'Als je een telefoontje krijgt: zeg ja, je krijgt er geen spijt van' Veertiende lustrum zangkoor VZOS Gerrit zwaait af met luide trom Kassen Sint-Annaland binnen jaar in 't groen Tholenaar kan voor Europa overal stemmen Prins Weijte geeft alvast raad aan zijn opvolger Buitenlandse arbeiders mogen niet in Oud-Kempen wonen Meldpunt verkeer herziet koers Ledenaantal NPV loopt terug Nieuw bord bij passeerstrook 'Zwevende damherten' Donderdag 26 februari 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Binnen een jaar na de bouw van de kassen van 4 Ever green uit Steenbergen aan de Langeweg in Sint-Anna land moet er een groensingel zijn aangeplant. Dat ant woorden b. en w. op vragen van de CU en de PvdA. Ze wilden weten hoe de kassen in het landschap worden in gepast. Ook vroegen ze zich af of er voor de bouw van het kassencomplex een wijziging nodig is van het be stemmingsplan en of b. en w. dit zelf kunnen afhandelen. Thools recreatiepark mag boetes heffen Oud-Kempen in Stavenisse wordt weer een echt recre atiepark. De rechter is eraan te pas gekomen om dat voor elkaar te krijgen. Eigenaren van de vakantiehuisjes had den bezwaar gemaakt tegen de huisvesting van buiten landse werknemers op het park en besloten in een verga dering in 2007 om daarop een boete te heffen. De ondernemers die de huisjes voor dit doeleinde verhuur den vochten dit besluit aan in een kort geding waarover de rechter vorige week uitspraak deed. Die stelde de ei sers in het ongelijk. Experiment voor derde keer toegepast Lach en traan Elf jaar Wielerronde Uitslag Patiëntenvereniging vergadert woensdag De Thoolse afdeling van de Nederlandse patiëntenvereni ging houdt woensdagavond haar jaarvergadering om half acht in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. In het beknopte jaarverslag van de vereniging is te lezen dat de NPV heeft te kampen met een teruglopend ledenaantal. In 2008 liep het aantal, ondanks een oproep aan de leden, terug van 1088 naar 1066. Ook de inkomsten waren niet genoeg voor een sluitende begroting. Het tekort van bijna 600 eu ro is opgevangen met geld uit een reservepot. Melden ploegen te zot voor woorden De Schalm neemt afscheid van schooldirecteur Directeur Gerrit Coldeweijer wilde donderdag na acht jaar met stille trom vertrekken bij basisschool De Schalm in Stavenisse. Daar heeft de school een stokje voor gestoken. De hele schoolbevolking stond 's mor gens om kwart voor negen voor de school om met potten en pannen meester Gerrit luid welkom te heten voor zijn laatste dag. Hij gaat aan de slag op basisschool De Re genboog in Dinteloord. Het complex gaat bestaan uit drie tuinbouwkassen van elk 4 ha. Tus sen twee kassen komt een tussen ruimte van vier meter. Eén kas komt aan de andere kant van de water gang te staan die van de Langeweg naar de Stcenblokweg loopt. De groensingel zal variëren in be planting en breedte. Met de onder nemer is volgens b. en w. afgespro ken dat binnen een jaar na het gereedkomen van de kassen de groenvoorziening dient te zijn aan gebracht. B. en w. schrijven dat er op dit mo ment drie wijzigingsaanvragen in behandeling zijn. De oorspronkelij ke bouwvergunningen voor het op richten van drie kassen van elk vier ha. zijn verleend op 4 juni 2007. Ze zijn vergund op basis van de wet op de ruimtelijke ordening. Met het be stemmingsplan buitengebied in de hand kunnen b. en w. een agrarisch bouwvlak bestemmen voor nieuw- vestiging van glastuinbouwbedrij ven. Wel is de gemeente dan gebon den aan een oppervlakte van vier hectare. Er is sindsdien een nieuwe onderne mer, W.J.M. Grootscholte, die de drie kassen gewijzigd wil uitvoeren. Deze wijzigingen zijn echter onder geschikt: de kassen worden langer, smaller en iets anders gesitueerd ten opzichte van het oorspronkelijke plan, maar er blijft sprake van drie afzonderlijke tuinbouwkassen van elk vier ha. Maar vanwege de wijziging van het bouwplan worden de grenzen van de bouwvlakken gedeeltelijk over schreden. Om die reden moeten er enkele planologische procedures worden gevoerd. Die lopen nog. Voor de wijziging van het plan voor twee blokken (twee keer vier ha.) hebben b. en w. een ontheffingsbe voegdheid. Voor het andere blok van vier ha. is een projectbesluit no dig en dat is ook een bevoegdheid van b. en w. De Thoolse en de Brabantse onder nemer, een fruitbedrijf en een bouwbedrijf, hebben in totaal zes huisjes in hun bezit. Hoewel Oud- Kempen al sinds de jaren zeventig een recreatieve bestemming heeft, gebruiken de twee ondernemers hun vakantiewoningen systematisch voor het huisvesten van arbeidsmi granten die veelal afkomstig zijn uit Oost-Europa. Volgens mevrouw H. Eleveld. vice-voorzitter van de coö peratieve vereniging van eigenaren, speelt de verhuur aan arbeiders al sinds circa 2000, toen de toestroom van arbeiders uit die landen op gang is gekomen. Volgens de andere huizeneigenaren, die hun vakantiewoning wel als vrij- etijdsplek gebruiken, zorgen de ar beiders regelmatig voor overlast, zoals lawaai, openbare dronken schap en wild rijgedrag. Eleveld is wat gematigder in haar oordeel. „Ik heb op zich niets tegen buitenlandse werknemers. Daar is niets mis mee. Het zijn hardwerkende mensen. Maar ze zorgen voor een andere sfeer op het recreatiepark, omdat ze een ander levensritme hebben dan vakantiegangers. Ze staan al om vijf of zes uur op, stappen onder de dou che en draaien de motor van de auto alvast warm. Als je op vakantie bent, wil je van de rust en de natuur genieten, en dan kan dit storend zijn." Eleveld legt uit dat de 116 huisjes op het park geschakeld zijn in blokken van vier. De coöperatieve vereniging heeft haar huisregels aangescherpt met het heffen van boetes. „Het staat ook in het bestemmingsplan van de gemeente en de statuten dat de wo ningen alleen voor recreatieve doel einden mogen worden gebruikt", al dus Eleveld. De boete die huiseigenaren staat te wachten als ze na 1 april nog aantoonbaar hun vakantiewoning verhuren aan bui tenlandse werknemers, is 500 euro per week per huis. Eerder was er een derde eigenaar die zijn huisje ook verhuurde aan arbeidsmigranten. „Dat waren Por tugezen. Die zijn verhuisd. De huur is opgezegd en de sleutel is in janu ari al ingeleverd." Het meldpunt verkeersonveilig heid Zeeland moet blijven. Dat is de conclusie die getrokken kan worden uit het klanttevreden- heidsonderzoek dat onlangs is af gesloten. Driekwart van de res pondenten onderkent de waarde van het meldpunt. Wel geven res pondenten aan, dat het meldpunt meer druk mag uitoefenen op de wegbeheerders om zodoende hun beleid te beïnvloeden. Het meldpunt heeft drie jaar opge treden als intermediair tussen bur gers en wegbeheerders in de provin cie en wil nu de koers herzien. Het wil meer gaan verdiepen. De uit komst van het klanttevredenheids- onderzoek wordt gezien als steun voor deze verandering. Het meldpunt, dat onderdeel uit maakt van Veilig Verkeer Neder land. kan naast beleidsbeïnvloeding en onderzoek, een rol gaan spelen bij het activeren van burgers om zelf in de wijk met verkeersveiligheid aan de slag te gaan. Veilig Verkeer meent dat het vaak de bewoners van een wijk of buurt zelf zijn, die de gevoelens van verkeersonveiligheid veroorzaken. Het uiteindelijke doel is om het aantal vermijdbare ver keersongevallen in de provincie tot nul terug te brengen. De provincie Zeeland ondersteunt het meldpunt verkeersveiligheid met subsidie. Voor 2009 wordt een subsi die verleend van maximaal 37.790 euro. De subsidieaanvraag is getoetst aan de meerjarendoelstelling uit het beleidsplan verkeersveiligheid Zee land 2005-2010, waarin wordt ge steld dat er in 2010 twintig procent minder ernstige verkeersslachtoffers moeten zijn ten opzichte van het ge middelde in de periode 2001-2003. De provincie vindt dat tot op heden is gebleken dat het meldpunt ver keersveiligheid Zeeland een uitste kend middel is om de verkeersveilig heid te verbeteren en moet zodoende worden gecontinueerd. 'Indien we niet deelnemen aan dit experiment, zal vooral de kiezer hiervan de nadelen ondervinden'. Die zin in het raadsvoorstel om bij de Europese verkiezingen op 4 juni het stemmen in een willekeurig stem lokaal mogelijk te maken, was voor PvdA-fractievoorzitter J. Oude- sluijs bepalend, gaf hij onlangs in de commissie bestuurszaken te ken nen. Méér dan het feit dat RFT, CDA en VVD noemden, dat er beide voorgaande keren geen ervaringen zijn opgedaan die aanleiding vor men om het experiment niet te vervolgen. Zowel bij de statenverkiezingen in 2007 als de Kamerverkiezingen in 2006 konden Tholenaren op een stembureau naar keuze, in de ge meente, hun stem uitbrengen. De in stemming van de raad is vereist op grond van de Experimentenwet kie zen op afstand. De commissie ging er unaniem mee akkoord, in de raadsvergadering was het een hamer stuk. In plaats van een oproepkaart krijgen alle kiezers een stempas, voorzien van zogenaamde echtheidskenmer- ken. Dat iemand op een willekeurig stembureau kan gaan stemmen, bete kent volgens burgemeester en wet houders een administratieve verlich ting voor de kiezer. Die kiezer zou bij niet meedoen de nadelen onder vinden. In werkelijkheid verandert er oor het gros van de kiezers niets. Alleen wanneer ze hun stempas 1 wijtraken is er een probleem, want .-.onder pas kan er niet gestemd wor den. En wie een ander wil machtigen om voor hem of haar te stemmen, profiteert van het 'nieuwe' systeem: er hoeft niet langer rekening mee te worden gehouden dat de gemachtig de op hetzelfde stembureau zijn stem moet uitbrengen. Het experiment is bedoeld om bij verkiezingen een grotere opkomst te krijgen, maar het is niet aantoonbaar of dat ook is gelukt. Het nieuwe sys teem zal in de toekomst wettelijk worden geregeld. Prins Weijte gaat voor de laatste keer de sleutel ophalen. Er is speciaal een rode loper uitgelegd, waarover hij wordt gedragen. Hoewel de economische recessie een aantal deelnemers aan de carna valsoptocht in Oud-Vossemeer inspireerde, was het thema voor dit jaar eerder het tegenovergestelde: een feest op stand. Daarbij waren veel acts ter ere van de afzwaaiende prins. Sommigen droomden al van kerstmis, maar dan wel een Weijte kerst. Anderen hadden zelfs een danceparty naar hem vernoemd: Sensation Weijte in plaats van het jaarlijkse Sensation White. Frank Hommel neemt na elf jaar, het gekkengetal bij carnaval, afscheid als prins Weijte. Hij gaat als vanouds vooraan in de stoet, maar dit jaar voor het eerst voortgetrokken door (na maak) paarden. Voor het in ontvangst nemen van de sleutel is er een rode loper uitgelegd vanaf ongeveer het smidsklokje tot aan het ambachtshe renhuis. Alle speciale eregasten, die eerder in deze krant zijn genoemd, waaronder Willem-Alexander en Maxima (zon der dubbelgangers), komen te voet over de rode loper om de afscheidsre ceptie bij te wonen. Prins Weijte wordt over de loper gedragen in een draagstoel met een gouden huif als overkapping. Zaterdag ging dat vlek keloos, maar enkele weken van te vo ren, tijdens de repetitie, ging het mis. De mannen die de prins moeten til len, hadden geen probleem met zijn gewicht. De draagstoel wel. Weijte zakte er namelijk prompt door. Na wat aanpassingen is het vervoermid del wel Weijte-bestendig gemaakt. Boer Moppe kondigt alle gasten aan, zo ook de heer op stand. Zijn komst wordt extra feestelijk opgeluisterd door glanzende confetti gelanceerd door een kanon. „We nemen met een lach en een traan afscheid van prins Weijte", zegt Moppe. De confettire- gen kan als traan worden gezien, maar even voor aanvang van de cere monie huilen de wolken. Het is maar van korte duur, want de zon laat zich snel zien. De traditionele toespraak van de boer is als vanouds doorspekt met grap pen. Zo zijn er opmerkingen als: „Onze prins heeft blauw bloed, zoals jullie weten. Dat leidt tot lastige vra gen bij het jaarlijkse bloedonder zoek" en „Pliesie Witte is er ook weer bij, omdat hij toch niets te doen heeft." Prins Weijte doet er zelf ook nog een schepje bovenop als hij zijn woord tot burgemeester Nuis richt. Die werd vorig jaar vervangen door wethouder Velthuis. „Ik dacht dat zij dat deed, omdat zij loco-burgemeester is, maar het kwam doordat zij gehoord had dat er hier veel mensen met rode kie len rondlopen. Ze dacht natuurlijk dat hier de sp-afdeling vertegenwoordig werd, en dat zij die kon overhalen voor haar partij." Nuis wordt ook niet gespaard voor de spot van Weijte: „Tegenwoordig komen er veel Polen hier werken en die krijgen dan ook in ons land betaald. U ging vast naar Po len om daar een klusje zwart af te re kenen. Dat mag ik wel zeggen, want het is toch mijn laatste jaar." Nuis antwoordt verdedigend dat hij naar Polen was om zijn Poolse collega te ontmoeten. Vervolgens moet Nuis het weer ont gelden. „U bent eregast bij de optocht in Bergen op Zoom. Dat is toch de moeite niet voor die paar mensen die daar zijn." De burgemeester kan er hartelijk om lachen en heeft toch nog waardering voor de jolige prins: „Ik hoop dat uw opvolger in uw voetspo ren treedt." Maar dan maakt hij een voor de Tholenaren grove fout: „Ag- ge ma leut ét", zegt hij. Een afkeu rend 'oooohhhh' gaat door het pu bliek. Weijte herstelt hem: ,,'t Is vrééd, zeggen we hier." Nuis ver klaart zijn misser: „Ik heb nog een poosje in Brabant gewoond." De elf jaar zijn niet voor niets door Weijte als einde gekozen. „Ik stop om één reden en dat is dat ik elf jaar prins ben. Dat heb ik elf jaar geleden al besloten. Elf is het getal van de carnaval." Overigens vindt hij niet dat een nieuwe prins het ook perse zo lang moet volhouden. „Als die al na vier jaar wil stoppen, is dat prima. Die hoeft zich dan niet bezwaard te voelen, want dat moet ieder voor zich weten." Hij vindt het tijd om het stokje over te geven. „Op een gegeven moment moet je nieuw bloed kiezen, want voor een prins die er al heel lang zit wordt het steeds lastiger om een op volger te vinden." Kandidaten zijn er nog niet. „Zaterdag waren ze er op een ludieke manier tijdens de op tocht, maar daar zijn we echt nog niet mee bezig. Eind maart of april gaan we ons daarover buigen." De dag was eigenlijk één grote af scheidsreceptie voor Weijte, die al begon bij de intocht. Tijdens de kin dermiddag kwamen alle jeugdprin sesjes die Weijte hebben vergezeld tijdens zijn prinsenjaren op het podi um. En 's avonds tijdens het bal in het dorpscafé stond Weijte letterlijk in de hoofdrol, omdat het gelijknamige te levisieprogramma werd nagespeeld. Secretaris van de carnavalsvereniging Ivo Slokkers trad daarbij op als pre sentator. „Ik zat met mijn vrouw en mijn doch ter op het podium. Alle oud-protocol leden kwamen voorbij met een bood schap, zoals boer De Rijke, nar Baptiste en boer Smits. Er waren vi deoboodschappen. Eén van mede-op richter Hans Etienne uit Zwitserland en één van Prins Nilles van Krabbegat (Bergen op Zoom)." Weijte kreeg ook veel cadeaus. „Van alle dweilbands en de bouwclubs. Het varieert van foto's tot Weijtewijn en van bloemen tot een rijles op een Zeeuws trekpaard. Dat laatste heb ik van de Neutekraekers gekregen. De achterliggende gedach te is dat ze voorop willen rijden. Nu sluiten ze altijd achteraan in de stoet. Ook heb ik een karaokeset gekregen met een foto van de mensen die ik al tijd zag als ik vanaf het balkon sprak. Nu kan ik tegen de mensen op die fo to praten, want er luistert nu toch nie mand meer naar me." Weijte verdwijnt overigens niet zo maar op de achtergrond. „Bij de wie lerronde wordt er in de elfde ronde de 'spurt om de prins Weijtepremie' ge reden. Ik heb vroeger aan wielrennen gedaan", verklaart Hommel. Hij heeft als extra cadeau met een knipoog naar zijn oude hobby dan ook een gouden lantaarn gekregen van de pro tocolleden. „Ik heb veel rode lan taarns gehad in mijn wielercarrière, omdat ik altijd achteraan reed. Nu heb ik eindelijk een gouden." Weijte is aan het einde van het feest op zijn knieën gegaan en toen heeft voorzitter Piet Potappel zijn steek af genomen. Die wordt op de elfde van de elfde op het hoofd van de nieuwe prins gezet. Voor Hommel is het moeilijk om het droog te houden. „Ik heb mijn pak al naar de stomerij gebracht. Dat was best een moeilijk moment." Het pak gaat terug naar de vereniging. Wat er dan mee gaat gebeuren, weet hij niet. „Ik weet niet of er een ander pak komt voor de nieuwe prins." Prins Weijte is zijn titel kwijt en moet nu een stapje terug gaan doen. „Ik word de hoeder van de cultuur. Ik ga niet meer in het bestuur, daar heb ik al in gezeten." Alle elf jaar als prins heeft hij met veel plezier beleefd. „Er is nog nooit wat voorgevallen en de waardering die je ervoor krijgt is leuk. Als ik op een normale dag in het dorp ouders met kinderen op straat aanspreekt, wordt soms ineens het kind stil. Die fluistert dan 'dat is prins Weijte'. Dat is zo mooi. De volgende carnaval wordt vreemd voor hem. „Je bent niet meer de cen trale figuur. Het gaat om de nieuwe prins. Die moet je de ruimte geven. Dat is wennen." Hij heeft wel al een boodschap voor de nieuwe prins. „Je hoeft echt niet zo lang te praten als Weijte dat altijd deed. Je moet plezier uitstralen. Maar zodra je het pak aan trekt, heb je vanzelf plezier." Eerst moet de kandidaat nog worden ge vonden. „Voor de nieuwe prins: wie het ook mag worden, als je een tele foontje krijgt, zeg ja!. Je krijgt er geen spijt van." Woordspelingen alom bij de leden van carnavalsvereniging de Vlooien- trappers. Zo heeft een aantal deelne mers het thema versleuteld tot op stand. Voor een groep van zeven jeugdleden leidt dit tot de Boer Mop pe prijs. De jongens feesten opstan dig met gekleurde haren, al swingend op een kar. Er wordt overigens tijdens de optocht van alles uitgedeeld aan het publiek. Bij een nagebouwde hamburgertent (Woaidaehen: I'm lovin' it) krijgen toeschouwers minihamburgertjes van snoep. En bij Sensation Weijte, zijn er nep-xtc pilletjes verkrijgbaar. Twee hoffelijke kinderen delen chocolaa tjes uit (ice-cups) onder het thema 'de vost istwir in 't land'. Prijswinnaars: Enkelingen/paren: 1De nuuwe prins, Quincy Hoek; 2. Heimwee nae Weijte Christmas. Rijk en Wout Quist. Kleine groepen: 1. De vost is wir in 't land, fam. Van Hees; 2. Woaidae hen: I'm lovin it, Yoeri Slokkers en Amanda Potappel; 3. Koninklijk feest, fam. Hommel en Snellens. Grote groepen: 1. De dwarslaegers; 2. Deurlopende receptie vó Weijte, Toeters en Belle; 3. De day after, fam. Van Daalen. Lamsöörenbokaal (originaliteit): Toeters en Belle. Juryprijs (motto): Op mijn sloljes. Aanmoedigingsprijzen jeugd. Prins Weijteprijs (motto): De zwervertjes op stand; Nar Kobusprijs (originali teit): De nuuwe prins, Quincy Hoek; Boer Moppeprijs (activiteit onder weg): Me feesten opstand(ig); Plies- sie Witteprijs (extra prijs): Feest dit jaer op stand. De bouwclub is met de prinsenwagen de optochten in Halsteren, Hooger- heide en Steenbergen langsgegaan. In de optocht van Halsteren, is de Thoolse creatie vierde geworden. Meer foto's van carnaval in Gróót Pesöót zijn te zien op onze website: www.eendrachtbode.nl. Spreker op de vergadering is de in Scherpenisse geboren mevrouw A. M. van Houdt, die bij de jeugdzorg in Dordrecht werkt. In het kader van haar post-doctorale opleiding voor kinder- en jeugdgedragsthera- peut houdt ze een lezing over ang sten en fobieën. Ze vertelt welke soorten hiervan voorkomen en wel ke behandeling past voor kinderen en volwassenen. Ook de rol van fa milieleden, vrienden en bekenden wordt besproken bij het minder groot maken van de angst van bange mensen. Er heeft tussentijds een bestuursver- andering plaatsgevonden vanwege de verhuizing van mevrouw M. Wierin- ga. Zij is afgetreden en voor haar functie wordt nog een nieuwe kandi daat gezocht. De leden kunnen hun stem uitbrengen op mevrouw B. Bij- nagte. Zij is aftredend en herkiesbaar. Er zal in de vergadering waarschijn lijk ook gesproken worden over de beschikbaarheid van advies- en in formatielijnen. In de vorige verga dering is besloten deze voorziening te houden, hoewel er nagenoeg geen gebruik van wordt gemaakt. Het afgelopen jaar is de vraag naar vrijwillige thuishulp fors toegeno men. Het aantal uren hulp dat door de vrijwilligers is geboden is meer dan verdubbeld. In totaal is er 493 uur hulp geboden aan hulpbehoe venden bij het doen van boodschap pen, bij ontspanning, het bieden van vervoer, het rondbrengen van maal tijdkoffertjes en oppas. Twee vrij willigers uit Sint-Annaland hebben afscheid genomen om hun werk via de kerk voort te zetten. De vereni ging denkt hen weer te ontmoeten via de samenwerking die de NPV met de kerk heeft. De provincie Zeeland heeft nieuwe mottoborden geplaatst bij de land- bouwpasseerstroken bij Poortvliet. Uit steekproeven bleek dat nog niet alle weggebruikers de voorrangsre- gels bij de passeerstroken begreep. Het nieuwe bord heeft een duidelij ker illustratie en een andere tekst die volgens de provincie beter uit leg geeft over hoe te handelen. Boodschap voor de overige wegge bruikers is onder andere: 'rij vlot voorbij als de tractor op de strook rijdt' en 'de stroken zijn geen in haal- of parkeerstroken'. Land- bouwverkeer mag sinds juli over de rondwegen bij Poortvliet en 's-Gra- venpolder rijden, om de verkeers veiligheid en leefbaarheid in de kernen te verbeteren. Voor een goe de doorstroming op de rondwegen zijn landbouwpasseerstroken aan gelegd. Een eerste evaluatie van de ze landbouwproef laat zien dat de stroken al goed worden gebruikt, maar dat het nog beter kan. Circa 85 procent van de tractoren ge bruikt de stroken om andere wegge bruikers te laten passeren, zo blijkt uit steekproeven. Van het land- bouwverkeer dat de stroken ge bruikt, doet 70 procent dit op de juiste manier. Dus vloeiend en vei lig voor andere weggebruikers. Er is dus ook een groep die de stroken nog niet goed gebruikt. Bijvoor beeld door slechts enkele auto's te laten passeren en niet alle wegge bruikers voor te laten gaan. Overi gens gebruiken sommige automobi listen de passeerstroken als parkeerhaven. Hier rust een verbod op. Alleen tractors mogen gebruik maken van de passeerstroken. Dat boeren bij het kadaster moeten melden ze hun akkers willen ploegen is te zot voor woorden. Dat zei akkerbouwer en bloemzaadteler M. den En gelsman op de jaarvergadering van de ZLTO. Sinds 1 oktober is de wet in formatieuitwisseling ondergrondse netten van kracht. Om te ploegen of cul tiveren is een meldingsplicht vereist. Volgens Den Engelsman heeft de landbouworganisatie LTO niet opgelet toen er een wetsvoorstel werd voor bereid. Voorzitter J. de Jager was het eens met Den Engelsman. Hij zei zich er ook tegen te willen verzetten. „Maar ik mag niet oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid. In principe is de eigenaar van de grond namelijk wel aansprakelijk." Voorzitter A. Venneer van de ZLTO erkende dat de stands organisatie niet goed bij de les was geweest. „Er is een amendement inge diend en dat hebben we gemist. Het kan ook niet de bedoeling zijn dat boe ren dat moeten melden. Die wet moeten we repareren." De aantallen hazen en fazanten op Tholen en Sint-Philipsland zijn flink afgenomen. Precieze aantallen zijn niet bekend, maar wel wie er verant woordelijk is voor de afname van het gevogelte: de vos. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van Hendrik-Jan ten Ca- te, adviseur flora en fauna van de ZL TO afdeling Tholen en Sint-Philips land. Volgens hem is het voor boeren van belang om schade veroorzaakt door vossen te melden. Vorig jaar zijn er geen reeën geschoten in het werk gebied en is het aantal gelijk geble ven. Wel lopen er volgens de adviseur rond Sint-Annaland 'zwevende dam herten' rond (uit gevangenschap ont snapt). Verder meldt hij dat Staatsbos beheer steeds terughoudender is in het verhuren van de jacht op hun gron den. Volgens Ten Cate wordt daarmee het wildbeheer bemoeilijkt en bevor dert het de gewasschade door wild in deze gebieden. Zaterdag houdt het christelijke gemengd zangkoor VZOS uit Sint-An naland een lustrumconcert in de Hervormde kerk in Sint-Annaland. Het koor bestaat 70 jaar. Dit heuglijke feit wordt gevierd met een con cert. Behalve VZOS treedt ook het vocaal ensemble Kavóca uit Kam pen op. Beide koren worden begeleid door muzikanten van Acceleran do, organist Leen Heijboer en pianiste Mariska Cappon. Het koor werd op 25 februari 1939 opgericht. Dit wordt het veertiende lustrum. Op dit moment telt VZOS 43 leden. Dirigent is Cees Quist. Het repertoire bestaat uit 'vernieuwende christelijke stukken'. De doel stelling van het koor is zingen tot de eer van (ïod. De algehele leiding van de avond is in handen van Piet van 't Hof. Het concert begint om 19.00 uur. Na het lawaai maken gingen de kin deren creatief aan de slag om Gerrit iets te schenken voor zijn vertrek en zijn bijna vijftigste verjaardag. Er werden portretten geschilderd en maskers gemaakt. Abraham werd aangekleed en er werden hapjes voorbereid voor de receptie. Daarna kwamen de kinderen 's middags verkleed naar school. Alle groepen hadden een leuk optreden voor meester Gerrit voorbereid dat werd uitgevoerd. Meester Erik had een presentatie op een scherm gemaakt, van de jaren dat meester Gerrit op de Schalm heeft gewerkt. Daarna zongen de kinderen samen met de juffen en meesters een lied dat geschreven is door Jolanda en Erik Eist (meester Erik) op de melodie van De Regen boog van Frans Bauer en Marianne Weber. Een couplet: 'Hoe moet dat verder geen koek en geen snoep, dat wordt weer rauwkost en broodjes met kaas Geen vette hap, of Chi nees op ons bord, we lijden honger zo zonder de baas! Wie neemt dat over wie zorgt er voor ons, want zonder hem zijn we straks kilo's kwijt En dat niet alleen, nee we missen nog meer zijn humor en ge zelligheid!' Gerrit kreeg als cadeau een digitale fotocamera en een mooie map met tekeningen van alle kinderen. Na schooltijd kwamen ou ders en collega's afscheid nemen van meester Gerrit Gerrit Coldeweijer verruilt zijn haan als directeur bij De Schalm voor dezelfde functie op De Regenboog in Dinteloord. Af-z.£n

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7