'We kwamen steeds niet van de grond, maar nu gaan we knallen met optredens' Bijna 100 wandelaars trotseren kou voor snerttocht Poortvliet Sint-Philipslander laatste chef Maarheeze Uitbreiding varkensstal Britt definitief akkoord Flupland heeft met Infinity een nieuwe rock coverband Provincie wijst subsidie blad ouderen af Donderdag 15 januari 2009 Boek over bolwerk geheime diensten EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Premier Lubbers Kraanvogel yinmtocs in Burkina Dit is het eerste bericht van Anneloes uit Burkina Faso. Zaterdag vertrok ze uit Tholen naar Afrika. Varkens Nee doet meer dan alleen procederen De uitbreiding van megavarkenshouderij Britt tussen Tholen en Oud-Vossemeer is definitief goedgekeurd door de Raad van State. De Raad maakte gisteren bekend dat alle tegen het bedrijf aangevoerde bezwaren zijn af gewezen. Daarmee is een einde gekomen aan een lang durige procedure om het bedrijf klein te houden. Net zo goed worden als JIC. En misschien zelfs beter. Dat is het doel dat de nieuwe Fluplandse band Infinity zichzelf stelt. Alle leden komen uit Sint-Philipsland, be halve de zangeres, die komt uit Steenbergen. De jonge muzikanten nemen niet alleen een voorbeeld aan de on langs gestopte rock coverband JIC, ze hebben er ook banden mee. Oud JIC-gitarist Gert den Haan (28) is sinds kort Infinity komen versterken. Hij kent de band, omdat de drummer zijn jongere broer Theo den Haan (19) is. Groots Eigen nummer PvdA over overname Essent Weegbrug bij heemkundekring Oud-Vossemeer Sint-Philipslander drs. Klaas Marinus Meulmeester speelt een promi nente rol in het onlangs uitgegeven boek Villa Maarheeze, het bolwerk van geheime diensten in ons land en bijna vijftig jaar omgeven met ge heimzinnigheid. De buitenplaats op het landgoed Oud Clingendaal werd in 1916 gebouwd aan de Rijksstraatweg in Wassenaar en was van 1955 tot 1995 in eigendom van de Nederlandse Staat. In die periode was Meulmeester de laatste gebruiker van het monumentale gebouw. Van 1986 tot 1994 was hij hoofd Inlichtingendienst Buitenland. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hadden de Duitsers bezit genomen van de villa en na de bevrijding leg den de Binnenlandse Strijdkrachten beslag op Maarheeze, waarna al snel inlichtingendiensten in het ge bouw kwamen. Eerst Bureau Inlich tingen, een inlichtingendienst die in 1942 in Londen was opgezet en in 1946 de toen recent in het leven ge roepen Buitenlandse Inlichtingen dienst. Deze organisatie, in 1972 omgedoopt tot Inlichtingendienst Buitenland, verzamelde militaire, politieke, economische en tech- nisch-wetenschappelijke informatie uit het buitenland. Dat gebeurde o.a. door ambtenaren op Nederlandse ambassades, die agenten wierven. Alle informatie werd op het zwaar beveiligde Maarheeze verwerkt in rapporten voor de regering. Men hield nauwe contacten met de Ame rikaanse CIA en de Britse MI6. In 1986 droeg generaal-majoor bui ten dienst A.J. Romijn de leiding over aan de Zeeuw Meulmeester. Een foto in het boek herinnert aan de commando-overdracht in aanwe zigheid van de toenmalige minister president Lubbers en secretaris-ge neraal Hoekstra van algemene zaken. Meulmeester woonde in Sint-Philipsland, maar verbleef door de week in een flatje in de Haagse wijk Mariahoeve. Hij denkt met plezier terug aan zijn Wasse- naarse werkplek. „Huize Maarhee ze maakte grote indruk op buiten landse bezoekers. De meesten vonden dit de meest aansprekende plek voor een inlichtingendienst. Begin jaren tachtig bracht CIA-di- recteur Bill Casey een bezoek aan de Nederlandse inlichtingen- en vei ligheidsdiensten. Hij vond Maar heeze zo indrukwekkend, dat hij de volgende dag getooid met de Inlich tingendienst Buitenland-stropdas een uitgebreide ontvangst van de Binnenlandse Veiligheidsdienst be zocht." Voordat Meulmeester in 1986 hoofd van dienst werd, was hij in 1979 al hoofd operatiën geworden, zodat hij lang in Maarheeze heeft gewerkt. Daarvoor was hij officier bij de Ma rine Luchtvaartdienst en als inlich tingenspecialist had Meulmeester ook ervaring opgedaan bij de Bin nenlandse Veiligheidsdienst en de Marine Inlichtingendienst. In de pe riode van de Koude Oorlog groeide en bloeide Maarheeze, zodat er zelfs een kantoorbungalow in het park werd bijgebouwd. Begin 1990 was de politiek ervan overtuigd dat de communistische dreiging voorbij was. Volgens premier Lubbers wa ren er geen spionnen meer nodig en dat kwam hem goed uit, want het kabinet moest drastisch bezuinigen. Een grote personeelsreductie bij de Inlichtingendienst Buitenland lever de onrust op onder het personeel en veel negatieve publiciteit. „Dat zal er zeker toe bijgedragen hebben om de beslissing tot de opheffing van de Inlichtingendienst Buitenland te vergemakkelijken", zegt Meul meester. Zelf was hij nog jarenlang bezig met de afwikkeling. Tot me dio 2001 bleef hij adviseur op het gebied van de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten bij het kabinet van de minister-president. De Inlichtingendienst Buitenland had stropdassen laten maken met het wapen van de voormalige ge meente Maarheeze in Noord-Bra bant. Dit wapen bestond uit ,een kraanvogel, houdende in deszelfs linkerpoot een steen, alles van goud.' Volgens Meulmeester kan de kraanvogel zeer hoog en geluidloos vliegen. „Hij wordt dus niet of las tig opgemerkt. Inlichtingen verza melen behoort ook een niet opge merkte activiteit te zijn. De kraanvogel op de stropdas was net teruggekeerd van een missie met zeer waardevolle informatie (het klompje goud). Deze uitleg werd door buitenlandse collegae goed be grepen", aldus Meulmeester. Het boek over het unieke pand met veel historisch beeldmateriaal uit archieven en privécollecties is ge schreven door twee Wassenaarken ners, aangevuld door een tuinhisto- ricus en cultuurhistorica. Het in opdracht van de Monotic Groep (de huidige eigenaar van Maarheeze) door TasT projecten voor tastbaar erfgoed uitgegeven boek is verkrijg baar in de boekhandel. Annt'loes Oudcsluijs (21) uil Sint-Maartensdijk verblijft voor drie maanden in Burki na Faso. Zij werkt in die lijd in een weeshuis in de hoofd stad Ouagadougou. Het is voor haar een droom, die ze van kleins af aan al heeft, die uitkomt. Anneloes is van plan zich ook in te zetten voor het project waar de jon- qerenraad Tholen geld voor inzamelt: een waterput hij een school in het Afrikaanse land. Voor de Eendrachtbode houdt ze haar m onturen bij. Ik zal beginnen met de reis. Een ervaring op zich dat vliegtuig. De hele reis Marokkaanse muziek door de speakers, wel grap pig. Het was superdruk toen ik hier aankwam in Burkina. Overal mensen die van alles wilden en aan me vroegen. Wat een toe stand. Mensen die wat aan me trokken en mensen die mijn koffers wilden dragen. Een mannetje leek me wel aardig en hij heeft mijn 50 kilo aan bagage gesjouwd naar de douane. Ik moest mijn tas open doen, een man keek erin en zette er met een krijtje een rondje op. Ik begreep dat het goed was en hij schudde met zijn hoofd naar de deur. Ik was er klaar voor om Burkina te betreden! Buiten zag ik Raphael (Zongo, man van Harmke Mulders, de dochter van wethouder M. Velthuis, - red.) en hij nam me mee naar de auto. Mijn koffers werden door vier mannen de auto in gedragen die helemaal niet bij Raf hoorden. Toen ik zondagochtend mijn kamer uitkwam, was het echt een wereld van verschil. Ik heb tien minuten met volle verbazing naar dit geheel staan kijken. Er lag een ezel op de weg en overal kwa men kinderen vandaan. Ja mensen, als je het in Nederland niet lukt om een ster te worden, zou ik verhuizen naar Burkina, ha, ha. ledereen geeft je hier een handje en kinderen roepen over de straat 'nassara!'. Dat betekent 'blanke!'. Wel grappig dat alle kindjes echt naar je toe komen, ze geven een handje of ze vou wen hun armpjes over elkaar en buigen dan voor je. Wat een opvoeding he! Maandag wezen dansen in Tip-Top, het was echt 'back to the '70's'. Ik heb me geweldig vermaakt. Afrikaans leren dansen: wat een grap. Het dansen heet Foo Foo. Je steekt één hand naar vo ren, leunt achterover en schudt dan zo hard mogelijk met je kont. Helemaal hip is het, als je dan je hoofd naar rechts draait. Waarom, geen idee, maar al die meiden die doen het. We zijn met de taxi gegaan die ons voor vijftig cent heeft gebracht en opgehaald. Dan zit je wel met zes man in de taxi maar allez. De deur moest open met een touwtje en het dak bestond uit karton, maar wat wil je voor die centen. Het weer is zalig rond de dertig graden. Geen plakweer, gewoon een lekker windje: wat wil je nog meer. Dinsdag naar de heilige kaaimannen geweest. Het verhaal gaat, dat als je ze een kip voert en de krokodillen aanraakt, je en wens mag doen. Nou, de le vende kip is gekocht, maar die wens kan me gestolen worden. Ik ben dapper op een meter afstand op de foto gegaan, ook stoer toch?! liet was een heel mooi natuurgebied, een uurtje rijden vanuit de stad. Net alsof je op de set van Animal Planet (een tele visiezender, - red.) bent, wat een uitzicht. We hebben daar lekker een biertje genuttigd, kijkend naar de neergaande zon in het meer. Wat een geluk zeg! Liefs, Loes uit Ouaga De Fluplandse coverband Infinity, hier nog zonder nieuw bandlid Gert den Haan, bestaat verder uit v.l.n.r. Benjamin van Westen, Daphne Verbraak, Theo den Haan en Jasper Quist. (Foto: Foto Fase) De komst van Gert. betekent een ommezwaai voor het jonge bandje dat sinds april 2007 bestaat. „We waren niet serieus genoeg, we kwa men maar niet van de grond. Met Gert erbij krijgen we meer disci pline en komen we aan optredens toe", zegt Theo. „Het was steeds an derhalf uur repeteren en dan zeiden we: biertje doen? Nu blijven we doorgaan tot een nummer goed gaat." Volgens Theo hebben hij, zangeres Daphne Verbraak en de andere twee leden, de gitaristen Jasper Quist (17) en Benjamin van Westen (18), een jaartje wat aangerommeld. „We waren gewoon lekker een beetje aan het spelen. En meer bezig met repe teren dan met achter optredens aan gaan." Infinity heeft tot nu toe twee keer opgetreden voor een klein pu bliek. Daar wil de band verandering in brengen. Bij het eerstvolgende optreden pakken ze het gelijk groots aan. Dan treden ze op met de fanfa re van de plaatselijke muziekvereni ging Concordia. „Dat is het jaarcon cert van Concordia. We doen een aantal nummers samen met de fan fare en daarna verzorgen wij de af terparty." Met het concert op 14 maart in de Wimpel openen ze het nieuwe jaar. „We hopen in de zomer te gaan knallen." Infinity is opgericht door Theo en zijn achterneefje Jasper. Theo was al een aantal jaar aan het drummen, nu een jaar of vijf, toen hij erachter kwam dat Jasper gitaar speelde. „Toen zijn we met zijn tweeën in een hokje achter in een loods gaan spelen. Dat bleek toch leuker te zijn dan alleen spelen." Beide jongens hadden nog nooit in een bandje ge speeld, Jasper had net 1,5 jaar gi taarles, maar al gauw kwamen er via via nieuwe leden bij. Jan-Willem Dekker werd zanger en gitarist Koen Bomas kwam erbij. „Die zijn inmiddels alweer vertrokken." Met de vijf leden die de band nu telt, is het plaatje helemaal rond, volgens Jasper en Theo. De band had eerst een andere naam. „Violet Intention was onze eerste naam. Ons eerste nummer was van Deep Purple, 'Smoke on the water'. Daarom wilden we iets met die naam doen. Paars is violet gewor den en, zo kwam de rest. Maar ja, die naam was voor niemand uit te spreken en niemand wist hoe je het moest schrijven." De keuze voor In finity is gevallen na een brainstorm sessie. Theo: „Het betekent onein dig. Dat het nooit ophoudt, dat vind ik wel heel mooi. Maar er zit voor ons geen diepere betekenis achter die naam. Er is niet eerst iets ge beurd, zoals je wel eens ziet bij an dere bands." Het nummer 'Smoke on the water' staat nog steeds op de repertoire- lijst. Jasper: „Het is een makkelijk en lekker nummer, waar je veel mee kunt doen. Je kunt het met meer in strumenten aanvullen." Er is inmid dels een aantal nummers bijgeko men, zodat de lijst nu zo'n twaalf liedjes telt. „We spelen covers van rockmuziek die leuk zijn om naar te luisteren. Het zijn oude nummers, met ook wel een paar nieuwe, maar niet de zo hele bekende. We doen een beetje hetzelfde als JIC." Zo staan 'Holiday' van Greenday, 'Sweet child of mine' van Guns 'n Roses, 'Weak' van Skunk Anansie en 'Zombie' van The Cranberries op de lijst. Het is nog niet genoeg, vinden Theo en Jasper. „Wil je een avond kunnen vullen, dan moet je wel dertig num mers hebben." Jasper heeft het over een 'goede setlist', dat is het reper toire waaruit een band kan putten voor een optreden. Theo zou nog wel een paar nummers die de rich ting van Anouk gaan aan de lijst willen toevoegen. Dat vind ik altijd wel leuk. Maar er zijn veel num mers waarvan je denkt, die zou ik erbij willen hebben, maar dat moet de hele band leuk vinden." Zelf nummers schrijven en die gaan spelen, vindt Theo maar niks. „Voor het publiek zijn covers veel leuker. Die zijn herkenbaarder. Om echt een goed eigen nummer te maken, moet je wel heel talentvol zijn", vind hij. „Zijn we dat dan niet?", re ageert Jasper. Hem lijkt het juist wel leuk om eens te proberen een eigen nummer te schrijven. Maar hij is het met Theo eens dat ze voor het pu bliek voorlopig beter covers kunnen spelen. „Dan kun je een goed optre den wegzetten." Hij vertelt dat ze soms wel een eigen draai aan een nummer geven. „Met een solo of zo. Maar voor de rest proberen we ons te houden aan het origineel." Theo en Gert hebben samen met hun broers André en Ruud een fruit- bedrijf. „We verkopen fruit op de markt."Op het terrein van het bedrijf dat net buiten het dorp is gevestigd staat de oefenruimte van Infinity, die voorheen door JIC gebruikt werd. Theo en Jasper hebben de keet opnieuw ingericht met de ma terialen die JIC heeft achtergelaten. Het ziet eruit als een kleine sfeer volle studio met een klein podium, wat grotendeels aan de fantasie van Jasper te danken is. Hij studeert vrijetijdsmanagement en daarmee wil hij de richting op van podiumar rangementen, wat onder meer de Het was geen snertweer, maar wel goed weer voor een kommetje snert. De 98 deelnemers aan de snerttocht in Poortvliet namen na afloop maar al te graag zo'n war me kom soep tot zich in de kantine van voetbalclub SPS. De wereld was zaterdag namelijk volledig wit, wat tegelijkertijd ijzig koud betekende. Dat deerde de wande laars niet, want de reactie van de meesten was: „Het is prachtig." Daarmee hadden ze het over het bevroren landschap dat er uitzag als in een sprookje. De wandeltocht met afstanden van zeven en veertien kilometer wordt als vanouds door alle verenigingen in het dorp georganiseerd onder de noemer wandelorganisatie Poortvliet. Ina Bolier, die zich ja renlang heeft ingezet voor gym nastiekvereniging Excelsior, kookt elk jaar de erwtensoep. Deze keer heeft ze 30 liter gemaakt. Na ruim een uur komen de eerste wande laars zich eraan te goed doen. Het zijn de deelnemers aan de kortste afstand. Er hebben zich meer wandelaars ingeschreven voor de veertien kilometer die net als de zeven kilometer, ten noorden van het dorp loopt. Hoeveel mensen per afstand er meedoen is niet be kend, omdat de organisatie alleen de totaalinschrijvingen bijhoudt. Overigens worden de wandelaars op de zeven kilometer niet alleen door auto's gepasseerd. Een groep hardlopers in rode pakken komt ook op een stuk van de rou te, die onder meer langs de Zwar- teweg, de Pelleweg en de Lange- weg gaat, voorbij. Het zijn spelers van SPS die onder leiding van Rien Voshol buiten het veld in plaats van erop trainen. Het is te glad op het gras. De bezwaren waren ingediend door de stichting Varkens Nee en een aantal omwonenden. Eerder vernie tigde de Raad een milieuvergunning voor uitbreiding met een nieuwe stal aan de Groene- of Hokseweg. Nu kan de uitbreiding alsnog ge beuren. Er mogen ruim 3700 var kens bijkomen. De vernietiging van de eerdere ver gunning door de Raad van State was te wijten aan het feit dat er te weinig rekening was gehouden met kwets bare natuur in de omgeving; de zo genoemde bloemdijken. Die zijn kwetsbaar vanwege de uitstoot van ammoniak. Volgens de bezwaarmakers heeft de provincie Zeeland bij het verlenen van de nieuwe vergunning opnieuw te weinig rekening gehouden met de bloemdijken aan de Oud-Vosse- meersedijk en de Nieuwlandsedijk. Het nieuwe onderzoek van de pro vincie zou verkeerde uitgangspun ten hebben. Daarmee is de verwach te aantasting van de dijken minder groot uitgevallen dan de bezwaar makers stellen. De Raad van State is het echter met de provincie eens dat de uitstoot van ammoniak geen gro te aantasting betekent van de bloemdijken. Het bedrijf voldoet daarmee aan de Europese normen. De Raad constateert ook dat de nor men voor geluid, stank en luchtkwa liteit evenmin worden overschreden als gevolg van de uitbreiding. Een poging van Britt om Varkens Nee niet-ontvankelijk te laten ver klaren. is mislukt. Britt deed daar mee een beroep op een nieuwe lijn in de rechtspraak van de Raad van State om het aantal bezwaarmaken- de stichtingen te beperken. Als een stichting of belangengroepering te vage statuten hanteert en niets an ders doet dan procederen, dan ac cepteert de Raad haar niet meer als belanghebbende partij. Maar dat gaat niet op voor de stichting Var kens Nee, stelt de Raad, omdat die meer doet dan alleen maar procede ren. aankleding van podia inhoudt. De band oefent een keer in de week op vrijdagavond in hun eigen ruimte. JIC kreeg steeds meer optredens en dat is volgens Jasper en Theo de re den dat de band uit elkaar ging. „Het werd te professioneel en te druk voor de leden. De bassist moest stoppen omdat hij last kreeg van zijn gehoor. JIC is gestopt op het hoogtepunt, er was geen ruzie of narigheid." Dat iedereen je op Tho len kent, zoals dat volgens Jasper en Theo bij JIC het geval was, vinden ze een mooi doel. „Regionale be kendheid. Garant staan voor een leuk avondje gezelligheid", zeggen de twee unaniem. En verder? Zit er niet meer in? „Daarna gaan we Nederland in", zegt Theo. „Rustig aan hoor", remt Jasper hem af. Zover zijn ze volgens hem nog niet. Maar ze willen wel graag als coverband de richting van regio Rotterdam op. „Het rondje maken: Brabant, zoals Breda, en Antwerpen. Dan ben je als cover band erg goed bezig als je dat voor elkaar krijgt." Naast JIC heeft Infinity een andere band als voorbeeld. Jasper vindt 666 The Nightmare een goede band. „De leden staan verkleed op het po dium en ze spelen hardrock uit de jaren '70. Ze zijn kwalitatief heel goed en worden goed geboekt in de helft van het land." Hij vertelt ook dat het de band is van de vader van Daphne, Stan Verbraak. „Ze treden bijna elk weekend op, ze spelen ook in Nieuw-Vossemeer in het Wagen huis. Soms hebben ze twee optre dens op een dag", aldus Jasper. Theo: „Als je dat voor elkaar krijgt, dan heb je het echt goed gedaan." De Thoolse fractie van de PvdA maakt zich zorgen over de overna me van energiebedrijf Essent door het Duitse energiebedrijf RWE. Raadslid Henk Nieuwenhuis heeft namens de fractie vragen gesteld aan b. en w. Volgens de PvdA roep de overname vragen op. Een daar van betreft de vraag welke gevol gen de overname van de kerncen trale in Borssele heeft voor de gemeente. .Naast het nutsbedrijf Delta is Essent mede-eigenaar. Wat is de mening van het college van b. en w. in deze zowel op de korte als op de lange termijn, zeer ingrijpende ontwikkelingen.' De PvdA wil ook weten of b. en w. het voornemen van Delta steunt die het aandeel van Essent over wil nemen. Volgens de PvdA heeft RWE een slechte naam als het om schone energie gaat. ,Zij bezit veel oude kolen- en bruinkoolcentrales, kerncentrales en hebben op het ge bied va duurzame energie een ach terstand. Is de mogelijkheid dat een buitenlands bedrijf de kern centrale in Borssele in handen krijgt geen reden tot bezorgdheid.' Zoet water. De provincie Zeeland heeft TNO uit Delft opdracht ge geven om voor 84.000 euro on derzoek te doen naar de zoetwa tersituatie voor de landbouw in de Delta/Zuidwest-Brabant, Reigers- bergsepolder, Zuid-Beveland. Een subsidieverzoek van de ge meente Tholen van 18.984 euro voor een ouderenblad is door de provincie Zeeland afgewezen. De gemeente had een beroep gedaan op de pot sociale zorg om 55+ers te in formeren over het servicebureau Voor Elkaar en .relevante ontwikke lingen in de gemeente Tholen.' Het verzoek was in september inge diend, maar het ouderenblad was al in april verspreid en tenminste twaalf weken voor het begin van het project had het verzoek ingediend moeten worden. Op formele gron den is hierdoor al geen subsidie mo gelijk, zeggen gedeputeerde staten. Daar komt bij. dat er ook inhoude lijk geen provinciale bijdrage moge lijk is omdat het alleen inwoners van de gemeente Tholen betreft. (Overigens naast gemeenten in West-Brabant) „Het project is te lo kaal om subsidie te verlenen. Het draagt onvoldoende bij aan de doel stelling van het programma leef baarheid en sociale samenhang. Wel verlenen schept een precedent", al dus de provincie. Gedeputeerde sta ten erkennen wel, dat het ouderen blad wellicht op lokaal, gemeentelijk niveau een waardevol le bijdrage kan leveren aan het voor zieningenniveau. maar er wordt geen provinciaal belang gediend. Bovendien is de inhoud niet zoda nig vernieuwend, dat subsidie mo gelijk is. Weegbruggen, travaljes, gemalen en bierbrouwerijen. Daarover komen twee leden van de werkgroep Indus trieel Erfgoed Zeeland vertellen op de avond van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen op don derdag 22 januari. Ze komen uit de doeken doen wat de werkgroep doet en gaan in op het Zeeuwse en Thool se industrieel verleden. De werk groep richt zich op het behouden van sporen en op het documenteren van de nalatenschap van de begin nende industrialisatie. Maar ook op objecten die op het punt staan om te verdwijnen. Ze inventariseerde de meekrap- en vlasindustrie, en de scheepbouw. De lezing wordt ge houden in de Wellevaete in Sint-An- naland en begint om half acht. De heemkundekring kijkt terug op een goed jaar. In de loop van 2008 kon ze het 200ste lid noteren. Tien nieuwe leden uit Tholen, zes uit Sint-Annaland, en één uit Poort vliet, Sint-Maartensdijk, Oud-Vos semeer, Amsterdam, De Meern, Haarlem, Goirle en Dieren. Op dinsdag 24 maart komt bos wachter Dirk Fluijt van Staatsbos beheer op de jaarvergadering vertel len over zijn werk op Tholen. VERVOLG VAN FIETSPAD Hij moet voor de aanleg van het pad ook een rij berken en fruitbomen rooien. „Die komen weer allemaal terug. Ik wil het weer gewoon in de oude staat terug." Van Doorn kijkt niet alleen naar het pad voor zijn erf, hij vindt dat er ook een fietspad moet komen tussen Stavenisse en Sint-Annaland. „Dan kunnen mensen een mooi rondje maken." Maar die weg is van het waterschap Zeeuwse Eilanden, zegt Poppelaars. „De provincie heeft daar geen bemoeienis mee. maar wel met de aanleg van een fietspad bij Oud-Vossemeer. Dat wordt nu planologisch voorbereid." Het gaat om een fietspad dat langs de Molen dijk, Mareweg. Hiksedijk naar de Broekseweg is gepland. Volgens Verkaart komt het pad aan de oostelijke kant van de Molendijk. Poppelaars: „In ons beleid richten we ons vooral op het aanleggen van veilige fietsroutes. In 2006 is de tra verse in Oud-Vossemeer aangepakt. Er is in Oud-Vossemeer wel ge vraagd naar de aanleg van een rond weg. maar daar is geen geld voor." Behalve het verbeteren van de fiets paden, pakt de provincie ook het verhogen van het busperron aan in Sint-Maartensdijk. Dat gebeurt in heel de provincie. Het perron aan de Provinciale weg (bij Onder de Lin den) is nu 12 centimeter hoog. het moet 18 centimeter hoog worden om minder valide passagiers beter in te kunnen laten stappen. Op andere plaatsen, binnen de bebouwde kom, is het een zaak van de gemeente. De Provincialeweg tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse dateert van 1939 toen de verbinding als grintweg werd aangelegd. Pas in 1970 werd het volgens Verkaart ge asfalteerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7