'Alleen wie het aandurft om te falen, krijgt een kans om te slagen' Natuurlijk is er wat aan de hand, maar men maakt van een mug een olifant Het is een wat mindere periode, maar het wordt wel een beetje opgeblazen Crisis of geen crisis, gezondheid is het allerbelangrijkste voor de mens Winkelcentrum zou koopkracht meer op eiland kunnen houden Jonge Tholenaren worden voorbereid op ondernemerschap Woensdag 31 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Dikke Mercedes Garagehouder Johan Niemantsverdriet (40) uit Poortvliet: Aannemer Jordy Deurloo (23) uit Tholen: Elektrotechnicus Edwin van der Rij sen (27) uit Tholen: Woninginrichter Pieter Bouman (29) uit Poortvliet: Een groep van 25 jonge directeur-grootaandeelhouders (dga's) van kleinere en grotere familiebedrijven rond Bergen op Zoom. waaronder ook Tholen, krijgen in ze ven bijeenkomsten extra bagage voor het ondernemer schap. ABN AMRO organiseerde een dergelijke 'cursus' al elders in het land. maar nu voor het eerst in Tholen en de regio Bergen op Zoom. ..Er zit altijd wel een leuk en een serieus onderdeel in", vertelt Danielle Flach, die sa men met districtsdirecteur Otto Wentholt - woonachtig in Tholen - namens de bank de bijeenkomsten begeleidt. Zo was het basketballen bij de Bergse club de Giants niet alleen een sportief uitje. Het aansturen van een team was de serieuze ondertoon bij dit evenement. De boswandeling bij Lievensberg in Bergen op Zoom was niet alleen ont spannen. Tijdens het pannenkoeken eten konden de jonge dga's van gedachten wisselen met ervaren ondernemers. Bijvoorbeeld over de vraag hoe zie je jezelf en je bedrijf over vijfjaar. Zo is het iedere keer weer anders. Zo werd ook aandacht besteed aan het imago en de identiteit van een bedrijf. De deelnemers waren ook een keer te gast bij Budelpack in Poortvliet, waar de jonge ondernemers werden ontvan gen door de directeuren Stijn Heijs en Peter Nieuwkerk. De eerste is naast zijn werk bij het verpakkingsbedrijf ook betrokken bij het Nederlands centrum voor directeuren en commissarissen. „Ervaren commissarissen verzorgen een jaar lang de begeleiding van opvolgers in de directie van familiebedrijven. Grijze makkers maken plaats en geluk kig is er hier toekomstig potentieel genoeg", zo wees Stijn Heijs naar de gasten. Bij Budelpack was er, naast een rondleiding door het be drijf, een lezing van belastingadviseur Ronald Elzakkers over bedrijfsovername, rechtsvorm, e.d. Het traject van be drijfsovername wordt nogal eens ondoordacht en onvoor bereid ingezet, vertelde de fiscalist. Aan de andere kant moet je ook wel lef hebben om een bedrijf te beginnen of over te nemen. „Alleen wie het aandurft om te falen, krijgt de kans om te slagen", was de stelling van Elzakkers. Marcel van der Looij, al zestien jaar specialist in overna mes en bedrijfsfinancieringen, noemde de ondernemer het belangrijkste gezicht van het bedrijf. „Zorg dat je niet tot je nek gefinancierd bent", was één van zijn adviezen aan de jonge ondernemers. „Je moet ruimte hebben om tegen vallers op te vangen. We zien je dan ook niet zo graag in een dikke Mercedes, want de crediteuren en de banken fi nancieren je", lachte Van der Looij. Een goed onderbouwde prognose is volgens de bankman belangrijk. „Houd die scherp in de gaten, per kwartaal, en stuur tijdig bij!" Van der Looij adviseerde om niet zomaar aan een bedrijfsovername te beginnen. „Denk er goed over na. En je moet het niet alleen zelf willen: je vrouw - of je man - moet er ook achter staan." Volgens Danielle Flach waarderen de deelnemers, die soms ook huiswerk meekregen, de bijeenkomsten mede door de grote variatie aan onderwerpen. „Onder leiding van Sjoerd van den Boom, de winnaar van de Sakkoprijs, zijn ze aan het schilderen gegaan. Vier seizoenen. En tij dens het eten - zo hebben we stamppot met worst gegeten - worden de netwerken verstevigd. Vaak loop je als jonge ondernemer tegen dezelfde problemen aan. Het loslaten van het bedrijf door je ouders bijvoorbeeld. Door middel van deze bi jeenkomsten geven we de deelnemers wat mee voor de toekomst. Ook als bank leren we ervan, want veel al kennen we alleen de ouders. Nu maken we kennis met de opvolgers." In januari is de afsluitende bijeenkomst, waar de 25 deel nemers een verrassingsgerecht gaan maken. De jonge dga's is het allemaal zo goed bevallen, dat ze in formeel in 2009 het clubje bij elkaar willen houden. Niet alleen voor een gezellige ontmoeting, maar ook voor het delen van ervaringen en het uitwisselen van informatie. Op deze pagina komen vier Thoolse deelnemers aan het woord over hun ervaringen en hun visie op de huidige eco nomische situatie en de vooruitzichten voor 2009. zaam ondernemen en vernieuwen de oplossing is voor de huidige crisis. Wat zeg je daarvan Misschien wel, misschien niet. La ten eerst de grote bedrijven dit maar doen en dan kijken we wel of dit de economie echt op gang helpt. 9. Hoe sluit je 2008 in financieel- economische zin af als bedrijf. En wat zijn je verwachtingen voor 2009? 2008 sluiten we goed af, er is een gezonde groei t.o.v. 2007. Mijn ver wachtingen voor volgend jaar zijn positief. 10. De banken zouden veel strenger zijn geworden in het verstrekken van financieringen, terwijl het geld moet rollen om de economie van smeerolie te voorzien. Wat is je mening hierover? Ik vind persoonlijk dat je als onder neming niet te snel een beroep op de bank moet doen. Alleen kan dit niet natuurlijk niet altijd en bij elke on derneming. Geld is belangrijk voor de economie, maar het moet onder goede en de juiste voorwaarden worden verstrekt door de banken, net als dat in een onderneming moet. 11. Zijn er nog vacatures in jullie bedrijf en is dat al lang het ge val? Of moet je juist reorganise ren en het aantal arbeidsplaatsen verminderen? Er zijn nog een aantal vacatures bin nen ons bedrijf. Alleen gaan we hier voorzichtig mee om omdat niemand weet wat 2009 ons brengt. 12. Wat zijn je hobby's en ben je be stuurlijk actief in een vereniging of instelling? Of komt dit vrijwil ligerswerk door je werk in de knel? Ik ben een vijftal jaren penning meester van visvereniging de Pie terman in Tholen. Mijn hobby's zijn vissen, reizen en vechtsporten. 13. Hoe luidt jouw nieuwjaarswens voor 2009? Ik wens iedereen een gezond 2009, want crisis of geen crisis, gezond heid is het allerbelangrijkste voor de mens. 2008 is een goed jaar geweest. Ge zien de huidige economische situ atie zal 2009 wat moeizamer verlo pen en onze doelstelling is om 2008 minstens te evenaren., hoewel je het als team toch elk jaar weer beter wil doen. 3. 2008 is een economisch zeer bij zonder jaar, dat ook ervaren on dernemers zo nog nooit meege maakt hebben; wat merken jullie zelf van de huidige economische situatie? Alle branches zijn wel op één of an dere manier met elkaar verbonden dus merkt iedereen de gevolgen op termijn, ook wij. 4. Vanwege de kredietcrisis ging de Nederlandse staat zelfs over tot nationalisering van banken als ABN AMRO en Fortis en miljar- densteun aan andere financiële instellingen. Hoe sta je daar te genover? Als het nodig is om de economie op peil te houden en het volk vertrou- crisis. Wat zeg je daarvan Duurzaam ondernemen is belang rijk, wij hebben daarom ook deel genomen aan een cursus over dit onderwerp. Daar waar 't mogelijk is, voeren we aanpassingen door. Zo hebben we het energieverbruik al behoorlijk terug weten te brengen. Wij zijn echter een detailhandelsbe drijf en geen producent, dus we kunnen niet heel veel aanpassen. 9. Hoe sluit je 2008 in financieel - economische zin af als bedrijf? En wat zijn je verwachtingen voor 2009? Ik ben positief over 2008. Ondanks de economische crisis, hebben we toch een kleine groei kunnen reali seren, al is dit grotendeels te dan ken aan de faillissementsverkoop van Van Houte wonen. Komend jaar verwacht ik een zware periode, we zullen goed ons best moeten blijven doen om komend jaar ook weer een goed resultaat te kunnen boeken. 10. De banken zouden veel strenger zijn geworden in het verstrekken van financieringen, terwijl het geld moet rollen om de economie van smeerolie te voorzien. Wat is je mening hierover? Het is denk ik wel goed, dat een bank goed onderzoekt of een finan ciering reëel is of niet. Zodoende zullen de risico's kleiner worden, zodat banken weer betrouwbaarder worden. Het is tenslotte toch niet wenselijk dat banken om kunnen vallen. 11. Zijn er nog vacatures in jullie bedrijf en is dat al lang het ge val? Of moet je juist reorganise ren en het aantal arbeidsplaatsen verminderen Momenteel hebben we geen vacatu res. De vacatures waar we mensen voor zochten, waren op redelijke termijn ingevuld. Ik kan spreken van een stabiel personeelsbestand. 12. Wat zijn je hobby's en ben je be stuurlijk actief in een vereniging of instelling Of komt dit vrijwil ligerswerk door je werk in de knel? In de winter ga ik graag een weekje skiën in Oostenrijk en ik ga graag uit eten. Dit jaar ben ik lid geworden van Ki- wanis Club Tholen. Minimaal twee maal in de maand komen we bij el kaar. Dit is een leuke club met enthousiaste mensen, waarbij we proberen m.b.v. acties geld in te za melen voor goede doelen. 13. Hoe luidt jouw nieuwjaarswens voor 2009? Ik wens een ieder veel geluk en ge zondheid toe. Gezondheid gaat ten slotte boven alles, dat hebben we dit jaar van dichtbij sterk ervaren. Niet alles draait om economie, geluk en gezondheid zijn toch echt belangrij kere zaken. geld moet rollen om de economie van smeerolie te voorzien. Wat is je mening hierover? Mensen moeten kunnen blijven in vesteren, alles draait gewoon door, juist door de verstrekking van lenin gen te beperken krijgen sommige bedrijven het extra moeilijk. Johan Niemantsverdriet (40) uit Poortvliet. Getrouwd: met Daniëlle, dochter Ellemieke (5). Opleiding: 1ste autotechnicus, lste autodiagnosetechnicus en lsle scha- dehersteller. Functie: Mede-eigenaar/directeur, ik stuur voornamelijk de werkplaats aan, maar ook gedeeltelijk de in- en verkoop. Werkzaam bij: Bosch Car Service Autobedrijf Niemantsverdriet Eerder gewerkt: Bij Honda en Nis san dealers 1. ABN AMRO organiseerde een reeks bijeenkomsten voor jonge directeuren/aandeelhouders; hoe heb je deze bijeenkomsten er\'a- ren en wat is je het meest bijge bleven Zeer leerzaam op allerlei gebied dankzij een zeer goede organisatie van ABN-AMRO. Het waren leuke workshops die je stimuleerden om elk moment scherp te blijven. Je moet er voor 100% in geloven wat je doet en daar moet je dan ook voor gaan. 2. Volgens de bank vraagt een be drijf overnemen lef. Het voelt soms aan als een sprong in het diepe. Hoe er\>aar je dat zelf en hoe ver ben je in het proces van bedrijfsopvolging Ik ben van kleinsaf aan in het auto bedrijf van mijn ouders opgegroeid. Elke dag is weer anders en hel blijft daardoor ook leuk om te doen. Be drijfsopvolging is een groeiproces. wen te geven, sta ik hier positief te genover. 5. De rijksoverheid heeft nu veel maatregelen genomen; vind je dat de lokale overheid dat ook op Tholen zou moeten doen en zo ja, welke stimulerende maatregelen zijn er dan op gemeentelijk ni veau nodig De kleinere kernen/dorpen leefbaar houden en beter luisteren naar de plaatselijke ondernemers. De ge meente dient verder startende on dernemers te stimuleren, bijvoor beeld d.m.v. lastenverlichting en niet alleen de pijlen richten op de stad Tholen. 6. Hoe ervaart de eigen branche, de collega-bedrijven, de kredietcri sis? Over de autobranche wordt in de media al genoeg gesproken, ik denk dat dit wel duidelijk is. Zelf zijn we een universeel autobedrijf dat sterk is in elk merk en ook elk merk ver tegenwoordigt in de personen- en bedrijfsauto's. De verwachting is dat onder de huidige omstandighe den er een stijging komt in de ver koop van gebruikte auto's en be drijfsauto's. Tevens zien wij een stijging in onze verhuur van luxe- en bedrijfsauto's. Verkoop van nieu we auto's gaat momenteel moeiza mer. De verwachting is dat de men sen langer doorrijden met hun hui dige auto of kiezen voor een jong gebruikte. Hierdoor zal het onder houd echter weer wel toenemen. 7 Is er werkelijk sprake van een economisch mindere periode, of praten we het elkaar aan en zijn we onnodig voorzichtig en terug houdend met investeringen en consumptieve uitgaven? Natuurlijk is er wat aan de hand, maar er wordt soms ook van een mug een olifant gemaakt. Door de media is de wereld gewoon klein geworden en daardoor wordt het economisch probleem voor een groot deel ook aangepraat. 8 Commissaris Karla Peijs zei pas in Sint-Maartensdijk dat duur zaam ondernemen en vernieuwen de oplossing is voor de huidige crisis. Wat zeg je daarvan Duurzaam ondernemen en vernieu wen is zeker een goede oplossing. Dat wordt binnen ons bedrijf ook al toegepast en regelmatig verbeterd. 9. Hoe sluit je 2008 in financieel- economische zin af als bedrijf? En wat zijn je verwachtingen voor 2009? 10. De banken zouden veel strenger zijn geworden in het verstrekken van financieringen, terwijl het geld moet rollen om de economie van smeerolie te voorzien. Wat is je mening hierover? Het is moeilijk dat, als vernieuwen één van de oplossingen is voor de economische crisis, de banken niet willen meewerken. 11. Zijn er nog vacatures in jullie bedrijf en is dat al lang het ge val? Of moet je juist reorganise ren en het aantal arbeidsplaatsen verminderen? Wij hebben momenteel een goed team. 12. Wat zijn je hobby 's en ben je be stuurlijk actief in een vereniging of instelling? Of komt dit vrijwil ligerswerk door je werk in de knel? Mijn vrije tijd besteed ik graag aan mijn gezin. Ik rij ook zeer graag motor, waardoor de tijd voor overi ge activiteiten al snel ontbreekt. 13. Hoe luidt jouw nieuwjaarswens voor 2009? Iedereen fijne dagen en gezond nieuwjaar en in 2009 staat Bosch Car Service Niemantsverdriet weer voor u klaar. Jordy Deurloo (23) uit Tholen. Getrouwd: Ja. Opleiding: Havo-opleiding. Functie: Werkzaam bij aannemings bedrijf P.J.J. Deurloo b.v. Eerder gewerkt: Bij PontMeyer. 1. ABN AMRO organiseerde een reeks bijeenkomsten voor jonge directeuren/aandeelhouders; hoe heb je deze bijeenkomsten er\'a- ren en wat is je het meest bijge bleven De bijeenkomsten waren zeer leer zaam. je krijgt een beeld hoe het er bij andere ondernemers aan toe gaat. De presentatie bij Budelpack over bedrijfsovername is het meest leerzaam geweest. 2. Volgens de bank vraagt een be drijf overnemen lef. Het voelt soms aan als een sprong in het diepe. Hoe ervaar je dat zelf en hoe ver ben je in het proces van bedrijfsopvolging Ik sta nog maar aan het begin van de overname, ik moet eerst nog veel le ren over de bouw zelf en dan pas gaan we verder in het overnamepro ces. 3. 2008 is een economisch zeer bij zonder jaar, dat ook ervaren on dernemers zo nog nooit meege maakt hebben; wat merken jullie zelf van de huidige economische situatie? Wij hebben er zelf weinig van ge merkt, maar je merkt rondom je, dat het bij sommige bedrijven een stuk je minder wordt. 4. Vanwege de kredietcrisis ging de Nederlandse staat zelfs over tot nationalisering van banken als ABN AMRO en Fortis en miljar- densteun aan andere financiële instellingen. Hoe sta je daar te genover? Het is misschien wel/niet goed voor de economie, maar als het met ons bedrijf niet goed gaat, krijgen wij ook geen steun. 5. De rijksoverheid heeft nu veel maatregelen genomen; vind je dat de lokale overheid dat ook op Tholen zou moeten doen en zo ja, welke stimulerende maatregelen zijn er dan op gemeentelijk ni veau nodig Het versnellen van verschillende procedures, o.a. het verstrekken van bouwvergunningen. 6. Hoe ervaart de eigen branche, de collega-bedrijven, de kredietcri sis? Je merkt aan de grotere bouwbedrij ven, dat deze het een stuk rusti ger/moeilijker gaan krijgen. Ik denk dat de wat kleinere bouwbedrijven er minder last van zullen hebben. 7 Is er werkelijk sprake van een economisch mindere periode, of praten we het elkaar aan en zijn we onnodig voorzichtig en terug houdend met investeringen en consumptieve uitgaven? Het is over het algemeen zeker een wat mindere periode, maar het wordt wel een beetje opgeblazen. Alles gaat gewoon door, en moet ook doorgaan. 8 Commissaris Karla Peijs zei pas in Sint-Maartensdijk dat duur zaam ondernemen en vernieuwen de oplossing is voor de huidige Edwin van der Rijsen (27) uit Tho len. Opleiding: Hts elektrotechniek spe cialisatie energietechniek. Functie: Allrounder binnen het be drijf. Werkzaam bij: Cor van Raay Elek trotechniek b.v.. Eerder gewerkt bij: Van Meer b.v.. 1. ABN AMRO organiseerde een reeks bijeenkomsten voor jonge directeuren/aandeelhouders; hoe heb je deze bijeenkomsten erva ren en wat is je het meest bijge bleven Ik heb deze bijeenkomsten als zeer prettig en leerzaam ervaren. Dit om dat er actuele en leuke onderwerpen in de bijeenkomsten behandeld wer den. Het is eigenlijk nooit saai ge weest, wat niet meevalt als je een groep soms 1,5 uur geboeid wil houden. De allereerste bijeenkomst vond ik de leukste. De ABN had een professor uitgenodigd die geen pro fessor bleek te zijn, maar een zan ger. Het doel hiervan was dat, hoe je jezelf presenteert, belangrijk is voor jezelf en het bedrijf. 2. Volgens de bank vraagt een be drijf overnemen lef. Het voelt soms aan als een sprong in het diepe. Hoe ervaar je dat zelf en hoe ver ben je in het proces van bedrijfsopvolging Ik ervaar het niet als een sprong in het diepe omdat er totaal geen druk op me ligt. Ik krijg de tijd en bege leiding van mijn ouders om het stap voor stap te leren en te doen. 3. 2008 is een economisch zeer bij zonder jaar, dat ook ervaren on dernemers zo nog nooit meege maakt hebben; wat merken jullie zelf van de huidige economische situatie? 2008 is voor ons een goed jaar ge weest. Als we nu de toezegging krij gen dat we volgend jaar dezelfde omzet draaien, teken ik gelijk. Nie mand kan in de toekomst kijken. We zien wel. 4. Vanwege de kredietcrisis ging de Nederlandse staat zelfs over tot nationalisering van banken als ABN AMRO en Fortis en miljar- densteun aan andere financiële instellingen. Hoe sta je daar te genover? Dit moeten de heren in Den Haag maar oplossen. 5. De rijksoverheid heeft nu veel maatregelen genomen; vind je dat de lokale overheid dat ook op Tholen zou moeten doen en zo ja, welke stimulerende maatregelen zijn er dan op gemeentelijk ni veau nodig? Daar heb ik geen mening over. 6. Hoe ervaart de eigen branche, de collega-bedrijven, de kredietcri sis? Je hoort en ziet altijd wel wat, al leen wat is waarheid? Ik vind het belangrijk hoe wij er het beste mee omgaan, mochten de gevolgen van de crisis bij ons merkbaar worden. 7 Is er werkelijk sprake van een economisch mindere periode, of praten we het elkaar aan en zijn we onnodig voorzichtig en terug houdend met investeringen en consumptieve uitgaven? Ik denk dat elke onderneming dit voor zichzelf moet concluderen en niet van andere bedrijven of praatjes moet uitgaan. 8 Commissaris Karla Peijs zei pas in Sint-Maartensdijk dat duur- Pieter Bouman (29) uit Poortvliet. Opleiding: Na mijn atheneum-di ploma ben ik gestopt met studeren. Ik wilde graag aan de slag en ben toen gelijk in de zaak gaan werken. Wel heb ik in de avonduren, vakge richte cursussen gevolgd. Functie: Ik ben leidinggevende op onze slaapkamerafdeling Dormilux in Woonboulevard Poortvliet. Eerder gewerkt bij: Bij verschillen de andere afdelingen binnen ons be drijf, waar ik ervaring heb opge daan. 1.ABN AMRO organiseerde een reeks bijeenkomsten voor jonge directeuren/aandeelhouders; hoe heb je deze bijeenkomsten erva ren en wat is je het meest bijge bleven De bijeenkomsten zijn erg interes sant, het gaat altijd over een onder werp dat aansluit bij het overnemen van een bedrijf, dus het zijn herken bare onderwerpen. Het leuke is dat je veel collega-on dernemers ontmoet, velen kende ik hiervoor nog niet. Met de mede deelnemers, kun je over veel onderwerpen van gedach ten wisselen. Je wil toch weten hoe een ander bepaalde situaties aanpakt. 2. Volgens de bank vraagt een be drijf overnemen lef. Het voelt soms aan als een sprong in het diepe. Hoe ervaar je dat zelf en hoe ver ben je in het proces van bedrijfsopvolging Ik ben er langzaam aan ingerold. dus het voelde het voor mij niet echt als een sprong in het diepe. Al zijn er nu zo'n 175 medewerkers in het bedrijf actief, dus je hebt dan toch een grote verantwoording. Inmid dels heb ik samen met 2 broers en 1 zus van me het bedrijf overgeno men. Mijn vader is nog wel volop actief binnen het bedrijf, hij is dan ook nog steeds algemeen directeur. 3. 2008 is een economisch zeer bij zonder jaar, dat ook er\'aren on dernemers zo nog nooit meege maakt hebben; wat merken jullie zelf van de huidige economische situatie? De markt is momenteel moeilijk, er wordt wat minder uitgegeven aan luxe artikelen. Ondanks de wat kal mere markt, weten we onze omzet vast te houden. We proberen ook op de marktsituatie in te spelen, dit doen we met prijsgunstige aanbie dingen. Bovendien bestaat ons bedrijf in 2009 90 jaar, dat schept ook ver trouwen. 4. Vanwege de kredietcrisis ging de Nederlandse staat zelfs over tot nationalisering van banken als ABN AMRO en Fortis en miljar- densteun aan andere financiële instellingen. Hoe sta je daar te genover? Het is goed dat deze steun is gege ven, zodat de consumenten toch het vertrouwen blijven behouden. Al is het natuurlijk wel opmerkelijk dat het ooit zover bij de banken heeft kunnen komen. 5. De rijksover heid heeft nu veel maatregelen geno men; vind je dat de lokale overheid dat ook op Tholen zou moeten doen en zo ja, welke sti mulerende maatre gelen zijn er dan op gemeentelijk niveau nodig? Ja, de gemeente zou veel kunnen faciliteren. in ons geval is dat ook wel bewezen. Maar er zijn nog meerdere moge lijkheden die niet benut worden, zo als een winkelcen trum op het eiland Tholen. Hierdoor zou samenwerking met meerdere on dernemers moge lijk zijn. hierdoor versterk je elkaar. Daarmee zou je de koopkracht op het eiland Tholen kunnen behouden en zelfs vergroten. Wat je nu ziet, is dat er vele kleine winkeliers stop pen en dat er geen nieuwe onderne mers voor terug komen. 6. Hoe ervaart de eigen branche, de collega-bedrijven, de kredietcri sis? De branche heeft het erg zwaar, er zijn veel bedrijven die ermee stop pen. Veelal door geen opvolging of door een faillissement. De wat gro tere meubelzaken (woonboulevards) doen het wel beter t.o.v. de wat klei nere woninginrichters. 7 Is er werkelijk sprake van een economisch mindere periode, of praten we het elkaar aan en zijn we onnodig voorzichtig en terug houdend met investeringen en consumptieve uitgaven Er is wel degelijk iets gaande. Er gebeurt van alles, denk maar eens aan de problemen bij de autoindus trie en in de transportsector. Bij ons in de meubelbranche is het ook merkbaar dat de consument iets minder makkelijker tot koop over gaat. Gelukkig is het niet zo ex treem als bij bijvoorbeeld de auto mobielindustrie. Wij kunnen op 2008 terugkijken als een positief jaar. 8 Commissaris Karla Peijs zei pas in Sint-Maartensdijk dat duur zaam ondernemen en vernieuwen de oplossing is voor de huidige crisis. Wat zeg je daarvan? Het is een beetje een cliché, maar als ondernemer moet je altijd ver nieuwend zijn. Duurzaam volgt dan vanzelf wel, zeker in deze tijd. Al leen deze periode maakt het er, voor sommige bedrijven, wat moeilijker op. 9. Hoe sluit je 2008 in financieel- economische zin af als bedrijf En wat zijn je verwachtingen voor 2009? Wij verwachten 2008 positief af te sluiten. En voor 2009 voorzien wij tot nu toe nog geen problemen. 11. Zijn er nog vacatures in jullie bedrijf en is dat al lang het ge val? Of moet je juist reorganise ren en het aantal arbeidsplaatsen verminderen? Tegen een 'goede' timmerman zeg gen wij geen nee. 12. Wat zijn je hobby's en ben je be stuurlijk actief in een vereniging of instelling? Of komt dit vrijwil ligerswerk door je werk in de knel? Je bent toch vaak met je werk bezig, dan komt het er niet altijd van om te sporten. 10. De banken zouden veel strenger zijn geworden in het verstrekken van financieringen, terwijl het 13. Hoe luidt jouw nieuwjaarswens voor 2009? Een gelukkig nieuwjaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5