IJspret Sint Joseph legt de lat hoog met bewerking klucht van Ray Cooney Politie als partner van regisserende gemeente Zilveren jubileum Marius de Rooij in bestuur van de Weezen Armen 'Die man is met het geld aan het goochelen geweest' Ontspanning voor mantelzorgers Waterschap meet tevredenheid van de fietsers Bijeenkomst oud- Indiëgangers Projectorganisatie gemeentehuis stopt Donderdag 8 januari 2009 Mevrouw Larooij is verbouwereerd na wat haar vrijdag middag rond half vijf is overkomen. De eigenaresse van de gelijknamige fietshandel in Scherpenisse is toen geld afhandig gemaakt door een zogeheten wisseltruc. Een onbekende man en een vrouw hebben op die manier 650 euro buit gemaakt. SP kritisch over lasten waterschap Wijkscan opstellen en speerpunten bepalen Gemeenten die veiligheidsbeleid ontwikkelen en daarin speerpunten benoemen. Dat is een werkwijze die de po litie erg aanspreekt, zei districtschef Prince onlangs in de Thoolse commissie bestuurszaken bij de bespreking van het politiewerkplan. „De gemeente neemt de regie, de politie treedt als partner op." Een dergelijke manier van denken, een geïntegreerd veiligheidsbeleid, wordt door het openbaar ministerie ondersteund, aldus officier van justitie Valente. Mantelzorgers in Tholen kunnen zich nog opgeven voor twee ontspanningsactiviteiten die de gemeente Tholen voor hen heeft georganiseerd. De 200 mantelzorgers zijn hier op de dag van de mantelzorg op 10 november voor uitgenodigd, maar er zijn nog plaatsen beschikbaar. Op eigen benen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Oud-Vossemeerse toneelvereniging kiest weer twee uitvoeringen „Leg iets meer verbazing in je stem", adviseert Geert Uijtdewilligen aan Alfred Vis. In dorpshuis De Vossen- kuil zijn de repetities van Sint Joseph volop aan de gang. De Oud-Vossemeerse toneelvereniging brengt op 17 en 24 januari het stuk 'Hotel op stelten'. Een klucht, want daar komt het publiek van Sint Joseph op af. Niet teveel knopen Staatssecretaris Fruitteler namens huurders Burg. Baasstraat bestuurslid M.M. de Rooij (50) is net voor de jaarwisseling gehul digd wegens zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap van stichting de Weezen Armen van Sint-Annaland. Hij werd in 1983 bestuurslid in de periode dat er nog 86 huizen verhuurd werden. De Rooij was zelf één van de bewo ners van de eengezinswoningen in de Burg. Baasstraat en kwam namens de huurders in het betuur. Spuistraat Waterschap Zeeuwse Eilanden doet onderzoek naar de tevredenheid van de inwoners van Tholen en Sint- Philipsland over de fietspaden. Het gaat om het fietspad langs de Post weg tussen het Stenen Kruis en het gemeentehuis in Tholen, het fiets pad langs de Kreekweg bij Oud- Vossemeer, het recreatieve fietspad vanaf de Oesterdam, Strijenham, via Gorishoek naar Sint-Maartens dijk. het fietspad tussen Poortvliet en Sint-Annaland langs de Paasdijk- weg. Bram Groenewegeweg en Langeweg en tenslotte het fietspad langs de Rijksweg tussen Sint-Phi- lipsland en Anna Jacobapolder. In een straal van 4 km rond die fietspa den zijn een deel van de bewoners per brief aangeschreven. Ook de lei ding van het Calvijn- en Wester- poortcollege in Tholen is ingelicht om de leerlingen attent te maken op het onderzoek, dat via de website www.wze.nl wordt uitgevoerd. Mensen die geen internetaansluiting hebben, kunnen een schriftelijke en- quete opvragen via 0118-621000. Deelnemers kunnen een navigatie systeem voor hun fiets winnen of een fietscomputer. Het waterschap wil graag weten wat er goed is en wat er beter kan bij het aanleggen en onderhouden van fietspaden. De veiligheid staat voorop, maar ook wil Zeeuwse Eilanden weten of de fietspaden comfortabel zijn. Met de resultaten hoopt het waterschap in te kunnen spelen op de wensen van de gebruikers. De Vereniging Oud Militairen In- diëgangers (VOMI) houdt 11 fe bruari om 13.30 uur een bijeen komst in gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. De bijeenkomst is toegankelijk voor alle oud-lndiëgangers, ongeacht van welk krijgsmachtonderdeel en lid of niet lid van de VOMI. Oud Nieuw-Guineagangers worden ook tot de doelgroep gerekend. De ver eniging behartigt de belangen van de militairen die in de periode 1945-1950/1962 door de Neder landse regering naar het voormali ge Nederlands Indië en Nieuw- Guinea zijn uitgezonden om daar orde en rust te herstellen na de Ja panse bezetting. Ruim 130.000 mi litairen, waarvan ongeveer 110.000 dienstplichtig, zijn toen uitgezon den. Hiervan zijn er 6200 niet te ruggekeerd, waarvan 120 uit Zee land afkomstig. Zij liggen in de Indische grond begraven. De bij eenkomst heeft als doel om zoveel mogelijk nog in leven zijnde oud Indiëgangers uil de regio te ont moeten om te herdenken, om her inneringen en ervaringen met el kaar te delen en eventueel Stein te verlenen. De vereniging realiseert zich dat hel overgrote deel van de doelgroep inmiddels de 80 jaar is gepasseerd en dat de opkomst daar door kleiner wordt. De nacalculatie van het nieuwe gemeentehuis in Tholen is door b. en w. vastgesteld op 15.516.552 euro. Dit bedrag zal opgenomen worden in de jaarrekening 2008. De projectorganisatie die voor de nieuwbouw in het le ven was geroepen, heeft het college net voor de jaarwisseling opgeheven. Op cle ijsbaan in Sint-Annaland trekken deze twee meisjes samen op. Op de prikslee, een oer Hollands beeld in Oud- Vossemeer. Fietshandel in Scherpenisse opgelicht met wisseltruc „Ze kwamen in de winkel om een tu betje lijm van 50 cent en wilden 50 euro wisselen. Vervolgens wilden ze nog een keer 50 euro wisselen, maar dat had ik niet. Ik zei dal ze even moesten wachten, want dan ging ik even geld halen." Larooij ging even 'naar achteren', in de kamer om wis selgeld. „Ik sta in de kamer met een pakketje geld en toen stond ineens die meneer naast me en aan de andere kant die mevrouw. Ze wilden 'small'. Ze praatten geen Nederlands. Ze had den het de hele tijd over 'small', maar ik snapte ze niet, want vijftig euro is toch niet 'small'. De man pakte het geld van me over, netjes hoor. niet met geweld. Zo van. dan kan ik zelf eens kijken. Hij gooide alles in de war. Het geld ligt normaal gesorteerd op briefjes van vijf, tien en twintig. De vrouw zei toen weer 'small' tegen me, dus ik keek naar haai'. En toen moet die man het geld in zijn zak ge stoken hebben. Ze zijn daarna wegge- SP-woordvoerdcr P.F.C. Jansen heeft in de Tweede Kamer kritiek geuit op de sterke verhoging van de water schapslasten voor huishoudens. De lastenverdeling is, door de invoering van de nieuwe waterschapswet, ge wijzigd. Boeren, bedrijven en na tuurorganisaties gaan minder betalen ten koste van huishoudens. Volgens Jansen pakt de verhoging vele malen hoger uit dan bij het aannemen van de wet in 2006 is voorgehouden. Bo vendien stijgen de lasten relatief veel meer voor alleenstaanden en voor mensen in goedkopere woningen. Andere Kamerfracties willen nu nog niet ingrijpen, maar eerst een evalu atie afwachten die staatssecretaris Huizinga voor komend voorjaar heeft toegezegd. Dan moet blijken of een wetswijziging gewenst is. gaan. Ik heb het niet meteen ontdekt, omdat het geld door elkaar lag. Die man is er mee aan het goochelen ge weest." Mevrouw Larooij heeft daarna niets meer van het duo vernomen. Ze ver telt dat de vrouw, gekleed met een 'moslimhoofddoek', en de man, ge kleed in een donkere oveijas, met een Oostblokuiterlijk. 's morgens al door een vrouw in het dorp zijn gesigna leerd. Ze heeft er achteraf nog over nagedacht hoe het haar heeft kunnen gebeuren. „Het overkomt je gewoon", verklaart ze. „Ze overvielen me ermee." Ze heeft aangifte gedaan bij de politie, maar het is nog afwachten of ze het gestolen geld vergoed krijgt. „De ver zekering moet het nog uitzoeken aan de hand van het politierapport, want ze zeggen dat er geen sprake is van in braak of een overval met geweld." Van de oplichters ontbreekt ieder spoor. Vanaf 2009 kennen de waterschap pen de volgende heffingen: zuive ringsheffing, watersysteemheffing ingezetenen, watersysteemheffing gebouwd, watersysteemheffing on gebouwd en watersysteemheffing natuurterreinen. Bij Zeeuwse Eilan den - waartoe Tholen en Sint-Phi- lipsland behoren - gaat het tarief per vervuilingseenheid voor de zuive ringsheffing omlaag van 60,89 euro naar 52,62 euro. De heffing voor in gezetenen stijgt van 50,62 naar 80,79 euro per woning, die voor gebouwd gaat zeven procent omhoog. De heffing ongebouwd wordt 59,71 euro per hectare, voor natuurterreinen 3,66 euro per hectare. De algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden heeft in oktober de kostentoedeling watersysteembeheer en wegenbeheer vastgesteld. Daarbij is 27% toebe deeld aan de ingezetenen, 15,83% aan ongebouwd, 0,2% aan natuurter reinen en 56.97% aan gebouwd. Prince gaf aan dat de rol van de po litie in die opzet meer adviserend en signalerend is. Een hulpmiddel daarbij is de wijkscan. waarin alle relevante informatie over een ge bied in kaart wordt gebracht. „Via de informatie daaruit kun je speer punten aangeven." Momenteel wordt er in Schouwen-Duiveland een proef gedaan. De Thoolse poli tiechef J. van den Hoek wil de scan zeker dit jaar opstellen. De benodig de informatie moet van zijn eigen mensen komen. Volgens Prince zal deze nieuwe aanpak geen gevolgen hebben voor het aantal politiemen sen dat in Tholen werkt. „Maar de vraag is: waar plan je ze voor in, voor welke activiteiten?" Valente noemde de kracht van de nieuwe benadering dat daarin een stuk pre ventie zit. M.J. Klippel (RFT) vroeg aandacht voor overlast door moto ren en dat is volgens Prince bij uit stek iets voor een integrale aanpak. Commissielid A.G. van de Sande (CU) zei voorstander te zijn van een politie die zichtbaar is. „Veel men sen ervaren dat momenteel anders. Maar ik weet ook dat de inzet voor al plaatsvindt op momenten dat veel mensen op bed liggen." Prince noemde het een lastig punt gezien de uitgestrektheid van Zeeland. „Terecht merkt u op dat de inzet vaak 's avonds laat en 's nachts plaatsvindt. Daarnaast zijn er ook veel onderzoeken, en dat zien de mensen niet." Van den Hoek vulde aan dat er altijd politie buiten is. „Niet alleen in de weekends, maar bijvoorbeeld ook 's morgens wan neer mijn mensen de schoolroutes afrijden." Volgens Valente willen burgers de politie graag zien in ver band met een subjectief veiligheids gevoel. F.J.A. Hommel (VVD) roerde de mogelijke samenvoeging aan van de politieregio Zeeland met Midden- en West-Brabant. „Dan zou er toch méér politie op straat kunnen ko men?" Prince gaf aan dat allerminst duidelijk is wat er gaat gebeuren, maar meer samenwerking tussen de ondersteunende diensten lijkt waar schijnlijk. Verder zei hij dat de aan zuigende werking van grotere cen tra het tegenovergestelde zou kunnen bewerkstelligen van wat Hommel verwacht. „Op zaterdag avond zal er inzet van politie zijn in Bergen op Zoom, maar Sint-Anna land heeft óók recht. Weest u alert op de ontwikkelingen." De VVD'er noemde verder het vestigen van een politiepost in een gemeentehuis. „Een soort veiligheidshuis", zei Prince, die daar wel voordelen van ziet. Er is op 30 januari van 11 tot 14.30 uur een midwinter lunch in Eeterij 't Essense Bos op landschapscamping Kruytenburg te Poortvliet. Voor de mantelzorgers aan tafel gaan, krij gen zij de gelegenheid om in ge sprek te gaan met wethouder me vrouw M.A.E. Velthuis. Het geheel wordt muzikaal omlijst door me vrouw Henny Besling op piano. Mantelzorgers kunnen zich vóór 20 januari opgeven voor de lunch bij het steunpunt mantelzorg. Daarnaast is er van 19 tot en met 21 maart een ontspanningsarrangement in hotel Bosschoord te Oisterwijk. In veel gevallen blijft er voor de mantelzorger geen of te weinig tijd over voor hobby, ontspanning, so ciale contacten of vakantie en daar om biedt de gemeente de vakantie aan om even afstand te kunnen ne men en nieuwe energie op te doen. Het weekend staat onder leiding van een begeleider die een boeiend pro gramma aanbiedt. Er is ruimte voor leermomenten, lotgenotencontact en ontspannings activiteiten. Daarnaast is er tijd om ervaringen uit te wisselen met men sen die zich in een vergelijkbare si tuatie bevinden en weten met welke problemen een mantelzorger dage lijks geconfronteerd kan worden. Alles is erop gericht om de mantel zorgers even uit hun dagelijkse zorgsituatie te halen, zodat zij bij thuiskomst met hernieuwde energie hun zorgtaak weer op zich kunnen nemen. Mantelzorgers die hulp nodig heb ben bij het vinden van vervangende hulp kunnen contact opnemen met de consulent van het steunpunt mantelzorg, Zij helpt hen bij het zoeken naar geschikte opvang. Aan melden kan nog tot 3 maart. Het steunpunt mantelzorg is te bereiken op werkdagen van 9 uur tot 12 uur via telefoonnummer: 0166-668315 of via e-mail mantelzorgvrijwilli- gers@tholen.nl. Sommige kindjes zijn nog te klein om te schaatsen, in Stavenisse rijdt een moeder met het kind in de wagen over het ijs. den vielen af toen het bestuur van 7 naar 5 leden werd teruggebracht. De werkzaamheden verminderden door het afstoten van de huizen en de vergaderfrequentie liep terug van gemiddeld vijf naar twee per jaar. Marius de Rooij was steeds voor stander van een degelijk financieel beleid. Hij reageerde nuchter en praktisch, rustig en zakelijk op de voorstellen voor het verlenen van een bijdrage aan verenigingen en in stellingen. „Je bent een goede peer", zo karakteriseerde de voor zitter de jubilaris, die zich als fruit teler gespecialiseerd heeft in peren. De Rooij zorgt met zijn bestuurslid maatschap mede voor het brede draagvlak van de Weezen Armen in de Sint-Annalandse gemeenschap. De voorzitter overhandigde hem een enveloppe als blijk van waardering voor zijn zilveren jubileum. Voor mevr. De Rooij waren er bloemen. De benoeming van bestuursleden gebeurde volgens de statuten altijd door de gemeenteraad, waarbij er een aanbeveling van twee personen nodig was. Marius de Rooij stelde zijn eigen vrouw twee jaar geleden nog als tegenkandidaat omdat hij het maar flauwekul vond om voor de vorm een derde aan te zoeken. In middels hebben b. en w. aangegeven dat de Weezen Armen meer op eigen benen mogen staan. Zo mogen de bestuursleden voortaan zelf be noemd worden, zoals er ook geen begroting meer nodig is. Daarvoor wordt een statutenwijziging voorbe reid. Het bestuur heeft besloten daarbij de oude naam met drie e's weer in ere te herstellen. Werd Marius de Rooij twee jaar ge leden samen met het nieuwe be stuurslid Christian van 't Hof voor zes jaar gekozen, de zittingstermijn wordt voortaan verkleind tot vier jaar. Volgens dat nieuwe beleid wer den Wil Boogaard en Wim Heijboer in de vergadering van 30 december voor vier jaar herkozen. De Weezen Armen, die bijna 20 ha bouwland verpacht en tuintjes ver huurt naast het streekmuseum de Meestoof, is flink getroffen door de kredietcrisis omdat de gelden belegd zijn. Het beleid is erop gericht dat het kapitaal in stand blijft, terwijl de opbrengst wordt aangewend voor het behartigen van algemene belan gen op sociaal, maatschappelijk, cultureel en recreatief gebied. De winter levert mooie beelden op, zoals hier op de waterpartij langs de Postweg in Tholen. De toneelclub heeft het zich met de keuze voor het stuk van Ray Cooney - bewerkt door John Lan- ting voor diens Theater van de lach - niet gemakkelijk gemaakt. Er zit heel veel actie in. En het decor telt liefst negen deuren, die even zo veel vertrekken voorstellen van waaruit de spelers opkomen en weer afgaan. En het toneel laat in feite meerdere vertrekken tegelijk zien, zodat spelers en publiek reke ning moeten houden met denkbeel dige wanden. Vooral de vele deuren blijken tijdens de repetitie lastig uit elkaar te houden. „Ik ga er aan de binnenkant namen op zetten. Want dc kelner die met zijn trolley uil de badkamer komt, dat kan natuurlijk niet", zegt Greta Heijboer die de rekwisieten doet. In september zijn de repetities be gonnen, maar het liep dit keer niet van een leien dakje. Twee spelers gaven tussentijds hun rollen terug. Daarop zijn binnen de bezetting van vier heren en vijf dames enke le rollen gewisseld. Bovendien werd Robert de Jonge als nieuwe speler gevonden. „Ik had ooit eens tegen enkele bestuursleden gezegd dat ik er wel voor voelde om to neel te spelen", vertelt hij. „Maar het telefoontje van secretaris Eric van Hees verraste me." De Jonge kwam er begin december bij en be gint met een bescheiden rol. „Die was gemakkelijk op te pakken, want het is niet veel tekst. Ik zit heel even aan het begin van het stuk, en vervolgens pas weer op het einde." De Jonge vindt het best spannend om straks voor een volle zaal te spelen. „Ook al omdat ik het grootste deel van de tijd in mijn boxershort sta." Zijn tonee lervaring dateert van flink wat ja ren geleden, toen hij in Zierikzee meedeed aan toneelactiviteiten van het Leger des Heils. „Sint Joseph is een leuke club mensen", vindt de Vossemeerder. Ondanks zijn be perkte rol verdiept hij zich in het complete stuk. heeft ook de dvd van Lantings uitvoering bekeken. „Het is gewoon belangrijk om het hele verhaal te volgen en te begrij pen." Zaterdag begint de repetitie met koffie en gebak. Van Hees trak teert, want hij is jarig. De spelers die binnen komen, wensen elkaar gelukkig nieuwjaar. En dan wil re gisseur Uijtdewilligen beginnen. Terwijl hij let op de houding, de plek op het toneel en dergelijke, houdt regieassistente Maddie Geu ze de tekst in de gaten. Het stuk wordt van voren af aan gespeeld. Bij de verschillende scenes geeft Uijtdewilligen zijn aanwijzingen. Als Bonnie van Poortvliet zich wel érg snel blijkt te moeten verkleden, krijgt ze de tip om te zorgen voor kleding met niet teveel knopen. Ondertussen bereiden Cees van Steenpaal en Boy van Poortvliet een aantal zaken voor die met be lichting en geluid te maken heb ben. Ook decorman Leen Moerland komt even kijken. Na twee uren onafgebroken repete ren is het tijd om eerst iets te eten. Daarna gaat de repetitie nog een tijdje verder. Het is nog lang niet allemaal perfect voor de première op 17 januari. Maar het komt goed, verzekert Van Hees. De vereniging, die afgelopen jaar negentig jaar be stond. heeft een naam hoog te hou den. Aangezien er vorig jaar veel belangstelling was, geeft Sint Jo seph twee uitvoeringen zoals dat in de oude - kleinere - Vossenkuil ge wend was. „We hopen op twee re delijk gevulde zalen", zegt Van Hees. Beide avonden is er na af loop live muziek. Dankzij de en tree, de opbrengst van de verloting in de pauze en een bescheiden sub sidie van de gemeente kan de zo'n veertig leden tellende club de zaak financieel rond breien. „En niet te vergeten het vrijwilligerswerk van onze leden, dat is een erg belangrij ke factor." In 'Hotel op stelten' gaat het om een staatssecretaris die met zijn vrouw (gespeeld door Alfred Vis en Laurien Droogers) in het Hilton hotel verblijft. Hij laat er zijn se cretaris (Eric van Hees) bovendien een kamer reserveren voor zijn minnares (Bonnie van Poortvliet), op haar beurt een secretaresse van de minister-president. Beide ka mers blijken naast elkaar te liggen, En als de vrouw van de staatssecre taris op een onverwacht moment in het hotel opduikt, leidt dat tot aller hande verwarrende situaties. Daar in zijn ook rollen weggelegd voor de man van de minnares (Robert de Jonge) en voor een Kamerlid (Jacoline de Jager). Het hotelperso neel (Suzan Havermans, Rien Goe degebuure en Jody v.d. Berge) be grijpt er eveneens niet veel meer van. Het geheel staat weer garant voor een avondje ongedwongen la chen. 'Hotel op stelten' wordt op zowel 17 als 24 januari opgevoerd om half acht (met de 17de om twee uur een extra voorstelling voor leden van de Anbo en gasten van de Zon nebloem). Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij Eric van Hees (M.L. Kingstraat 12) en Maddie Geuze (Pr. W. Alexanderstraat 14). Dat is inmiddels historie, want be gin negentiger jaren werden de be jaardenwoningen in de Van den Bos-, Kerkcblok- en Huygensstraat verkocht aan de woningstichting Beter Wonen. Alleen de grotere hui zen aan de Burg. Baasstraat gingen naar een belegger uit Schiedam, die ze later weer verkocht. Marius de Rooij, inmiddels verhuisd naar een eigen woning aan de Kleine Dijk bij zijn fruitteeltbedrijfbleef na de overdracht van de woningen in het bestuur en kon daarmee zijn zilve renjubileum vieren. Voorzitter W. Heijboer noemde hem een in meerdere opzichten een bij zonder bestuurslid. Niet alleen om dat hij destijds namens de huurders in het bestuur kwam. De in Dintel- oord en Prinsenland geboren Marius de Rooij is de enige bestuurder die niet uit Sint-Annaland afkomstig is en die ook buiten de bebouwde kom woont. Ook was hij heel lang het jongste bestuurslid. In 1983 kreeg De Rooij in zijn eer ste bestuursvergadering een bouw plan voor de Spuistraat en het Ha venplein op tafel, maar dat feest ging niet door omdat de Weezen Ar men door gewijzigde wetgeving geen goedkeuring kreeg. Daarmee werden de honderd huizen die de toenmalige voorzitter M.Ph. van der Weele nog wilde bereiken, niet meer gehaald. In die periode zaten er twee raadsle den in het bestuur: K.A. Heijboer, de huidige wethouder en I.C. Moer land, oud-wethouder. De laatste werd nog opgevolgd door mevr. J.A. Snoep-Overbeeke. De raadsle Alfred Vis, Eric van Hees en Rien Goedegebuure (v.l.n.r.) repeteren een scène van 'Hotel op stelten'. Marius de Rooij wordt ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestuurslid van de Weezen Armen van Sint- Annaland gehuldigd; zijn vrouw ontvangt bloemen. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5