Motorrijder gewond na botsing Samenspeelgroep voor jong en oud bij Euterpe in smalstad Helft van werken is niet op tijd klaar 'De brandweer Tholen kent geen recessie, er is alleen maar groei' Gang zit erin bij premiere Rederijkerskamer Eendracht Bindingsavond in Meulvliet vol lovende woorden Alarmeringen Donderdag 19 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Van recessie is geen sprake bij de brandweer. Alles neemt alleen maar toe. Dat zegt brandweercommandant Koos de Feijter in zijn toespraak bij de bindingsavond van de brandweer Tholen. Die werd zaterdag in Meul vliet gehouden met brandweerlieden en hun partner en andere ambtenaren. „Op alle gebied zien we alleen nog maar stijgende lijnen", aldus De Feijter. Hij bedoelt daarmee onder meer het aantal uitrukken en het aantal opleidingen dat de brandweer moet volgen, maar ook het aantal nieuwe vrijwilligers. De wervingsactie in 2008 heeft tien nieuwe vrijwilligers opgeleverd. Nakomregeling Prioriteiten stellen of personeel uitbreiden Diploma's Vragen Signaal Nieuwe vragen over grondruil Sint-Maartensdijk In de lift Die nieuwe mensen bij de brandweer gemeente staat nu voor het dilemma of zij de vrijwilligers over laat gaan naar de veiligheidsregio of dat zij die onder haar eigen hoede houdt. Op dit moment zijn de dertien Zeeuwse ge meenten volop in overleg over de in vulling van de veiligheidsregio. Daarnaast is elke gemeente bezig de kwaliteit van haar eigen brandweer gelijk te trekken op het afgesproken niveau. Er is namelijk een zogeheten kwaliteitsfoto van elke brandweer gemaakt en er is afgesproken dat op alle punten een score van 62,5 pro cent wordt gehaald aan het eind van het jaar. Die kwaliteitsslag heeft te maken met alle facetten van de brandweer. „Van begin tot de nazorg. Het is niet alleen op de vrijwilligers gericht, er zit ook bedrijfsvoering bij. Het is een totaalplaatje. Er is afgesproken dat alle gemeenten op 31 december 2009 op gelijk niveau zitten. Tholen staat er goed voor. We kunnen goed met de kopgroep mee", aldus Nuis. De kwaliteitsslag brengt ook met zich mee dat er dit jaar twee beroeps krachten bij de brandweer Tholen bij komen. Nuis vertelde dat De Feijter al bij zijn benoemipg als comman dant in 2003 had berekend dat er op den duur acht beroepskrachten - het totaal na de laatste aanvulling - no dig zijn. Hij roemde de commandant voor zijn inzicht en zette hem vervol gens in het zonnetje voor zijn 25-ja- rig jubileum. „Koos zorgt altijd voor een verrassing voor anderen. Nu heb ik er een voor hem en zijn vrouw Su- zie." Hij noemde Koos een uitsteken de leider en gaf hem als blijk van waardering, namens het gemeentebe stuur een cadeau. „Koos krijgt iets voor op zijn bureau en Suzie krijgt een envelop met een cheque om te gaan wokken, zonder pieper." De echtgenote van de commandant vroeg Nuis of hij zich aan de belofte van de pieper wilde houden, wat hi lariteit in de zaal opwekte. Ondertus sen pakte het echtpaar de decoratie voor op het bureau uit. Het is een beeld van een brandweerman met een spuitstuk. Er waren ook overhandigingen van andere materialen. De burgemeester overhandigde de postcommandanten allemaal een AED-apparaat. Daar mee wordt elke brandweerauto uit gerust. Ook heeft de gemeente vijf warmtebeeldcamera's aangeschaft waarmee eerder een vuurbron kan worden opgespoord of een drenke ling in het water. Deze camera's me ten warmte en worden aan de uit rusting van elke brandweerauto toe gevoegd. De gemeente krijgt dit jaar nog een nieuwe kazerne in Tholen. Binnen werden op het podium geroepen om hun gezicht te laten zien aan de col lega's. De duikploeg heeft er drie mannen bij, namelijk Chris Hage, Joost Moerings en Niels Damman. Bij de brandweer krijgen Steffen Veenstra, Leendert de Graaff en Pa trick de Klerck een taak, Linda Kleinstra in Sint-Maartensdijk en Frans Eerland, Jan Janssen en Ben Polderman in Stavenisse. De Feijter zwaaide alle lof toe aan de brand weerlieden. Dc inwoners van de ge meente Tholen mogen zich gelukkig prijzen dat er inwoners zijn die tijd en energie willen stoppen in het hel pen van hun medemens in nood, zei de commandant. Burgemeester Nuis vergeleek ze met superhelden uit een stripboek. „Hoewel, ik denk dat nie mand van u zover zou gaan om zich zelf superheld te noemen (want daar bent u veel te bescheiden voor) zou men kunnen zeggen dat op de ge meente Tholen zo'n groep actief is: genaamd brandweer." Hij bedankte de leden voor hun inzet in het afgelo pen jaar en gaf daarbij grote gebeur tenissen als voorbeeld, zoals de brand in dc jachthaven van Stavenis se, het ongeval aan de Noordweg in Sint-Philipsland en de verdronken duiker in Anna Jacobapolder. „Daar waren jullie! Namens het gemeente bestuur hartelijk dank voor het red den van levens, voor het er zijn én voor het blijven. Ook dank aan de partners die hun man of vrouw vrij willige hebben afgestaan, jzodat die hun taak bij de brandweer konden vervullen." De burgemeester wilde met deze woorden de vrijwilligers een hart on der de riem steken. Ook met het oog op de op handen zijnde veiligheids regio, waarbij er mogelijk hogere ei sen aan de vrijwilligers worden ge steld. Nuis beloofde dat hij zich sterk zou maken voor de positie van de vrijwilliger en pleitte ervoor dat de functie van vrijwilliger aantrekkelijk moet blijven. Daarbij stipte hij ook de zogeheten nakomregeling aan. Die beschrijft de wijze waarop brandweerlieden die pas na vertrek van de blusauto op de kazerne aankomen, toch nog naar de plek van de calamiteit kunnen ko men. „Ik heb begrip voor het feit dat als de club weg is, jij daar naar toe wil. Jij wilt helpen", zei Nuis. „De nakomregeling is nodig voor jullie veiligheid en is wat mij betreft een regeling." De veiligheidsregio Zeeland bete kent ook één brandweer Zeeland. De De samenspeelgroep van Euterpe oefent in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk. Een 44-jarige motorrijder is vrijdagochtend op de Poortvlietsedijk gewond geraakt na een aan rijding met een personenauto. Het ongeval vond plaats om elf over zeven. De motorrijder reed in de richting van Poortvliet toen de 27-jarige be stuurder van de personenauto uit Sint-Maar tensdijk ter hoogte van de pechstrook keerde. De motorrijder remde maar kon de auto niet meer ontwijken en botste tegen de linkerzijde van de auto aan ongeveer ter hoogte van het achterwiel. De motorrijder raakte daarbij gewond. Hij moest met een gebroken pols en een wond aan zjjn had met de ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom worden vervoerd. De motor lag midden op de weg, de helm van de motorrijder lag op de witte streep die de pech strook met het fietspad scheidt. Het verkeer werd door politie van Tholen tussen de motor en de helm geleid. De personenauto was zo bescha digd dat hij niet meer verder kon rijden. Het achterwiel was door de klap afgebroken. Rederijkerskamer Eendracht kijkt met een goed gevoel terug op de première van het blijspel 'Toen... verstuikte ik mijn voet'. „Ik ben te vreden", zegt regisseur Betsy Gaakeer na afloop van de voorstelling in De Vossenkuil. „De gang zat er goed in." Was de zaal in Oud-Vossemeer voor tweederde gevuld, zaterdag verwacht de toneelgroep een uitver kocht huis in Meulvliet in Tholen. De voorstelling begint om half acht. In huize Dubois leven juwelier Eugè- ne Dubois en zijn vrouw Emmy ei genlijk wat langs elkaar heen. Hij is voortdurend bezig met zijn werk, zij heeft geen kennissen in het dorp en verveelt zich stierlijk. Dienstbode Sjaan ziet het met lede ogen aan, maar maakt tegenover het echtpaar Dubois van haar hart geen moord kuil. Een rol die Janny van Oorschot op het lijf is geschreven. De vrouw des huizes nodigt voor de paasdagen een oude dame uit het bejaardente huis uit. Oma Steehouwer blijkt een kordate vrouw, met een goede kijk op mensen. Herberien Theunissen speelt haar met verve. Er komen meer lo gees, als twee jongedames met auto pech stranden. Ze doen zich voor als zussen, maar in werkelijkheid zijn ze de handlangers van inbreker Johnny die het voorzien heeft op de kluis van de juwelier. Ook Johnny blijft - tot ongenoegen van Eugène overigens - logeren met de smoes van een kapot te auto. Han de Rooij vertolkt de in breker prima. Het speurwerk van Sjaans vriend Billy én de oplettend heid van oma zorgen er uiteindelijk voor dat de bedoelingen van het op lichterstrio duidelijk worden. Dit tot grote teleurstelling van de juwelier, die zich helemaal heeft laten inpak ken door de twee jongedames. Na tuurlijk gaat een en ander gepaard met de nodige grappige momenten, waarvan het publiek geniet. Regisseur Betsy Gaakeer is tevreden, de première loopt een stuk beter dan de generale repetitie 's middags. „En de tekst zit er prima in bij de spelers. Als ze vijf zinnen gemist hebben, is het veel." de kans geven op grond. Klippel in formeerde wat dan de doorslag geeft bij de gronduitgifte. Ook wil hij weten hoeveel mensen er aan de slag kunnen op het perceel dat via grondruil wordt toegewezen. Verder wilde hij weten of bekend is of de bodem verontreinigd is. „Dan spreek ik niet alleen over het door de gemeente uit te geven gebied, maar ook over de door derden uit te geven gronden. Immers, ieder die iets weet uit de geschiedenis heeft daar wel bepaalde vermoedens bij." Wethouder K.A. Heijboer zei dat er sprake was van een reeks nieuwe vragen waar hij niet meteen ant woord op kon geven. Ze oefenen samen. Jong en oud. De 10-jarige Jet Hage zit naast de 63-jarige Jan Reehorst. De een speelt tenorsaxofoon, de ander bugel. De samenspeelgroep van Euterpe telt elf leden. Ze komen uit Sint-Maartensdijk, Scherpe- nisse, Stavenisse en Poortvliet. Na de kerst is de groep onder lei ding van Monique de Rooij begon nen. Bij het samen spelen leren ze nu eenmaal sneller. En bovendien leren ze ook samen spelen. Op de ze manier worden muzikanten als het ware klaargestoomd voor het grote orkest. „Het is leuker dan in je eentje thuis oefenen, zegt De Rooij." Het is alweer een aantal jaren gele den dat de muziekvereniging Euter pe zo'n groepje beginnende muzi kanten had. Er was een gebrek aan leerlingen. Eens had de vereniging een heus jeugdorkest, maar jonge ren zwermden uit en het orkest slonk zienderogen. Het aantal leerlingen trekt weer aan. Ze zitten op de muziekschool of krijgen les bij Monique aan huis. Op vrijdagavond zitten de blazers in een halve cirkel in het oefengebouw aan de Radda Barnenstraat: Manou de Korte (11) uit Scherpenisse speelt altsaxofoon en zit naast An- nelie Houke (12) uit Poortvliet. De- nise Bijl en Jet Hage (beiden 10 jaar) uit Sint-Maartensdijk spelen tenorsaxofoon. Dan zitten de bugel spelers Jan Reehorst (63) uit Sint- Maartensdijk, Nicole Moerland uit Stavenisse en Annet Bentschap Knook (14) uit Sint-Maartensdijk naast elkaar. Nicole en Annet heb ben ervaring en ondersteunen de an deren. Reehorst, predikant van de Hervormde Gemeente Rehoboth, speelt nu vier weken bugel, zegt hij. Het is de eerste keer dat hij met de anderen samenspeelt. Daarachter slaan de slagwerkers op gesteld. Henrik Filius (10) uit Poortvliet zit met zijn pet op achter het drumstel. Arianne Moerland uit Stavenisse (17) staat achter de pau ken. „Ik zit pas op slagwerk. Ik heb bugel gespeeld, maar vond er niks meer aan. Ze hadden trommelaars nodig. Daarom ben ik dat gaan doen." Ze wisselt dat samen af met Sanne Jansen (10) die tamboerijn speelt. Danielle Dijksman uit Sint- Maartensdijk ontbrak. Op de oefenavond mag Denise Bijl het ritme aangeven. Het wordt een kwart noot, halve noot en een kwart noot. Het eerste stuk dat wordt ge oefend is March along. Henrik moet iets sneller beginnen, zegt de docen te. „Want anders lijkt het of we de berg opgaan." Ze oefenen vier nummers. Behalve Jaarlijks schuift de gemeente zaken door. De oorzaken daarvoor zijn verschillend. Aan de hand van een analyse wil de gemeenteraad er over praten, werd woensdag duidelijk in de commissie bestuurszaken. Per soneelsgebrek is lang niet altijd de oorzaak van vertraging of uitstel, gaf de burgemeester al aan. Hij confronteerde de commissie met een 'buitengewoon opvallende toename' van het aantal schriftelijke vragen door de raadsfracties. „Die moeten een heel traject doorlopen." Aanleiding voor de discussie was de Op een aantal terreinen, bijvoorbeeld Brandweerlieden trokken hun nette brandweerkostuum aan voor de bindingsavond van de brandweer Tholen. Samen met andere genodigden van de gemeente kwamen ze zaterdag bijeen in Meulvliet voor een buffet dat werd voorafgegaan door toespraken van de burgemeester en de brandweercommandant. enkele maanden wordt volgens Nuis begonnen aan de bouw van het nieuwe complex aan de Grindweg. In totaal werden er acht diploma's en 17 certificaten uitgereikt. Er wa ren tien jubilarissen en twee men sen namen eervol ontslag. De diploma's werden voor de vol gende functies uitgereikt: Brand wacht: Johan van Poortvliet (Sint- Maartensdijk); Brandwacht eerste klasse: Petra Koreman (Tholen) en Coen Noorthoek (Sint-Philipsland); Instructeur: Lizanno Riedijk (Sta venisse); Instructeur gaspakdrager: Leo van Poortvliet (Sint-Anna- land); Brandweerchaujfeur: Patrick de Graaf en Siem Jansen (Tholen), Peter van de Ree (Sint-Maartens dijk). Certificaten werden uitgedeeld: brandweervaartuigen: Tino Brasz, Arjan Eskes, Arvid Gaakeer, Adrie Geuze, Patrick de Graaf, Siem Jan sen, Wim Jansen, Patrick de Klerck, Mark Loos, William Riedijk, Johan van Stee en Peter Schoneveld (allen Tholen); IC ET: Marco Aarnoudse (Stavenisse), Leonard van Dijke en Johan Knuist (Sint-Annaland), Pa trick de Klerck (Tholen) en Arco Kunst (Sint-Philipsland). Henk Stoutjesdijk uit Sint-Maar tensdijk en Tino Brasz van de blus- groep Tholen kregen een medaille voor hun 12,5-jarig jubileum. Een speldje was er ook voor Jack de Rond en Johan van Stee van de blus- groep Tholen, die twintig jaar bij de brandweer zitten. Zoals eerder ver meld, vierde Koos de Feijter zijn 25- jarig jubileum als brandweerman evenals Wim Kempeneers bij de blusgroep Sint-Philipsland. Nico Overbeeke en Han Ridderhof zitten 30 jaar bij de brandweer Sint-Anna land en Bram van Iwaarden en Adri van der Reest doen dat al 35 jaar. Voor de jubilarissen waren er naast medailles ook bloemen. Die moes ten ze voor de ogen van de aanwezi gen op het podium aan hun partners overhandigen. Dat in de schijnwer pers staan, werd niet door alle we derhelften op prijs gesteld en som migen verschenen dan ook niet op het podium om de bloemen in ont- De brandweer Tholen is in 2008 vaker opgeroepen dan het jaar daar voor. Ze ontvingen 162 keer een alarm (in 2007 was dat 142 keer) en daan/oor zijn 199 eenheden op pad gegaan. Dat is een stijging van 14 procent. Die uitrukken zijn als volgt verdeeld over de blus- groepen: Van Tholen rukte 62 keer de blusgroep uit en 24 keer het duikteam; Sint-Maartensdijk reed 38 keer met de auto weg en Sta venisse 13 keer, waarvan vier keer met de boot; Sint-Annaland ging 19 keer met de blusgroep op pad en 21 keer met de logistieke bus; Sint-Philipsland rukte 12 keer uit en de officier van dienst tien keer. De brandweer ontving tien keer bijstand door duikteams en een red- voertuig. Zelf verleende de brandweer Tholen 19 keer bijstand, waar van 17 keer met het duikteam, een keer met de meetploeg en een keer met de ovd. Er waren 37 gevallen van loos alarm. vangst te nemen. Mevrouw van Iwaarden bedacht een praktische op lossing en gaf na de zoenen aan haar eigen man Bram ook drie zoenen aan Adri van der Reest. Daarmee kreeg ze de lachers op haar hand. Twee mensen hebben hun vertrek aangekondigd en voor hen was er een eervol ontslag. Mark Beeke van de blusgroep Stavenisse is vanwege een verhuizing naar een plek buiten het eiland na acht jaar vertrokken bij de brandweer. Arie Koopman zwaait af na 31 jaar en vijf maan den en krijgt vanwege die lange pe riode de vrijwilligersmedaille voor openbare orde cn veiligheid. Omdat beide heren niet op de bindings avond aanwezig waren, wordt de medaille op een ander tijdstip uitge reikt. Voor Beeke is er een oorkon de. evaluatie van het collegeprogramma 2008. Daarin is op een rij gezet wat burgemeester en wethouders afgelo pen jaar gepland hadden om te doen, en hoever het ermee staat. Bij zaken die zijn blijven liggen - vertraagd of uitgesteld - is in het overzicht de re den aangegeven. M.J. Klippel (RFT) had uitgeplozen dat van de 140 acti viteiten iets meer dan de helft niet binnen de gestelde termijn is gereali seerd. Er zijn er 42 later gerealiseerd dan gepland, en 32 zijn doorgescho ven, uitgesteld of vertraagd. „U hoort mij niet zeggen dat er te weinig uitgevoerd is. Maar ik betreur dat er, naast het vele dat er gedaan is, zoveel is blijven liggen", zei Klippel. Hij wees erop dat dit doorwerkt in het volgende jaar. „We hebben óf een raad die veel wil uitvoeren, óf een college dat heel veel wil doen. Daar kun je positief over oordelen. Maar er blijft veel liggen en dat baart ons in algemene zin zorgen", reageerde A.G. v.d. Sande (CU). F.J.A. Hommel (VVD) noemde het niet erg dat er veel werk ligt. Maar hij vond dat wanneer het structureel is dat zaken blijven liggen, de raad zich de vraag moet stellen of er amb tenaren bij moeten komen. Als het zo is dat er noodgedwongen belangrijke zaken blijven liggen, wil ook ABT kijken naar personeelsuitbreiding. „Of er moet voor worden gekozen om nieuwe dingen in de ijskast te zetten en eerst lopende zaken af te werken", zei J.J.P.A. Boulogne. Dat laatste had ook Klippel opgemerkt. RW.J. Hoek (SGP) vond het niet erg om als gemeente veel ambities te hebben. „Dat moet je durven." Vol gens hem moeten de vertragingen in een breder perspectief bekeken wor den en is een analyse nodig. „Wan neer we in verband met de recessie zaken naar voren halen, vergt dat ook weer ambtelijke capaciteit." Waar de CU het met de VVD eens was, kon de PvdA zich vinden in het stand punt van de SGP. „Het is niet heel bezwaarlijk dat je tegen vertragingen aanloopt", zei J. Oudesluijs. Me vrouw M. Ligtendag (CDA) noemde het goed om eerst de oorzaken te on derzoeken. Burgemeester W. Nuis was blij met de positieve insteek van de commis sie op dit punt. „Ik proef dat u wilt spreken over het stellen van prioritei ten. Dat is een zinvolle gedachte, maar daarvoor is een analyse nodig." Vertraging ontstaat volgens Nuis niet alleen door personeels- of tijdgebrek. ten aanzien van veiligheid, is er spra ke van 'voortschrijdend inzicht': an dere denkbeelden waardoor een be paald beleid beter (nog) niet uitgevoerd kan worden. Ten aanzien van de door Klippel genoemde cij fers zei hij: „Als ik kijk naar de as pecten dat de raad een besluit had moeten nemen en nog niet heeft ge nomen, dan kom ik tot andere per centages." Ook wees de burgemees ter op de vele schriftelijke vragen die de raadsfracties indienen. De beant woording daarvan vergt een heel tra ject en dat kost ook tijd. Nuis kon geen toezegging doen wan neer er een analyse beschikbaar is over de vertraagde of uitgestelde za ken. Hommel opperde een bespre king aan het einde van het jaar, een soort evaluatie bijna aan het einde van de raadsperiode (in maart 2010 zijn er verkiezingen - red.). „Dat duurt me te lang", reageerde Bou logne, die bijval kreeg van RFT. En de SGP wilde het graag vóór de be grotingsbehandeling. „Ik denk dat het grootste pijnpunt ligt bij het doorschuiven van zaken", zei Van de Sande die meende dat er twee evalu atiemomenten - bespreking van de programmarapportage en de kader nota - zijn dat de raad aan kan geven dat ze het anders wil. De PvdA weet niet of het allemaal haalbaar is. De burgemeester noemde de bespreking van de programmarapportage een natuurlijk moment. „Maar dan moet u wél als raad een signaal geven." De gemeente is bezig met het ruilen van gronden aan de Sportlaan en Nijverheidsweg in Sint-Maartens dijk voor het ontsluiten van de Geertruidapolder en Gorishoek, maar voor M.J. Klippel (RFT) is niet duidelijk hoe dat nu precies ter hand wordt genomen. Hij stelde er onlangs in de raadscommissie ruim te vragen over. Hij reageerde op de antwoorden van b. en w. over het toewijzen van gronden aan onderne mers. Die lieten weten dat er nog geen grond toegewezen of verkocht is. Toch bleven er vragen over, zei het raadslid. Hij vroeg zich af of de gemeente ook andere percelen in de grondruil kan betrekken zodat het makkelijker wordt te bereiken wat de gemeente voor ogen staat. Klippel wilde ook weten welke cri teria de gemeente toepast en of ze kijkt naar de mate van milieubelas ting of werkgelegenheid. Hij wilde weten wat voor soort bedrijf er op het perceel komt als de grondruil doorgaat. B. en w. willen lokale ondernemers March along, worden ook de Beetle blues. House party en Quick time gespeeld. Na bijna een uur oefenen, worden ze alle vier achter elkaar ge speeld. De Rooij zet de puntjes op de i. Als de laatste noot gespeeld is, zegt ze: „Het is niet gek, we hebben nog een week te gaan." Zaterdagavond treedt de groep op tijdens het jaarconcert van Euterpe in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Het blaasorkest Dak d'r af van Eu terpe dat tien jaar bestaat zal nu voor het eerst ook tijdens het con cert op de planken staan. De vereni ging zit weer in de lift, want ook de drumband met zeven personen is weer 'heringetreden', zegt Nicole Moerland die tevens bestuurslid is. Euterpe telt nu 35 leden, maar heeft er wel eens 70 geteld. De motor ligt midden op de weg van de Poort\'lietsedijk, de helm van de motorrijder ligt bijna op het fietspad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7