'Tijdens de film wil je chips, maar daar geef je niet aan toe' 'Kleinste winkeltje' groot genoeg voor Pompelientje 'Wil je een tuin opbouwen, dan is het de kunst om naar mensen te luisteren' Wethouder verwacht dat uitbreiding rond komt Vastenactie brengt 200 euro meer op dan vorig jaar Tholen Donderdag 19 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Roken Appelflappen Esther Timmermans opent zaterdag aan de Molenvliet sestraat in Tholen haar creatieve werkwinkel Pompelien tje. Ze verkoopt er kralen en toebehoren voor het maken van sieraden, mozaïek en keramiek, en ze gaat er works hops houden. De ruimte is klein maar de 38-jarige Tim mermans heeft het zo ingericht dat er voor vijf cursisten plaats is. Met het Pompelientje is het pand weer als win kel in gebruik. Natuurlijk is het een tegenvaller voor de gemeente dat de Raad van State het bezwaar van een inwoner tegen de uit breiding van het bedrijventerrein bij Oud-Vossemeer heeft gehonoreerd. Mocht zich een ondernemer melden om er te bouwen, dan kan die nu niet geholpen worden. Maar vol gens wethouder Heijboer komt het allemaal goed. Tien mille voor kunstwerk Haestinge Extra geld gemeente Ceefschoites uiTd'c Heen p'akt ais"GnTcnc'Kluss^mèrDe Groene Klussenier Cees Scholtes heeft een passie voor tuinen le karweitjes aan. Of het nu onderhoud op contractbasis is of alleen het knippen van een heg. „Als ik maar in een tuin kan werken, dan ben ik in mijn element", zegt hij. mmm Voordelig Geen hart Walhout probeert de rust onder de dieren weer zo snel mogelijk te her stellen. Hij nam het bedrijf vier jaar geleden over van zijn vader, maar werkte al wel in de fokkerij. Het be drijf staat al sinds 1985 in Stavenis- se. Walhouts opa begon in Borssele in 1956 met het fokken van nertsen. „Ik ben al de derde generatie." Het is de enige op Tholen. In heel Zee land zijn er tien. „Ik had gehoopt dat ze hier niet zouden komen. Sta- venisse ligt toch een beetje afgele gen. De pakkans is groter en de straffen zijn verhoogd, maar dat weerhoudt ze niet." De radicale dierenactivisten zouden Nederland steeds vaker gebruiken als thuisbasis voor hun acties nu de harde kern van het Animal Libera tion Front in Groot-Britannië is op gepakt. Het kabinet schreef vorige week nog aan de Tweede Kamer dat het aantal incidenten dat aan radica- Met zijn negenen hebben ze zich 24 uur zonder eten opgesloten in het Visnet in Tholen. De jongeren van stichting christelijk jeugdwerk dra gen op die manier hun steentje bij aan de 'zip your lip'-actie van hulp organisatie World Vision. De groep van acht jongeren en één vijftiger hield de vastenactie van vrijdagavond zeven uur tot zaterdagavond ze ven uur. Ze hebben er 738,77 euro mee opgehaald en daarmee de op brengst van vorig jaar, 529,05 euro, met ruim 200 euro overtroffen. In eerste instantie zouden ze met zijn tienen zijn. maar één persoon heeft zich ziek gemeld. De zip your lip-actie in Tholen wordt al enkele jaren door de jongeren van het christelijk jeugdwerk georgani seerd. De laatste drie jaar hebben Marjolein Westra (17), Astrid Quist (17) en Mariëlla van Zetten (18) de coördinatie op zich genomen. Ze weten hoe het is om 24 uur alleen maar thee en water te drinken. Hun ervaring van voorgaande jaren heb ben ze gebruikt bij het bedenken van activiteiten voor dit jaar. „We doen nu eigenlijk niets bijzonders", zegt Marjolein. En daarmee bedoelt ze dat ze niet de straat op gaan. Ze blijven binnen in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Hof straat om daar spelletjes te doen. „Vorig jaar hebben we spullen op gehaald voor de rommelmarkt, ter wijl we niet aten. Dat was te zwaar." Mariëlla viel toen bijna flauw. Daar om nemen ze dit jaar maatregelen. „We hebben kaakjes voor als ie mand onderuit gaat. Vorig jaar gin gen er drie of vier man onderuit en er is er één flauwgevallen. Toen hebben we allemaal thee met suiker gedronken, maar dat mag officieel niet." Want er zijn landelijk opgestelde regels verbonden aan zip your lip. Zo mag er eigenlijk ook niet ge rookt worden tijdens het vasten. „Wij hebben daar onze eigen invul ling aan gegeven. We hebben één roker en die mag drie sigaretten op een dag roken." De club houdt de vastenactie al ja ren in het Visnet. Een paar jaar gele den was de groep groter met twaalf mensen. Vorig jaar waren het er ze ven. Waarom het er niet meer zijn? „De meesten denken dat ze het niet vol kunnen houden", zegt Mariëlla. Ze kiezen ervoor om op een beetje een achteraf locatie te gaan zitten en niet in bijvoorbeeld een café, omdat dat het meest praktisch is. „We wil len bij elkaar zitten. Bij iemand thuis is niet makkelijk, want daar is vaak eten. En deze ruimte kunnen we gebruiken. Het is een bijgebouw van de kerk." Om de drie uur wisselen de leiders van het christelijk jeugdwerk elkaar af om toezicht te houden, maar ver der krijgen de vastende Tholenaren niet veel publiek. „Meestal komen ouders en opa's en oma's even kij ken. Verder zijn er twee a drie men sen op een dag die geld komen brengen." Het meeste geld hebben ze vooraf opgehaald door met spon- sorlijsten langs de deuren te gaan. De opbrengst is bestemd voor hiv- en aidsprojecten van World Vision in Afrikaanse landen, waar kinderen vaak ook 24 uur per dag honger lij den. In het Visnet brengt de vastende groep de hele actie in één ruimte door. Ze slapen er ook, hoewel de nachtrust maar van korte duur is ge bleken. „Wij zijn pas om kwart over vijf gaan slapen. Sommigen sliepen wel al om één uur, maar uiteindelijk zijn we allemaal rond een uur of ze ven wakker geworden." Het ontbre ken van voedsel is al tijdens het film kijken op vrijdagavond tot de mees ten doorgedrongen. „Tijdens de film krijg je heel erg zin in chips of pop corn. maar daar geef je maar niet aan toe", zegt Marjolein. Ook de volgende ochtend, bij het wakker worden, denken de meesten aan een ontbijt. Maar dan is er het besef, dat dat er niet is. De deelne mers doden de tijd door tafeltennis, stripboeken lezen en spelletjes zoals twister en party en co, een soort tri- viant. „Je krijgt een dipje rond drie uur en vijf uur en daarna niet meer. Ineens is het afgelopen." De groep gaat aan het einde, om ze ven uur. aan de maaltijd. „We be ginnen met appelflappen. Dat doen we altijd ik weet ook niet waarom dat is, maar ik weet wel dat het de lekkerste appelflap is die je in tijden hebt gegeten. Daarna hebben we soep en broodjes, maar sommigen zitten na die appelflap al vol." Mar jolein maakt het niet mee, want die moet eerder weg om te gaan wer ken. Ze vertelt dat de meesten de volgende dag nog even moeten op passen met wat ze eten of drinken. „Prik en alcohol kun je dan nog niet drinken. Daar krijg je last van." Esther Timmermans opent aan de Molenvlietsestraat het kleinste winkeltje van Tholen. Het pand werd de laatste jaren alleen gebruikt als vitrine voor een make laar. Daarvoor was het Snoeperijtje. „Er stond nog een muur in met een wasbak. Die hebben we er allemaal uitgesloopt. Mijn man Paul en diens vader hebben het weer opgeknapt." De ruimte toont nu licht, ruim en overzichtelijk. Ze was al een tijdje op zoek naar een pand. „Ik gaf thuis workshops in het tuinhuisje achter de woning aan de Meanderlaan. Aan groepen die vriendinnen van elkaar zijn of collega's. Maar als mensen spullen willen kopen, dan komen ze niet aan huis. Hier kan dat wel en het winkel hoort ook in het centrum." Bij Pompelientje kunnen sieraden worden gemaakt, borden worden geschilderd maar ook decoraties van mozaïek worden gemaakt. Ze verkoopt er ook alle spullen die daarvoor nodig zijn. Timmermans heeft nu de ruimte om het allemaal uit te stallen. Glazen vol met hon derden verschillende soorten kralen. Een kast met 'ongeschilderd kera miek' borden, kommen, spaarpotten en schalen die beschilderd worden en daarna afgebakken. En een kast met benodigdheden voor het maken van werkstukken van mozaïek, al lerlei soorten tegels en tegeltjes. Esther is al lang actief. Ze begon met het maken van sieraden, toen met het beschilderen van borden en tot slot kwam het mozaïekwerk er bij. „Het punt is dat mensen er ver voor weg moeten om aan het mate riaal te komen. Of ze bestellen het via internet, maar het is prettig als mensen het materiaal kunnen zien, de kleur, de vorm en de grootte." Cursisten kunnen in Pompelientje zelf het materiaal uitzoeken. Ze be talen alleen wat ze gebruiken. Ze hoeven niet zelf het gereedschap aan te schaffen. Maar de winkel is ook een verkooppunt. Voordat de 38-jarige Esther met de kralen begon, zat ze in de verhuur van verkleedspullen. Het was veel werk om de kleren te maken, zegt ze. De naam Pompelientje komt af van pompoentje. „In vind het een leuke naam voor het winkeltje dat eerst Snoeperijtje heette." Ze heeft altijd zelf wel een winkel tje willen hebben. Ze deed een op leiding in de detailhandel en werk te bij een bank en een tuincentrum. Ze stopte toe er kinderen kwamen, maar ze bleef bezig zelf dingen te maken. „Dat zelf maken geeft meer voldoening en dat probeer ik over te brengen op cursisten. Hier heb je direct contact met de mensen die de spullen gebruiken. De drempel is laag." Timmermans volgt zelf nog steeds cursussen in de ver schillende technieken en doet ook parttime de mozaïekopleiding aan de kunstacademie in Antwerpen. Pompelientje is open op dinsdag en donderdag van 9.00 uur tot 15.00 uur en op zaterdag van 9.00 uur tot 16.00 uur. Klaverveld Oud-Vossemeer door bezwaar vertraagd Van zijn ambtenaren heeft de wet- van de Molenstraat en Onder de Mo- houder begrepen, dat ze verwachten dat over het bestemmingsplan Kom - daar maakt de uitbreiding van be drijventerrein Klaverveld deel van uit - gewoon een nieuw besluit ge nomen kan worden. In de vorige procedure is het akoestisch onder zoek naar verkeerslawaai te laat uit gevoerd. en dat is te herstellen, ver telt hij desgevraagd. Een en ander betekent echter wel een vertraging, terwijl de grond voor de uitbreiding - aan de oostkant van het bestaande terrein - al jarenlang gereed ligt. Er zal weer de gebruikelijke procedu re. met inspraakmogelijkheid, ge voerd moeten worden. „Wat de be zwaren over toename van het verkeer betreft: niet alle verkeer dat langs Onder de Molen en de Molen weg passeert, heeft een relatie met het bedrijventerrein", zegt Heij boer, die erop wijst dat tot nu toe zelden een Thools bestemmingsplan door de rechter onderuit is gehaald. „We doen het kennelijk niet zo slecht." Gedeputeerde staten gingen een jaar geleden akkoord met een uitbreiding van het bestaande bedrijventerrein Klaverveld met twee hectare. Dat was tegen het advies in van de sub commissie voor de gemeentelijke plannen, die één hectare voldoende vond. Middelburg gaf Tholen zijn zin en dit besluit is nu door de Raad van State onderuit gehaald. Inwoner V.J.W. van Bijnen, die op de hoek len woont, maakte van meet af aan bezwaar tegen de uitbreiding. Zijn argumenten betroffen een toename van de verkeersrisico's en onaan vaardbare geluidsoverlast. Aan een uitspraak over de verkeersrisico's kwam de Raad van State niet eens toe. Ze oordeelde dat een deugdelij ke motivering van de kant van de ge meente ontbreekt ten aanzien van de verwachting dat de geluidsbelasting niet onaanvaardbaar zal toenemen. En dat was voldoende om de goed keuring door de provincie te vernie tigen. Het akoestisch onderzoek dat de gemeente alsnog liet uitvoeren, toonde aan dat de geluidsbelasting op de gevel van de woning van Van Bijnen nu al de voorkeursgrens waarde uit de wet geluidhinder over schrijdt. En de gemeente heeft vol gens de Raad niet duidelijk gemaakt waarom er ondanks dat tóch sprake zal zijn van een aanvaardbaar woon- en leefklimaat. Van Bijnen vroeg in de procedure om concrete verkeersmaatregelen voor een aanvaardbare afwikkeling van het verkeer. Hij pleitte voor een directe verbinding tussen het bedrij venterrein en de Oud-Vossemeerse- dijk. Volgens de gemeente staat de provincie dat niet toe. Enkele jaren geleden maakte gedeputeerde Pop- pelaars duidelijk dat Zeeland er geen geld voor heeft, omdat er gro tere knelpunten zijn elders in de provincie. Ie activisten wordt toegeschreven, vorig jaar niet is toegenomen. Wel de hevigheid van de acties. In 2008 zijn er 24 keer vernielingen aange bracht, 17 keer zijn er mensen be dreigd en drie keer is brand gesticht. Kamerlid Sybren van Haersma pleitte er zaterdag voor om in Euro pees verband te gaan optreden tegen dierenactivisten. Vorige week nam de Tweede Kamer een wet aan die de burgemeesters de mogelijkheid geeft om een gebied in hun gemeen te tot verboden terrein te verklaren als er acties dreigen van bijvoor beeld dierenactivisten of voetbal vandalen. De stichting Bont voor Dieren start te eind februari een actie tegen de nertsenfokkerij. Presentator Hen- ny Huisman, schrijfster Yvonne Kroonenburg en actrice Georgina Verbaan gingen er voor de straat op. De stichting zou 80.000 steunbetui gingen hebben gekregen. De deelnemers aan zip your lip hebben 24 uur een lege maag. V.l.n.r. per rij van voor naar achter: Yordi Oppeneer. Marjolein Westra. Mariëlla van Zetten, Astrid Quist. Martijn Brander, Martin Ista, Manon Verkamman, Kees-Jan Ba! en Daniël Quist. Voor herplaatsing van de kunstwer ken van Alma en Horn in het nieuwe Haestinge hebben b. en w. een aan vullend bedrag van 10.000 euro be schikbaar gesteld. De gemeenteraad moet er nog een beslissing over ne men. De kunstwerken zijn afkomstig uit de inmiddels gesloopte techni sche school in Sint-Maartensdijk. Over 2008 heeft de gemeente Tho len nog geen financiële zorgen, want het rijk betaalt nog een aanvul lende algemene uitkering uit het ge meentefonds over 2008 van 56.000 euro. Dit als gevolg van de gedeel telijke uitbetaling van de behoed zaamheidsreserve. De 56 mille wor den verwerkt in de jaarrekening 2008. Maak kennis met het 3-2 T GS DVD High tech kan eenvoudig zijn. Levensechte film- en muziekbeleving, gewoon thuis. Van kleins af heeft Cees Scholtes, die opgroeide in het Westland, iets met planten. „De belangstelling voor de natuur kreeg ik van thuis mee. Toen ik een jaar of tien, twaalf was, had ik al in gedachten om tuinman te worden. Ik was al tijd met plantjes in de weer." Tui nen en dieren zijn Scholtes' pas sies. Aanvankelijk werkte hij in de kassen, daarna ruim dertig jaar bij een hoveniersbedrijf. En een kleine drie jaar geleden begon de vijftiger voor zichzelf. Daar heeft hij nog altijd geen spijt van. „Ik ben puur een buitenmens", zegt hij. Scholtes ontwerpt tuinen, legt ze aan, of adviseert. Hij maakt tuinen winterklaar, legt bestrating of bui tenverlichting aan, plaatst erfaf- Antwerpsestraat 12-14-16 LCD 4611 AG Bersen op Zoom DVD tel. 0164 237940 Plasma www.verbursh.nl Automatisering Advertentie I.M. Voor Cees Scholtes is het werken in tuinen echt genieten. Oudere mensen zijn een speciale doelgroep voor de hovenier. „Ze wonen zelfstandig, maar de tuin scheidingen of tuinhuisjes. „On derhoud doe ik het liefst, dan ben ik in mijn element. Het oppoetsen van een tuin, zodat mensen zeggen: kijk, hij is weer geweest, het ligt er fraai bij." Passie voor planten, vak kennis en fantasie zijn volgens Scholtes onmisbaar voor zijn werk. „En je moet mensen een eerlijk ad vies durven geven. Bijvoorbeeld dat bepaalde planten écht niet sa men gaan. Je wilt immers later te rug kunnen komen bij een klant." Cees Scholtes werkt van thuis uit en beschikt over een opvallende gele bus met daarop de tekst De Groene Klussenier. Hij vindt servi ce belangrijk, zegt hij. Biedt con tractmogelijkheden voor geregeld onderhoud aan tuinen. Maar kan ook gebeld worden voor klussen die één of twee uur in beslag ne men. „Bijvoorbeeld even de heg knippen. Daar kom ik ook voor." Naast West-Brabant rekent hij Tho len tot zijn werkgebied. „Ik kom er graag. Er liggen ook mooie stukken tuin." bijhouden is soms net teveel. En ze willen er hun kinderen niet mee lastig vallen." Dan kan de Groene Klussenier een uitkomst zijn. „Mijn uurtarief is voordelig voor een hovenier. Zo kunnen ook deze mensen een vakman laten komen." Scholtes werkt veel voor particu lieren, maar ook bedrijfsterreinen onderhoudt hij verschillende. Wat hij verder doet, is grafverzorging. Zoals het schoonmaken van graf stenen en het bijhouden van graf tuintjes. „Het gaat mij erom dat het er netjes uitziet." Eén van zijn speerpunten is het in de zomer on derhouden van tuinen van mensen die met vakantie zijn. „Als ze thuis komen, ligt de tuin er dan tóch goed bij." Het past in zijn streven om goede service te bieden. Wie van Scholtes' diensten gebruik wil maken, kan rekenen op een ge sprek vooraf. „Om te zien wat de mensen willen, wat hun wensen zijn. En om te beoordelen of dat te realiseren is. Want ik werk alleen en heb daardoor mijn beperkin gen." Het ondernemerschap bevalt hem wel. Beter dan het werken in een grote organisatie. „Daar is het puur productie draaien. Je leert er niks. Wil je een tuin opbouwen, dan is het de kunst om te luisteren wat de mensen willen en dét te ma ken. Er zijn tegenwoordig ook computerprogramma's voor, maar daar zit geen hart in!" Stagiaires heeft Scholtes ook af en toe. Hij brengt de liefde voor het vak graag op hen over. „Ik leg dingen uit. breng ze materiaalkennis bij." In de jaren dat hij voor zichzelf werkt, heeft Cees Scholtes een goed netwerk opgebouwd van leve ranciers, zegt hij. Hij is tevreden over hoe zijn bedrijtje het doet. „En dit werk te kunnen doen, dat blijf ik een genot vinden." Informatie over de Groene Klusse nier is te vinden op de website www.ceesscholtes.groeneklus.se- nier.nl. Hij is telefonisch bereikbaar op 0167-503289 of 06-40710374, of via e-mail c.scholtes@groene- klussenier.nl. (Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 11