BAL Gemeente krijgt minder geld van het rijk en moet buikriem aanhalen CVr AbdijNieuws Piet Moerland wordt hoogste baas Rabobank AED-apparaat nu ook in brandweerwagens Lijnbus rijdt tegen talud OOK IN 2009 Werkloosheid stijgt in Tholen Auto in sloot door gladheid jé ^3- Donderdag 8 januari 2009 65e jaargang no. 8 het juiste adres voor uw nieuwe en gebruikte Renault bij AUTOBEDRIJF Tholenaren bij commissaris Peijs Lampen weg op ijsbaan Stavenisse PIA Tholen werkt aan vernieuwende mobiele machine Burgemeester Nuis gaat zelf een keer achter balie in gemeentehuis zitten Burgemeester W. Nuis wil dit jaar zelf een paar keer ach ter de balie in het gemeentehuis zitten om te zien hoe het met de dienstverlening aan de Thoolse burgers is gesteld. Dat kondigde hij maandagavond aan op de nieuwjaarsre ceptie in de hal van het gemeentehuis. Hij wil dat de ge meente beter gaat presteren dan gemiddeld/Hij wees op de zesjes-cultuur die in Nederland heerst. Nuis maakt zich zorgen over de lagere uitkering van het rijk aan de gemeente en over de werkgelegenheid die als gevolg van de economische recessie onder druk komt te staan. De eerste tekenen daarvan zijn er al zei hij. Zwakkeren Gedegen Sint-Annalander geeft vertrouwen De 59-jarige, uit Sint-Annaland afkomstige, Piet Moer land wordt na de zomervakantie voorzitter van de raad van bestuur van de Rabobank. De huidige topman Bert Heemskerk neemt 18 juni afscheid. Hij karakteriseert zijn opvolger als 'een baken van kennis en vertrouwen die - vaak werkend buiten de schijnwerpers - belangrijke za ken weet te klaren.' „Bovendien is hij een echte bruggen bouwer, iemand die mensen bij elkaar wil en kan brengen. Hij is iemand die van nature vertrouwen inboezemt. Dat is zeer belangrijk bij een bank, zeker in deze tijd." Alle 85 Thoolse spuitgasten worden opgeleid Alle Thoolse brandweerlieden worden deze en volgende maand opgeleid in het bedienen van een AED-apparaat. Alle 85 vrijwilligers kunnen straks het stroomapparaat bedienen. Het wordt gebruikt om het hart weer aan de gang te krijgen bij een ernstige stoornis. Het apparaat komt in elke brandweerwagen te hangen. Maandag wer den als eerste de brandweerlieden van het korps in Sint- Annaland de kneepjes aangeleerd. Tien mille Provincie Zeelajg ■RrU Chauffeur en passagier met ambulance afgevoerd Een lijnbus van vervoersbedrijf Connexxion die op weg was vanuit Bergen op Zoom naar Tholen, is gistermiddag even voor half één ter hoogte van de oprit naar de Thoolse brug van de weg geraakt. De buschauffeur en een meisje dat in de bus zat, zijn daarbij gewond geraakt en met de ambulan ce naar het ziekenhuis gebracht. Er zaten tien passagiers in de bus, waarvan negen op eigen kracht zijn uitgestapt. De meesten werden opgehaald door bekenden en rond één uur waren alle passagiers vertrokken. Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland lefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 lefax 0166-657008 mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 18-jarige organist Adriaan Hoek uit Tholen is één van de bijzondere Zeeuwen die morgenmiddag, vooraf gaand aan de nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie, wordt ontvangen door commissaris van de koningin Peijs. Hoek won afgelopen jaar voor de derde keer op rij het Feike Asma- concours. Ook bouwtimmerkracht Rob van Loon (21) uit Oud-Vosse- meer, winnaar van de gouden medaille (vakkanjer) bij de beroepenwedstrijd Euroskills, is in Middelburg uitgeno digd. En verder is het koor A58 - met een aantal Thoolse leden - gevraagd als nationaal kampioen in de categorie grote koren lichte muziek. De eretitel 'Bijzondere Zeeuw' krijgen mensen die in het afgelopen jaar een bijzondere prestatie hebben geleverd waarmee aandacht in de media is ver kregen, meldt de provincie. Ook een aantal oud-Zeeuwen valt in die cate gorie. Zoals de 26-jarigste golfster Maijet van der Graaf uit Rijswijk - af komstig uit Tholen - die is uitgeroe pen tot golfster van het jaar. En judoka Deborah Gravenstijn (34) uit Rotter dam - geboren in Sint-Maartensdijk - die zilver won op de Olympische Spe len in Peking. Op de ijsbaan in Stavenisse hebben onverlaten geprobeerd het schaats plezier van hun dorpsgenoten te ver knallen. Het bestuur van de ijsclub ontdekte zaterdagmorgen dat het ver- lichtingssnoer kapot was getrokken en dat er veertig lampen uitgedraaid en verdwenen waren. „We hebben aangifte gedaan bij de politie", ver telt bestuurslid Huib de Vos. „Het snoer is gerepareerd, nieuwe lampen gekocht. We zijn er de hele ochtend mee bezig geweest. „Het moet rond half drie gebeurd zijn. Ze waren nog al luidruchtig, mensen die aan de Stoofdijk wonen hebben de stemmen gehoord." Inmiddels is de dader ach terhaald en is de schade vergoed. In november groeide het aantal Thoolse werklozen met vijftien tot 338. Dat is een toename van 4,6 procent; ruim twee keer zoveel dan in Zeeland en tien keer meer dan het landelijke cijfer. Maar ten opzichte van een jaar eerder zijn er 41 Thole naren minder zonder een baan. In heel Zeeland staan 6790 werklozen ingeschreven bij het centrum voor werk en inkomen. Gisterochtend tegen zes uur is een 36- jarige vrouw uit Bergen op Zoom bij Scherpenisse in de sloot terecht geko men nadat ze door gladheid de macht over het stuur was verloren. De auto kwam op zijn kop in de sloot terecht. Ze kon er zelf niet uitkomen. De brandweer uit Sint-Maartensdijk knip te de deur open om haar te bevrijden. De Bergse was op weg naar haar werk op de uitjesfabriek in de smalstad. Ze is met enkele kneuzingen en blauwe plekken naar het ziekenhuis vervoerd. Het ontwikkelen van een mobiele machine waarmee een polyesterlaag aangebracht kan worden op buizen, heeft een subsidie van bijna 200.000 euro gekregen van het ministerie van economische zaken. Pro Industrial Automation (PIA) uit Tholen ontwik kelt de besturingstechniek, verder zijn twee bedrijven uit Oudenbosch er nauw bij betrokken. Het project is volgens het ministerie veruit het bes te plan dat Zuidwest-Nederland heeft aangedragen voor het economische stimuleringsprogramma Pieken in de Delta. TNO heeft becijferd dat het roesten Bezoekers aan de nieuwjaarsreceptie in de hal van het gemeentehuis, vd.n.r Netty van de Velde van Dorcas, Wil Leunis en Adrie van de Sande. Dc receptie werd druk bezocht. Het was drukker dan vorig jaar, zo was de indruk van menigeen. Op vallend dat er minder mensen in uniform waren. De brandweer bij voorbeeld was bijna nagenoeg af wezig. Dat kwam omdat de recep tie op maandagavond samenviel met de eerste oefenavond voor de brandweerlieden. Ze gaven als het ware het goede voorbeeld om de dienstverlening verder te verbete ren. De burgemeester vindt name lijk dat de dienstverlening aan de inwoners op een hoger plan kan worden gebracht. „Minimaal een 7, maar eigenlijk moet het onze eer te na zijn niet naar een hogere am bitie te streven. Niet dat de dienst verlening aan de burgers niet goed is want ik weet hoe onze ambtelij ke organisatie streeft naar perfec tie." Burgemeester en wethouders gaan dit jaar normen vaststellen waaraan de dienstverlening moet voldoen. Dan gaat het bijvoorbeeld over hoe lang een burger moet wachten op een antwoord van de gemeente op een brief of een vraag. „Daaraan kunt u ons als ge meente dan houden." Met een 7 gaat het bedrijfsleven net niet failliet, zei hij tot de onderne mers in de zaal. Waarom zou de overheid zich dan druk maken. Hij had gelezen dat de oprichter van Ikea op gezette tijden achter de kas sa gaat zitten om reacties van klan ten te horen. En dat de directeur van de Nederlandse Spoorwegen op de trein meereist als conducteur. „Waarom zou de burgemeester niet eens zelf achter de balie zitten om de klantgerichtheid te beoordelen. Geen gek idee. Dus dat ga ik in 2009 een enkele keer doen. Ik zeg alleen niet wanneer. Dat merkt u wel." Nuis keek ook al vooruit naar de recessie die voor de deur staat, en de mogelijke gevolgen voor de ko mende jaren. In november stelde de gemeenteraad de begroting voor dit jaar vast, maar ook in grove lij nen die van 2010 tot 2012. Dat ge beurt op basis van landelijke gege vens. De cijfers voor de langere termijn zagen er volgens hem niet ongunstig uit. „Met een goed en duurzaam financieel beleid zagen we de toekomst eigenlijk wel met vertrouwen tegemoet. Maar de veranderingen komen snel." Uit de eerste nieuwsbrief van de vereni ging Nederlandse gemeenten blijkt dat de rijksbijdrage aan de ge meente minder zal zijn dan waarop is gerekend. Hoeveel dat is, is nog niet duidelijk, zei hij. Wel dat het nodig is om snel te kijken naar de mogelijke gevolgen voor de begro ting. Nog deze maand gaat de ambtelijke top met burgemeester en wethouders aan tafel om na te gaan wat de gemeenteraad te doen staat als de buikriem moet worden aangehaald. „Er zullen keuzes moeten worden gemaakt, voor zichtig en gedegen, zonder dat er sprake moet zijn van angsthaze rij." Volgens Nuis is de vraag wat er gedaan wordt met het naar vo ren halen van investeringen om daarmee het bedrijfsleven te sti muleren. Bij die keuze moet het gemeentebestuur eensgezind zijn en 'waar mogelijk ontdaan van po litiek korte termijn verlangens.' Volgens de VNG gaat het om een daling van bijna twee procent. De burgemeester zei dat de gemeen te ook waakzaam moet zijn als het gaat om de zwakkeren in de samen leving. „Onze gemeente kent een gedegen armoedebeleid. Dat moet minimaal zo blijven." Hij zei reke ning te houden met het toenemen van de werkloosheid. „Vandaar dat het voor ons onacceptabel is dat het centrum voor werk en inkomen (CWI) in dit gebouw verdwijnt." Hij wees op de ruimte in de hal die daarvoor is ingericht. Nuis vreest dat de gemeente de vraag zal krij gen wat ze er voor over heeft om het CWI te behouden. Het is volgens hem nodig dat de gemeente daar dan een pasklaar antwoord op heeft. Vanaf 1 januari zijn het CWI en het uitvoeringsinstituut werknemersver zekeringen (UWV) gefuseerd. Het heet nu het Werkbedrijf. Klanten moeten aan één loket terecht kun nen voor een uitkering en voor het zoeken naar een nieuwe baan. Het is de bedoeling dat er op de 127 vesti gingen na 2010 zo'n 190 miljoen euro wordt bezuinigd. De fusie kost landelijk gezien 1500 banen. Het UWV ontstond in 2002 uit zes ver schillende uitkeringsorganisaties. Nuis zei er alles aan te zullen doen om samen met het bedrijfsleven de werkgelegenheid zoveel mogelijk in stand te houden. „Dat vraagt onder meer een kritische kijk op ons tot nu toe gevoerde beleid rondom bij voorbeeld inkoop en aanbesteden." De schade moet volgens hem zo veel mogelijk beperkt blijven. Hij riep op samen te werken aan het herstel van het vertrouwen bij con sumenten en producenten. ZIE VERDER PAGINA 3 Piet Moerland Pzn. groeide op in de Julianastraat in Sint-Annaland, waar zijn vader een autorijschool had. La ter exploiteerde deze vleesgroothan del Zuneha. waarbij de twee oudere broers van Piet - Karei en Jan - ook actief waren. Het bedrijf was in Oud-Vossemeer en Halsteren geves tigd en is nu op het Thoolse bedrij venterrein Welgelegen neergestre ken. Piet Moerland ging, na de hbs in Bergen op Zoom, bedrijfseconomie studeren aan de Erasmus universiteit in Rotterdam. Hij studeerde er cum laude af en bleef er wetenschappe lijk medewerker, totdat hij in 1979 bij Rabobank Nederland aan de slag ging. Met zijn uit Oud-Vossemeer afkomstige vrouw (Van Dijke uit de Rijkebuurtseweg) verhuisde hij in 1981 naar Groningen, waar Piet Moerland hoogleraar bedrijfskunde werd. In 1988 ging hij weer terug naar het zuiden: in Tilburg werd hij hoogleraar bedrijfseconomie. Aan dezelfde universiteit kreeg Moer land in 1999 een andere taak als hoogleraar 'corporate governance' waarbij transparant ondernemen voorop staat. ZIE VERDER PAGINA 2 Volgens brandweercommandant J. de Feijter voegt dit weer een belang rijk aantal mensen toe aan de groep Tholenaren die het apparaat (auto matische externe defibrillator) kan bedienen. „Voordeel is ook dat we de AED niet ergens op hoeven ha len. Hij komt gewoon in de auto te hangen." In alle woonkernen hangen al derge lijke apparaten. In totaal 21. waar van vijf in Tholen en één in Anna Jacobapolder. Met de nieuwe komen er weer vijf bij. namelijk in de wa gens van Tholen, Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Sint-Philipsland en Stavenisse. Behalve de AED krijgen de blus- groepen ook de beschikking over een zuurstofapparaat. Volgens De Feijter hoort het toedienen van zuur stof, naast het bedienen van de AED, ook binnen de basiszorg van de brandweer. „Er zijn al brand weerlieden die al kunnen reanime ren. Ze hebben dat geleerd in hun bedrijf als bedrijfshulpverlener. Als niet-medicus kan het geen kwaad om bij een patiënt een zuurstofkapje op te zetten. Het is vooral bedoeld om bij calamiteiten snel op te kun nen treden. Het gaat er niet om het werk van de ambulance te gaan doen. Het kan zijn dat de brandweer eerder is dan de ambulance en dat eerste hulp van levensbelang is." Daarbij denkt De Feijter ook aan de brandweerlieden zelf die in gevaar kunnen komen en hulp nodig heb ben. In de nieuwe opleiding zit het bedienen van de AED. De brandweerlieden krijgen les van de kaderinstructeurs van de regiona le ambulancevoorziening Zeeland. Maandag zijn de vrijwilligers van Sint-Philipsland aan de beurt, dan die van Tholen en Sint-Maartens dijk. Stavenisse sluit de rij. De kos ten van de aanschaf van het zuurstof apparaat en de AED zijn ongeveer 10.000 euro, schat De Feijter. Deze week Koos van der Slikke veertig jaar organist in Scherpenisse Mevrouw Walchenbach borduurt eigen Zeeuwse tas Thoolse ijsclubs schrijven bijna 700 nieuwe leden in i V. EN VERDER... Kredietcrisis heeft ook effect op de binnenvaart Zilveren jubileum Marius de Rooij in bestuur van Weezen Armen LOZE RIJSTHALMEN GROEIEN RECHTOP, VOLLE HANGEN NEER Dit nummer bestaat uit 16 pagina's van buizen en leidingen de procesin dustrie jaarlijks miljarden kost. De kunststof beschermlaag maakt dat bedrijven hun buizenstelsel nog maar eens in de dertig jaar tegen roest hoe ven behandelen. Dat betekent een flinke kostenbesparing, bovendien is het gebruik van polyester in plaats van verf beter voor het milieu. Het project voor de buizenbekleed- machine is een samenwerkingsver band van vijftien bedrijven, twee scholen en een kenniscentrum. Het heeft de naam 'Total Maintenance' (volledig onderhoud) gekregen. Als afgeleide wordt nog een kenniscen trum corrosie opgezet. Het laatste nieuws van d# Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. ftoMnb* Zesiarvi Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De chauffeur werd onwel toen hij net onder het viaduct Eendrachtweg doorreed en de bocht indraaide vanaf de Noorderkreek weg naar de oprit richting de Thoolse brug. Het voertuig is door de berm en over een greppel haaks tegen het talud van de hoger gelegen Eendrachtweg gereden. Alle passagiers waren al uit de bus, toen ambulancepersoneel eerst de bus chauffeur hielp om de bus te verlaten. Hij werd aan beide kanten ondersteund terwijl hij naar de ambulance liep. Dc tweede ambulance arriveerde iets later. De brancard werd uitgeklapt om het meisje dat nog in de bus zat, te halen. Ze was bij kennis toen ze op het bed de ambulance inging, maar over haar verwon dingen en verder letsel van de buschauffeur was bij het ter perse gaan van deze krant nog niets bekend. Priscilla Hommel uit Oud-Vossemeer was één van de passagiers. „Het was schrikken. De bus reed zó van de weg. Gelukkig was de snelheid niet hoog, om dat hij nog aan het optrekken was", vertelt ze. De passagiers kregen te horen dat er een vervangende bus zou komen, maar Priscilla kon al eerder met een passe rende dorpsgenoot meerijden. „Je schrikt wel, maar het is niet zo dat ik niet meer met de bus ga." De passagier die gewond raakte bij het busongeval, wordt door ambulancepersoneel op de brancard gelegd. <B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1