'Benieuwd hoe derde generatie na de Ramp tegen de film aankijkt' Abdij Nieuws Gemeente denkt te licht over regels Mosselhoek Zeventig mille planschade huizen Oud-Vossemeer Werk aan Markt gaat tien tot twaalf weken duren Onderzoek naar Thoolse canon Proefstallen stankhinder 3/55-*>754 Donderdag 5 maart 2009 65e jaargang no. 16 Zeeuws geld voor school en fietspad Windturbines Anna Jacobapolder Oosterschelde favoriet Eva de Rijke, met wortels in Stavenisse, houdt enquête over De Storm Als kind kwam Eva de Rijke regelmatig in Stavenisse toen haar grootouders er nog woonden. Haar vader is er geboren, de familie van vaderskant komt er vandaan. Ze kent de dorpse sfeer, maar ook de verhalen die haar opa vertelde over de Ramp. Nu doet ze onderzoek naar de doelgroep van De Storm de nieuwe Nederlandse film, over de watersnoodramp die in de herfst van dit jaar in première gaat. Ze wil weten hoe het staat met de belang stelling voor de film, of dit afhangt van de plaats waar mensen wonen en hoe de derde generatie na de Ramp zo als zijzelf, tegen de film aankijkt. Zwanger Provincie kritisch over plan woningbouw De gemeente moet voor de bouw van vier woningen aan de Mosselhoekseweg in Tholen op de plaats van het glas tuinbouwbedrijf meer afstand bewaren tot het fruitbedrijf van Van Bisbergen. Dat schrijft de provincie aan de bur gemeester en wethouders over de zesde herziening van bestemmingsplan buitengebied. Bevreemdend Zes inwoners van Oud-Vossemeer krijgen voor 69.500 euro planschade van de gemeente omdat er in hun directe omgeving aan de Van Wissenkerkehof negen huizen zijn gebouwd. Het gaat om woningen aan de Hofstraat en de Doornickstraat van Micasa projectontwikkeling b.v. Voor het eerst maken b. en w. gebruik van de mogelijkheid om de planschade af te wentelen op de projectontwikkelaar. Bij de Vliethof in Tholen, waar diverse omwonenden uit de Jan van Bloisstraat en Ten Ankerweg met succes plan schade claimden, is dat niet gebeurd. Deze week Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat l.Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tholen krijgt van de provincie 40.000 euro voor het inrichten van een ver keersveilige omgeving bij de brede school in Sint-Annaland. De totale kosten van het project worden ge raamd op 121.470 euro. De provincie betaalt de bijdrage uit de brede doe luitkering verkeer en vervoer. Een deel van die pot is gereserveerd voor (kleine) infrastructurele projecten van gemeenten en waterschappen. Uit het strategisch budget van de bre de doeluitkering wordt nog eens 650.000 euro voor een Thools project bestemd. Namelijk voor het verbete ren van een drie kilometer lang stuk fietspad langs de provinciale weg tus sen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Er komt een onderzoek naar het op stellen van een Thoolse canon voor geschiedenis. De ideeën om ijkpun- ten in de historie zouden gebruikt kunnen worden in het Thoolse onder wijs. Of het haalbaar is, zal de ko mende vier jaar worden onderzocht. Dat is de periode voor het cultuurbe leid van de gemeente dat wordt vast gesteld in de raadsvergadering van 19 maart. Dinsdagavond komt het voor stel op tafel in de commissie welzijn en samenleving. Aanvang half acht. Voor een proefstal met een biobed- filter tegen stankoverlast hebben twee varkenshouders, Van Duijnho- ven en Welvaarts, een aanvraag in gediend. Het is volgens de gemeen te nu wachten op het ministerie en SenterNovem, het agentschap voor duurzaamheid en innovatie. Zij moeten vaststellen hoeveel ammo niak er uitgestoten gaat worden en met hoeveel eenheden dat verlaagd zou moeten worden. Dat schrijft wethouder C.L. van Dis aan de leden van de commissie ruimte. Het is een lange weg die de gemeente moet gaan. Want als dat is gebeurd, kunnen de varkenshouders pas een milieuvergunning aanvra gen. Het ministerie gaat een meet- plan maken en een inschatting van de kosten. Daarna komt er een fase van overleg tussen het ministerie, de importeur en de vergunninghouders over de voorwaarden voor de proef- stalerkenning. Maandag komt de raadscommissie ruimte bijeen in het gemeentehuis om half acht. De provincie verleent aan KP&P uit Lelystad vergunning op grond van de natuurbeschermingswet voor de bouw van vijf windmolens bij Anna Jacobapolder. Volgens de provincie hebben de turbines geen negatieve invloed op het natuurgebied de Oos- terschelde. De molens moeten er voor 1 juni 2012 staan. De vergun ninghouder moet wel het aantal vo gels registreren dat omkomt door de windmolens. De Oosterschelde is als vaargebied voor watersporters favoriet. Op de tweede plaats komt de Grevelingen. Dat blijkt uit een onderzoek uitge voerd is door onder meer de provin cies Zeeland en Zuid-Holland. Er werden 1000 vragenformulieren ver spreid, 500 kwamen er terug. Eva de Rijke aan het IJ in Amsterdam waar ze stage loopt bij Universal Pictures. Juist in Stavenisse ligt de film bij een deel van de bevolking gevoe lig. De opnamen voor de film wer den er vorig jaar zelfs afgelast. De 21-jarige Eva zit in het laatste jaar van de hogeschool INHOLLAND in Haarlem. Ze studeert media en entertainment management en loopt stage bij Universal Pictures in Amsterdam. Universal Pictures is onder andere verantwoordelijk voor de reclame en de distributie van de film. Ze solliciteerde op de vacature voor de stageplaats en werd aangenomen. De Rijke werkt er vijf dagen per week. Ze houdt zich niet alleen bezig met het in de markt zetten van de Storm. Ook voor andere producties zoekt ze manieren om ze onder de aandacht van het publiek te brengen. Maar De Storm heeft voor haar wel een bijzondere betekenis om dat ze via haar vader, Rien de Rij ke, wortels heeft in Stavenisse. „Hij is er op jonge leeftijd vertrok ken, ging naar Heemstede en heeft daar mijn moeder leren kennen. Ze wonen nu in Hoofddorp waar ik ben opgegroeid. Mijn opa en oma zijn Piet en Mina de Rijke. Ze zijn naar Goes verhuisd, naar een ap partementencomplex. Mijn opa is in november gestorven. Ook hun andere kinderen wonen niet meer in Stavenisse, maar in Leiden, Apeldoorn, Katwijk en Kloetin- ge" Eva's bezoekjes aan Zeeland be perken zich nu vooral door be zoekjes aan haar oma. Ze hoorde juist van haar opa verhalen over de watersnood, vertelt ze in de restau ratie van het centraal station aan het IJ in Amsterdam. „Hij vertelde veel verhalen van vroeger. Over zijn werk als stratenmaker, over het eigen stukje land dat hij be werkte en over de Ramp." De ver halen maakten indruk. Haar groot ouders woonden aan de Kerkstraat die zwaar is getroffen op 1 februari 1953. Na de Ramp is de familie in de Beatrixstraat gaan wonen. Daar kwam Eva op bezoek toen ze klein was. „Ik ken het dorpse gebeuren, de gang naar de kerk, de meisjes en vrouwen met een hoedje op." Via haar enquête wil de studente er achter komen wie er geïnteres seerd is in de film. „Zeeuwen zijn bekend met de Ramp, maar het kan ook zijn dat mensen die de Ramp niet hebben meegemaakt, de film wel interessant vinden. Ook is het interessant om te kijken of de jeugd, de derde generatie zoals ik die iets verder van de Ramp af staat, er tegenaan kijkt." Het kunnen volgens haar ook an dere factoren zijn waarom iemand naar de film gaat kijken. Bijvoor beeld omdat iemand de hoofdrol spelers Sylvia Hoeks of Barry Ats- ma graag ziet spelen. In de film raakt Julia (Sylvia Hoeks), een 18-jarige Zeeuwse boerendochter zwanger van haar vriendje Koos, een vissersjongen, staat er in de synopsis, de korte sa menvatting van de film. 'Koos schrikt zo van dit nieuws dat hij met de noorderzon vertrekt. Julia staat er helemaal alleen voor in een vijandig dorp: de zwangerschap en de bevalling worden eerst veroor deeld en later genegeerd door haar familie en dorpsgenoten. In de nacht van 31 januari op 1 februari breken de dijken in Zeeland tijdens zware storm op meer dan honderd plaatsen en wordt de boerderij ver zwolgen door een zondvloed. Julia komt samen met haar zoon in het water terecht en wordt - tegen haar wil - gered door de jonge lucht machtsergeant Aldo (Barry Ats- ma), haar baby in het water achter latend. Ze is ontroostbaar, hult zich in stilzwijgen en weigert met haar gehate redder te praten. Voor zichtig probeert Aldo in contact te komen met de jonge vrouw, ontra felt stukje bij beetje haar achter grond en besluit tenslotte om haar te helpen haar zoon te vinden. Hij is immers verantwoordelijk voor het feit dat ze haar baby moest achterlaten. Het is een begin van een lange zoektocht die hen - te gen de evacuatiestroom in - uitein delijk weer terug zal brengen naar Zeeland: een verdronken, surre alistisch landschap van kadavers (koeien, paarden en varkens) en menselijke overschotten. De kans dat hier een baby overleven kan, is microscopisch klein. Toch krijgt Julia aanwijzingen dat haar zoon nog leeft. Maar waar? En bij wie?' Ze zijn nu bezig de film te monte ren. Vorig jaar werden er onder meer opnamen gemaakt in de Scherpenissepolder op het erf van Poot aan de Platteweg. Ook op Schouwen werd gefilmd. In Vlaan deren werd voor de opnamen zelfs een complete polder onder water gezet. In Stavenisse waren de voorberei dingen voor de opnamen aan de Molendijk al ver gevorderd. De gevel van de familie Van Prooijen was er al voor overgeschilderd. Het zou als café dienst doen. Na vragen in de gemeenteraad van SGP en RFT kwam er een discus sie op gang of de opnamen wel pasten in het dorp waar 153 men sen bij de Ramp zijn omgekomen. De opnamen zouden weer pijnlijke herinneringen op kunnen zou roe pen bij inwoners die zelf familie verloren waren. ZIE VERDER PAGINA 5 Volgens de provincie moet er een zone van minstens vijftig meter zijn tussen het fruitbedrijf en de wonin gen. In de toelichting van de ge meente wordt volgens de provincie een onduidelijke verwijzing naar een onderzoek opgenomen waar sprake is van een lichte hinder. Dat is volgens de provincie volstrekt on voldoende. De gemeente wordt ver zocht om de regels er afdoende in te verwerken. Het plan behelst de sa nering van kassen van bijna ander half hectare en een dienstwoning. Er komen vier woningen voor in de plaats: drie huizen voor de sloop van de kas en één voor de sloop van de dienstwoning. De provincie vindt het een verbetering van de ruimtelij ke kwaliteit. De grond is eigendom van projectontwikkelaar Romme uit Rosmalen. Volgens de gemeente legt het plan geen beperking op voor de omlig gende en aangrenzende gronden en de reeds bestaande bedrijven. Maar wat dat betreft is de provincie het helemaal niet eens met de gemeente. „Er wordt op een wel heel luchtige manier over de relatie tussen de nieuw op te richten woningen en de bestaande bedrijven gedacht." Vol gens de provincie kunnen of zullen we wel hinder ondervinden van deze verandering in de buurt. De ge meente meent dat het gaat om lichte bedrijfsactiviteiten van de bestaande bedrijven, maar volgens de provin cie is het niet mogelijk om van hin der uit te gaan zonder de bedrijven in de toekomst te beperken. De pro vincie wil dat de gemeente dat beter onderbouwd. De provincie heeft ook kritiek op de regels voor de bebouwing. Volgens de gemeente kunnen de woningen meer dan 750 kubieke meter wor den, maar volgens de provincie is dat in strijd met provinciaal beleid. Ook zou de gemeente te veel ruimte bieden aan bijgebouwen. Dat wijkt volgens de provincie af van wat bij andere burgerwoningen in het bui tengebied wordt toegestaan. Verder is het volgens de provincie niet duidelijk hoe het huishoudelijk afvalwater van de nieuw te bouwen woningen wordt verwerkt. Ook is er kritiek op de manier waarop het de zesde herziening van het bestem mingsplan wordt gepresenteerd. Volgens de provincie heeft de ge meente 'een eigen set van regels op gesteld, met een uiterst bevreem dend artikel 13' dat verwijst naar het bestemmingsplan buitengebied. Vol gens de provincie ontbreekt de aan sluiting bij de regels van het be staande buitengebied volkomen. Niet helder is welke regels er van toepassing zijn, aldus de provincie. Ze vraagt om een en ander juridisch te bezien en nader de onderbouwen. Gemeente vt rhaalt voor het eerst kosten op houwer Sinds 2005 bestaat wettelijk de mo gelijkheid dat de gemeente de plan schade verhaalt op de bouwer, maar dan moet dat tevoren bij de grond- verkoop of exploitatievergunning wel contractueel zijn vastgelegd. Bij Micasa had de gemeente dat gedaan en omwonenden kunnen binnen vijf jaar na dato nog een planschadever- zoek indienen. Vijf inwoners uit de Hofstraat en één uit de Van Zeylstraat krijgen nu op grond van artikel 46 van de wet op de ruimtelijke ordening plan schade. De voormalige boomgaard van Tange is door de gemeente in een woonwijk omgezet en dat levert omwonenden volgens de wet schade op. Vermindering van woongenot (voorheen zicht op bloeiende fruit bomen en blozende appels) en waar de onroerend goed. De gemeente liet de verzoeken beoordelen door de stichting Adviesbureau Onroe rende Zaken te Rotterdam en die ad viseerde b. en w. om een bewoner 17.000 euro toe te kennen, een an der 12.500 euro en vier elk 10 mille. Het college nam dat over, maar de bedragen zijn nog niet definitief om dat Micasa bezwaar kan maken. Pas als het besluit onherroepelijk is, maakt de gemeente de 69.500 euro over. Niel Jansen uit Tholen droomt van eigen zaak, maar ook van oude trekker Ruud Cogels geeft zijn kraanschip Sint-Maartensdijk als thuishaven Cor Breure is benoemd tot erevoorzitter van de zilveren zaadteeltclub EN VERDER... Commandant Koos de Feijter is 25 jaar bij de brandweer Setallandse schaatster Anouk Fase maakt progressie MEN KAN BETER MET DE VOET DAN MET DE TONG UITGLIJDEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het laatste nieuws van de Provincie ÜMWM# vae* «ftódsA v»» raw ran «»w efltetfSfe sent (iiStn ïm a# tóws Advertentie I.M. Het is even behelpen op de Markt in Sint-Maartensdijk nu de werkzaam heden voor de herinrichting zijn begonnen. BAM Wegen bv voert het uit in opdracht van de gemeente. Het plein aan de westkant tussen de Oudestraat en het slop naast de Rabobank ligt nu open. Daar is Delta Nutsbedrijven bezig nieuwe leidingen te leggen voor water, gas en elektriciteit. Langs deze kant van de Markt komt ook de telefoonkabel te liggen. Het gaat in fei te om het verleggen en vernieuwen van kabels en leidingen. Dat is nodig voor de nieuwe indeling van de Markt. Op de plaats van de oude leidingen moeten gaten worden gegraven voor de aanplant van nieuwe bomen. Om te voorkomen dat de wortels in de leidingen groeien worden de leidingen verlegd. Deze week rondt Del ta het werk af. Het loopt vooruit op de werkzaamheden die volgende week worden gestart. Ook bij de Noordpoort, tussen de Bloemenlaan en de Oostvesl, worden op dit mo ment leidingen verlegd. Ze komen nu onder het trottoir te liggen vanaf de ambulan cekazerne tot aan het voormalige postkantoor. Hier wordt ook een nieuw riool aan gelegd. Dit stuk is afgesloten voor het verkeer. Dat wordt omgeleid via de Bloemenlaan en de Zuidsingel. Het stukje Oostvest (nu eenrichtingsverkeer tussen de Dr. Tazelaarstraat en de Markt) kan tijdelijk in twee richtingen worden gebruikt. Vanaf volgende week gaat Onder de Linden op de schop. Ongeveer vanaf de vijver bij P. Priem (de slotgracht) tot aan de Markt wordt een nieuw riool gelegd. Ook voor het voormalige gemeentehuis wordt begonnen met het opbreken van het pla veisel. Tijdens de werkzaamheden die tien tot twaalf weken duren, zal de Markt bereikbaar blijven. Wel zullen steeds gedeelten zijn afgesloten voor de werkzaam heden. Voor bewoners en winkeliers heeft de aannemer zogeheten loopschotten over de open gegraven geul gelegd voor voetgangers. Winkeliers kunnen er ook ge bruik maken voor de bevoorrading. Op de Oostvest zijn bomen gekapt en is het stuk achter de schuren van de wonin gen en winkels aan de Markt opnieuw bestraat. Dit stuk is overdag afgesloten voor het verkeer. Voor bewoners van de Oostsingel is het echter wel mogelijk hun auto achter hun woningen te parkeren. Dit werk staat los van de werkzaamheden aan de Markt en wordt door een andere aannemer. Van Oord, uitgevoerd. Petra Das loopt geen modeshow over een catw alk, maar over een loopschot dat het personeel van Delta Nutsbedrijven over de geul op de Markt heeft gegraven. <6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1