LABO BAL Teelt is niet moeilijk, maar afzet van natuurlijke verfstof valt tegen AbdijNieuws Grondprijzen en de belastingdruk bevriezen In maand tijd flink meer werklozen in Tholen Landbouw is stabiele factor Chocoladekoekje ziet zichzelf al als nuuwe prins van Pesöót AUTOSCHADE? WHS'ers halen meer uit oliebol Zwanger? Mogelijk tot 2011 geen inplant van meekrap op Thoolse akkers 3 - V54 Donderdag 26 februari 2009 65c jaargang no. 15 Gemeente wil sms-alarm invoeren De meekrapteelt is stilgelegd. De voorraad wortels met de rode kleurstof is zo groot dat er voorlopig geen nieuwe planten de grond in gaan. Dat betekent dat de tien Thoolse telers hun bouwplan aan hebben moeten passen. In het na jaar haalden de Thoolse meekraptelers hun derde oogst bin nen. En dat was voorlopig de laatste. Het telen blijkt geen probleem. Lastiger is het om de afzet te vinden, zegt secre taris Jan de Wilde van de vereniging van meekraptelers. Suikerbieten Boterberg Gemeente staat borg voor leningen Mobiliteitscentrum Vooral aandeel van jongeren loopt op Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 rachtbode, de Thoolse Courant is 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. „De Thoolse landbouw voelt het wel, maar zal redelijk stabiel blijven", zegt ZLTO-voorzitter J. de Jager op de ron detafelconferentie. De Jager was één van de genodigden die vorige week donderdag in het gemeentehuis hun licht lieten schijnen op de kredietcri sis. „De landbouw is de stabiele factor en kan misschien mede de motor zijn om de zaak vlot te trekken." Daarom verzocht hij vooral aan de gemeente om de Thoolse boeren te steunen: „In het belang van de gemeente Tholen dient u zo positief mogelijk naar aan vragen in de primaire sector te kijken. Durf uw nek uit te steken en verschuil u niet achter de provincie bij een aan vraag v<x>r mestopslag." De Jager is vol vertrouwen over het voortbestaan van de agrarische sector: „Voeding hebben we allemaal nodig. Er kan wel minder vraag zijn naar luxe producten. Aardbeien zal het eerste product zijn dat niet meer zal lopen", denkt hij. Te vens gaat de bloementeelt het zwaar krijgen, voorspelt hij. Lees verder pagina 3,14,15,16,18. De gemeente Tholen wil graag dat de regionale alarmcentrale gebruik gaat maken van de mogelijkheid van het zogeheten 'sms-alert'. Mensen die ge schoold zijn in de bediening van een AED kunnen dan bij een alarmmel ding voor een hartstilstand die bij hen in de buurt plaatsvindt worden opge roepen via een sms en alvast cruciale hulp bieden tot de ambulance komt. Het college van b. en w. wil deze vorm van alarmering ook graag in Tholen invoeren. Dat antwoordt het op schrif telijke vragen van H. Nieuwenhuis van de PvdA-fractie. Hij wil weten of het college invloed heeft op het beleid van de alarmcentrale en die aanwendt om de nieuwe vorm van alarmmelding ook in deze regio in te voeren. Het col lege heeft reeds in juli schriftelijk bij de veiligheidsregio Zeeland erop aan gedrongen mee te werken aan een alarmering via 'sms alert' rondom de inzet van AED-apparaten. Er is nog geen antwoord ontvangen op de brief. Het college brengt deze brief nog maals onder de aandacht van de vei ligheidsregio en wil dat dit systeem op korte termijn wordt geregeld. Voetbalclub WHS uit Sint-Annaland biedt haar excuses aan naar aanlei ding van de oliebol lenverkoop die za terdag is gehouden ten gunste van de clubkas. De oliebollen werden met succes verkocht door jeugdleden van de club die per groep een aantal stra ten te bedienen kreeg. WHS ontdekte dat enkele jeugdleden de prijs met 50 cent hadden verhoogd om een extra zakcentje te bemachtigen. De jeugd leden zijn nog dezelfde morgen terug gestuurd naar de benadeelde mensen om het teveel betaalde geld terug te geven en zich te verontschuldigen voor het ongepaste gedrag. deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of 'Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl In september 2005 werden de eerste wortels van de meekrap geoogst op het land van Gabri Hoek in de Noordpolder in Sint-Maartensdijk. „De voorraad meekrapwortels is van dien aard dat er nog niet uitgeplant wordt. Er wordt nu nog volop geoogst op de zandgronden in Oost Brabant. Op Tholen is in september geoogst, toen in West-Brabant. In Oost Bra bant beginnen ze meestal in januari, maar door de vorstperiode zijn ze daar een week geleden met rooien be gonnen." En dat levert voorlopig zo veel kilo's wortels op dat er voor een aantal jaren voldoende is. De Wilde verwacht niet dat er voor 2011 nieu we planten in de grond gaan. Volgens De Wilde zit het vast op de afzet van de verfstof die uit de wortel wordt gewonnen. „Dat geeft meer problemen dan voorzien was. Dat heeft onder meer te maken met de verfmeesters de in de Europese fa brieken niet goed in staat zijn om met de verf om te gaan." Uit de wortels van de plant, Rubia tinctorum, wordt in de fabriek in Steenbergen de rode verfstof gehaald. Daar wordt ook de receptuur gemaakt voor het gebruik van de verf. Maar het blijkt volgens De Wilde dat lang niet iedereen er meteen mee overweg kan. „Het toepassen van de verfstof moet worden begeleid. Dat gebeurt ook vanuit de fabriek in Steenbergen. Daar lopen ze nu tegenaan." Volgens de secretaris is het jammer dat de teelt nu helemaal droogvalt. „Achteraf bekeken begin je optimis tisch aan de teelt en het in de markt zetten van de kleurstof. Er is een busi nessplan voor opgesteld. De verwach ting was dat het na zoveel jaar echt in de markt zou staan. Wij, als akker bouwers, hadden vooral zorgen om de teelt van de meekrap. Het was alweer meer dan honderd jaar geleden dat hier de meekrap werd verbouwd. We hadden gedacht dat de teelt tegen zou vallen, maar die viel juist erg mee. De teelt betekent eigenlijk niks. We wis ten ook niet hoeveel kilo's we zouden kunnen oogsten. Maar ook die kilo's vallen mee. Nu snijdt het mes aan twee kanten negatief." De boeren die de meekrap leveren aan de fabriek worden uitbetaald per kilo. Er wordt gekeken naar het gehalte aan alizarine, het rode pigment in de wor tel. Volgens de secretaris is het verge lijkbaar met suikerbieten: hoe hoger het suikergehalte hoe hoger de prijs die de telers er voor krijgen. Het pro ject kende een lange voorbereidings tijd omdat er en methode ontwikkeld moest worden om de alizerina uit de wortel te kunnen winnen. Er moest ook naar een afzetmarkt worden ge zocht. Met de productie van de na tuurlijke kleurstof wordt ingespeeld op de groeiende vraag naar duurzaam geproduceerd textiel. De kleurstof wordt voornamelijk in textiel ver werkt (voor het verven van wol en leer van bijvoorbeeld tapijten en schoenen), maar ook in verf en lak (huisschilders en kunstschilders). De productie van het poeder in de fabriek Rubia in Steenbergen is sinds 15 ja nuari 2007 een feit. De laatste oogst vorig jaar was mee krap die in 2006 is geplant. „Dat noe men we een driejarig gewas. Maar het is gebleken dat het niet veel meer op levert dan een tweejarig gewas om het rendabel te maken. Bij een tweejarig gewas is het saldo beter. Bij een drie jarig gewas verwacht je meer wortels. Dat is ook wel zo, maar het gehalte alizerine is hetzelfde gebleven. Het is economisch niet interessant om het gewas drie jaar op het land te laten liggen. De meeropbrengst van de wortels weegt niet op tegen de extra kosten die je voor dat ene jaar moet maken." Van de laatste oogst zijn de gegevens nog niet bekend. Die worden pas be kend als alle wortels van alle telers zijn afgeleverd. De opslag van de wortels is bij de fabriek of in een loods in Den Heen waar de wortels gespoeld worden. „Bedrijfsmatig ge zien is het dan niet meer van ons." Voor het bouwplan van de telers heeft het wegvallen van de meekrap geen grote gevolgen. Voor de laatste oogst hadden de telers één hectare meerkrap ingeplant. „Dat ligt dan midden in de tarwe of de cigorij. Het is lastig om er één perceel van te maken. Nu wordt het gewoon weer gebruikt voor een ander gewas. De gevolgen voor het bouwplan zijn groter als er drie jaar meekrap op het land groeit." Bij De Wilde zal op die plek dit jaar geen meekrap maar suikerbiet groeien. De eerste meekrap van het Thools- Brabantse initiatief ging in 2003 de grond in. De oude teelt uit de streek werd opnieuw geïntroduceerd. Het was en is nog steeds pionieren. Zo blijkt het gehalte alizerine in de mee krap van perceel tot perceel te kunnen verschillen. „Maar we kunnen nog niet goed achterhalen waarom die verschillen bestaan. We doen ook be- mestingsproeven. Er is nog zoveel wat we niet weten. Daarom is het jammer dat er geen continuïteit is." De Wilde betreurt het staken van de teelt. „Het is natuurlijk niet de opzet om te stoppen, maar dit is ingegeven door nuchter boerenverstand. We wil len geen meekraphoop creëren zoals er in de vorige eeuw in Europa een boterberg en een melkplas zijn ont staan." Voor de eerste oogst maakte loonbe drijf Koopman uit Sint-Maartensdijk een aardappelrooier geschikt om de wortels te oogsten. De eerste oogst vond plaats bij akkerbouwer Gabri Hoek in de Noordpolder in Sint- Maartensdijk. Om de natuurlijke verf stof bij potentiële kopers onder de aandacht te brengen worden beurzen bezocht. Vorige maand en deze maand in Hannover, München en Pa rijs. De teelt van de meekrap liep eind negentiende eeuw op zijn einde nadat in 1868 een synthetische verf werd ontwikkeld. „Wij kunnen geen wonderen verrichten en we moeten de lokale over heid niet overschatten, maar u hoort van ons", zegt burgemeester W. Nuis na afloop van de rondetafelconferentie, donderdag in het gemeen tehuis. Het college van burgemeester en wethouders heeft voorafgaand aan de bijeenkomst nagedacht over de maatregelen die de gemeente kan nemen voor de Thoolse bedrijvigheid om de economische recessie te overleven. De gemeente blijkt qua gedachtegoed opvallend veel op één lijn te zitten met de sprekers op de bijeenkomst, wat de maatrege len betreft. Nu de uitvoering nog. Het college legt haar ideeën voor aan de gemeenteraad, die 19 maart bijeenkomt. Diverse raadsleden hoorden op de publieke tribune de voorstellen van b. en w. aan zoals de heroverweging van het inkoop- en aanbestedingsbe leid, vermindering van de adminis tratieve lastendruk; de belastingdruk niet verder verhogen of zelfs verla gen; het zo spoedig mogelijk uitvoe ren van investeringen en onder houdswerk, intensivering van de armoedebestrijding, bevriezing of verlaging van de grondprijzen, sti mulering van de startersregeling. een positieve benadering van een garantie- en borgstellingsregeling voor leningen van bedrijven en par ticulieren en bevordering van de jeugdwerkgelegenheid. De burgemeester noemde ook het be nutten van het nieuwe mobiliteits centrum, dat voor heel Zeeland in Goes is gepland en dat binnen twee weken operationeel kan zijn. W. Er- kelens van werkbedrijf UWV Tholen (voorheen CW1 geeft daar uitleg over tijdens de rondetafelconferentie. „Werkgevers kunnen hun vragen neerleggen bij het mobiliteitscen trum. Bijvoorbeeld over scholing van hun medewerkers. Het centrum kan ook bemiddelen van werk naar werk. Het mobiliteitscentrum staat voor heel snel schakelen tussen de reguliere dienstverlening, zoals het uitzendbureau." Ook het werkgever servicepunt in Tholen (WSP) kan daarbij betrokken worden volgens hem. „Ze moeten gezamenlijk op trekken." Het is volgens Erkelens de bedoeling dat er goed wordt samen gewerkt tussen de verschillende or ganisaties, zodat er snel gaten opge vuld kunnen worden. Met het personeelsoverschot van het ene be drijf kan het andere bedrijf geholpen zijn. Het mobiliteitscentrum kan dat coördineren. Wel stelt burgemeester Nuis de vraag of het wel handig is voor Tho len dat een dergelijk instantie in Goes komt, aangezien dat voor Tho len verder weg is dan een vestiging in West-Brabant. In januari waren 377 inwoners van Tholen werkloos. Dat is vijf procent minder dan in de eerste maand van 20(18, toen er 395 Tholenaren een baan zochten. Een positief beeld, maar recente ontwikkelingen laten iets anders zien. Want de 377 zijn er 42 méér dan in december. In een maand tijd steeg het aantal Thoolse werklozen met 12,5 procent. Vooral het aandeel van jongeren tot 27 jaar groeide, volledig in lijn met de lan delijke ontwikkeling, flink. Zochten in december 30 Thoolse jongeren (15-27 jaar) een baan, afge lopen maand was dat opgelopen tot 41. Procentueel is de stijging van de werkloosheid in deze leeftijdscate gorie (die ongeveer 3700 inwoners omvat) het hoogst, namelijk 37 pro cent. Bij zowel de groep 27-45 jaar als 45-65 jaar was de toename tien procent. Dat blijkt uit cijfers van uit keringsinstantie UWV Werkbedrijf. Die maken ook duidelijk, dat van de 41 werkloze jongeren er zeven jon ger zijn dan 20 jaar. dat er twintig tussen 20 en 23 jaar oud zijn en veer tien tussen 23 en 27 jaar. Met 12,5 procent stijging van het aantal werklozen steekt Tholen schril af tegen het Zeeuwse (9 pro cent) en het landelijke cijfer (6,6 procent). Maar het werkloosheids percentage blijft met 2,3 procent van de beroepsbevolking (de ruim 16.000 inwoners tussen 15 en 65 jaar) beperkt. Door seizoensinvloe den is het normaal dat in januari het aantal werkzoekenden toeneemt. De stijging is in Tholen dit jaar echter wel 2,5 keer zo groot als vorig jaar. De vooruitzichten zijn, als gevolg van de economische recessie, niet best. Landelijk vragen bedrijven ar beidstijdverkorting aan, er worden meer ontslagvergunningen aange vraagd en door faillissementen gaan banen verloren. Ook de organisatie van uitzendbureaus meldt een daling van het aantal uitzenduren. Hoewel er zes vrouwen meer werk loos zijn dan een maand geleden (van 180 naar 186), liep het aandeel van de vrouwen in het totale aantal werkzoekenden terug van 54 naar 49 procent. Het aantal Thoolse mannen zonder baan steeg van 155 naar 191. Van de mensen zonder een baan heb ben er 76 alleen een basisopleiding en 114 een vmbo-opleiding. Met een mbo-, havo- vwo-diploma op zak staan 148 werklozen geregistreerd, en met hbo- of bacheloropleiding 32. Kijkend naar de verschillende plaat sen in Tholen. blijkt de toename van de werkloosheid het grootst in Tho len en Sint-Annaland. Overal steeg het, uitgezonderd in Oud-Vossemeer. De cijfers in januari - met tussen haakjes het aantal van december - zijn als volgt: Tholen 119 (108), Oud-Vossemeer 43 (43), Sint-Anna land 34 (24), Stavenisse 18 (14), Sint-Maartensdijk 81 (74), Scherpe- nisse 17 (16), Poortvliet 33 (28) en Sint Philipsland 32 (28). Deze week Menno Houdijk probeert melkproductie te verhogen door fokmaatregelen Amazone Ingrid Vijfhuizen Zeeuws springkampioen Voetballers Noad lopen 2500 euro bij elkaar voor clubkas EN VERDER... Wiek voor windturbine loopt vast op rotonde Buitenlandse arbeiders mogen niet op Oud-Kempen wonen EEN SLUWERD EN F.EN SLUWERD KUNNEN ELKAAR NIET BEDRIEGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het laatste nieuws van de Provincie Geen aneefnet? Bei voor een aMmfe «an het irtfocmaoecentfuni: O'. IS-631«Q- Vaor offioéte mededefongen rie ook elders 'in drt Mad. Abdg 6. Postbus 6C01.4330 LA Mhdkiefeu*g Advertentie I.M. Twee Maxima's en Willem-Alexanders, maar slechts één koningin Beatrix kwamen zaterdag naar het afscheid van prins Weijte in Oud-Vossemeer. Eén van de Wim-Lexen (Frans Hommel) had een verzoek aan de prins, dat hij met een tekst op een kartonnen bord duidelijk maakte. 'Beatrix wil nog niet weg, kan ik misschien hier in Gröot Pesööt prins worden?', luidde de strekking van zijn boodschap. Her en der boden zich al kandidaten aan als opvolger van de carnavalsprins, en die waren niet allemaal van het mannelijke geslacht. Winnaar bij de grote groepen, bouwclub De Dwarslaegers had namelijk 'wuuven in op stand' die pamfletten uitdeelden om op een vrouwelijke kandidaat te stemmen. En Quincy Heek presenteerde zich verkleed als chocoladekoekje 'chocoprins' als de 'nuuwe prins'. Hij won er in elk geval al de prijs bij de enkelingen mee. Juryvoorzitter Kees de Koning betreurt het dat er met zestien deelnemers, twee minder dan vorig jaar aan de optocht meededen, Wel noemt hij de inzendingen van een hoog niveau, maar hij miste de actie onderweg. „Ik miste acls waarbij het pu bliek betrokken werd, maar dat kan komen dtxirdat er heel veel kinderen meeliepen. Die trekken niet zomaar iemand uit het publiek. De enigen die dat wel deden, waren Toeters en Belle met hun doorlopende receptie." Laatstgenoemden hadden een deur bij zich, waar toeschouwers doorheen konden lopen om zogenaamd op de receptie van prins Weijte terecht te komen. Daar werden hapjes vanaf dienbladen aangebo den. Ze werden door de jury beloond voor hun originaliteit en kregen de Lamsöören bokaal uitgereikt. Er kwamen naast de koninklijke familie overigens meer beroem de personen naar het laatste feest van de 'hotemetoot van Pesööt'. Napoleon Bona parte, indirect verantwoordelijk voor de achternaam van de prins, werd als eerste gast verwelkomd. Er was ook koninklijk bezoek uit Engeland. Prins Charles en ko ningin Elizabeth maakten een plekje vrij in hun drukke agenda met als enige reden dat het carnaval op een eiland (net als Groot-Brittannië) wordt gevierd. Uit Amerika kwamen oud-president Bush en de nieuwe leider Obama gezamenlijk aan over de rode loper. Met een strakke zwaai en een 'hi' begroette de eerste zwarte Amerikaan se president de toeschouwers op de weg naar het bordes. Uiteraard was ook burge meester Nuis van de partij om officieel de sleutel van het dorp over te dragen aan prins Weijte. Die was daar natuurlijk blij mee, maar noemde het: „Altijd verwonder lijk hoe hij weer aan die sleutel komt. Ik heb hem nog nooit teruggegeven." I^es ook pagina 7. Waarschijnlijk met een knipoog naar Obamabiedt Quincy Hoek zich aan als de eerste bruine prins van Gróót Pesööt. -6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1