Delta Glass vangt de crisis op met detachering 14 medewerkers www.eendraclnbode.iil AbdijNieuws Schot: Leger des Heils kan wél aan Sportlaan Groot distributiecentrum Van Trier in Tholen Varkens Nee heeft geen belang Licht in straten eiland valt uit Zeventig procent omzetdaling bij producent caravanvensters Verbodsbord moet hondenpoep in kerktuin Ring voorkomen Donderdag 19 februari 2009 65c jaargang no. 14 Chauffeur bekneld bij lossen uien Ambulances naar Connexxion Woensdag biddag Delta Glass in Tholen gaat zwaar gebukt onder de inter nationale economische crisis. De omzet is met maar liefst zeventig procent teruggevallen. De marktleider in ven sters voor caravans, campers en paardentrailers heeft veertien medewerkers bij andere Thoolse bedrijven gede tacheerd. Zes mensen is Delta Glass inmiddels kwijt. „Als familiebedrijf hebben we vet op de botten, maar hoe lang houd je dit vol?", vraagt directeur Mark Bierens zich af. „We proberen ons hoofd boven water te houden door de kosten laag te houden en te blijven ontwikke len." Vijf vertrokken Minder transport Dertig man op 18.000 nr Welgelegen II Theaterwereld Bezwaar noopt gemeente tot weigering Deze week Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 De vrijwilligers van de Hervormde gemeente in Sint-Anna land zijn het zat. Hondeneigenaren laten hun hond plomp verloren hun behoefte doen in de kerktuin aan de Ring. „Tussen de planten, op het gras en soms midden op het pad." Daarom hebben Rijn Saarloos en Gerrit Kleinveld maandagmiddag bij elke ingang van het kerkelijk groen een bord geplaatst dat duidelijk moet maken dat honden hun uitwerpselen niet in de tuin mogen achterlaten. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gistermiddag is een chauffeur van de firma Braamse uit Ellewoutsdijk bij het lossen van uien bekneld ge raakt tussen een roller aan de achter zijde van de vrachtwagen. Hij zat met zijn rechterhand klem tussen de roller en de laadruimte, dat gebeurde op het terrein van Rieber en Spn aan de Nijverheidsweg in Sint-Maar tensdijk. De brandweer van Sint- Maartensdijk moest de man ontzet ten door onder meer een aantal stangen los te knippen. De man lag op zijn rug op een transportband en was aanspreekbaar. Na 25 minuten kon de man met de ambulance naar het ziekenhuis in Rotterdam worden vervoerd. De gemeente wijst het verzoek van de stichting Varkens Nee af om op te tre den tegen een kapotte afdekking van een mestsilo van een varkensmesterij aan de Sluisweg in Anna Jacobapol- der. Volgens b. en w. is Varkens Nee geen belanghebbende. Alleen belang hebbenden kunnen een dergelijk ver zoek indienen. Uit de statuten van de stichting blijkt dat volgens b. en w. niet. In die statuten staat dat ze 'stel ling wil nemen tegen en het verhinde ren van de komst van varkensmeste- rijen'. Op grond daarvan heeft b. en w. besloten dat de stichting op dit punt juridisch geen recht van spreken heeft. De stichting is wel op de hoogte gesteld van het feit dat er een handha- vingszaak loopt tegen het bedrijf over de kapotte afdekking. De buitenverlichting op het eiland is zondagavond iets vroeger dan nor maal (23 uur) uit geweest. Door een stroomstoring gingen de straatlan taarns tussen half zeven en iets voor half negen uit. Energiebedrijf Delta is bezig met een verbouwing aan het zogeheten 10kv-station in Sint- Maartensdijk en de verlichting draait daarom op een noodvoorzie ning. Die bleek de oorzaak van de storing te zijn. Eerder op die dag hadden huishoudens in de West straat in Sint-Annaland twee keer te maken met een stroomstoring. Tus sen half twaalf en half een én tussen twee uur en half vijf viel de span ning van de elektriciteit weg. Op haar website vermeldt Delta als oor zaak spontane storing in een kabel. De kleur van de ambulances blijven geel, maar vervoersmaatschappij Connexxion die in groene bussen rijdt, wordt mogelijk eigenaar. Daar werken de raad van toezicht van de regionale ambulancevoorziening Zee land en de busmaatschappij naar toe. Dat zou de redding zijn voor de am bulancedienst die zonder verder in grijpen failliet gaat. De raad van toe zicht wil echter wel eerst inzicht in de juridische gevolgen van de overname. De protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland vieren woensdag biddag voor gewas en arbeid. In de verschillende kerken zijn er dan 's morgens, 's middags en 's avonds diensten. Het overgrote deel van de winkels is woensdag de gehele dag gesloten. Ook de postkantoren zijn dan dicht. De scholen zijn al dicht i.v.m. voorjaarsvakantie. Directeur Mark Bierens en medewerker Jaco Rip waren gewend aan een jaarlijkse groei van 10 tot 15%. De omzet is nu pijlsnel gedaald. De rondetafelconferentie die de ge meente Tholen vanmiddag over de financieel-economische crisis orga niseert, lijkt dus geen overbodige luxe voor het eiland. Tijdens de on dernemersavond in het gemeente huis was vorig najaar de hoop nog aanwezig dat de Thoolse economie veerkrachtig genoeg zou zijn om de crisis de baas te kunnen. In ons ou- dejaarsnummer concludeerden een aantal jonge ondernemers dat het weliswaar een wat mindere periode was, maar ze vonden dat het alle maal een beetje werd opgeblazen. 'Men maakt van een mug een oli fant.' Naarmate de economische te ruggang echter langer duurt, worden de gevolgen steeds meer merkbaar. Delta Glass merkt aan den lijve, dat er geen sprake is van overdrijving. „Deze crisis is niet dezelfde als de vorige", zegt Mark Bierens. „In de negentiger jaren hebben we ook wel slechte tijden gehad, maar het gaat nu wel heel erg diep. De abruptheid van de terugval, de massa-ontslagen bij grote bedrijven en het geschon den vertrouwen in de (financiële) wereld dragen bij tot deze crisis. Het is allemaal heel raar en heel bij zonder. Ik vond het bizar dat ik zelf 's avonds het licht uit moest doen en de deur moest sluiten, terwijl er an ders altijd activiteiten waren." Delta Glass werkte van maandag ochtend tot en met zaterdagmorgen in drieploegendienst. Na de zomer vakantie zakte de vraag vanuit het buitenland sterk in. „Het was een combinatie van de teruggang van de markt en de te grote voorraden. Door de grote vraag naar caravans en campers was er eerder een lange wachtlijst en daarom werd er meer geproduceerd. Vanaf oktober deden onze klanten echter de deur op slot en toen werd het stil." Mark Bierens haalde van alles uit de kast. „De medewerkers kregen een week va kantie en er werd onderhoud ge pleegd. Alles kreeg een verfje en het terrein werd aangeveegd. De techni sche dienst, die anders blijft door gaan, kon na de zomer- ook van de kerstvakantie genieten. Alleen de dagdienst bleef nog draaien, maar ik probeerde iedereen aan het werk te houden." Mark Bierens sprak colle ga's van het Ondernemers Overleg Tholen die nog diverse onvervulde vacatures hadden en dat bood per spectief. „Gelukkig lukte het ons om vrij snel veertien mensen elders te detacheren. Koos Heijboer van Allied Minerals zei op de onderne mersavond in het gemeentehuis dat hij zo moeilijk mensen kon krijgen. De volgende dag heb ik hem opge beld en de eerste medewerker was al geplaatst. Op ons hoogtepunt had den we 25 personeelsleden en we vormden altijd een betrokken en hecht team. De medewerkers gingen ook zelf op zoek naar tijdelijk ander werk. Merien van Gorsel bijvoor beeld, die al 30 jaar bij ons in dienst is, ging bij een aannemer dakpannen leggen." Inmiddels zijn er echter al 5 van de gedetacheerde Delta Glass-mensen bij andere bedrijven in dienst geno men. Twee bij Nestaan en één bij Allied Minerals, Hachmer en Da- comex. „Dat bespaart me een reor ganisatie", zegt Mark Bierens. „Naast die vijf vertrokken mede werkers hebben we ook een jaar contract niet verlengd." Mark Bierens hoopt dat de maatre gelen voldoende zijn. Er zijn nu nog medewerkers elders gedetacheerd, maar in april hoopt hij de drieploe gendienst toch weer te kunnen her vatten. Nu wordt in twee ploegen gewerkt, want het chemisch proces werkt niet doelmatig als er alleen in dagdienst wordt geproduceerd. „Maar we moeten per ploeg inkrim pen van 6 naar 4 man. want in heel 2009 verwachten we slechts de helft van de productie van vorig jaar te halen. Toen begonnen we het jaar prima, maar de tweede helft van 2008 was slecht. We hebben 2008 dan ook met verlies afgesloten." De omzetdaling bij Delta Glass heeft ook gevolgen voor andere be drijven. „Geuze Transport reed nor maal elke dag met een lading gereed product naar Rotterdam en dat is nu natuurlijk ook sterk teruggelopen. En bij pieken en vakanties hadden we ook altijd 2 tot 4 mensen van het Thoolse uitzendbureau. De aanvoer van grondstoffen is ook minder. Ons moederbedrijf in Rotterdam, met zo'n 200 medewerkers, heeft 43 mensen moeten ontslaan. Dan heb ben wij het in Tholen nog op een chique manier kunnen doen, maar ook hier moeten we met minder mensen verder." Delta Glass vestigde zich in 1978 als Kyo Glass als eerste bedrijf in de Slabbecoornpolder bij Tholen. Het is een honderd procent dochter van Polyplastic uit Rotterdam, waar de in Tholen gemaakte platen worden verwerkt: zagen, verwarmen, be drukken en voorzien van afdichtrub- bers. In 2001 volgde Mark Bierens de man van het eerste uur op, Henk Verschoor. ZIE VERDER PAGINA 3 Op bedrijventerrein Welgelegen II in Tholen komt een distributiecen trum voor transportbanden en soortgelijke machines. Van Trier uit De Heen koopt 17.6(H) m2 grond van de gemeente waarop opslagruimten met een kantoor, samen 11.745 m2 worden gebouwd. In november gaat de eerste paal de grond in. Gemiddeld zijn er per dag 30 mensen aan het werk. Van Trier heeft zelf maar een paar mensen in vaste dienst. Er wordt voornamelijk met toeleveranciers gewerkt. Veel wordt uitbesteed. Van Trier verkoopt 750 machines per beloofd." jaar en heeft in Nederland een markt aandeel van 45%. In heel West- en Oost-Europa is het bedrijf actief. Met ruim 6000 machines heeft het uit 1746 daterende familiebedrijf erva ring. De verhuur van machines heeft zich zeer sterk ontwikkeld. „Dat is nu de hoofdmoot van onze onderne ming", zegt Hans van Trier, die geen last heeft van de economische crisis.. „Integendeel. Als men minder inves teert, huur men juist meer. De voor uitzichten zijn dan ook goed. Het ziet er niet naar uit dat het minder wordt." Daarom durft Van Trier de miljoen eninvestering in Tholen ook aan. „In De Heen puilen we uit ons pand en we huren al ruimte bij in Steenber gen, Nieuwe Tonge en Wanrooy. Dat werkt niet doelmatig. Met de ge meente Steenbergen zijn we al vijf jaar aan het zoeken naar een ge schikt terrein, maar die wacht op het tracé voor de rijksweg A4. Vorig jaar las ik in de Eendrachtbode - mijn vrouw (Anja Deurloo) komt van Tholen dus we zijn geabonneerd - dat de gemeente met Paul Goorden een akkoord had bereikt over de aan koop van zijn landbouwbedrijf aan Welgelegen. Ik heb toen direct de gemeente Tholen gebeld en na ge sprekken met Hendrik Kieviet was het zo voor elkaar. Hij mag dan ook de eerste paal slaan, heb ik hem al Van Trier is bij velen nog bekend als landbouwmechanisatiebedrijf, maar dat is inmiddels historie. Er zijn nog wel raakvlakken, want er wordt nog een totaalpakket landbouwmachines per week verhuurd. De (telescopi- sche) transportbanden, lopende ban den. ontvangstbunkers, hallenvullers zandtransport. stortbakken en opvoer- banden voor bulkgoederen worden echter vooral in de (agro) industrie, de havens, in de wegenbouw, bij elek triciteitscentrales, afvalwerkers, in magazijnen, voor buikopslag, huizen bouw en zelfs in de theaterwereld in gezet. Het bedrijf uit De Heen heeft 200 ma chines in voorraad en verhuurt beken de merken als Breston, Miedema, Climax en Bijlsma. Vorig jaar kocht het bedrijf nog een partij machines voor 2,95 miljoen euro. Twee tot drie vrachtwagens van Zwaar Transport Zeeland (met o.a. chauffeur Kees van Dijke uit Sint-Annaland) verzorgen het transport door heel Europa. Daar naast werken verschillende construc teurs voor het bedrijf aan de ontwik keling van nieuwe machines. Hans van Trier verwacht dat de grond op Welgelegen II in november bouw rijp is. Hij is al met twee grote aanne mers in gesprek die het project sleu- telklaar opleveren. De bouw wordt in fasen uitgevoerd. Het distributiecen trum komt tussen het pand van Pieter Boekhout aan de Stevinweg en de boerderij van Paul Goorden. I. Schot-Oudesluijs heeft er goede hoop op dat het dienstencentrum van het Leger des Heils met een kringloopwinkel toch in de loods aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk komt. De gemeente heeft besloten geen vrijstelling te verlenen voor het dienstencentrum omdat het detailhan del betreft en op het pand een industriebestemming rust. De gemeente en het Leger des Heils gaan nu samen op zoek naar een andere plek, maar volgens mevrouw Schot is er wel een mouw aan te passen. De gemeente wilde meewerken aan het verlenen van een vrijstelling van het bestemmingsplan voor het dien stencentrum. Daarin zouden een kringloopwinkel, een ontmoetings- hoek. een uitgiftepunt voor materiële hulp en een raad- en daadbalie wor den ondergebracht. Met de vrijstel ling zou het Leger des Heils er vijf jaar terecht kunnen. Maar tegen de vrijstelling zijn twee bezwaren inge diend van omwonenden. Een daar van is deels gegrond verklaard. Vol gens dat bezwaar is het onvoldoende duidelijk of het dienstencentrum er maar tijdelijk wil zitten. Volgens de gemeente kan de organisatie wel toe zeggen dat ze daar na vijf jaar weg gaat, maar dat is juridisch gezien niet voldoende. Het is een streep door de rekening van het Leger des Heils, maar ook van de familie Schot die eerder een strijd van tien jaar leverde om de Aldi in het pand te krijgen. „We zijn aan procedures gewend ge raakt," zegt ze. „De mensen willen er dolgraag in. In de Timpa op het be drijventerrein in Tholen is ook een kringloopwinkel." Nadat bekend was dat de gemeente geen medewerking kon verlenen, is ze op zoek gegaan naar een andere plek voor als het Leger des Heils er na vijf jaar uit moet. „Die plek heb ik gevonden." Waar, wil ze nog niet zeggen. „Het Leger des Heils kan dan een contract tekenen voor vijf jaar en dan kunnen ze gewoon hier in de loods." De loods van de foerage- handel is opgeknapt. Het terrein voor het gebouw is bestraat. Er hangen be veiligingscamera's aan de muur en er staat een hek rond het parkeerterrein voor 20 auto's. „Het zou jammer zijn als het niet doorgaat. Er zijn een he leboel vrijwilligers en het dient een algemeen belang. Het zou maar drie dagdelen per week opengaan. We zijn hier nu twee jaar mee bezig, maar we houden gewoon vol." YVim Kempeneers kwart eeuw bij de brandweer in Sint-Philipsland Daan de Jonge uit Stavenisse helpt bij het heien van eerste paal starterswoningen Dave Paul van Vosmeer moet genoegen nemen met gelijkspel tegen Smerdiek fl 9mm EN VERDER... Oud-Indiëgangers staan op onderste trede subsidieladder Concern Budelpack valt in stukken uiteen HET LEVEN IS OPGEBOUWD UIT MARMER EN MODDER Dit nummer bestaat uit 14 pagina's i de Provincie AbdijNieuws dé informatierubriek van het provinciaal bestuur v ndt u op //wv/.ze< iand.nl/abdijn '-'uws. Gwtn murrnttV 8el voor een afdruk van AbdijNieuwt naar het informatiecentrum: GUS0314Q0. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Alleen bij de ingang aan de oostkant staat geen bord. „Daar kijken de mensen erop en dan doen ze het niet", zegt Saarloos. De twee vrijwilli gers van de kerk onderhouden samen met nog een paar mensen de kerk tuin. „Elke woensdagmiddag zijn we hier met een clubje bezig", zegt Kleinveld. „Het gras maaien, snoeien, spitten, echt alles doen we zelf." Daarom steken de twee nu zelf ook maar de handen uit de mouwen. Al jaren is de kerk in onderhandeling met de gemeente over het plaatsen van verbodsborden aan de rand van de tuin waar de grond van de ge meente is, maar zonder resultaat. Hoe de hondenbezitters op het idee komen om hun hond in de kerktuin uit te laten, weten Saarloos en Kleinveld niet, maar ze vinden het niet normaal. „Zoiets doe je toch niet? We zien wel eens mensen met hun hond door de tuin lopen, maar het is moeilijk om daar wat van te zeg gen. Meestal doen de honden dan hun behoefte niet. En er stond geen bord dat het niet mag. Ik heb er ook geen probleem mee dat ze door de tuin lopen, als ze maar niets achterlaten." Nu ruimen de mannen de drol len telkens op, maar ze hopen dat dat met deze actie niet meer nodig is. Rijn Saarloos (voor) en Gerrit Kleinveld komen veel te veel hondenpoep in de kerktuin tegen en w bestrijden. illen dat met een bord w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1