LABO BAL 'Je voelt het even als ie erin gaat, daarna niet meer: het viel mee' AbdijNieuws Bewoners kunnen zelf binnenstad invullen Voetbalclub Tholense Boys wil op De Bent blijven Thoolse leerlingen lezen voor in Westerpoort college AUTOSCHADE? Zwanger? l75Vb75t Donderdag 26 maart 2009 65e jaargang no. 19 Minder Thoolse vrouwen werkloos Kaak gevonden in Eendrachtsweg Postweg inspireert voor De Uitwisseling Negen ton gemaal Ruim minder dan helft Thoolse meisjes komt om prik tegen kanker Van de 706 opgeroepen Thoolse meisjes tussen de 13 en 16 jaar hebben er 277 een prik ontvangen tegen baarmoe derhalskanker. Daarmee is de eerste vaccinatieronde in Tholen, die dinsdag in Meulvüe* plaatsvond g~en succes te noemen. Het resultaat: een opkomst van 39,2 procent. Op Heinkenszand (36,2 procent) na, het laagste van Zee land. De opkomst in Kruiningen, waar gisteren werd ge vaccineerd, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Goed voorbereid Flauw vallen Flaneerboulevardtheater, museum Vestingstad Deze week voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 EX^>\ 02/Pnc i P\ s' Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de maand februari is het aantal Tholenaren zonder baan gestegen met veertien. Bij UWV werkbedrijf staan nu 391 werkloze inwoners geregis treerd, nog altijd zes minder dan een jaar geleden. De stijging is bovendien (link kleiner dan die in januari, toen het aantal werklozen nog met 42 toe nam. Vcxiral onder mannen steeg de werkloosheid de afgelopen maand, hun aantal groeide van 191 naar 212. Bij de vrouwen is er juist een daling te zien, van 186 naar 179 werklozen. Daarmee ligt hel werkloosheidsper centage onder vrouwen in Tholen vier procent lager dan in heel Zeeland. De stijging van het aantal werklozen is, met 3,7 procent in een maand, flink hoger dan het Zeeuwse (0,9 procent) en het landelijke (2,7 procent) cijfer. Maar terwijl landelijk nu meer men sen werkloos zijn dan een jaar gele den, is dat in Tholen nog niet het ge val. Net als overigens in heel Zeeland. In drie van de acht Thoolse woonker nen daalde het aantal werklozen de af gelopen maand: Poortvliet (-5), Sint- Annaland (-4) en Oud-Vossemeer (-1). In alle andere kernen was er een toename. De aantallen werklozen in februari (met tussen haakjes januari) zijn: Tholen 124 (119), Poortvliet 28 (33), Scherpenisse 22 (17), Sint- Maartensdijk 86 (81), Stavenisse 22 (18), Sint-Annaland 30 (34), Oud- Vossemcer 42 (43) en Sint Philipsland 37(32). Een menselijke kaak die is gevonden aan de Eendrachtsweg in Tholen, is van iemand die leefde tussen de zes tiende en de negentiende eeuw. En die een stenen (aardewerk) pijp rookte. Dat heeft het Nationaal Fo rensisch Instituut vastgesteld. De botresten zijn in december aange troffen op het perceel waar vroeger autobedrijf Bal zat, bij grondborin gen in het kader van een bodemon derzoek naar mogelijke verontreini ging. Het werk is na de vondst - die werd gemeld bij de stichting cultu reel erfgoed Zeeland - stilgelegd, waarna de technische recherche een eerste onderzoek uitvoerde. De res ten zijn op meer dan twee meter on der het maaiveld aangetroffen. Mo gelijk zaten ze in grond die van elders is aangevoerd ter ophoging. 'De Uitwisseling' heet het kunst werk dat beeldend kunstenaar Claus Bertram in opdracht van de gemeen te heeft gemaakt. Het komt in de wijk Stadszicht, op een steenworp afstand van de Postweg en het voor malige café De Tol. Bertram heeft zich door de betekenis van de Post weg laten inspireren. In zijn creatie zijn twee geopende enveloppen te herkennen, maar ook een dubbele poort. Enerzijds symboliseert het de verbinding die brievenpost vormt tussen twee werelden, en anderzijds de poort als verbinding tussen het oude en het nieuwe deel van Tholen. Op 17 april zal oud-directeur Koe- voets van het Postmuseum in Den Haag het kunstwerk onthullen. Oud-gemeentearchivaris Zuurdeeg heeft ter gelegenheid van de onthul ling voor de gemeente een boekje geschreven over de geschiedenis van de post(kantoren) in Tholen. Het waterschap investeert ruim ne gen ton in een aanpassing van ge maal De Eendracht bij Tholen. De elektrische installatie en de kroos- hekreiniger - die dik twintig jaar oud zijn - worden vervangen, net als de aandrijvingen en de waaiers van de pompen. Door dat laatste wordt de capaciteit van het gemaal met een vijfde vergroot. De aandrij ving moet aangepast worden, omdat de huidige dermate sterke trillingen veroorzaakt dat er scheuren in de muren ontstaan. De aanpassing ge beurt in 2010. Het bestuur vraagt de algemene vergadering om een kre diet van 940.000 euro. Geeke Deurloo (14) uil Tholen vindt haar prik meevallen. „Eerst wou ik hem, maar toen ging ik twijfelen. Ik heb hem toch maar genomen, want het geeft een veilig gevoel als je ingeënt bent." GGD-coördinator Ilonka Besson had dinsdag gehoopt op een op komst van rond de 50 procent, wat ongeveer het Zeeuwse gemiddelde is. Het lijkt na het eerste uur vol gens haar de goede kant op te gaan. Dan komen 100 meisjes opdagen. Ook is het in het tweede uur nog druk bij de ingang van de grote zaal met 157 meisjes. Maar het derde uur valt het stil met slechts 20 meis jes. Oorspronkelijk had de GGD voor het hele land op een percenta ge van 70 procent gerekend. „Maar dat wordt nergens gehaald", zegt GGD-arts Sjef Vrencken die ook in Meulvliet aanwezig is. Met het aantal voorraadje vaccins is wel rekening gehouden met een ho gere opkomst. Rachid Batah van het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieu (rivm) heeft 800 vaccins van het grote opslagcentrum in Berkel-Enschot meegenomen naar Meulvliet. Om de zoveel tijd vult hij de speciale koelboxen die in de zaal staan bij met een voorraad uit de koelwagen waarin hij de vaccins heeft vervoerd. „Ze worden con stant op temperatuur gehouden in de wagen. En in de koelboxen zit een koelelement. De vaccins moeten bij tussen de 2 en 8 graden Celcius be waard worden." Ook is Batah verantwoordelijk voor het bijhouden van de opkomstper centages. Hij verzamelt de oproep kaarten van de ingeente meisjes en voert de gegevens in op zijn laptop tijdens het wachten in de zaal. Ook houdt hij de zogeheten 'verliesvac- cins' bij. „Sommige spuiten verlie zen vocht bij het opentrekken. Die worden dan opzij gezet." De meisjes die zich laten inenten aan één van de twee tafels, zijn goed voorbereid. Ze hebben bewust voor de prik gekozen, ondanks de nega tieve verhalen die erover de ronde doen. Zoals Leonie Mosselman (15) uit Sint-Annaland. Zij heeft er wel even over na moeten denken, maar uiteindelijk heeft ze ervoor gekozen om het te doen. „Het helpt tegen een ziekte die je niet meteen ziet. Als je erachter komt. is het meestal te laat." Leonie heeft zich van aller lei kanten laten informeren. Ze heeft veel over de prik en de ziekte opgezocht op internet. Bij haar op school - ze zit in 3vwo van het Ron- call i in Bergen op Zoom - werd er veel over gesproken door haar klas genoten. „Veel meisjes vonden het eng en wilden het niet doen. Ze zeiden: je gaat eraan dood, en dat soort ge snor." Haar moeder Sarina heeft de huisarts erover geraadpleegd. „Het is best even een beslissing. De dok ter adviseerde om het wel te doen en zei: alles wat je als risico uit kan sluiten, moet je uitsluiten." Ook weet Leonie van tevoren al wat haar te wachten staat na de prik qua bij werkingen. „Het was vorige week in Bergen op Zoom en sommige meisjes vertelden dat ze last hadden van een stijve arm of hoofdpijn." Ze vindt dat niet erg. Als ze dan uiteindelijk mag gaan zitten voor de prik - jas uit, arm ontbloten, niet je schrijfarm, is bij ontvangst bij de deur verteld - blijft ze vrolijk kijken. „Je voelt het even als ie erin gaat, daarna niet meer. Het viel mee." Dorpsgenote Serena Schaegen (15) heeft ook bewust voor de prik geko zen. „Ik heb er wel even over moe ten nadenken, want in Amerika was er iemand aan overleden. Maar mijn moeder gaf de doorslag om het wel te doen." De 13-jarige Nathalie Kik uit Sint-Philipsland heeft geen mo ment getwijfeld. Zij is één van de weinigen die met haar vader in plaats van haar moeder naar Meul vliet is gekomen voor de prik. Haar reactie achteraf: „Ik vond het hele maal niet eng en de prik viel mee." De Sint-Annalandse Kirsten Heij boer (14) denkt er heel anders over. „Verschrikkelijk! Ik houd niet van prikken." Ze heeft zich er bij een vriendin op voorbereid met chips en cola. „Dat was heel lekker. De prik deed een beetje pijn." Waarom ze er dan toch voor gekozen heeft? „Het moest. Ik heb familie die baarmoe derhalskanker heeft gehad." Haar vriendin Emma Heijboer (14) uit Tholen kan smakelijk om de angsti ge reactie lachen. „Ik vond het niet vervelend en had erger verwacht. Ik zat daar en dacht, wanneer komt ie nou. En toen was het al klaar." Ze heeft de prik om dezelfde reden ge nomen als haar andere vriendin, Su zanne den Otter (15) uit Tholen: „Voor de zekerheid, je weet het maar nooit." Toch zijn niet alle meisjes even stoer. Een enkeling barst spontaan in snikken uit bij het zien van de naald. Voor die meisjes is er een stukje in de zaal afgeschermd. Ach ter een gordijn staan bedden waarop meisjes die het een beetje eng vin den, of flauw vallen, de prik kunnen krijgen. „Als een meisje denkt dat ze flauw gaat vallen, of even gerust gesteld moet worden, kan ze even apart gaan zitten of alvast gaan lig gen", vertelt Besson. „Een paar meisjes hebben er al gebruik van gemaakt, maar er is er nog geen één flauw gevallen. Op andere locaties hebben we dat wel meer meege maakt." „We maken dit samen met u!" Wethouder KJ. Goossen wil duidelijk aan geven dat de gemeente geen panklaar product voor de binnenstad van Tho len presenteert. „Er komen alleen denkrichtingen aan de orde, maar on dernemers, bewoners en verenigingsbestuurders hebben het voor het zeggen. Daarom willen we ook een klankbordgroep instellen met 5 tot 7 mensen. Die kan het proces tot de raadsvergadering van 9 juli begeleiden.' Met gisteravond 130 belangstellen den en maandagavond 40 onderne mers zijn de plannen voor de bin nenstad van Tholen voor het eerst aan de inwoners voorgelegd. De af gelopen maanden is er echter door de projectgroep met 11 ambtenaren en 3 externe adviseurs allerlei voor werk verricht. Projectleider Roel Wichertjes zegt dat het gemeentebe stuur met de twee informatiebijeen komsten draagvlak wil scheppen of vergroten. „Iedereen moet zich in het plan kunnen herkennen." Moet er in de Paulinastraat een- of tweerichtingsverkeer komen bij voorbeeld. Wat gebeurt er met de oesterputten? Komt het water erin terug om de oorspronkelijke contou ren van Tholen te herstellen? Tholen kan dan aansluiten bij het project Hollandse Waterlinie in Brabant, maar dat kan nog een hele tijd du ren. Ondernemers zouden de oester putten graag als parkeerterrein zien. zoals bijvoorbeeld in Zierikzee om het haven- en winkelgebied te berei ken. Het havengebied valt ook onder het binnenstadplan, evenals de Een drachtsweg en de brandweerkazerne die volgend jaar verplaatst wordt naar de Grindweg. De vrijkomende ruimte moet ingevuld worden, aan sluitend op het Slachtveld (waar ook een waterpartij is gepland) en plan Noord. Aan de Regentessestraat wordt het parkeerterrein ui'.iLbreid. Daarvoor heeft de gemeente het vooimalige bedrijfsgebouw van bouwbedrijf Burgers aangekocht. De school voor speciaal onderwijs De Veste aan Schuttershof behoort evenals de peuterspeelzaal aan de Oudelandse- poort tot het binnenstadplan. Ook waterfront II aan de overkant van het water valt eronder. Landschapsarchitect Bart van der Westen van BTL uit Oisterwijk wil de 'trots van Tholen' herstellen, de vestingwallen. „In de wandeling (het Bosje) ontbreekt het nu aan structuur. Onze opzet is om het groene karakter van de vestingwal len te behouden en te versterken. Zowel lokaal als voor de toeristen is het een trekpleister. De vestingwal len, die een samenhangend geheel vormen, zijn voor Tholen een mooi parkgebied." Van der Westen had nagegaan, dat de militaire functie in 1814 is ver vallen. Nadat de vestingwallen wa ren ontmanteld, is het park gewor den. Ook sectordirecteur ruimte mevr. drs. Y. Gerritsma ging terug in de historie. Tholen ontleent zijn stadsrechten volgens haar niet aan een centrale handelsfunctie, maar aan een verdedigingsbelang. „De economie was bijzaak, Tholen was vestingstad, sinds 1366." Mevr. Gerritsma vond dat Tholen veel sterke punten heeft. Maar als je er lang woont, herken je dat moei lijk. „Alles op loopafstand bijvoor beeld en de smalle straten en haakse bochten. Dat is aan de ene kant knus en pittoresk, maar aan de andere kant is het ook een nadeel vanwege de slechte bereikbaarheid. Een an der nadeel is, dat omliggende steden Tholen uit de markt concurreren. Daar kunnen we een antwoord op geven met een grotere diversiteit aan winkels, een andere avondopenstel ling, havendagen en een flaneerbou levard." Andere suggesties zijn meerdere ha- vengerelatccrde activiteiten, wonen aan het water, andere functies voor de Gasthuiskapel en het stadhuis in de Hoogstraat, alsmede het profile ren van Tholen als kunststad. Ook het realiseren van een theater en een museum staan op het wensenlijstje. ZIE VERDER PAGINA 2 Het bestuur van Tholense Boys zal de gemeente laten weten dat het ervoor kiest om op de huidige plek te blijven zitten. Het was een, voor de club ver rassende, variant die vorige week werd gepresenteerd op een voorlich tingsavond over het deelplan Zoekweg van het masterplan Tholen. Vier varianten voor de toekomstige inrichting van het gebied zijn aan de vertegenwoordigers van de scholen, kinderopvang, voetbal-, tennis- en watersportvereniging gepresenteerd. Eén daarvan was: het verplaatsen van de scholen, maar handhaven van het sportpark met zelfs uitbreiding met een derde wedstrijd veld. Tho lense Boys was aangenaam verrast, meldt voorzitter Jan Heshof in de nieuwsbrief van de club. Hij denkt dat het ook voor tennisclub Eegedi- ma een prima variant is. In een bij zonder korte extra vergadering koos het bestuur unaniem voor de variant waarin de voetballers op De Bent kunnen blijven. In een gesprek met Eegedima moet duidelijk worden of beide verenigingen hierin samen kunnen optrekken. Tholense Boys realiseert zich dat het belang van de scholen van een andere orde is. 'Maar dat neemt niet weg dat we er voor gaan'. Het bestuur heeft zich mede laten leiden door de discussie op de ledenvergadering in februari. Op 12 mei wordt duidelijk of de ge meente de keuze van deze variant steunt. Die wordt dan doorgerekend, zodat aan het einde van het jaar meer duidelijkheid bestaat over de kosten. Na 12 mei zal het bestuur een extra ledenvergadering uitschrijven. Smerdiekse Arie van de Ree is vijftig jaar lid van Euterpe Turnster Debby Wouters draagt mascotte van Olympia Kini Servaas van De SchuLse is dagje met de Joth op stap EN VERDER... Bertus en Maatje van Vossen uit Sint-Annaland zijn zestig jaar getrouwd Kritiek op extra tonnen voor behoud UWV werkbedrijf in Tholen ERVARING IS EEN EENVOUDIGE NAAM, DIE WIJ AAN ONZE FOUTEN GEVEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 22 40 40 of f./O* PTONV.**" r Kraamzorg E-mail: infoOspkez.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. PrmnJt Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Esmee Stoel uit Oosterland heeft gisteren de halve finale gewonnen van de nationale voorleeswedstrijd. Er waren acht kandidaten die in het Wester- poortcollege in Tholen een stukje uit hun favoriete boek lazen. De jury deed er niet lang over om de winnaar aan te wijzen. Esmee was de beste en mag naar het provinciale kampioenschap in Middelburg. Esmee was de voor laatste kandidaat. Ze las een tekst voor uit De drakencode van Thea Stilton. Er waren acht deelnemers, vier leerlingen van Thoolse basis scholen en vier van basisscholen op Schouwen-Duiveland. Daphne Schot van De Regenboog in Tholen beet de spits af. Zij las voor uit Zoenen met een beugel van Corien Oranje. Dat deed ze nadat ze eerst geïntro duceerd werd door Edwin Otto. Ze nam plaats op de bank op het podium en las een gedeelte uit het boek voor. Na de Thoolse was het de beurt aan een van de Schouwse kandidaten. Zo wis selden ze elkaar steeds af. Voor de pauze las ook Robin Fraiponts van de Sint Anthonius uit Oud-Vossemeer voor. Hij had gekozen voor Ga niet naar de kel der van R.L. Stine. Klasgenoten hadden een tekst op een groot stuk karton ge schreven: 'Robin is heel goed, hij weet hoe hij voorlezen moet.' Na vier voorleessessies was het pauze. De jury trok zich even terug om een voorlopige beoordeling van de eerste vier te maken. De jury bestond uit Eef de Jonge, voorzitter van Uit op Tholen, Nel Roodenburg, vrijwilliger kinderjury van de bibliotheek Sint-Annaland, en Elza van Zetten, vrijwilliger kinderjury van de bieb in Tholen. Na de pauze las Daphne Blokland van Ter Tolne uit Tholen voor uit Afblijven van Carry Slee. En Jasmijn van den Hoek (de winnaar van vorig jaar) van De Rieburch in Sint-Maartensdijk had gekozen voor De heksen van Roald Dahl. Eef de Jonge reikte de prijs uit. Esmee kreeg een medaille en een oorkonde, een boekenbon en een tas. Ook de andere deelnemers kregen een boekenbon en een oorkonde, plus een tas. Vorig week las Michaëlla de Wilde van Die Heenetrecht- school uit Oud-Vossemeer in Zierikzee voor. Zij kon gisteren niet in Tholen meedoen aan de voorronde van de bibliobussen Oosterschelderegio en de Bibli- Oosterschelde. Er waren 19 kandidaten van 19 scholen, 14 van Schouwen-Dui veland, vijf van Tholen en één van Noord-Beveland. De vier Thoolse voorlezers, v.l.n.r. Daphne Schot, Daphne Blokland, Jasmijn van den Hoek en Robin I raiponts.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1