Cor Breure bij afscheid van bestuur benoemd tot erevoorzitter zaadtelers Animo natuurtochten wisselt Bijna verdubbeling aantal vogels in jaar Berenklauw bedreigt wilde orchidee in bosje - !f uT Proefveld op A-locatie Natuurclub kijkt kritisch naar plannen Gorishoek Castria steunt Volonfaire j WWV Proefveld al kwart eeuw pijler onder studieclub Eiland Tholen Wilgen Stinkgat te laat geknot Wedstrijd voor brugpiepers Donderdag 5 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Plantenwerkgroep wil maatregelen De grote berenklauw bedreigt de orchideeën in het bosje in de Muyepolder bij Sint-Maartensdijk. Dat zei voorzit ter Wijnand Lammers van de plantenwerkgroep van de natuurvereniging Tholen op de algemene ledenvergade ring. Tijdens een van de uitstapjes bezocht de werkgroep het populierenbosje aan de Kastelijnsweg bij het par keerterrein van 't strandje. Ruige anjer Jachthaven grote ingreep in natuur Oosterschelde De natuurvereniging Tholen gaat de uitbreiding van de recreatie bij Gorishoek kritisch volgen. Dat zei voorzitter Henk Vinkeles Melchers donderdagavond op de algeme ne ledenvergadering in Meulvliet in Tholen op een vraag van Chr. Koopman. Verzilten Tholen deel van IVN Zeeuwse Delta M jVl De studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Eiland Tholen zette op de 25ste jaarvergadering twee bestuurs leden in het zonnetje. Scheidend voorzitter Cor Breure werd benoemd tot erevoorzitter. Daarnaast was er voor Wil Boogaard, bestuurslid van het eerste uur, een ca deau. „De studieclub is heel sterk afhankelijk van jouw inzet en kennis. We achten je hoog en waarderen wat je voor het zaadvak doet", zei secretaris Leen Bijnagte richting de zilveren vice-voorzitter. Vijver Voorlichter De belangstelling voor excursies door de natuur op Tho len wisselt. De tochten door het natuurgebied in de Scherpenissepolder zijn nog niet populair. Hetzelfde geldt voor die in de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. De natte laarzentochten in de Krabbenkreek bij Sint-Anna- land trekt wel veel publiek. Dat blijkt uit het overzicht van Sjak de Koek op de algemene ledenvergadering van de natuurvereniging Tholen. Helft van kosten gedekt door zelfwerkzaamheid Het proefveld van de zaadteeltstudieclub ligt dit jaar weer onderaan de Oude Zeedijk in Sint-Annaland. „Sommigen noemen dit een A-locatie", zei vice-voorzit ter Wil Boogaard, bij wie het veld praktisch in zijn ach tertuin ligt. Deze week wordt het proefveldschema ge maakt. Vogelwerkgroep groeit naar 19 leden De vogelwerkgroep is en blijft de grootste groep actieve vrijwilligers van de natuurvereniging Tholen. Na het op schonen van het ledenbestand waren er maar vijftien le den over maar er kwamen er in de loop van het jaar weer vier bij. Daardoor liep het aantal weer op naar 19 leden. Voorzitter Leonard Ketting van de werkgroep vertelde dat de algemene ledenvergadering in Meulvliet. Nieuw leven De vrijwilligers troffen er een rijk dom aan zeldzame orchideeën aan. Ze worden echter bedreigd door de grote berenklauw die zich steeds verder uitbreidt. Volgens Lammers zou de plant bestreden moeten wor den om de orchideeën te bescher men. ..Dat is gemakkelijk te doen door ze uit te spitten." George Koendcrs vroeg zich af of daarmee de berenklauw niet te kort wordt gedaan, maar volgens Lam mers is de plant voor mensen zelfs gevaarlijk omdat hij huidirritaties kan veroorzaken. „De plant kan het bos helemaal gaan overwoekeren." Voorzitter H. Vinkcles Melchers van de natuurvereniging wees er op dat de berenklauw wel een mooie plant is om te zien maar dat de wilde or chidee een beschermde soort is. „Er is veel voor te zeggen om er wat aan te doen." Ook op andere plaatsen worden de orchideeën bedreigt. Koenders noemde de voormalige schorren bij het gemaal in Tholen. Die verwilde ren volgens hem door de groei van struiken waardoor de orchideeën zullen verdwijnen. Hij vroeg zich af wie de eigenaar van het terrein is. Volgens Vinkeles Melchers is rijks waterstaat eigenaar. De berenklauw groeit ook welig langs het Schelde- Rijnkanaal bij Oud-Vossemeer. Ze belemmeren het zicht op de vogels in het gebied bij het tellen van vo gels. Aan de buitenzijde van de zeedijk bij de Eendenkooi in Anna Jacoba- polder trof de werkgroep ook 'mas saal' orchideeën aan. Het was een van de hokken (een vierkante kilo meter) die de werkgroep op het voorkomen van planten bezocht. De andere was het gebied rond Meul- vliet in Tholen. In beide zoekgebie- den troffen de vier vrijwilligers van de werkgroep 200 verschillende plantjes aan. Lammers noemde dat 'best behoorlijk'. Behalve bij de eendenkooi komen orchideeën ook voor in de Van Haaftenpolder, vlak bij het vogelkijkscherm. Ook de bescherming van de ruige anjer aan de Kettingdijk kwam weer ter sprake. Het blijft een zorgen kindje. Volgens Lammers is er nog maar één plek op Tholen waar het plantje voorkomt. „Er staan nog vijftig plantjes, maar het gaat er niet goed mee omdat ze steeds worden afgemaaid in de bloeitijd. Dat is heel jammer. Het is op één na de grootste locatie in Zeeland.'" Volgens Vinkeles Melchers is er verder overleg nodig met Staatsbos beheer en het waterschap Zeeuwse Eilanden die het maai werk aan de dijken uitbesteedt. In het vereni gingsblad had hij zich in krachtige bewoordingen uitgelaten over het maaibeleid: 'Het waterschap weer in de fout de ruige anjer neerge- knuppeld'. Nu liet hij weten die boude uitspraak wat te willen tem peren. „Het is ingewikkelder geble ken, maar we willen de ruige anjer wel beschermen. Het is een éénjari ge plant. We hebben al toestemming van Staatsbosbeheer om stukken af te plaggen en ze over te planten. Maar het gaat ons er ook om dat mensen begrijpen dat het om een zeldzaam plantje gaat. We hebben ook de stichting Landschapsbeheer Zeeland ingeschakeld. We moeten proberen het op een tactvolle ma nier zien op te lossen. Ik heb er wel een beetje vertrouwen in." Volgens het waterschap Zeeuwse Eilanden zijn er twee eigenaren van de Kettingdijk. Dat liet Chr. Koop man na de vergadering aan Henk Vinkeles Melchers weten nadat hij navraag had gedaan. De rijbaan met een smalle wegberm is van het wa terschap. Het gehele talud van Staatsbosbeheer. De ruige anjer groeit langs een afrit, dus de grond van Staatsbosbeheer. Door derden wordt langs de afrit gemaaid maar het er is niet duidelijk door wie. Koopman was er als voorzitter van Scaldis Naturalis en als lid van het algemeen bestuur van het water schap. Hij was benieuwd of de na tuurvereniging ook aan de bel gaat trekken over de plannen bij Sint- Maartensdijk en Scherpenisse om dat ze dat ook gedaan heeft voor de plannen van de uitbreiding van de Speelmansplaten aan de Oesterdam. Volgens de voorzitter is het nog niet zo ver. De uitbreiding van recreatie terrein De Pluimpot in de Geertrui- dapolder leek hem aanvankelijk wel gunstig omdat het besloten ligt tus sen dijken. Hij wees er op dat het van belang is voor de impuls van de beide dorpen. De gemeente heeft zich verplicht zich extra in te span nen als compensatie voor het ver trek van het gemeentehuis. „In het project zit ook een plan voor een jachthaven in de Oosterschelde. Daar is al ernstige twijfel over uit gesproken. Het is ook maar de vraag of ze dat kunnen bereiken. Je hebt er met eb en vloed te maken. Het is een grote ingreep in de natuur van de Oosterschelde. Daar zullen ze niet zo gemakkelijk ja op zeggen. De provincie heeft er al de rem op gezet. Ze wil eerst bekijken wat wel en niet kan." Vinkeles Melchers noemde ook de visie op de Pluimpot en de Geer- truidapolder van twee leden van de natuurvereniging, Rob van der Laan en Gerard Westerweel, die een ad viesbureau zijn begonnen. Zij stel den een rapport op over het verzil ten van de Pluimpot, met onder meer de mogelijkheid om er een jachthaven in te maken op de plek van de sportvelden. Daar zouden ook huizen gebouwd kunnen wor den. Vinkeles Melchers was van mening dat zij de natuurwaarden van het plan in de Geertruidapolder ondersteunen. „We moeten de situ atie kritisch bekijken. Het overleg orgaan nationaal park Oosterschel de is vele malen sterker in dit geheel." George Koenders wees er op dat het bureau Salix van Van der Laan en Westerweel vooral bedoeld is om zout water in De Pluimpot te laten. De voorzitter antwoordde dat hij al leen mondeling op de hoogte was gesteld van de visie, maar niet de stukken had gezien. Om de voorlichting over natuur en milieu meer handen en voeten te geven is sinds eind januari de IVN Zeeuwse Delta opgericht. Daarin zijn natuurclubs uit Tholen, de Bevelanden en Schouwen-Duive- land vertegenwoordigd. Dat deel de voorzitter H. Vinkeles Mel chers van de natuurvereniging Tholen donderdagavond mee op de algemene ledenvergadering in Meulvliet. Namens de natuurvereniging Tho len zijn Louis Sauter en George Koenders uit Tholen en Ronald van Tilborg uit Sint-Maartensdijk lid van de werkgroep Tholen van de vereniging voor natuur en mi lieueducatie. Er is één kernbe- stuur. Sauter is voorzitter van de werkgroep Tholen. Volgens Vinke les Melchers lijkt het er even op dat er twee verenigingen actief worden op Tholen, maar ze zullen elkaar niet beconcurreren, zei hij. „We gaan elkaar juist versterken. Hier is sprake van een win-winsi- tuatie." De natuurvereniging gaat ook samenwerken met de gemeen te Bergen op Zoom als het gaat om het inventariseren van de plan tensoorten. IVN is van oudsher sterk in het opleiden van natuurgidsen. Koen ders benadrukte dat. „IVN is voor wat de educatieve kant betreft de bakermat. Het is echt een toege voegde waarde. Door de samen werking zullen we er sterker uit komen." De vereniging wordt ook betrok ken bij het natuur- en milieuedu catie die de gemeente op gaat star ten voor de leerlingen van de basisscholen. Castria Wonen heeft het geld dat ze afgelopen jaar heeft uitgespaard met het niet laten drukken en versturen van kerstkaarten, geschonken aan de stichting Volonfaire. De 500 euro is overhandigd aan de Smerdiekse Anneloes Oudesluijs die het heeft meegenomen naar Burkina Faso. Zij ondersteund voor een aantal maan den het werk van Harmke Mulders uit Tholen en diens man Raphael Zongo voor de stichting. De 22-jari- ge Anneloes heeft via een e-mail in de Castria Bode uitleg gegeven over haar missie in het Afrikaanse land. Na afloop van haar reis schrijft ze haar ervaringen in het blad van de woonstichting en vertelt ze waar het geld aan besteed is. Anneloes be schrijft ook regelmatig haar avontu ren in deze krant. I I Het bestuur van de jubilerende studieclub. Erevoorzitter Cor Breure (met oorkonde) wordt omringd door v.l.n.r. Rinus Gunter. Leen Bijnagte, Arjen Knuist, Wil Boogaard, Peter de Visser, Adrie Boogaard, Rien den Engelsman en Bram van Iwaarden. De jaarvergadering, donderdag in De Wellevaete, stond helemaal in het teken van het jubileum, hoewel de vereniging in de loop van 1983 is opgericht en er dus inmiddels 26 jaar heeft opzitten. Maar het eerste proefveld - de voornaamste activi teit van de club - is pas het volgend voorjaar ingezaaid. Een groep Sint-Annalandse zaad telers uit de gelederen van de Tuinbouwstudieclub gaf destijds de aanzet, zei Breure in zijn openings woord. Hij schetste de veranderin gen die zich in een kwart eeuw ook bij de zaadteeltstudieclub voorde den: „Van schrijfhaak naar hoek- spiegel, van een Thilot handma chientje naar een pneumaat, van de lange schrepel naar borstelmachines en schoffelbalken op gps. En niet te vergeten de ontwikkeling van de chemische onkruidbestrijding. Wat betreft dat laatste, daar heeft de stu dieclub zeker haar steentje aan bij gedragen. Mede door de resultaten uit ons onderzoek is het mogelijk gebleven om rendabel zaad te te len", aldus de vertrekkende voorzit ter. Breure werkte het huishoudelijk ge deelte binnen een half uur af. Nie mand van de aanwezigen had bij enig agendapunt iets op te merken. Bestuurslid Arjen Knuist werd bij acclamatie herkozen en Bram Heij- boer uit Scherpenisse (werkzaam bij Sahin zaden) eveneens bij acclama tie gekozen in de vacature Breure. In de kascommissie nam J. de Rijke de plaats in van A. Wisse. De uitga ven van de studieclub beliepen afge lopen jaar ruim 6400 euro en er was een batig saldo van 89 euro. De vertrekkende voorzitter werd door vice-voorzitter Boogaard gety peerd als iemand die niet opvalt. maar er altijd is. Breure was twintig jaar bestuurslid, waarvan zestien jaar voorzitter als opvolger van Leen Hage. Zijn inbreng was met name het doorvoeren van een stuk mechanisatie. Daarnaast was hij ja renlang waarnemer. Boogaard had uitgerekend dat Breure in de afgelo pen periode 150.000 keer een waar de toegekend heeft aan een proef- veldje. Hij noemde verder de prima onderlinge verhoudingen in het be stuur. dat bij Rien den Engelsman een vast vergaderstek heeft. En be sloot met de mededeling dat Breure - in navolging van zijn voorganger - tot erevoorzitter werd benoemd. „Met de verplichting het bestuur te adviseren." Naast een oorkonde en een attentie, was er van het bestuur een ludiek cadeautje: een 'eerste dag enveloppe' met de portretten van de bestuursleden als postzegels. Want Breure heeft filatelie als hob by. Hij was verrast, en dankbaar voor de hulde. Datzelfde gold Boogaard, die even later op zijn beurt in het zonnetje werd gezet. „Je zit vanaf het begin in het be stuur en de studieclub is heel sterk afhankelijk van jouw inzet, ervaring en kennis. We achten je hoog en waarderen wat je voor het zaadvak doet", zei secretaris Bijnagte. Om dat Boogaard nogal eens bij de vij ver achter zijn huis zit te mijmeren, kreeg hij een rieten stoel. Voor de dames Breure en Boogaard waren er bloemen. Naast de leden waren nogal wat an dere genodigden op de feestelijke vergadering aanwezig. Zoals ge meentebestuurders, vertegenwoor digers van ZLTO, veiling, proef- boerderijen, zaadfirma's en spon sors. Breure verwelkomde ook Ma rian Vlaswinkel, die vanuit de PPO (praktijkonderzoek voor plant en omgeving) al dertien jaar het proef veld begeleidt. Adrie Albrechtse van de proefboerderij Rusthoeve ver zorgt al 25 jaar het spuiten van het proefveld. Hij keek in korte toe spraak terug. „Ik ben na al die jaren eindelijk een beetje aan de mannen gewend. Ik merk dat het een hechte club is. En harde werkers, daar houd ik wel van", aldus Albrechtse. Een jubileum is een moment voor een terugblik en die ontbrak dan ook niet. Uit Bijnagtes verhaal bleek, dat de studieclub in feite is opgericht omdat er een aanspreek punt moest zijn voor een voorlichter voor de zaadteelt. Voor zo'n voor lichter maakte men zich begin jaren tachtig sterk vanuit de tuinbouwstu dieclub en de ZLM. Het eerste be stuur werd gevormd door voorzitter L. Hage, secretaris C. Koppenhol en de leden W. Boogaard, J. Fase, P. Paape en A. Wessels. Met ingang van 1 januari 1984 was de heer K. In de Scherpenissepolder bij het Boezemgat is personeel van aannemer Damsteeg uit Meerkerk in opdracht van Staatsbosbeheer bezig met het maken van een vogelkijkhut. Vorig jaar gingen alle negen geplan de natte laarzentochten door. Bo vendien werden er drie extra toch ten gehouden die via de streek VVV waren geboekt. In totaal liepen er 198 mensen over de schorren en slikken van de Krabbenkreek. Dat waren er 26 meer dan in 2007. Voor de tochten in de Pluimpot was minder belangstelling. Er stonden er zes op het programma; twee gingen er niet door omdat er geen deelne mers waren. Ook waren er twee tochten met één deelnemer. „Jam mer", zei De Koek. In totaal waren er slecht dertien deelnemers. In 2007 waren het er 69 dankzij de deelname van een grote groep. In de Scherpenissepolder is het voet pad klaar. Ook wordt momenteel ge werkt aan het plaatsen van vogel- kijkschermen. Er waren tien tochten gepland, drie werden er afgelast bij gebrek aan deelnemers. In totaal werden er 61 bezoekers rondgeleid. Dat waren er 27 meer dan in 2007. Volgens De Koek zijn de excursies in de Scherpenissepolders meer vo- gelkijktochten. Ze vinden alleen plaats in juli en augustus. Op dit moment wordt de laatste hand ge legd aan een aantal uitkijkpunten van Staatsbosbeheer langs de Scher penissepolder. Het gaat om de de finitieve inrichting van het gebied. Op drie plaatsen komen er aan de rand voorzieningen voor bezoekers. Er is al een wandelpad aangelegd door een gedeelte van het gebied. Bij de Schelphoek is een kijk- en in formatiepunt gemaakt, aan de Plat- teweg (bij het Boezemgat) is een cirkelvorige vogelkijkhut gemaakt, aan de Gatweg bij Tuttelhoek is een informatiepunt aangelegd. Het is een cirkelvormig plateau dat in de oprit naar de dijkovergang is ge maakt. Aannemer Damsteeg uit Meerkerk voert het werk uit. Het to tale project kost ongeveer 15.000 euro en wordt betaald met geld uit een Europese en een provinciale pot, aangevuld met geld van het Na tionaal Park Oosterschelde en Staatsbosbeheer. Bij de Schakerloopolder in Tholen is de laatste hand gelegd aan het zo geheten infoplein. Er is een infor matiezuil van het nationaal park Oosterschelde geplaatst. Er stond al een luisterpaal en een verrekijker. Voor de fietsexcursies van natuur vereniging is de animo wisselend. Er zijn er drie geweest. „Met 18, 8 en 32 deelnemers mogen we niet mopperen. Het blijkt dat voor deze excursie het weer een grote rol speelt en zal blijven spelen." Met 58 deelnemers waren het er 23 meer dan in 2007. Het veld waarop de studieclub haar proeven doet, ligt regelmatig op verschillende plaatsen in de buurt van Sint-Annaland. Het biedt, door het inzaaien van veel verschillende gewassen, altijd een kleurige aan blik. En daar genieten de mensen van die er langs komen. Ligt het veld langs de provinciale weg, zo als dit keer weer het geval is, dan springt het des te meer in het oog. Toenmalig secretaris Cor Koppen- hol introduceerde in 1989 de assor- timentstuin op een deel van het proefveld. Het doel was om de bloemzaadteelt meer bekendheid te geven. Het organiseren van open dagen slaat nog steeds aan; heel veel mensen komen dan een kijkje nemen en plukken een boeket. Af gelopen jaar kon de open dag niet doorgaan omdat het gewas verre gend was. 'Als we bezoekers uit nodigen, willen we wel wat moois laten zijn', schrijft secretaris Leen Schik - donderdag op de bijeen komst in De Wellevaete aanwezig, net als de latere voorlichter J. Wals - voor een dag in de week als voor lichter beschikbaar. Bijnagte schet ste hoe, toen er geen onderzoeker voor de proeven beschikbaar was, de studieclub het allemaal zelf ter hand nam. „Dat was nooit eerder vertoond." Toen in de jaren negentig de voorlichting geprivatiseerd werd en er voor alles betaald moest wor den, ging bestuurslid Wil Boogaard de excursies voor de leden leiden. Het proefveld is altijd de pijler van de vereniging geweest, zei Bijnagte. In 1989 kwam toenmalig secretaris Koppenhol met het idee om er een assortimentstuin aan te leggen. Sindsdien zijn er open dagen gehou den en de belangstelling daarvoor is groot. Ook de Thoolse open tuinda gen kwamen hieruit voort. De ver anderingen in het bestuur, fusie met een Walcherse telersgroep in 2004. het passeerde allemaal de revue. Werd Tholen in 1963 nog niet ge noemd als zaadteeltgebied, in 1971 lag er tien hectare bloemzaad en twaalf jaar later 285 hectare. Sinds dien is de teelt onder druk komen te staan en het areaal behoorlijk afge nomen. „Maar we zijn hier nog steeds in staat om zaad te telen", besloot Leen Bijnagte zijn verhaal. Wil Boogaard toonde vervolgens foto- en filmbeelden over de Thool se bloemenvelden, werk op het proefveld van de studieclub en ex cursies. Bijnagte daarover in zijn jaarver slag. Voor het doen van onderzoek op het proefveld kan de studieclub de komende vier jaar weer op een fi nanciële bijdrage van het product schap tuinbouw rekenen, deelde Boogaard mee op de jaarvergade ring. Hij lichtte toe dat ongeveer een derde van de kosten wordt ge dekt uit subsidies, de helft wordt door zelfwerkzaamheid gereali seerd en het restant komt van spon sors en uit de contributie van de le den. Een aantal wilgen langs het Stink gat in Oud-Vossemeer zijn vorig jaar buiten het toegelaten knotsei- zoen van hun takken ontdaan. Dat vertelde voorzitter Flip van Damme van de natuurvereniging Tholen op de algemene ledenvergadering. Hem kwam eind maar ter ore dat er nog geknot werd terwijl het seizoen om de bomen te snoeien volgens de flora en faunawet op 15 maart af loopt. „De mensen die daar bezig waren, dachten dat het mocht omdat het project onder de regie van Staatsbosbeheer viel. Ik heb ze dui delijke kunnen maken dat ze deson danks zwaar in overtreding waren. Zeker omdat ze nagelaten hadden een aantal noodzakelijke stappen te nemen om een uitzondering te ma ken. Ook wisten ze niet wie in het geval van handhaving voor de kos ten zou opdraaien. Ze zijn dan ook onmiddellijk gestopt." In totaal was de werkgroep negen dagen actief met knollen. Eén dag werd besteed aan versnipperen van het hout en het opruimen van de takken. Er zijn 96 bomen geknot. De gemiddelde bezetting was negen personen. „Over de productiviteit praten we niet. We zijn tenslotte vrijwilligers." De werkgroep knotte bomen aan de Eerste Dijk in Sint-Maartensdijk ('hopeloos steil'), aan de Randweg in Poortvliet, aan de Oudelandse- dijk in Tholen en aan de Geulse Weel in Stavenisse. Daar zagen de vrijwilligers wel af, want op 13 de cember vroor het twee graden en stond er windkracht zeven. „Het was niet te doen. Het leek wel min 80 graden. We zijn er vroeg ge stopt." In december was de groep actief bij het tellen van vogels op twintig plek ken op Tholen en Sint-Philipsland ge durende vijf minuten. De zogeheten P.T.T.-telling, punt transect telling. De vogelaars telden 59 soorten en ruim 13.000 vogels. „Het was onze beste telling sinds 1991. Zoveel vogels heb ben we al in jaren niet gezien. Bijna een verdubbeling van het aantal van 2007." Ketting kon het niet goed ver klaren, zei hij, maar Kees Luijster- burg zei droogjes dat er gewoon goed gekeken was. Ketting: „Het kan ver schillende oorzaken hebben. Het was hoog water op dat moment, er zaten meer vogels landinwaarts. De vorst- grens was verschoven. Sommige vo gels onder andere de kievit trekken net voor de vorstgrens uit. De vogels uit Scandinavië zakken dan af. Het is met het tellen van vogels steeds an ders. Echt een duidelijke verklaring heb ik niet. Ik denk aan een samen spel van factoren." Het roofvogelon- derzoek leverde wat minder resultaten op dan het jaar daarvoor. Dat geldt volgens Ketting vooral voor de toren valk. Werden er in 2007 nog 69 jon gen geteld, vorig jaren waren het er 57, twaalf minder. Er was weinig aan bod van voedsel voor de roofvogels. „De muizenstand is hier sterk ge daald, maar in Friesland heeft de to renvalk het juist heel goed gedaan." De buizerd heeft het met een aantal paren minder dan in 2007 toch goed gedaan. Er zijn meer jongen grootge bracht. De bruine kiekendief had vo rig jaar twaalf nesten met 28 jongen, in 2007 waren er dertien nesten met 31 jongen. Voor het in kaart brengen van sper wers en boomvalken is het voor de vogelwerkgroep lastiger. Ze zijn moeilijker te vinden of hun nesten zijn lastig te bereiken. „De aantallen verschillen te veel om er een goed beeld van te geven. We weten wel waar ze leven, maar hun nestplaatsen vinden is een ander verhaal. Vooral de boomvalk gaat pas alarm slaan als hij als een eindje van het nest is. Een sperwer kan van hoog tot laag broe den." Van de kerkuil heeft Ketting nog geen gegevens. In juli en augustus werden er ook weer huiszwaluwen en oeverzwalu wen geteld. Het aantal huiszwaluwen bleef gelijk, maar het aantal oever zwaluwen was volgens Ketting veel minder. Dat kwam doordat er een groot zanddepot aan de Brabantse kant van het Schelde-Rijnkanaal bij de Slaakburg verdween. De oever zwaluwen werden daar al enkele jaren door de werkgroep geteld. Om toch weer broedgelegenheid te maken heeft de stichting landschapsbeheer Zeeland een aantal wanden voor de oeverzwaluw opgeknapt. In oktober en november werden ook steltlopers geteld zoals kieviet, ture luur en scholekster. De gegevens daarover zijn nog niet bekend. Twee keer is er gekeken naar alle steltlo pers. Die telling wordt één keer in de vijf jaar gedaan. De gegevens worden verwerkt door vereniging Sovon vo- gelonderzoek Nederland. Volgens Ketting staat de werkgroep bol van de activiteiten. In het voorjaar wordt nieuw leven geblazen in het on derzoek naar broedplaatsen van vo gels. De werkgroep gaat een aantal keren op stap om te kijken waar wel ke vogels nestelen. „Meerdere men sen blijken enthousiast te zijn, dus wordt het wat groter opgezet. Het wordt ook op terreinen van Staatsbos beheer gedaan." Een dergelijk onder zoek wordt overigens al enkele jaren gedaan in de Scherpenissepolder en de Pluimpot. Het evenementencomité Smalstad or ganiseert zaterdag in samenwerking met de EHBO, Connexxion en de middelbare scholen voor de vierde keer het brugpieperkampioenschap. Het kampioenschap wordt van 14 tot 17 uur gehouden in de sportzaal van Haestinge en is bedoeld voor de kin deren uit groep 8 van de dorpen Sint- Maartensdijk, Scherpenisse. Poort vliet en Stavenisse. De wedstrijd heeft te maken met de overgang van de basisschot)! naar het voortgezet onderwijs. De kinderen laten door middel van spelletjes, zoals fietsban den wisselen en boeken kaften, zien wie er de beste brugpieper is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7