Thoolse landbouw belangrijke economische factor Bedrijfsopvolging Schipper f OAZ u DACOMEX w vernou Bijl ummaB bv Fa. Gebr. C. en LJ. Koopman IMPORT - EXPORT UIEN AARDAPPELEN UW GRIMME SPECIALIST VOOR THOLEN! W W. Brons b.v. PIEPERLINE HOLLAND YET HEATERS De aanhangwagenspecialist van Tholen...! LOUIS VCRDURG BV Meeuwse handelsonderneming bv Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-601260 Handel in Landbouwprodukten en Gewasbeschermingsmiddelen Voor al uw bestrijdingsmiddeleni, zaden en granen hartelijk aanbevolen Postbus 25 4695 ZG Sint-Maartensdijk Tel. 0166-663169 - 663197 fax. 0166-663773 - 662559 mob.tel. A.D. Koopman 06-53796466 mob.tel. M.L. Koopman 06-20011370 e-mail: a.d.koopman@hotmail.com Landbouwmechanisatie Den Engelsman: uw partner in de mechanisatie. Dealer van bekende topmerken w.o.: New Holland, Grimme, Dubex, Rumptstad, Kuhn, Steketee, Linde, Mullie en vele andere. Dierenartspraktijk Eiland Tholen SINT-MAARTENSDIJK HOLLAND ^reen sSt ar <~Hrand De Weel 1 Nieuwerkerk Tel 0111-642240 www.louisverburg.nl info@louisverburg.nl Firma Koopman Loonbedrijf Ons bedrijf is gespecialiseerd in de volgende werkzaamheden: AANBIEDING!!! - bietenzaaien - tarweoogst Onderhoud nodig of uitbreiding van uw Beregeningsinstallatie of drainagesysteem STEENBERGEN BV Westlandselangeweg 11a 4651 PD Steenbergen 0167-564039 www.vernou-steenbergen.nl Heeft u interesse in onze diensten? 0166 69 2824 Loonbedrijf KOOPMAN Provincialeweg 62 4695 RN St.Maartensdijk Het adres voor export-, frites- en tafelaardappelen Bezoek ook onze website: www.bijlaardappelenbv.nl Heteluchtkanonnen Infraroodstralers 18 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 26 februari 2009 Fiscaal gezien zijn er bij een bedrijfsoverdracht een aantal belas tingen van belang. Ik beperk me in dit verhaal tot de gevolgen voor de inkomstenbelasting en het schenkingsrecht. Omdat er per belastingsoort verschillende vrijstellingen mogelijk zijn, is het belangrijk dit onderscheid duidelijk te houden. Hieronder hebben we dan ook per belasting aangegeven wat de gevolgen zijn indien u besluit uw bedrijf over te dragen. Inkomstenbelasting Een bedrijfsoverdracht is in beginsel een verkoop van een bedrijf (vaak) aan een eigen kind. De zaken waaruit het bedrijf bestaat, staan op de balans voor de boekwaarde (bijvoorbeeld aanschafwaarde minus afschrijvingen). In het navolgende beperk ik me tot bedrijfsoverdracht tijdens leven van de ouder(s) aan een kind. Het verschil tussen de vrije waarde (waarde economisch verkeer) en de boekwaarde noemen we stille reserves. Wanneer u het bedrijf overdraagt dient u in principe af te rekenen over de stil le reserves en de opgebouwde fiscale oudedagsreserve (FOR). Dit heet ook wel de stakingswinst. De belaste stakingswinst en het reguliere winstaandeel in het stakingsjaar bepalen de belas te winst voor u in dat stakingsjaar. Ruisende bedrijfsoverdracht Het afrekenen over de stille reserves van de ouder bij een bedrijfsoverdracht wordt ook wel een 'ruisende bedrijfsover dracht' genoemd. De ouder rekent in deze situatie af over de stille reserves en de opvolger mag afschrijven over de aanschaf waarde. Bij een agrarische bedrijfsoverdracht is er iets bijzon ders aan de hand, de ouder hoeft niet af te rekenen over de stil le reserves in de grond omdat die in principe onder de land- bouwvrijstelling vallen. De landbouwvrijstelling geldt tot aan de waarde in het economisch verkeer bij agrarische bestemming (WEVAB). Alles wat boven die waarde betaald wordt, is wel belast. Inkomstenbelastingheffing kan (deels) worden voorkomen, of beter gezegd, uitgesteld door het bedingen van een lijfrente. Dit betekent: geld aan iemand betalen (verzekeringsmaatschap pij, bank of opvolger) die het later aan u terugbetaalt. Op het moment dat u het betaalt trekt u het bedrag af van uw inko men. Wanneer u het terug ontvangt, telt u het bij uw inkomen op. Op deze wijze kunt u ervoor zorgen dat u minder inkom stenbelasting betaalt omdat heffing tegen lagere tarieven plaatsvindt. Na bedrijfsbeëindiging is het inkomen van de ouders in box I immers vaak veel lager dan in het jaar van sta king. De hoogte van de te storten lijfrenten is afhankelijk van de leeftijd, de hoogte van de stakingswinst en de in het verle den afgesloten lijfrenten. Argumenten om in sommige situaties toch te kiezen voor een 'ruisende bedrijfsoverdracht' zijn: - een lagere heffing van inkomstenbelasting door hogere afschrijvingen bij de opvolger na bedrijfsovername; - verliezen bij de ouders die verrekend kunnen worden met de stakingswinst. Geruisloze bedrijfsoverdracht Het is fiscaal ook mogelijk een onderneming over te dragen zonder dat de bedrijfsoverdrager over de stille reserves afre kent. U kunt namelijk kiezen voor geruisloos doorschuiven. Daarvoor moet er op het moment van bedrijfsoverdracht 36 maanden een samenwerkingsverband (bijvoorbeeld een maat schap) of dienstverband zijn. In de praktijk blijkt het ondernemerschap voor de bedrijfsopvol- ger vaak voordeliger dan een dienstverband. Het is dus verstan dig om een maatschap aan te gaan en na drie jaar gebruik te maken van de regeling geruisloos doorschuiven. Geruisloos doorschuiven is voordelig voor de overdrager, omdat hij hier mee de belastingclaim naar de bedrijfsopvolger doorschuift. Die gaat dan door met dezelfde boekwaarden als die op de bedrijfsbalans van de ouder. Op deze wijze neemt de opvolger de (latente) belastingclaim over. Daarom krijgt de opvolger een korting op de overnamesom voor de doorgeschoven meerwaar den, zodat hij/zij per saldo minder moet betalen. Hij heeft daar naast wel een lager afschrijvingspotentieel aangezien hij door gaat met de boekwaarde zoals op de balans staat van de ouder. Schenkingsrecht Wanneer de ouder zijn agrarisch bedrijf overdraagt aan een kind, gebeurt dit meestal tegen een lagere prijs dan de vrije ver koopwaarde. In principe is de vrije waarde minus de betaalde overnamesom een schenking. Omdat heffing van schenkingsrecht hierover erg duur kan uit vallen (soms honderdduizenden euro) in de landbouw, is er een bedrijfsopvolgingsfaciliteit in het leven geroepen. Hiervan kan alleen gebruik gemaakt worden als de uittredende ouder(s) ten tijde van de bedrijfsovername 55 jaar of ouder is of voor 45 pro cent of meer arbeidsongeschikt is en de onderneming moet minimaal 5 jaar door schenker zijn gedreven. De bedrijfsopvolgingsfaciliteit is opgebouwd uit drie onderde len: - vrijstelling van het verschil tussen de vrije verkoopwaarde en de zogenoemde 'voortzettingswaarde'; - vrijstelling van 75 procent van de voortzettingswaarde; - rentedragend uitstel van 10 jaar voor het eventueel nog ver schuldigde schenkingsrecht. Voor de vrijstelling geldt dat het bedrijf minimaal 5 jaar dient te worden voortgezet. Gebeurt dit niet, dan vindt er alsnog hef fing plaats over het verschil tussen de vrije verkoopwaarde en de betaalde overnamesom. Anti-speculatiebeding? Als het bedrijf door één van de kinderen wordt overgenomen tegen een lager bedrag dan de vrije verkoopwaarde. Wat is dan handig? Door bij de overname tegen een lagere waarde voor uw andere kinderen een meerwaardeclausule, ook wel anti-spe- culatiebeding genoemd, af te spreken, kunt u voorkomen dat uw bedrijfsopvolger nadat de voortzettingstermijn van vijf jaar is verstreken de zaak verkoopt en de winst geheel in eigen zak steekt. Afhankelijk van bijvoorbeeld de leeftijd van de opvolger kan een termijn worden opgenomen in de akte waarin de bedrijfsoverdracht wordt geregeld. Indien de opvolger binnen de afgesproken termijn verkoopt zal hij de behaalde winst (vol gens afspraak) moeten delen met broer(s) en zus(sen) en/ of de ouders. Testament? Wanneer er een onderneming is, maar zeker op het moment van de bedrijfsoverdracht is het van belang na te denken over de toekomst. Zonder testament geldt de wettelijke verdeling die bepaalt hoe de erfenis moet worden verdeeld. Dit is het zogenaamde versterfrecht. Hierbij kunnen complicaties ont staan, omdat de verschillende erfgenamen strijdige belangen kunnen hebben bij het voortbestaan van de onderneming. In het erfrecht wordt voorzien in een regeling, waarbij het ondernemingsvermogen dat essentieel is voor de bedrijfsuitoe fening door de rechter kan worden beschermd tegen aanspra ken van niet-voorzettende erfgenamen. Wettelijk erfdeel Bij bedrijfsovername bepalen uiteindelijk de ouders tegen welk bedrag de bedrijfsopvolger het bedrijf kan overnemen. De opvolger is daar natuurlijk nauw bij betrokken. Broers en zussen volgen de afspraken meestal op afstand, maar worden steeds zakelijker. Soms moet de bedrijfsopvolger hen (gedeeltelijk) uitkopen. Maar ook nadat alles beklonken is bij de bedrijfsovername, is de rol van broers en zussen niet uitge speeld. Wanneer zij bij de bedrijfsovername niet hun wettelijk erfdeel hebben gekregen, kunnen zij na overlijden van ouder(s) alsnog dat wettelijke erfdeel, ofwel hun legitieme portie, opei sen van de bedrijfsopvolger. Het is belangrijk om bij de bedrijfsoverdracht ook hierover na te denken en waar mogelijk afspraken te maken en vastte leggen. Bedrijfsoverdracht is maatwerk en werk voor specialisten. Iedere overdracht is anders. Goed overleg tussen uw fiscalist, accountant en notaris is belangrijk. U kunt ons ook raadplegen voor een second opinion! Mr. Dick Gunst FB HACCP REGISTERED NFW HOLLAND Iraktoren Tel. 0166 - 66 32 07 www.vofdenengelsman.nl Fax 0166 - 66 30 29 Kalfdamsewcg 2 4693 RM Poortvliet Tel.: 0166 - 662596 Spirt kun it kleine huisdieren; Poortvliet, Kalfdamsewcg '2 Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Dinsdag- en donderdagavond 18.00- 19,00 uur Zaterdagmorgen 8.30 - 9.00 uur Tholen, Hegcntessestraa! 17 Maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Zaterdagmorgen 11.30 - 12.00 uur en volgens telefonische afspraak TRAKTOREN EN WERKTUIGEN TUIN- EN PARKMACHINES 3K Provincialeweg 62, 4695 RN St.-Maartensdijk Tel 0166-69 28 24 Loonwerk (meest voorkomende werkzaamheden) Snoeiwerk (klein snoeiwerk; heg/struiken t/m zwaar snoeiwerk; bomen rooien) Grondontsmetting NIEUW (bestrijding van aaltjes) Aanpassen van mechanisatie (machines verbouwen/zelf ontwikkelen voor diverse teelten) VCA en VBL gecertificeerd Johan Slager T.0031(0)6-54 27 88 93 E. johangpieperline.nl Productie: Langeweg 15 4697 RE Sint-Annaland T. 0031(0) 166-65 41 13 F. 0031(0) 166-65 45 88 Everkoop@pieperlinenl Correspondentie: lageweg 2 4695 PT Sint-Maartensdijk Een nieuwe tuinberegenings-installatie nodig? Vakkundige levering en aanleg met eigen vakmensen. Vanaf het boren van de bron tot en met regenautomaat. Ook zelfbouwpakketten. Bel uw specialist in beregenings- en grondwatertechnieken Met 23 jaar ervaring - Langeweg 11 a 4697 RE Sint Annaland (NL) tel 0031 (0)166-612650 fax0031 (0) 166-613006 info<g)bijlaardappelenbv.nl Overal toepasbaar Olie - petroleum - propaangasuitvoeringen Vele types Met en zonder rookgasafvoer Hoge kwaliteit Lage prijs Energiebesparend t' A. Plesmanweg 6 Postbus 190 4460 AD GoesTel.0113-212620 Fax 232214 www.meeuwse-goes.com E-mail info@meeuwse-goes.com

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 18