Molen De Verwachting heeft haar rok terug, nu nog wieken voor de wind Spectaculaire milieuwinst door betere spuittechniek Persoonlijke betrokkenheid is drijfveer van assurantieadviseurs Plan voor uitbreiding Klaverveld vernietigd Heemkundekring Tholen: cultuurbehoud levert geld op Duizenden kilo's houtwerk gemonteerd aan Thools monument Donderdag 12 maart 2009 „Jan, dat heet geen omloop, dat heet stelling." Dat krijgt moleneigenaar Jan van Gorsel te horen van de directeur van de vereniging De Hollandsche Molen nadat hij en thousiast bekend maakt dat het werk aan de 'omloop' van De Verwachting in Tholen is begonnen. Lange tijd bestond de molen vanaf de buitenkant alleen uit een to ren. Nu heeft ze weer een rok van hout. Vorig week is de stelling aangebracht en deze week wordt het hekwerk af gerond. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Oud-Tholenaar Jan van de Zande heeft de innovatie prijs voor duurzame ge wasbescherming gewon nen. Hij kreeg een cheque van 2000 euro uit handen van voormalig minister van milieu Hans Alders. De 51-jarige Van de Zande bedacht een systeem dat alleen spuit op bladmassa van gewassen. Daarmee hoeft er veel minder be strijdingsmiddel te worden gebruikt. De prijs werd on langs uitgereikt op een bij eenkomst van Schone bronnen bij het waterschap in Tiel. Veelbelovend Oud-Tholenaar Jan den de Zande wint innovatieprijs Vervoersproblemen aangekaart Schoonheidssalon Liesbeth open Schotelantennes niet in centrum Tholen Emile Learbuch uit Sint-Maartensdijk en Ronald Clarijs uit Halsteren Uit de voeten Booteigenaren Aantasting leefklimaat Oud-Vossemeer Cultuureducatie Het straatbeeld van de Vlasmarkt en de Venkelstraat verandert met elke nieuwe aanpassing aan de molen mee. „Dat hangt natuurlijk wel van het weer af', zegt Van Gorsel. „Als dat slecht is, gaan de werklieden bin nen aan de slag om de oude zolders eruit te halen en de nieuwe erin te leggen." Het hout voor zowel de stelling als de zolders is met een hele lange vrachtwagen gebracht. Die is achteruit de Vlasmarkt inge reden. „Dat kan net. Het is een smal straatje, maar een vrachtwa gen past er precies in. Ik had van te voren aan de omwonenden ge vraagd of ze even hun auto ergens anders wilden parkeren en dat heb ben ze gedaan." De balken zijn met de eigen kraan van de vrachtwagen afgeladen. Vervolgens is er een gro te bouwkraan gekomen om de schoren -de schuine balken - en de liggers - die horizontaal de muur ingaan - op de straat in elkaar te zetten. Daarna zijn ze opgepakt en naar de molen gemanoeuvreerd. Een hoogwerker is erbij gehaald om de liggers en de schoren te ver ankeren. De loopplanken zijn daarna alvast bovenop de stelling gelegd. „Dat is zo'n 4000 kilo aan planken", zegt de molenaarsleerling. Hij gaat elke zaterdag op les om alle namen en de kunst van het molenaarsvak te leren. „Elk onderdeeltje heeft een naam. En dat zijn er heel veel." Het is no dig dat hij dat leert, want als straks de molen naast zijn woonhuis volle dig gerenoveerd is, is het de bedoe ling dat hij hem zelf laat draaien. „Vanaf nu zijn de werkzaamheden in volle gang." De molen wordt als een bouwpakket, stukje voor stukje weer compleet gemaakt. Ondertus sen wordt in een bouwplaats in Weert het zogeheten gaande werk gemaakt. „Dat bestaat uit het bo- De reductie van gewasbescher mingsmiddelen is groter dan 90 procent. Dat levert een grote bij drage aan het verminderen van de milieubelasting. Het systeem is breed toepasbaar; het kan voor al lerlei gewassen worden gebruikt waardoor een belangrijke milieu winst kan worden behaald. Van de Zande was een van de drie genomineerden. Hij haalde het hoogste aantal punten, 28. De an dere genomineerden waren een systeem van biologische gewasbe scherming en plantversterker, en een automatische belichtingswa gen voor het toedienen van ultra violet in glastuinbouwgewassen. Van de Zande ging in 1977 land bouw bestuderen in Wageningen. Hij houdt zich sinds 1989 bezig met onderzoek naar het toedienen van gewasbeschermingsmiddelen en spuittechniek binnen de Wage- ningen Universiteit en Research Centre (WUR). Van de Zande werkt binnen de WUR bij het in stituut plant research internation al. „Het spuittechniekonderzoek doe ik vooral voor de sectoren ak kerbouw en vollegrondsgroente, bollenteelt, boomteelt en fruit teelt. Vooral de beperking van drift, het verwaaien van spuit- vloeistof naar de sloot, is een on derwerp van onderzoek." Van de Zande vindt zo oplossin gen voor de praktijk door het ont wikkelen van driftbeperkende spuittechnieken maar helpt er ook de overheid mee die regelgeving opstelt voor het spuiten. Dat ge beurt op nationaal en internatio naal gebied. Op die manier is hij betrokken bij internationale stan daardisering (ISO) en EU-wetge- venwiel, de bonkelaar en verticaal daarin zit de koningsspil. Daaraan zit het spoorwiel en het steenronsel, dat de stenen laat draaien". Van Gorsel moet diep nadenken om alle geleerde onderdelen op te noemen en te kunnen plaatsen. Ze zorgen voor bedrijvigheid op drie zolders: de meelzolder en daarboven de steenzolder en de luizolder. De molen is Van Gorsel zijn passie en hij is ermee in zijn nopjes dat het werk steeds zichtbaarder wordt. „Het meest spectaculaire moment wordt, wanneer de kap erop wordt gezet. Die komt in delen naar Tho len en wordt op de Vlasmarkt in el kaar gemonteerd. Hij weegt 15.000 kilo in totaal. In één dag worden de kap en de wieken erop gezet." Van Gorsel kijkt ernaar uit. Alles loopt nog op schema. „De datum van op levering staat nog steeds overeind en dat is 30 juni." Jan van de Zande (rechts) krijgt in Tiel de cheque van oud-minister Hans Alders. ving. „Een van de doelstellingen van de overheid is duurzame teelt systemen te ontwikkelen. Hier door worden toedieningstechnie ken ontwikkeld die alleen daar spuiten waar nodig is of afhanke lijk van de grootte van het gewas. Dat hebben we canopy density spraying genoemd, gewasafhanke- lijk spuiten." Het winnende ontwerp combineert volgens de jury twee zaken, name lijk het middel wordt alleen toege past op het object waar het voor bedoeld is en de dosering wordt af gesteld op het groeistadium van de plant. De planten en de bladmassa worden door sensoren gezocht. Deze sensoren sturen de spuitdop- pen aan die snel open en dicht gaan als een plant gedetecteerd wordt en kunnen het spuitvolume variëren om, afhankelijk van de Raadslid A.G. van de Sande heeft het college van b. en w. een schrif telijke vraag gesteld over de ver- voersmobiliteit in de gemeente Tholen. Hij vraagt of het college bereid is om een onderzoek uit te voeren naar de mobiliteit van het Thoolse (openbaar) vervoer en waar nodig verbeteringen aan te brengen hierin. In aansluiting daarop vraagt Van de Sande of de gemeente uitvoering geeft aan haar plan om een Thools vervoers systeem te realiseren. Het raadslid vraagt daarnaast op welke termijn het eventuele onderzoek zou kun nen starten en wanneer de resulta ten bekend zijn. Hij licht zijn vra gen toe met het argument dat zich kunnen verplaatsen voor ie dereen belangrijk is. 'Voor bepaal de groepen burgers uit onze samenleving is dit niet zo eenvou dig. We denken in dit verband aan een groep ouderen, jongeren en mensen die geen auto hebben. Naar de toekomst toe wordt gevreesd dat dit probleem alleen maar groter zal worden. Het ver vallen van het CVV-vervoer heeft hier ook geen goed aan gedaan', schrijft hij. Op zaterdag 14 maart houdt Schoonheidssalon Liesbeth in Sint- Maartensdijk open huis. De 25-jarige Liesbeth Potappel is vanaf november vorig jaar actief nadat ze eerder al de opleiding voor schoonheidsspecialiste in Breda had afgerond. Ze heeft in middels al klanten maar wil met de open dag meer bekendheid ge ven aan haar zaak die ze op de zolder van de woning aan de Bloe- menlaan 94 heeft ingericht. Ze doet onder meer gelaatsbehande ling bij vrouwen en mannen, ma nicure, epileren, make-up, harsen, voetbehandeling en massage van nek en rug. De open dag is van tien uur 's och tends tot 's middags drie uur. Voor bezoekers zijn er speciale aanbie dingen. Schotelantennes zijn niet toege staan aan de voorgevel van huizen in het centrum van Tholen. De welstandscommissie kreeg on langs een foto van de Vossemeer- sepoort waar op twee panden, nummer 6 en 10, schotelantennes waren aangebracht. Burgerlid L. Deurloo was er op straat ook al op aangesproken. Volgens voorzitter M. Onrust van de commissie mo gen ze daar niet hangen omdat de straten binnen het beschermd stadsgezicht liggen. „Ze voldoen niet aan de voorschriften die in de welstandsnota staan." Persoonlijke betrokkenheid bij de klanten is een van de belangrijk ste pijlers van Clarijs Lear buch Assurantiën. Het begeleiden van een klant staat hoog in het vaandel. Het gaat verder dan al leen het afsluiten van een verzeke ringspolis. Ronald Clarijs en Emile Learbuch willen hun klan ten elk jaar een keer zien. Om na te gaan of de voorwaarde waarop ze verzekerd zijn nog van toepas sing is op hun persoonlijke situ atie en of die verbeterd kan wor den. Samen serieus zoeken naar gunstiger voorwaarden. Dat is de drijfveer van Ronald Clarijs uit Halsteren en Emile Learbuch uit Sint-Maartensdijk. En daarmee onderscheiden ze zich van de grote verzekeraars die vaak geen tijd meer hebben om al hun klanten persoonlijk te bezoeken. Sinds kort opereren de assurantiead viseurs vanuit een kantoor aan de Jankenberg 49 in Halsteren. Maar ze zijn vooral vaak onderweg om klanten te bezoeken en van A tot Z te begeleiden. Of het nu gaat om verzekeringen, hypotheken, pen sioenen of uitvaartverzekeringen. Voor al deze zaken kunnen ze een passend financieel advies geven. Ronald Clarijs (36) en Emile Lear buch (35) hebben allebei ruime er varing in de branche. Ze werkten bij een grote verzekeringsmaatschap pij. De een wat langer dan de ander, maar samen hebben ze ruim twintig jaar kennis in huis. Ze weten van de hoed en de rand. Volgens de ondernemers is het be leid bij veel grote verzekeraars de laatste jaren veranderd. Het komt er op neer dat er minder aandacht aan de klant kan worden besteed. Ze konden zich daar niet in vinden. Vrijwel gelijkertijd besloten ze een andere weg in te slaan. Omdat ze el kaar kenden en al samen hadden ge werkt, staken ze de koppen bij el kaar en hakten ze de knoop door om een nieuw bedrijf te starten. Eind januari zijn ze begonnen. Ze kiezen voor de persoonlijke be nadering. Dat houdt in dat ze veel tijd steken in hun klanten. Clarijs: „We willen onze klanten ieder jaar één keer bezoeken. Het is belangrijk om te weten wie er bij ons verze kerd zijn. Tijdens zo'n servicebe- zoek lopen we alles nog eens na. Er kan in iemands persoonlijke situatie verandering gekomen zijn. Door werk, door overlijden van een part ner, door pensionering. Kloppen de polissen nog? Zijn de verzekerde bedragen nog voldoende? Wat bete- Emile Learbuch (links) en Ronald Clarijs voor hun kantoor in Halsteren. Advertentie LM. kent de kredietcrisis voor de hypo theek op de eigen woning? Wat voor gevolgen heeft de crisis op de polis voor beleggingen? Het is ook be langrijk om regelmatig je gezicht te laten zien." En in deze tijden van onzekerheid is er juist meer behoefte aan zeker heid, vult Learbuch aan. In die be hoefte willen ze voorzien. „We bou wen met onze klanten een langdurige relatie op. We willen een advies geven waar de mensen nü mee uit de voeten kunnen, maar dat over twintig jaar ook nog steeds het beste is. Daarom is het belangrijk de verzekeringen regelmatig langs te lopen." Ronald geeft een voorbeeld. „Als iemand een hypotheek wil op zijn woning, dan is het mogelijk om sa men een planning te maken. Daarbij gaan we uit van de persoonlijke si tuatie van de klant. Is er een kinder wens? Wat gebeurt er als de aan vrager werkloos wordt of arbeids ongeschikt? Het gaat er om wat de klant nu wil, rekening houdend met de mogelijke veranderingen in de toekomst. Daar stemmen we ons ad vies op af." Als dat in kaart is gebracht gaan Clarijs en Learbuch op zoek naar de beste verzekeraar met de laagste premie en de beste polisvoorwaar den. Het is niet de gemakkelijkste weg. Het kost extra tijd, maar daarin ligt wel de uitdaging, zegt Emile. „Dat betekent dat we gaan zoeken naar de juiste verzekeraar om te kunnen voldoen aan de wensen van de klant. In de praktijk houdt het in dat we niet alles bij één verzekeraar onderbrengen. Het is afhankelijk van wat ze te bieden hebben. We sluiten verzekeringen af met korte doorlooptijden. Voor elk risico kun nen we dus kiezen uit divers maat schappijen. We hebben ook de mo gelijkheid om via inkoopcombi naties voordelige verzekeringen af te sluiten. Het is voor ons af en toe gewoon een speurtocht: welke ver zekeraar past er het beste bij." Klanten kunnen bij Clarijs Lear buch terecht voor allerlei verzeke ringen. Particulier en zakelijk. Een spaarhypotheek, een aansprakelijk heidverzekering, een bromfiets- en autoverzekering, een inboedelverze kering, een arbeidsongeschiktheids verzekering, een uitvaartverzeke ring. Maar ook voor het verzekeren van een paard en een boot hebben Clarijs Learbuch een aantrekke lijk aanbod in huis. De bootverzeke ring is hun paradepaardje. Beiden zijn fervente hengelsport liefhebbers. Regelmatig gaan ze het water op. Learbuchs boot ligt in de haven van Stavenisse. Hij is lid van de sportvissers- en watersportver eniging Stavenisse: „We hebben he le gunstige polisvoorwaarden. We kunnen een boot verzekeren voor een heel groot vaargebied, van Frankrijk tot Noorwegen. Daarom zijn ook veel booteigenaren bij ons verzekerd. Niet alleen op het eiland maar ook daarbuiten." Het duo heeft gekozen voor een klein kantoor aan huis. Ze hebben niet de last van een duur kantoor pand op hun schouders. Op die manier kunnen ze de kosten ook laag houden en kunnen ze onaf hankelijk blijven adviseren. En dat komt ten goede aan de klant. Dat blijft ook hun streven, benadruk ken ze. Clarijs: „Als we zelf geen tijd meer hebben voor het persoon lijk contact met onze klanten, dan moet er iemand bijkomen, want dan zouden we ons doel voor bijstreven. Maar voorlopig kunnen we het nog aan." Ronald en Emile bespreken alles sa men. De lijnen zijn kort. Het advies voor elke klant wordt met vier ogen bekeken. Ze vullen elkaar perfect aan. Ze zijn op kantoor bereikbaar of via de mobiele telefoon. Als ze die niet kunnen beantwoorden, bellen ze zo snel mogelijk terug. Telefonisch contact opnemen kan via 0164-240131, of 06-21828643 (Emile) 06-21928218 (Ronald). Meer info: www.cenlassurantien.nl hoeveelheid bladmassa, een gelijk matige bedekking met het spuit- middel te bewerkstelligen. Het ontwerp van Van de Zande sprong in het oog omdat de com binatie van de technieken voor veel gewassen een spectaculaire milieuwinst kan opleveren. Bij de eerste bespuitingen tegen schim mels in aardappelen en lelies kon meer dan 90 procent bestrijdings middel bespaard worden met een vergelijkbare goede bescherming tegen de ziekte. 'Deze reductie, die te realiseren is in belangrijke gewassen, is veelbelovend en de jury hoopt dat deze ontwikkeling bijdraagt aan een nieuw tijdperk van gewasbescherming met preci- siebestrijding.' De provincie Zeeland en de gemeente Tholen hebben te gemakkelijk ge oordeeld dat het woon- en leefklimaat in Oud-Vossemeer niet zal wor den aangetast door de geplande uitbreiding van bedrijventerrein Kla verveld. De Raad van State heeft dat gisteren geconcludeerd. Dorpsbewoner V. van Bijnen maakte bezwaar tegen het plan van de ge meente dat door de provincie werd goedgekeurd. De Raad heeft zijn bezwaar volledig gehonoreerd. Van Bijnen maakt zich vooral druk over het extra vrachtverkeer dat door de dorpskom moet rijden en daar voor onveilige verkeerssitu aties en overlast zal zorgen. Volgens Van Bijnen is de huidige ontsluiting van het bedrijventerrein via de Mo lenweg en Onder de Molen naar de Oud-Vossemeersedijk al onveilig. Hij pleit daarom voor een ontslui ting die de dorpskom ontziet. De provincie en de gemeente oor deelden dat een geluidsonderzoek vanwege de uitbreiding niet nodig was. Dat is wettelijk ook niet ver eist, omdat een groot deel van de dorpskom een zogenoemd 30-kilo- metergebied is. Maar de Raad van State vindt dat desondanks het ver wachte lawaai had moeten worden bekeken uit oogpunt van goede ruimtelijke ordening en aantasting van de leefomgeving. Nadat de gemeente en de provincie de verwachting uitspraken dat de uitbreiding van Klaverveld niet voor extra lawaai zal zorgen, is toch nog een geluidsonderzoek gedaan. Maar de Raad van State heeft met dat on derzoek de vloer aangeveegd. Het onderzoek toont aan dat bij een wo ning aan de Molenweg onaanvaard bare geluidhinder zal optreden: ruim 54 decibel terwijl de voorkeurs- grenswaarde 48 decibel is. Volgens de Raad van State hebben gemeente en provincie niet duidelijk gemaakt waarom daar desondanks een aan vaardbaar leefklimaat zal zijn als Klaverveld wordt uitgebreid. Het gemeentebestuur van Tholen straalt onvoldoende enthousiasme uit voor cultuur en cultuurbehoud. Dat betoogde voorzitter W. Blaas van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen dinsdagavond in de commis sie samenleving. Blaas zei teleurgesteld te zijn in het ambitieniveau van de gemeentelijke cultuurnota, met name daar waar het gaat om het behou den en ontsluiten van cultureel erfgoed. Nu wordt dat volgens Blaas nog teveel overgelaten aan het particulier initiatief. Hij pleitte voor een visie op de toekomst van monumenten in de gemeente, met name de nog niet beschreven historische bebouwing uit de tweede helft van de negentiende en eerste helft van de twintigste eeuw. „Opdat we na sloop niet hoeven te zeggen dat we het hadden moeten behouden of jammer dat het weg is." Blaas vroeg ook aandacht voor een canon over de geschiedenis van Tholen. De gemeente wil de komen de vier jaar onderzoeken of een der gelijk overzicht van de lokale ge schiedenis opgesteld kan worden. Wat de heemkundekring betreft is de canon een must. „Het zou een ver standig besluit zijn om dit onder zoek op de korte termijn uit te laten voeren, zodat hier in het onderwijs binnen twee jaar mee gewerkt kan worden. Dat zou een hele goede aanzet zijn voor het cultuurbehoud op Tholen." Volgens Blaas wordt door de gemeente teveel gedacht dat cultuurbehoud geld kost. Op dit mo ment wordt 16 procent van de cul tuurbegroting besteed aan het onder houden van gemeentelijke gebou wen. Blaas pleitte voor een goed en verantwoord behoud en onderhoud. Hij wees op de stimulerende effec ten voor de werkgelegenheid in de bouwsector en de kansen die het toe risme biedt. „Dan kan ons rijke cul tuurgoed worden omgezet in econo misch rendement." Ook de Thoolse politiek vond de cul tuurnota 2009-2012 aan de magere kant. De gemeente wil de huidige voorzieningen in stand houden en waar mogelijk versterken. Ook wordt aangedrongen op meer samen hang binnen de culturele sector zelf en het verstevigen van de contacten met sectoren als recreatie, toerisme, economie en ruimtelijke ontwikke ling. Voor nieuw beleid is echter wei nig geld beschikbaar. Het voor dit jaar opgenomen bedrag van 28.700 euro is bijna helemaal nodig om cul tuureducatie op scholen te bevorde ren. Wat het college betreft moet dat het speerpunt van het nieuw te ont wikkelen beleid zijn, aldus wethou der M.A.J. Velthuis. „Het is belang rijk om jeugd in aanraking te laten komen met cultuur. Dat kun je nooit vroeg genoeg doen." De commissie samenleving voelde zich door de beperkte financiële mo gelijkheden aan handen en voeten gebonden. Snijden in de budgetten van basisvoorzieningen als biblio theekwerk en muziekonderwijs is geen serieuze optie omdat zo'n in greep direct gevolg heeft voor de dienstverlening of het aanbod. Extra geld kan enkel worden gevonden in een potje van 100.000 euro dat de gemeenteraad eerder reserveerde, onder andere voor cultuurdoelein den. Ook dat budget is echter bij lan ge na niet voldoende om een nieuw cultuurbeleid goed vorm te geven. Het geld is bedoeld voor maatschap pelijke ondersteuning in de meest brede zin van het woord, zodat voor cultuur maar een klein hapje uit de cake beschikbaar blijft. Extra aan dacht voor behoud en ontsluiting van cultureel erfgoed in de gemeen te Tholen en het stimuleren van de beeldende kunst, eerder door een meerderheid van de commissie als speerpunten van toekomstig cultuur beleid bestempeld, komen er tot na der order bekaaid van af. Pas bij het bespreken van de Kadernota later dit jaar wordt duidelijk of er extra geld beschikbaar komt om ook deze speerpunten verder uit te bouwen. Het is aan de raad om die keuzes te maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 9