Wc* Sint-Maartensdijk en Sint Philipsland meer dan dertig inwoners teruggelopen Uitstel van betaling Budelpack holding AbdijNieuws www.ardikeukens.nl Teelt van paprika's eind dit jaar van start Na de dooi dozen vol met gevonden voorwerpen Mevrouw Beeke is overleden Donderdag 22 januari 2009 65e jaargang no. 10 vV^NSE BIB Up 7^ BEW. EX. '^rr^G Oud-Vossemeer en Poortvliet dik uur in donP Veel animo open tafel Scherpenisse Bevolkingsgroei Tholen voor het eerst in jaren beneden de honderd De groei van het inwonertal is voor het eerst sinds jaren beneden de honderd gebleven. In 2008 kreeg Tholen er 92 inwoners bij. Op 31 december waren er 25.361 inwo ners: 12.727 mannen en 12.634 vrouwen. De groei komt, zoals gebruikelijk, volledig voor rekening van de natuur lijke aanwas. Tholen groeide het meest, gevolgd door Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. Daarentegen leverden Sint-Maartensdijk en Sint Philipsland behoorlijk in, met een achteruitgang van meer dan dertig inwoners. Groei Tholen Stavenisse veel geboorten Vertrekoverschot Bewindvoerder zoekt nieuwe aandeelhouders Jan Bakker Nieuwe kassen op 12 hectare hij Sint-Annaland Deze week De Voordeligste K.euk.enspecialistl IJsclub verkoopt schaatsen voor Philadelphia Een jas, handschoenen, mutsen, shawls, kinderklompjes, tassen, schoenen en een paar schaatsen. Dat is wat achter is gebleven op de ijsbaan van Scherpenisse nadat de dooi is ingevallen. Voorzitter Rien Bolier van de stichting ijsclub Scherpenisse heeft twee dozen vol met spullen. „Er zijn handschoenen bij die zo goed als nieuw zijn. Er zijn al men sen die langs geweest zijn om een schaats op te halen, maar we hebben nog steeds een paar kinderschaatsen met blauwe schoenen." voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Spontane storingen in het elektrici teitsnet. In Zeeland zijn ze in de eer ste negentien dagen van dit jaar al 15 keer voorgekomen. Maandag avond zaten de inwoners van Oud- Vossemeer en Poortvliet zo'n tach tig minuten in het donker. Even na zeven uur viel de spanning weg op een 10 kV kabel. Eenzelfde storing deed zich op 5 januari voor in delen van Sint-Maartensdijk en Scherpe- nisse, waar in de voormiddag de stroomvoorziening 58 minuten lang haperde. In december vorig jaar noteerde het nutsbedrijf Delta 42 storingen, waarvan het merendeel eveneens als 'spontaan' werd aangemerkt. Ook in november viel in onze provincie 41 keer de stroom uit. De oudste inwoner van Tholen, me vrouw W.K. Beeke-van der Werf, is dinsdag overleden. Over vijf weken zou ze 106 zijn geworden. Mevrouw Beeke woonde tot haar 98ste in haar geboortedorp Scherpe- nisse, daarna verhuisde ze naar zorg centrum Ten Anker in Tholen. Maar ieder jaar, ook vorig jaar nog, vierde ze haar verjaardag in Scherpenisse en regelde daar zelf een aantal din gen voor. Afgelopen april zat me vrouw Beeke als speciale gast op de voorste rij bij de opening van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Mevrouw Beeke was ruim 36 jaar weduwe. Ze kreeg vijf kinderen en had tien kleinkinderen. Toen ze hon derd werd, zei ze in deze krant: „Als je zo oud mag worden als ik, dan ben je een gelukkig mens." Me vrouw Beeke wordt zaterdag in Scherpenisse begraven. Ze bereikte de leeftijd van 105 jaar en 332 da gen, en is daarmee de oudste Thool se vrouw die ooit heeft geleefd. De oudste inwoner van de gemeente is nu J.A. Hage, die begin december 102 is geworden. Hij woont even eens in Ten Anker, maar is afkom stig uit Sint-Maartensdijk. Zestigplussers kunnen sinds gisteren ook in Scherpenisse op woensdag middag aanschuiven voor een warme hap. De zogeheten 'open tafel' van zorgverlener Allévo wordt vanaf nu ook in het Holland Huis gehouden. Vanaf twaalf uur kunnen mensen uit de doelgroep aanschuiven om ge bruik te maken van het wekelijkse driegangen menu. De aanmeldingen zijn overweldigend voor zo'n kleine kern, vindt Betsy Gaakeer van Allé vo. Zij coördineert de maaltijdvoor ziening. „Er maken nu al negentien mensen gebruik van de open tafel. Dat, terwijl we in Stavenisse maar negen aanmeldingen hebben." Gakeer noemt ook het aantal vrijwil ligers in Scherpenisse bijzonder. Dat zijn er tien. Die vrijwilligers houden volgens Gaakeer de boel draaiende. Ze dekken de tafels en vullen de glaasjes. De maaltijden worden in Scherpenisse bezorgd vanuit de keu ken van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. De Rieburch aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk merkt ook dat er minder kinderen aangemeld worden nu de bevolking van het dorp al enkele jaren krimpt. Kreeg de gemeente Tholen er in 2003 nog bijna 400 nieuwe inwo ners bij, het jaar daarop waren dat er al bijna honderd minder en zo is de groei geleidelijk kleiner geworden. In 2007 was ze met 108 gehalveerd ten opzichte van het voorgaande jaar. En afgelopen jaar komt de groei dus nog wat lager uit, blijkt uit de voorlopige cijfers. Weliswaar was er een geboorteoverschot van 154 (334 geboorten en 180 overlij- dens), maar daar staat een vertrek- overschot (62) tegenover: er kwa men 747 mensen van elders in Tholen wonen, terwijl er 809 uit de gemeente vertrokken. Het vertrek- overschot is ruim vier keer dat van 2007, maar in 2006 was er nog een vestigingsoverschot. Aan een ge brek aan woningen kan de terugloop van nieuwe inwoners niet liggen; overal staan volop huizen te koop en in verschillende woonkernen is nieuwbouw te vinden die nog wacht op de eerste bewoners. Het afgelopen jaar zijn 162 jongens en 172 meisjes geboren, en er zijn 90 mannen en 90 vrouwen overle den. Van buiten Tholen kwamen 353 mannen en 394 vrouwen in de gemeente wonen, en er vertrokken 369 mannen en 440 vrouwen naar elders. De groei met 92 inwoners is naar geslacht te verdelen in 56 man nen en 36 vrouwen. Binnen de ge meente verhuisden afgelopen jaar 1275 inwoners naar een ander adres. Er zijn 121 huwelijken vol trokken en 36 echtscheidingen inge schreven. De grootste woonkern, Tholen, kreeg er afgelopen jaar 59 inwoners bij. Dat is meer dan het dubbele van de groei in 2007, want toen bleef die op 24 steken. In het stadje wer den 90 kinderen geboren en overle den 60 inwoners. Tegenover 216 nieuwkomers van buiten de ge meente stonden 234 inwoners die naar elders vertrokken. Tóch was er een vestigingsoverschot (29), dank zij Tholenaren die uit de andere dor pen in de 'hoofdplaats' kwamen wonen. Dat waren er 47 méér dan uit het stadje naar de dorpen ver trokken. In Tholen wonen nu 7744 mensen: 3779 mannen en 3965 vrouwen. Sint-Annaland komt qua groei op de tweede plaats, met 45 inwoners erbij. Ook dat is ruim meer dan een jaar eerder. Er zijn in het dorp 55 kinde ren geboren en 27 mensen overleden. Van elders kwamen 86 mensen naar het dorp aan de Krabbenkreek. en 78 Sint-Annalanders vertrokken uit de gemeente. Het saldo van de verhui zingen uit en naar andere Thoolse dorpen viel met 9 positief uit. Het in wonertal bedraagt nu 3423: 1707 mannen en 1716 vrouwen. Halverwege het jaar was al duide lijk dat Oud-Vossemeer in de lift zat. Dankzij een plus van 33 is het inwonertal de 2700 gepasseerd: 2709 (1382 mannen en 1327 vrou wen). In het dorp zijn 33 kinderen geboren en 17 inwoners overleden. Van buiten de gemeente kwamen 98 mensen in het dorp wonen en er ver trokken 91 mensen naar elders. De uitwisseling van inwoners tussen de Thoolse woonkernen viel voor Vos- semeer positief uit (10). De groei kwam derhalve tot stand door een geboorteoverschot van 16 en een vestigingsoverschot van 17. Net als vorig jaar kende ook Stave nisse weer een behoorlijke groei, waardoor het Scherpenisse inmid dels voorbij is gestreefd. Er kwa men 27 inwoners bij, zodat er nu 1780 mensen in het dorp wonen: 894 mannen en 886 vrouwen. Met dertig kinderen lag het aantal ge boorten maar iets lager dan in de veel grotere dorpen Oud-Vossemeer en Sint Philipsland. Er zijn 15 inwo ners overleden. Bij de Tholenaren is Stavenisse niet populair, want er kwamen 20 inwoners minder uit de andere dorpen naar de westpunt van het eiland dan er naar die woonker nen vertrokken. Van buiten de ge meente kwamen 65 mensen in Sta venisse wonen, tegen 33 die naar elders gingen en zodoende was er tóch een vestigingsoverschot. Met drie inwoners erbij bleef de groei van Scherpenisse beperkt. Maar een jaar eerder kende het dorp nog een afname van tien inwoners. De natuurlijke aanwas was belang rijk met 29 geboorten en slechts 7 overlijdens. Tegenover 59 nieuwko mers van elders stonden 51 dorpe lingen die uit de gemeente vertrok ken. En aangezien ook Scherpenisse bij de Tholenaren niet in trek was - er gingen 27 inwoners méér naar andere kernen dan er terugkwamen - viel een vertrekoverschot van 19 te noteren. Het dorp telt 1772 inwo ners: 906 mannen en 866 vrouwen. Naast de vijf woonkernen die groei den, zijn er drie die dankzij een ver trekoverschot in inwonertal achter uit gingen. Bij Sint-Maartensdijk en Poortvliet was dat in 2007 ook al het geval, maar Sint Philipsland zag een toename van 28 in dat jaar veranderen in een afname van 33 in 2008. Daarmee is het inwonertal weer onder de 2700 gedaald: 2691 (1390 mannen en 1301 vrouwen). In het dorp zijn 33 kinderen geboren en 17 inwoners overleden, zodat de natuurlijke aanwas er wél was. ZIE VERDER PAGINA Budelpack holding b.v. uit Bergen op Zoom verkeert in financiële moei lijkheden. De houdstermaatschappij heeft 13 januari uitstel van be taling gevraagd en deze ook gekregen van de Bredase rechtbank. Oor zaak van de problemen zijn onder andere faillissementen van vestigingen in Spanje en Engeland, waaruit claims zijn voortgekomen. Die kan Budelpack holding niet betalen. De 15 oktober vorig jaar aangetrok ken interim-directeur Ivo Mönnink heeft tevergeefs geprobeerd nieuw geld aan te trekken. „Mijn doel was vorig jaar om het bedrijf weer gezond te maken. Met een kapitaalinjectie hebben we geprobeerd om de Budel pack holding overeind te houden, maar helaas is dat niet gelukt. De kre dietcrisis heeft daar zeker invloed op gehad." Onder de holding hangen 7 fabrieken met 1050 medewerkers (vorig jaar waren dat nog 9 fabrieken met 2150 personeelsleden) die in Nederland, Portugal, Engeland, Frankrijk en Duitsland voor een omzet van 185 miljoen euro zorgen. „Voor hen brengt de situatie bij de holding na tuurlijk toch onzekerheid met zich mee, want wie wordt nu de nieuwe ei genaar van de vestigingen? De fabriek in Roosendaal - die vorig jaar pas ver huisde van Budelpack II in Poortvliet - draait ook door, maar ik kan geen enkele garantie geven hoe dat verder gaat." Volgens Mönnink zitten in de holding alleen aandelen van de werkmaat schappijen. Budelpack holding heeft geen medewerkers in dienst. „Die aandelen van de dochterondernemin gen gaat de bewindvoerder nu verko pen en wie het meest biedt, krijgt die in handen. Er zijn diverse kandidaten in binnen- en buitenland. Concurren ten ook. De bewindvoerder wil de hoogst mogelijke f ijs, want het gaat uiteindelijk om de hoogste opbrengst voor de crediteuren van de holding en om behoud van banen en continuïteit van Budelpack. En de werkmaat schappijen zijn gezond. De belastin gen zijn keurig betaald." Toch rommelde het al langer bij Bu delpack. want midden vorig jaar trad oprichter en voormalig algemeen di recteur en eigenaar André Nieuwkerk terug uit de raad van commissarissen. Per 1 december stopte ook directeur Jan Bakker, die een lange staat van dienst had bij Budelpack en heel lang in Poortvliet werkte. Hij was tevens mede-aandeelhouder, evenals direc teur Peter Ingelse, die nog wel op zijn post is gebleven in Bergen op Zoom. Bovendien trad vorig jaar Chris Moer kerken terug, de opvolger van André Nieuwkerk als algemeen directeur. Bakker is - naast de grootaandeelhou ders Greenfield Capital Partners en Din vest - nog steeds aandeelhouder, maar is volgens Mönnink ,in goed overleg teruggetreden.' De andere mu taties waren voor zijn aantreden. „Het bedrijf in Spanje was toen al failliet, maar de vestiging in Engeland is in november failliet verklaard. Dat heeft de situatie nog verergerd. De Engelse markt is zeer slecht. De holding had zich garant gesteld voor de huur van het bedrijf dat failliet is en daarom hebben we daar nog verplichtingen." Het merendeel van de Budelpack-be- drijven zit in het buitenland. „In Ne derland hebben we maar 100 mede werkers en een omzet van 18 miljoen euro. Zolang de klanten blijven ko men en we de leveranciers kunnen be talen. draait alles door. Ivo Mönnink geeft aan. dat de directie ook in een periode van uitstel van be taling verantwoordelijk blijft. „Maar de bewindvoerder kijkt natuurlijk wel mee." Op 17 april heeft de rechtbank een crediteurenvergadering vastgesteld. Voor die tijd moeten nieuwe eigena ren gevonden zijn. Zie ook pagina 7: 'Poortvliet blijft erbuiten'. In de nieuw te bouwen kassen op 12 hectare landbouwgrond aan de Lan- geweg in Sint-Annaland kunnen per jaar 25 tot 30 miljoen paprika's wor den geteeld. Dat lichtte directeur W.J.M. Grootscholte van 4 Evergreen maandagochtend mee in de welstandscommissie waar hij het plan kwam toelichten. Er komt een bedrijfgebouw bij de kassen dat ongeveer 100 meter van de weg komt te staan. Het bedrijf heeft ook kassen in Steenber gen. Voor de paprikateelt zijn in de zomer zestig personeelsleden nodig. In de oorspronkelijke opzet waren drie woningen opgenomen, maar die zijn uit het plan geschrapt. Er komt nu enkel een bedrijfsgebouw met kantine. Grootscholte sloot echter niet uit dat er later nog een woning wordt gebouwd. De kassen beslaan het hele perceel tussen de Plaatweg. de Steenblokweg en de Langeweg tot aan de water gang. Aan de andere kant van de wa tergang wordt een deel van het akker land bebouwd met kassen en het bedrijfsgebouw. Voor de bouw is het bestemmingsplan aangepast. Als de kassen gerealiseerd zijn, is er volgens de gemeente geen ruimte meer voor uitbreiding van de glastuinbouw in Sint-Annaland. Volgens Grootscholte is het de bedoeling dat de eerste pa- prikaplanten in december de grond in gaan. 4 Evergreen gaat er rode, groe ne en gele paprika's telen. Ongeveer 25 tot 30 miljoen paprika's per jaar. Grootscholte schat dat er in de winter 35 tot 40 personeelsleden nodig zijn, in de zomer verwacht hij dat er 60 mensen kunnen werken. „We hopen dat er mensen uit Sint-Annaland en de regio komen werken. ZIE VERDER PAGINA 3 Tholenaar Coen Burger wil naar de zeevaartschool Rianne Kijstenbil is Rode Kruis tien jaar trouw Adrie van Elzakker is graag in de weer voor anderen EN VERDER... Vishandel Bout sluit winkel en richt zich op ambulante handel in België Snerttocht in de Pluimpot trekt zeventig deelnemers ZIJ DIE ZICH v\N HET BEGIN HET MEEST HAASTEN, VORDEREN TEGEN HET EIND MEESTAL HET MINST Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6. Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De voorzitter staat versteld van het grote aantal spullen die de bezoekers aan de baan hebben achtergelaten. „Natuurlijk verliezen mensen wel eens wat. We heb ben een mobieltje op het ijs gevonden. Daar hebben we net zo lang opgezocht tot we een nummer vonden van het thuisadres. We kregen een kind aan de lijn en die vertelde dat het van een van de ouders was. We hebben ook een porte monnee gevonden en ook een stel oorbellen. We hebben alles gevonden behalve een kunstgebit." Bolier bewaart alle spullen tot het eind van het seizoen, tot maart. Daarna gaan ze weg. „Anders moetje er mee op een braderie gaan staan. Maar mensen kun nen me bellen als ze wat op willen komen halen, hoor." Boliers telefoonnummer is 663555. Niet alleen de ijsclub deed goede zaken, ook de oudervereniging Philadelphia kon er zijn voordeel mee doen. Philadelphia houdt elk jaar een rommelmarkt in Scherpenisse om spullen te verkopen voor de stichting Ontspanning gehandi capten. Ze krijgen daarvoor spullen van particulieren die soms hun hele inboe del aanbieden. Zie verder pagina 17. Voorzitter Rien Bolier met de spullen die door de schaatsers zijn achtergelaten op de ijsbaan in Scherpenisse -fl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1