J 'De economische crisis gaat over, maar we zijn er nog niet uit voor 2012,5' 'Schade door ganzen wordt steeds erger' Eind september kan voor nieuwbouw Haestinge eerste schop de grond in n£iactinaaanqifte doen?] Winterslaap FB Christ van Tilburg Lokaal kopen spaart milieu Genoeg ideeën over recessie bij rondetafelconferentie Tholen Sneller betalen Sluiting CWI niet zeker Groot verschil energiekosten Donderdag 26 februari 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De deelnemers aan de rondetafelconferentie van de ge meente Tholen zien over het algemeen twee zwarte scha pen in de kredietcrisis: de overheid en banken. Die in stellingen zitten volgens veel sprekers dwars in het stimuleren van de economie. De bijeenkomst over de economische recessie, die donderdag is gehouden in het gemeentehuis, was bedoeld om de visie en de ervaringen van verschillende mensen uit het bedrijfsleven, vakbon den, het onderwijs en andere partijen te beluisteren. Voorzichtigheid troef Ondernemersrisico ^/jnneioes in jZ,nrkintl Burkina Faso, land van de eerlijke mens Informeer vrijblijvend. Ganzen Hendrik-Jan ten Cate pleit voor vergoeding Ontwerp gemeenschapscentrum Sint-Maartensdijk valt bij meesten goed Een enkeling is ongerust dat er te weinig parkeervakken komen. Anderen vinden het jammer dat de nieuwe Haes tinge geen sporthal krijgt. Maar het gros van de bezoe kers van de informatieavond reageert donderdag positief op het gepresenteerde ontwerp. De groep die zich inzet voor behoud van enkele kunstwerken uit de gesloopte technische school, is ronduit enthousiast over de plek die de muurschildering en de glasappliques krijgen. Bewo ners van de Molendijk zijn vooral benieuwd of hun ach teruit voldoende vrij blijft én hoe het met de geluidsover last gesteld zal zijn. Geen sporthal Minder kwetsbaar Knijn in Haestinge De vraag is ook of en in hoeverre we in een crisis zijn beland. Ge spreksleider burgemeester Nuis hoort van de verschillende genodig den aan de tafel dat de crisis niet in alle branches even goed merkbaar is. De bouw ontvangt op dit moment de grootste klappen. „De woning bouw is dramatisch, die komt straks praktisch stil te staan", zegt Han Moerland namens bouwend Neder land. Hij kan als ondernemer de ef fecten projecteren op zijn eigen be drijf, aannemingsbedrijf Moerland in Sint-Annaland. „De omzet is nu al een stuk minder. Er zijn nog geen ontslagen gevallen, maar een groot deel van de inhuur is wel weg. Dat zijn vaak kleine ondernemers met een eigen kraantje en wat personeel in dienst." Juist die kleine ondernemer, de zzp'er, wordt het eerst getroffen, be aamt ook Sabine Verburg van MKB Zeeland. „Tholen bestaat over het grootste gedeelte uit kleine bedrij ven van een tot en met tien werkne mers. Veel kleine bedrijven zijn heel kwetsbaar en worden in de crisis het eerst geraakt, omdat zij niet zoals grotere bedrijven het vermogen hebben om de klappen op te van gen." Bouwers krijgen vrijwel geen op drachten meer binnen. Als oorzaak wordt genoemd dat banken geen of moeilijk kredieten verstrekken. Niet aan ondernemers, maar ook niet aan de consument. Verburg: „Ik heb no tarissen gesproken die sinds decem ber geen enkele hypotheekakte heb ben zien passeren." Elke ondernemer houdt zijn adem in. Wim Brevet van de Thoolse on dernemers federatie (TOF): „Voor zichtigheid troef heerst. De ene on dernemer heeft meer mogelijkheden om de crisis het hoofd te bieden dan de ander. Bouman Potter is iets an ders dan de bloemist. Wel merken ze allebei dat men minder koopt. De dure aankopen worden uitgesteld en de consument kijkt naar de koopjes. Daarvoor is men zelfs bereid op stap te gaan naar de grote concur renten over de brug." Het is niet zo dat de ondernemers alleen met hun beschuldigende vin ger naar de geldschieters wijzen. Ze willen of ze zijn zelf actief om de crisis het hoofd te bieden. Want dat die er is, zijn de meeste partijen het wel over eens. „We zien wel dege lijk dat de crisis op ons afkomt. Bouwend Nederland is vanuit de ei gen branche bezig met een plan te schrijven om werknemers te behou den. Want als je ze nu laat gaan, heb je ze straks weer nodig", zegt Jan den Engelsman van de stichting sa menwerking praktijkopleiding in de bouw (SPB). Dat er minder werk is in de bouw, is ook merkbaar bij de opleidingsin stanties. Roe Zeeland heeft daar zijn eigen manier voor om dat op te van gen. W. Muilenberg van Roe Zee land: „De metaal en de elektro zijn dure opleidingen waar weinig in stroom op is. Die zijn niet kosten dekkend, maar dat vangen we op door geld over te hevelen uit het potje van goed lopende opleidingen, zoals de zorg." Maar alle initiatieven op zich, zullen niet slagen, denken de meesten. We moeten de handen ineen slaan, zeg gen ze. Daarbij is de steun van de overheid en banken nodig om de economie vlot te trekken. Otto Wentholt van de ABN Amro in Tho len en Rini Mathijssen van Rabo bank Oosterschelde zijn het groten deels met elkaar eens wat de rol van de bank is ten opzichte van de markt, maar trekken niet direct het boetekleed aan. „Het ondernemers risico moet niet volledig op het bord van de bank gelegd worden. De overheid heeft ook een rol", aldus Mathijssen. Hij vindt het onzin dat er zwaardere eisen aan de krediet verstrekking zouden worden gesteld. „Bij ons is het business als usual. De criteria voor een investering zijn het zelfde als vroeger, maar we kijken daarbij wel naar de buitenwereld. De economische situatie is nou eenmaal aan het veranderen." Het komt erop neer dat banken geen gat zien in een investering die geen grote kans van slagen heeft in de markt. Dat is op dit moment grotendeels het geval en daarom worden er in de praktijk minder kredieten verstrekt. Wentholt geeft aan dat ook banken vinden dat geld moet rollen en wil daar waar mogelijk aan meewerken. „We vragen een grotere mate van creativiteit van onze medewerkers. Anneloes Oudesluijs 121) i/il Sint-Maartensdijk verblijft voor drie maanden in Burki na Faso. Zij werkt in die tijd in een weeshuis in de hoofd stad Ouagadougou. Het is voor haar een droom, die ze van kleins af aan al heeft, die uitkomt. Anneloes is van plan zich ook in te zetten voor het project waar de jon- (jerenraad Tholen geld voor inzamelt: een waterput hij een school in het Afrikaanse land. Voor de Eendrachtbode houdt ze haar avonturen hij. Momenteel ben ik al over de helft van mijn mooie avontuur. Ik ben hier nu 1,5 maand en het land wordt gewoon. De manier van leven wordt gewoon zoals; in een taxi zitten met zeven per sonen, mensen die de hele dag 'blanke' naar me roepen, elke dag een verkeersongeluk zien, de temperatuur van 40 graden. Maar er is één ding waar ik niet aan kan én wil wennen en dat is de armoede. In het begin van mijn reis viel me dat nog niet op, er is zoveel waar je aan moet wennen. Maar het is echt vreselijk wat ik hier zie aan armoede. Om te beginnen op Maternel, het is een moeilijke baan hier. Ik sta er werkelijk versteld van dat dit anno 2009 nog moet gebeu ren. De manier waarop ik zie dat er met kinderen wordt omge gaan kan ik niet als goed beschouwen. Afgelopen week ben ik al regelmatig overstuur naar huis gekomen, kinderen worden ge slagen en geschopt. Echt afschuwelijk om te zien. Kan ook niet zeggen dat ik altijd met plezier naar mijn werk ga. Gelukkig ver andert dit al snel als ik aankom en aan de poort word begroet door alle kindjes die me als levende speeltuin gebruiken. Ze we ten dat ik ze aandacht geef en een knuffel, ze zijn echt blij om me te zien. Gelukkig kan ik ontzettend veel voldoening halen uit het feit dat ik ze iets meegeef. Elke dag bereid ik een lesje voor, dit kan zijn een taalles of tot 10 leren tellen. Allemaal erg laag ni veau, kinderen worden gewoon slecht geschoold. Op Maternel is er geen geld voor dit soort zaken. Ook zijn er oudere kinderen op Maternel, zo ook een meisje van ongeveer 14. Ze spreekt alleen de lokale taal Moree, omdat ze nooit scholing heeft gehad. Ik communiceer met haar in geba ren, we verstaan elkaar niet, maar begrijpen doen we elkaar wel. We zijn dikke vriendinnen geworden in die weken, zoals ze me elke ochtend begroet aan de poort met mon ami (mijn vriendin). Zaterdagmiddag liep ik door de stoffige straten van Ouaga naar huis tot er op mijn schouder werd geklopt. Het is het meisje van Maternel met een briefje in haar hand. Ze kijkt me smekend aan en ze geeft me het briefje. Ik begrijp dat ze richting Ouagalaise is gestuurd, een herkenningspunt bij mij om de hoek. Ik begrijp niet wat haar bedoeling is en ze loopt met me mee naar huis op advies van Harmke die ik radeloos had gebeld. Hortance, mijn Afrikaanse mama, spreekt wel Moore en het meisje verteld haar verhaal tegen Hortance. Ze is weggelopen van Maternel, de omstandigheden waren daar te slecht dat ze een leven op straat verkoos. Ze is op zoek naar werk, dat wil zeggen een familie waar ze als dienstmeisje aan de slag kan. He laas konden we haar niet helpen en hebben haar met wat geld weer laten gaan. Nou, ik kan vertellen dat dit er inhakt. Vreselijk om zo een meisje door de poort naar buiten zien gaan, een le ven tegemoet waar ik niet over na wil denken. Ook zie je overal bedelende kinderen, hartstikke gevaarlijk tus sen de wachtende auto's voor het stoplicht. Vorige week zag ik dat een jongetje van hoogstens 4 jaar over zijn voetjes werd ge reden, terwijl hij aan de passagier wat te eten vroeg. Dan vraag ik mij af is dit echt een eerlijk land? Er is nog veel en veel te doen in Burkina, maar waar is het begin? Liefs, Loes uit Ouaga accountantskantoor J administratie-8» belastingadvieskantoor Ravelstraat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel: 0164 21 10 66 email: christ@vantilburgboz.nl In de landbouw, de horeca en de re creatie is er nog sprake van een win terslaap. Daar is de crisis nagenoeg nog niet merkbaar. Karei. Saris van de horecabond heeft zelfs een smi ley op zijn jas. „Het is wat stiller, maar of we nu in de economische crisis of de rookverbodcrisis zitten, kan ik niet zeggen. Waarschijnlijk is het gewoon de tijd van het jaar. We hebben in onze branche vastgesteld dat de economie gewoon door draait." Wel vindt Saris dat de ge meente Tholen de kleine kernen een impuls kan geven door ze aantrek kelijker in te richten met het aanpas sen van straten en verlichting. „Geef ons als horeca ook meer mo gelijkheden om de terrassen uit te breiden, zodat we straks allemaal gezellig op het terras kunnen gaan zitten." Jaap de Jager van de ZLTO noemt de landbouw de stabiele factor. „Voeding hebben we allemaal no dig, maar er zal wel minder vragen zijn naar de luxe producten." De Thoolse recreatiebranche kan zelfs voordeel van de crisis hebben, voor ziet Joost. Bakker van de gezamen lijke Thoolse campinghouders. „Wij zitten in de lowbudget tak van de re creatie." Hij denkt dat de vaste klan dizie blijft komen. „Campings heb ben vaak vaste gasten, zoals mensen met een stacaravan." Die worden str aks aangevuld met meer gasten uit eigen land, want de verwachting is dat binnenlandvakanties meer in trek zijn vanwege de lagere kosten. Wanneer de gemeente het inkoop- en aanbestedingsbeleid gaat her zien, kunnen meer Thoolse bouw vakkers en stratenmakers op het ei land aan het werk. „Haal dichtbij huis, wat kan!", zei de Thoolse Ra- bo-directeur Rini Mathijssen. Niet alleen de gemeente, ook de onder nemers kunnen wat dat betreft vol gens hem in de spiegel kijken. Hij hield een pleidooi om meer op Tho len te besteden. „Ook het milieu is daarbij gebaat, want je spaart er ki lometers mee." Econoom Pieter Nieuwenhuizen van de hogeschool Zeeland noemde het in deze reces sie juist een kans voor Tholen om meer koopkracht 'aan deze kant van de brug te houden.' Oscar Huiskamp van de WMO-adviesraad en Joost Hakker van Recron zijn net als veel andere genodigden ook in de pauze van de rondetafelconferentie met elkaar in discussie. Kan het op de ene manier niet. dan moet die een andere manier zoeken. We doen ook een oproep aan onder nemers. Die moeten voortijdig aan de bel trekken als het mis dreigt te gaan, zodat we nog kunnen helpen." De overheid, zoals de gemeente, zou veel kunnen betekenen op het gebied van financiën en vergunnin gen. Paul Jas van het Ondernemers Overleg Tholen is de eerste die de stoute schoenen aan durft te trekken en concreet een verzoek aan de ge meente doet om belastingverlaging. Hij doelt daarbij op de ozb. Me vrouw Verburg spreekt van negen maatregelen die de overheid kan ne men, waaronder borg staan bij een kredietverlening. „Dat gebeurt nu nog te weinig en daar is ook weinig kennis over bij gemeenten, dat die mogelijkheid bestaat." Ook spreekt ze van te hoge betalingstermijnen, waardoor bedrijven in de problemen komen. Die hebben al heel veel zelf moeten betalen voordat ze eens geld binnen hebben. De regelgeving mag van het MKB eerder minder dan meer. „Ga in de ze tijd van crisis geen zaken invoe ren als gemeente die de crisis ver ergeren. Regels zorgen voor vertra ging. Je moet geen regels erbij ma ken in de procedures zoals bestem mingsplannen." Verburg vraagt de gemeente met het oog op het steu nen van de agrarische sector te kij ken naar wat de gemeente wil en waar ze zich daadwerkelijk sterk voor maakt. Daarbij geeft ze een sneer naar het huidige beleid dat veel ruimte geeft aan natuurgebie den. „Voedsel verbouwen is in deze tijd belangrijker dan naar de ganzen te kunnen kijken." Pieter Ausems van de Kamer van Koophandel vindt dat de gemeente processen moet versnellen. „Laat alles vallen en stort je op een ver gunningaanvraag, zodat zo snel mo gelijk die activiteit uitgevoerd kan worden. Er moet soepeler worden omgegaan met de regels en proce dures kun je parallel laten lopen in plaats van aspect voor aspect bekij ken. De milieuvergunning naast de bouwvergunning." Hoewel er nu teneur heerst en ge vreesd wordt voor een grote stroom werklozen, is de toekomstverwach ting positief: De crisis gaat over, zo als elke andere. De aan de ho geschool Zeeland verbonden eco noom, Pieter Nieuwenhuijzen denkt dat dat over drieënhalf jaar het geval is. „Er zit in onze economie een lan ge golf die we kunnen ontkennen of niet, maar we zijn er nog niet uit voor 2012,5 volgens mijn bereke ning." De wethouder van economische za ken Eric Goossen en Castria-direc- teur Jaap Kloet waren donderdag middag net als de economie door de griep geveld, zodat hun inbreng ont brak tijdens de rondetafelconferen tie. De economische crisis kan ook be streden worden door sneller te be talen. Het betalingsgedrag van de overheid laat soms ook te wensen over, zei Sabine Verburg van MKB Zeeland. Zij pleitte voor een be talingstermijn van 30 dagen. Rabo- bankdirecteur Rini Mathijssen Wethouder Velthuis heeft fel gere ageerd toen de plannen bekend wer den dat vanwege bezuinigingen het CWI in Tholen eind 2010 verdwijnt. Nu er een grote golf van werklozen is voorzien vanwege de economische recessie, is het goed mogelijk dat dit plan wordt uitgesteld. „Ik ben erover in onderhandeling, maar daar is op dit moment nog niets uitgekomen", zegt de wethouder. Ook in de lande- noemde het oprekken van de bet alingstermijnen 'schandalig' Ook in het bedrijfsleven had hij voor beelden dat de termijnen van 20 naar 60 dagen zijn opgetrokken. Om de economie weer op gang te brengen, moet het geld meer gaan rollen, onderstreepten verschillen de deelnemers aan de rondetafel conferentie. lijke politiek wordt de aangekondig de sluiting van meerdere CWI ves tingen gezien de huidige situatie en prognoses onder de loep genomen. In Tholen zijn de werkloosheidscij fers in de afgelopen jaren gedaald, maar de vorige week gepubliceerde cijfers van januari geven een ander beeld. Ten opzichte van december is de werkloosheid met bijna 13 pro cent drastisch toegenomen. In de cember waren er in Tholen in totaal nog 335 werklozen. Dat aantal is in januari opgelopen naar 377, waaron der 191 mannen en 186 vrouwen. De schade die boeren ondervinden aan hun gewassen door ganzen neemt toe. Dat stelde Hendrik-Jan den Cate uit Poortvliet op de jaar vergadering van de ZLTO. „Ze hebben graag gras op hun menu en gaan niet meer weg. We willen de schade die ze aanrichten vergoed hebben. Met de opvang dienen we een maatschappelijk belang. Bestrij den heeft geen zin." Een impressie van de nieuwe Haestinge. Helemaal rechts, naast de hoofdingang, is de feestzaal te zien. De opbouw links is het jeugdhonk, die in het midden de oefenruimte voor Euterpe en achteraan de sportzaal. In september/oktober hoopt aanne mer Cordeel Nederland de eerste spa de grond in te kunnen steken voor de bouw van het nieuwe sport en gemeenschapscentrum in Sint- Maartensdijk. Dat verrijst aan de oostkant van het huidige gebouw, waar nu nog het gecombineerde voetbal- en korfbalveld ligt. In het ontwerp heeft RDBM architecten adviseurs al rekening gehouden met de toekomstige ontsluitingsweg naar de Geertruidapolder (vanaf de Sportlaan), en het gebouw voorzien van een ronde hoek. Het nieuwe gebouw komt een stuk dichter bij de weg te staan dan het oude. Molendijk-bewoners bekij ken de tekeningen nauwkeurig. Ze willen zien hoever de ingang van hun uitrit vandaan is, om te bepa len of ze er last van krijgen. Een enkeling neemt zelfs al het woord planschade in de mond. Hij heeft gelezen dat er bij de uitbreiding van de Wellevaete in Sint-Anna land enkele flinke bedragen zijn toegekend. Geluidsoverlast erva ren verschillende omwonenden nu ook al geregeld, zeggen ze. Ze zijn benieuwd hoe dat straks zal zijn. Over het ontwerp en de indeling zijn de bezoekers, die in flinke ge tale een kijkje komen nemen, over het algemeen positief. Het com plex wordt behoorlijk groter dan het bestaande - veertig jaar oude - gebouw. Er komt een feestzaal in van 15 bij 10 meter, met berging en keuken erbij. Een sportzaal van 16 bij ruim 29 meter, met berg- en kleedruimten. Een oefenlokaal voor muziekvereniging Euterpe van 180 m2, een jeugdhonk van 60 m2 en een vergaderzaal van 34 m2. Verder nog verschillende berg- en technische ruimten, en toiletten. De totale oppervlakte zal ruim 1900 vierkante meter zijn. De indeling is tot stand gekomen na intensief overleg met de ge bruikers. Ondanks dat is niet ie dereen tevreden. Zo zijn de afme tingen van de sportzaal onvoldoende om er officiële korf balwedstrijden te kunnen spelen. Emergo blijft zodoende voor de zaalcompetitie aangewezen op Meulvliet in Tholen. Verder had de tennisvereniging graag de mo gelijkheid gezien voor indoor wedstrijden. Ambtenaar P. v.d. Vlies van de gemeente maakte duidelijk dat dan een sporthal ge bouwd had moeten worden, en die is stukken duurder dan een sport zaal. Ook in de exploitatie als hij er eenmaal staat. „Vooral door de week overdag zal het gebruik be perkt zijn. In Sint-Maartensdijk zijn bijvoorbeeld twee scholen die er voor hun gymlessen gebruik van kunnen maken. Vergelijk dat met Tholen, waar vijf scholen dat doen", licht hij toe. Uit de schetsen blijkt, dat de uit de technische school gezaagde wand schildering van Peter Alma een plekje krijgt in de feestzaal van de nieuwe Haestinge. En de twee gla sappliques (glas op glas geplakt) van Lex Horn komen in de foyer. „In het plafond, met een boven licht waardoor het daglicht valt", legt ambtenaar A. Kole uit. 's Avonds schijnt er een lamp door heen. W. Heijbroek en T. Vierge ver - die zich voor het behoud van de kunstwerken hebben ingezet - zijn tevreden. „Ze blijven voor Sint-Maartensdijk behouden", vindt Viergever. Ook mevrouw Ja cobs van dit groepje is content. „De schildering komt op de oor spronkelijke hoogte te hangen, zo als Alma het had bedoeld. En van de weduwe van Hom heb ik be grepen, dat ook zij tevreden is. Door het glas in het plafond te be vestigen. is het minder kwets baar." De groep is druk bezig fondsen te werven voor het restau reren van de schildering. Daarvoor is 50 mille nodig, op dit moment liggen er voor 20 mille aan toe zeggingen. Maar ze hebben er ver trouwen in dat het geld er komt. Wethouder C.L. van Dis is tevre den met de opmerkingen die hij deze avond hoort. Ten aanzien van de parkeervakken geeft hij aan. dat er sprake is van een tijdelijke situatie. Straks wordt het oude Ha estinge afgebroken en komt er ruimte. Een deel daarvan zou voor parkeren gebruikt kunnen worden. Met de gebruikers is een week eerder nog overlegd. Vooral korf balvereniging Emergo en voetbal club Smerdiek krijgen problemen als straks de bouw begint. Ze ra ken hun veld kwijt, en Emergo ook zijn clubgebouw. „De trai- ningshoek achter de tribune op het sportpark wordt zó ingericht dat ook de korfbal er gebruik van kan maken", legt Van Dis uit. „Als tij delijk clubgebouw blijft voor hen bovendien een deel van het oude Haestinge beschikbaar." Volgens Ten Cate moet het sauna fonds de boeren vergoeden en als dat niet voldoende is, zou er geld vanuit Brussel moeten komen. De ganzen en smienten strijken vooral neer op win tertarwe en graszaad. Om ze te veija- gen is een vergunning nodig van de provincie. Vorig jaar is de roep naar een ganzenoverleg tussen jagers en grondgebruikers volgens de akker bouwer groter geworden. Volgens P. de Koeijer (vice-voorzitter van de ZLTO) valt het met de over winterende ganzen wel mee, maar zijn het vooral de dieren die in de zo mer blijven die voor nog meer schade zorgen. „Die eten hun buikjes rond, leggen vervolgens meer eieren waar door er weer meer komen. Ganzen accepteren is niet makkelijk. Het is vreemd gesteld in Europa. Hier vin den we het gek dat de kieviet in Italië gejaagd wordt." Volgens De Koeijer vergoedt het faunafonds wel iets, maar lang niet alles want de vergoe ding is afgestemd op de boeren die in een opvanggebied van ganzen zitten." De boeren zetten vlaggen op de ak kers om ze weg te houden, maar vol gens Ten Cate helpt dat helemaal niet. De vogels gaan zelfs op de vlaggen zitten, zei hij. Volgens De Koeijer is het ook niet meer nodig om vlaggen in het graszaad te zetten. Wel is het van belang om op lijd een ontheffing aan te vragen om de dieren te verja gen. Het kan ook met een pistooltje dat veel lawaai maakt. Hij gaf als voorbeeld dat er op Schouwen waar hij vandaan komt, enkele oudere ge pensioneerde mannen kent die tijdens hun rondje dcx>r de polder het pistool afschieten als ze langs de percelen ko men waar ganzen zitten. „De maat schappij wil ze opvangen, maar wij boeren moeten er niet voor betalen." Volgens de boerenvoorman is de lob by om nog meer natuur aan te leggen, nog steeds groot. Andere middelen om de ganzen af te schrikken zijn landbouwvoertuigen op het land zetten of akoestische af weermiddelen, zoals kanonnen. Ie mand in de zaal vertelde dat hij ook wel eens een hond had ingezet, maar dat de ganzen er zich niest van aan trekken. Ze strijken weer gewoon op het perceel neer als de hond klaar is met zijn rondje. Voorzitter J. de Jager van de afdeling zie dat hij het niet eens is met het plaatsen van vlaggen om de vogels te verjagen. „Dan gaan ze van A naar B en dat helpt niet. We zijn onzinnig bezig om ze te verjagen." Ten Cate vond dat de tijd die de boer er in steekt om de dieren te verjagen, ook vergoed zou moeten worden. Volgens De Koeijer is er in de afgelopen tien jaar heel veel geld in de aanleg op- vanggebieden gestoken, in tien jaar van 5 naar 18 miljoen euro. Ondanks de hoge investering worden er vol gens De Koeijer nog te weinig gan zen opgevangen in de aangewezen gebieden. Uit op Tholen brengt 7 maart de theaterfolkgroep Knijn op de planken. De groep treedt om 20.15 uur op in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Knijn telt zes muzikanten die op een geheel eigen manier met zeer excen trieke muziekapparaten een Iers, Schots en scheef repertoire brengen. Mooie, gevoelige ballads worden af gewisseld door vrolijke up-tempo nummers. Kaarten zijn verkrijgbaar via www.stichtinguitoptholen.nl, de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhan del Dieleman in Tholen of voor aan vang aan de zaal. De energiekosten in de kassenteelt la ten grote verschillen zien per bedrijf. Dat zegt glastuinbouwer R. Kaljouw in zijn overzicht van vorig jaar van de ZLTO. De resultaten waren per be drijf erg wisselend. 'De groenteprij- zen waren van januari tot en met sep tember slecht. Daarna werden ze wat beter. Verder blijft energie een grote kostenpost met grote verschillen per bedrijf: wanneer koop je gas in? Is er geïnvesteerd in een scherminstallatie of een warmtekrachtinstallatie of wordt de kas in de winter wat langer leeg gelaten?' De groentezaden onder glas gaven gemiddeld wat minder ki lo's dan gemiddeld, die van bloemen bleven hetzelfde. Advertentie I.M. AA

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5