Waterberging Zoommeer is mooi plan mits Tholenaren voeten droog f AbdijNieuws 'z^:^zrm LLnUI II |U| I UUUL. Lamsóóren trekt de stekker uit organisatie Tholen was het eigen politieteam bijna kwijt Rode soep op winteruitje van zestig Thoolse mantelzorgers Vragen CU en PvdA over de kassenbouw bij de veiling Debat over leefbaarheid in Holland Huis Bewoners Waterfront: 'Zet een keersluis voor het haventje fJ>("> ^753- 37St/ Donderdag 5 februari 2009 mmrn SB re H Rondetafelconferentie Tholen over crisis „Het is een prachtig plan. Maar niet als je ergens anders mensen in dezelfde ellende stort als de mensen die je net gered hebt." Theo van Werkhoven verwoordt dinsdag avond zijn mening over het project 'WaterbergipgfVolke- rak-Zoommeer' tijdens de informatiebijeenkomst voor betrokkenen in Meulvliet. Zijn visie wordt gedeeld door veel buren in de Thoolse wijk Waterfront, waar 95 wo ningen staan. Daar kan namelijk wateroverlast optreden als het plan wordt uitgevoerd. De aanwezigen waren het grotendeels met elkaar eens over de oplossing: het ha ventje beschermen door bijvoorbeeld een keersluis. Waterpeil Keersluis Lichtpuntje Nuis tegen samenvoeging met Reimerswaal ¥i ^y nnr voor autoschades bij alle merken |§ffig ShB:^BP •'jB'i- ^H9 BB 'kH HK B WMtê. lÊ ra 1 §||j B^h' S RIS {És? gp| (-■$& Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 j§|?' Iff §§F glF Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De raadsfracties van de Christen- Unie en de Partij van de Arbeid heb ben schriftelijke vragen gesteld aan b. en w. over de kassenbouw tegen over de veiling aan de Langeweg in Sint-Annaland. De welstandscom missie behandelde onlangs het bouwplan voor de 12 ha glastuin bouw van W.J.M. Grootscholte van 4 Evergreen uit Steenbergen. Het bedrijf wil er 25 tot 30 miljoen pa prika's per jaar telen. Raadslid J.L. Hage zet er namens de CU en PvdA vraagtekens bij. „Worden de kassen verdeeld over drie kavels en ge scheiden van elkaar gebouwd met een tussenruimte?", wil hij weten van b. en w. Hage is benieuwd hoe de landschappelijke inpassing van de kassen tot stand komt. De twee raadsfracties willen weten of de ge meenteraad over de wijziging van het bestemmingsplan gaat die voor dit plan van Grootscholte nodig is of dat het binnen de uitvoeringsbe voegdheid van het college valt. In de welstandscommissie werd dui delijk, dat wordt afgeweken van het oorspronkelijke plan, waarbij het om drie afzonderlijke kassen met ie der een bedrijfswoning ging. Nu komt er alleen een bedrijfsgebouw met kantine. De gemeente gaat de Thoolse sa menleving raadplegen over de fi nanciële/economische crisis. „In ventariseren hoe er over de situatie gedacht wordt. Naar elkaar luisteren en van elkaar leren", licht burge meester W. Nuis de bedoeling ervan toe. Op donderdag 19 februari wordt 's middags in het gemeente huis een rondetafelconferentie ge houden, waarvoor een breed scala aan organisaties is uitgenodigd: werkgevers, werknemers/vakbon den, zorginstellingen, landbouw, horeca, onderwijs, Recron, banken. Kamer van Koophandel, Onderne mers Overleg Tholen en Thoolse Ondernemers Federatie. De leden van de gemeenteraad worden als toehoorders uitgenodigd, zei Nuis in de commissie bestuurszaken waar positief op het initiatief werd gereageerd. Intern wordt bij de gemeente ge werkt aan een notitie waarin de con sequenties van de crisis op een rij worden gezet, onder meer voor de - al vastgestelde - begroting 2009. Te denken valt aan de waardering van de bouwgrond voorraad. „Het wordt verder uitgewerkt, waarna college en raad zullen moeten beslissen wat we er mee gaan doen", aldus Nuis. Hij noemde het werken met een negatie ve begroting, wat overigens toestem ming van hogere overheden vergt. „Inderdaad zou je- als gemeente pro jecten naar voren kunnen halen", ging J.J.P.A. Boulogne (ABT) er meteen op in. Woensdag 18 februari wordt in het Holland Huis te Scherpenisse om acht uur een bijeenkomst gehou den over de leefbaarheid van de Thoolse dorpen. Het iniatief komt van de ChristenUnie die ook alle andere politieke partijen heeft uit genodigd. Volgens CU-fractie- voorzitter Bram van de Sande is het geen partijpolitieke bijeen komst. „Het gaat erom dat we sa men zoeken naar antwoorden over de problemen rond de leefbaar heid, die onder druk staat. Banken en winkels sluiten, verenigingen hebben te maken met minder le den." Dr. Dick van der Wouw Jo van 't Hof luistert bedachtzaam naar de plannen met het Volkerak-Zoommeer. Naast hem Dirk van Duivendijk van jachtwerf Duivendijk. Achter hem v.l.n.r.: Peter Kooistra, Jan Overbeeke en mevrouw De Boer. Dc kans dat het plan in werking treedt, is eens in de 1400 jaar. „Maar dat kan ook morgen al zijn", geeft projectleider Hans van Hoek aan. Daarom wordt er nu al onderzocht of dit plan kan worden ingevoerd. In 2015 zou het moeten functioneren om een ramp te kunnen voorkomen. Het idee is, dat het Volkerak-Zoom meer als waterberging wordt gebruikt, in het geval dat er een stormvloed te gelijkertijd optreedt met hoge rivier standen. De waterkeringen worden bij die toestand gesloten, zodat het rivier water niet kan worden afgevoerd naar de zee. Het project is onderdeel van 'Ruimte voor de rivier', dat betrek king heeft op alle grote rivieren in Ne derland, zoals de IJssel, de Lek, de Waal en de Rijn. Waterberging Volke- rak-Zoommeer is één van de veertig maatregelen, maar wel de meest bij zondere. „Het is een uniek plan", zegt Van Hoek. Het waterpeil stijgt, als gevolg van het veranderende klimaat. Daardoor valt er meer neerslag. Om dat water kwijt te kunnen, wordt in hel hoge rivieren gebied, gebruikt gemaakt van uiter waarden en dijkaanpassingen. In het benedenrivierengebied, zoals het Hol- landsch Diep, is die ruimte er niet vol gens Van Hoek. Om een hogere wa terstand te kunnen beheersen, wordt een oplossing gezocht in het tijdelijk opslaan en afvoeren via het Volkerak- Zoommeer. „Je kunt het vergelijken met een badkuip: de stop (de gesloten kering) zit erin en daarom loopt hij vol met water." Plaatsen zoals Dordrecht worden dan behoed voor Overstromingen, maar mogelijk ondervinden andere plekken negatieve gevolgen. Waar het het eerst mis kan gaan, is in de Thoolse wijk Waterfront, die bestaat uit buitendijk se bebouwing. Daar kunnen dc men sen last hebben van een te hoge water stand, waardoor bijvoorbeeld kelders of erger, woonkamers, onder water lo pen. Hoe groot het probleem is - over hoeveel water het precies gaat - kunnen de projectmedewerkers niet zeggen. „Bij verwachte kritische waterstanden in het Haringvliet en hei Hollandsch Diep, dat is 2,6 me ter boven N A.P., stijgt het water peil op het Volkerak-Zoommeer met ongeveer 2,5 meter. Maar dat kan lokaal per dijkvak verschillen." Er zijn veel vragen van de bewo ners, maar de belangrijkste: „Heb ben wij nog wat te zeggen in dit plan?" En dat is nou juist waar de informatieavond om draait, vertelt Van Hoek. De directe betrokkenen worden, weliswaar op verzoek van wethouder Goossen van de ge meente Tholen, vooraf geïnfor meerd en geattendeerd op de in spraakperiode, die 23 februari van start gaat. Ook is het een oproep aan de mensen die met Waterfront te maken hebben, zich te verenigen en deel te nemen aan het onderzoek door hun licht erover te laten schij nen. „We onderzoeken nu de effec ten en wat we daaraan kunnen doen." Er zijn ongeveer dertig van de honderd genodigden aanwezig, waarvan de meesten in Waterfront wonen, maar ook visser Peter Kooistra uit Tholen laat zijn ge zicht zien. De maatregel komt van de rege ring. Die heeft 80 miljoen gereser veerd voor alles dat er moet gebeu ren voor het waterbergingsplan in het Volkerak-Zoommeer, zoals dijkaanpassingen. Het plan wordt uitgevoerd door Rijkswaterstaat in nauwe samenwerking met de drie betrokken waterschappen. De mensen die hun woning of clubhuis al onder water zien lopen, zijn geveer li jaar gesproken over plan Waterfront. Iedereen heeft zijn zeg je gedaan en ingestemd: 'Ja, goed plan, doen we.' Dan kur. je toch niet vijfjaar na het Ontstaan van de wijk zeggen dat we een plan in gaan voeren waardoor de woningen af en toe onder water komen te staan?" Van Werkhoven slaat het argument in de wind dat dat het ri sico is van buitendijks wonen. „Dat is het niet meer, want er is een Oes- terdam. Het risico is bewust be heersbaar gemaakt. Geen sterve ling heeft er rekening mee gehouden dat er wel eens een rege ring zou kunnen komen die be denkt: we zetten het onder water." Kees Bal is aanwezig namens wa tersportvereniging De Kogge, sa men met lid Jo van 't Hof en Dirk van Duivendijk van de jachtwerf. Zij vinden dat er iets moet worden ondernomen om de zaak te be schermen tegen het water. Ze zijn het eens met het ook door anderen op de avond geopperde idee, om het haventje te beschermen met bijvoorbeeld een keersluis. Dui vendijk heeft een voorstel, dat ook voordeel biedt aan de waterspor ters. „Een spuisluis bij de Bergse- diepsluis. Het voordeel is dat die dan groter wordt. Ze willen die spuisluis nu toch in de Philipsdam maken, dan kunnen ze die net zo goed in de Oesterdam zetten." ZIE VERDER PAGINA II Vossemeer zonder braderie en dweilbandkampioenschap In Oud-Vossemeer wordt het op 11 juli tijdens de Zevendorpentocht een stuk rustiger nu er geen braderie en geen Zeeuws kampioenschap voor dweilbands wordt gehouden. Dweilband De Lamsóóren trekt er de stek ker uit. Het is een verlies voor het dorp, zegt oud-voorzitter Jaap van der Jagt van De Lamsóóren. Voor verenigingen die de clubkas op de ring- jaarmarkt spekten, is het een aderlating. „Het is niet meer op te brengen. Het komt altijd op een klein clubje van 5 tot 6 man aan." Van der Jagt legt uit dat De Lamsóóren geprobeerd heb ben om de fakkel over te dragen. „We hebben het aan het bestuur van de wandelsportclub Vosmeer ge vraagd, maar die heeft haar handen vol aan de Zevendorpentocht. We hebben het ook gevraagd aan de stichting 600 jaar Oud-Vossemeer, maar die zijn te druk met de voorbe reidingen van het jubileum. Punt is dat het vaak dezelfde mensen in het dorp zijn die actief zijn. Die willen dat er niet nog eens bij hebben." De braderie, in Oud-Vossemeer de ringjaarmarkt genoemd, vormde sinds 1992 een vast onderdeel op de Zevendorpentocht. De wandelaars liepen vanaf dat jaar altijd de laatste meters op het parcours van de bra derie. De kramen stonden in de Raadhuisstraat, de Zilverstraat en de Ring. Op het plein voor de 'oude' Vossenkuil was bovendien plaats voor extra attracties voor de jeugd. Vóór 1992 werd de jaarlijkse brade rie in mei gehouden. De braderie werd georganiseerd door de mid denstandvereniging. De Lamsóóren nam de organisatie in 2002 over van de zieltogende middenstand/onder nemersvereniging. De ringjaarmarkt 1. _ic u ,gjn jaren tachtig in gehouden. Het is waar het evenement werd de braderie in eblazen. Het Zeeuws kampioenschap voor dweilbands in de open lucht vond in 1998 voor het eerst plaats. Ook op de dag van de Zevendorpentocht. Het is volgens Van der Jagt niet zo dat de animo van de bands voor het kam pioenschap tanende is. „Dit jaar valt wat vakanties betreft zelfs gunstig." Financiële redenen spelen ook geen rol, zegt Van der Jagt: „Vorig jaar hebben we zelf de drank in de feest tent gedaan. Dat heeft goed opge bracht. Financieel zijn we gezond, maai- we krijgen het gewoon niet meer rond met de mensen die het al tijd hebben gedaan." Het evenement werd de laatste jaren zelfs uitge breid met de vrijdagavond. Dan speelde er een orkest in de feesttent op het plein in de Raadhuisstraat. Vorig jaar werd die verplaatst naar het parkeerterrein bij de Vossenberg. Het parcours van de braderie werd vorig jaar, na het gereedkomen van de nieuwe Vossenkuil. verlegd naar de Boneblokstraat, Bou Kooijman- straat en Schoolstraat. Er is volgens Van der Jagt nog een klein lichtpuntje. „We hebben de or ganisator van de kermis gevraagd of hij het over wil nemen, maar die heeft het nog in beraad. Zoals het er nu naar uitziet, is het afgelopen. Jammer want er is weer iets weg uit het dorp." In de commissie vroeg A.G. van de Sande (CU) of het klopt dat een zelfstandig politiewijkteam in Tho len ter discussie had gestaan. Hij had daarover iets opgevangen en was ervan geschrokken, zei hij. Het commissielid had het bij het rechte eind, zei de burgemeester. Naar aanleiding van problemen in de top is de Zeeuwse politieorganisatie door B. Staal doorgelicht in op dracht van de minister van binnen landse zaken. Uit diens rapport blijkt dal het hard nodig is om iets te doen aan de binnen het korps heersende cultuur. Het regionaal college - de dertien Zeeuwse bur gemeesters - gaf interim-korpschef H. Vissers tevens de opdracht om de structuur van de organisatie on der de loep te nemen. Die moet platter en daarom zullen de drie districten (Tholen valt onder het Oosterscheldebekken) binnen de politieregio verdwijnen. Maar er Bijna was het wijkteam Tholen van de politie opgedoekt. In een eerste voorstel voor een gewijzigde structuur van de organisatie stelde inte rim-korpschef H. Vissers voor om Tholen en Reimerswaal samen één wijkteam te geven. „Daar ben ik in het regionaal college dwars voor gaan liggen", zei burgemeester Nuis woensdag in de commissie be stuurszaken. Tholen houdt nu zijn wijkteam, Reimerswaal vormt er een samen met Kapelle. komen ook minder teams, waarover Vissers volgens Nuis de nodige ideeën had. „In zijn eerste presentatie was het wijkteam Tholen verdwenen. Ik ben daar dwars voor gaan liggen. Vond dat niet acceptabel." Volgens Nuis zou bij de vorming van één wijk team voor Reimerswaal en Tholen de teamchef vrijwel automatisch vanuit de Zuid-Bevelandse gemeen te opereren, waarbij de afstand tot Goes en Middelburg een rol speelt. De burgemeester had op de afstand naar Anna Jacobapolder geatten deerd, dat binnen het werkgebied van het wijkteam ligt. „Er is veel gepraat. Uiteindelijk was ik ak koord met één team voor Tholen en Reimerswaal, maar verbond daar aan de eis dat de chef in Tholen zou zetelen." Vervolgens roerde de ge meente Kapelle zich. ZIE VERDER PAGINA 10 Deze week Marco van Oeveren laat jongensdroom uitkomen met eigen schip Oud-Vossemeers carnavalsmeisje in de race voor prinses Marjet van der Graaff uit Tholen is sportvrouw van het jaar EN VERDER... Muziekvereniging OVM wil jeugd enthousiast maken voor muziek met play-in Gemeente onderzoekt invoeren parkeervergunningen voor drukke straten LIEFDE IS NIETTE KOOP, MAAR TOCH HET KOSTBAARSTE DAT ER IS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's van de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop, die in samenwerking met de universiteit van Amsterdam on derzoek naar de leefbaarheid op het platteland heeft verricht, houdt een inleiding. Hij legt ook vragen voor aan een panel waarin Thole naren met verschillende achter gronden zitting hebben. „Alles draait erom, wat kunnen en moe ten we doen om de leefbaarheid in onze dorpen positief te beïnvloe den?", zegt Van de Sande, die veel instellingen heeft uitgenodigd voor de openbare bijeenkomst in het Holland Huis. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Even uitblazen, even gezellig wat samen drinken, een hapje eten en praten. Zestig Thoolse mantelzorgers kregen daar vrijdag de kans voor tijdens de midwinterlunch op de landschapscamping Luysterburg in Poortvliet. Ze wisselden ervaringen uit over de zorg voor hun ouders, vrouw, man, kind of buren. Dc meeste mantelzorgers zijn vrouwen, maar er waren ook echt paren en mannen. Met zestig mantelzorgers was de eeterij 't Essene Bos goed gevuld, maar vol gens landelijke cijfers zouden het er binnen de gemeente Tholen 2500 moeten zijn. Uit de gegevens blijkt ook dat een mantelzorger per week 19 uur aan zorg besteedt, vertelde wethouder M.A.E. Velthuis die blij was dat er zoveel mantel zorgers aanwezig waren. Voor mantelzorgers die hun partner of huisgenoten verzorgen soms wel 45 uur per week. Dat geldt onder meer voor het echtpaar Dekker uit Tholen dat hun dochter verzorgt. Ook zij genoten van het uitstapje naar Poortvliet. Ze zaten aan een van de tafels die in de eeterij staan. Als enige mantelzorger uit Stavenisse was Coba van Gorsel-Dorst (70) aangeschoven. Ze had geen eigen vervoer maar is met de bus naar Sint-Maartensdijk gereisd. Daar werd ze opgehaald door Jan van Tilborg die haar met de auto naar Poortvliet bracht. Coba verleent zorg aan haar 72-jarige man die een halfjaar geleden in Ten Anker is opgenomen, met de ziekte Alzheimer. Verder bezoekt ze vaak haar 94-jarige moeder die in de Elenahof woont. „Op zaterdag bak ik nu alweer ruim tien jaar friet voor haar." Ze vindt het fijn dat ze samen met andere mantelzor gers is. „Je ziet weer eens bekenden. Ik ben bijvoorbeeld samen met het echt paar Dekker mee geweest naar Oisterwijk. Je treft er lotgenoten. Je hebt aan een half woord vaak al genoeg." Naast haar zit Joke Smallenbug uit Kaatsheuvel. Ze komt één keer per week naar Anna Jaëobapolder om de zorg voor haar 87-jarige moeder op te nemen die bij haar broer woont. Ze is samen gekomen met haar tante Janny Wesdorp (een zus van haar moeder) die ook voor haar moeder zorgt. „Omdat mijn moeder bij mijn broer Kees van de Reest woont, kan ze nog in het dorp blijven. Ze krijgt hulp van de thuiszorg. Vele mensen kunnen niet zonder. Als er geen thuiszorg zou zijn, dan zouden er veel eerder mensen, mantelzorgers, afknappen." Zie verder pagina 3. Bij de lunch voor de mantelzorgers wordt rode soep geserveerd. Aan tafel v.l.n.r. Janny Verhage, Bram Nell, Joke Smallenburg, Coba van Gorsel en Sjaan Meeuwissen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1