LABO BAL 'Als centrum Tholen in de lift gaat, profiteert het hele eiland daarvan' Kritiek op project van Joth in Burkina AbdijNieuws Voetballen en wielrennen met Senior Games in Tholen AUTOSCHADE? Kluis weg uit bedrijfskantoor e Zwanger? Ondernemers en gemeente slaan handen ineen voor aanpak wwTv.eendrachtbode.nl Daniëlle: 'We hebben een huishouden, dat is niet normaal' Donderdag 12 februari 2009 65e jaargang no. 13 Vier maanden cel mishandeling tijdens moonlight scheidings Uw scheiding, onze zorg! „Tholen gaat er een klein beetje uitzien als een dode stad", zegt Pieter Verhoeff En daar moet verandering in komen, vinden zowel de gemeente als ondernemers. Daarom liep maandagavond een groep van tien mannen, voorzien van paraplu, in de harde regen door de straten van de binnen stad van Tholen. Ze hadden een missie: inventariseien wat de uitstraling van de stad is, het straatbeeld en de knelpun ten én ideeën uitwisselen over de toekomst van Tholen. Dit ter stiulering van de detailhandel en het toerisme Parkeerplaatsen Richtlijnen Uitstraling Verlies Thoolse jeugd niet uit het oog Worden de jongeren van Tholen niet uit het oog verlo ren? Dat is een veelgehoorde kritiek onder een aantal le den van de jongerenraad Tholen. Die worden door men sen aangesproken op hun activiteiten voor Burkina Faso. Magere opkomst wandelen voor water LIEFDE GEGEVEN, LAAT STAAN ZOVEEL LIEFDE ALS WAARTOE HIJ IN STAAT IS Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Voor de 10 leerlingen van de tweedejaars leerlingen verzor ging van het Calvijn college in Tholen was het donderdag een bijzondere middag. Ze kregen 22 kinderen in de klas, jongens en meisjes van twee tot zes jaar. Ze aten samen frietjes, deden spelletjes, keken filmpjes en ze werden voor gelezen. v 4 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant pstbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland :oon 0166-657007 b.g.g. 653474 'ax 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc 22-jarige B. van der S. is tot 8 maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zo blijft de straf dus be perkt tot 4 maanden cel als de jonge Tholenaar verder zijn handen en voeten thuis houdt. De officier van justitie had 12 maanden geëist waar van zes maanden voorwaardelijk. De Middelburgse rechtbank vond niet dat er sprake was van poging tot doodslag, maar van zware mishan deling. Jaco van Dis, trompettist van dweil band de Klienkers, werd daarvan de dupe tijdens het moonlightshoppen op 25 oktober in Tholen. Hij liep een hersenschudding, gekneusde hand, elleboog en heup op, alsmede een dik oog en schrammen op zijn hoofd op. Ook waren er stukjes tand afgebroken. Van Dis klaagde ook nog over nekpijn. Zijn herstel duur de acht weken. Voor zijn beschadig de trompet en telefoon en omdat hij als zelfstandig hovenier lang niet had kunnen werken, vroeg hij 2000 euro, wat Van der S. wel wilde beta len. Tijdens de zitting zei de president van de rechtbank dat een vriend van de verdachte geld schuldig zou zijn aan bloemist Hector Jansen, waar over de ruzie ontstaan zou zijn. Vol gens de bloemist en de Thoolse poli tie was dat echter niet het geval. Een derde was geld schuldig aan de ver dachte en die derde werd daarop aangesproken door Van der S. De bloemist, die de verdachte en zijn vrienden helemaal niet kende, werd op straat plotseling met de ruzie ge confronteerd, maar had er niets mee te maken. Jaco van Dis vroeg de ru ziemakers om te stoppen, maar werd geschopt door Van der S.. die alco hol had gedronken. In de nacht van dinsdag op woens dag is aan Schakelweg in Sint-Maar tensdijk een kluis gestolen uit het kantoor van een bedrijf. Volgens de politie hebben onbeken den binnen alles overhoop gehaald en de kluis, met onbekende inhoud, meegenomen. 088-8312312 www.scheidingsexpert.nl deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of ^Kraamzorg E-mail: info®spkez.nl Ondernemers, leden van de werkgroep Tholen Samen Eén inventariseren knelpunten in de stad Tholen. V.l.n.r.: Wim Brevet, Pieter Verhoeff, wethouder Goossen, Hans Roggeband en Jan Geers. Pieter Verhoeff, die kapper is in Tholen, loopt mee met de groep wandelaars, die verder bestaat uit medewerkers van de gemeente, ver tegenwoordigers vanuit de midden stand en leden van de werkgroep Tholen Samen Eén, die verbetering van de detailhandel nastreeft. Werk groep-vertegenwoordigers Wim Brevet en Hans Roggeband, Ko Droogendijk van Castria Wonen, de eerdergenoemde Verhoeff, make laar Arno Leunis en winkelier Ard Mast en van de gemeente wethou der Eric Goossen, Jan Sneep (on derhoud), Jan Geers (openbare ver lichting) en Hendrik Kieviet (bedrijvencontact) verzamelen die avond op het havenplateau bij het Koggedek. Daar wordt direct de eerste doorn in het oog van Verhoeff - hoewel door de donkere nacht en hevige regenval beperkt - zichtbaar. De toegang naar het centrum van Tho len is niet duidelijk genoeg, vol gens hem. „Je weet ten eerste het trapje niet te vinden. Daarom stel ik een gigantisch grote trap voor, zodat iedereen weet waar hij moet zijn. Bij een evenement zoals het havenfeest, kun je die trap dan me teen gebruiken als tribune." Ook de parkeerplekken mogen van hem duidelijker worden aangege ven. „Parkeerplaatsen zijn slecht te vinden in Tholen." Daarvoor zou volgens hem betere bewegwijzering mogen komen. Tegelijkertijd vindt hij dat er juist teveel verkeersborden in de binnenstad te vinden zijn. „Veel daarvan zijn overbodig. Zo staat er een bord verboden in te rij den voor een straat die is afgesloten met een paal (kruising Kerkstraat/ Dalemsestraat). Dat is geen prettig zicht. Het is mooi dat er zulke bor den zijn, maar zie er eerst maar eens te komen, dat lukt je niet, dus is het onnodig. Het is hetzelfde als een bord met de aanduiding voetpad neer te zetten bij een stoep. Het is daar al duidelijk dat die voor voet gangers bedoeld is." Dat 'dode stad'-gevoel heeft Ver hoeff door de sfeer in de straten. „Die is er niet. Het is te statisch. De straten zijn bijna allemaal van ge bakken stenen in combinatie met betonnen tegels. Dat kan je doorbre ken door het straatwerk aan te pas sen." Van de binnenstad meer een loopgebied maken, door één gelijke (sier)bestrating, is een idee dat ge opperd is. Ook wordt het nare gevoel van Ver hoeff opgewekt door de leegstand van panden. „Het is storend als die niet onderhouden worden. Tholen wordt een spookstad als je dat niet controleert. Eigenaren moeten er op gewezen worden als de kozijnen verrotten. Het is geen visitekaartje voor Tholen als de panden er ver vallen bijstaan." Daar heeft Arno Leunis over nage dacht. Ook hij vindt dat er vaak veel op te knappen is aan de te koop aan geboden panden. „Ik wil niet zeg gen dat ze uitgeleefd zijn, maar ze zijn ook niet instapklaar." Maar hij onderkent dat het een lastige over weging voor verkopende eigenaren is om hun panden op te knappen. „Dat zijn extra kosten en die moe ten wel door de eigenaar gemaakt worden." Daarnaast noemt de makelaar de prijzen op dit moment hoog, terwijl er nog veel aan de gebouwen is op te knappen. Daarom zou de drempel om zo'n pand te kopen lager mogen voor een toekomstige ondernemer. „De bank zou daarin een rol kunnen spelen door het aantrekkelijker te maken voor een ondernemer om iets in Tholen te beginnen. Er zou een bepaald startkapitaal aangeboden kunnen worden waarmee de onder nemer makkelijker kan lenen of de bank kan een interessantere hypo theek speciaal voor ondernemers presenteren." Leunis denkt dat kopen voor veel ondernemers een te grote stap is en dat verhuren meer mensen aan spreekt. Daarbij kunnen volgens hem ook partijen als Castria en de gemeente een rol in spelen. De laat ste zou soepeler om kunnen gaan in het verlenen van vergunningen, vindt hij. In het verbeteren van de panden zou er ook wel wat mogen veranderen in de regelgeving, oppert Leunis. „Tholen heeft een beschermd stads gezicht, maar daar zijn geen richtlij nen voor. We weten niet precies waar we over praten. Nu bepaalt de welstand 'dat kan wel, en dat kan niet'. Maar daar zouden betere af spraken over gemaakt kunnen wor den met een richtlijn." Voor hemzelf als makelaar vindt hij dat er meer interactie mag komen met de gemeente over de verkoop van bedrijfspanden. „Ondernemers die zich willen vestigen op Tholen, kloppen vaak ook bij de gemeente aan. Die zou daar contact over kun nen hebben met plaatselijke make laars." De mannen zijn via de Brugstraat naar het oude gemeentehuis in de Hoogstraat gelopen. Daar zijn ze di rect naar binnen gegaan, vanwege het slechte weer. „Het was de bedoe ling om eerst een ronde te doen en daarna bij elkaar te gaan zitten voor een bespreking, maar we hebben het omgedraaid", zegt Hendrik Kievit. ZIE VERDER PAGINA Sportpark de Bent in Tholen wordt in september het decor van één van de voorrondes van het voetbalkampioenschap tijdens de Senior Games. Ook de wielrenners komen naar Tholen. Ze leggen een lus af over het eiland, 0111 via de Oesterdam richting Woensdrecht te gaan. De finish is op een nader te bepalen plaats in de gemeente. Secretaris Piet van der Vlies deelde dat maandagavond mee tijdens de ledenvergadering van Tholense Boys. Van der Vlies, tevens hoofd sportzaken hij de gemeente, is blij dat het evenement naar Tholen komt. „Het belooft een heel spek takel te worden." Alle dertien Zeeuwse gemeenten ondersteunen de Senior Games, een uit Amerika overgewaaid fenomeen dat sporters van 50 jaar en ouder in staat stelt om met elkaar de compe titie aan te gaan op een zo hoog mo gelijk niveau. Tussen 7 en 12 sep tember worden naar schatting vierduizend sporters uit heel Europa in Zeeland verwacht. De deelnemers worden vergezeld door partners en trainers, waardoor er zo'n achtdui zend mensen de provincie bezoe ken. De deelnemers kunnen zich in schrijven voor in totaal 22 sporten. Om de spelen te organiseren is de Stichting Senior Games 2009 opge richt. De landelijke sportkoepel NOC* NSF begeleidt de stichting in de contacten met de landelijke sportor ganisaties en legt contacten met de Europese partners. In de teamspor ten zijn er geen landenvertegenwoor- digingen en is gekozen voor een open Nederlands Kampioenschap. Het is voor het eerst dat er in Europa spelen voor 50-plussers worden ge houden. Mogelijk doen er ook be kende oud-topsporters aan het eve nement mee. Van der Vlies heeft hoge verwachtingen. „Bij wijze van spreken kan Eddy Merckx bij het wielrennen aan het vertrek staan." De voetballers komen donderdag 10 september naar de Bent. Ook wordt gespeeld in Hulst, Kapelle, Seroos- kerke en Goes. De finale staat ge pland in Middelburg. Tholense Boys is gevraagd om die dag één veld en kleedaccommodatie ter beschikking te stellen. Het wielerkampioenschap vraagt in organisatorisch opzicht meer, ook al omdat er twee provin ciebesturen bij zijn betrokken. De Bent wordt voor de gelegenheid op gesierd met vlaggen, banieren en andere attributen. Volgens Van der Vlies gaat het om een evenement met nationale en zelfs internationale uitstraling. „Als vereniging kom je hierdoor op een leuke manier in de kijker." Diverse leden wilden weten of de spelen, behalve goodwill, de club ook nog financieel voordeel brengen. Van der Vlies verwacht in ieder geval extra omzet in de kanti ne, maar kon verder nog geen toe zeggingen doen. „Ik wil daar niet op vooruit lopen. Formeel zijn we als vereniging nog niet eens benaderd. Zo gauw dat het geval is, zal het kostenplaatje zeker punt van discus sie zijn." De in diezelfde week te houden bekerronde van de KNVB hoeft geen beletsel te zijn. „We heb ben het hier over een evenement dat overdag wordt gehouden en dat de vereniging op de kaart zet." „Mensen denken dat we alleen nog maar daarmee bezig zijn. Waar schijnlijk ook door de berichtge ving in de media, want er wordt veel over ons project voor Burkina Faso geschreven, wat op zich goed is. Er zijn mensen die vragen 'wan neer doen jullie wat voor ons?'" Tijdens de openbare jongeren- raadsvergadering die dinsdag in Poortvliet plaatsvond, werd dit probleem besproken. „Het is een goed doel, en daar staan we met zijn allen achter. Som al onze acti viteiten op en dan kom je erachter dat er heel veel op de jongeren van Tholen zijn gericht, zoals het Groot Thools Jeugddebat en de natte kernenslag", reageerde jon gerenwerker Ingrid Bras. Ook de gedachte dat er sprake is van be langenverstrengeling - door de combinatie van wethouder Velt huis, haar man Pieter Mulders als bestuurslid van de voor het project Burkina Faso opgerichte stichting Jongeren voor Jongeren en hun dochter Harmke die zich in Afrika bezighoudt met het project - wordt door Bras in de wind geslagen. „Belangenverstrengeling is hier helemaal niet aan de orde. Anders dan in andere organisaties, blijft hier geen dubbeltje achter in de or ganisatie. Alles gaat naar het pro ject." Slechts vijf van de 21 basisscholen in Tholen heeft zich definitief aan gemeld voor Wandelen voor water. De estafetteloop langs alle woon kernen op 27 maart is bedacht door de jongerenraad Tholen voor leer lingen uit groep 5 tot en met 8. Het doel is geld in te zamelen voor een waterpompproject in Burkina Fa so. Van elf scholen heeft de Joth nog geen antwoord ontvangen over wel of geen deelname. Vijf basis scholen hebben aangegeven niet mee te lopen. De jongerenraadsle- den gaan actief aan de slag om hen alsnog over te halen en om de ove rige elf scholen aan de deelnemers lijst toe te voegen. Deze week Marja Visser uit Tholen wil ziekte van Lyme op regeringsagenda Peter Metske is lid van nieuwe Thoolse w ielerploeg Babette Vaders uit Oud-Vossemeer schrijft een liedtekst voor haar geliefde EN VERDER... Koster Jos Guequièrre maakt psalmborden voor Maartenskerk Meerderheid van gemeenteraad is tegen uitbreiding Speelmansplaten NIEMAND VAN ONS HEEFT OOIT GENOEG Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het laatite nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.7eeland.nl/abdijnieuws. mmdiSjslSla Geen Internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook eiders in dit blad. Abdij 6. Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Kindermiddag van leerlingen verzorging op Calvijn college Leerlinge Anne van Dijke (13) uit Sint-Annaland vertelt dat hun leraar verzor ging Johan Eggebeen had gevraagd of zij iets wilden organiseren voor mensen waar ze in de toekomst mee moeten werken. Dat kan de ouderzorg zijn, maar ook het werken met kinderen. „We kwamen loen op het idee om een kindermid dag te organiseren. We hebben aan familie en kennissen gevaagd of ze hun kin deren hier wilden brengen. Sommigen moesten wel naar school, maar hebben er toch vrij voor gekregen." Van Anne zijn er twee nichtjes gekomen, Erica Moer land en Margreet Kraal. De kinderen komen uit Tholen. Sint-Annaland en Scherpenisse. Alle kinderen zitten braaf aan tafel. Ze zijn nog bezig om frietjes te eten. De kleintjes zitten bij een van de meisjes op schoot. De friet wordt bui ten gebakken door een stel jongens die in een andere klas zitten maar nog een taak moesten vervullen. Als er een bak friet klaar is, zwaail de deur open en komt een van hen binnen mei verse frietjes. De kinderen genieten ervan en dat doen de leerlingen ook. Aan het eind van hei elen leest Daniëlle den Braber een verhaal voor uit de kinderbijbel over David en Goliath. Als ze leest over David die een steen gooit naar de reus Goliath, dan klapt er een ballon die aan de deur van het lokaal hangt. Na het eten gaan de kinderen een ballendans doen. cakejes bakken en videofilms bekijken van Buurman en Buurman, een Tsjechische pop pen- en animatieserie die bij kinderen erg populair is. Zie verder pagina 5. Mirjam Quist uit Tholen heeft - terwijl ze frietjes eet - een van de kinderen op schoot tijdens de kindermiddag op het Calvijn college in Tholen. <8

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1