Vissen op paling in Pluimpot hangt aan een zijden draadje Scholier overleden na botsing met motor op fietspad Langeweg Brugpiepertrofee voor Lotte Polderman Vissers tussen hoop en vrees Prijs slecht Lange weg Donderdag 12 maart 2009 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT 5 Peter Scherpenisse noemt sluiten aalvangst een aderlating voor zijn bedrijf Staatsbosbeheer is van plan het vissen op paling in de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk te verbieden. De Pluim pot dient als vluchtplaats voor vogels bij hoog water en valt onder de richtlijnen van Natura 2000, dat zijn Euro pese richtlijnen over het in stand houden van natuur waarden. In de Pluimpot wordt door Peter Scherpenisse uit Halsteren sinds 1995 op paling gevist. Verzwakt Aanpakken Uitstel Uitkering 50 euro voor de minima Gemeente keurt woningaanpassingen Castria goed Een tragisch ongeval donderdagmiddag rond kwart over vier op de Langeweg in Sint-Annaland. Een motorrijder week voor een tegenligger uit naar de berm links van de weg. Hij kwam op het fietspad terecht en botste op de twaalfjarige Maurits Roeland die daar juist op zijn fiets reed. De jongen is aan zijn verwondingen overleden. Hij is dinsdag in Sint-Annaland begraven. Vanwege de grote belangstelling werd voor de rouwdienst uitgeweken van de Gereformeerde Gemeente naar de Hervormde kerk. Verzorging bedrijfsadministraties Opstellen jaarstukken Verzorging van aangifte inkomstenbelasting Op de ledenvergadering in Meulvliet van de beroepsvissers praten secretaris J. Bolier (links) en bestuurslid P. Kooistra. Vrijdag kwam de zaak aan de orde op de algemene ledenvergadering van de federatie van beroepsvissers Zuid-West Nederland in Meulvliet. Voorzitter J.J. Geleijnse legde uit dal naar aanleiding van het voorne men er contact is gezocht met het hoofdkantoor van Staatsbosbeheer om het plan van tafel te krijgen. „Als gevolg hiervan heeft Staats bosbeheer besloten om op nationaal niveau te gaan inventariseren hoe de relatie tussen Staatsbosbeheer en de beroepsvisserij op regionaal niveau ligt." Voor beroepsvisser Scherpe nisse zou de sluiting van de Pluim pot voor de palingvisserij een ader lating zijn. Volgens hem was Staatsbosbeheer al te ver vooruit ge lopen op de Natura 2000. Hij zou geen verlenging krijgen van zijn vergunning die hem elke driejaar is verleend. „Het is nu nog omgezet in een jaarlijkse." Volgens de aalvisser heeft hij tien jaar geïnvesteerd in de Pluimpot door er glas- een pootaal in te bren gen. „De Pluimpot was helemaal leeg. Ik heb er over de jaren tiendui zenden jonge paling uitgezet." Door De aalvisserij in de Ooster- schelde was vorig jaar slecht. De prijs van de schieraal (vruchtbare paling) was ook J heel laag. Dat had onder meer te maken met de aanvoer van aal uit Azië. Daarvan liet de kwaliteit ook nog eens te wen- i sen over, zei voorzitter J.J. Ge- i leijnse. In het Volerak/Zoom- meer was de aalvisserij ook minder dan in 2007. In de win- ter wordt er druk op brasem ge- vist. t I die moeite lijkt nu een streep te worden getrokken door het plan van de natuurbeschermingsorganisatie. Scherpenisse betreurt dat. Te meer omdat de vis er goed gedijt. „Het is brak water en de schieraal kan er zelf uit, de polder in. Punt is alleen dat de aal bij het gemaal in de pro blemen komt. Daar worden ze ge woon vermalen. En door de moder ne gemalen kan er ook geen de schieraal meer naar binnen." Scherpenisse trekt het nut van de aanwijzing van de Pluimpot tot Na tura 2000-gebied ernstig in twijfel. „Er is nu al een enorme druk vanuit de recreatie op het gebied. Het is al voor 50 procent omringd door be bouwing. En dat wordt alleen maar meer als er ook in de Geertruidapol- der woningen komen. Dan kun je je ernstig afvragen of de Pluimpot nog onder Natura 2000 kan vallen." Volgens Geleijnse zou er eind vorig jaar een beleidsvisie klaar zijn die opgesteld wordt door de beroeps- en de sport visserij. Maar daar was nog geen reactie op gekomen, zei hij. „Wel is met districtshoofd Zeeland van Staatsbosbeheer overleg ge pleegd over het vissen in De Pluim pot. Dat heeft tot het verlenen van de vereiste vergunning geleid." Het voornemen om de visgronden in het natuurgebied te sluiten komt in een tijd dat de palingstand onder druk staat. Vorig jaar pleitten na tuurorganisaties om de vangst van paling twee maanden, in september en oktober, stil te leggen. Om de be roepsvissers te compenseren is ze van plan om ieder jaar viert ton uit te trekken voor de 220 tot 250 be drijven in de palingvisserij. Het voornemen leidde tot protest bij de aalvissers in die naar Den Haag to gen en op de stoep van de Tweede Kamer aandacht vroegen voor de gevolgen van het verbod: palingstop is vissersstrop was een van de leu zen. De combinatie van beroepsvissers stelde zelf een plan op om de aal stand te herstellen. Dat is ingediend bij de Europese commissie en op 22 januari aangeboden aan de Tweede Kamer. Op de jaarvergadering deed ir. A. Heinen daar verslag van. Door het vangstverbod zou 190.000 kilo geslachtsrijpe paling worden ge spaard. De palingen zwemmen naar de Sargassoz.ee om zich voort te planten. Volgens de beroepsvissers komt er maar 50.000 kilo aan. Dat komt omdat veel palingen verzwakt zijn door onder meer giftige stoffen in het water zoals dioxine en pcb's. Volgens Heinen is het belangrijk dat er tegenwicht wordt geboden. Maar hij wees er ook op dat minister van landbouw en visserij Gerda Verburg zwaar onder druk staat van milieu organisaties, zoals het Wereld Na- tuurfonds en Greenpeace. „Dat is niet zo ernstig. Wij hebben een goed plan, maar we hebben wel met veel partijen te maken." Hij doelde daar mee op waterschappen, natuurorga nisaties, sportvissers, ambtenaren en de politiek. Volgens de palingvissers is elk ge bied in Nederland anders en zijn er geen algemene regels op te stellen. Dat zou per gebied moeten gebeu ren. Dat voorstel is door het minis terie overgenomen. Vier onafhanke lijke onderzoekers gaan er mee aan de slag. Volgens Heinen is het IJs- selmeer 'behoorlijk overbevist.' Over het algemeen komen er min der glasaaltjes (jonge paling) in de binnenwateren terecht, maar is de trek uit de wateren van schieralen (vruchtbare aal) niet zo hard gegaan als de minister dacht. Het probleem is volgens Heinen dat vrouwelijke schieraal minder vruchtbaar is geworden omdat ze giftige stoffen opgenomen hebben door vervuild water. Van de 35 schieralen die in het Haringvliet zijn gevangen, bleek dat alle vissen een te hoog gehalte aan pcb en dioxine bevatte. „Van deze paling komt er geen enkele vruchtbare aal in de Sargassozee." Een ander verschijnsel die een wis sel trekt op de voortplanting van de paling is de zwemblaasparasiet. Die komt niet van nature in de vis voor, maar is er volgens Heinen 'inge groeid'. Vooral in de Noord-Hol landse wateren en het IJsselmeer zijn de dieren 'zwaar besmet'. De parasiet is nog niet waargenomen in palingen op de Grevelingen. De be smette dieren halen volgens hem de eindstreep ook niet. „En dat kan de reden zijn voor de geringe intrek van glasaal." Sluiten van de vangst gedurende twee maanden is volgens de be roepsvissers geen oplossing. „Want dan laatje alles schieten, ook de pa ling die niet aan de voortplanting bijdraagt." De maatregel van de minister zou voor 3.6 miljoen euro schade berok kenen aan de sector. Vermoedelijk 100 bedrijven zouden failliet gaan. Ook zouden inkomsten uit bijvang sten verloren gaan. De combinatie van beroepsvissers heeft een alternatief plan bedacht dat veel minder kost. namelijk een half miljoen aan arbeid en investe ringen in glasaal. Het zou volgens Heinen ook de arbeidsplaatsen be houden. Door controle op de kwali teit van de aal en het uitzetten van schieraal komt er veel informatie beschikbaar. Bovendien wordt het plan door de hele sector gedragen. De vissers willen dat aanpakken door de kwaliteit van de aal in hun eigen gebied te beschrijven. Door grote gezonde schieraal van meer dan 50 centimeter te vangen en uit te zetten. De overheid zou dan de vier ton, die is uitgetrokken voor de stillegregeling, moeten gebruiken om de gezonde paling te vangen. Verder zouden ook de gemalen on der de loep genomen moeten wor den, want daar leggen veel paling het loodje als ze van het binnenwa ter naar het buitenwater worden ge pompt. De vissers hebben al bekeken hoe veel paling er in welke Nederlandse wateren gevangen zou kunnen wor den om uitgezet te worden en wat daarvan de kwaliteit is. In het Mar- kiezaatsmeer bijvoorbeeld gaat het om 1,5 ton aal en die is van goede kwaliteit. Het is een afgesloten brak watermeer dat door Peter Kooistra uit Tholen als enige beroepsvisser wordt bevist. Uit al die gebieden sa men zou jaarlijks 60 tot 70 ton schieraal gevangen kunnen worden die in zee kan worden uitgezet. Heinen liet een foto zien van hoe het eigenlijk niet moet. De gevan gen schieraal uit de zoete binnenwa teren wordt uit kuipen in het zeewa ter gegooid. „De volgende keer laten we de aal zich eerst aanpassen aan brak en later zout water en laten we ze niet vanuit een boot in zee gooien maar vanaf de kant of een zandplaat het water in zwemmen." De beroepsvissers streven er naar om vanaf 2012 elk jaar 50 ton schieraal uit te zetten. Dat kan on der meer door glasaal op te kopen en uit te zetten in schoon water. En een deel later weer op te vangen. Dat zou ook in andere Europese lan den moeten gebeuren. Verder moe ten de gemalen worden aangepast zodat de kans van overleven ver groot wordt. De vissers kunnen aan de hand van hun beheersplan voor meer informatie zorgen over de hoe veelheid paling en de kwaliteit. Op die manier kunnen de vissers mee praten en meebeslissen, aldus Hei nen. „Maar dat vraagt wel om de in zet van de palingvissers voor het beheer van de aalstand." Heinen kreeg applaus van de aan wezigen in de zaal. De vissers kre gen tijdens zijn uitleg zoals ge woonlijk een palingbroodje. Maar volgens een van de vissers in de zaal is de teruggang van de pa ling ook te wijten aan de aalschol ver. De vogel jaagt op paling, ook in de Pluimpot. Volgens Heinen klopt dat en zijn de vangsten door aal scholvers niet meegenomen in de overzichten. „Als er meer paling zit in een gebied zijn er ook meer aal scholvers." In de beheerplannen zal daar wel rekening mee moeten wor den gehouden, aldus Heinen. Vol gens de visser in de zaal worden er al groepen van 500 aalscholvers aangetroffen. Geduchte concurren ten van de beroepsvissers. Heinen kon het beamen: „Op het IJsselmeer ziet het al zwart van de vogels." Tweede Kamerlid Ad Koppejan (CDA) uit Zoutelande woonde de vergadering bij. Hij zei dat de Twee de Kamer om uitstel had gevraagd voor overleg met de minister over de toekomst van de paling visserij. „We willen niet alleen voorgelicht worden door de minister. Samen met de PvdA hebben we een brief opgesteld om het te koppelen aan een ronde tafelgesprek waar ook vissers aan deelnemen. Dat zal niet voor 1 april lukken." Volgens Koppejan zijn de berichten over de palingstand wel somber. „Per regio zijn de verschillen groot, daarom moeten we wel samen kij ken naar de beste aanpak voor een duurzaam aalbestand." De politicus noemde het stil leggen van de vangst van twee maanden 'erg grof'. „We moeten eerst kennis ne men van alle feiten. Wij willen jullie verhaal horen. Wij staan achter jul lie." Geleijnse wilde weten hoe de paling die uitgezet wordt, kan worden ge volgd in hun reis naar de paaigron den in Amerika. De aal wordt vol gens Heinen gemerkt. „De merken laten onderweg los op punten waar ze langs komen. Maar hoe dat zal gaan, is het toekomstmuziek." Volgens palingvisser en bestuurslid Peter Kooistra uit Tholen is er nog een lange weg te gaan om het alternatieve plan van de combinatie van beroepsvissers over de palingvangst er door te krijgen. „Er zijn veel instanties die zich er over buigen. Maar als we dit niet redden, dan houden we het niet vol. We hebben met dit plan wel veel gelobbyd. We zijn er mee langs alle Kamerleden gegaan en hebben wel wat krediet opgebouwd. De sector moet met dit plan een kans krijgen." Kooistra bevist het Markiezaatsmeer, maar is ook een van de vijf pa- J lingvissers op het Zoommeer/Volkerak. Op de Oosterschelde zijn zo'n J vijftien aalvissers actief. Ravelstraat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel: 0164 21 10 66 email: christ@vantilburgboz.nl De PvdA-fractie is benieuwd hoeveel Tholenaren er gebruik heb ben gemaakt van de mogelijkheid een eindejaarsuitkering van 50 euro aan te vragen. Het geld hiervoor kwam van het Rijk. De ge meenteraad nam in oktober unaniem een motie aan om gezinnen met een inkomen tot 120 procent van het minimum deze eenmali ge uitkering te doen toekomen. De PvdA wil weten hoeveel inwo ners bereikt zijn, en of er geld van over is. Ze vraagt of burge meester en wethouders bereid zijn om een eventueel overschot te reserveren voor armoedebeleid. De gemeente Tholen en Castria Wonen hebben een akkoord bereikt over kleine wo ningaanpassingen. Dit in het kader van de verordening voorzieningen maatschappelij ke ondersteuning. Castria mag de werkzaamheden van de gemeente op basis van re gie, dus zonder offerte, laten uitvoeren tot een bedrag van maximaal 1000 euro. Dit bespoedigt de afhandeling van de aanvragen. In de praktijk houdt deze regeling in. dat ongeveer 70% van alle woningaanpassingen zonder offerte kan plaatsvinden, wat veel administratieve handelingen voorkomt. In feite is dit een voortzetting van een soort gelijke overeenkomst in 2008. De 41-jarige motorrijder - een oud inwoner die tegenwoordig in Roosendaal woont - reed uit de richting van Sint-Annaland over de Langeweg. Net voorbij de kruising met de Kleinedijk kwam de motor na een bocht op de verkeerde weg helft terecht. Daar kwam een bestel auto aangereden, zodat de man uit week naar links, de berm in. Hij reed het fietspad op, waar juist Maurits Roeland fietste. De brug klasleerling van het Calvijn college in Tholen was van school op weg naar huis. Door de klap kwam hij ten val en raakte daarbij gewond. Een omstander reanimeerde de jon gen ter plekke, wat door ambulance personeel werd overgenomen. Twee ambulances en de traumahelikopter met trauma-arts werden naar de on- heilsplek geroepen. De heli kreeg aanvankelijk de Sint-Annalandstraat in Rotterdam als melding. Maurits Roeland is in de ambulance gelegd en later aan zijn verwondingen overleden. De motorrijder raakte niet gewond. De politie verrichte la ter die middag sporenonderzoek, waarvoor het weggedeelte tussen Kleinedijk en Noorddijk tijdelijk voor het verkeer werd afgesloten. Op het Calvijn college in Tholen zorgde het nieuws van het ongeval voor grote verslagenheid bij zowel leerlingen als personeel. De klasge noten van Maurits Roeland werden vrijdag opgevangen en er was een lokaal beschikbaar waar leerlingen zich konden terug trekken als het hen even te veel werd. Ook waren twee orthopedagogen beschikbaar om mee te praten. „Dat is erg be langrijk geweest voor de verwer king", zegt deelteamleider brug klassen J. van de Waerdt. „Na enkele dagen merk je ook, dat door dit ongeval bij sommigen dingen uit het verleden weer naar boven ko men." De school had juist een nieuw protocol, waarin ook staat wat te doen bij een overlijden van een leerling. „Het is goed dat zo'n protocol er is." Via de leerlingen is zowel vrijdag als maandag een brief naar de ouders gegaan. En in de school kon een condoleanceregister worden getekend. Om iedereen die dat wilde de gelegenheid te geven de begrafenis bij te wonen, was het Calvijn college dinsdagmiddag ge sloten. In de School met de Bijbel in Sint- Annaland kwamen zaterdagmiddag leerlingen van de groep 8 van vorig schooljaar bij elkaar samen om hun oud-klasgenoot te gedenken. „Bijna iedereen was er. Het was heel mooi en waardevol, een steun voor el kaar", zegt leerkracht P. den Ouden. Er was een palingbroodje en een speciale balpen voor de leden, maar geen uitbundig feest vrijdag in Meulvliet bij het 40-jarige bestaan van de federatie van beroepsvissers Zuid-West Nedeland. Voorzitter J.J. Geleijnse stond er maar even bij stil. Secretaris J. Bolier uit Tholen had een brief in het archief gevonden van W.K. Schot uit Zierikzee die op 1 mei 1969 een dringend beroep deed op de vissers van Bruinisse, Tholen, Bergen op Zoom. Yerseke, Zierikzee, Veerse Meer, Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren om zich te verenigen. 'Let op uw zaak want er kunnen veranderingen komen, welke zullen gaan ten koste van uw visserij.' Geleijnse stelde vast dat er toen al problemen waren en dat ze er nu nog zijn. De viering van het jubi leum was maar sober. „De reden zult u allen denk ik wel begrijpen. Het is duidelijk dat we een jaar tus sen vrees en hoop tegemoet gaan. Naast de kredietcrisis, waar ieder een mee te maken heeft, krijgt de visserij in zijn algemeenheid ook te maken met gigantische problemen. Ik ben en blijf een rasoptimist maar ik kan niet verbloemen dat er al wat gaande is in de visserij. Het lijkt wel of we steeds weer iets moeten inle veren. Maar visserij zal er altijd zijn. Daar ben ik van overtuigd. Daar moeten we ook gezamenlijk voor gaan. Verdeeldheid is altijd maar zeker nu een heel slechte zaak." De problemen in de visserij gaan onder meer over vangstbeperking, het sluiten van de aal visserij in sep tember en oktober, de gevolgen van Natura 2000 voor de visgebieden en de mosselzaadvisserij. De rodeostier is een ludiek onderdeel van liet brugpieperkampioenschap dat voor de vierde keer is gehouden. Net als vorig jaar heeft een leer ling van de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk de brugpiepertrofee gewonnen. Dit keer mocht Lotte Polderman de wisseltrofee - een aardappel met een afbeelding van de Thoolse brug erop - in ontvangst nemen. De animo voor het brugpieper- kampioenschap groeit; het eve nementencomité Smalstad kon zaterdagmiddag in Haestinge 49 scholieren verwelkomen. De leerlingen van groep 8 voor bereiden op de overgang naar de middelbare school, de overstap die ze na de zomervakantie ma ken. Dat is de opzet van het brugpieperkampioenschap voor de basisscholen in Sint-Maar tensdijk, Stavenisse, Scherpenis se en Poortvliet. De spelletjes die de deelnemers doen, zijn daar dan ook op afgestemd: een fiets band verwisselen, boeken kaften, een lunchpakket maken. Verder is buiten een fietsparcours uitge zet, wordt er gefietst tegen de klok, is er een EHBO-spel, de bungeerun met schooletuis, een quiz en de rodeostier. Bij Haes tinge staat een bus van Con- nexxion en daarover moeten de jongelui een aantal vragen be antwoorden. De in geel shirt ge stoken scholieren zijn fanatiek bezig en vermaken zich prima. Uiteindelijk komt Lotte Polder man van de Juliana van Stol- bergschool als beste uit de bus. Zij krijgt behalve een wisseltro fee ook een mp3-speler. Tweede wordt Gerlinda Eerland van de Rehobothschool in Stavenisse, derde Gert-Jan Kleppe van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse. Zij krijgen een waardebon van respectievelijk vijftien en tien euro. Comitélid Jan v.d. Kleijn kijkt tevreden terug op de middag, die zonder wanklank is verlopen. En het aantal deelnemers groeit. „Er hadden zich 53 kinderen aangemeld, uiteindelijk zijn er 49 gekomen", vertelt hij. De eer ste keer deden 22 kinderen mee, het jaar daarop 26 en vorig jaar veertig. Van alle acht basisscho len in de vier dorpen zijn er deel nemers. De meeste komen van de Rehobothschool (16) en de Groen van Prinstererschool (13). Van de beide scholen in Sint- Maartensdijk zelf deden zater dag dertien kinderen mee. Advertentie I.M. Politiemensen zetten het fietspad tussen Sint-Annaland en Poortvliet af waar helemaal links de fiets voor het wiel van de motor ligt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5