Gemeente knipt projecten voor meer kleine Thoolse aannemers 'Mensen kunnen hun gordijnen bij ons kopen en ze door ons laten maken' Twee ton voor het behoud van UWV Bromfietser tegen auto op Postweg Politieke kopstukken in debat in Vossemeer Van Houte is er nog steeds voor het interieur van particulieren In ieder geval in 2011 en 2012 Donderdag 12 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De kwaliteit moet gewaarborgd blijven, maar het ge meentebestuur wil de Thoolse werkgelegenheid op peil houden door meer kansen te bieden aan lokale en regio nale ondernemers. Daarvoor zullen bestekken worden gesplitst, om te beginnen bij de geluid werende maatrege len voor Meulvliet en de Wellevaete, waar de gemeente voor 850.000 euro aan wil verspijkeren. Door de bouw kundige werkzaamheden (metsel- en timmerwerk) apart aan te besteden en het installatiewerk ook te knippen, worden de kansen van lokale aannemers verhoogd. Startersregeling Brandweerkazerne Stichting 600 kiest goed doel in Brazilië Geluidwerende maatregelen Meulvliet en de Wellevaete 850.000 euro Totaalinrichting Gunstige prijs Leerlingwerkplaatsen Meer objectieve voorlichting nodig Tholympics Schoolbus Betere promotie recreatie, maar toeristenbelasting blijft gehandhaafd Tijdens de rondetafelconferentie over de economische crisis had de vertegenwoordiger van MKB Zee land daarvoor ook een pleidooi ge houden. En de vertegenwoordigers uit de bouw maakten duidelijk, dat die op Tholen sterk vertegenwoor digde sector de zwaarste klappen krijgt. „Ons streven is er echt op ge richt om ondernemingen met Thool se werknemers actief een handrei king te doen", zegt burgemeester W. Nuis. „We moeten daar echter wel een evenwicht in vinden." Zo willen b. en w. niet alleen Thoolse bedrijven werk bieden, maar ook ondernemingen over de brug die veel Tholenaren in dienst hebben. Het inkoop- en aanbestedingsbeleid zal aangepast worden, zodat er snel ler aanbesteed kan worden. Behalve voor doelmatig werken, gaat de ge meente ook voor de meest gunstige prijsr B. en w. stellen voor aanbestedin gen nu soms zware eisen aan kleine bedrijven. De burgemeester wil sa menwerkingsverbanden stimuleren zodat bouwbedrijven en installa teurs voor meerdere aanbestedingen in aanmerking kunnen komen. Het gemeentebestuur wil de bouw productie op gang houden door de grondprijzen te bevriezen en de op tietermijn voor kavels te verlengen van 2 naar 4 maanden. Ook wordt de vergoeding van 500 euro voor 1 maand optieverlenging voorlopig afgeschaft. De startersregeling wordt verbreed door de grens te verhogen van 160.000 naar 180.000 euro. B. en w. willen de gevolgen van de stagnerende woningbouw snel in beeld brengen omdat er in Stads- zicht II Tholen, Scherpenisse Oost, Poststraat-Zuid in Stavenisse en Vroonstede Sint-Annaland bouwrij pe grond klaar ligt of binnenkort be schikbaar komt. Het college heeft ook een kritische doorlichting van de grondexploitatie van de tweede fase van bedrijventerrein Welgele gen II Tholen op het programma staan, evenals van de bedrijventer reinen Sint-Annaland, Stavenisse, Sint-Philipsland. Sint-Maartensdijk (inclusief terrein zilveruienfabriek) en Oud-Vossemeer (uitbreiding). Volgens het gemeentebestuur kan de recessie negatief afstralen op wo ningbouwprojecten aan de Molen weg in Scherpenisse, Paasdijkstraat Poortvliet (herinvulling transportbe drijf De Groen) en Onder de Linden Sint-Maartensdijk omdat de ver koop van koopwoningen stagneert. Uit overleg met Castria Wonen is gebleken, dat de recessie nog niet merkbaar is op de huurmarkt. B. en w. willen doorgaan met grondruil voor verplaatsing van de sportvoorzieningen in Tholen naar de Nieuwlandseweg en het afstoten van grond bij de Deehoeve voor de noordelijke route van het landbouw- verkeer bij Tholen. Projecten als Haestinge Sint-Maar tensdijk, woonzorgcentrum Scherpe nisse en scholengebouw Sint-Anna land zijn goed voor de werkgelegenheid en daarmee wordt doorgegaan. Dat geldt ook voor de voorbereiding van Noord Tholen en het havenplan Sint-Annaland, maar bij de uitvoering houdt het college rekening met temporisering. De wer ving van bedrijven zal echter geïn tensiveerd worden, met name in de minder conjunctuurgevoelige secto ren. De brandweerkazerne Tholen noemde de burgemeester als voor beeld van projecten die naar voren gehaald worden. Dit karwei stond echter al in de begroting 2009, maar de daarvoor benodigde ontsluiting met een rotonde valt onder plan Kopstukken uit de landelijke politiek debatteren volgend jaar in Oud- Vossemeer met elkaar. SP-voorman Jan Marijnissen, SGP-leider Bas v.d. Vlies, oud-minister Klaas de Vries (PvdA), VVD'er Hans van Baai en en CDA'er Wim v.d. Camp hebben al toegezegd. Dat is dinsdagmid dag door de stichting Oud-Vossemeer 600 jaar bekend gemaakt op een sponsormiddag. Ook andere onderdelen van het uitgebreide jubileum programma nemen vastere vormen aan. Zoals een gezamenlijke musi cal van de basisscholen, een openluchtspel door inwoners, een eilande- lijke sportontmoeting en een lokale uitreiking van vrijheidsprijzen. Aan de houw van twee basisscholen in Sint-Annaland wordt druk gewerkt, maar de voor 2012 geplande verplaatsing van de scholen in Tholen, kosten 5 miljoen euro, wordt niet vooruit gehaald. In de toekomst komt ook nieuwbouw en verplaatsing, al dan niet in combinatie met andere voorzieningen, van de Schalm in Stavenisse, de twee basisscholen in Poortvliet en de twee basisscholen in Sint-Maartensdijk aan de orde. Noord. En die wordt nu vooruitge schoven. Na de bouwvakvakantie wil de gemeente beginnen met de aanleg van de rotonde aan de Grind weg. Uit het gemeentelijk verkeers- en vervoersplan willen b. en w. projec ten naar voren halen 'als de markt hiertoe aanleiding geeft.' Bekeken wordt in hoeverre combinaties met herbestratingen mogelijk zijn. Vervanging van de damwand aan de haven van Sint-Annaland, kosten 1 miljoen euro, kan onder voorwaar den begin 2010 plaatsvinden. Overi gens vindt het college een inhaal slag in het onderhoud van de havens niet verstandig. „We willen kapi taalvernietiging voorkomen gezien het havenplan Sint-Annaland, ha venplan Tholen en uitbreiding jachthaven Stavenisse." Waar mogelijk haalt de gemeente geplande investering in de afkoppe ling van riolering naar voren. De vernieuwing van de lichtmasten, die voor 2009 en 2010 op het program ma stond, wordt nu in een bestek uitgevoerd. Uit het groenstructuurplannen wor den projecten naar voren gehaald ter stimulering van de werkgele genheid. B. en w. willen meer plaatselijke hoveniersbedrijven en ook de Betho inschakelen, daarmee ook inspelend op de tendens om minder onkruidbestrijdingsmidde len toe te passen. De plantsoenen zullen ook onderhoudsarm inge richt worden. De medewerkers van Van Houte geven een totaaladvies voor de inrichting van woningen. Advertentie LM. Erik van Houte zit weliswaar niet meer in de grote woonwinkel bij de entree van Welgelegen in Tholen, maar dat wil niet zeggen dat het be drijf er niet meer is. De Sint-Maartensdijkse woninginrichters zitten met het bedrijf iets verderop op het bedrijventerrein. Aan de Energie weg zit het kantoor, atelier en showroom voor Van Houte projectinrich ting en Van Houte interieur. Want Van Houte is er niet alleen voor be drijven, het bedrijf verzorgt ook nog steeds de woninginrichting voor particulieren. verloren. Zij kunnen bij Van Houte onder meer gordijnen uitkiezen en die op maat laten maken. Om die klanten nu nog beter van dienst te zijn, wordt de showroom van het pand, dat in een rij bedrijven aan de Energieweg staat, uitgebreid. „We hebben het pand van onze buurman, een constructiebedrijf overgenomen. We hebben nu 200 vierkante meter showroom en er komt 400 vierkante meter bij. Om beter op te vallen komen er straks vlaggenmasten te staan en zetten we onze naam ook op de zijkant van het pand, zodat klanten ons makkelijker kunnen vinden. Ook het aantal par keerplaatsen wordt uitgebreid", ver telt Erik. „Een winkel met meubels hebben we niet meer. We richten ons nu op tapijten en gordijnen. Dat doen we al 61 jaar, maar een hoop mensen denken dat we gestopt zijn. omdat ze ons bedrijf niet meer zo goed kun nen zien." Daar wil Van Houte nu verandering in brengen. Na het faillissement van de woon winkel aan de Stevinweg, is Erik in het bedrijf van zijn vrouw Marjet gaan werken. Zij runt, onder het franchiseconcept Plan@office, Van Houte projectinrichting. Daarmee verzorgt het bedrijf het interieur van grote ondernemingen en (zorgin stellingen, zoals het ziekenhuis Lie- vensberg. Daarnaast zijn de particu liere klanten nooit uit het oog Hij verwacht in juni de klanten te kunnen ontvangen in de nieuwe showroom. „Het naaiatelier, dat nu nog op de verdieping zit, komt op de begane grond naast de showroom. Dan kunnen mensen die gordijnen komen uitzoeken meteen zien hoe ze gemaakt worden." Een aantal medewerkers is, tot ge noegen van Erik. vanuit de oude woonwinkel mee kunnen komen naar zijn nieuwe werkplek. „Het zijn ervaren mensen die hun vak verstaan. Onze medewerkers zijn gespecialiseerd in totaalinrichting" Zo ook Marianne Beens. Zij gaat zich straks voornamelijk bezig houden met de winkel. „Mensen kunnen hun gordijnen bij ons kopen en ze ook door ons laten confectioneren." Dat is volgens Erik en Marianne hun kracht. „Bij de meeste bedrijven waar je gordij nen kunt uitzoeken, wordt het con fectiewerk uitbesteed. Tachtig pro cent daarvan gebeurt in het buitenland. Wij doen het zelf en je mag het misschien niet van jezelf zeggen, maar wij leveren kwalita tief hoogwaardig naaiwerk af." Volgens Erik en Marianne heeft ook hun kennis van materialen een meerwaarde voor de klant. „We zitten in de stoffen, dus we houden met de inkoop rekening met hoe het er bij de klant uit komt te zien", zegt Marianne. „Mensen kopen geen gordijnen en raambeklcding voor een paar jaar. Het is best een behoorlijke investering, dus ze wil len iets goeds hebben." Straks met de showroom is er meer uitzoek voor de klant in soorten stof voor gordijnen en tapijt of andere vloerbedekking, maar daarnaast krijgen ze ook advies en kan het thuis worden gemonteerd. „Het is meer dan alleen de stof uitzoeken. Elk huis is anders. De vraag is ook of het raam geschikt is voor die be kleding. Soms willen mensen een retourplooi. Daarbij valt de plooi zowel naar voren als naar achteren, zodat je een mooie plooival krijgt. Maar dan heb je meer ruimte tussen de rail en het raam nodig en die is er soms niet. Dan zit er bijvoor beeld een koof en het is de speciali teit van de stoffeerder die dat bij het opmeten constateert." Mensen kunnen bij Van Houte hun interieur laten vernieuwen met gor dijnen, wandbekleding en tapijt, maar ze kunnen daarnaast ook ad vies krijgen voor de verdere inrich ting van hun woning. „We kunnen een totaaladvies geven voor de in richting. Onze tekenaar werkt in 3D de plannen uit. We kunnen de meubels erbij intekenen en eventu eel kunnen wij ze ook leveren. We hebben de connecties daarvoor en omdat wij toch onze inkoop moe ten doen, kunnen wij voor de klant nog een gunstige prijs afspreken ook", zegt Erik. Het verschil met vroeger is dat mensen niet meer bij hem in de zaak meubels kunnen uitzoeken. „Er staan wel enkele voorbeelden, maar het is geen meu belwinkel meer." Omdat Van Houte ook horecain- richtingen doet, komt er een koffie hoek in de showroom, waarbij de medewerkers, maar ook de klanten even koffiepauze kunnen houden. Klanten kunnen nu al in de showroom terecht, maar het wordt straks weer uitgebreider winkelen bij Van Houte. „Dan is er nog meer keuze." De winkel gaat open tij dens kantooruren en het is de be doeling straks ook op zaterdag. Zie voor meer informatie www.van- houteinterieur.nl. In de voorstellen voor aanpak van de economische recessie hebben b. en w. vanaf 2009 tot en met 2013 de volgende onderwerpen als nieuw beleid met financiële gevolgen genoemd: intensivering armoedebestrijding 425.000 euro mobiliteitscentrum i.s.m. werkgeverssteunpunt 185.500 euro meer werk uitbesteden aan wsw-bedrijven 130.000 euro bevorderen stages en werk jeugd e.a. 210.000 euro aantrekken jongerencoach 180.000 euro behoud UWV werkbedrijf (vh CWI) 200.000 euro leerlingwerkplaatsen woningbouw 180.000 euro maatschappelijke banen scheppen 360.000 euro OZB 2010 niet verhogen 260.000 euro overige belastingen en huren niet verhogen 192.000 euro meer promotie van Tholen als recreatiegemeente, maar daarbij noemen b. en w. geen bedrag. Het gemeentebestuur wil met meer gemeentelijke voorlichting onrust over de economische recessie verminderen. „Toename van werkloosheid en meer faillissementen kunnen leiden tot onrust. Via onze communicatiekanalen kunnen wij bijdragen aan het verminderen van die onrust, zowel bij inwoners als bedrijven. Beeldvorming/psychologie is daarbij belangrijk. Objectieve informatie is in een dergelijke situatie essentieel. Dat kan vertrouwen wek ken bij burgers en bedrijven." De extra voorlichting zal vooral gericht zijn op terreinen die door de economische recessie geraakt worden. Een kleine tien maanden geleden maakte de stichting bekend dat de vier vrijheden die de Amerikaanse president F.D. Roosevelt een kleine zeventig jaar geleden formuleerde, de pijlers vormen voor de viering van het 600-jarig bestaan van het Vossemeerse grondgebied in 2010. De vrijheid van meningsuiting is één van de hoofdthema's en wordt inge vuld met een 'Lagerhuisdebat' op 12 maart. Vertegenwoordigers uit de landelijke politiek en het bedrijfsle ven gaan in debat over lokale, regio nale, landelijke en internationale the ma's. Vijf gerenommeerde politici zegden al deelname toe - waaronder de lijsttrekkers van CDA en VVD voor de komende Europese verkie zingen. Met de CU wordt nog ge sproken over een vertegenwoordiger en ook een debatleider zoekt de or ganisatie nog, meldde stichtings voorzitter Frank Hommel. Het thema vrijheid van godsdienst krijgt onder meer gestalte in een mu sical die de drie basisscholen op 22 en 23 april samen verzorgen. De au dities om tot een goede rolverdeling te komen, lopen inmiddels. Verder treedt op 24 april het zangduo Elly en Rikkert op, en koren uit verschil lende genres. Voor een debat tussen verschillende christelijke en niet- christelijke geloofsgemeenschappen bleek te weinig draagvlak te bestaan. ..Dit onderdeel is daarom ge schrapt", aldus Hommel. Een speci aal geschreven volksspel in de open lucht, met acteurs, figuranten en mu zikanten uit het dorp, verbeeldt het thema vrijwaring van gebrek. Van 5 t/m 8 mei zullen er vier voorstellin gen zijn in de Raadhuisstraat. Een sportieve ontmoeting tussen teams uit de negen Thoolse dorpen én Nieuw-Vossemeer, ondersteund door muziekkorpsen uit diezelfde plaatsen, geeft invulling aan het the ma vrijwaring van vrees. Het wordt een tweedaags evenement op 25 en 26 juni. de Tholympics. Afgelopen week is er een eerste bespreking van de stichting geweest met vertegen woordigers uit de andere dorpen. Van 24 december dit jaar tot en met 2 januari 2010 ligt in de Raadhuis straat de eerste kunstijsbaan op Tho len, met daaromheen allerhande acti viteiten. De jaarwisseling 2009/2010 wordt opgeluisterd met een laser show en een orkest van Live on Tour. Het pinksterweekeinde moet in het teken staan van de sport. Plaatselijke verenigingen zullen dan clinics orga niseren, en er is een mondelinge toe zegging dat op tweede pinksterdag het districtskampioenschap wielren nen in Vossemeer wordt verreden. Van 11 t/m 18 september zal er een feestweek zijn met verschillende ac tiviteiten. Hommel: „Het absolute hoogtepunt is de Night of the Vox. Twee avonden met een lokale ver taling van de Night of te proms." Bij zonder is verder het idee om Four Freedoms Awards uit te reiken aan mensen die op lokaal niveau een be langrijke bijdrage aan de samenle ving hebben geleverd. Een auto/mo tor/bluesfestival op hemelvaartsdag, de kermis in een nostalgisch jasje staan ook op het programma. Uit gangspunt is om zaken te organise ren voor ülle inwoners, jong en oud, en van alle gezindten. De stichting wil ook vaste evene menten ondersteunen die jaarlijks in het dorp worden gehouden. Hommel noemde de Zevendorpentocht. En de taptoe van OVM, waar in het jubi leumjaar de drumfanfare van de ko ninklijke landmacht act de présence geeft. De voorzitter verhulde niet dat de kredietcrisis bij de fondsenwer ving merkbaar is. Hij sloot niet uit dat programmaonderdelen geschrapt zullen worden. „Maar de pijlers blij ven in ieder geval overeind." De stichting verkoopt al flessen wijn, daar komen nu speciale T-shirts en vlaggen met het 600-logo bij. Hommel maakte ten slotte bekend welk goed doel de stichting gaat on dersteunen. Het is een project waar voor oud-inwoner Bram Hommel (algemeen overste van de Broeders van Huijbergen) zich inzet: een nieu we schoolbus voor een school in Brazilië. De school is opgezet door APAE, een Braziliaanse organisatie die zich inspant voor gehandicapten. De toeristenbelasting blijft gehandhaafd. Daarover laten b. en w. geen misver stand bestaan. Tijdens de rondetafelconferentie hadden Recron-vertegenwoor- diger Joost Bakker en OOT-voorzitter Paul Jas op afschaffing aangedrongen ter stimulering van de recreatiesector op Tholen. „Afschaffen, al of niet ge deeltelijk, is om budgettaire redenen niet mogelijk", zeggen b. en w. „Boven dien schatten wij in, dat de te betalen toeristenbelasting geen doorslaggevend argument is voor de toerist in het bepalen van zijn vakantiebestemming." Het gemeentebestuur wil wel nagaan in hoeverre een betere promotie van Tholen gestalte kan krijgen. „Zowel gemeentelijk als particulier kunnen we zorgen voor optimalisering van de recreatieve voorzieningen. Hieraan wordt deels al invulling gegeven door het ophogen van de gemeentelijke strand jes." De gemeente Tholen is bereid om 200.000 euro te betalen voor behoud van het UWV werkbedrijf in het gemeentehuis, het vroegere CWI/ar- beidsbureau. De rijksoverheid is van plan dat loket 1 januari 2011 te sluiten in het nieuwe raadhuis, maar onder de huidige economische omstandigheden willen b. en w. het UWV in 2011 en 2012 in ieder geval in de lucht houden. In de periode december 2006 tot de cember 2008 is het aantal uitkerin gen met 27% gedaald en het aantal uitkeringsgerechtigden met 29%, maar bij toenemende werkloosheid kan dat weer stijgen. De gemeente Tholen heeft een eigen risico van 250.000 euro als het om de uitkerin gen gaat. Voor intensivering van de armoedebestrijding en schuldhulp verlening trekken b. en w. dit jaar 81 mille extra uit, in 2010 zelfs 171.000 euro extra, in 2011 nog eens 111 mille, in 2012 een lager bedrag van 51 .OCX) euro en in 2013 wanneer de recessie voorbij moet zijn, nog een restant van 11.000 eu ro extra. Voor het aantrekken van een jongerencoach komt dit jaar en in 2012 dertig mille extra beschik baar en in zowel 2011 als 2012 het dubbele met 60.000 euro. In samen werking met het werkgeverssteun punt steekt de gemeente ook geld in een mobiliteitscentrum om werklo zen en bedrijven met vacatures meer met elkaar in contact te bren gen. Tholen steekt de komende vier jaar ook 210.000 euro in het stimu leren van ondernemers voor het scheppen van stageplaatsen en leer werktrajecten. Alle maatregelen passen in het plan voor bestrijding van de economische crisis. Een personenauto en een bromfietser zijn zaterdagmiddag rond half drie gebotst op de Nieuwe Postweg bij Tholen. De brommerbestuurder, een zestienjarige jongen uit Oud-Vossemeer, kwam er met enkele schrammen en een pijnlijke knie vanaf. Hij reed over het fietspad in de richting Poortvliet en ging de kruising op terwijl het verkeerslicht op oranje stond. Op dat moment kwam van links over de Reimerswaalse- weg een auto, bestuurd door een 43-jarige man uit Heerle. Hij sorteer de voor om rechtsaf te slaan en verklaarde tegenover de politie dat voor hem het verkeerslicht op groen stond. De brommer reed tegen de auto aan, waardoor de zestienjarige door de lucht vloog, drie keer over de kop ging en op het asfalt smakte. Het motorjack en de helm die de jon gen droeg, zorgden ervoor dat hij nauwelijks verwondingen opliep. Van de brommer braken verschillende delen af, de auto raakte aan de voor kant beschadigd. De beschadigde brommer wordt van de kruising naar de kant gereden. Links staat de bij de aanrijding betrokken auto, een politieman zoekt op de weg naar sporen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7