'Leefbaarheid is vooral een zaak van de inwoners zelf' Winnaar beleggingsspel steekt prijs in de Thoolse economie I uw stijl Landbouw is in recessie een rots in de branding Pinautomaat Scherpenisse Bereikbaarheid belangrijker dan winkel voorzieningen Leerlingen ontmoeten schrijfster Telegraaf over pinautomaat Stage scholieren in samenleving Donderdag 26 februari 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het leefbaar houden van de gemeente Tholen. ook in de kleine kernen, is vooral een zaak van de inwoners zelf. Als die hun voorzieningen, zoals winkels, niet willen verliezen, zullen ze bij de plaatselijke winkelier hun in kopen moeten doen. Ook als daarvoor iets meer moet worden betaald dan bijvoorbeeld in Bergen op Zoom. Groen Winkels Geldautomaat School Woonzorgcentrum Liberale wereldhandel leidt tot grote verschillen Scheefgroei Sluis open via afstandbediening De oudste beleggingsstu dieclub van Tholen, het Ge tij, is winnaar geworden van het beleggingsspel van de Verenigde Thoolse Be leggingsstudieclubs (VTB). Voorzitter Rien Kosten nam de Rabo-cheque van 150 euro in ontvangst. Hij ver telde dat het geld besteed wordt aan het herstel van de Thoolse economie. Economie Het Getij krijgt met verlies van 2 ton toch de hoofdprijs IJzeren wet Spreiden risico's Die conclusie kan worden getrok ken uit de paneldiscussie die woensdagavond op initiatief van de Christen Unie (CU) in het Holland Huis in Scherpenisse werd gehou den. Een gemêleerd gezelschap van acht personen was uitgenodigd om te re ageren op een aantal stellingen en om de discussie aan te gaan met de zeventig belangstellenden. Een ech te definitie van wat onder leefbaar heid wordt verstaan, kwam er niet. „Lastig aan te geven. Iedereen vindt wel iets", was de opvatting van de CU. Avond voorzitter Herman Vreug- denhil, statenlid in Noord-Brabant, had die indruk ook en vroeg de pa nelleden waar ze zelf aan denken als het om leefbaarheid gaat. Kap per Pieter Verhoef uit Tholen ver staat onder leefbaarheid de manier waarop de inwoners met elkaar om gaan. Flip de Rijke, voorzitter van Actief Stavenisse, staat voor: sa men dingen doen, behoud van het verenigingsleven en een gemeente die daarvoor de mogelijkheden schept. Ook pleit hij voor het be houd van scholen in alle kernen. Diana v.d. Werf. lid van de dorps raad Scherpenisse. maakt zich zor gen over het behoud van voorzie ningen. Die zijn in Scherpenisse nogal afgenomen, vindt ze. Anco Fase, voorzitter van de Dorpsge meenschap Sint-Annaland, ziet in leefbaarheid vooral jezelf prettig voelen in je leefomgeving. Wim Heijboer, hoofdredacteur van de Eendrachtbode, is vooral voor sa menwerking van de bevolking met de verenigingen. Met dien verstan de, dat, om de leefbaarheid te be houden, de inwoners zelf de handen uit de mouwen moeten steken, zegt hij. Bij Jolet Beens, aspirant-lid van de jongerenraad Tholen, leeft de angst dat de leefbaarheid verder afbrok kelt omdat de jeugd uit de kernen wegtrekt en zijn heil zoekt in Ber gen op Zoom. Cocky Schults, di recteur van de basisscholen in Anna Jacobapolder en Oud-Vossemeer, vindt dat inwoners van de gemeente Tholen meer trots kunnen zijn op de Thoolse leefgemeenschap. De CU had onderzoeker Dick van der Wouw uitgenodigd. Van der Wouw is betrokken bij een onder zoek naar de leefbaarheid in Bors- sele en kwam in Tholen tot de voor lopige conclusie dat bij het toedelen van voorzieningen, inwoners van kleine kernen zich achtergesteld voelen bij de grote kern. Uit de leefbarometer van het minis terie van VROM bleek echter dat, vergeleken met andere plaatsen in Nederland, er met de leefbaarheid in Tholen weinig aan de hand is. Van der Wouw: „De wijk Feye- noord in Rotterdam is op die baro meter rood gekleurd. Dat betekent dat daar iets goed mis is. Maar Tho len kleurt groen. Dat houdt in dat Tholen ontzettend leefbaar is. Ei genlijk is er niets aan de hand." Van der Wouw heeft niettemin de indruk dat het resultaat van het VROM-onderzoek niet aansluit bij de beleving van de inwoners. Een wetenschappelijke verhande ling met cijfers en vakjargon (so ciale infrastructuur, dragende ker nen en dorpsprofielen) moest aangeven dat er toch nog wel het een en ander kan worden verbeterd en dat het zaak is vooral te behou den wat er is. Want de bevolkingsprognoses van de provincie Zeeland laten volgens Van der Wouw zien dat er de ko mendejaren sprake is van een stevi ge daling van het aantal inwoners. En steeds minder inwoners bete kent minder omzet voor de detail handel. Maar ook dat minder men sen gebruikmaken van financiële instellingen en vooral minder leer lingen op de basisschool. Voor Tho len voorspelt de provincie tot 2020 een daling van vijf procent, de laag ste leerlingenkrimp van heel Zee land. Van der Wouw: „Dat maakt het moeilijk voor de gemeente om keuzes te maken waar en wat ze moeten gaan stimuleren. Waar moet ze geld in steken en waar niet. Dat is een moeilijke opgave." kan verdienen, dan verdwijnt de winkel. Die opmerking paste precies in het straatje van kapper Verhoef. „Als de mensen naar Bergen op Zoom gaan om kleding te kopen en ze gaan daar gelijk naar de kapper, dan is de kap per op Tholen straks weg." Dat geldt bijvoorbeeld ook voor een pinautomaat. Piet Geuze uit Tholen, commissaris bij de Rabobank, legde uit dat het weinig zin heeft een der gelijke faciliteit te behouden als er amper gebruik van wordt gemaakt. Dat was tegen het zere been van een van de aanwezigen. „En als je op zondag wilt pinnen, is de automaat dicht. Dat kan toch eigenlijk niet." Mede doordat de belangstellenden nog genoeg problemen op de panel tafel legden, kreeg Geuze geen gele genheid daarop te reageren. Ook de kritiek van mevr. Breure op woning verhuurder Castria Wonen, kreeg geen vervolg. „Sint Maartensdijk verpaupert en Castria doet er weinig aan. Ze geven er niet om", klonk het uit de zaal. Castria-vertegenwoordi- ger Ko Droogendijk was er wel, maar hem werd niet gevraagd die afkeuring te weerleggen. Samengevat blijkt er voor de be leidsmakers en beleidsuitvoerders de komende jaren voldoende werk aan de winkel om de leefbaarheid te be houden en nog liever te verbeteren. Vooral de jeugd zou massaal 'over de brug 'gaan om zich te amuseren. Wat de discussie uiteindelijk ople verde en waar de CU mee aan de slag kan, was onder meer de tip van Anco Fase om vooral gebruik te maken van de voorzieningen die er zijn. De kapper vindt dat inwoners zuinig moeten zijn op het eigen dorp en vooral met z'n allen geld moeten gaan pinnen. Jolet Beens pleitte ervoor om meer te investeren in de jeugd. Echter zonder aan te geven waaruit die in vesteringen moeten bestaan. Vrijwel alle panelleden constateer den dat het vooral de bevolking zelf is die uitmaakt of er sprake is van een leefbaar dorp. Ook was een van de conclusies dat Tholen 'ontzet tend leefbaar' is en dat de gemeen teraad bereid is alle initiatieven om dat te behouden, zal ondersteunen. Het venijn richting gemeente zat in de staart van het programma. Geu ze: „Onbegrijpelijk dat ze dan de bi bliotheek uit het centrum van Tho len weghalen." Onderzoeker Dick van der Wouw van Scoop houdt een inleiding in het Holland Huis. Een eenduidend antwoord kwam er niet. Wel vragen. Over de vergrij zing bijvoorbeeld. Als de kinderen uit het dorp wegtrekken naar elders en er is geen hulp, hoe kom ik dan met mijn rollator naar de Ooster- schelde? Wie verkoopt mijn huis als ik alleen ben? Er staat in Scher penisse al zoveel te koop! Van der Wouw kon er niet veel mee. „We hebben nu de kredietcrisis. Die zorgt voor grote onzekerheid. Die komt als een tsunami over ons heen, maar heeft niet veel met dit onderwerp te maken. Maar de crisis heeft wel consequenties voor de huizenprijzen. De gemeente zal zorgvuldig moeten kijken waar en hoeveel woningen er worden ge bouwd. Ze moet proberen de prij zen zo hoog mogelijk te houden." Als het gaat om de leefbaarheid in een kleine kern is voor wat Van der Wouw betreft, de winkelvoorzie ning en de aanwezigheid van een school van groot belang. „Maar", waarschuwde hij, „je kunt niet in een dorp van 300 inwoners een HE- MA verwachten." Een supermarkt vestigen in een dorp met minder dan 3000 inwo ners, heeft voor een ondernemer evenmin veel zin. Van der Wouw schetste eveneens dat niet alle inwoners zich druk ma ken om de aanwezigheid van win kels in hun woonomgeving. "Als je gaat wonen in een kern waar geen winkels zijn, vind je dat niet van belang. Maar als je aan die voorzie ningen gewend bent en ze verdwij nen, dan mis je ze." Aan de hand van een aantal stellin gen konden de panelleden commen taar leveren. Als de basisschool ver dwijnt, gaat het dorp dood. Cocky Schults van de basisschool in Anna Jacobapolder ziet dat anders. „We hebben een basisschool en toch trekken de mensen weg. En de hui zen worden vervolgens gekocht door mensen zonder kinderen." Flip de Rijke uit Stavenisse gaat er vanuit dat vooral de aanwezigheid van openbaar vervoer voor het be houd van gezinnen met kinderen van belang is. „Want de aanwezig heid van een basisschool is noodza kelijk voor de toekomst van een dorp. Daar moet je met openbaar vervoer kunnen komen." Hij kreeg steun van Pieter Verhoef. „Als mijn vrouw vier maal per dag op de fiets naar Scherpenisse moet rijden om de kinderen te halen en te brengen, dan ben ik gedwongen te verhuizen." Met die opmerking werd een brug gelegd naar de stelling dat voorzie ningen in een dorp minder belang rijk zijn dan bereikbaarheid. „Hier in Scherpenisse is veel belangstel ling voor een woonzorgcentrum (wozoco). Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk zijn wel met openbaar vervoer te bereiken, maar de meeste mensen blijven liever in Scherpenis se", aldus een van de belangstellen den. Marg Mantel (60) eveneens uit Scherpenisse, is bang dat ze straks met de bus een brood moet halen. Dus wil ze dat er eerst wordt ge dacht aan het behoud van zaken die te maken hebben met de eerste le vensbehoeften en pas daarna aan het vestigen van een sporthal. „Er is geen slager en geen supermarkt. De brandweer is weg", somde ze op. Een ander riep dat er al 10 jaar voor een woonzorgcentrum wordt gevoch ten. „Veel mensen moeten buiten hun dorp hun laatste dagen slijten." Van der Wouw kon de inwoners van Scherpenisse geruststellen. „Het aantal ouderen neemt toe. Dat bete kent dat er meer draagvlak komt voor bepaalde voorzieningen." De Rijke (met zijn stichting organi seert hij diverse activiteiten in het dorp) signaleerde dat de behoeften van de inwoners veranderen. Dat komt volgens hem vooral door de import. „In de laatste vijfjaar is het aantal inwoners dat van buiten Sta venisse komt, gestegen van 33% naar 40%. Er komen steeds meer ouderen wonen. Vraag me niet waarom. Ze hebben een auto. Vol doende financiële middelen en ha len overal hun boodschappen." En, zo werd gesteld, als een onder nemer in een kern geen boterham De wereldeconomie schudt op zijn grondvesten. De economische terug gang voor dit jaar is de grootste sinds de jaren dertig, maar iedereen ziet de landbouw als rots in de branding. Met die geruststellenden ge dachte opende voorzitter J. de Jager de jaarvergadering van de ZLTO afdeling Tholen in de Wellevaete. Toch zullen boeren alert moeten blij ven reageren op de ontwikkelingen, was de boodschap aan de leden. Pe Jager stond onder meer stil bij de liberalisering van de wereldhan del. Dat kan tot grote verschillen in inkomsten leiden tussen bedrijven. Hij vergeleek twee akkerbouwers met hetzelfde bedrijf, dezelfde op brengsten, kosten en oppervlakte maar met een verschillende ver koopstrategie. Beiden hebben ze in januari 2008 nog 500 ton tarwe te verkopen van de oogst uit het jaar daarvoor. De een verkoopt zijn tar we voor een kwartje per kilo en ont vangt er 125.000 euro voor. De an der denkt dat hij er 35 cent per kilo voor kan krijgen, wacht en verkoopt pas in oktober als de prijs is gedaald naar 12 cent per kilo. Dus 60.000 euro. Een verschil van 65.000 euro. De Jager scherpte het voorbeeld nog oven aan. De ene boer verkoopt in het eerste kwartaal zijn graan van 2008 aan de CZAV voor de oogst, voor 22 cent per kilo aan de inkoop organisatie CZAV. Dat brengt 110.000 euro op. De andere boer wacht weer, houdt de tarwe in eigen beheer maar vangt er aan het eind van het jaar niet meer dan 12 cent per kilo voor. „In twee jaar tijd is dat een bruto op- brengstverschil van 100.000 euro. Dit soort verschillen in bruto tarwe- opbrengst zijn we sinds de Tweede Oorlog niet meer gewend. De libe ralisering verhoogt de handelsrisi- co's van onze bedrijven. De CZAV reserveert niet voor niets een deel van de winst van 2008 om zulke fluctuaties op te vangen." De Jager vraagt zich ook af of de landbouw de toenemende vraag naar voedsel kan bijhouden. Er is een scheefgroei tussen productie en consumptie van voedsel. „Wat gaat er gebeuren als er echte schaarste ontstaat?" De voorzitter verwacht dat het protectionisme weer hoogtij zal vieren, dat landen met een stel sel van maatregelen de binnenland se landbouw beschermen. De Ame rikaanse minister van landbouw heeft dat volgens De Jager al aange kondigd. De onderhandelingen met de wereldhandelsorganisatie over de graanprijzen moeten maar een poos je in de ijskast omdat eerst de eigen economie op gang moet komen. „Hoezo eigen volk eerst?" De Jager stond ook stil bij zaken dichter bij huis. Zo riep hij de ge meente op om de oplag van mest buiten het bouwblok toe te staan. In buurgemeente Schouwen-Duive- land is dit, met goedkeuring van de provincie, wel verruimd. Namelijk als het op het bouwblok niet kan. Dan wordt het wel toegestaan op het perceel aan het bouwblok. Leerlingen van het Westerpoortcollege en Tholen hebben donderdag een ontmoeting gehad met jeugdboekenschrijfster Gonneke Huizing. Het initiatief voor de zogeheten 'read en meet' is genomen door de Bi- bliüosterschelde. De ongeveer 70 tweedejaars leerlingen spraken in Hart van Tholen met de auteur. De vmbo'ers waren al maanden voorbereid op het bezoek. De leraren Nederlands van de school en de jeugdbibliothecaris van de biblio theek Tholen hebben hiervoor sa mengewerkt. Vanuit de bibliotheek werden de boeken verzorgd en geïn troduceerd in de klassen waar er via een speciale lessenserie aandacht aan werd besteed. Iedere tweedeklasser had minimaal één boek en sommigen twee boeken van de schrijfster gelezen. Er werden door hen goede vragen gesteld en ze waren oprecht geïnteresseerd. De boeken van Gonneke Huizing, die tot een paar jaar geleden zelf Nederland se les gaf, zijn dicht op de huid van deze leerlingen geschreven. Ze gaan over dingen die ze zelf tegenkomen of kunnen tegenkomen bij medeleer lingen: pesten en gepest worden, ver liefd zijn (ook op een leraar) en onge wenste zwangerschap. Aan het eind van de sessie worden drie gesigneer de boeken verloot onder de kinderen. De Bergsediepsluis bij Tholen wordt vanaf maandag op afstand bediend. Rijkswaterstaat start vanaf die dag met de bediening op afstand van vier kleinere sluizen vanuit de nautische centrale Neeltje Jans. Die is geves tigd in het ir. J.W. Topshuis op de stormvloedkering in de Oosterschel- de. Naast de Bergsediepsluis worden de Zandkreeksluis, de Roompotsluis en de Grevelingensluis vanuit het Topshuis bediend. Tegelijk met deze gewijzigde werkwijze wordt ook ge start met 24-uurs bediening van de vier sluizen. Eerder is het op afstand bedienen uitgesteld, omdat Rijkswa terstaat niet voldoende veiligheid kon garanderen. Nu is de veiligheid en betrouwbaarheid volgens RWS wel gegarandeerd bij de nieuwe be- dieningswijze. Het wil niet zeggen dat er helemaal geen sluismedewer- kers meer bij de sluizen kunnen worden aangetroffen. In de zomer maanden worden drukke recreatie sluizen bemand door stewards, net als in de afgelopen twee jaar is ge beurd. Ook wordt tegelijk met de 24-uurs bediening, dag en nacht be waking ingezet bij de sluizen. Mo menteel worden de objecten door bedieningspersoneel bemand, maar niet bewaakt. Een viertal objecten is zelfs niet 24 uur per dag bemand. „Binnenkort hebben we ons wat verlate nieuwjaarsetentje en nu we de keuze hebben tussen stamppot aan huis en eten buiten de deur, kie zen we voor het laatste." De tweede prijs ging naar de Uut- daghien, de Vangstok won de derde prijs. Bij het V.T.B.-beursspel is het de bedoeling dat iedere club met een beginkapitaal van 500.000 euro probeert zoveel mogelijk winst te maken. In deze extreme beurstijden was dat niemand ge lukt. Ook de winnaar had op papier nog twee ton verloren. De wed strijdcommissie (Eddie Clarijs, Rien van Gurp en Piet Stouten) maakten duidelijk dat een verlies van honderdduizend euro per trans actie net zo goed mogelijk was dan een winst van veertigduizend euro per transactie. Het was een heel ge goochel met cijfers voordat de drie laatsten, respectievelijk 't Thoolse Gat (6e), De Hoogte In (5e) en De Smisse (4e) met een gemiddeld ver lies van 57 tot 44 uit de bus kwa men. De prijzen konden dus ver deeld worden onder de resterende drie deelnemers, waarbij bleek dat de verschillen minimaal waren. Al le drie hadden ze een gemiddeld verlies van rond de 40 Derde werd De Vangstok met 287.789,95 euro), tweede De Uutdaehieng met 303.163,57 en eerste 't Getij met een overschot van 305.060,78 van de vijf ton waarmee begonnen was. In feite waren er net als in het echt geen winnaars. De club met het minste verlies ging met de eer strij ken. Had je niets gedaan, dan was je met vlag en wimpel eerste ge worden met het ongeschonden be ginkapitaal. „Beleggen blijft dus boeiend en bijna onvoorspelbaar, ook voor de leden van een be leggingsstudieclub", concludeerde voorzitter Eddie Clarijs. Voor de podiumplaatsen waren er Rabo- cheques van 150, 100 en 50 euro. De Rabobank Oosterschelde zegde ook voor het nieuwe seizoen weer financiële medewerking toe voor het VTB-beursspel. „Het wedstrijdelement geeft toch een stimulans", vertelt Rien Kos ten. Hij is niet alleen voorzitter van de oudste Thoolse beleggingsstu dieclub - het Getij heeft al 33 jaar pieken en dalen meegemaakt - maar Kosten was ook de eerste VTB-voorzitter. „Het beursspel is maar een spelletje, zodat we ons extra speculatief konden opstellen. We konden dingen doen die je als privépersoon wel uit je hoofd zou laten. We hadden bij dit spel ook beperkingen. Je moet je houden aan de spelregels. Zo kon bijvoorbeeld geen gebruik worden gemaakt van optiestrategieën. Extra speculatief Voorzitter Rien Kosten van de oudste Thoolse beleggingsstudieclub Het Getij. inspelen op schommelingen op de beurs was er dus niet bij." Toch vonden Kosten en zijn clubge noten van het Getij het VTB-beurs spel weer een leuke competitie, zo als ze ook elke clubavond weer opgaan in de actualiteiten. „Deel name is leuk als je belangstelling hebt voor alles wat te maken heeft met de economie. En dat is om vangrijk. Het beslaat tegenwoordig al te veel de voorpagina's. Het stu dieaspect staat voorop. Je probeert een mening te vormen, o.a. op basis van signalen uit het bedrijfsleven. Investeerders voelen al in een heel vroeg stadium hoe de vlag er in de economie bij hangt. In de club blijft het veelal bij droogzwemmen.Achteraf beoorde len we of de denkrichting juist was. Behalve de gerichte belangstelling is het gezelligheidsaspect natuurlijk ook een factor. Het moet leuk blij ven", aldus Kosten. Maar is het nog leuk in een reces sie? „Alle waarheden over beleg gen bleken in 2008 even niet op te gaan, dus lag er volop gespreksstof op tafel. Juist bij zwaar weer blijkt of men beschikt over stuurmans kunst. Beleggen is handel. Hande len is verantwoorde risico's nemen. Een gevleugelde uitdrukking in be- leggingsland is: 'laag kopen en hoog verkopen'. Dat is natuurlijk een te simpele benadering en in de praktijk niet zo gemakkelijk uit voerbaar, tenzij men helderziende is. Feit is wel, dat timing een cruci aal element is. Verder moet men een ijzeren strategie voeren. Anders ga je 'sur le flacon'. Wij houden ons aan de strikte toe passing van onze ijzeren wet die een cursusleider ons indertijd op het hart drukte. Die luidde: posities sluiten bij 50 winst. Bij een da ling sluiten bij min 20 t.o.v. de hoogst genoteerde koers. Zo kun je nooit diep vallen. Ook moet men de kunst verstaan om in een bepaalde periode hele maal niets te doen. Andere uit gangspunten zijn: stap in op een verantwoord koersniveau op basis van goede vooruitzichten in een de gelijke bedrijfstak. Kies voor be drijven met een relatief hoog eigen vermogen. Die kunnen een stootje hebben. De ervaring leert ook dat bij een aantrekkende economie de beursnoteringen van de uitzend- branche als eerste aantrekken. Als de recessie in de economie breed toeslaat, dan zie je dat het eerst in de bouw, de industrie. We hoorden dezer dagen allemaal dat we in 2009 te maken krijgen met een eco nomische krimp van 3,5 Hoe het ook zei: de bedrijven zullen eerst weer zicht moeten hebben op bedrijfswinst. Voorlopig dus weinig perspectief!", aldus voorzitter Kos ten van beursspel-winnaar het Ge tij. Naast de prijsuitreiking van het beursspel had de VTB woensdag avond in Meulvliet ook nog de jaar vergadering. Ondanks de vele acti viteiten deze avond op het eiland Tholen waren er toch nog ruim der tig leden aanwezig. Bij de V.T.B. zijn nu zeven clubs aangesloten: 't Gouwe Boompje, De Hoogte In, 't Getij, De Smisse, 't Thoolse Gat, De Uutdaehieng en De Vangstok met in totaal 94 leden. Secretaris Rijk Verspuij meldde in zijn jaar verslag het vertrek van De Kluute maar de terugkeer van 't Gouwe Boompje. Naast erelid Rien Kosten zijn het afgelopen jaar bij Jaap de Boer en Arno Ammerlaan respec tievelijk een gouden en een zilveren speld opgespeld met daarin een uit gezaagd kwartje. Zij maakten in de V.T.B. ook van een dubbeltje een kwartje, zei Verspuy. De jaarlijkse excursie ging naar de kerncentrale in Doel, vlakbij Ant werpen. Erelid Jaap de Boer com plimenteerde het vrij nieuwe be stuur o.l.v. voorzitter Eddie Clarijs met het dynamische en speelse ka rakter waarmee zij de verbindingen leggen tussen de V.T.B. en de aan gesloten clubs. Hoofd beleggingen Paul Koole van de Rabobank Oosterschelde gaf een terug- en vooruitblik. Ook bena drukte hij het belang van spreiden van belangen en risico's. Onder werpen als oorzaken kredietcrisis, depressie of recessie, verwachtin gen en vooruitzichten en hoe om te gaan met risico's passeerden de re vue. De faillissementen bij de ban ken en de dalende huizenprijzen, eerst in Amerika en vervolgens richting Europa, kwamen ruim schoots aan de orde. De VTB-leden luisterden aandachtig naar de inte ressante presentatie. Wie geïnteresseerd is in het werk van de beleggingsstudieclubs, kan contact opnemen met de twee se cretarissen van de V.T.B., Rijk Verspuij (rverspuij@zeelandnet.nl) en Jos van Treijen (j.treijen@home.nl). Wat een ophef de laatste dagen over een pinautomaat in Scherpenisse waar op zondag niet gepind kan worden. In bijna alle landelijke me dia werd dit (schokkende) nieuws gebracht. Als er al gepind kon wor den, kan je het nog niet uitgeven ook in Scherpenisse op zondag, dus waar maakt men zich druk over! Is dit het volgende stokpaardje voor de PvdA? Nadat eerst het gemeente huis open moest op bid- en dank dag? De eigenaar van het pand houdt zich aan zijn principes, iets wat in de po litiek bij de meeste partijen al lang verleden tijd is, vooral als er geld en macht op het spel staat. Hier in Flupland kan je wel pinnen op zondag, ik heb er nog nooit ge bruik van gemaakt, en ben daar ook nog nooit door in de problemen ge komen. Wees blij dat je zes dagen geld kan halen waneer het ons uitkomt, vroe ger moest je er bij de bank om, en die was maar 5 dagen open, en dan nog tot hooguit 5 uur! Het was beter dat de energie die hier in gestoken wordt, voor nuttigere zaken benut werd. C. Mol, Eendrachtstraat 15, Sint Philipsland. Zondagsrust ook voor pinautomaat, kopte de Telegraaf in de editie van zondag. Met een foto van mevrouw Dek uit Scherpenisse die vergeefs probeert geld te pinnen in de Kerk straat. Aanleiding om er over te be richten was het debat over leefbaar heid in Scherpenisse van de Christenunie waar het punt aan de orde werd gesteld. De Telegraaf pikte de berichtgeving op om er een eigen stukje aan te wijden. 'Inwoners van het plaatsje op Tho len zijn het echter beu dat, onder in vloed van de grote gereformeerde gemeenschap in het dorp, de pin automaat op zondag geen geld geeft.' Volgens de Telegraaf zou de meerderheid van het dorp daar ver andering in willen brengen. De pin automaat is aangebracht in de gevel van het pand van de familie Noom. De Rabobank kreeg daar toestem ming voor mits de automaat op zondag dicht bleef. In het artikel komt raadslid Peter Suurland (Pv dA) aan het woord die het 'in deze tijd te gek voor woorden vindt' dat er op zondag geen geld uit de auto maat wordt verstrekt. 'We jagen ie dereen het dorp uit, in plaats van hem leefbaar te maken.' Ook Henk Bezemer van de Rabobank Ooster schelde komt aan het woord. Hij zegt dat de zaak opnieuw wordt be keken. Hij licht toe dat het beleid van de bank is dat pinautomaten ze ven dagen per week te gebruiken moeten zijn, maar ook dat de bank de wens van de eigenaar van het ge bouw respecteert. De gemeente gaat samen met het Calvijn college en het Westerpoort col lege bekijken hoe en waar leerlingen hun maatschappelijke stage kunnen lopen. Vanaf 2011 wordt het verplicht. Dat antwoorden b. en w. op vra gen van de SGP. De gemeente moet bemiddelen, maar krijgt er ook geld voor van het rijk, namelijk 53.208 euro. Het geld is verdeeld over vier jaren. Vorig jaar werd 3614 euro uitbe taald, dit jaar krijgt de gemeente 11.380 euro, in 2010 15.224 euro en in 2011 22.990 euro.Voor de gemeente is de taak echter beperkt. Het zijn vooral de scholen die plaatsen moeten zoeken voor de stages en daar ook meer geld voor krijgen dan de gemeente. Er is overleg met scholen in Middelharnis en Tholen, ook voor vrijwilligersorganisaties is een rol weggelegd. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leoen uerdiept. Ik uoel me begrepen. En tdch is het mijn interieur, mjjn stijl! ^eg,2®" www.interieur-paauwe.nl 01\°iao1318 Zonnemaire ligt vlakbij Zierikzee; 50 autominuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3