VVD tegen hogere ambtenarensalarissen CU ontevreden over klein zwembad Kritiek op twee ton extra behoud UWV werkbedrijf Cultuurnota is beneden de maat Ton verdeeld, maar dekking ontbreekt nog CU twijfelt aan bevriezen OZB Sponsors haken af Geld is voor huur ruimte in gemeentehuis, rijk betaalt mensen Den Haag luistert naar ons Raadsleden weer present Donderdag 26 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Andere fracties spartelenmaar toch voor De VVD wil als enige raadsfractie dat de Thoolse bijdra ge aan Zeeuwse gemeenschappelijke regelingen (Mu ziekschool, GGD, e.d.) volgend jaar gelijk is aan die van dit jaar. Fractievoorzitter J.F.A. Hommel zei dat in de commissie bestuurszaken bij de jaarlijkse bespreking van de richtlijnen voor de begrotingen die de vereniging van Zeeuwse gemeenten (VZG) voorstelt. Meerderheid Verbijsterd Spreektijd zal worden beperkt B. en w. leggen geen eisen op aan Pluimpot ABT, CU en CDA staan kritisch tegenover het uittrekken van 200.000 euro extra voor behoud van het UWV werk bedrijf in het gemeentehuis van Tholen. De CU had al wel een andere bestemming voor die twee ton: verbete ring van oudere huizen met de nadruk op isolatie. Overi gens kregen de voorstellen van b. en w. ter bestrijding van de economische crisis donderdagavond in de raads commissie bestuurszaken veel lof. Burgemeester W. Nuis meende echter dat sommige fracties hun kruit drooghielden tot de extra raadsvergadering van dinsdag avond 31 maart. Bouw en auto's Drie instanties Meer geld Castria Te grote voet Minder vette jaren J.P.M. Heshof: meer kwaliteit is nodig Vakantie minima en kunstarrangement Met de stemmen van coalitiepartij CDA en de oppositie partijen ABT en CU tegen heeft de gemeenteraad een ton verdeeld over armoedebeleid, cultuur, sport, subsidies en preventie middelenmisbruik. Er is echter alleen dekking voor 40 mille; voor 60.000 euro moet nog ruimte in de begroting 2009 gezocht worden. Doorgestoken kaart Babylonisch De CU-fractie staat niet te juichen bij het bevriezen van de gemeentelijke belastingen in 2010. A.G. van de Sande schaarde zich daarmee achter het advies van zes voor aanstaande economen, dat stimuleren de enige geloof waardige weg is om uit de malaise te komen. Met verho ging van de onroerende zaakbelasting in 2010 zou de gemeente meer werken kunnen laten uitvoeren. Het voorstel om de tarieven te bevriezen, levert van 2010 tot en met 2013 een gat op van 65.000 euro per jaar. Kleine karweitjes Alleen royaal kwijtscheldingsbeleid In VZG-verband is een verhoging van de post salarissen met 2,5 pro cent en van de overige kosten met één procent voorgesteld. Die per centages zijn gebaseerd op de de- cemberraming van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, en daarmee actueler dan de tot nu toe gebruikte septembercirculaire van het minis terie van binnenlandse zaken. In de commissie bestuurszaken kon H. Geluk (SGP) zich wel in de op merking van Hommel vinden. Hij wees op de recessie en de bevrie zing van salarissen die daarvan het gevolg kan zijn. Voor de rapportage door de gemeenschappelijke rege lingen aan de gemeenteraden zijn termijnen gesteld. Tholen wil zich het recht voorbehouden om haar fi nanciële bijdrage op te schorten als bedrijfsvoering en rapportage niet voldoen aan de gestelde eisen. M.J. Klippel (RFT) wees erop dat het lastig is om vóór 1 april een begro ting van een gemeenschappelijke regeling te verlangen, als de ge meenteraad pas op 19 maart de re gels vaststelt. Wethouder Heijboer gaf toe dat het portefeuillehouders- overleg laat met een voorstel is ge komen, maar weet dat aan het her overwegen van een besluit. „Onder meer Tholen heeft er in de bespre kingen flink aan getrokken om de voorgestelde percentages omlaag te krijgen. Aanvankelijk lagen ze een stuk hoger", zei hij. ln de gemeenteraad werd de discus sie donderdagavond nog eens dun netjes overgedaan. J. Oudesluijs (PvdA) zei in eerste instantie voor verhoging te zijn, maar na het ant woord van de wethouder in de com missie waren er bij hem weer vraag tekens gerezen. Geluk bleef naar de nullijn neigen. „We moeten een pas op de plaats maken met salarisver hogingen, want hoe verhoudt zich 2,5% verhoging met de recessie?", zei het SGP-raadslid. „Toen het voorstel geschreven werd, leefden we in andere tijden", merkte Hommel op. „De bijdrage aan gemeenschappelijke regelingen moet gelijk blijven, dus geen verho gingen van 2,5 en 1%." CDA-raadslid J.P. Bout vroeg zich af wat het effect is van een eventu eel nee, want als andere gemeenten nu wel ja zeggen? Dan gaat het ge woon door, maakte wethouder He ijboer duidelijk. „De meerderheid van de gemeenten beslist, dus als Tholen tegen is, zijn we toch aan betaling van die verhoging gehou den." J.L. Hage (CU) concludeerde dat de raad eigenlijk geen keuze had, maar Oudesluijs was het daar niet mee eens. „Zou het beperken van de kos ten dan niet leven bij andere ge meenten?" Wethouder Heijboer vertelde dat er eerder zelfs percentages van 4,5 en 3% genoemd waren, maar dat als gevolg van de crisis 2,5 voor salaris verhoging en 1% voor inflatiecor rectie uit de bus kwamen tijdens het overleg van de Zeeuwse wethouders van financiën. Hij wees er ook op, dat periodieke salarisverhogingen vastliggen. Het percentage van 2,5 was ook voor 2009 al toegepast. CU-raadslid A.G. van de Sande hield de raad voor dat Tholen eerder een uitzondering andersom was. „Het zou de gemeenschappelijke re gelingen sieren, wanneer men in 2010 gewoon volgens de cao be taalt." De wethouder antwoordde, dat met de 2,5% de cao-verplichtingen wor den gedekt. „Je kunt dus niet op de nullijn gaan zitten", aldus Heijboer, die over ,een reëel voorstel' sprak. Hage proefde dat er in die 2,5% meer zit dan alleen de periodieke salarisverhoging die in de geldende cao is afgesproken. Ook Geluk vroeg daar naar, waarop Oudesluijs om een schorsing verzocht voor na der overleg. Ambtenaren financiën in de raad zaal spraken de raadsleden bij, on der wie ook Hommel, maar die bleef vasthouden. Bij de hervatting van de vergadering wilde de burge meester wel even kwijt, dat elk jaar een dergelijk besluit genomen wordt. „Maar de omstandigheden zijn niet elk jaar hetzelfde", zei Ge luk. Hij wilde een signaal meegeven om de vinger aan de pols te houden. „We willen niet dat er verhogingen naar de gemeenschappelijke rege lingen gaan die in reservepotten verdwijnen", aldus de SGP-woord- voerder. Ook Bout was voor een signaalfunctie. Van de Sande wilde dezelfde handelswijze als in de ei gen gemeentelijke organisatie, dus voor 2010 het werkelijke percenta ge betalen en het restant terugstor ten. ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne, die tot dan toe de discussie stilzwijgend had aangehoord, greep plotseling boos de microfoon. „Ik ben verbijsterd over wat we aan het doen zijn", liet hij weten naar aan leiding van een eerder overleg van de fractievoorzitters over beperking van de spreektijd. „We gaan nu in de gemeenteraad de commissiever gadering overdoen. Geef toch het goede voorbeeld!" Alleen SGP en VVD hadden volgens Boulogne recht van spreken omdat die in de commissie hadden aangegeven er in de gemeenteraad over te willen pra ten. De gemeenteraad wil een proef nemen met beperking van de spreektijd. Donder dagavond kondigde burge meester Nuis daarover een voorstel aan bij een langduri ge discussie over verhoging met 3.5% van bijdragen aan gemeenschappelijke regelin gen in 2010. De Thoolse raad blijkt telkens breed van stof, waardoor het nogal laat kan worden. De grote partijen Pv dA en SGP wilden de spreek tijd regelen naar grootte van de fracties, zodat de vier frac ties met ieder 2 zetels en ze ker de eenmansfractie van M.J. Klippel veel minder aan bod zouden komen. Met na me de oppositie, die veel meer aan het debat meedoet dan de coalitiepartijen, was daar fel tegen gekant. Daar om komt er nu een proef waarbij elke fractie dezelfde beperkte spreektijd krijgt. Het presidium bepaalt dat. Het zwembad in Haestinge is groter dan het geplande overdekte zwembad bij de Pluimpot. De CU-fractie beraadt zich over verdere stappen nu b. en w. geen actie willen ondernemen tegen een in de ogen van raadslid A.G. van de Sande veel te klein zwembad bij Gorishoek. Het college wil het openluchtzwembad Haes tinge in Sint-Maartensdijk sluiten, maar meebetalen aan een overdekt zwem bad dat recreatieterrein de Pluimpot bij Gorishoek wil bouwen. Volgens b. en w. wordt het overdekte bad tenminste 160 m2, maar Haestinge is nu zonder peuterbad 450 m2. Van de Sande vond dat het college eerder op zijn schrifte lijke vragen over deze kwestie onvoldoende duidelijkheid had gegeven. „De minimumeis voor het geven van zwemlessen is vastgelegd in de over eenkomst met Knols", zei wethouder K.A. Heijboer over de samenwerking met de exploitant van camping de Pluimpot. „Maar de uitwerking moet nog plaatsvinden. We kunnen er zeker van uitgaan, dat het zwembad aantrekke lijk is voor de Thoolse bevolking en voor de recreanten." Van de Sande vroeg zich af, of het overdekte bad dan 200 m2 of groter wordt, afgaande op een brief uit oktober waarin stond dat afgezien werd van een zwembad in plan Wulpdal, maar dat er een groot zwembad bij de Pluimpot zou komen. „Leg de afmetingen vast in de overeenkomst, anders loopje het gevaar dat Knols het niet doet", zei Van de Sande. „We hebben namelijk bij gemeenten in de omgeving geïnformeerd en 160 m2 is het aller, allerkleinste zwembad dat we zijn tegengekomen." Heijboer herhaalde dat het concept nog niet is uitgewerkt. „De raad moet niet te voortvarend zijn. Wij leggen geen eisen op aan Knols." Na de vergadering gingen burgemeester en wethouders en de gehele gemeenteraad in de raadzaal op de foto. De twee keer 100.000 euro extra voor het UWV (het vroegere CWI) speelt pas in de jaren 2011 en 2012, want tot en met 2010 betaalt het rijk de huur van de ruimte op de begane grond van het Thoolse ge meentehuis nog. Wethouder Vel thuis is nog in overleg met het UWV om de voorziening te behou den, maar uitsluitsel heeft ze nog niet. ABT-fractievoorzitter J.P.A. Bou logne vroeg zich af, of die 2 ton ex tra wel verantwoord is. Hij is goed ingevoerd in de materie, want ja renlang was hij namens vakorgani satie CNV lid van de adviescom missie CWI Zuidwest in Roosendaal. Tegenwoordig maakt hij deel uit van de cliëntenraad UWV Zeeland en Brabant. „Met 2 ton hebben b. en w. veel geld over voor behoud van het UWV, maar wat voor kwaliteit voegt het toe? Je hoeft tegenwoordig eigenlijk niet meer naar het gemeentehuis te ko men, want alles gaat per e-mail. Al leen voor de groep werklozen die geen computer heeft, moet je nog persoonlijk contact hebben. Maar je moet binnen 1 jaar werken, wat voor werk dan ook." Boulogne zei dat het UWV in Tho len met het rapportcijfer 52 niet erg aan de hoge kant zit tegenover 80 voor Terneuzen. „Kunnen we hier wel voldoen aan de kwaliteitseisen die het UWV stelt? Hoe is de per sonele bezetting? Op welke tijden is het open en hoe worden de be voegdheden geregeld? Ik ben ook voor behoud van het UWV in Tho len, maar wat voor kwaliteit voegt het toe en is die 2 ton verant woord?", zo vroeg de ABT-fractie voorzitter zich af. Hij vroeg zich ook af, of het diep tepunt van de crisis voorbij is. „De cijfers van de werkloosheid vielen immers ontzettend mee en ook in de Verenigde Staten gaat het be ter." Boulogne noemde voor dit jaar een werkloosheidcijfer van 4.9 en in 2010 van 5.2% „De bouw- en autosector hebben het meest te lij den van de krimp, dus we kunnen het beste die twee sectoren onder steunen Ook CU-fractievoorzitter A.G. van de Sande was benieuwd, over wel ke kwaliteit het UWV in Tholen vanaf 2011 kan beschikken. „Leve ren we dienstverlening in? Is dat goed voor de burger? Biedt Bergen op Zoom niet meer kansen?" Van de Sande vergeleek de 2 ton extra met het idee dat je de laatste win kel in een dorp koste wat kost in stand wil houden. „Ons uitgangs punt blijft, dat de verantwoordelij ke uitvoerder betaalt", stelde de CU-fractievoorzitter. „Het UWV willen we behouden als het rijk ook meedoet", zei raadslid J.P. Bout namens het CDA. Hij was benieuwd naar het effect op de werkgelegenheid. In 2013 zou er volgens Bout weer een discussie gevoerd kunnen worden, hoe nu verder gegaan wordt met het eigen UWV. Zijn fractiegenoot mevr. M. Lig- tendag meende dat er met het werkgeverssteunpunt Tholen het mobiliteitscentrum in Goes en het UWV in Tholen allemaal aan het zelfde paard getrokken wordt. Wethouder Velthuis antwoordde dat er geen sprake was van een nieuwe structuur. „Op iets heel nieuws zitten we ook niet te wach ten. Het mobiliteitscentrum in Goes, waarmee we intensief over leg hebben, heeft vooral een rol bij grote ontslagen." De wethouder maakte verder dui delijk, dat het rijk niet bezuinigt op de mensen van het UWV. „De ge meente moet vanaf 2011 alleen bij springen voor de huur van het ge bouw en de organisatiekosten. Wij willen het UWV in Tholen wat dienstverlening betreft op hetzelfde peil houden of verbeteren. Er is nu al sprake van een stijgend aantal klanten." Op de kritiek van Bou logne ging ze niet verder in. „Zo dra er meer duidelijkheid is over het behoud van het UWV in Tholen komen we daarop terug", beloofde ze. De raadscommissie bestuurszaken was donderdagavond om zes uur voor de geplande raadsvergadering van half acht. Voorzitter H. Nieu- wenhuis gaf daarom maar beperkte spreektijd voor uitwisseling van ideeën. „De discussie volgt in de raadsvergadering van 31 maart." Alle fracties waren royaal in hun complimenten voor b. en w. en de ambtenaren voor de snelle aanpak van de economische crisis. „We zullen hier wel geen recessie op lossen, maar we kunnen werk scheppen voor Thoolse bedrijven en in een ruimere regio", zei J. Ou desluijs. Hij vond dat er goed ge luisterd was naar de deelnemers aan de rondetafelconferentie over de crisis. „Lokaal kunnen we nu een aantal zaken vergemakkelij ken." De PvdA-fractievoorzitter stemde graag in met de voorgestel de verruiming van de startersrege- ling voor koopwoningen en de in tensivering van het armoedebeleid. Wat Oudesluijs betreft, zou er nog meer geld vrijgemaakt mogen wor den voor nieuwe projecten. Voor P.W.J. Hoek moeten de han den ineengeslagen worden. „Er is immers sprake van een bijzondere situatie, waar van we de ge volgen in onze eigen gemeen te zien. Als overheid moe ten we een soort Haarlem merolie zijn en vervelende ont wikkelingen ten goede ke ren." Het door b. en w. voor gestelde pakket aan maatrege len kwam bij de SGP-fractie positief over. „Er moet wel periodieke controle zijn hoe de uitvoe ring uitpakt, want er is sprake van een voortdurende ontwikkeling", zei Hoek. „We zitten op het goede spoor", vond F.J.A. Hommel. „De gevol gen van de aanpak moeten te over zien zijn, zodat de volgende gene ratie er niet de rekening voor krijgt." Wat de VVD betreft, mag de heroverweging van het aanbe- stedings- en inkoopbeleid blijvend zijn. Zo noemde Hommel het ,ver gezocht' dat bedrijven bij een on derhandse aanbesteding een ac- De Thoolse aanpak van de eco nomische crisis wekt niet alleen bij de raadsfracties bewondering, maar ook over de brug. „Zelfs in Den Haag luistert men naar wat hier gebeurt", wist VVD-raads- lid Hommel. Zijn partijgenoot en wethouder Goossen had op een bijeenkomst met Brabantse ge meenten ook belangstelling voor de Thoolse plannen gehoord. „Wij zijn de eerste met concrete voorstellen. Een andere Zeeuwse gemeente heeft onze plannen al opgevraagd." countantsverklaring moeten over leggen. Ten aanzien van de 360.000 euro extra voor het scheppen van banen met maatschappelijk nut zag de VVD een rol weggelegd voor Cast ria Wonen, die volgens Hommel ook voorrang zou moeten krijgen bij grondaankoop voor sociale wo ningbouw. De tonnen extra voor armoedebe strijding hadden bij de VVD een lagere prioriteit. „Een betaalde baan is het beste middel voor be strijding van de armoede", zei de fractievoorzitter, die in dit verband ook de reïntegra tie van werklozen via een Bergse basketbalclub nog noemde. Hij vond met de SGP dat het crisisteam in stand moest blij ven voor controle van het lopend proces. Wat de armoedebestrijding betreft, wees CDA-raadslid mevr. M. Lig- tendag-Quist op de toename van het aantal cliënten bij sociale zaken met 200. „En de piek komt nog in 2010." Haar fractiegenoot J.P. Bout zwaai de het college lof toe voor de aan pak van de crisis, maar hij vroeg zich af of er wel ambtenaren vol doende zijn om alle voorstellen uit te voeren. „Daar hoeft u zich geen zorgen over te maken", zei burge meester Nuis. „Daar is over nage dacht; er is capaciteit. In alle stadia van de cyclus moet er wel flexibili teit zijn. Er ligt voldoende klaar op de plank om het uit te voeren. Voor de CU was het duidelijk, dat we ,op te grote voet' hebben ge leefd. „We denken dan ook niet dat we in 2013 op het oude niveau zijn beland, zoals b. en w. aange ven. Moeten we dat ook wel wil len?", zei fractievoorzitter A.G. van de Sande. Hij vond dat het col lege daarmee rekening moet hou den in de kadernota 2010. „Als millenniumgemeente moeten we een bewuste keus voor duurzaam heid maken." Zo wilde de CU voorrang geven aan scholenbouw, eventueel ten koste van een breed project zoals de impuls van Tholen. In navolging van het bedrijfsleven vond Van de San de dat ook de ge meente kritisch moest kijken naar de brede inzet baarheid van het personeel. „Hoe flexibel zijn we als organisatie?" De CU vroeg zich ook af, of het wel verstandig is om nu het personeel bij het gemeente archief uit te brei den. Die partij zag liever meer snelheid in projec ten als Gorishoek en Noord Tholen. Van de Sande wil de evenmin wach ten met de aanpak van de parkeerproblemen op de ha ven van Sint-Philipsland tot 2012. „Ook de snellere uitvoering van het gemeentelijk verkeers- en ver voersplan levert werk op in de bouwsector." De CU waarschuwde voor .negatie ve gevolgen' van het voorrang ge ven aan Thoolse bedrijven. „Voor het gewone (advies)werk willen we duidelijk wel Thoolse bedrijven in schakelen. Nu krijgen ze soms geen toegang tot het gemeente huis." Wethouder Heijboer liet weten, dat het minder opsplitsen van grote projecten om kleinere, Thoolse be drijven kansen te bieden, niet toe gestaan is. „Wel het minder samen voegen van werkzaamheden." M.J. Klippel was blij dat Thoolse ondernemers meer kansen krijgen om voor de gemeente te mogen werken. „Ze kunnén nu laten zien wat ze allemaal in huis heb ben." Het RFT-raads- lid waardeerde de aanpak van b. en w. en zag de toekomst met vertrouwen tegemoet. „De ze economische crisis gebeurt immers niet zomaar. Als christenen we ten we van vet te en minder vette jaren die we uit de hand van onze he melse Vader ontvangen." „De economische crisis treft ons in de volle breedte", zei VVD- fractievoorzitter F.J.A. Hommel. „De leefbaarheid van onze ker nen staat onder druk. Verenigin gen, die een spil vormen ten aan zien van de leefbaarheid, merken de gevolgen van de kredietcrisis. Sponsors haken af." Hommel sprak uit ervaring, want als voor zitter van de stichting 600 jaar Oud-Vossemeer is hij nauw bij het werven van sponsors betrok ken voor het organiseren van di verse activiteiten in 2010. Klippel onder streepte het uitgangspunt van b. en w. om de begroting gezond te hou den. Hij vond het prima dat de toe ristenbelasting gehandhaafd blijft. Klippel plaatste wel een vraagte ken bij het plan van het college om met meer voorlichting de onrust over de crisis weg te nemen. Hij miste donderdagavond ook belang stellenden op de publieke tribune, zoals de breedte van de Thoolse sa menleving wel bij de rondetafel conferentie aanwezig was. Klippel beloofde 31 maart nog de nodige accenten te zullen aangeven bij de plannen van b. en w. voor bestrij ding van de economische crisis. L.J. van Doorn (ABT) en H.W. van Eennennaam (SGP) waren donder dagavond na een afwezigheid in verband met ziekenhuisopname weer aanwezig in de gemeenteraad van Tholen. Burgemeester Nuis wenste hen een volledig herstel toe. De twee raadsleden dankten voor de belangstelling die zij van collega's hadden ondervonden. De gemeenteraad was donderdag avond niet compleet. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA) ont brak en wethouder C.L. van Dis was door griep al een aantal dagen ge veld. „Er is een kwalitatief betere nota nodig met nieuw beleid en met re spect voor elkaar." PvdA-raadslid drs. J.P.M. Heshof vond de door b. en w. geproduceerde cultuurnota 2009-2012 beneden de maat. Hij stel de donderdagavond de Thoolse gemeenteraad voor om de nota van de agenda af te voeren en kreeg bijna unanieme steun. Alleen ABT vond de cultuurnota rijp voor behandeling. Heshof plaatste er echter de nodige vraagtekens bij. Hij verwees nog eens naar de discussie in de commis sie samenleving, waar RFT-raadslid M.J. Klippel zich had afgevraagd of de nota wel besluitrijp was. De com missie had wel 8 velletjes tekst voor zich gekregen, maar had er andere verwachtingen van. „Maar die nota kwam niet", zei CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag-Quist. Klippel sprak over ,een heel merk waardig, onduidelijk stuk.' „We hadden ons er iets heel anders van voorgesteld. Er is een ander, helder stuk nodig." CU-raadslid J.L. Hage was wel be nieuwd wat Heshof met het uitstel wilde bereiken. „Het college is nu aan zet om een nieuwe nota te ma ken. Dan zijn ook de middelen aan wezig om tot een beter geformu leerd beleid te komen", zei het Pv dA-raadslid. Verantwoordelijk wethouder mevr. Velthuis hoorde het stilzwijgend aan. Alleen ABT-raadslid L.J. van Doom vroeg zich af, of Heshof bij het afvoeren van de cultuurnota ook niet tegelijk zijn motie over de ver deling van 100.000 euro (waarin 20 mille voor cultuur) introk. Maar dat bleek niet het geval, zoals elders op deze pagina ook duidelijk wordt. Een aantal studenten van het Cios in Goes volgden het debat op de pu blieke tribune. Zij waren naar Tho len uitgeweken omdat daar donder dagavond een raadsvergadering was en in Goes niet. De Thoolse raad nam in oktober unaniem een motie aan om nieuw beleid op genoemde terreinen te kunnen voeren. Gezien de economi sche situatie verwachten PvdA en VVD, de indieners van de motie, dat inwoners een toenemend beroep op financiële ondersteuning door de ge meente zullen doen. De motie wekte bij de andere partijen verbazing, want in oktober was afgesproken dat b. en w. met een voorstel zouden ko men voor de verdeling en de dek king. „Is dit nu een realistische on derbouwing of komen er onderdelen bekaaid af?", vroeg SGP-fractie- voorzitter P.W.J. Hoek zich af. Mevr. M. Ligtendag-Quist herinner de aan de afspraak van oktober. Ze wilde wachten op de kadernota. „Het is niet verstandig daarvan af te wijken, want het geld is er niet", zei het CDA-raadslid. Ook A.G. van de Sande noemde de motie voorbarig. „Het geld is nog niet beschikbaar en we kunnen de doelen niet afwegen tegen de voor stellen voor bestrijding van de eco nomische crisis", aldus de CU-frac- tievoorzitter. „Er komen nog meer dingen aan", was ook de mening van J.J.P.A. Boulogne. „Het is beter om dit bij de kadernota te doen. Het is nu te grofmazig. Ik mis de onderbouwing bij de verdeling", zei de ABT- woordvoerder. Daarentegen kwam de motie bij M.J. Klippel .heel sympathiek' over. Het RFT-raadslid was wel benieuwd waarop de getallen gebaseerd waren. Drs. J.P.M. Heshof, die namens Pv dA en VVD de motie had ingediend, zei dat de discussie in de commissie samenleving over de cultuurnota de directe aanleiding was voor de mo tie. „We willen allemaal ruimte voor nieuw beleid, maar we zijn een beet je bang als we de 100.000 euro in moeten vullen." Al gauw kwam de aap uit de mouw, dat de motie .doorgestoken kaart' was, zoals een oppositielid mompel de. Niet de indieners van de motie, maar wethouder mevr. drs. M.A.E. Velthuis, antwoordde op de vragen en kopte de bal feilloos in. „Wij konden niet met gelden schuiven, maar het college was wel in afwach ting van de verdeling. Daarom is de ze motie zo sympathiek." Ook wethouder van financiën K.A. Heijboer had op de motie gerekend. Hij had al 40.000 euro dekking voor handen uit de post armoedebestrij ding bij de voorstellen voor bestrij ding van de economische crisis. „Voor de andere 60 mille moeten we nog dekking zoeken bij de kaderno ta." Mevr. Velthuis somde diverse doelen op die uit de ton betaald kunnen worden: langdurigheidstoeslag, va kantie voor minima, een Thoolse canon, regionale kunstarrangemen ten en met 10 mille is ook ons subsi dieprobleem opgelost. Wij kunnen prima met deze motie uit de voe ten." Mevr. Ligtendag bleef tegensputte ren en wees op de voorstellen in het kader van de crisis. Daar staan ook de nodige maatregelen in, o.a. ten aanzien van de armoedebestrijding. „Met deze motie praten we over de begroting 2009", zei Heshof. Burgemeester Nuis greep in. „Het gaat om de verdeelsleutel van de ton die in oktober is afgesproken. Tracht er nu geen Babylonische spraakver warring van te maken", zo hield hij de raad voor. Van de Sande wilde weten of er van af 2009 dan een ton beschikbaar was. „Zo niet, dan is de verdeling van die ton nu in strijd met duur zaam financieel beleid." Heijboer herhaalde dat alleen die 40 mille er was en dat de andere 6().(XX) euro bij de kademota gezocht zal worden. „Dan moet die ton er ko men", onderstreepte de burgemeester. Heshof zei de uitwerking in de com missie samenleving te willen bespre ken. De eerder nog kritische SGP ging over de streep. „Het antwoord van het college is vrij helder", zei Hoek. „De motie valt binnen de doelstelling zoals we die in oktober besproken hebben. Wanneer we over de inhoud gaan discussiëren, zullen we een voorbehoud maken bij een aantal posten", zo kondigde de SGP- fractievoorzitter al aan. De CU bleef met .een geweldig di lemma' zitten, zei Van de Sande. „Er is maar voor 40 mille dekking, dus voor 60 mille niet. En wat voor an dere dingen zijn er niet. Daarmee willen we een goede afweging ma ken." PvdA en VVD wilden met de motie echter nu al een verdeling veilig stellen, want als de crisis lang aan houdt, zit er straks misschien niets meer in de pot. Beide partijen kre gen steun van SGP en RFT, dus een royale meerderheid van 12 stem men. (PvdA-raadslid mevr. Van der Wal ontbrak). Tegen waren CU, CDA en ABT, die 6 stemmen verte genwoordigden. „De ozb is een van de weinige gemeentelijke inkomstenbronnen waar we enigszins invloed op heb ben", zei Van de Sande. „Moet je die in deze tijd wel schrappen? Ge meentelijk beleid bepaalt de nood zaak van verhoging of verlaging. Hebben we deze ruimte eigenlijk wel nodig? Ook in 2008 zaten men sen op de nullijn. Voor ons is dan ook de vraag of bevriezing van de ozb wel een verstandige keuze is voor de lange termijn. Hel enige dat wel moet gebeuren, is een royaal kwijtscheldingsbeleid", aldus de CU-woordvoerder. CDA-fractievoorzitter J.P. Bout zei beducht te zijn voor een inhaalslag van belastingverhogingen in 2013 wanneer er in 2010 niet verhoogd wordt. F.J.A. Hommel was be nieuwd hoe b. en w. het aanpakken wanneer er sprake is van een daling van de huizenprijzen. „De reeds voorgenomen verhoging van de ozb in 2010 met 1.5% wordt bevro ren", zei burge meester Nuis. „De opbrengst van de ozb in 2009 is voor de ge meente dus precies hetzelfde als in 2010." Wethouder Heijboer ontnam de CU de gedachte, dat stagnering van de bouw ook minder werk oplevert in het gemeentehuis. „Grote bouwpro jecten stagneren inderdaad, maar kleine werken zijn er volop aan de orde en daar is veel meer aan te doen dan aan een groot project. Op de bouwafdeling is er dan ook nog geen minder werk te constateren. Zorgvuldigheid vraagt zeer veel tijd." Wethouder Heijboer stelde het CDA gerust, dat er met de verlenging van opties op bouwgrond niet eindeloos doorgegaan wordt. „Dat bekijken we in redelijkheid. Als er andere ge gadigden zijn voor een perceel, overleggen we met degene die een optie heeft." B. en w. staan positief te genover het voorstel van de CU om ou de huizen te verbeteren door middel van o.a. iso latie. „We bekijken of we daar iets aan kunnen doen", zei wethouder Heijboer. Burgemeester Nuis voeg de daar echter aan toe, dat fracties ook met financiële ruimte moeten komen wanneer ze nieuwe dingen aan het voorstel van b. en w. toevoe gen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5