LABO BAL 'Ik had gehoopt dat ze hier in Stavenisse niet zouden komen' AbdijNieuws Zorgen bij bestuur Philadelphia Tholen Ambulance Tholen toch naar Connexxion Appel voor planten van sierpeer bij De Schalm AUTOSCHADE? Stadszicht II wordt bouwrijp 375J- Donderdag 19 maart 2(109 65e jaargang no. 18 Weer 21 mille planschade Vijfhoek Kamerleden over verzilting in Tholen 'Dierenbevrijdingsfront is overal', ook op nertsenfokkerij van Wal hout Nertsenfokker Lyon Walhout uit Stavenisse had er niet op gerekend dat ook zijn farm het doelwit zou worden van een actie van het dierenbevrijdingsfront. De meeste fokkerijen waar het eerder gebeurde, staan in midden Nederland. Zon dagochtend merkte hij dat het niet pluis was op zijn farm aan de Oudelandsedijk toen zijn honden aansloegen en hij nertsen op zijn terrein los zag lopen. Bijna 3000 dieren wa ren er die nacht losgelaten. De nationale recherche is een onderzoek van nationaal belang gestart naar dierenrechten extremisten, zoals ze worden genoemd. Dinsdag werd op 4 kilometer afstand van de farm nog een nerts gevangen bij de akkerbouwer en schapenhouder Adrie Geluk en diens zoon Leo aan de Krommeweg in Sint-Maartensdijk. Op het Ha venplein in Sint-Annaland werd maandag een nerts gezien. Vernield Derde generatie Drie leden zeggen lidmaatschap op Drie leden van de oudervereniging PhiladelphiaSupport Tholen en Sint-Philipsland hebben hun lidmaatschap op gezegd na het zien van de tv-uitzending van Zembla over de handel en wandel van Philadelpia Zorg. De instelling die gebouwen exploiteert voor gehandicapten, is in op spraak gekomen vanwege financieel wanbeleid, maar heeft niets met de oudervereniging te maken. Nog geen beslissing over standplaats Sinds maandag rijdt de ambulance van Tholen onder de vlag van Connexxion. Op die dag zetten de bestuurders hun handtekeningen onder het overnamecontract. Voortaan maakt de regionale ambulancevoorziening Zeeland (RAVZ) deel uit van de vervoersmaatschappij Connexxion. Poortvliet Ontsluitingweg Geertruidapolder voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Drie bewoners van de Jan van Blois- straat in Tholen ontvangen totaal 21.500 euro van de gemeente in ver band met planschade door het project de Vijfhoek. De hoogbouw op de hoek Jan van Bloisstraat/Molenvliet- sedijk/Ten Ankerweg met apparte menten en huisartsenpraktijk e.d. heeft het woongenot van de omlig gende bewoners verminderd. De waarde van hun huizen is gedaald. Daarom kwamen ze in aanmerking voor planschade. Een bewoner krijgt een bedrag van 8000 euro, een ander van 7500 euro en een derde van 5000 euro. Er was nog een vierde verzoek ingediend, maar dat hebben b. en w. afgewezen. Inmiddels is er al voor 75.500 euro planschade uitgekeerd in verband met dit project. De gemeen te moet dit uit eigen kas betalen om dat het bij de grondverkoop en ex ploitatievergunning niet geregeld was met projectontwikkelaar Marsa- ki. In nieuwe overeenkomsten wente len b. en w. de planschade wel af op de bouwers, anders zou de gemeente de huizen/praktijkruimten van een extra subsidie voorzien. Wat de Vijf hoek betreft, hebben de verzoeken een tijdje stil gelegen; juni vorig jaar werd nog 17 mille toegekend. Een afvaardiging van de vaste Ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat is maandagmiddag in Tholen. In het gemeentehuis is er een ronde tafelgesprek met vertegenwoordigers van gemeentebesturen, waterschap pen, landbouw, visserij, natuurbe heerders en (drink)waterbedrijvcn. Dat gaat over de verzilting van het Volkerak-Zoommeer en de zoetwa tervoorziening als knelpunt daarbij. De delegatie bestaat uit het Zeeuwse Tweede Kamerlid A. Koppejan, R. Jager (beiden CDA), J. Boelhouwer (PvdA), mevr. H. Neppérus (VVD), E. Cramer (CU) en P. Jansen (SP). Voor de Kamerleden is dit het eerste van vijf bezoeken aan verschillende gebieden, als voorbereiding op de be sluitvorming over het nationaal wa terplan. Ook het advies van de twee de nationale Deltacommissie vormt een aanleiding. De volksvertegen woordigers doen bij dit uitstapje naar de zuidwestelijke Delta ook Dor drecht, Ooltgensplaat, Bruinisse en Bergen op Zoom aan. Aannemingsbedrijf Sagro uit 's Heerenhoek gaat voor 566.800 euro, exclusief btw, de tweede fase van de nieuwbouwwijk Stadszicht II in Tholen bouwrijp maken. Het gaat om de aanleg van riolering en klin kers voor de zijstraten en asfalt voor de bredere ontsluitingsweg. Het ge meentebestuur houdt in de voorstel len voor aanpak van de economische crisis echter rekening met de gevol gen van de stagnerende woning markt. „Er zullen intern gerichte ac ties moeten worden ondernomen om de gevolgen voor exploitatie van Stadszicht II snel in beeld te bren gen", aldus b. en w. Het college ver wacht dat er minder snel huizen zul len komen, maar de straten komen er toch dit voorjaar en wie wil, kan na de bouwvakvakantie beginnen aan zijn woning. Op de koopmarkt is de recessie voelbaar, maar op de huurmarkt niet, zodat Castria Wonen alle ruimte krijgt van de gemeente. Voor de openbare aanbesteding had den twaalf aannemers interesse. Het verschil tussen de laagste en de hoogste was ruim 120.000 euro. BAM uit Bergen op Zoom schreef in voor 571.000 euro, gebr. Moerland uit Sint-Annaland was derde met 577.000 euro. De verdere uitslag: 4. KWS Klundert 582.000 euro 5. A.J. Kuipers bv Strijen 584.000 euro 6. Rasenberg Krabbendijke 588.000 euro 7. H4A Sluiskil 590.800 euro 8. Krinkels Wouw 597.700 9. M.J. Oomen Sprundei 614.000 euro 10. Gebr. Oomen Sprundei 633.300 euro 11. J. de Jager Sliedrecht 643.000 euro 12. Hendriks Oud-Gastel 688.000 euro. Een van de vrijgelaten nertsen is op het erf van Adrie Geluk (rechts) aan de Krommeweg in Sint-Maartensdijk gevangen in een kooi. Leo Geluk heeft twee lammetjes vast die door het dier, op zoek naar voedsel, zijn gebeten. Walhout telde dertig dode dieren. Vijf waren er aangereden op de dijk, anderen gingen dood omdat ze niet meer aten door de spanning, zegt Walhout. „De dieren zijn stressge- voelig. Ze zijn zo van slag. Er zijn al vier omwonenden die slachtoffers onder hun kippen hebben. Eén scha penhouder uit Sint-Maartensdijk belde dat zijn lammetjes zijn aange vallen. Ze zijn zo fel. Gelukkig zijn er nog geen dode lammeren geval len, maar ze hebben wel kapotte koppen." Leo Geluk ontdekte de nerts toen hij 's ochtends in de stal aan de Krom meweg kwam kijken naar de scha pen en de lammeren. „Je denkt niet meteen aan een nerts. Ik zag hem rondrennen. Ik zag toen ook een lammetje met een bebloede kop. Toen begreep ik het, want ik had op het nieuws gehoord dat er in Stave nisse nertsen waren losgelaten. Die nerts kan er niks aan doen aan dat hij een lam aanvalt. Ik heb hem de schuur uitgejaagd." Het dier bleef op het erf en ver school zich tussen de wielen van een trekkerwagen. Ze belden naar Walhout en naar jachtopziener Han van Vossen. De jachtopziener plaatste een vangkooi. Geluk legde er een stuk zalm in om het dier te lokken. De nerts liet zich rond elf uur vangen. Het dier was weer gekooid en de lammeren wa ren veilig. Volgens Van Vossen was de nerts - hemelsbreed - vier kilo meter verwijderd van de plek waar hij in de nacht van zaterdag op zon dag was losgelaten. Volgens vader en zoon Geluk valt het dier niets te verwijten, wel de actievoerders. Volgens Leo gaat het om een paar dwazen. Zijn vader vindt dat de bestrijders van het dra gen van bont maar een politieke partij op moet moeten richten. „Als je dan in het parlement komt en je vindt een meerderheid om het fok ken te verbieden en de fokkers schadeloos te stellen, dan kun je het regelen. Niet op deze manier." Ze keken er wel even van op toen de nerts had toegeslagen. Ze zijn al drie weken in de weer met hun schapen. „Er zijn al 80 lammetjes, er zijn nog vijf die moeten lamme ren. We hopen dat het goed komt. Het is de vraag of ze nog in staat zijn om te drinken." Zondagochtend waarschuwde Wal hout niet alleen de politie maar ook collega-fokkers om de beesten te helpen vangen. De dierenactivisten hadden de omheining vernield aan de achterkant van de farm en waren het terrein opgekomen om de nert sen los te laten. „Het gebeurt wel vaker dat er een nerts losloopt om dat de kooi niet goed is afgesloten. Ik had er twee gevangen, maar toen telde ik er nog minimaal tien en die liepen aan de voorkant van het huis, terwijl de schutting aan de achter kant kapot was gemaakt." Walhout is voor zeven uur 's och tends gaan bellen naar collega-fok kers in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. „Ze zijn massaal naar Stavenisse gekomen. Sommi gen waren er in een half uur. Rond negen uur waren we met veertig man bezig. We hebben eerst de schutting dicht gemaakt om te voor komen dat de nertsen die nog op de farm waren, ontsnapten. We zijn in ploegen aan de slag gegaan." De daders lieten bij de opening op de schutting hun handtekening ach ter. 'DBF is overal' was er met lichtroze verf op gespoten. DBF staat voor Dierenbevrijdingsfront. Volgens Walhout was het niet echt heel duidelijk te lezen. Hij had het zelf niet gemerkt, maar werd er op attent gemaakt door de recher cheurs van de politie die onmiddel lijk een onderzoek instelden. De farm van Walhout telt zo'n 8000 moederdieren. De actie is gepleegd in de paartijd van de dieren, zegt hij. „Die loopt van 2 tot 23 maart. Ze waren volop aan het paren. De teven worden dan bij de reu gezet. Ze hadden geen slechtere tijd kun nen pakken." Bij Walhout worden de dieren voor de fokkerij gehou den. Volgens de nertsenfokker wordt de actie door het openbaar ministerie hoog opgenomen. De regiopolitie droeg het onderzoek maandag over aan de dienst nationale recherche van het korps landelijke politie diensten. Het onderzoek staat onder leiding van het landelijk parket waar drie officieren van justitie be last zijn met de opsporing en ver volging van de activisten. Verschil lende partijen werken er in samen, onder andere het openbaar ministe rie, de AIVD, de politie en de be trokken gemeenten, bedrijven en ander instellingen. ZIF. VERDER PAGINA 11 Voorzitter A. Zwerus vari de Thoolse tauratie van kasteel Beverweert in afdeling PhiladelhiaSupport betreurt het dat mensen de eilandelijke ouder vereniging de rug toekeren omdat de ze niets van doen heeft met de club die nu zo onder vuur ligt. „Het is heel vervelend. Sowieso dat er landelijke problemen zijn waar wij geen invloed op hebben. En vanwege de verwarring die is ontstaan. Wij zijn nu ook in een ongunstig daglicht ko men te staan." Volgens Zwerus is Phi ladelphia Zorg een zorgaanbieder die gebouwen exploiteert en is de eilande- lijk vereniging Philadelphiasupport een belangenbehartiger. „Ik begrijp de verwarring wel. De naam Phi ladelphia is wat we gemeen hebben. Bij het ontstaan waren er raakvlak ken." In de jaren negentig is de oudervereni ging organisatorisch los gemaakt van Philadelphia Tehuizen (later Phi ladelphia Zorg). Sinds 2004 voert de oudervereniging de naam Philadelp hiaSupport. In 2(X)6 bestond die 50 jaar. Philadelphia Zorg investeerde in een kasteel, hotels en kloosters, maar zag zich geplaatst voor torenhoge kos ten, onder meer vanwege de dure res- Bunnik. Zwerus: „Na de uitzending hebben we drie reacties gehad. Ze hebben hun buik er van vol en zegden hun lid maatschap op." Zwerus vreest dat het niet bij deze drie zal blijven. De ver eniging telt rond de honderd leden maar heeft ook nog eens 250 'vrien den van PhiladelphiaSupport'. De leden hebben een brief ontvangen van de voorzitter en directeur van de landelijke organisatie. Die was gericht aan het bestuur van Philadelphia Zorg. Daarin spreken ze hun zorg uit over de ontwikkelingen bij de stichting Philadelphia Zorg. Maar ook merken ze op dat er verwarring is bij de leden vanwege de naamvoering van beide clubs. Ze betreuren het dat Philadelp hia Zorg weinig gedaan heeft om de belangenorganisaties voor ouders en belangenbehartigers te informeren. 'Het is niet onze taakstelling om as pecten rond fusie, reorganisatie van uw organisatie te becommentariëren.' Dinsdag zal Zwerus in gaan op de verwarring tijdens de ledenvergade ring in het Holland Huis in Scherpc- nisse. Aanvang half acht. Bios Ambulancezorg uit Rotterdam- Rijnmond vangt bot. Bios vroeg een vergunning aan voor het ambulance vervoer maar dat werd door de pro vincie afgewezen. Chr. Koopman, lid van de cliëntenraad is 'enigszins opgelucht.' „Aan alle onzekerheid is nu een einde gekomen. Voor het per soneel maar ook voor de directie want eind februari was de dienst bij na failliet." Connexxion is als winnaar uit de bus gekomen. De RAVZ heeft onge veer 100 medewerkers in dienst en een omzet van ongeveer acht mil joen euro. Volgens Connexxion worden door de overname kennis en ervaring gebundeld. Met de bunde ling verwerft het bedrijf 'een nieu we positie' op de markt. Con nexxion Ambulancezorg ziet nu meer mogelijkheden om een verdere kwaliteitsverbetering in de ambu lancezorg door te voeren. Met de verschillende partijen zijn afspraken gemaakt over de voortgang en de kwaliteit van de dienstverlening voor de komende jaren. Met het per soneel zijn afspraken gemaakt met betrekking tot werkgelegenheid en de arbeidsvoorwaarden. Koopman vind het wel jammer dat de andere partij (BIOS) geen kans heeft gekre gen. „Dat was ook een groep met veel ervaring in het ambulancever voer, maar ik denk dat gedeputeerde Van Heukelom toch meer zag in Connexxion omdat die hier al een sterke partner voor de provincie is op het gebied van het openbaar ver voer." Bij de onderhandelingen leken de eisen van het personeel nog roet in het eten te gooien, maar daar is uit eindelijk een mouw aan gepast. „De directie en de ondernemingsraad zijn niet over een nacht ijs gegaan. Het is nu even afwachten hoe het gaat lopen." Over de toekomstige standplaats van de Thoolse ambulance die nu in Sint-Maartensdijk staat, is nog niets bekend. Het streven is om de ambu lance naar Poortvliet te verhuizen. Door de gesprekken over de onder handelingen is dat even in dc ijskast gezet. „Maar zodra we weer rond de tafel gaan, dan zullen we daar weer aandacht voor vragen." Deze week Gonny Gaakeer uit Friesland speelt Zeeuwse vrouw A WJk- Arjaan Burgers uit Sint-Annaland is zestig jaar lid van vakbond FNV Annet Havermans is rondemiss bij wieler wedstrijd Öud-Vossemeer EN VERDER... Thoolse ondernemers Ieren op duurzaamheidscursus op tijd het licht uit te doen Jongeren weerstaan zin in chips tijdens vastenactie in het Visnet KINDEKEN EN DWAZEN SPREKEN DE WAARHEID Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Op het terrein van R. Weggemans aan de Schakelweg in Sint-Maartensdijk wil M.N. Heijboer een loods bouwen voor zijn klusbedrijf. De loods wordt 25 bij 15 meter groot. Bij de opzet van het gebouw wordt rekening ge houden met de mogelijke nieuwe ont sluitingsweg van de Sportlaan/Nijver- hcidsweg naar de Geertruidapolder waar de gemeente plannen heeft voor woningbouw. De welstandscommis sie bekeek de schets waarop aangege ven was wat de voorkant van de loods wordt, namelijk aan de nieuwe ont sluitingsweg. 1 1 1 1 1 1 1 1 Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provincie ieeiand Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Gisterochtend plantte wethouder F.J Goossen samen met juffrouw Marijke Schenke de eerste van de elf bomen voor de openbare basisschool de Schalm in Stavenisse. De kinderen mochten de plantgaten van alle bomen dicht gooi en. Als dank kregen ze een appel voor het planten van een sierpeer. Ze staan bij de school langs het toekomstige pad naar de nieuwe wijk die verrijst aan de Wethouder C J. Moerlandstraat en de Dokter Zoetemanstraat. Alle 70 kinderen van de Schalm en de peuterspeelzaal 't Stavertje waren actief. Wet houder Goossen verving wethouder C.L. van Dis die door griep was geveld. Zijn plaatsvervanger sprak de kinderen toe en legde uit hoe belangrijk bomen zijn. „Als er een nieuwe straat wordt aangelegd of nieuwe huizen komen, worden de bomen vaak weggehaald. We willen de bomen zoveel mogelijk sparen. Daarom komen er hier elf." Hij vroeg de kinderen waar bomen voor zorgen. Voor zuurstof, zeiden een aantal in koor. De bomen zijn sierperen die in het vooijaar bloeien. Deze bomen hebben een witte bloesem. Hun kronen worden ongeveer vier tot vijf meter breed en zullen el kaar gaan raken waardoor er een scherm ontstaat. De gemeente wilde aanvankelijk een hek langs het grasveld van de Schalm, maar de school zag er liever bomen. Schenke: „Vanwege de zon in de zomer hebben we daar liever bomen. Het wordt hier in de school ontzettend warm. Het is niet koel te krij gen." Met de sierpeer krijgt de school een natuurlijke zonwering die ook nog zuur stof levert. Bijna alle kinderen kregen een beurt om een schep grond in het gat te gooien. Af en toe moest Goossen met de boom schudden zodat de aarde goed tussen de wortels kon zakken. De bomen staan niet allemaal op een rijtje maar volgen de vorm van het schoolge bouw. In de strook stond al een boom, een appelboom die herinnert aan de overle den onderwijzer Wil Hellemons. Deze boom is verplaatst, maar staat wel op dezelf de lijn als een deel van de nieuwe bomen. Na het planten werd het lied van de nationale boomfeestdag. Het is tijd, gezongen en kregen de kinderen allemaal een appel voor het planten van de sierpeer. Het pad tussen de school en de woningen wordt verbreed en gaat de verbinding vormen voor fietsers en voetgangers tussen de Schoolstraat en de Wethouder C.J. Moerlandstraat. Samen met de kinderen van de Schalm plant wethouder Goossen bomen aan de Schoolstraat in Stavenisse. -B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1