Tholenderwijs WWW.ARDIKEUKENS.NI Veilingen kopen voor 2 ton kisten om tillen te vergemakkelijken Schade door brand in woning Tholen Alarmeringsysteem 'Cell Broadcast1 wint Europese prijs Ontspannings arrangement mantelzorgers KEUKENS 'Vrouwen hebben niet meer angsten, maar zijn er eerlijker over dan mannen' Zeeuws waterschap heet Scheldestromen Vermindering vulgewicht aardappelen van 25 naar 20 kilo Donderdag 5 maart 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT week 10 Donderdag 5 maart 2009 DENK VOORUIT Voorelkaar De twee Thoolse veilingen investeren flink. Voor 220.000 euro, exclusief btw, schaffen ze 45.000 kisten en 2000 pallets aan. Voornaamste reden voor deze forse uitgave is de vermindering van de hoe veelheid aardappelen per kist. Met ingang van het nieuwe veilingseizoen gaan er maar 20 kilo pie pers meer in de zwarte Al- vantho-kist in plaats van 25 kilo. Logistiek blijkt ramp 5000 euro bespaard Spotlight Psycholoog A.M. van Houdt hij NPV: Bang zijn moet je duwen Bij een brand in de hoekwoning aan de Koningin Julia- nastraat 51 in Tholen is maandagavond aanzienlijke schade ontstaan. De brandweer kon het vuur in de nok van de woning snel bestrijden. Cursus houtsnijden in huiselijke sfeer Ontmoetingsdag o Het projectteam Cell Broadcast heeft op 10 februari 2009 in Brussel een prijs in ont vangst genomen voor de invoering van Cell Broadcast als systeem voor het alarmeren van de bevolking bij rampen en grote ongevallen. Met Cell Broadcast kan via het gsm-antennesysteem van het mobiele netwerk een waarschuwingsbericht worden verzonden naar alle individuele mobiele telefoons in één of meer van de vijfduizend geografische gebieden waarin Nederland is opgedeeld. De techniek werkt net als bij de tekstberichten die verschijnen op het scherm van de (auto)radio. Omdat gebruik wordt gemaakt van een andere techniek dan bij de verzen ding van sms-berichten, zijn bij het versturen van Cell Broadcast-berichten geen mobiele nummers nodig. Ook blijft het systeem werken als bij een ramp door grote drukte het gewone gsm- en sms-verkeer uitvalt. De techniek van Cell Broadcast als alarmerings- en informatiesysteem wordt naar verwachting met ingang van het eerste kwartaal van 2010 gefaseerd in Nederland ingevoerd. Het vormt dan een toevoeging aan de bestaande com municatiemiddelen die bij rampen en crises worden ingezet, zoals de sirenes. Op dit moment is het ministerie een aanbestedingstraject gestart voor de invoering van deze service voor burgeralarmering. Bovendien worden met de drie operators die in Nederland mobiele telefonie leveren, afspraken gemaakt over de verzending van berichten met behulp van Cell Broadcast. De Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) heeft besloten vanaf nu niet verder te investeren in het netwerk van sirenemasten, dat op dit moment voor de alarmering van burgers wordt gebruikt bij calamiteiten en rampen. (De voor u bekende sirenes die elke le maandag van de maand worden getest.) Het ministerie vindt dat dit een verantwoordelijkheid van de gemeente moet worden. Aangezien het huidige sirenesysteem niet gebiedsbe- dekkend is binnen onze gemeente (met name in het buitengebied, enkele delen nabij de kernen en nieuwe wijken zijn verstoken van adequate alarmering) zal het gemeentebestuur zich inzetten op een zo kort mogelijke termijn de toepassing van 'cell broadcast1 te bevorderen in plaats van het uitbreiden van het stelsel van sirenemasten. servicebureau De periode van 14 tot 28 maart 2009 staat in het teken van het vrijwilligerswerk in Zeeland en is uitge roepen tot de "Zeeuwse weken van de vrijwilliger". In het kader hiervan organiseert Servicebureau Voor Elkaar in samenwerking met Scoop de volgende 2 workshops 1. Vrijwilligers met bindingsangst door Willem Jan de Gast van Movisie Hoe richt je een organisatie in als je geen mensen meer kunt vinden die zich langdurig willen binden? 2. Ondernemend werken door een adviseur van Movisie Aan de slag met visieontwikkeling, marketing, netwer ken en fondsenwerving. Deze workshops zijn vrij toegankelijk voor iedereen, maar zijn met name bedoeld voor alle (lokale) vrijwilli gers. Datum: woensdagavond 25 maart Tijd: 19.30 uur Locatie: Sport- en gemeenschapscentrum De Wellevaete te Sint-Annaland Als u belangstelling heeft voor een workshop kunt u dit laten weten aan medewerkers van servicebureau Voor Elkaar vóór 18 maart onder vermelding van nummer 1 of 2. Telefoonnummer: 0166-668200 E-mail: servicebureau@tholen.nl Van donderdag 19 maart tot/m zaterdagmiddag 21 maart 2009 kunt u als mantelzorgers genieten van een ontspanningsarrangement in hotel Boschoord te Oisterwijk. U kunt op deze dagen genieten van de uit stekende voorzieningen die dit drie sterren hotel u te bieden heeft. Fantastische ontbijt- en lunchbuffetten, uitstekende diners en niet te vergeten de mogelijkheid van een boswandeling. Een deskundige begeleider biedt u een boeiend program ma, waarin ruimte is voor leermomenten, lotgenoten contact en ontspanningsactiviteiten. Daarnaast is er vol doende tijd om ervaringen uit te wisselen met mensen die zich in een vergelijkbare situatie bevinden en weten met welke problemen een mantelzorger dagelijks gecon fronteerd kan worden. Alles is erop gericht u even uit uw dagelijkse zorgsituatie te halen, zodat u bij thuiskomst met hernieuwde energie uw zorgtaak weer op u kunt nemen. Heeft u vervangende hulp nodig? De consulent van het steunpunt kan u helpen bij het zoeken naar een geschikte oplossing. Wilt u meer informatie over dit ont spanning arrangement of wilt u zich meteen aanmelden, neem dan contact op met het Steunpunt Mantelzorg op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur telefoon: 0166-668315 of via de E-mail: mantelzorgvrijwilligers@tholen.nl Advertentie I.M. Dc wetgeving kent nog geen tilnorm, maar wel ligt er sinds juni 2007 een arrest van de Hoge Raad. waaruit blijkt dat werkgevers hun personeel niet meer dan 23 kilo handmatig mo gen laten tillen. Doen ze dat wel, dan lopen ze het risico aansprakelijk ge steld te worden voor bijvoorbeeld rugletsel. Nu komt het totaalgewicht van 25 kg aardappelen met een kist van 2 kg op 27 kilo. De veilingen in Sint-Annaland en Scherpenisse wil len komende regelgeving voor zijn en mede gezien vragen van commis sionairs en handelaren het vulge- wicht verlagen naar 20 kilo. De Ne derlandse Aardappel Organisatie heeft in november nog een speciale bijeenkomst belegd over het hand matig tillen. De Arbeidsinspectie zal daarop de komende tijd regelmatig controles uitvoeren. De Thoolse Fustcombinatie, de ge zamenlijke onderneming van de twee veilingen, besloot daarom on langs door de zure appel heen te bij ten en nieuwe kisten te kopen. De verlaging van het vulgewicht heeft namelijk behoorlijke gevolgen, want er zijn 25% meer kisten en pallets nodig. Dc veilingen moeten ook 25% meer lossen en laden en er is 25% meer neerzetruimte nodig. Ook de aardappeltelers zelf moeten 25% meer handelingen verrichten. „Maar we kunnen het ons als exclu sieve aanbieder van Alvantho-aard- appelen niet permitteren dat we on verwachts negatief in het nieuws komen", zegt voorzitter Gerard Brooijmans van de Thoolse Fust combinatie, tevens voorzitter van de veiling Sint-Annaland. „Na rijp be raad hebben we dan ook besloten om het vulgewicht van de zwarte, plastic Alvantho-kisten op 20 kilo te stellen. We zijn ervan overtuigd, dat het in ons aller belang is dat we tot deze beslissing zijn gekomen." Het bestuur van de veiling Sint-An naland was maandagavond in de Wellevaete benieuwd naar de reac ties van de leden. Intern was er de nodige discussie over gevoerd en bestuurslid Theo den Engelsman had zich tegen de forse investering en 25% meer werk verklaard. „Ik zit er zelf ook niet op te wachten", be kende voorzitter Brooijmans. Hij noemde het echter onvermijdelijk om de stap te zetten. „Maar wat Veilingdirecteur David Hage die hier gasten toespreekt, vernacht weinig problemen bij de verlaging van het vulgewicht voor kisten met aardappelen van 25 naar 20 kilo. gaan jullie voor fusthuur bereke nen?", wilde aardappelteler Piet Menheere weten. Toen veilingdirecteur David Hage met de mededeling kwam, dat het streven is om de kisthuur van 10 naar 8 cent terug te brengen, was de weerstand gebroken. „Maar logis tiek blijft het een ramp", wilde Corné Guiljam nog wel kwijt. Zo wel telers, veilingpersoneel als de transporteurs van de handelaren zul len namelijk met veel meer ver- voersbewegingen te maken krijgen. Met name in de piekperiode kan dat tot problemen leiden, vreesden sommige leden. Er zal dan om 7.30 in plaats van 8.00 uur begonnen moeten worden. Ook de opslag ruimte voor zowel de lege als volle kisten zal te klein zijn. De voorzitter wilde het allemaal even aan zien hoe het in de praktijk werkt omdat er flexibel te werken valt. Het lagere vulgewicht zou voor de telers zeker wennen zijn omdat het veilingbestuur ervan uitging dat het op zicht vullen van 20 kilo zeker moeilijker zou zijn. De kisten blij ven namelijk even groot, zodat er straks een heleboel lucht wordt ver voerd. Met een aanwijzing aan de binnenkant van de kist zou de 20 kilolijn duidelijk aangegeven kun nen worden. Daarvoor zou echter een speciale matrijs moeten worden gemaakt van circa 5000 euro. Johan Slager, behalve teler ook handelaar, had een praktische oplossing. Vol gens hem geven de twee handvaten een duidelijke lijn aan voor de 20 kilo. Daarmee was tot verrassing van het veiligbestuur weer 5000 eu ro bespaard. Er werd ook nog ge sproken om ter controle een weeg schaal op de aardappelrooier te plaatsen en bij gezamenlijke inkoop zouden de kosten daarvan dan bin nen de perken blijven. Worden de kisten van 25 kilo tot nu toe 6 of 7 hoog op de pallets gezet, straks wordt dat 7 hoog x 6 42 kisten. Zo werden al discussiërend tussen de 25 aanwezige leden in de Welle vaete een aantal zaken opgelost. De leden van de veiling Scherpe nisse zullen tijdens de eigen leden vergadering nog bijgepraat worden, hoewel die via een brief van de Thoolse Fustcombinatie inmiddels schriftelijk zijn ingelicht over de aanpassing van het vulgewicht. Het Sint-Annalandse veilingbestuur greep de bijeenkomst aan om nog meer informatie met de leden te de len. Zo zal het prijzenbandje op ver zoek van de handel vervallen. De te lers krijgen voortaan per email de dagelijkse veilingberichten thuis. De veilingberichten in de Eendrachtbo- de blijven gehandhaafd. Het bestuur verzocht de leden verder beter te controleren of er telerskaartjes in de kisten worden gedaan zodat de her komst van de partij aardappelen al tijd valt te achterhalen. De pogingen om het bestrijdings middel Reglone voor 15 juli te mo gen blijven inzetten voor het dood spuiten van vroege aardappelen blijken tevergeefs te zijn geweest. De minister geeft geen ontheffing in verband met schade aan vogels. De handel wil huidvaste vroege aardappelen om die te kunnen was sen voor de kleinverpakkingen in de supermarkten en daarvoor is doodspuiten noodzakelijk. Uit twee proeven van gewasbeschermingsad- viseur Wil Boogaard uit Sint-Anna land en DLV uit Goes - de resulta ten waren eensluidend - is Spotlight (Joofdoding met respect voor de knol') als alternatief uit de bus gekomen. In het voorbije aardappelseizoen bleken er problemen gerezen te zijn met de tarrering van het ras Nico las. Deze partijen zijn niet via de veiiingklok verhandeld, maar via bemiddelaar Kees Bijl. Voorzitter Gerard Brooijmans zei dat er voor het nieuwe seizoen eerst bindende afspraken dienen te zijn, voordat tot nieuwe bemiddelingscontracten wordt overgegaan. Tijdens de le denvergadering in mei zal daarover meer bekend kunnen zijn, tegelijk met de behandeling van de jaarre kening 2008. Angsten zijn te overwinnen door het gedrag te veranderen, dingen ge woon te doen. „En bang zijn moet je durven, dan gaat het over. Dat is de moraal van de avond", zei drs. Annemarie van Houdt dinsdag in Oud-Vossemeer. De uit Scherpenisse afkomstige psycholoog vertelde op de jaarvergadering van de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV) over haar specialisme: angsten en fobieën. Drs. Annemarie van Houdt denkt dat iemand van al zijn angsten af kan komen. Mevrouw Van Houdt beschreef in haar verhaal hoe bij mensen angst gevoelens soms tot ongekende hoogte stijgen. „Ze denken er in om te komen, maar dat is niet waar. En door hun gedachten durven ze din gen niet te doen. Of ze voelen iets in hun lichaam en ontwikkelen daar een angst over." Gedrag, gedachten en lichamelijke symptomen beïn vloeden elkaar soms, en dat kan po sitief of negatief uitpakken. Bang zijn moet je durven, dan gaat het over", zei Van Houdt. Het houden van lezingen hoort bij haar werk, maar ze erkende dat het spreken voor een zaal met mensen die haar deels ook kennen (onder meer haar vader zat in de zaal - red.), haar te voren wat angst inboezemde. „Maar toen dacht ik: Je moet het gewoon doen!" In haar werk als psycholoog bij de afdeling jeugdzorg van Eleos in Dordrecht - een gereformeerde in stelling voor gespecialiseerde hulp verlening bij ernstige psychosociale en psychiatrische problemen - is gedragstherapie een belangrijke re medie, vertelde ze. En ze lichtte een aantal angststoornissen toe: paniek stoornis, dwangstoornis, fobie, so ciale fobie, diffuse angststoornis en posttraumatische stressstoornis. Mensen die eraan lijden, kunnen be handeld worden ten aanzien van hun gedrag of hun gedachten. „Ik heb zelf het gevoel dat je overal vanaf kunt komen, maar het duurt vaak wel even", aldus Van Houdt. Ze zei ook dat mensen die langer dan een uur op een dag met hun angst of dwang bezig zijn, hulp moeten zoeken om er iets aan te doen. Je angst overwinnen kun je door te oefenen. Door datgene te doen waar je bang voor bent. Dat kan stapje voor stapje, of in één keer. „Krijg je iemand zo ver dat die een stapje doet. dan kan dat een goed punt zijn op weg naar gene zing." Het denken staat centraal in de behandeling, want alvorens met oefeningen te beginnen is het zaak om te bereiken dat iemands gedach ten realistisch zijn. Lukt het beïn vloeden van denken en doen niet, dan volgt soms verwijzing naar een arts voor behandeling met medicij nen. „Om de angst te dempen en de pressie te bestrijden." Op angsten van kinderen ging Van Houdt ook nog in. Zij rondt momenteel een postdoctorale studie af voor kinder en jeugdtherapeut. In de pauze werden verschillende briefjes ingeleverd met vragen voor de spreekster. 'Er zijn vanavond veel meer vrouwen dan mannen aanwezig. Hebben vrouwen méér angsten?' was er een van. „Nee, vrouwen zijn eerlijker", was de re actie van Annemarie van Houdt. Ze vroeg wie van de aanwezigen angst kent, en waarvoor. Er kwamen ver schillende reacties. Een man kreeg te horen dat hij een held is. „Want u bent ergens bang voor en zegt dat hier zo maar." De spreekster had een flink publiek, want er zaten on geveer honderd mensen in de zaal. Voorzitter Chris Koopman was daarmee blij verrast. Het huishoudelijke deel van de ver gadering nam weinig tijd in beslag. De verschillende verslagen werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. En de benoeming van me vrouw L. Möhlmann uit Tholen als penningmeester was, net als de her benoeming van mevrouw M. Bij- nagte-de Vos uit Sint-Maartensdijk in het bestuur, een formaliteit. Om zes over tien kreeg de brand weer melding van de brand. Het pand was nog niet bewoond. De toekomstige bewoners hadden vrij dag de sleutel gekregen voor de woning en waren bezig het huis klaar te maken voor bewoning. Ze stonden die avond net op het punt te vertrekken toen ze een brandlucht roken. Toen ze naar bo ven gingen kijken bleek de zolder kamer al vol rook te staan. Volgens brandweercommandant J. de Feijtcr is de schade wel aan zienlijk maar bleef de brand tot de zolderkamer beperkt. „Het is niet duidelijk of het een schoorsteen brand was. In de woonkamer stond een allesbrander aan om de wo ning te verwarmen. De schoor steen is een dubbelwandige pijp. Wellicht is het dakbeschot door de hitte ontvlamd." De alarmcentrale riep ook de hulp in van het korps Bergen op Zoom die met een hoogwerker naar Tholen kwam. Met een warmtebeeldcamera werd de vuurhaard opgespoord. De brand kon van binnenuit snel wor den bedongen. Na een uur kon de blusgroep weer terug naar de kazerne. De hoog werker van de brandweer kon op de oprit van een garage staan. Vol gens De Feijter is de zolderkamer zwart geblakerd, maar bleef de schade beperkt tot de nokbalk. Scheldestromen. Zo gaat het wa terschap heten dat vanaf 2011 de hele provincie Zeeland omvat. Dat is maandag bekend geworden op een gezamenlijke bijeenkomst van de besturen van de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws- Vlaanderen. Voor de nieuwe naam van het fusiewaterschap was een prijsvraag uitgeschreven. Er kwa men ongeveer duizend suggesties binnen, waarvan twaalf keer Scheldestromen. Daaruit werd A.M. Dek uit Kapelle - voormalig lid van gedeputeerde staten - ge trokken als de winnaar van 500 euro. In de bestuursvergadering van Zeeuwse Eilanden bekritiseerden vooral de oppositiepartijen maan dag de actie van de dagelijkse be sturen (db's) van beide water schappen om de staatssecretaris te vragen, volgend jaar geen verkie zingen te hoeven houden voor het fusiewaterschap. Overigens liet de bewindsvrouw al weten, geen uit stel te verlenen. Ze zou er de wet voor moeten veranderen. De db's wilden de bestaande besturen als overgangsbestuur handhaven tot dc landelijke waterschapsverkie- Gozewijn Devilie uit Tholen begint een cursus houtsnijden. Devilie deed vorig jaar mee aan de Kunst route met beelden die hij tentoon stelde in zijn woning aan de Oude- landsestraat. Het kreeg veel publiek in zijn huis die hij helemaal zelf op knapte. Devilie wil nu anderen in de gelegenheid stellen de beginselen van het houtsnijden onder de knie te krijgen. Vanaf april wil hij starten met de cursus die bij hem thuis, in huiselijke sfeer, wordt gehouden. Hij ontvangt de cursisten op woens dag. Het heeft volgens hem een kleinschalige opzet omdat de ruimte beperkt is. De kunstenaar gaf al eer der les voordat hij in Tholen kwam wonen. Hij liet cursisten tijdens vier bijeenkomsten een kabouterhoofd maken. „Ik wil kijken of er hier ook behoefte aan is. Tijdens de Kun stroute waren veel bezoekers en thousiast." Info: 06-51416382. zingen van 2012. Daarvoor had den ze verschillende argumenten. Zo zou het onlangs gebruikte kies systeem weer toegepast moeten worden terwijl daar veel kritiek op is gekomen. Verder zouden zowel het huidige als het nieuwe bestuur slechts twee jaar in functie zijn en dat vinden de db's ongewenst. Ze noemden ten slotte de hoge kosten van het houden van verkiezingen. De belangenorganisatie voor en door mensen met een verstandelij ke beperking (LFB) houdt op 4 april een ontmoetingsdag in dorps huis De Wimpel in Sint-Philips- land. Hel thema is opkomen voor jezelf en de toegang is gratis. Op de ontmoetingsdag leren mensen met een verstandelijke beperking de regie over hun leven in handen te nemen en zelf keuzes en besliss ingen te maken. Het programma duurt van tien uur tot half vier en zit vol spel, toneel en samenwer king. Aanmelden kan bij LBF Zee land in Middelburg via 0118- 679059 of zeeland@lfb.nu.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 13