Jubilarissen blijven alleen thuis als ze zelf jarig zijn 'Als ik het allemaal over mocht doen, had ik het precies net eender gedaan' Van Houte Interieur® Ontwerp nieuwbouw De Schutse aangepast Certificaat voor huisvesting buitenlandse seizoenkrachten Donderdag 26 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Corrie Jansen-Schot en Bella van Duijvendijk-van de Hoven zijn veertig jaar lid van het gereformeerd ge mengd zangkoor Canticum in Tholen. Op de jaarverga dering donderdag in het Visnet werden ze in het zonnetje gezet. Ze kregen bloemen en een oorkonde. Ook voorzit ter Arie Zuiddam kreeg een bos bloemen. Hij is dertig jaar lid van het koor, maar nog niet lang genoeg voor een oorkonde. Het koor telt 24 leden. Het aantal mannen is gegroeid van vier naar zes. Jansen en Van Duijvendijk veertig jaar, Zuiddam 30 jaar lid Canticum Ereleden Setallandse Bertus en Maatje van Vossen zijn zestig jaar getrouwd Huis voor twaalf bewoners in Oud-Vossemeer Architectenbureau Jorissen Simonetti uit Maarssen gaat opnieuw tekenen aan het ontwerp voor de nieuwbouw van De Schutse aan de Coentjesweg in Oud-Vossemeer. De welstandscommissie had vooral problemen met het dak. Dat is volgens voorzitter M. Onrust te plat. Voor het dagcentrum wil De Schutse een woning bouwen voor het huisvesten van 12 bewoners, twee groepen van zes. Tholen neemt in het bestemmingsplan buitengebied de mogelijkheid om tijdelijke onderkomens te plaatsen voor buitenlandse werknemers. Daarnaast bestaat er sinds kort een keurmerk voor bedrijven die buitenlanders in dienst hebben én huisvesten. Volgens het gemeentebestuur zijn dat afdoende controlemiddelen voor de kwaliteit van de huisvesting. Bij een discussie in de commissie samenle ving over deze problematiek zal een convenant van een aantal West-Brabantse gemeenten worden betrokken, heb ben b. en w. toegezegd op vragen van de VVD-fractie. Bertus van Vossen (84) en Annaland kennen elkaar overburen. Hij woonde in t Molendijk. „Als zij aan d was, kon ik haar vanaf de zegt Bertus. Maar pas als M 19 is, kijken ze anders naar die bestaat nu, na zestig jaai Op 24 maart 1949 zijn de twee ge liefden getrouwd. Ze hebben dan al zeven jaar verkering. „Ik zei altijd, we trouwen pas als je volwassen bent", vertelt Bertus. Als Maatje 21 is, gebeurt dat dan ook. „We zijn in Sint-Annaland getrouwd in het ge meentehuis en hebben het bij mij thuis op de Molendijk gevierd", zegt Maatje. Woonwagen laatje Leinse (81) uit Sint- n kinds af aan. Ze waren Suzannaweg en zij aan de achterkant van de woning >orkant van ons huis zien", atje 15 jaar oud is en Bertus [kaar. De vonk slaat over en ïuwelijk, nog steeds. Streekromans Vakantie Jaap de Jager is baas over zeedijken Inzamelen boeken voor Woord Daad Driedeling ra ra Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl fenavonden doet komen. Ook het contact met de andere koorleden noemen beiden belangrijk. Volgens Bella zou ze het anders nooit zo lang hebben volgehouden. „Ik zou het niet willen missen, maar ik denk wel eens: word ik niet te oud met mijn 80 jaar. Maar ik kan de dagen tellen dat ik niet geweest ben. Als ik jarig was, bleef ik thuis en als er familie jarig was dan bleef ik tot de pauze." Corrie zong ook altijd graag. „Ik had een dochter van vier jaar en die vroeg me vaak of ik Psalm 150 nog eens wilde zingen. Looft God, met de trom en fluit. Dat vond ze altijd zo mooi." Ook zij verzuimt bijna nooit. „Al zou de koningin ko men." Ze noemt Canticum één gro te familie. „Ik ben trouw aan Can ticum en aan mijn man want we zijn pas vijftig jaar getrouwd." Vanwege dat heuglijke feit was haar man meegekomen en trakteer den ze op gebak waardoor de avond een nog feestelijker tintje kreeg. Toen ze lid werden van Canticum telde het koor veel meer leden. Ze schatten dat er toen meer dan vijf tig leden waren en in ieder geval ook veel meer mannen dan nu. Het gebrek aan mannenstemmen is vaak een probleem voor de ge mengde koren op Tholen. Nu heeft die in de oefenzaal staat. Trofeeën die deel uitmaken van de geschie denis van het koor. Voor het optre den bij de wedstrijden was Corrie altijd zenuwachtig, vertelt ze. Bella had daar geen last van. „Nee, ik stond van kinds af aan op toneel." Gevraagd naar hun voorkeuren, ko men ze beiden uit op Weihnachts- messe van Ch. Gonoud. Ze zingen ook graag bij de jaarlijkse doden herdenking op 4 mei bij het monu ment aan 'het bosje' in het Tholen. Bella vindt het prachtig. „Het hoort er echt bij. Het is altijd zo plechtig en heel stil als wij niet zingen." Voorzitter Zuiddam (61) kreeg ook bloemen, maar nog geen oorkonde. Dat wordt pas gedaan bij het 40-ja- rig lidmaatschap. Zuiddam kwam 31 jaar leden op Tholen wonen en bezocht een paar keer een uitvoe ring van het koor dat toen nog 45 leden telde. „We kenden Annie Zoeteweij en die vroeg of we mee gingen. Ik vond het hartstikke leuk en we zijn blijven hangen. Ik heb altijd met plezier gezongen. Maar dat is ook het kenmerk van het koor. Iedereen beleeft er plezier aan. Het is een hechte gemeen schap.'" Ook voor Zuiddam geldt dat hij bijna geen repetitieavond mist. Voor zijn eigen verjaardag en die van zijn vrouw blijft hij wel thuis. Drie leden van Canticum werden in het zonnetje gezet, v.l.n.r. Corry Jansen-Schot, Arie Zuiddam en Bella van Duijvendijk-van de Hoven. „Maar als mijn schoonouders jarig zijn, dan ga ik toch eerst een halve avond oefenen." Vorig jaar zong het koor nog op een concours in Kapelle. Ondanks het kleine aantal mannenstemmen, wordt het koor nog steeds goed be oordeeld, zegt hij. „De mannen weren zich zo goed, dat de koor klank goed is. Met vier mannen wisten we er toch evenwicht in te brengen." Wel is het koor kwets baar, zegt Zuiddam die een baspar tij voor zijn rekening neemt. De an deren drie zijn tenoren. „Als er dan één van de drie tenoren wegvalt, dan red je het niet met twee teno ren." Het koor telt drie tenoren: Kees van Haaften uit Stavenisse, Kees Jansen uit Sint-Annaland en Johan Baaij uit Tholen, Wim Pons uit Oud-Vossemeer en Zuiddam zijn de bassen. Ook voor Zuiddam zijn de wat moeilijker liederen, zo als die van Gonoud favoriet. Over de toekomst van het koor kan de voorzitter niet veel zeggen. Het koor vergrijst. „Dat is een alge meen beeld. Er zijn mensen van in de zeventig. De oudere sopranen kunnen met hun stem niet meer overal bij. Wat gaat er gebeuren als die afhaken? Daarom heb je jonge re leden nodig. Als dat niet meer gebeurt, dan moet je stoppen, maar daar houden we nu nog geen reke ning mee." Zuiddam is sinds 1990 voorzitter, daarvoor was hij algemeen be stuurslid. Op de jaarvergadering werden D. Mosselman-Jeroense en M. Dijkslag-Jansen, die vorig jaar gestopt zijn, benoemd tot ereleden van de vereniging. Toen Zuiddam het voorstel bekend maakte, werd het met applaus begroet. Mevrouw Dijkslag vroeg zich wel af welke taken er bij horen. Zuiddam kon haar gerust stellen. Ze krijgen uit nodigingen om op uitvoeringen en de jaarvergaderingen te komen. Ze mogen naar de repetitieavonden komen, of gewoon een keer om de koffie komen. Ze kregen allebei een bos bloemen, maar dat was eenmalig, zei Zuiddam: „Dat gaan we niet elk jaar doen." Bertus en Maatje zagen elkaar altijd in de Suzannaweg in Sint-Annaland, waar hij woonde en waar de achterkant van haar huis aan de Molendijk op uitkwam. Keurmerk en bestemmingsplan afdoende controlemiddelen Bella van Duijvendijk werd in 1969 na het bijwonen van een kerstuitvoering in de Gereformeer de kerk aan de Doelweg lid van het koor. „Ik vond het zo mooi, maar ik zong ook altijd al graag, hoor. Ik kom uit Voorhout bij Leiden en daar zat ik al in een kinderkoor en deed toneelstukjes." Corrie zat al op een koor van mees ter Burger, vertelt ze. Dat was een clubje waarvan de leden lid waren van de Gereformeerde Gemeente. „Als er wat te doen was, zongen we samen, maar het is mijn buur vrouw geweest die me meegeno men heeft naar dit koor. Ik ben er begonnen en ik ben er gebleven. Ik vind het heerlijk om in het koor te zitten." Het is niet alleen het zingen dat beide dames naar de wekelijkse oe- Waarom ze ineens op elkaar verliefd werden? „Je bent in een dorp en kiest een meisje uit hé", zegt Bertus stellig. Maar dan: „Ik vond haar al tijd al een leuk en knap meisje."En dat was wederzijds. „We hebben al lebei nooit iemand anders gehad", zegt Maatje. Het verkering krijgen, ging zoals dat ging zoals in die tijd. „Op zaterdagavond verzamelde de jeugd zich in de Voorstraat. Vroeger was de gezelligheid op straat, want geld om naar een café te gaan, dat had de jeugd toen niet. We liepen zomaar heen en weer en iedereen stond in plukjes langs de straat en als je langsliep ging je met elkaar praten." Het was zo vlak na de oorlog moei lijk om een huis te krijgen, maar omdat Bertus voor Rijkswaterstaat aan de weg van Zierikzee naar Zijpe ging werken, kregen ze een woning in Bruinisse. Bertus heeft de oplei ding voor waterbouwkundige ge volgd in Tholen. „Dat heette toen diploma Zeeland en dat is vergelijk- -baar het hts-diploma van nu." Maatje had het enorm naar haar zin in Bruinisse. Toch gaan ze in 1954 terug naar Tholen, omdat Bertus bij het aannemingsbedrijf van zijn va der en opa gaat werken. Na de wa tersnoodramp in 1953 is er heel veel werk in die branche. „Ik heb dat al tijd al willen doen", verklaart Ber tus. Zijn eerste klus is de riolering van Stavenisse. Woningen zijn nog steeds moeilijk te krijgen en het echtpaar gaat in een woonwagen in Stavenisse wo nen. „Die kwam van de kermis in Bergen op Zoom. Alles zat erin, een kacheltje en een keuken. En heel veel spiegels", lacht Maatje die in Stavenisse is geboren. „Maar daar heb ik maar gewoond tot ik twee jaar was. Daarna kwamen we naar Sint-Annaland." Canticum er zes op achttien vrou wenstemmen. In de veertig jaar hebben de dames maar weinig wisselingen van de di rigent meegemaakt. Izaak Riedijk en Sint-Maartensdijk leidde het koor heel lang en werd opgevolgd door Danny Letzer uit Stavenisse. De dames zijn zeer te spreken over Riedijk en Letzer. Ze herinneren zich ook nog de afscheidsavond van Riedijk waarop diens zoon Ma rio het stokje even overnam. „Heel mooi was het. Indrukwekkend," zegt Corrie als ze gevraagd wordt naar de hoogtepunten van de afge lopen vier decennia. Het koor doet ook regelmatig mee aan concoursen. Minder dan vroe ger. In Middelburg traden ze op in de stads- en gehoorzaal. Bella wijst op de kast met bekers en medailles milie op bezoek te gaan. Op de te rugweg naar Stavenisse, kreeg Maatje dan vaak last van heimwee naar Bruinisse. „Dan zag ik de lichtjes van Bru." Uiteindelijk ko men ze toch weer terug in Sint-An naland. „We hebben ongeveer twee jaar in de woonwagen gewoond en die heeft ook nog in de Bierens- straat gestaan, terwijl ons huis werd gebouwd." Ze zijn in 1957 op num mer 62 gaan wonen en daar wonen ze nog steeds. Bertus vertelt dat het niet makkelijk was om voor het el kaar te krijgen daar te mogen bou wen. „Het was buiten de kom van de gemeente en daar mocht je niet bouwen. Maar burgemeester Van den Bos heeft toen bemiddeld. Hij kwam oorspronkelijk ook van Bru." In de tussentijd zijn er twee kinde ren geboren: Wim ('51) en Coen ('53). De jongste komt pas jaren la ter: in 1965 wordt Aart geboren. Bertus grapt: „Het was een nako mertje, maar ik wilde natuurlijk net doen als met die andere jongens. Dan nam ik hem op mijn rug en ren de rondjes rond de tafel. Maar ja, dan merkte ik wel dat ik al wat ou der was." De drie zoons wonen nu ook alle drie nog in het dorp. De middelste woont bij zijn ouders. Ze hebben het aannemersbedrijf Van Vossen voortgezet. „Vroeger was het aannemersbedrijf W. van Vos sen. Nu heet het gebroeders Van Vossen." Het bedrijf is Bertus zijn trots. Uit een persoonlijke tekst van een Bra bantse burgemeester en een lovend krantenartikel blijkt de waardering voor het bedrijf. „We zijn in 1956 in Bergen op Zoom terecht gekomen en daar zitten we nog steeds. In 1963 kregen we ook werk voor de gemeenten Putten, Ossendrecht en Huijbergen." Bertus laat het briefje zien dat hij van de toenmalige bur gemeester van Born, G.K. Swillens heeft gekregen. 'Er kan maar één de beste aannemer zijn: de gebroeders Van Vossen. En zo is dat', schreef die. In 1989 verschijnt er een artikel over de aanbestedingen van de ge meente Ossendrecht. Die gemeente laat weten dat zij na 25 jaar nog steeds voor één en dezelfde aanne mer (Van Vossen) kiest en vergelij- met burgemeester Van Gils van Os sendrecht. „Ik rookte altijd Miss Blanche sigaretten. Veel te veel hoor. Ze zaten in een kartonnen doosje. De burgemeester zei tegen mij: 'Van Vossen, u kunt een klus van een ton - zeg nu maar een mil joen - op een sigarettendoosje klaarmaken.' Hij rookte sigaren en ik zei dan tegen hem: 'Burgemees ter, u kunt een raadsvergadering op een sigarendoosje klaarmaken.'" Bertus rookte destijds wel 76 siga retten op een dag. „En een pakje zil vercheque per week. Het kwam een beetje door het werk. Als je aan zo'n riolering bezig was en je hing onder het gat van een woning, dan was dat een zenuwslopende klus. Daarom rookte ik ontzettende veel." Hij is er van 1973 op 1974 ineens mee gestopt. „Ik hoestte op een dag bloed en toen werd ik een beetje be nauwd." Maatje is al die jaren huisvrouw ge weest. „Toen we pas getrouwd wa ren, heb ik nog even bij de groente boer gewerkt." Verder heeft ze zich ontfermd over de opvoeding van haar zoons, want Bertus maakte lan ge dagen. „Ik vertrok soms 's mor gens om kwart voor zes en probeer de altijd om zes uur 's avonds weer thuis te zijn. Ik heb nooit verder in het land klussen aangenomen, zodat ik 's avonds altijd weer naar huis kon." Als Maatje even tijd over had, brei de ze veel. „Nu niet meer hoor. Daar zie ik niets meer in." Nu puz zelt ze graag (woordzoekers) en leest ze streekromans. Bertus zijn hobby is tuinieren. Later, in 1973, komt er een hobby bij: reizen. „We zijn daarvoor nooit met vakantie gegaan." Maar als de jongens zelf standig zijn, gaat het echtpaar met zijn tweetjes op pad en soms ook met vrienden. Als ze alleen met zijn tweeën gaan, doen ze dat op de bonnefooi. „We gingen overal naar toe met de auto, want ik rijd graag", zegt Bertus. Ze zijn onder andere in Griekenland, Noorwe gen, Frankrijk en Joegoslavië ge weest. Dat laatste land is hun lieve- lingsland. „Dat is prachtig, mooi, vriendelijk." Bertus vertelt dat ze kriskras overal doorheen reden en dat ze nooit onenigheid hadden over de bestemming. Strandvakan- ties trekken hen niet. Wel wandelen door de bergen en de natuur. Eén keer leverde dat Maatje bijna een zonnesteek op. „We liepen over een muur in de hoofdstad van Joe goslavië en toen kreeg ze last van de hitte. Het was een hele hete zo mer. Ik heb toen mijn zakdoek ge pakt, daar vier knopen in gedaan en die op haar hoofd gelegd. Dat hielp wel." Dat ze van te voren nooit een hotel bestelden, is wel eens lastig ge weest. Het ergste was in Frankrijk. „We zijn toen eerst langs de kust gereden en daarna het binnenland in getrokken. We hebben bij wel veer tig hotels geïnformeerd voor een slaapplek, maar overal zaten ze vol en het werd al donker. Uiteindelijk kwamen we op een verlaten plek en toen we besloten hadden om maar in de auto te gaan slapen, vonden we toch nog een hotel waar ze een plekje voor ons hadden. Maar toen we de volgende dag wilden gaan wandelen, riep de receptioniste van alles tegen ons. We verstonden er niets van, want we spreken geen Frans. We kunnen geen één taal, ook geen Engels, alleen een beetje Duits. Uiteindelijk heeft een Engel se toerist, die ook een beetje Duits kon, ons geholpen. Het bleek dat we uit het hotel moesten vertrekken, want dat ging sluiten." Het paar gaat vier keer op een jaar met vakantie. Tot vier jaar geleden. Dan krijgt Bertus last van zijn hart. „Ik viel op een avond zomaar van mijn stoel. Ze hebben me met de ambulance opgehaald en pas een dag later kwam ik bij. Ik wist er niets meer van." Een paar weken ge leden kreeg hij weer last van zijn hart. „Toen zijn ze weer met de am bulance om me gekomen en hebben ze me zelfs gereanimeerd." Nu zegt hij dat het goed met hem gaat. Maatje voelt zich ook redelijk ge zond. „Wat ouderdomskwaaltjes he? Ik heb nieuwe knieën en mag daarom niet meer fietsen. Ik rijd nog wel met mijn eigen autootje." Ook Bertus mag nog autorijden. Hij gaat graag boodschappen doen. Samen met zijn vrouw of alleen. „Ik ga graag naar Bergen op Zoom en laatst ben ik ook even in de Ikea in Breda wezen kijken." De twee kunnen het goed met elkaar vinden. „Anders waren we ook niet zo lang bij elkaar geweest he?", zegt Maatje. „Natuurlijk hebben we wel eens een verschil van mening, maar dat hoort in een huwelijk. Dan kun je het daarna altijd weer goed ma ken." Volgens Bertus vinden sommige mensen het zonde van zijn leven dat hij nooit een ander meisje heeft ge had. „Ze zeggen je hebt je leven vergooid. Maar ik zal je eerlijk zeg gen. Als ik het allemaal over mocht doen, had ik het net eender gedaan." Het gebouw wordt ongeveer 27 me ter lang en 13 meter breed en be staat uit twee bouwlagen. Op de be gane grond is plaats voor bewoners met een zware handicap, op de ver dieping kunnen mensen wonen met een lichte handicap, legde architect M. Terberg uit. Bij het ontwerp is gekeken naar de bestaande bebou wing aan de Coentjesweg. Volgens Terberg wordt die gekenmerkt door vele vrijstaande woningen die bijna zonder uitzondering van elkaar af wijken. Het nieuw te bouwen com plex voor het dagcentrum volgt de rooilijn van de bestaande huizen aan de straat. De ingang komt niet aan de straatkant maar op het terrein te genover de ingang van het dagacti viteitencentrum. Op de begane grond komen zes kamer. Tussen de kamers komen de badkamers. Langs de straat komt een grote ge zamenlijke woonkamer met keuken, aangrenzend een bijkeuken, berging en wasruimte. De verdieping krijgt grotendeels de zelfde inrichting. Ook met zes ka mers en een grote gezamenlijke woonkamer. De kap van het gebouw is 'over de eerste verdieping heen getrokken zodat het visueel één laag met een kap lijkt'. En dat beeld komt overeen met het merendeel van de bebouwing aan de Coentjes weg. De architect knipt de nieuw bouw in twee stukken om het min der als een groot gebouw over te laten komen, maar te laten lijken als twee gekoppelde huisjes. Het mid dengedeelte (dat wat de woningen koppelt) bestaat voornamelijk uit Een half jaar geleden besloot de ge meenteraad om in commissiever band een keer te discussiëren over de huisvesting van tijdelijke buiten landse werknemers in Tholen. Na dat besluit kwam de VVD ter ore dat een aantal West-Brabantse ge meenten over dit onderwerp een convenant had gesloten. Eén van de gevolgen daarvan kan volgens de li beralen zijn dat bedrijven die het met de regels niet zo nauw nemen, uitwijken naar andere gemeenten. 'We moeten oppassen dat we door het convenant niet het 'rioolputje' van de convenantgemeenten gaan worden', aldus de VVD die daarom dit convenant bij de discussie wil betrekken. Burgemeester en wet houders hebben daar geen probleem mee. Ze willen dan tevens aan de orde stellen of ook Tholen het 'con venant huisvesting uitzendmigran- len' moet ondertekenen. De kern van het convenant is een uitwisseling van gegevens over huisvesting van tijdelijke arbeids migranten. Daarbij zijn de leden van de aangesloten brancheorgani saties verantwoordelijk voor de huisvesting, adequaat toezicht en een inzichtelijke administratie. Ver der is afgesproken dat gemeenten duidelijke en vastgelegde huisves- tingsregels hanteren, en één aan spreekpunt aanwijzen voor zaken rond huisvesting van arbeidsmi granten. Op die manier krijgen ge meenten een beter overzicht van de woonomstandigheden van - een groot deel van - deze mensen op hun grondgebied. Volgens b. en w. Jaap de Jager uit Anna Jacobapolder heeft zijn eerste openbare optreden als dagelijks bestuurder van het wa terschap Zeeuwse Eilanden achter de rug. Samen met Luitzen Bijlsma van Rijkswaterstaat gaf hij op 9 maart het startsein voor werkzaam heden aan de zeewering van de Kruiningenpolder in Hansweert en de Zimmermanpolder in Rilland. De versterking van deze dijkvakken valt onder het landelijke programma hoogwaterbescherming. Binnen het dagelijks bestuur van het waterschap heeft De Jager waterke ringen als taak toebedeeld gekre gen. En daarnaast voor Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Dui- veland de gebiedsaangelegenheden Het comité Woord Daad houdt op zaterdag 2 mei een voorjaars- markt in Stavenisse. Op de markt worden tweedehands boeken te koop aangeboden. Het comité is op zoek naar kinderboeken, theologi sche boeken, hobbyhoeken en ro mans. Inleveradressen: Meander glazen puien. Daardoor valt het vol gens Terberg minder in het oog. De architect had ook de twee woningen in verschillende soorten baksteen uitgevoerd. Voor voorzitter M. Onrust was het maar de vraag of het nodig was om met de verschillende soorten bak steen zoveel verschil aan te brengen om aan te sluiten bij de rest van de omgeving. Terberg zei dat te hebben gedaan omdat het toch een fors ge bouw is waar een fors programma van eisen in moet worden onderge bracht. Volgens het bestemmings plan mag de goothoogte er op zes meter komen en de nok van het dak op tien meter. Volgens Onrust was er in het ont werp van Terberg geen sprake van een kap, maar van een plat dak. Zijn collega T. Jansen vond dat er te veel diversiteit in het ontwerp was aan gebracht. Hij noemde het tussenstuk heel erg uitgesproken. „Het wordt op deze manier bijna een driedeling in de breedte." Onrust stelde voor om er een Franse kap (gebroken kap of mansarde) op te maken en niet teveel verschillen de materialen te gebruiken. Op die manier komt er volgens Jansen meer rust in het ontwerp. Terberg kon zich wel vinden in de opmer kingen en zei het ontwerp aan te zullen passen. Hij zou de nieuwe te kening weer toe kunnen lichten, maar moet er dan wel weer voor uit Maarssen komen. gaat het in Tholen om veel minder arbeidsmigranten, en dan vooral in het (fruit)plukseizoen. Sinds begin maart is er een website van de stichting Keurmerk interna tionale arbeidsbemiddeling (SKIA), met daarop een huisvestingsregister dat voor belanghebbenden met een inlogcode toegankelijk is. Dit regis ter geeft een overzicht van adressen met keurmerk waar arbeidsmigran ten gehuisvest zijn. Deelnemers zijn SKIA-gecertificeerde bedrijven (uit zendorganisaties, agrarische en in dustriële bedrijven). Het certificaat wordt afgegeven na controle en goedkeuring van zowel het bedrijf als de huisvesting. Er wordt jaarlijks gecontroleerd op onder meer vol doende en veilige woonruimte, me dische en sociale zorg voor arbeids migranten, en drank- en drugsbeleid. Bedrijven met een SKIA-keurmerk zijn verplicht de adresgegevens van de werknemers bij te houden en des gewenst aan de gemeente te vers trekken. Bedrijven die niet gecertifi ceerd zijn, kunnen daar door de gemeente op worden aangesproken. Er zijn al gemeenten die de SKIA- norm verplicht hebben gesteld. B. en w. geven overigens aan dat hanteren van het keurmerk en on dertekenen van het convenant niet garandeert dat de huisvestingssitu atie van de arbeidsmigranten volle dig in beeld komt. Een deel blijft, aldus het college, 'gehuisvest door min of meer malafide bedrijven'. Deze kunnen, als gevolg van de ge gevensuitwisseling, wel gemakke lijker achterhaald worden. ten aanzien van beheer en onder houd van wegen, waterlopen en wa terkeringen. De andere Thoolse hoofdingeland, Jacob Mol uit Sint- Maartensdijk, kreeg laatstgenoemde taak toebedeeld voor Walcheren en de beide Bevelanden. Hij maakt bo vendien deel uit van de stuurgroep fusie, die het samengaan van Zeeuwse Eilanden en Zeeuws- Vlaanderen voorbereidt. Het algemeen bestuur heeft on langs, op initiatief van de VVD- fractie, de historische bestuurlijke namen weer ingevoerd. Leden van het algemeen bestuur heten daar door weer als vanouds hoofdinge land, en leden van het dagelijks be stuur gezworene. Ook wordt voor het algemeen bestuur weer de ver trouwde naam algemene vergade ring gebezigd. laan 210 in Tholen (tel. 612877), Wilhelminastraat 2 in Poortvliet (662561), Sluiswegeling 4 in Scherpenisse (662561), W. Booth- straat 44 in Sint-Maartensdijk (662264), Bos 13 in Stavenisse (692657), Bierensstraat 37 in Sint- Annaland (673619), Molenstraat 42 in Oud-Vossemeer (672837) en Mosselkreekstraat 31 in Sint-Phi lipsland (572883). Meer info: J.J. Westdorp, tel. 692657. 's Avonds fietsten de twee wel eens ken niet nodig vindt. naar Sint-Annaland om bij hun fa- Bertus had dan ook een goede band [iï w n 7 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7