'Hier wordt het geld goed besteed' Hervormde Gemeente Scherpenisse investeert in opknappen kerkinterieur Verburgh Ik wil dat iedereen weet dat de film er aan komt Gift 2500 euro voor Annewas van gebroeders De Korte Nog 68 mille nodig van totale restauratiekosten 4,5 ton f Laat de boeren maar dorsen Borstvoeding voor peuters MultiMedia producten van Bose Donderdag 5 niaart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Simon en Rinus de Korte uit Tholen hebben de gehandi- captenopvang Annewas in Sint-Annaland blij gemaakt met een gift van 2500 euro. De broers, die samen met nog twee broers een handels- en transportmaatschappij in de binnenvaart hebben, zijn onlangs met pensioen ge gaan en wilden ter gelegenheid daarvan iets voor het goede doel doen. Vestigingshoofd Wilma van Beek van 't Gors, waarvan de Annewas onderdeel is, verwelkomde de mannen vrijdag samen met de bewoners en enkele medewerkers. Er stond koffie met door cliënte Dianne Hage gebakken appeltaart voor hen klaar, om ze te be danken. Deltawerken Beweging Steigers bepalen momenteel het beeld in de kerk van de Hervormde Gemeente in Scherpenisse. Het interieur van het vijftiende eeuwse gebouw wordt grondig onder han den genomen. Een karwei dat zes maanden gaat duren. In de tussentijd wordt voor de kerkdiensten uitgeweken naar het verenigingsgebouw De Hoeksteen. Om alle kos ten te dekken moet nog een kleine 68 mille worden ge vonden. Stucwerk Muurankers Schorsing Noad VVD vreest minder werk Betho-personeel Gulle gevers Simon en Rinus de Korte zitten temidden van Annewashewoners Bram Steenpoorte, Jannie Hoogerwerf en Dianne Hage. Een zus was gehandicapt en daar om was de keuze om een bedrag Simon en Rinus komen uit een ge zin van in totaal zeven kinderen. aan de gehandicaptenzorg te schenken, gauw gemaakt. Ze zijn samen met Bap Leunis, de vader van Annewasbewoonster Jac queline, langs allerlei instellingen op het eiland gegaan. „Daarna hebben we voor de Anne was gekozen, natuurlijk enigszins beïnvloed door Bap", lachen ze. „Maar hier voelt het goed", zegt Simon. „De gehandicaptenzorg is een sector waar het geld niet met bakken binnenkomt, dus dan weet je dat het goed besteed wordt als je hier iets voor doet." Van Beek legt uit dat er geld is voor zorg, maar dat er geen geld binnenkomt voor extra dingen. Zo is een paar jaar geleden de Annewas ver bouwd. „Het was eerst een gezins vervangend tehuis en nu heeft elke bewoner een eigen appartement. Maar er waren niet genoeg zonwe ringen. We hebben de sereens die er hin gen gerenoveerd en voor daar waar ze niet hingen, hebben we nieuwe gekocht. Dat heeft behoor lijk wat gekost en daarom zijn we heel blij met de gift van deze man nen." Bewoner Bram Steenpoorte vertelt dat het bij hem 's zomers zo warm werd, dat hij overdag met de gordijnen dicht zat. Dat hoeft met zijn nieuwe zonnescherm niet meer. VERVOLG VAN DE STORM Volgens Eva heeft het meer met ge loof te maken. „Volgens streng ge lovigen mag tv-kijken en film kij ken niet van God. Er wordt ook wel gezegd dat het open wonden raakt, maar ik denk dat het daar niet mee te maken heeft, al weet ik het niet zeker. Er wordt ook wel gezegd dat de film een vermaak is van het leed dat de mensen heeft getroffen. Van de Tweede Wereldoorlog zijn al honderden films gemaakt. Dat is vergelijkbaar. Alleen is de Ramp nog nooit verfilmd." De film kan volgens haar bijdragen aan het be grip voor het leed dat mensen treft bij dergelijke natuurrampen. Eva vindt het juist een goede zaak dat er op deze manier aandacht voor de Ramp komt. In haar eigen ken nissenkring blijkt dat haar leeftijds genoten niet veel over de dramati sche gebeurtenis weten, zegt ze. „De meesten hebben wel van de Deltawerken gehoord. Ik denk dat de interesse er niet zo is omdat de Ramp bij hen niet bekend is. Daar om is het wel belangrijk om ze te in teresseren voor de film." Eva heeft de indruk dat de kennis over de Ramp op de middelbare scholen be perkt blijft tot een hoofdstukje in de geschiedenis. „Maar ouderen boven de vijftig jaar ervaren het water nog steeds als een bedreiging voor het land. Maar dat wil niet zeggen dat ouderen ook sneller naar de film zullen gaan." Voor Nederlandse begrippen is het met een budget van 6,2 miljoen euro een dure film van regisseur Ben Sombogaart. Het is Universal Pictu res er dan ook veel aan gelegen de bioscoopfilm tot een kassucces te maken. Eva vindt het leuk om een steentje bij te dragen aan het bekend maken van de film. „Ik wil dat ie dereen weet dat de film er aan komt. Er worden steeds andere folders ge maakt. Het is al een keer onderwerp geweest bij het tv-programma De wereld draait door van Matthijs van Nieuwkerk. Het is heel belangrijk dat er steeds aandacht voor is. Er wordt nu gewerkt aan een trailer, een klein stukje film dat vertoont wordt voordat de echte film uit komt. Die is heel belangrijk. Er ko men veel special effects in voor. Jongeren gaan misschien wel eerder naar de bioscoop als ze de trailer hebben. Als ze bijvoorbeeld in de enquête nee zeggen op de vraag of ze De Storm gaan bekijken, zeggen ze wellicht ja als ze de trailer heb ben gezien." De film bevat volgens Eva voldoen de elementen om kijkers te trekken. „Dat de jonge vrouw een kind kwijtraakt is dramatisch. Maar in de ellende ontstaat ook een romance tussen de twee jonge mensen. Dat is van alle tijden. Het is ook spannend omdat ze samen een zoektocht be ginnen. Ik verwacht dat de film een succes wordt. Het is een tweede Zwartboek, de film over de oorlog van Paul Verhoeven die ook een succes is geworden. De beelden die ik heb gezien, zijn veelbelovend. Toch moet je het maar afwachten want recensies op de film zijn ook belangrijk." Er komt volgens de studente dan ook een grote marketingscampagne. Zo is ze bezig met benaderen van promotiepartners om de film verder onder de aandacht te brengen. Mo gelijk met Zeeuwse producten. Zo komt er een 'stormparaplu', speci aal voor de film gemaakt als promo tiemateriaal. Er worden steeds ande re posters gemaakt die landelijk worden verspreid. Ook degene die de enquête invullen maken kans op een prijsje, namelijk de 'enige echte De Storm paraplu tegen weer en wind'. Mogelijk wordt ook op een andere manier de film gepromoot, zegt ze. „Door bijvoorbeeld een Stormdag te organiseren waar red dingsbrigades aan meedoen." Zelf houdt ze van verschillende genres: oorlog-, animatie-, kome die- en romantische films, „Ik kijk wekelijks films in de bioscoopzaal van Universal Pictures. Er worden elke week andere films vertoond. De laatste film die ik gezien heb was The curious case of Benjamin Button van David Fincher met Brad Pitt die een man speelt die oud geboren is en steeds jonger wordt. Dat was in Tuschinksy. Ik heb geen favoriete film, maar ik heb laatste Requiem for a dream van Darran Aronofsky over de le vens van drugsgebruikers in Ame rika gezien. Die is bij mij erg blij ven hangen." Wat Nederlandse films betreft noemt ze Nachtrit van Dana Nechu- stan over een jonge taxichauffeur in Amsterdam die in een crimineel netwerk terechtkomt, Simon van Eddy Terstal I en TBS van Pieter Kuijpers met Theo Maassen in de hoofdrol. Goede acteurs vindt ze Robert de Niro, Morgan Freeman en Jack Nicholson. Eva hoopt eind mei haar scriptie met de resultaten van de enquête klaar te hebben. Of ze na haar oplei ding verder gaat met wat ze nu doet, weet ze nog niet. „Ik zit nu de hele dag op kantoor. Ik zou ook wel eens op de set van een film willen helpen bij de draaidagen. Dan ben je wat meer in beweging, maar ik vind het wel leuk om De Storm in de mark te zetten." Wie de enquête in wil vul len kan terecht op www.universalpictures.nl/bio- scoop/data/storm/enquete.doc Het opknappen van de buitenkant van de kerk kwam in 2007 gereed en daarmee was een tienjarig on derhoudsplan gerealiseerd, vertelt kerkrentmeester Jaap Suurland. „Tegen het einde van dat jaar kwam er de mogelijkheid om een rijkssubsidie aan te vragen voor het aanpakken van achterstanden. Voor 1 januari 2008 moest de aan vraag ingediend zijn. Wij hadden al jaren een plan gereed liggen, dat hoefden we slechts te actualise ren", licht Suurland toe. De kosten ervan beliepen zo'n 446.000 euro. In juni kwam het bericht dat Scherpenisse voor een bijdrage in aanmerking kwam. Rijk en provin cie legden samen 292.000 euro op tafel, de Hervormde Gemeente had in het eigen onderhoudsfonds 40 mille beschikbaar. Er resteert een tekort van 114.000 euro. „We hebben een aantal fond sen aangeschreven met het verzoek om een bijdrage", zegt Suurland die in het college van kerkrentmeesters het aanspreekpunt is voor de restau ratie. Er is een speciale brochure voor samengesteld. Hij meldt dat in middels drie toezeggingen zijn ont vangen, voor een totaalbedrag van 46.250 euro (25 mille, 20 mille en 1250 euro). Dat betekent dat nog 67.800 euro nodig is. Een eerste aanzet daarvoor moet komen van een grote verkoping die de kerkelij ke gemeente op 9 mei gaat organi seren. Verder wil men een aantal werkzaamheden in eigen beheer uit voeren. Het stucwerk op de muren en de kapconstructie van het middenschip zijn de belangrijkste elementen van de opknapbeurt. Suurland legt uit dat de slechte stukken van het stuc werk worden vervangen. Door de invloed van zout dat in de muren is getrokken, laat het stucwerk op plekken los. Dat is al jaren aan de gang, en is vaak provisorisch her steld wat een rommelig aanzicht geeft. Nu worden de slechte delen afgekapt en gerepareerd, en vervol gens worden de muren behandeld met een zoutwerende muurverf. „De muren zijn op zoutbelasting be monsterd, waarna is uitgekeken naar een geschikte mortel om voor het herstel te gebruiken." In de kap moeten enkele stukken van de draagbalken hoognodig worden ver vangen, een reparatie die met be hulp van kunststof wordt gedaan. Verder worden in de kap van zowel het middenschip als de zijbeuken goede loopbruggen gemaakt ten be hoeve van de inspecteurs van de Monumentenwacht. Wie via de toreningang de kerk bin nen stapt, loopt door een met spaan plaat afgetimmerde ruimte. Achter de platen is een gedeelte opgeslagen van de kerkbanken, de rest staat in de consistorie. De bochten langs de muren zijn blijven staan, en even eens afgetimmerd. Hetzelfde geldt voor de preekstoel en het klankbord ervan, die van de muur losgehaald moesten worden. Een 'megaklus' was volgens Suurland het stofvrij inpakken van het 102 jaar oude Ver- meulen-orgel. De kerkrentmeester somt de verpakking op: eerst plastic dat werd afgeplakt, dan zeilen, ver volgens een houten omkisting, op nieuw plastic en ten slotte zeilen, al lebei ook weer goed afgeplakt. Met de voorbereidingen is in de tweede week van januari begonnen. „Vrij willigers hebben de kussens uit de banken gehaald en alle spullen uit de kerk opgeborgen." Half februari zijn de mensen van aannemingsbedrijf J. van de Linde uit Goes met het hakken begonnen. Daarbij is men tegen de eerste te genvaller aangelopen. „In de bin nenmuren zitten muurankers, ooit bedoeld om er boogconstructies aan te bevestigen verbonden met elk van de zes pilaren. De ankers blijken he lemaal geroest te zijn, waardoor ze uitzetten en in de baksteen gaan werken." Eén zo'n muuranker is er inmiddels uitgehaald en daarvoor moesten heel wat stenen uitgekapt worden. Het is van een indrukwek kend formaat. „We moeten nog be slissen wat we ermee doen. Maar de ankers hebben in ieder geval geen functie." Een aantal onderhoudszaken komen niet voor subsidiëring in aanmer king, maar worden tegelijk met de restauratie aangepakt. Zo worden de banken geschilderd en wordt de zonwering vernieuwd. Ook moeten beide antieke koperen kroonluchters nodig worden schoongemaakt. On derhoud aan het orgel staat even eens op het programma. Als dit allemaal achter de rug is, staat de kerk van Scherpenisse er weer pico bello bij. Dat geldt niet voor de toren, die eigendom is van de burgerlijke gemeente. Ook daar-1 van laat binnen het stucwerk los, en buiten is het metselwerk niet best meer. Suurland: „Een heel contrast met de kerk, en dat is jammer. We hopen dat de gemeente daarom werk wil maken van het restaureren van de toren." De kerkrentmeester geeft aan dat het een beeldbepalend gebouw in het dorp betreft. Hij spreekt daarom van 'dorpskerk', wat ook vermeld staat op de brochu re en op het bord dat wegens de res tauratie bij de ingang staat. Kerkrentmeester Jaap Suurland met één van de ankers bij de muur waar dit uitgekapt is. Stemmen van lezers Dit is één van de posters die voor de film is gemaakt. In de Eendrachtbode van 26 febru ari geeft H.J. ten Cate aan dat de schade die ganzen aanrichten aan de gewassen van de Thoolse boeren, steeds erger wordt. De meest getrof fen gewassen zijn gras(zaad) en wintertarwe. Ten Cate pleit daarom geheel terecht voor meer schadever goeding. Wintertarwe is een gewas met marginale financiële opbreng sten en als je daar ganzenschade in hebt, dekt de opbrengst de teeltkos- ten niet meer. Wie schetst mijn verbazing als ik in het verslag van de ZLTO-jaarverga- dering, elders in dezelfde krant, lees dat voorzitter J. de Jager schermt met bedragen van meer dan 100.000 euro aangaande de tarwe-opbreng- sten. Aannemende dat de afdelings voorzitter van de boerenbelangen- organisatie van Tholen en Sint- Philipsland zonder willekeur is en spreekt namens zijn achterban, dan ga ik ervan uit dat hij getallen voor beelden neemt die algemeen in het Thoolse en Fluplandse gelden. De Jager spreekt vervolgens over Thoolse akkerbouwers die in janu ari 2008 nog 500.000 kilogram tar we hebben zitten en die voor 125.000 euro te gelde maken. Nu vraag ik me hardop af, is dat de ge middelde boer hier of in Nederland? Wellicht zijn de nullen wat gaan dansen, zoals er in bestuurlijke krin gen wel meer met cijfers wordt ge goocheld. Of werd er Polen be doeld? Een kleine verspreking is gauw gemaakt, zeker tijdens een lange vergadering kan de aandacht wel eens verslappen. Ik neem ten minste aan dat het iets dergelijks be trof en dat hij niet per abuis voor zichzelf sprak. Maar dat kan ik wer kelijk niet geloven van een onafhan kelijk bestuurder pur sang. Nu ja, dit alles in overweging ne mende, denk ik alszijnde boer, bur ger en buitenlui: vergoedingen voor ganzenschade? Als de Thoolse en Fluplandse boer zonder vergoedin gen al 125.000 euro voor zijn tarwe oogst ontvangt, zal het met die schade ook wel meevallen. Dat is ruim 10.000 euro per maand, onge veer 5 x Jan Modaal! Het zal wel loslopen met die graanboeren op Tholen en Sint-Philipsland. Om over de imago-frage door de ZLTO nog maar te zwijgen. Nee, laat de boeren maar dorsen. Leo Geluk. Lageweg 9, Sint-Maartensdijk. Stemmen van lezers Nadat ons telefonisch een vraag werd voorgehouden die uitging van een schorsing van een NOAD 67 lid voor het leven, waren we dermate verrast over deze onwaarheid dat we hier een aantal zaken op gezegd heb ben, die vervolgens opgetekend zijn in een verhaal in de Eendrachtbode van 19 februari. Uit verschillende reacties naar ons toe blijkt, dat het lijkt dat het stuk daardoor is aange reikt door het bestuur van NOAD 67. Niets is minder waar en als zo danig betreuren we dit. Over interne schorsingen van leden plegen we geen externe uitspraken naar de me dia te doen. Ook in onze cluborga nen worden er geen personen met naam publiekelijk in relatie tot een schorsing vanuit het bestuur in het nieuws gebracht. Een schorsing op gelegd aan een lid vanuit het bestuur van onze vereniging is een zaak tus sen het bestuur en die persoon zelf. Daarom vinden we het journalistie ke stuk ook in relatie tot het vertrou wen wat we in deze naar onze leden toe hebben, uitermate ongelukkig. We zullen in het vervolg hierover op onze hoede zijn over plotselinge te lefoontjes van uw redactie en ons in het vervolg van commentaar onthou den. Of u de vraag met de onwaar heid uit tactische zin richting ons heeft gebezigd om een reactie te ont lokken, is ons niet duidelijk en laten we dan ook verder maar met rust. Bestuur voetbalvereniging NOAD 67, Gerard Noorthoek, secretaris. NASCHRIFT REDACTIE: De redactie van de Eendrachtbo de volgt de (voetbal)sport op de voet. Langs de velden hoor je een verhaal over een schorsing na een incident tijdens een vriendschap pelijke wedstrijd en dat trekken we na bij het bestuur van de des betreffende vereniging. Telefoon tjes van de Eendrachtbode is No- ad ook wel gewend, want tijdens de competitie is er vrijwel weke lijks contact. Het bestuur bleek diezelfde zaterdag nog tot actie overgegaan te zijn met veront schuldigingen richting de ontvan gende club DFS en disciplinaire maatregelen richting de eigen speler. Het werd hoog opgeno men. De voorzitter en de secreta ris voelden zich zelf ook heel on gelukkig met deze situatie. Een langdurige schorsing na een inci dent tussen een speler en een sup porter in een vriendschappelijke wedstrijd is een bijzonderheid dat een bericht waard is. Niets meer en niet minder. Borstvoedingsorganisatie LLL houdt woensdag een peuterochtend op het adres Meanderlaan 214 in Tholen. Het is een informele bijeenkomst voor moeders die borstvoeding geven aan een kindje ouder dan ongeveer 9 maanden. Inlopen kan vanaf tien uur tot half twaalf en baby's en peuters mogen ook meekomen. Voor opgave, informatie of vragen over borstvoe ding in het algemeen kunnen belangstellenden bellen met Ria Verheul 0166-606333. De VVD maakt zich zorgen over de gevolgen van de kredietcrisis voor de Betho. Voor bedrijven wordt het steeds moeilijker om personeel aan het werk te houden, en dat kan ook bij de sociale werkplaats het geval zijn. De liberalen vinden dat de gemeente Tholen, als mede-eigenaar, naast een fi nancieel belang ook een verantwoordelijkheid heeft waar het de tewerkstel ling van medewerkers betreft. Is het al zo dat werknemers van de Betho niet of minder bij bedrijven kun nen werken, wil de VVD weten van burgemeester en wethouders. Indien dat het geval is, is de fractie benieuwd naar de personele en de financiële gevol gen. En zo niet, dan wordt van b. en w. gevraagd om de gemeenteraad te in formeren zodra dit wél lijkt op te treden. Ten slotte informeert de VVD of nog steeds mensen van de Betho het groenonderhoud doen, en of dat even tueel uitgebreid kan worden. Verkrijgbaar bij: E lectronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl UBOS^~ Hi-Fi. LCD DVD Plasma Automatisering Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5