Thoolse landbouw belangrijke economische factor 'Lastiger voor landbouw om export gefinancierd te krijgen' den Engelsman V.O.F. dJ'E. GEBR. DUKE Poortvliet Poortvliet Voor al uw werkzaamheden in loonwerk en grondverzet Uw Boerderijwinkel in de regio met vele producten van de Thoolse bodem N. A. van Kempen Als het wegdek echt schoon moet zijn 0166-692787 Donderdag 26 februari 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Minder ingezaaid Jaap de Jager van ZLTO wil dat aardappeltelers aller landen zich verenigen Biologische landbouw Loon en verhuur bedrijf Pelleweg 2 4693 SE Poortvliet Tel,: 0166-617020 Fax.: 0166-617021 Wij verkopen: Thoolse Bloemenhoning ZEEUWSE.. Druivenwijn, bieren, chips, vlegelwafels, boerenkaasjes... Addy en Marleen Aarnoudse Patrijzen weg 52 4698 RC Oud-Vossemeer Tel: 0166-672110 Mob: 06-10708663 Email: destelhoek@kliksafe.nl - Scharreleieren - appels - aardappelen - bruine bonen - uien e*i cOiaadmatesUaal 'PtovütciaCetuecj 74, 4695 "THzvxiteHddijé tel. Of66-6927tf agr. taxaties en bemiddeling bedrijfstaxaties grondzaken planschade onteigening (RMT Steelgereedschappen zoals rieken, schoppen, batsen, stelen, bezems, afrasteringmaterialen, leren klompen strovel en sika, houten klompen van Zeeuws fabricaat, werkschoenen van grisport. Laarzen van dunlop, ook kuitlaarzen. Diverse dieren benodigdheden zoals drink en voerbakken, warmtelampen en nog veel meer., haal bovendien gratis de nieuwe tuinzaadgids op bij: Klaverveld 5 4698 PS Oud-Vossemeer M^UÊÊÊÊW Tel. 0166-672130 Slik en olie bestrijding Uw reinigings specialist voor Tholen en West-Brabant Ook voor contracten. Een goede verzekering voor uw bedrijf? Wij hebben voor u de oplossing. Bei ons voor een afspraak: 0166 - 61 25 09 Loonspuitbedrijf Bos 11 Stavenisse QGRAAN- EN KUNSTMESTHANDËT Veerdijkseweg 4a 4694 RD Scherpenisse tel. 0166 66 26 59 fax. 0166 66 40 82 Er hoeft niet veel te gebeuren of er ontstaat weer een tekort aan voedsel in de wereld. Voor de Thoolse boeren en tuinders zijn er kansen genoeg, maar die moeten wel aangegrepen worden. Dat was de boodschap van voorzitter Antoon Vermeer van de ZLTO die woensdagavond te gast was op de jaar vergadering van de Thoolse afdeling in de Wellevaete in Sint-Annaland. Boeren en tuinders moeten hun krachten zien te bundelen om een hogere prijs voor hun producten te bedingen bij de grote supermarkten. Vermeer stipte vooral de grote lijnen aan en schetste het perspectief voor de toekomst. Bijzonder was dat de voor man tien jaar geleden ook al bij de af deling een inleiding hield. Alleen was er een groot verschil, namelijk een wereldwijde economische crisis die 'vergelijkbaar is met de recessie in de jaren dertig.' Volgens Vermeer komen de gevolgen in de Westerse wereld hard aan omdat de economische sys temen met elkaar verweven zijn. „Als landbouw hebben we er steeds meer mee te maken. Bijvoorbeeld bij de kredietfinanciering voor de export. Van onze producten is 75 procent be stemd voor de export. Als er geen ver zekering kan worden afgesloten voor de vracht dan is dat een probleem." Maar ook voor de groothandel is het volgens Vermeer moeilijker om aan geld te komen om producten in te ko pen. Gevolg is dat ze leveranciers van landbouwproducten later gaan betalen of hun voorraad gaan beperken. Er is volgens hem landelijk al tien procent minder ingekocht. Volgens Vermeer gaat de groothandel minder voor de producten betalen en dat verklaart de prijsdaling voor de boeren en tuin ders. Fruitteler A. van Rossum uit Stavenis- se ondervindt het aan de lijve dat de groothandel niet zo scheutig is met betalen. „Voor appels en peren moe ten we nu drie tot vier weken wachten op geld. Voor grootwinkelbedrijven valt de kredietcrisis wel mee. Jumbo opent iedere week een nieuwe win kel." Vermeer wist te vertellen dat een aan tal supermarktketens nu pas na zes weken betalen in plaats van na drie. „Dat is de macht of de kracht van de supermarkten. Ze hebben wel last van de crisis maar lossen het op die ma nier op." Volgens de voorzitter is de winstmarge op aardappelen, groente en fruit voor de supermarkt groot. En is de afzet door de producenten ver snipperd geraakt. Zelfs zo dat de ver koopprijs voor komkommers, toma ten en paprika onder de kostprijs ligt. „We moeten de krachten bundelen om de marges terug te brengen." Het was een hartenkreet die voorzitter J. de Jager van de Thoolse afdeling vol mondig onderstreepte: „Aardappelte lers aller landen verenigt u." Van Rossum was echter pessimistisch gestemd. Hij zag voorlopig geen re sultaten op dit punt. De 'agrarische aanvoerders' zijn er nog ver van ver wijderd om de krachten te bundelen. Hij stak ook de hand in eigen boezem: „Als telers blijven we elkaar concur reren. Zo werken we elkaar kapot." In deze economisch zware tijden is het volgens Vermeer voor de boeren zaak om het weerstandvermogen van hun bedrijf goed in de gaten te hou den. Boeren zouden moeten samen werken om fluctuaties te beperken. Wat de wereldhandelssituatie betreft, vertelde Vermeer dat anderhalf jaar geleden de prijzen van landbouwpro ducten geëxplodeerd waren omdat de voorraden slonken. Voor tarwe, rijst en maïs daalden de prijzen vervolgens weer - met 25 tot 35 procent- omdat er meer werd verbouwd en omdat de olieprijs daalde (die doorwerkt in de prijs van kunstmest). Toch verwacht hij dat de prijzen opnieuw de hoogte in zullen schieten. „Er is wereldwijs minder ingezaaid. In procenten is dat heel veel. Bovendien is er in Noord- Amerika en China sprake van droog te, is een deel van Australië in de fik gegaan en is er gebrek aan water. Er hoeft niet veel te gebeuren of er ont staat weer een tekort aan plantaardige producten." Ook het gebruik van de grondstoffen zal toenemen. Volgens Vermeer ge bruikt nu twintig procent van de we reldbevolking (het rijke westen) tach tig procent van de wereldgrondstoffen. „Maar nu de welvaart in China en India groeit, zal dat gevolgen hebben voor ons wel vaartsniveau. Deze landen denken: nu zijn wij aan de beurt." Om de zaak in evenwicht te houden zou er volgens de voorman gewerkt moeten worden aan duurzame ont wikkeling. „Het gaat om durven, den ken, doen en doorzetten." L. de Oude uit Sint-Philipsland wees er op dat China en enkele Arabische landen landbouwgronden kopen in Afrika, maar dat ook Nederlandse in dustriëlen er grondposities innemen. Hij noemde het een zorgelijke ont wikkeling. Vermeer kent het ver schijnsel. Vooral Chinezen kopen er grote lappen grond aan om er land bouwproducten te verbouwen om hun eigen bevolking te kunnen voeden. Maar hij wees er ook op dat er ook weerstand komt van Afrikaanse rege ringen tegen deze gang van zaken. „Als de productie aan de mensen zelf ten goed komt, kan het. Anders niet. China doet het heel slim door wegen en scholen te bouwen, maar ik denk dat de wal het schip zal keren." Volgens De Oude is er voedsel schaarste te verwachten. Nederlandse boeren kunnen volgens hem daarop voorsorteren. „Het is goed voor onze plantaardige productie." Volgens Vermeer is het geen goede zaak dat er andere gebieden worden 'uitgemergeld.' „We moeten streven naar een stabiliserende economie. Niet welvaart maar welzijn wordt be langrijker. De kwaliteit van leven. Als bijvoorbeeld de energie duurder wordt, worden er dichter bij huis va kantie gehouden. We gaan ook mooie tijden tegemoet." Het Europese beleid is gestoeld op voedselproductie, maar ook op ener gie, klimaat en plattelandsontwikke ling, zei hij. Het staat niet op zichzelf omdat Europa deel uit maakt van mondiale ontwikkelingen. De afhan kelijkheid tussen de verschillende systemen is groter geworden. Volgens Vermeer komt dat echter niet alleen door de liberalisering van de wereld handel. Er is hier en daar ook sprake van opstanden omdat de prijzen van voedsel extreem hoog zijn opgelopen, zoals in de Filippijnen, de grootste importeur van rijst ter wereld. In meer dan twintig landen zijn opstanden ge weest (Haïti, Indonesië, Soedan, Egypte). „Er is meer sturing nodig over hoe we met voedsel omgaan. Het is belangrijk hoe de groothandel hier in staat." Er is een denktank samengesteld waar ook de voormalige topman van de Ra bobank Herman Wijffels deel van uit maakt. „Dat is zeer bijzonder. Voor ons een mooie taak om deze Zeeuw te voeden, zei Vermeer die zelf in de raad van commissarissen van de Ra bobank zit. Het was niet allemaal ellende in de wereld, zei Vermeer. De toekomst van de landbouw ziet er zelfs goed uit. Ze ker wat betreft de productie van ge wassen. De voedselproductie staat weer op de kaart. En dat is wel eens anders geweest. Vijfjaar geleden was er volgens de toenmalige minister Veerman geen beleid nodig omdat voedsel overal te krijgen was. „Maar anderhalf jaar geleden heeft onze nieuwe minister van landbouw Gerda Verburg gezegd dat er wel degelijk op dit punt beleid nodig is." Maar boeren gaan wel hun toeslagen verliezen die ze krijgen wanneer er een sterke daling van prijzen voor hun producten optreedt. In 2013 kunnen boeren daar niet meer op rekenen. „Dat zijn harde feiten, maar we heb ben de opdracht om na te denken over de periode die daarna komt." Het systeem van toeslagen zou omge zet moeten worden in een regeling met premies om de Nederlandse boe ren onder meer te helpen het klein schalige landschap te onderhouden en meer te investeren in dierenwelzijn. Het is belangrijk dat de boeren hier hun stem over laten horen, zei Ver meer. Als ze dat niet doen dan gaan anderen met het Europees geld aan de haal, zoals de provincies. Ook het mestbeleid kwam ter sprake. Over het gebruik van mineralen (ni traat) wordt elke vier jaar met Brussel onderhandeld. Dat gebeurt nu niet meer centraal, en dat is voor de lidsta ten veel praktischer, aldus Vermeer. Wel heeft de landbouw te maken met Natura 2000, Europese richtlijnen voor de natuur waar agrariërs aan ge bonden zijn. „Natura zet ons de pin op de neus." Vermeer wees er op dat Nederland een grootgebruiker is van stikstof. Maar dat Nederland ook een grote productie kent van landbouw producten. Voor de kleigebieden, zo als Tholen en Sint-Philipsland, moet een balans worden gevonden. Er wordt uitgegaan van algemene richt lijnen, maar het ene perceel is het an dere niet. Akkerbouwer G. Boudeling haakte hier op in. Hij zei dat hij voor zijn percelen te weinig stikstof aan mag voeren om zijn gewassen optimaal te laten groeien. „Moet ik me dan in een zwart circuit gaan begeven? Ik kan nu mijn opbrengst niet halen met de hui dige stikstofnorm." De norm voor ge bruik van nitraat wordt verlaagd. Vol gens Vermeer is daar voor de zandgronden reden toe. Hij wees er echter op dat in die gebieden al ge werkt wordt met drainage en een riet filter om te voorkomen dat de mest stof in het oppervlaktewater terecht komt. Hij noemde het een voorbeeld van innovatie. Voor de kleigebieden worden proeven gehouden om de vruchtbaarheid van de bodem te verbeteren. Er wordt on derzoek verricht naar de effecten van geploegd en ongeploegd land op de vruchtbaarheid van de grond. Ver meer wees in dit verband op de resul taten in de biologische landbouw. „Waarom lukt het bij deze boeren heel goed om hoge opbrengsten te be halen. Wat kunnen wij daar van leren? Hier kan veel meer uitgehaald wor den. Het gaat niet door de stikstof norm te verhogen." Boudeling was er niet gerust op. Hij vreest dat de op brengsten onder de maat blijven als er niet soepeler met kunstmest mag wor den omgesprongen. Maar Vermeer zei niet te geloven dat in het gebruik van meer meststoffen de oplossing zit. Er moeten volgens hem experimenten komen waaruit blijkt dat een andere manier van werken ook goede resulta ten geeft. „Het is de opdracht om dat boven water te krijgen. Er komt ook geld voor beschikbaar." De Jager kon zich wel vinden in uit leg van Vermeer, maar constateerde wel dat er 'ondanks de onderzoeken toch een gat blijft liggen' over het ge bruik van stikstof. Vermeer: „Als de bemestingsnorm te laag is, dan moe ten we het wetenschappelijk kunnen onderbouwen. Als we dat niet doen, is het meteen afgelopen." Chr. Koopman vroeg zich af hoe de ZLTO zich opstelt tegenover de heffing van het waterschap om boe ren mee te laten betalen voor de kos ten die gemaakt worden voor wegen. Hij wilde weten of er een kans van slagen is om het beleid om te buigen in het voordeel van de boeren. Vol gens Vermeer gaat de waterschappen het vraagstuk serieus behandelen. „De kosten van infrastructuur horen niet bij ons thuis. Maar het is wel in de wet vastgelegd. We moeten aanto nen dat wat in de wet staat, niet deugt. Als het waterschap die bewe ging niet wil maken, hebben we een lastige discussie." Volgens vice-voor- zitter P. de Koeier moet de 'weeffout' uit de wet. „We moeten niet meebeta len aan de aanleg van een tunnel bij Sluiskil." Aan het eind van de vergadering bood De Jager een beeld aan Vermeer aan. Het is gemaakt door Carla de Winter uit Oud-Vossemeer en stelt een halve wereldbol voor met op het vlakke stuk de vorm van Tholen en Sint-Philipsland geglazuurd. - wijn - sap - jam - dessertsaus - chutney - bonbons... gemaakt van de zwarte bessen die op Tholen en verder in Zeeland groeien!! Vers uit het hok of het land direct naar de klant Anke de Wilde (links) en Nel de Jager in de pauze van de jaarvergadering van de ZLTO in de Wellevaete in Sint-Annaland, uiterst links Jan de Wilde in gesprek met Antoon Vermeer. beëdigd makelaar taxateur Voor: Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (0187) 60 26 14 Fax (0187) 60 39 04 Email: vankempentaxaties@wanadoo.nl NwtarUnd* m««uut CwtAcal» «n Aaptfrm L/VlV MiMiMr-twlwionro«ndiiWn SNS&WBon* Burgemeet 25 4693 CJ Poortvliet T: (0166) 61 25 09 F: (0166) 61 29 12 Postbus >-17 9690 RFI Tholen E: info@overbeeke.nl I: ujLuiu.overbeeke.nl "te.- ffiSfi™

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15