'Je moet behoorlijk wat mankeren om in een verzorgingstehuis te komen' 'Zo donker is het nog nooit geweest, het wordt heus wel een keer lichter' Peter Priem wil doorstart Nijpels START OPRUIMING Kredietcrisis heeft ook effect op de binnenvaart Geen noodkrediet maatschappelijk werk Vier woningen aan Molenweg Scherpenisse Verburgh Kamers Ten Anker in Tholen worden dit jaar aangepast Bergse meubelfabriek failliet Donderdag 8 januari 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Iedereen krijgt een eigen kamer." Joost Zielstra heeft het over de plannen voor het nieuwe jaar van de Stich ting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). De vesti gingsleider maakte maandag een rondje langs de Thool- se vestigingen - Het Lint, Ten Anker, Dalemhof, Poorthove, Maartenshof, De Rozeboom en de Vossen kuil - van de stichting voor zijn nieuwjaarstoespraak aan cliënten. Daarbij nam collega Corry van Popering ook een aantal woonzorgcentra voor haar rekening, zodat op twee plaatsen gelijktijdig nieuwjaarsrecepties plaatsvon den. De Eendrachtbode woonde de bijeenkomst in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer bij. Renovatie Onrustbanden Akoestiek Langzamerhand wordt het voor steeds meer mensen dui delijk waar de kredietcrisis allemaal effect op heeft. Sombere tijden breken ook aan voor de binnenvaart. Voorzitter Kees Smits van de koninklijke Schuttevaer, de vereniging voor de beroepsbinnenvaart, zei dat tijdens" de jaarvergadering van zijn afdeling, Zeeland Noord, die vorige week maandag in De Wimpel in Sint-Philipsland werd gehouden. Desondanks blijft hij de moed erin hou den. Dat is anders bij zijn gedachte over het aantal be stuursleden. Nieuw bloed voor een bestuurlijke functie blijkt niet voor handen. Minder opdrachten Veilig varen PvdA en CU trekken voorstel in Deze maand praten de gemeente en de stichting maat schappelijk werk Oosterschelde (SMWO) over het op lossen van de wachtlijsten. Eerder was bekend geworden dat er 50.000 euro nodig was de wachtlijsten weg te wer ken. PvdA en CU dienden daarover een initiatiefvoorstel in, maar trokken dat in tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad in december toen bleek dat er al ge sprekken waren gevoerd om de problemen aan te pak ken. „Honderd punten voor architect Sjaak Goud." Dat zei voorzitter M. Onrust van de welstandscommissie toen hij maandagochtend de bouwaanvraag bekeek met de aan gepaste tekeningen van de woningen aan de Molenweg 16 in Scherpenisse. Nijpels meubelen o.l.v. de Thoolse directeur Peter Priem probeert een doorstart te maken na een faillissement van de Bergse onderneming. Onder de 120 medewerkers is een tiental Tholenaren. Priem hoopt dat het overgrote deel van de personeelsleden verder kan. korting tot Zielstras opmerking gaat over de verbouwing van zorgcentrum Ten Anker in Tholen die voor dit jaar op de agenda staat. Er wordt een start gemaakt met het ombouwen van de tweepersoonskamers naar eenper soonskamers. Hij legt uit dat er daardoor minder mensen in Ten An ker kunnen wonen. „We worden kleiner, maar het is niet zo dat we minder mensen zorg bieden. We blijven dezelfde mensen helpen, maar die hoeven niet meer naar Ten Anker te komen. Dat willen ze ook niet, want mensen kunnen langer zelfstandig blijven wonen. Die blij ven nu in bijvoorbeeld Maartenshof of Poorthove. Er komt meer thuis zorg. De indicatiestelling is ook veranderd. Je moet tegenwoordig behoorlijk wat mankeren om in een verzorgingstehuis te komen." Zielstra vertelt dat er ook groeps woningen komen in Ten Anker en dat er uiteindelijk tien plaatsen minder komen. Dat wordt volgens Zielstra opgevangen door natuurlijk verloop en doordat mensen langer thuis blijven wonen. „En door in Stadszicht te bouwen, hebben we de gelegenheid om Ten Anker te verkleinen." Het wozoco in de Thoolse wijk krijgt drie groepswo ningen voor dementerende mensen. Daarin komen zes kamers, zodat er uiteindelijk 18 mensen kunnen worden gehuisvest. Want ook in de nieuw te bouwen woonzorgcomplexen in Scherpenis- se en de wijk Stadszicht in Tholen wil SVRZ graag zorg aanbieden. Daarmee wordt er nauw samenge werkt met Castria Wonen. Zielstra vertelt dat de sportzaal in Scherpe- nisse deze zomer wordt afgebroken en dat de bouw van het wozoco na de zomer van start gaat. „Alle be zwaren die er waren, zijn nu van de baan." En qua voorbereiding komt een nieuw complex in Stadszicht volgens hem ook nog dit jaar voor elkaar. In Poortvliet wordt Poortho ve in 2009 uitgebreid van twaalf naar achttien woningen. „De voor bereidingen zijn in volle gang." In eigen huis, het verzorgingscen trum Ten Anker in Tholen, staan er naast de verbouwing, renovatie plannen op de agenda. Zielstra durft geen tijdstippen te noemen waarop alles aanvangt, maar wat het laatste betreft, mag er van hem al over een paar weken mee gestart worden. Wat hem nog tegenhoudt, zijn de logistieke zaken. Dat is bij voorbeeld de tijdelijke verhuizing van de bewoners. „Wie moet eerst waar naar toe?" Zielstra vertelt dat de bewoners in groepjes worden ondergebracht in de zes kamers op de begane grond van Dalemhof, de naam voor de onlangs opgeleverde appartementen op de plek van de vroegere Ten Ankerflat. „Het sanitair wordt groter, er is meer ruimte nodig voor de bewe gingsvrijheid van zowel cliënten als medewerkers." Daarmee wil SVRZ aan de eisen van de wet voldoen. „De deuropening wordt breder, er komt een ander toilet en je kunt er straks met een badbrancard in." Als Zielstra in De Vossenkuil komt, verontschuldigt hij zich eerst. „Ik ben wat later, want ik begon ver keerd. Ik was het gebak vergeten. Het stond bovenaan mijn lijstje: Joost neemt het gebak mee." Het past volledig in het doel dat SVRZ zichzelf heeft gesteld voor dit jaar. „We willen persoonlijke ontmoe tingen en persoonlijk contact. We willen graag een bekend gezicht zijn. In Tholen staat SVRZ voor Corry, Anneke en Anneke, want we hebben er twee, Ella, Hanna, Lia, Anita, Karin en Charlotte. Voor Pe ter, Mariët, Leanne, Gerda, Kristel en ga zo maar door. We zijn de grootste werkgever in Tholen en gaan er alles aan doen u te ontmoe ten in de woonzorgcentra en de zorgcentra." Daarmee spreekt Ziel stra de hoop uit dat de mensen de weg weten naar SVRZ. En dan krijgen ze volgens Zielstra kwaliteit, want SVRZ streeft naar het behalen van een kwaliteitslabel in 2009. „Dit doen we niet omdat het behalen van een certificaat een Bewoners van de appartementen in de Vossenkuil genieten tijdens de nieuwjaarsreceptie van SVRZ van gebak, koffie én een praatje met locatiemanager Joost Zielstra (midden), hoofd van Ten Anker. doel op zich is, maar omdat we veel aandacht willen besteden aan de zorg en dienstverlening aan alle cliënten. De dagelijkse zorg moet goed zijn en daar willen we met el kaar voor gaan. We weten dat ook hier fouten worden gemaakt, maar onze intentie is dit altijd waar nodig te verbeteren. We staan open voor ideeën en zijn blij met klachten, want alleen op die manier kunnen we werkelijk verbeteren. Dat laatste doet SVRZ met het non- fixatieproject, waar in 2008 mee is gestart op de afdeling Vliedberg in Ten Anker en Maartenshof. Het ge bruik van onrustbanden, waarmee verwarde en dementerende ouderen worden vastgezet, is gestopt. „Cliën ten worden teveel van hun vrijheid beroofd wat kan leiden tot ongelukki ge situaties, maar veel erger nog, tot ongelukkige mensen." SVRZ heeft met het stoppen van het gebruik van onrustbanden ingespeeld op het ver zoek vanuit de overheid. „In Ten An ker heeft Hanna Verbiest dit schitte rend tot uitdrukking laten komen in een zuil waar de onrustbanden sym bolisch in zijn opgesloten." Zielstra wenst de 26 aanwezigen (twee mensen zijn afwezig) ieder persoonlijk de beste wensen en stelt zich voor aan de mensen die hem nog niet kennen. Zijn toespraak be gint hij met een opmerking over de akoestiek in de recreatiezaal van de Vossenkuil. „Ik heb hier al eerder gesproken, maar je bent slecht te verstaan. Daar wordt aan gewerkt." Hij vertelt dat burgemeester Nuis en zijn vrouw dit jaar niet meedoen aan de ronde voor de nieuwjaarsre cepties. „Ze vonden het een zware dag met aansluitend nog een recep tie in het gemeentehuis. Maar ze willen wel graag komen als er een activiteit is." Het is vooral een bijeenkomst van een praatje met gebak en koffie, uit gedeeld door Jan Bos van de cliën tenraad en teamleidster Anneke Best. De vestigingsleider schuift aan bij een aantal cliënten en houdt onder het nuttigen van zijn zelf meegebrachte gebak hier en daar een koffiepraatje. De aanwezigen waarderen het zichtbaar. Zielstra heeft het beste met zijn cliënten voor en hij doet een wens. Maar hij weet bij voorbaat, dat hij niet voor iedereen uit zal komen. „We wen sen iedereen een goede gezondheid, want dat is het allerbelangrijkste. Tegelijkertijd beseffen we ook dat het grootste gedeelte van onze cliënten met zijn gezondheid tobt en dat volledig herstel vaak niet tot de mogelijkheden behoort. We wensen u die goede gezondheid wel toe en hopen dat het een draaglijk jaar zal zijn dat u geluk en voor spoed brengt." Fien Kosten houdt het na 35 jaar in het bestuur voor gezien. Hij wordt tijdens de vergadering uitgebreid bedankt voor zijn inzet als vice- voorzitter. „Ik ben geen burgemees ter, maar gebruik wel zijn woorden. Fien Kosten je bent vertrouwenwek kend, biedt een luisterend oor en hebt kennis van zaken. Ik benoem je tot erelid", zegt Smits. Kostens vrouw Nel krijgt een bos bloemen. Ze zucht bij al die aandacht, want ze had het net als haar man niet ver wacht:,,^ dacht die stopt ermee en dat is het. Dit had ik niet verwacht." Smits huldigt Kosten ook als jubila ris voor vijftig jaar lidmaatschap. Een vervanger is nog niet gevonden voor de lege plek die hij achterlaat in het bestuur. Ook secretaris Giel Verkamman laat weten, nu nog een periode te willen aanblijven, maar als iemand zich beschikbaar stelt, mag die direct zijn functie overne men. „We bereiken allemaal een leeftijd waarop het niet meer langer kan om in het bestuur te zitten", waarschuwt Smits de leden. Hij vraagt herhaaldelijk aan de onge veer veertig aanwezigen of iemand zich geroepen voelt om het bestuur te versterken, maar er volgt geen en kele reactie. Verkamman snapt het wel enigszins: „Zaterdag is voor de varende bestuursleden het beste, maar alle vergaderingen met de overheden zijn altijd in de week. Het is voor een varend bestuurslid niet eenvoudig die bij te wonen." Smits noemt het jammer als de le den alle opgebouwde ervaring van de huidige bestuurders verloren la ten gaan. Ook die opmerking mag niet baten. Hij was er al op voorbereid, want hij presenteert een alternatief. „Pogin gen tot fusies zijn steeds mislukt, dus gooien we het over een andere boeg. We willen gaan samenwerken met de afdelingen boven de Wester- schelde." Daarbij blijft de eigen af deling bestaan met een eigen be stuur en ook de jaarvergadering blijft. De samenwerking zit hem in het bestuur: daarvan kan een aantal leden per afdeling worden afgevaar digd naar de bestuursvergaderingen, zodat er één actief bestuur komt, waardoor er minder bestuursleden nodig zijn. Dit voorstel wordt goed ontvangen onder de aanwezigen. Overigens laten niet alleen de leden het afweten voor een bestuursfunc tie: van de zeven jubilarissen zijn er slechts twee aanwezig. Enkelen zijn verhinderd vanwege hun werk, an deren hebben problemen met hun gezondheid. Erelid P. Steendijk is Binnenvaartschepen in de haven van Sint-Annaland. Het is zwaar weer voor de branche met minder opdrachten door de kredietcrisis. Erelid P. Steendijk heeft een speldje gekregen voor 60 jaar lidmaatschap. wel aanwezig om zijn speld voor zestig jaar lidmaatschap in ont vangst te nemen. De andere aanwe zige jubilaris is de eerdergenoemde Kosten. De effecten van de economische malaise heeft Smits het eerst op zee gezien. „Ik weet dat zo'n 20 zee schepen met containers zijn stilge legd. De vraag naar grondstoffen neemt af, dus ik denk dat de binnen vaart dat ook gaat merken." Jaring Ruijtenberg (39) uit Tholen merkt al sinds het eind van de zomer dat er minder opdrachten zijn. Hij vaart samen met zijn vrouw Ria op hun binnenvaartschip Duplus. „Dat is Latijn voor twee keer zoveel. Ons vorig schip was 950 ton, deze is 1800 ton, vandaar die naam." Iro nisch genoeg gaat die naam niet meer op voor de lading, want die is meer dan gehalveerd. „Ik voer 1650 ton per week, maar dat volume heb ik al drie maanden niet meer ge daan. Nu heb ik wekelijks 500 ton." Ruijtenberg vaart voornamelijk voor een Zweedse staalfabriek. Dat het slecht gaat in de staalindustrie, merkt hij goed. „Het is moeilijker om aan een reis te komen, en als je er één hebt, betaalt het minder dan vorig jaar rond deze tijd." Dat laat ste is te wijten aan de marktwer king, legt hij uit. „Je wacht tot er een reis is, die jouw schip past. Vo rig jaar waren er misschien tien die jou wilden hebben en nu moet je meer werk doen om er één te krij gen, dus daarom betalen ze minder. Er dreigt een overcapaciteit in sche pen te komen." De Thoolse schipper blijft positief en kijkt naar alternatieven. „Ik bel naar makelaars voor andere be vrachting." Op de vraag of hij het werk tot zijn pensioen denkt te kun nen volhouden met de slechte voor uitzichten, zegt hij zonder twijfel ja. „Zo donker als nu is het nog nooit geweest. Het wordt heus wel een keer lichter." Nadat de leden tijdens de vergade ring een voorlichtingsfilm van Rijkswaterstaat krijgen voorgescho teld over veilig varen, mogen ze zelf voorstellen aandragen voor onder meer verbetering van de veiligheid. Er blijken nogal wat gevaarlijke si tuaties te bestaan met palen en ste nen op de Lek die dreigen los te slaan en een attractie met een snelle rubberboot die rondjes draait rond de schepen. Ook in de buurt van Sint-Philipsland is er wat op te noe men. Ko van Oeveren vraagt of er iets gedaan kan worden aan de auto- afzetplaats bij de Krammcrsluis. „Er waren autobanden vast gelast aan ijzers. De banden zijn nu weg, maar de ijzers steken nog uit. Dat kan een deuk scheur of gat opleve ren. Kunnen de ijzers alsjeblieft worden weggehaald?" Smits belooft de opmerkingen mee te nemen naar de betrokken partijen, zoals Rijks waterstaat. Regiosecretaris Jan de Vries infor meert de leden over de laatste ont wikkelingen in het gebied. Daarbij noemt hij het verzilten van het Vol kerak Zoommeer. Dat blijkt gunstig uit te pakken voor de binnenvaart. „De vertraging bij de Krammerslui zen verdwijnt hiermee, want sche pen hoeven niet meer te wachten op de overgang van zoet naar zout wa ter." Zoals gebruikelijk bezoeken de le den na afloop van de jaarvergade ring de feestavond die het evene mentencomité van de vereniging 'De koffiepot' elk jaar organiseert. Dit jaar staat bowlen en een buffet in Hoogerheide op het programma. Voorzitter Smits sluit de vergade ring niet echt in feeststemming af, gezien zijn mislukte oproep voor nieuwe bestuursleden. „De commu nicatie tussen RWS en Schuttevaer loopt nu feilloos. De bestuursleden weten bij wie ze moeten zijn en zit ten overal bovenop. Als je zulke er varen mensen weg laat gaan, wor den straks beslissingen genomen, waar je het als binnenvaartschipper niet mee eens kunt wezen en dan ben je weer bij af. Maar sommige mensen kijken niet zo ver, of willen het niet zien." Smits zou het ook voor hem zelf fijn vinden als er toch eens iemand op zou staan die het bestuur komt versterken. „Ik ben zelf ook voltijds aan het werk als havenmeester in Sint-Annaland en voor de watersportvereniging, ook in Stavenisse. Dan kun je niet altijd weg voor Schuttevaer." Dat bleek uit de beantwoording van wethouder M.A.E. Velthuis op vra gen van de CU. Fractievoorzitter A.G. van de Sande van de Christen- Unie wilde weten of er al overleg was geweest, of de raad daar in ja nuari over wordt ingelicht en hoe het staat met de nieuwe contracten voor 2009 met de SMWO. Volgens de wethouder wordt de pro blematiek regionaal aangepakt. Velthuis is zelf voorzitter van dat overleg. Ze vertelde ook dat het nieuwe contract met de SMWO er heel anders zal gaan uitzien. Maar dat heeft dan betrekking op de af spraken voor 2010. Voor 2009 wor den er volgens haar al afspraken ge maakt over de kerntaken van het maatschappelijk werk. Ze noemde het meehelpen invullen van belas tingformulieren en de schuldhulp verlening geen taken voor de stich ting. Dat betekent dat ze met de bestaande mensen toe kunnen om het werk zonder 'lange wachtlijs ten' uit te voeren. Volgens haar komt het team Noord- Zeeland daar voor weer op volle sterkte. De stichting luidde in okto ber de noodklok. Die had de finan ciële reserves aangesproken om ex tra mensen in te zetten. Zonder extra geld zouden die weer moeten vertrekken en zouden de wachtlijs ten weer langer worden. Van de Sande wilde nog wel weten hoe het staat met de 'veronderstelde lange wachtlijst'. Hij vroeg of het mogelijk is om daarover in januari duidelijkheid te verschaffen. „Dan kunnen we zien hoe zwaar het pro bleem is." J. Heshof (PvdA) vond dat de stichting lopende het contract alvast afspraken kan maken over de zaken die bij andere instanties ho ren. Velthuis zegde toe dat er over de wachtlijsten meer duidelijkheid kan komen en dat er in de loop van 2009 gewerkt kan worden aan het vast stellen van de kerntaken. De beantwoording was voor PvdA en CU reden om het initiatiefvoor stel van de agenda te halen. Dat ge beurde na een korte schorsing. Van de Sande: „We willen het proces niet frustreren." De hulpvragen bij het maatschappe lijk werk zijn de afgelopen drie jaar gestegen. In 2005 werd 619 keer een beroep gedaan op de stichting, in 2006 807 keer en in 2007 883 keer. Volgens het contract zouden de SMWO in 2007 ten hoogste 511 hulpvragen af mogen sluiten. Om de toename van de hulpvragen het hoofd te kunnen bieden is extra per soneel ingezet. PvdA en CU wilden een overgangssubsidie tot het cen trum voor Jeugd en Gezin gaat functioneren. Op de plaats van de afgebrande schuur wil D. Schipper uit Scherpe nisse vier huizen bouwen. In feite gaat het om drie nieuwe woningen en het opknappen van de bestaande woning. De nieuwe woningen krij gen het uiterlijk van een schuur. „Een leuk plan," zei Onrust. Het past volgens hem heel goed in de omgeving, in de historische struc tuur van het dorp. In feite wordt de schuur teruggebouwd op de plaats waar hij stond voordat brand het bouwwerk vernielde. Over het plan van Goud uit Yerseke waren eerder wat kanttekeningen gemaakt. Het betrof de dakramen die aan de voorzijde waren aange bracht. Op elk dak waren er twee getekend die uit elkaar liggen. Door ze tegen elkaar aan te plaatsen, is het beeld rustiger geworden. De commissie kon zich daar helemaal in vinden en was uitgesproken en thousiast. Het bestemmingsplan moet er ech ter weer op aangepast worden. Dat was veranderd omdat de gemeente er van uitging dat de rooilijn van de huizen aan de straat zou komen te liggen. Nu er is gekozen voor het te- rugbouwen van de schuur, moet dat weer in het bestemmingsplan wor den opgenomen. Volgens Goud is dit de beste oplossing. De huizen komen al in een sterk versteende omgeving. Hiermee wordt er toch wat ruimte behouden. Met dit plan moet het bestemmingsplan wel weer teruggebracht worden." Het is erg spannend, want het hangt ook van andere partijen af of we kunnen doorgaan." Eind deze week verwacht Peter Priem dat de door- „Het wordt een voorzichtige door start", want de Thoolse directeur weet ook niet wat het pas begonnen jaar gaat brengen. „Een aantal par tijen is geïnteresseerd in deze strate gische overname. Hopelijk wordt het een korte pijn." Het vorige week aangevraagde uitstel van betaling mondde dinsdag uit in het faillisse ment. De oorzaak ligt in Engeland, waar het moederbedrijf dat Nijpels in 2000 overnam, vorig najaar in grote financiële moeilijkheden kwam. „Zij slepen ons mee", ver telt Priem. „Betalingen die achter blijven en opdrachten die uitblij ven." Nijpels maakt meubelen in bouwpakketvorm voor bouwmark ten in heel Europa. De opdrachten heeft Priem inmiddels veilig gesteld door rechtstreeks contacten te leg gen. „Met een team zijn we volop de doorstart aan het voorbereiden. start rond kan zijn. Eerder kregen twee andere grote Bergse bedrijven met problemen te maken, maar die lagen meer in de omzet- dan de financiële sfeer. Sa- bic, het vroegere General Electric Plastics en Nuplex (voorheen Akzo Resins) hebben, mede door de afne mende vraag van de automobielin dustrie, met een forse tenigval van de omzet te maken. Personeels- en salarisvermindering zijn maatrege len die de directie wil treffen om aan de problemen het hoofd te bie den. Meer geld gemeente. De gemeente Tholen krijgt in 2009 aanvullend 66.970 euro van het rijk. Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl Hi-Fi. LCD DVD Plasma Automatisering Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7