Over vertrouwelijkheid valt met Oudjaar uit met rommelpot; nieuwjaar is jaar van tradities Peter van Alten niet te marchanderen Topdrukte op ijsbanen, clubs schrijven bijna 700 nieuwe leden in Tholen Juridisch adviseur neemt kantoorruimte in Tholen in gebruik Donderdag 8 januari 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Oliebol Vragen stellen Geheimhouding Van Alten juridisch advies in Tholen is het nieuwe jaar begonnen op een nieuwe plek. Peter van Alten heeft een kantoorruimte betrokken in een apart gedeelte van het pand van gerechtsdeurwaarder Buys Partners aan de Ondernemersweg. Hij is er blij mee. „Ons werk ligt in eikaars verlengde, daar kunnen we allebei ons voordeel mee doen. Voor mijn cliënten voer ik immers geregeld procedures waarbij ik een deurwaarder nodig heb. Die zit voortaan heel dichtbij." 2009 Jaar van de tradities Tramput Kinderen met de rommelpot zingen op oudjaarsdag een liedje hij een van de winkeliers in het centrum van Tholen. Dit jaar is door het Nederlands centrum voor volkscultuur uit Utrecht uitgeroepen tot het jaar van de tradities. Op Tholen hoort daar zeker het rommelpotten in Tholen en Sint-Maartensdijk bij ook al is de belangstelling ten op zichte van vijftig jaar geleden sterk afgenomen. In Tholen is het elf jaar geleden nieuw leven in ge blazen en wordt het door STAD gestimuleerd. In Sint-Maartens dijk gebeurt dat niet, maar er zijn toch nog steeds kinderen die langs de deur gaan met een blik bespan nen met blaas of krimpfolie of plastic. Het geluid van de rommelpot leek op oudejaarsdag in het centrum van Tholen even concurrentie van de rotjes te krijgen die op straat werden afgestoken. Jongeren staken in de buurt van de Markt rotjes af, maar toen Klein Zieltje op de kiosk de kinderen toesprak was de rook al weer opgetrokken. Ongeveer 25 kinderen waren met hun ouders naar de Markt gekomen om oudejaars- liedjes te zingen. Ze werden weer begeleid door muziekkapel De Klienkers die in een huifkar getrok ken door een paard naar de Markt was gekomen. Klein Zieltje was blij met de kinde ren. Ze schrokken wel even van zijn harde hoge stem, maar dat kwam omdat het geluid wat hard stond. Klein Zieltje (Andy van de Velde) die verhuisd is naar 'onder de trap' in het gemeentehuis had bij het op ruimen voor de verhuizing een paar rommelpotten gevonden: een hele grote met een blauwe bus. „Ik had gewoon zin om die te maken. Ik kwam wel eens thuis bij oude men sen maar die waren een beetje doof. Deze klinkt wat harder. En dan haalde ik ook meer centjes op." Maar Klein Zieltje had nog een gro ter exemplaar. Die gebruikte hij om voor de vissers te spelen als ze langs voeren in de tijd dat de Eendracht nog Eendracht was. „Anders hoor den ze me niet op het water." De rommelpotten van de kinderen en de twee grote rommelpotten van Klein Zieltje waren met krimpfolie bespannen. De kinderen hadden ze samen met hulp van vrijwilligers van de stichting STAD gemaakt, maar Klein Zieltje liet ook nog een kleine rommelpot zien en horen van een blik bespannen met een var kensblaas zoals ze vroeger werden gemaakt. Die gaan niet zo lang mee, zei hij. „Als de blaas indroogt dan gaat hij scheuren." Samen met de Klienkers werd de liedjes gespeeld die de kinderen met hun ouders ingestudeerd had den. Het Thoolse schippersliedje en 'het bedankliedje'. Daarna gingen ze achter De Klienkers aan door het centrum om bij een aantal winke liers bij de deur te spelen. Ze kre gen dan als beloning snoep. Na de rondgang was er voor iedere deel nemer een oliebol. Het was de elfde keer dat het festival werd gehou den. In Sint-Maartensdijk bestaat de traditie ook, maar is het aantal kinderen dat met de rommelpot langs de deur gaat beperkt. Toch waren ze er ook dit jaar weer om het bedelliedje 'Ik heb zo lang met de rommelpot gelopen, ik heb geen centje om een broodje te kopen', te zingen. Het liedje wordt in het dia lect gezongen. Het is in de smalstad populairder dan het liedje over Klein Zieltje, dat - als het gezongen wordt - als tweede liedje wordt ge zongen. De activiteiten van Van Alten in het Thoolse maken een sterke groei door. „Daarom is het fijn om hier ook een plek te hebben waar je men sen kunt ontvangen", zegt Peter van Alten die ruim anderhalf jaar gele den voor zichzelf is begonnen. Hij werkte voor Tholen tot nog toe van uit zijn woning, en is heel veel op pad. Daarnaast is er een kantoor in Goes, waar hij wekelijks met twee collega's de voortgang van de dos siers bespreekt. Dit jaar heeft de ju rist een personeelslid aangetrokken om zo de gewenste groei verder te realiseren. Hoewel hij zich op zo wel particulieren als bedrijven richt, werkt de Tholenaar voornamelijk voor bedrijven. Zijn cliënten zitten door het hele land verspreid. Het ter rein waarop hij juridisch advies geeft, is breed: personeel, koop/ver koop van bedrijven, reorganisaties, inkrimpingen, incasso. „Ik word be trokken bij situaties om te proberen problemen te voorkomen. En als ze er tóch zijn, wil een cliënt ze zo snel mogelijk opgelost zien", geeft Van Alten zijn werk in een notendop weer. Zijn inspanningen zijn er, legt hij uit, meestal op gericht om een gang naar de rechter te voorkomen. Peter van Alten studeerde in Leiden notarieel en Nederlands recht, maar Van Alten juridisch advies heeft voortaan een kantoorruimte in het pand van gerechtsdeurwaarder Buys en Partners. ke manier te verwoorden. „Het is belangrijk dat de cliënt het begrijpt. Om tot een oplossing te komen, zul je de juridische aspecten duidelijk moeten overbrengen." Anders dan vroeger willen mensen nu ook zelf meer achtergronden welen, en mee beslissen over de stappen die onder nomen worden. Van Alten vindt dat niet erg. „Als mensen zeggen: los het maar op. ik zie wel wat er uit komt, dan vind ik dat weinig bevre digend." De Tholenaar, die het in zich heeft om mensen te helpen, hecht aan interactie met zijn cliën ten. „Ik moet weten wat er leeft. En mensen moeten hel probleem begin nen aan te voelen." Hij licht toe hoe bijvoorbeeld bij een reorganisatie het overleg met de vakbond en het opstellen van een sociaal plan zaken zijn waarmee hij te maken krijgt. „Het is ook mijn taak om te wijzen op cao's, de ge volgen van ontslagprocedures, eventuele huurcontracten van pan den, zekerheden voor de bank met betrekking tot herfinanciering, en dergelijke." Soms laten zaken de ju rist niet onbewogen, maar hij kan goed afstand nemen, zegt hij. „Er kunnen zich heel schrijnende geval len aandienen. Neem zaken die te maken hebben met arbeidsrecht. Dan houd ik er altijd rekening mee dat het heel ingrijpend kan zijn. Niet alleen voor personeelsleden, maar soms net zo goed voor werk gevers." Wat Peter van Alten hoog in het vaandel heeft staan, is vertrouwe lijkheid. „Ik sta ten aanzien van mijn dossiers op geheimhouding. De vertrouwelijkheid is wat mij be treft buitengewoon. Sommige colle ga's gaan daar losjes mee om, maar ik denk daar heel anders over", al dus de Thoolse juridisch adviseur. (Advertentie I.M.) is geen advocaat. „We doen in de praktijk tot op zekere hoogte het zelfde werk. Maar voor veel mensen is de drempel om naar een juridisch adviseur toe te stappen, lager dan om een advocaat in de arm te ne men." Komt iemand bij hem, dan probeert hij tijdens het gesprek te onderzoeken wat er precies aan de hand is. „Je moet heel veel vragen stellen, om alle ingrediënten boven tafel te krijgen." De jurist probeert de problematiek op een begrijpelij- En nu is er het nieuwe jaar, het kwam niet op kousenvoeten, maar met vuurwerk, aangeslopen. En wat dit jaar ons brengen zal? Veel geluk en gezondheid, zullen we hopen. Maar er is één ding wat zeker is, er worden oude koeien gered. Want in 2009, heb ik vernomen, zoorden tradities in 't zonnetje gezet. De rommelpot, die kwam als vanouds 't Is één van de echte Thoolse dingen. Je hart gaat open, bij mij beslist, als ik over Klein zieltje hoor zingen. En dan de traditie van het bolussen eten, het eigengebakken kussentje hoort daarbij, Anderen noemen hetbabbelaars N maar 't blijft traditie, voor u en mij. Dan is er nog de klederdracht, helaas op het eiland niet meer gedragen. Toch hijsen sommigen zich graag in 't pak, wij moeten daar beslist naar blijven vragen. Want die gouden krullen en de muts met. Brussels kant, moeten bewaard voor het Thoolse land. Maar er zijn ook nieuwe gewoonten, mogen wij die ook al 'traditie'noemen? Want de Kunstroute is voor mij zo'n begrip, waar Tholen zich zeker mag op beroemen. En Koninginnedag met de rommelmarkt, duizenden willen die traditie niet missen En dan de braderie, hoort die erbij? Ook die komt op de lijst, wil ik me niet vergissen... Maar voor mezelf staat op Een met Stip Het taaltje dat we op Tholen spreken, ik bedoel dus ons eigen dialect, die traditie, daar mogen we nooit mee breken! k willen julder dus vraehe, nut de hrond van m'n 'arte, bluuf praete, zo 'at de heweunte was, bie je 'n eihe tuus, en in de wienkels, - 'fersoenluk praete, dat leren kinders in de klas -. Ma d'r is toch niks mooiers, as 'tjaer te behinnen, mil 'ti wens vóó alle mensen, in 't Thoolse dialect. Dus van mien: Vee Geil en Zehen, vöó aïlemaele! Ommers, elluk veuheltje ziengt zo 'at 't ie is hebekt! Jopie Meerman Tholen Op de ijsbaan in Stavenisse wordt volop geschaatst en sleetje gereden. Jong geleerd is oud gedaan zoals hier op de ijsbaan in Oud-Vossemeer. 'Overrijdenmet zijn vijven is niet eenvoudig, in Scherpenisse zijn er wel liefhebbers voor. ochtend (donderdag) komen de leer lingen van beide scholen schaatsen. In plaats van een uurtje gymnastiek. Van tien tot twaalf krijgen ze vrij toegang tot de baan. IJsvereniging de Tramput heeft al ja ren geen contributie opgehaald bij de leden, zegt penningmeester C. Reyngoudt. „Het heeft al die jaren niks gekost. Het is echt lang geleden dat er lang geschaatst kon worden. Er is wel een aantal nieuwe leden in geschreven. Dat zijn vooral mensen die hier zijn komen wonen." Eind dit jaar gaat het bestuur weer wel con tributie innen omdat de vereniging geld nodig heeft. „We hebben een stroomkast aan moeten schaffen en we hebben nieuwe verlichting ge kocht." De Tramput heeft 201 adres sen in het ledenbestand. Daarvan is ongeveer 80 procent een gezin sabonnement. zegt Reyngoudt. Er wordt nu ook geen entree geheven. Iedereen mag de baan op. Het valt de penningmeester wel op dat veel mensen niet weten dat de vereniging er voor zorgt dat de baan onder wa ter wordt gezet. In Sini-Annaland werden 140 nieu we leden ingeschreven. De ijsclub telt nu ongeveer 900 leden. Van avond worden er weer wedstrijden gehouden. Vorstperiodes en dagen met lichte dooi wisselen elkaar af, maar de ijsba nen op Tholen en Sint-Philipsland beleven toptijden. Er wordt volop ge bruik gemaakt van de banen. Vooral de jeugd kan volop oefenen nu er voor een langere periode geschaatst kan worden. Er zijn ook ongelukken gebeurd. In Stavenisse brak een meisje een been en verwondde een ander meisje zich aan het hoofd na een botsing, in Scherpenisse maakte een man een val een liep een hersenkneuzing op. Hij ligt in het ziekenhuis. De kwaliteit van het ijs is goed. Gis terochtend moest op alle banen sneeuw worden geruimd. Veel was het niet, maar toch moesten de vrij willigers aan de slag om de banen voor de bezoekers van 's middags vrij te maken. Alle ijsclubs schreven nieuwe leden bij. De ijsbanen die het eerst openden in Oud-Vosse meer en Stavenisse proliteerden van de bezoekers van elders door dag kaarten te verkopen. Op de Trampul in Sint-Philipsland is de entree gra tis. De ijsclub Eendracht in Oud-Vosse meer schreef meer dan 200 nieuwe leden in, zegt G. Timmermans. Ook leden uit Tholen en Nieuw-Vosse- meer. Vrijdag en maandag was de baan gesloten. „Als de echte dooi in valt dan laten we hem open. Dan wordt de baan kapot gereden en is het over, maar als het nu even dooit gaan we even dicht zodat het weer kan aanvriezen." De ijsclub heeft nu ongeveer 800 leden. De ijsclub Eendracht Bindt in Stave nisse heeft tot nu toe ongeveer tach tig nieuwe leden ingeschreven. Het aantal leden komt op zo'n 500. zegt penningmeester L.Poot. „De voor uitzichten voor deze week zijn goed. De eerste dag, op 30 december, had den we veel mensen uit Sint-Anna- land. Toen de volgende dag de baan daar open was, was dat over." Bij voldoende deelname worden er zaterdag wedstrijden gehouden. Vanaf half elf voor de jeugd en in de voormiddag voor de volwassenen. De koek-en zopietent doet goede za ken en is nu ook verwarmd, zegt Poot. De ijsclub Scherpenisse beleeft ook gouden tijden na een lange kwakkel periode. Vorig jaar was de grootste ijsbaan van Tholen maar een keer open, nu bijna elke dag. Ook hier is de belangstelling groot, zegt voorzit ter M. Bolier. „We hebben meer dan 250 nieuwe leden. We zitten nu op 850 leden. Het was de laatste jaren hard teruggelopen." Maandag was de baan dicht toen er water op stond, maar dankzij de strenge vorst daarna was het ijs op dinsdag 'as een klienker" en waren ook alle scheuren weer dicht. Van-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 11