voor het noordelijke deel van Zuid- Holland. „Het moet leiden tot een unaniem standpunt en advies", al dus mevrouw Dwarshuis. Kamerlid Cramer vroeg zich hardop af of er al beslissingen genomen kunnen wor den en zijn collega Boelhouwers was benieuwd of er al maatregelen te nemen zijn. Deze laatste zag in de zaal allerhande vertegenwoordigers van overheden en instanties, en vroeg zich hardop af hoe de burgers eigenlijk over deze zaak denken. Een aantal aanwezigen reageerde daarop in de trant van dat ze dat heel goed weten. Maar ook Kamer lid Jansen zei aan het einde van de bijeenkomst, bij dit werkbezoek het contact met de gewone burgers te hebben gemist. Het verzilten van het Volkerak- Zoommeer, inclusief zoetwater voorziening, kost honderden miljoe nen euro's. Het verbeteren van de waterkwaliteit in het Grevelingen- meer een half miljard. Het Zeeuwse Kamerlid Koppejan was benieuwd wat de provincies daaraan willen bijdragen. En zijn collega Cramer ging nog een stap verder, door uit het rapport van de Deltacommissie de conclusie te herhalen dat ieder een de beurs zal moeten trekken. „Anders is dit hele verhaal quatsch." De Brabantse gedeputeer de Hoes was voorzichtig. Hij vond dat naast overheden ook de private sector moet meebetalen. Financieel is veel nog niet helder, en Brabant heeft nog geen definitieve keuzes gemaakt. Mevrouw Dwarshuis sprak van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid en toonde zich tot een bijdrage bereid. Haar Zeeuwse collega Hamelink wilde evenmin alleen naar het Rijk kijken, maar hij vond dat er eerst een totaal beeld moet zijn. Alle drie lieten niet na, te verwijzen naar het vorige week gepresenteerde rapport van de Raad voor de financiële verhoudin gen, waarin staat dat de rijksbijdra ge aan de provincies omlaag kan. Er werd ook verwezen naar de Delta werken. De 'weeffouten' daaruit moeten hersteld worden met de nu gepresenteerde plannen, daarom zou het een zaak zijn van het Rijk. De Koeijer (ZLTO) vond het van zelfsprekend dat de streek meebe taalt. „Maar de infrastructuur is vooral een zaak van de overheid. En groeit door een plan als dit de eco nomie, dan profiteert de staatskas daar ook weer van." Het lijkt hem niet juist om een enorme financiële last te leggen op een dunbevolkt ge bied. De Zeeuwse dijkgraaf Gosse- laar was voorzichtig. „Wij leggen al de infrastructuur aan voor het zoet water. We willen best meebetalen, maar dat komt dan toch op het bord je van de burgers terecht", zei hij. Burgemeester Nuis vond niet dat de burgers met de kosten van dit alles opgezadeld moeten worden. Want zo vatte hij Cramers uitspraak op. Het CU-Kamerlid zocht de burge meester na afloop van de bijeen komst op om zijn standpunt toe te lichten. Hij vond dat er ten aanzien van de financiering in de discussie 'een soort pingpong' ontstond, waarbij niemand wilde betalen on danks dat er van een gezamenlijke verantwoordelijkheid werd gespro ken. „We zullen moeten erkennen dat iedereen een inspanning moet leveren", vond Cramer. Hij stelde bang te zijn dat er door de houding zoals hij die bespeurt, met name bij de waterschappen, straks niets tot stand komt. Hoogendoorn vroeg de Kamerleden op de man af of ze de urgentie er kennen van een oplossing voor het Krammer-Volkerak-Zoommeer. „Daarom ben ik hier", reageerde mevrouw Neppérus. En Cramer zei deze dag alleen maar 'prioritaire za ken' te hebben gehoord. Koppejan was duidelijk: „Zelf heb ik hierover twee moties ingediend. En de hier aanwezige collega's hebben die al len ondertekend." Gespreksleider Heijkoop concludeerde dat geen van de Kamerleden het belang ontkent van de aanpak van de verzilting, maar dat ten aanzien van de finan ciering veel varianten naar voren zijn gebracht. Het Calvijncollege in Krabbendijke. waar ook veel Thoolse leerlingen naar school gaan, heeft de nationale Scholen Helpen Scholenprijs ge wonnen. Drie leerlingen hebben de prijs, een geldbedrag van 3(X)() euro in ontvangst genomen voor een schoolproject in Bangladesh. De leerlingen steunen het Hope Voca tional Institute dat praktijkonderwijs biedt aan kansarme jongeren in Ban gladesh. De school is een project van de Bengaalse partnerorganisatie CSS van de stichting Woord en Daad. De scholenband met het Cal vijncollege bestaat sinds 2007. Toen hebben vijftien vmbo3-leerlingen een bezoek aan Bangladesh ge bracht. Het jaar daarop kwamen jon geren uit dat land naar Nederland en eind mei van dit jaar is het de bedoe ling dat weer vijftien derdeklassers naar Bangladesh vertrekken. De gemeente wil meer duidelijkheid over het tussentijdsbeleid voor de Zeeuwse jachthavens. De provincie wil alle plannen die de gemeenten hebben in kaart brengen voordat er plaatsen aangewezen worden voor uitbreiding of de aanleg van nieuwe jachthavens. Op Tholen zijn er ideeën voor een jachthaven bij Go- rishoek. De provincie vindt dat alle zaken op het gebied van natuur, watersport- ontwikkeling, recreatieve ontwikke lingen en woningbouw op elkaar af gestemd moeten zijn. Maar voor de gemeente is dit nog niet helder ge noeg. Op het terrein van de beleidsuitvoe ring wil de provincie komen tot af spraken over de jachthavenontwik keling. Het streven is om in het vooroverleg tot overeenstemming te komen over dit beleid en de ge meenten uit te nodigen zelf voor keursplaatsen aan te geven. De ge meente vindt dit een positieve ontwikkeling. Het koor Oor ons Us heeft speciaal voor de Kiwanisclub Tholen een oesterlied geschreven. De dirigent. Ad van Loenhout. heeft zich laten in spireren door de dakpannenactie van de Kiwanis. Die verkopen dakpan nen waarop oesterbrocd wordt ge vangen voor het goede doel (KiKA). De laatste dakpannen worden op de feestavond van Kiwanis op 17 april verkocht en dan wordt de opbrengst bekend gemaakt. Tijdens die avond treden naast Oor ons us ook Het Schorrekoor, de band First Move en het Thoolse zangduo Anita Ed op. Het is de bedoeling dat het publiek het zogeheten Dakpannenlied straks uit volle borst meezingt. Het refrein luidt als volgt: Met de kweek van uw eigen oesters voor het welzijn van het kind in het Oosterscheldewater waar de dakpan zich bevindt Oes- terbroed uit het verleden uit ons ei gen Thoolse stad laten wij dit weer herleven De historie is hervat. Het bestuur van de afdeling Tholen van de oudervereniging Philadel phia support zoekt ouders van verstandelijk gehandicapten die dro men. Die een droom voor hun kinderen willen realiseren. Dat zei voor zitter A. Zwerus van de vereniging dinsdagavond tijdens de jaarvergadering in het Holland Huis in Scherpenisse. De vereniging wil zich inzetten voor een volwaardige plaats van de verstandelijke gehandicapten op Tholen. Maar daarnaast wil de ver eniging ouders helpen om de droom voor het kinderen te realiseren. „Om inhoud te geven aan het beleid hebben we dus dromers nodig. Ou ders die dromen. Zijn die er nog?" Volgens Zwerus kan de vereniging helpen en steunen, maar kan dat al leen als er ideeën zijn. Als voor beeld noemde Zwerus desgevraagd het opzetten van een zorgboerderij. „Die is er niet op Tholen. Als ie mand dat wil, dan kunnen wij er ook onze schouders onder zetten." Zwerus ging ook nog even in op de verwarring die is ontstaan over Phi ladelphia Zorg. „Met de misstanden van het management hebben wij niks van doen. Maar we worden er wel mee in verband gebracht. Het is een heel erge en heel ernstige zaak. We hebben signalen van leden ge kregen die boos zijn over de gang van zaken bij Philadelphia Zorg. Ze kijken er ons op aan. Er zijn er een aantal die hun lidmaatschap hebben beëindigd. Maar Philadelphia is een zorgaanbieder die 1000 mensen in dienst heeft en wij zijn een ouder vereniging. We zijn twee onafhan kelijke organisaties. Het is wel zou dat familieleden van onze vereni ging in tehuizen van Philadelphia- Zorg wonen. In die zin hebben wij er ook mee van doen. De verwarring is heel begrijpelijk. Als er hier ge sproken wordt over de rommel markt of de boekenmarkt dan zeg gen de mensen dat het van Philadelphia is. Ze maken geen on derscheid tussen Philadelphia Zorg en Philadelphia Support." De afde ling telt 75 leden en 5 donateurs. De vrienden van de oudervereniging telt 244 leden. De vereniging behar tigt de belangen van ruim veertig verstandelijk gehandicapten. Het bestuur heeft de afgelopen maanden gesprekken gevoerd met het Gors over de identiteit van de Annewas in Sint-Annaland. Dat heeft uitgemond in een beleidsstuk Wonen in de Annewas. Daarin wordt omschreven hoe vorm wordt gegeven aan de christelijk identiteit binnen de Annewas. „Die is niet nieuw of veranderd, maar wel dui delijker geworden." Alle betrokken zijn daarover door het Gors geïnfor meerd. Volgens Zwerus was de pro testants-christelijke identiteit onder belicht geraakt. „Na de fusie van een aantal jaren geleden was het nooit vastgelegd. Dat is nu wel ge beurd. We zijn dankbaar voor de constructieve gesprekken met het Gors." Op de vergadering werd Arnold Kreukniet uit Tholen bij acclamatie in het bestuur gekozen. Hij volgt Lenie van Burgh op uit Tholen. Kreukniet volgde al een aantal be stuursvergadering. Hij heeft een verstandelijk gehandicapt zusjel Wim van Herk was aftredend en herkiesbaar. Van Herk werd ook met applaus herkozen. De afdeling kon het afgelopen jaar financieel nog niet afsluiten omdat nog niet bekend was wat de kosten waren die het hoofdkantoor in Utrecht in rekening brengt. De afde ling ontving vorig jaar 547 euro uit collectes in kerken, 500 euro van een bedrijf en 500 euro van de na tionale collecte. Zwerus kondigde een belangrijke contactavond aan op 28 september over hoe om te gaan met verstande lijk gehandicapten die ouder wor den. „Ze worden vaak ouder dan hun ouders. Hoe kunnen ouders er voor zorgen dat hun kind in goede handen achterblijft?" Op de jaarvergadering trad het gos pelkoor Polyhymnia op. Onder lei ding van Hannie Droogers werden onder meer Paasliederen gezongen. Ook de bewoners van de Annewas en andere verstandelijk gehandicap ten werden op het podium uitgeno digd om mee te zingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 9