LABO BAL Twijfels over windmolens groeit nu doel van gemeente bijna is bereikt Tholen bevriest belastingen 2010 AbdijNieuws Toch jaarmarkt in juli in Oud-Vossemeer Vogels en beren in de bieb AUTOSCHADE? Snel handelen staat nu voorop Klippel: B en w. gaan bij opwekken groene stroom buiten boekje Zwanger? Donderdag 12 maart 2009 65° jaargang no. 17 Van den Berge vier op lijst Groenlinks Informatieavond binnenstad Tholen Gemeente past verwijsborden aan De gemeenteraad moet zich gaan bezinnen over de vraag of er nog plaats is voor meer windmolens op Tholen en Sint-Philipsland. In 2003 is besloten dat de gemeente via windenergie een vermogen aan stroom van 22,5 mega watt (MW) zou opwekken en dat doel is bijna bereikt. Voor RFT en ABT kan nu de rem op de bouw van wind molens worden gezet, de PvdA twijfelt. Dat bleek maan dagavond in de commissie ruimte toen raadslid M.J. Klippel van RFT een bommetje onder het toepassen van het windmolenbeleid legde. B. en w. gaan uitzoeken hoe het nu precies zit. Klippel heeft al een motie klaarliggen om geen turbines meer te bouwen en zoekt steun bij de andere fracties. Weerstand Voor 3,8 miljoen werken eerder uitvoeren Solide basis Na zes jaar weer braderie in Scherpenisse Deze week Dun Boekenweek over dieren is van start voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De uit Tholen afkomstige Niels van den Berge (24) is door het congres van Groenlinks op de vierde plaats gezet op de kandidaten lijst voor de komende Europese verkiezingen. Hij was - na de verloren strijd om het lijsttrekkerschap - in voor de tweede plek. Maar ook als nummer vier gaat Van den Berge actief campagne voe ren, meldt hij op zijn website. De Tholenaar werkt sinds twee jaar bij de Groenlinks-fractie in Brussel als beleidsmedewerker voor milieu en transport, en studeert in Wage- ningen bos- en natuurbeheer. Hij was in de periode 2004-2007 poli tiek actief als duo-raadslid voor Groenlinks in de Wageningse ge meenteraad. „We lossen de problemen niet in ons eentje op", zegt burgemeester Nuis over de Thoolse aanpak van de reces sie. „Maar we gaan ook niet achter over leunen. Alle afdelingshoofden hebben we gevraagd naar oplossin gen voor de recessie. De hele ge meentebegroting is ook doorgelopen. In een paar bijeenkomsten hebben we mogelijke maatregelen besproken. Ook na de rondetafelconferentie, waar de geluiden uit het veld prima aansloten bij onze gedachten. Snel handelen met voorstellen die reali teitsgehalte hebben, stond voorop. Het moet uitvoerbaar en betaalbaar zijn. Dat alles hebben we omgezet in concrete maatregelen. Maar er zijn ook aannames bij. Want hoe hoog de rijksuitkering aan de gemeente Tho len in 2010 en 2011 is, dat is koffie dik kijken. Maar onze begroting 2009 was met een plus van 9 ton behoorlijk gunstig en dat maakt onze extra uit gaven nu ook mogelijk." De toekomst van de vestingwallen is een van de onderwerpen op de infor matieavond van de gemeente voor de bewoners van de binnenstad in Tho len. Alle bewoners uit het centrum zijn door wethouder F.J. Goossen op woensdag 25 maart uitgenodigd in het gemeentehuis. De komende jaren staat er veel op stapel op het gebied van sport, onderwijs, wonen en ver keer. Er is een overkoepelend plan opgesteld waarin alle projecten zijn ondergebracht. Ook die voor de bin nenstad. Het kan dan gaan om het te rugbrengen van meer water in de stad, het nog beter zichtbaar maken van de overblijfselen van de vesting, groenvoorzieningen en bestrating. Maar ook parkeren, winkels en hore ca komen in dit thema aan de orde. De gemeente wil graag de mening van de inwoners. Op de avond zelf kunnen de bezoekers ook een enquê te invullen. De bijeenkomst duurt van half acht tot tien uur. De gemeente gaat de verwijsborden in Tholen aanpassen. Dat blijkt uit het antwoord van b. en w. op vragen van de CU. Die wees er op dat een aantal verwijsborden niet meer juist zijn, bijvoorbeeld die naar de biblio theek. De gemeente gaat deze verwij zing deze of volgende maand corri geren. Ook komen er dan borden die naar het Westerpoortcollege en het nieuwe gemeentehuis verwijzen. Voor de andere woonkernen is er nog geen plan. Die komen in 2010 aan bod. De bewegwijzering naar toeris tische en andere doelen dateert uit 1994 en is niet meer in alle gevallen van deze tijd. Het ging toen onder meer om sport- en recreatievoorzie ningen, kerkgebouwen, zorgcentra en scholen. Volgend jaar zullen de bor den worden aangepast. De gemeente denkt aan het toevoegen van bijvoor beeld kinderopvang, huisarts en bed and breakfast. De windmolens in de Annavosdijkpolder bij Sint-Annaland met op de voorgrond camping 't Oude Dorp aan de Keetenweg in Stavenisse. De PvdA had al eerder kritiek op de bouw van windmolens bij Anna Ja- cobapolder. E.M. van der Wal-Ver meulen wees er nu op dat recreanten er van afzien om in de buurt van de molens bij Sint-Annaland aan de dijk te verpozen omdat ze zich er niet meer veilig voelen. Ook M. Ligtendag van het CDA vond dat er gekeken moet worden of er nog een vervolg moet komen. De SGP vreest juist dat er schadeclaims ko men als de op stapel staande projec ten (Zeeuwind bij Stavenisse en de Noordpolder in Sint-Maartensdijk), KP&P in Anna Jacobapolder afge blazen worden. Aanleiding voor de bespreking was een brief van de natuurvereniging Tholen die tegen de bouw van grote windmolens is in het open Thoolse landschap. Klippel popelde om zijn visie op het windmolenbeleid kenbaar te maken. Hij zei te weten dat het onderwerp op Tholen en Sint-Philipsland leeft. Klippel verwees naar de brief van de natuurvereniging waarin wordt gewezen op de veranderingen die sinds 2003 op technisch gebied heb ben plaatsgevonden. De turbines zijn groter geworden en leveren ook meer stroom. „In 2003 hadden we een ander gevoel bij windturbines. Als we nu een besluit moesten ne men, zouden we een heel ander be sluit nemen." Klippel had er de nota Tholen voor de wind uit 2003 nog eens bijge haald en de uitgangspunten nagele zen. Daaruit blijkt dat de gemeente door middel van windturbines in de elektriciteitsbehoefte van de inwo ners wil voorzien. Dat beketende toen een vermogen van 22,5 mega watt. Als dat vermogen is bereikt 'zal bezien worden of de capaciteit kan worden verhoogd', citeerde Klippel de nota. De toen aangewe zen vier gebieden zouden voldoen de zijn om aan die 22,5 megawatt te voldoen. Het gaat om de Annavos dijkpolder bij Sint-Annaland, de kop van Stavenisse. de Willempol der bij Anna Jacobapolder en de Noordpolder in Sint-Maartensdijk. Volgens Klippel is de taakstelling van de gemeente bijna bereikt. Op het park De Grote Nol bij A. Geluk in Sint-Annaland leveren de vijf tur bines volgens het raadslid 15 MW. „De ruimte die het bestaande beleid biedt, is maar 7,5 MW. En dan breng ik nog niet eens in rekening de bestaande capaciteit van 1,5 MW bij Anna Jacobapolder en bij Stave nisse. Want dan kom je maar op een ruimte van twee turbines van 3 MW." Klippel stelde vast dat de gemeente raad nooit ruimte heeft geschapen om die 22,5 MW te verhogen. „Als ik daarbij de grote maatschappelijke weerstand tegen windturbines in de buurt van onze woonkernen betrek, de nadelige invloed die deze turbi nes hebben op ons landschap en op de leefbaarheid, dan denk ik dat de gemeenteraad niet anders kan dan nu vasthouden aan de destijds afge sproken 22,5 MW. Dan hebben we aan de gemeentelijke taakstelling voldaan en houden we ons mooie eiland open en gaaf." Klippel wees er verder op dat het ministerie van VROM bezig is om windmolens te concentreren en ge bieden aan te wijzen waar geen mo lens mogen komen. Dat doet ook de natuurvereniging in haar brief. „Dat is kennelijk iets anders dan de vrij kleinschalige projecten waar we in onze gemeente over praten." Hij noemde de oproep van de na tuurvereniging begrijpelijk en pas send binnen het beleid van de ge meente en in de landelijke ontwikkelingen. „Het is beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald." Klippel wilde van b. en w. weten welke afspraken er zijn ge maakt en welke vergunningen er verleend zijn die verder gaan dan de in Sint-Annaland bereikte 15 MW. „Als dat meer is dan de ruimte van 6 MW, is het college van b. en w. naar onze mening buiten zijn boekje gegaan." Klippel kondigde aan dat hij een motie klaar had liggen voor de raadsvergadering van donderdag 19 maart. Daarin staat dat de gemeente niet verder gaat dan de afgesproken 22,5 MW. „Dit betekent dat de plannen van Zeeuwind bij Stavenis se in elk geval geen doorgang kun nen vinden." De meeste fracties, maar ook wet houder K.A. Heijboer. leken verrast door Klippels betoog. PvdA'er Van der Wal voelde er ook wel voor om in ieder geval pas op de plaats te maken. „Is het nog wel zinvol om door te gaan. B. en w. hebben steeds gezegd dat ze niet terug komen, maar nu zien we bijvoorbeeld dat mensen recreëren bij De Grote Nol niet meer veilig vinden. Daar heb ben we in 2003 niet bij stil ge staan." ZIE VERDER PAGINA 3 De onroerende zaakbelasting, rioolheffing en afvalstoffenheffing blij ven in 2010 op hetzelfde niveau gehandhaafd als dit jaar. Ook de grond prijzen voor huizenbouw en industrieterreinen worden bevroren. Het gemeentebestuur wil hiermee inwoners en bedrijven ontzien. Daar naast wordt 3,8 miljoen euro uit de reserves gehaald om tot en met 2012 werken vervroegd uit te voeren. „We hopen dat in 2013 de economische recessie is gestabiliseerd", zegt burgemeester W. Nuis. Hij presenteerde dinsdagavond een aantal voorstellen om de crisis lo kaal te bestrijden met meer werk voor Thoolse bouwvakkers en een vangnet voor inwoners die zonder baan komen. De raadscommissie bestuurszaken bespreekt de plannen donderdagavond 19 maart, waarbij deelnemers aan de recente rondeta felconferentie nog van het spreek recht gebruik kunnen maken. Dins dagavond 31 maart neemt de gemeenteraad een besluit met welke maatregelen de Thoolse economie precies gestimuleerd wordt. Onzekere factor is nog, met welke maatregelen de regering komt en of daardoor de rijksuitkering aan de gemeenten lager uitvalt. B. en w. van Tholen zijn in hun voorstellen echter aan de voorzichtige kant ge bleven. want de 3,8 miljoen euro ex tra kan zonder pijnpunten uit de por temonnee gehaald worden. Er worden geen plannen geschrapt die geen invloed hebben op de werkge legenheid, noch andere bezuinigin gen doorgevoerd. Het college heeft evenmin van de mogelijkheid ge bruik gemaakt om het begrotingste kort tot 5% te laten oplopen om de Thoolse economische motor nog veel meer aan te jagen. In 2010 en 2011 moet er alleen nog naar een dekking gezocht worden voor 150.000 euro. „Dankzij onze behoorlijke financië le positie met goede reserves kun nen we dit voor onze burgers doen", zegt burgemeester Nuis. Hij spreekt over 'problemen verzachten en voorkomen.'Alles van tijdelijke aard, zoals extra inzet van sociale zaken voor mensen zonder werk, wordt gedekt uit de reserves. Blij vende zaken zijn gevonden in de be grotingsruimte. Ook de onderhouds- fondsen worden aangesproken. „We kunnen mindere tijden opvan gen dankzij onze solide financiële basis", zegt wethouder van finan cien K.A. Heijboer. Door de bevrie zing van de belastingen ontvangt hij in 2010 wel 65.000 euro minder on roerende zaakbelasting. Door de te ruglopende (woning)bouw rekent de gemeente ook met 9 ton minder bouwleges. Een meevaller is de lage inflatie en op de begroting van 60 miljoen euro betekent 1% minder inflatie gelijk een voordeel van 6 ton. Voor nieuw beleid is er de komende jaren echter nauwelijks ruimte meer, zodat de in 2010 aantredende nieu we gemeenteraad de eerste twee jaar alleen nog op de winkel kan passen. Pagina 7: Gemeente knipt projec ten voor aannemers. De jaarmarkt is Oud-Vossemeer is gered. Bureau IX* Markten uit Wouw neemt het stokje over van dweilorkest de Lamsöóren. Jaap van der Jagt van de dweilband is blij dat het jaarlijkse evenement op de kalender blijft staan. De Markten gaat ook de braderie in Scherpenisse weer nieuw leven inblazen. Francis van Dijke uit Oud-Vossemeer drumt op eigen nummers in Infinite Mind m Teleurstelling bij WHS na gelijkspel in slotfase Thoolse kinderen strijden om titel beste brugpieper In Oud-Vossemeer had De Lamsóö- ren de stekker uit de organisatie ge trokken omdat er te weinig vrijwilli gers waren. Toen dat bekend werd. heeft het bureau De Markten zich aan gediend om de jaarmarkt voort te zet ten, zegt Van der Jagt. „De afgelopen weken is er overleg geweest tussen het bureau, de wandelsportclub en ons over het overnemen van de jaarmarkt. Dat is positief verlopen. We kunnen nu ook zeggen dat de jaarmarkt op za terdag 11 juli wordt gehouden in sa menwerking met de organisatie van de Zevendorpentocht." De vrijwilligers van de Lamsöóren zullen proberen om het bureau zo veel mogelijk te begeleiden in het or ganiseren van de jaarmarkt. Ze zal als vanouds weer gehouden worden aan de Ring, Raadhuisstraat. Zilver straat en Rooseveltstraat. Die was vorig jaar verlegd omdat de wande laars van de Zevendorpentocht vanuit de nieuwe Vossenkuil vertrekken aan de Bou Kooijmanstraat en niet langer aan de Raadhuisstraat. Ook zal de jaarmarkt uitgebreid wor den met een curiosamarkt. zegt Van der Jagt. „We zijn blij dat we tot een overeenstemming zijn kunnen ko men over de huurprijs van een kraam voor de verenigingen en stichtingen. Die wordt zo laag mogelijk gehou den zodat ze zich weer kunnen pre senteren en zo de kas ook weer wat kunnen aanvullen." In Scherpenisse keert de braderie na zes jaar terug in het dorp. Ook hier is De Markten er bij betrokken. De bra derie was gewoonlijk de eerste van het seizoen in de gemeente. Dat is nu ook weer het geval want het evene ment zal op zaterdag 16 mei plaats vinden. De spoeling van middenstan ders is dun. Het dorp kent slechts enkele winkels. De middenstands vereniging is er opgeheven. De over gebleven ondernemers sloten zich aan bij de middenstandsvereniging Smalstad in Sint-Maartensdijk. EN VERDER... Vissen op paling Pluimpot hangt aan zijden draad Molen De Verwachting heeft nieuwe stelling ALS EEN OUDE EZEL VERLIEFD WORDT KUNNEN ZELFS TIEN PAARDEN HEM NIET TEGENHOUDEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Kraamzorg Voor informatie: Bel: oit} - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Hét laatste nieuws var, de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Itemé Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Tjielp tjielp. De bezoekers van de bieb in Tholen zullen weten dat het boe kenweek is. Naast echte vogeltjes die in hun kooitje tussen de boekenrek ken opgesteld staan, tjilpt een nepvogeltje de voorbij struinende leeslief hebbers toe. Dat past volledig bij het thema, want dat is dit jaar dieren. Onder de titel 'Tjielp, tjielp. De literaire zoo' is gisteren de boekenweek van start gegaan. In de bibliotheek van Tholen werd dat de bezoekers nog eens extra duidelijk gemaakt. Ze kregen kortingsbonnen voor een bezoek aan de dierentuin uitgedeeld van, hoe kan het ook anders, twee dieren. Nee, geen echte dieren. Twee studenten hebben zich voor de gelegenheid in een dierenpak gehesen. Wat ze precies voorstellen, daar zijn ze zelf ook niet hele maal uit. Ze houden het op een eekhoorn en een beer. De jongens maken deel uit van een promotieteam dat gedurende de boekenweek een aantal bibliotheken in het hele land bezoekt om de bonnen uit te delen. In Tholen laten ze ongeveer 200 bonnen achter. Lezers kunnen die ophalen zolang de voorraad strekt, zegt vestigingsleider Wim Otterman. Bibliotheken konden zich via een e-mail bij de vereniging van openbare bibliotheken opgeven voor een bezoek van het promo tieteam. „En wij zijn uitgeloot", vertelt Otterman. De bibliotheek heeft een paar boeken die met het thema te maken hebben, bij el kaar in een kast gezet als voorbeeld. Marianne van der Meer uit Tholen pakt er een boek uit. Het is 'Miauw' van Midas Dekkers. „Het gaat over poezen en dat vind ik leuk. Ik heb al eerder een boek van hem gelezen", vertelt ze. Ook dit boek gaat mee naar huis. De vogelvereniging heeft naast de vogels voor de gelegenheid ook kleurplaten in de bibliotheek achtergelaten. Een paar meisjes maken daar gretig gebruik van. Ze bieden hun tekening aan Otterman aan. Zomaar, voor de lol. Voorafgaand aan de boekenweek, die tot en met 21 maart duurt, heeft de Bibli- Oosterschelde een schrijversfestival gehouden. Daarbij hebben twee schrijvers basisscholen in Tholen bezocht. Rien Broere ging langs bij De Ark in Oud-Vos- semeer. Het Kompas in Anna Jacobapolder, De Schalm in Stavenisse en De Rie- burch in Sint-Maartensdijk. Robbert Jan Swiers bezocht dinsdag De Regenboog in Tholen. Ze vertelden de kinderen hoe een boek tot stand komt. Een meisje neemt schuchter de kortingsbon voor de dierentuin aan in de bibliotheek Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1