BAL Openhouden haven Sint-Philipsland hoogtepunt voor 'broekje van de wal' Abdij Nieuws a SGP zoekt toenadering tot Klippel van RFT Stavenisse viert het volgend jaar lustrum OOK IN 2009 Eén jeugdgroep geeft overlast Goossen weer actief Kippen op zolder Gizelina Zwanger? Woensdag 31 december 2008 65e jaargang no. 7 het juiste adres voor uw nieuwe en gebruikte Renault bij AUTOBEDRIJF Hennepkwekerij Stavenisse opgerold Fien Kosten halve eeuw lid en 35 jaar bestuurslid van Schuttevaer stopt Er is veel bereikt door Schuttevaer, zegt Fien Kosten van de afdeling Noord-Zeeland die maandag na 35 jaar af scheid van het bestuur nam. Hij is benoemd tot erelid. Kosten werd ook gehuldigd omdat hij 50 jaar lid is van Schuttevaer. Het hoogtepunt voor Kosten en de afdeling was het openhouden van de haven van Sint-Philipsland als thuishaven voor de binnenschippers. Het leek een zwarte bladzijde te worden toen de gemeente besloot de haven te sluiten, maar dankzij de inspanningen van het hoofdbe stuur en de steun van de bevolking kon de haven open blij ven. De 67-jarige Kosten blikt terug en vooruit. De man die als 15-jarige op zijn klompen aan boord stapte van de Speranza, werd schipper en bestuurder in hart en nieren. Illlll III I II 11WM Ds. De Jongste wil bij verkiezingen 1 partij Verkiezingen Provincie wijst subsidieverzoek SAS af Deze week Vrieskou zorgt voor ijspret op Tholen Schaatsen en schuiven met koek en zopie onder de watertoren Voor sommigen is het de eerste ontmoeting met ijs, anderen proberen of ze de techniek nog onder de knie hebben. Schaatsen, het kan weer. Ouderwets, met een stoel of sa men: vader of moeder die hun kind vasthouden bij de eerste glijpogingen. 3 ?-53-3 Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de Julianastraat in Stavenisse is woensdagmiddag een hennepkweke rij opgerold. De politie viel de wo ning binnen en trof er in twee kamers 171 hennepplanten aan, compleet met lampen, ventilatoren, transfor mators en koolstoffilters. In een ka mer stonden 108 planten, in de ande re kamer 63. Er werd stroom afgetapt buiten de meter om. De kweker zou de stroom hebben gehaald van het net in een schuur in de buurt. Het pand betreft een huurwoning. Er is nog niemand aangehouden. De poli tie kwam op het spoor van de kweke rij nadat ze getipt was door een ge tuige die vermoedde dat er hennep in de woning werd geteeld. De gemeente Tholen kent jeugd groepen in de categorie hinderlijk en er is er één die overlastgevend ge noemd kan worden. Momenteel wordt getracht die laatste groep zo goed mogelijk in kaart te brengen en af te gaan pellen. Er hangen name lijk wat minderjarige jongeren rond deze groep die via de ouders bena derd gaan worden, in de hoop dat zij zich terugtrekken. Op deze manier neemt de groepsgrootte ook af. B. en w. zeggen dat in antwoord op schriftelijke vragen van PvdA- raadslid H. Nieuwenhuis. Hij ver wees naar een inventarisatie van po litieman E. Akerboom van de raad van hoofdcommissarissen. In Zee land zijn er 19 lastige jeugdgroepen waarvan 2 crimineel, maar die laat ste categorie is volgens b. en w. niet in Tholen bekend. De overlastge vende jeugdgroep, waarvan er 1 is in Tholen, wordt gekenmerkt door een aantal zaken: de groep is na drukkelijker aanwezig, provoceert en intimideert, is bezig de pakkans te verkleinen en pleegt regelmatig criminaliteit. Een kenmerk is ook, dat de leden van zo'n overlastge vende jeugdgroep zich niet laten corrigeren. Hinderlijke jeugdgroepen zijn er meer in de gemeente Tholen. Daar zijn de volgende karakteristieken op van toepassing: de leden hangen rond en ruziën wat met elkaar, maar de samenstelling is veelal gebaseerd op toeval. De groep pleeg inciden teel kleine criminaliteit, maar de le den zijn wel aanspreekbaar. Wethouder F.J. Goossen is vanaf 5 januari weer volledig beschikbaar voor zijn werk als bestuurder van de gemeente Tholen. Goossen heeft on der meer economische zaken, ver keer en vervoer en toerisme en re creatie onder zijn hoede. Hij is acht maanden uit de roulatie geweest door gezondheidsproblemen. Hij zegt zich te verheugen op het werk dat 'in het laatste volledige jaar' voor de gemeenteraadsverkiezingen in 2010 moet worden gedaan. Goos sen noemt de voortgang van de be stemmingsplannen Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Tholen. Goossen maakte in september 2007 een ongelukkige val van de trap waardoor hij langdurig in het zie kenhuis verbleef en waarvoor hij tot half 2009 door moet gaan met reva lideren. Hij kreeg daarnaast een lon- gembolie en is recent geopereerd aan de slaapstoornis apneu. Zijn taken werden waargenomen door wethouders Van Dis en Heijboer. Op de zolder van villa Gizelina in Tholen werden tijdens de oorlog kippen gehouden. Dat vertelt Freek Mijnsbergen uit Vlissingen. De 84- jarige Mijnsbergen werkte een aan tal jaren op het belastingkantoor dat in de villa was gevestigd. Hij begon er in april 1941 op 16-jarige leeftijd als schrijver. Begin 1944 werd hij overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Zie pagina 9. Fien Kosten is een van de voormannen van Schuttevaer die gestreden heeft om de haven van Sint-Philipsland open te houden voor thuisliggers. In de haven van Sint-Philipsland liggen vier schepen afgemeerd. De kop naar de watertoren gericht. Het is het beeld dat in de winter bij het dorp hoort. Een van de schepen, de Batavier, een tankschip, is van zijn zoon Marcel. Hij is een van de twee zonen die in de binnenvaart actief is. De andere zoon Bram vaart op de Typhoon, maar die ligt elders van wege verplichtingen voor het afle veren van een vracht. Kosten zegt nu over het openhouden van de ha ven: „Kijk, het is geen handelsha ven meer. Er wordt ook geen onder houd aan gepleegd. De palen en de wand zijn prima in orde gemaakt. Ze hebben het zaetje nog vlak ge maakt. Ik ben ook blij dat ze er niks lossen en laden want dan zou het havenplateau kapot gaan met die zware vrachten. In de werkhaven aan de overkant bij Van Tilbeurgh kunnen we goed terecht voor het la den en lossen." Maar als Kosten terugkijkt op de strijd die er geleverd moest worden om het zover te krijgen, dan bestem pelt hij begin jaren negentig als een donkere periode. „Het was in de tijd dat Toon Beurkens voorzitter was. Er is toen veel overleg gevoerd toen bekend werd dat de gemeente van plan was de haven dicht te gooien. Op een vergadering van Schuttevaer zei het hoofdbestuurslid Van de Broek dat we met een tegenrapport moesten komen omdat dat van de gemeente Tholen maar natte vinger werk was. Dat is gebeurd. Het inge nieursbureau Lievense is met een notitie gekomen. De uitslag was gunstig voor ons. Het bleek lang niet zo veel te kosten om het open te houden. We hebben toen ook alle fractievoorzitters van de Thoolse politieke partijen uitgenodigd in het kleine zaaltje van de Wimpel om voor onze zaak te pleiten. De actie van de bewoners om handtekenin gen te verzamelen was geweldig: 1965 mensen tekenden. We hebben het gelukkig tot hiertoe gewonnen." Kosten blijft waakzaam, maar er is op dit moment geen enkele reden om te vrezen voor de nabije toe komst van Sint-Philipsland als thuishaven voor Fluplandse schip pers, zeg hij. Aan de haven liggen de schepen zij aan zij. Bij hoog water hoog aan de kade. Drie van de vier zijn grote bakken van 80 meter lengte, maar Kosten wijst er op dat er nu schepen worden gebouwd die 135 meter lang zijn. „Die kunnen hier niet eens lig gen." Kosten heeft de schepen groter zien worden in de periode dat hij ac tief was op de binnenwateren. Hij wilde als jongen graag gaan varen. Zag de bedrijvigheid op de haven, maar was zoals zoveel jongens in het dorp toch min of meer voorbestemd om op het land de kost te gaan ver dienen of aan de slag te gaan in de haven van Rotterdam. „Ik had geen kennis van de binnenvaart. Er was ook niemand in de familie die voer. Het mocht ook niet van mijn ouders. Ze zeiden dat ik niet kon zwemmen en dat ik zou verdrinken. Ik kon toen ook echt nog niet zwemmen. Maar via goede kennissen van mijn ouders mocht ik bij Aarnoudse als matroos beginnen. Óp mijn klompen stapte ik aan boord van de Speranza, een spits waar zand, grind en veevoer mee werd vervoerd." Kosten voer wel eens met een vracht maïs naar Aalst in België, maar vaak naar Middelburg omdat Aarnoudse voor de firma Geluk voer die uit de hoofdstad kwam. Kosten herinnert zich dat hij al snel een paar schippersklompen kreeg. „Ik was een broekje van de wal." Een van zijn eerste reizen staat hem nog bij. „We waren bezig zand aan het laden bij een zandgat ergens op de Maas. Dat moest nog snel gebeu ren. We lagen onder de zandmolen en het zand werd achterin geladen. We lagen op een gegeven moment stijl achterover. De vrouw van Aarn oudse kwam naar buiten gevlogen en riep dat het water over de rand van de wc liep. Toen hebben we het schip gauw verhaald en zijn we van voren gaan laden." In 1958 werd hij lid van Schutter- vaer. Dat gebeurde op de jaarverga dering van de afdeling Sint-Philips land. Voorzitter was C. Aarnoudse die hem verwelkomde als nieuw lid. „De vergaderingen rond de kerst vond ik altijd wel gezellig, zeker na afloop, het borreluurtje." De afde ling telde toen ongeveer 30 varende leden. „Er waren heel veel kleine scheepjes, van 126 ton." Kosten voer tot zijn twintigste bij Aarnoudse, ging daarna twee jaar werken voor Jan Dominie uit Ter- neuzen die met een Fluplandse was getrouwd. Dominie vervoerde voor al kunstmest. „Maar op de lange duur wil je zelf schipper worden. Met mijn zus Lenie ben ik op de Elisabeth gaan varen van de wedu we Van As uit Scherpenisse. Het schip de Elisabeth was verhuurd aan de suikerfabriek in Sas van Gent. We begonnen toen midden in de peecampagne." Ze haalden de bie ten uit de Noordoostpolder op in Urk en brachten ze naar Zeeuws- Vlaanderen. Hij trouwde zijn vrouw Nel Mol. Kostens zus ging terug aan wal. De schipper en zijn vrouw voeren sa men op de Adma van 500 ton op zand en grind. Het nieuwe jaar begint voor SGP en RFT met goede voornemens. In janu ari praten ze met elkaar over ,de praktische politiek.' Op de achtergrond speelt echter de oproep van ds. C. de Jongste mee om de strijdbijl te be graven en bij de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2010 met alleen een SGP-lijst uit te komen. De predikant van de Gereformeerde Gemeente in Tholen noemt het bestaan van twee reformatorische partijen .grondig fout.' „Ik weet niet of dat onchristelijk is", zegt Rien Klippel. „Deze situ atie heb ik ook niet gezocht. Dat is de keuze van de SGP geweest." SGP-fractievoorzitter Peter Hoek grote verantwoordelijkheid op je." zegt een halfjaar geleden het aanbod te hebben gedaan voor een gesprek met Rien Klippel van de Reformato rische Politieke Federatie. „Na een aantal incidenten, waarbij we scherpte hebben ervaren, conclu deerden we dat we ons niet door verbittering moesten laten leiden. In verband met de gezondheid van fa milieleden van Klippel is het ge sprek nog niet doorgegaan, maar in januari gaan we elkaar opzoeken en in de spiegel kijken. Wij vinden het nodig om elkaar te spreken. In de christelijke politiek is het van be lang dat je eenheid zoekt." Volgens Rien Klippel is het echter niet juist om van een uitnodiging van de SGP te spreken. „Tijdens een overleg met alle fractievoorzitters over de gevoeligheden tussen coali tie en oppositie is ook de verhou ding tussen SGP en RFT ter sprake gekomen. Peter Hoek heeft toen te kennen gegeven, dat hij wil praten. Wij willen ook op een volwassen en fatsoenlijke manier met elkaar om gaan, maar wel op basis van gelijk waardigheid. Er is ook nog geen da tum vastgesteld voor het gesprek." Het komende voorjaar beginnen de voorbereidingen voor de gemeente raadsverkiezingen en daarom vindt Hoek het ook een goed moment voor een gesprek. „Het signaal van ds. De Jongste is duidelijk. Twee partijen die elkaar gaan beconcurre ren op dezelfde grondslag, dat is niet uit te leggen. Dan laad je een Klippel zegt dat de SGP er steeds moeite mee heeft dat er twee partij en zijn die vanuit hetzelfde beginsel in de gemeenteraad opereren. „Ze schieten in een kramp, zei Peter Hoek een keer. Maar er zijn wel de gelijk verschillen tussen onze frac ties. Zo heeft de SGP ingestemd met de recreatienota, maar de RFT niet. Wij vinden dat voor Tholen veel te ver gaan." De SGP-fractievoorzitter vindt het nog te vroeg om tegen Klippel te zeggen: alles is vergeven en verge ten. „Vergeven, verzoening is zeker een bijbelse manier om met elkaar om te gaan. Na een oprechte schuld belijdenis moet je de weg van her stel willen volgen, maar er is in 2006 wel het nodige gebeurd. Niet voor niets hebben wij tegen Klippel gezegd: ga een poosje uit de vuurli nie. Na brieven van zijn kinderen aan de kerkenraad van de Gerefor meerde Gemeente Scherpenisse konden we zo niet verder gaan in de fractie. Het was een privé-situatie, maar leer en leven moeten op één lijn zitten. Vertrouwen en integriteit zijn heel belangrijk voor een politi cus en alleen de schijn van het kwaad en geruchten kunnen wat dat betreft al schade opleveren. Er zijn normale vader/kind-verhoudingen nodig." Hoek vindt niet dat Klippel met een aanbod voor een hoge plaats op de SGP-lijst of zelfs het wethouder schap gepaaid moet worden om zijn RFT-avontuur te staken. ZIE VERDER PAGINA 2 De stichting actief Stavenisse (SAS) wil komend jaar vieren dat Stave nisse 410 jaar bestaat. Er is een voorlopig programma opgesteld dat vanaf april elke maand leven in de brouwerij moet brengen. SAS heeft subsidie aangevraagd bij de provincie maar die heeft laten weten dat ze niet bereid is om een bijdrage te leveren aan de festiviteiten. Er is een voorlopig programma op- belangrijk deel afhankelijk van sub- gezet voor elk wat wils. De spits wordt afgebeten op Koninginnedag waar herauten present zijn bij de au bade. In mei volgt de tentoonstelling met bruidsfoto's en Stavenissenaars in uniform. In juni zijn er twee eve nementen, een fietsdag, gecombi neerd met de open tuinendag en een muziekdag (op 27 juni) met diverse muziekkorpsen. Op 11 juli een shantikorenfestival en in augustus een havenfeest met rondvaarten. In september staat een spelletjesdag voor jong en oud op het programma, in oktober een lampionoptocht, in november een playbackshow. Op 12 december wordt als afsluiting van het jubileumjaar een zangavond ge houden met diverse koren. Volgens voorzitter Flip de Rijke van SAS is de viering echter voor een sidie. „Dat zal dan van de gemeente moeten komen nu de provincie niet thuis geeft." Hij had de beweegrede nen voor de afwijzing van de provin cie nog niet onder ogen gezien. De provincie laat weten dat ze in begin sel geen subsidie geeft aan jubilea. Wel wordt aan de hand van het pro gramma beoordeeld of er sprake is van activiteiten van provinciaal be lang. Dit belang wordt onder meer getoetst aan de hand van artistieke uitwerking, het publiekbereik en de uitstraling van de activiteiten. Geen van de onderdelen van het program ma voldeed daaraan. De festiviteiten zijn vooral van lokaal belang. Bovendien is de aanvraag te laat in gediend. Dat moet ten minste twaalf weken voor het begin van de activi teit, in dit geval het jubileumjaar. Piel Geuze uit Tholen voorspelt einde van waterschapppen Jannemieke Geluk uit Tholen projectcoördinator Bijzondere Noden Siems zaalvoetbaltoernooi brengt ruim 10 mille op EN VERDER... Staatsbosbeheer eist recht van overpad bij overname Geertruidaweg Jonge ondernemers laten zich niet gek maken door kredietcrisis en recessie JE KUNT GEEN VEREN PLUKKEN VAN EEN KIKKER Dit nummer bestaat uit 24 pagina's deprovincialekraainzorq.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: oii} - 22 40 40 of ^Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Hot laatste nieuws van de Provint ie AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. PiOrtc e Ztwand Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De meeste kleintjes die zich wagen op de plas onder de watertoren in Sint-Philipsland, ofwel ijsbaan de Tramput, doen het nog even zonder schaatsen. De één heeft laarzen aan. de ander waagt zich met zijn fiets op het ijs. Sleetje rijden is ook in trek. In alle soorten komen ze voorbij, maar het is overwegend de traditionele houten slee die zich laat zien. Hier en daar bevinden zich schaatsers met het verkeerde lichaamsdeel op het ijs: de benen met aan het uiteinde de schaatsen, steken hoog in de lucht. Eén ding hebben alle ijsbezoekers gemeen: ze weten niet hoe lang de ijspret nog duurt, dus ze houden vastberaden vol. Sommigen tanken zich bij met koek en zopie uit de caravan die dient als kiosk aan de rand van de ijsbaan. Roze koeken, chips en warme chocolademelk zorgen voor extra warmte en energie voor het ijsavontuur. De vrieskou houdt nog even aan en stuk voor stuk gaan de ijsbanen open. In Oud-Vosse- meer kunnen schaatsliefhebbers ook het ijs op en gisteren gingen de schaatsbanen in Stavenisse en Scherpenisse open. In Sint-Annaland wachtten ze gisteren nog tot het ijs dik genoeg is, maar misschien is dat vandaag het geval. Hoewel er al tijden onderhandelingen bestaan over de aanleg van een ijsbaan, is de droom van veel Tholenaren schaatsen op de Veste. En in Sint-Maartensdijk doen ze dat het liefst op de Pluim- pot. Vriendinnen moedigen elkaar aan bij hun eerste schaatspogingen op de Tramput. 43 4ï

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1