Verantwoord gebruik open haarden en houtkachels Openingstijden gemeentehuis in de periode van Kerst en Oud Nieuw N ieuwj aarsreceptie op 5 januari 2009 Openbare bekendmakingen Gemeentenieuws openbare bekendmakingen gemeente Tholen week 52 Woensdag 24 december 2008 gemeente Tholen Il Tholenderwijs Gemeentehuis Tholen Bezoekadres: Hof van Tholen 2, 4691 DZ Tholen Postadres: Postbus 51, 4690 AB Tholen Telefoon (0166) 668 200 Meldpunt (0166) 667 667 (24 uur per dag voor opmerkingen, meldingen over uw woonomgeving) Fax (0166) 663 553 E-mail gemeente@tholen.nl Website www.tholen.nl Openingstijden gemeentehuis Iedere werkdag geopend Van 8.30 uur tot 12.30 uur: vrije inloop Van 12.30 uur tot 17.00 uur: hal van het gemeentehuis geopend, dienstverlening op afspraak Avondopenstelling burgerzaken: do. 18.00 - 20.00 uur Burgemeester of wethouder spreken? U bent van harte welkom op het gemeente huis. U kunt een afspraak maken via het bestuurssecretariaat: (0166) 668 330: voor de burgemeester (0166) 668 386: voor een van de wethouders Gemeenteraad Wanneer u iets met (een lid van) de gemeen teraad wilt bespreken, kunt u contact opne men met de raadsgriffie: 0166 - 668 350. Vragen over leven met een beperking? MEE Zeeland biedt ondersteuning bij leven met een beperking. U bent van harte welkom met uw vragen op elke woensdag van 09.00 uur tot 12.00 uur op het servicepunt in het gemeentehuis van Tholen. Wegwerkzaamheden en verkeersmaatregelen Een overzicht van de wegwerkzaamheden en verkeersmaatregelen die de komende tijd binnen de gemeente zullen plaatsvinden, kunt u vinden op de website van de gemeen te: www.tholen.nlIn het linkermenu kunt u onder 'Actueel' klikken op Verkeersmaat regelen'. Op deze pagina vindt u altijd de meest actuele informatie op het gebied van verkeer en wegenonderhoud. Tholenderwijs gratis via e-mail of print Inwoners van de gemeente Tholen die géén abon nement hebben op de Eendrachtbode, kunnen onze voorlichtingsrubriek Tholenderwijs toch gra tis thuis ontvangen. Via e-mail en als u geen internet-aansluiting hebt, op papier via de brie venbus. Let wel, u ontvangt dan alleen Tholenderwijs en niet de Eendrachtbode. U meldt zich hiervoor aan bij de Eendrachtbode (0166- 657007) of bij de gemeente Tholen (0166-668210). Of u stuurt een e-mail naar tholenderwijs@eendrachtbode.nl Wij willen u graag attenderen op de aangepaste openingstijden van het gemeentehuis tijdens de feestdagen. Woensdag 24 december zal het gemeentehuis vanaf 15.00 uur gesloten zijn in verband met kerstavond. Woensdag 31 december Vrijdag 2 januari 2009 Maandag 5 januari 2009 zal het gemeentehuis vanaf 15.00 uur gesloten zijn in verband met de jaarwisseling. zal het gemeentehuis de gehele dag gesloten zijn. zal het gemeentehuis de gehele ochtend gesloten zijn in verband met een personeelsbijeenkomst. Vanaf 12.30 uur is het gemeentehuis weer geopend. U kunt dan terecht op afspraak. Heeft u vragen over geboorteaangifte cq overlijdensaangifte, kunt u contact opnemen met de heer L. Quist, die telefonisch te bereiken is op vrijdag 2 januari 2009 van 9.00 tot 10.00 uur op het nummer 06-28765019. Het college van burgemeester en wet houders, de gemeenteraad en de mede werkers van de gemeente Tholen wen sen u goede feestdagen en een voor spoedig 2009. De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op maandag 5 januari 2009. Vanaf 19.30 uur bent u van harte welkom in de centrale hal van ons gemeentehuis aan het Hof van Tholen 2 te Tholen. Een open haard of houtkachel brengt sfeer in huis. De charme van een echte openhaard op hout is ongeëvenaard. Het knappende vuur en de typische reuk zijn een bijzondere belevenis. Er is een groot aanbod van openhaarden passend bij ieder interieur. Verder wordt de allesbrander vaak gebruikt als bij verwarming voor de woning. Bij het gebruik van een open haard of allesbrander hoort ook de verantwoor delijkheid voor het gebruik. Wie kiest voor een open haard of allesbrander moet wel rekening houden met een paar eisen ten aanzien van de installatie. Zo is een royaal schoorsteenka naal noodzakelijk voor een optimale trek. Door het toenemende gebruik nemen ook de klach ten met betrekking tot overlast toe. De meeste klachten gaan over stank- en rookoverlast. Hieronder wordt een aantal suggesties gegeven voor onderhoud en gebruik van een open haard of hout kachel. Moet mijn schoorsteen jaarlijks worden geveegd? Ja. Een schone schoorsteen heeft te maken met vei ligheid en gezondheid. Neem daarmee geen risico's. Niet voor uzelf, niet voor uw huisgenoten. Stookt u heel veel? Laat dan de schoorsteen meer dan een maal per jaar vegen. Wat zijn de belangrijkste milieueffecten van open haarden en houtkachels? Tijdens het stoken van hout of andere vaste brand stoffen komen veel stoffen vrij, zowel binnen- als buitenshuis. Deze stoffen kunnen schadelijk zijn voor het milieu, voor de gezondheid; ze kunnen lei den tot overlast voor omwonenden. Bij het stoken van de juiste brandstoffen onder optimale omstan digheden stoten open haarden en houtkachels voor al kooldioxide, stikstofoxide, zwaveldioxide en zwe vende deeltjes uit. Als een toestel onvolledig brandt, door bijvoorbeeld onvoldoende zuurstoftoevoer of vochtig hout, stoot een haard of houtkachel b.v. ook koolmonoxide uit. Als u vervuilde brandstoffen ver brandt, komen daar nog extra stoffen bij zoals meta len. Door goed stookgedrag kunt u de milieubelas ting sterk beperken. Stook alleen geschikte brand stoffen en zorg voor een goed verbrandingsproces. Kan ik zien of ik goed stook? Ja. Let op de kleur van de rook die uit uw schoor steen komt. Donkere rook betekent een onvolledig verbrandingsproces. Dit komt door een slecht trek kende schoorsteen, te weinig luchttoevoer of te natte of voor het toestel ongeschikte brandstof. Witte of kleurloze rook betekent dat het verbran dingsproces goed verloopt. Als het vuur goed brandt, zijn de vlammen helder geel en gelijkmatig. Een oranje, instabiel flakkerende vlam duidt op onvolle dige verbranding. Wat kan ik doen om schadelijke effecten voor gezondheid tegen te gaan? Laat uw stooktoestel en schoorsteen installeren door een erkende installateur en laat uw schoorsteen minstens eens per jaar vegen. Stook alleen geschikte brandstoffen, stook niet bij mistig of windstil weer en ventileer uw woning goed tijdens het stoken. Ik heb plotseling veel last van stank-en/of rook- vorming in mijn woning. Wat moet ik doen? Plotselinge stank of rook in uw woning kan wijzen op een aantal zaken. Uw rookkanaal lekt of is ver stopt door roetaanslag of een vogelnest. Laat uw rookkanaal controleren op lekken, roetaanslag of vogelnesten. Met name bij nieuwbouwwoningen kan gelden, dat door een tekort aan verse lucht rookgas sen uit de schoorsteen de kamer worden ingetrok ken. Zet een deur of raam op een kier. Een ventilator of afzuigkap kan veel lucht aan uw woning onttrekken. Schakel deze uit tijdens het sto ken. Mijn buren hebben last van mijn open haard/houtkachel. Wat kan ik daartegen doen? Overleg met uw buren over de overlast die zij ervaren en maak samen afspraken. Mogelijke oplossingen zijn: De uitmonding van de schoorsteen wijzigen (wanneer de rook terechtkomt bij het raam van uw buren), een ander toestel aanschaffen, andere brand stoffen gebruiken, niet stoken bij mistig of windstil weer, op bepaalde tijdstippen niet stoken en met uw buren afspreken dat zij overlast steeds melden, zodat u hier als goede buur rekening mee kunt houden. De rook van mijn buren komt precies uit bij mijn raam. Wat kan ik daartegen doen? Het bouwbesluit stelt eisen aan de uitmonding van het rookkanaal. U kunt bij de gemeente nagaan of de schoorsteen van uw buren voldoet aan deze eisen. Als dit niet het geval is, kunt u uw gemeente vragen om op basis van het Bouwbesluit maatregelen te nemen. Als de schoor steen van uw buren wel voldoet aan de eisen kunt u het beste proberen om in goed overleg tot een oplossing te komen. Kan ik mijn kachel laten ombouwen tot een open haard of omgekeerd? Nee. Een open haard heeft een rookkanaal met een grotere diameter nodig dan een houtkachel. Daarom dient u uw rookkanaal aan te passen aan het toestel. Raadpleeg uw installateur of schoorsteenveger. Waarop moet ik letten als ik hout wil stoken? Het hout moet schoon en gekloofd zijn. Stook van wege milieu- en gezondheidsredenen geen behan deld hout (geverfd, geteerd, gebeitst, geïmpregneerd of spaanplaat of multiplex). Het hout moet droog zijn. Droog hout herkent u aan scheuren en loszit tende schors. Als u de haard vult, vul deze dan tot ongeveer 30% en voeg regelmatig kleine hoeveelhe den hout bij. Hoe moet ik het hout bewaren tijdens het drogen? Kloof het hout; bewaar het buiten onder een afdak waar de wind er goed bij kan en het beschut is tegen regen. Overdek het niet met plastic. Stapel het losjes in etages, zodat u van onderaf kunt afnemen. Stapel het hout niet vanaf de grond, omdat dit te vochtig is. Beschimmeld hout niet stoken, maar eerst laten drogen en bewaar uw hout nooit binnen; het is te vochtig en u haalt insecten in huis Kan ik een nieuwe kachel/open haard aansluiten op een bestaande schoorsteen? Nee. De schoorsteen moet worden afgestemd op uw toestel. Een oude schoorsteen kan scheuren of lek ken vertonen. Laat dit bepalen door de vakman. Hoe kan ik zorgen voor een goede trek van mijn open haard/houtkachel? Een goede trek hangt met veel aspecten samen, namelijk de diameter van het rookkanaal, de lengte van de schoorsteen, het materiaal van het rookka naal en schoorsteen en het verloop van de schoor- steen. Vraag de schoorsteenveger uw schoorsteen te beoordelen, als u vermoedt dat u last heeft van een A slechte schoorsteentrek. Moet ik het vuur doven of vanzelf uit laten gaan? Doof het vuur niet door de luchttoevoer af te snij den, omdat hier veel schadelijke gassen bij vrijko men. Gooi daarom het laatste uur geen nieuwe brandstof bij het vuur, zodat het vanzelf dooft. Laat een actief vuur niet onbeheerd achter, tenzij uw toe stel een elektronische verbrandingsregeling heeft. Kan ik tijdens het stoken het raam beter open of dicht doen? Het is erg belangrijk dat er tijdens het stoken vol doende verse lucht binnenkomt. Daarom wordt, zeker bij nieuwbouwwoningen, geadviseerd, tijdens het stoken een raam op een kier te zetten. Kan ik de verwarming uitzetten tijdens het stoken? Een open haard of houtkachel verwarmt in de mees te gevallen alleen het vertrek waarin gestookt wordt. Daarom kunt u de verwarming aan laten staan. Overigens zal de verwarming vanzelf afslaan, als de thermostaat in hetzelfde vertrek staat als uw open haard of houtkachel. Het is daarom aan te bevelen de thermostaat in een ander vertrek te plaatsen, als andere vertrekken op temperatuur moeten blijven. BOUWEN Ingekomen bouwaanviagen - Veilingweg (Sint-Annaland): het bouwen van een woning; - Veilingweg (Sint-Annaland): het bouwen van een gara ge showroom; - Ambachtsweg 9 (Tholen): het plaatsen van een kozijn in de buitengevel expeditiehal; - Oesterstraat 34 (Tholen): het plaatsen van een dakka pel (voorzijde woning); - Markt 36 (Sint-Maartensdijk): het vervangen van de kozijnen/ramen in de voorgevel; - Abraham Beeckmanlaan 8 (Tholen): het plaatsen van een kunstwerk; - Van Zeylstraat Ongenummerd (Oud-Vossemeer): het plaatsen van een duikerbrug; - Klipper 20 (Sint-Annaland): het bouwen van een woning; - Molendijk 9 (Oud-Vossemeer): het bouwen van een schuur tbv opslag aardappelen; - Bosstraat 6 (Tholen): het uitbreiden van een woning; - Hofstede 1 (Tholen): het plaatsen van een tuinhuis; - Lentestraat 20 (Scherpenisse): het bouwen van een schuur. Ingekomen sloopaanvTagen - Kromme Dreef 4 (Oud-Vossemeer): het verwijderen van asbesthoudende dakbedekking. Welstandscommissie De welstandscommissie vergadert op maandag 5 januari 2009 in het gemeentehuis te Tholen. Aanvang 11.00 uur. In deze vergadering worden de op de agenda geplaatste bouwaanvragen behandeld. De agenda ligt voor iedereen op dinsdag 30 en woensdag 31 december 2008 ter inza ge in de publieke leesruimte van het gemeentehuis. De vergadering is openbaar en opdrachtgevers/ontwerpers en direct belanghebbenden kunnen gebruik maken van het spreekrecht. De behandeling van zogenaamd voor overleg/schetsplannen is niet openbaar. Volgens de algemene wet bestuursrecht (Awb) kunnen belanghebbenden tegen een verleende vergunning bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet binnen 6 weken na de dag waarop het besluit is verzonden aan de aanvrager schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Tholen. Voor infor matie over de mogelijkheid bezwaar te maken kunt u con tact opnemen met de afdeling Vergunningen en Handhaving, tel (0166) 668200. ONTWERPBESLUITEN VRIJSTELLING BESTEMMINGSPLAN Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat zij - op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening - voor het navolgende verzoek vrijstelling willen verlenen van het geldende bestemmingsplan: Artikel 19, lid 3, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: F.M. Boogaardweg 10 te Sint-Annaland: het uitbrei den van een woonzorgcentrum (2008/132); Vanaf 29 december 2008 tot en met 9 februari 2009 ligt het ontwerpbesluit met de daarbij behorende stukken ter inzage in het gemeentehuis (zie voor adres en openings tijden het colofon). Zienswijze: binnen deze inzagetermijn kan een ieder een zienswijze over het ontwerpbesluit naar voren brengen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat zij - op grond van de Wet ruimtelijke ordening - voor de navolgende aanvraag om bouwvergunning ontheffing willen verlenen van het geldende bestemmingsplan: Artikel 3.23 van de Wet ruimtelijke ordening: Zuiddijk 74 te Sint Philipsland: het bouwen van een schuur (2008/105); Vanaf 29 december 2008 tot en met 9 februari 2009 ligt het ontwerp-ontheffingsbesluit met de daarbij behorende stukken ter inzage in het gemeentehuis (zie voor adres en openingstijden het colofon). Zienswijze: binnen deze inzagetermijn kunnen belanghebbenden een zienswijze over de ontwerpbeschikking naar voren brengen. Binnen de genoemde inzagetermijn kan mondeling of schriftelijk een zienswijze over een ontwerpbesluit naar voren worden gebracht bij burgemeester en wethouders van Tholen. Een schriftelijke zienswijze kunt u richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Postbus 51, 4690 AB Tholen. Degene die mondeling een zienswijze wil indienen kan, voor het maken van een afspraak, contact opnemen met de afdeling vergunningen en handhaving, tel. (0166) 668 562. Van een mondelinge zienswijze zal een verslag worden opgesteld Geen zienswijzen ontwerp-vrijstellingsbesluiten Burgemeester en wethouders van Tholen maken - ingevol ge artikel 3:18 van de Algemene wet bestuursrecht - bekend dat er geen zienswijzen zijn ingediend betreffende de navolgende ontwerp-vrijstellingsbesluiten: Artikel 19, lid 1, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: Gorishoeksedijk 25 te Scherpenisse: het verbouwen van een gedeelte van een campinggebouw en het uit breiden daarvan met een overkapping (2008/16); Het ontwerpbesluit met alle daarbij behorende stukken hebben van 24 oktober 2008 tot en met 4 december 2008 ter inzage gelegen. Sportlaan ongenummerd te Sint-Maartensdijk: het bouwen van een sport- en gemeenschapscentrum (2008/250); Het ontwerpbesluit met alle daarbij behorende stukken hebben van 31 oktober 2008 tot en met 11 december 2008 ter inzage gelegen. Burgemeester en wethouders hebben besloten voor deze bouwplannen een verklaring van geen bezwaar aan te vragen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Na ontvangst van de besluiten van Gedeputeerde Staten zullen burgemeester en wethouders besluiten op de verzoeken om vrijstelling van de geldende bestemmingsplannen en op de aanvragen om bouwver gunningen. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt Gemeenteblad Tholen nummer 13 - 2008. Tegen betaling van de kosten kan daarvan afschrift worden verkregen. In het Gemeenteblad Tholen worden de integrale teksten van algemeen verbindende voorschriften (verordeningen e.d.) gepubliceerd. Dit nummer van het gemeenteblad bevat: 1. Het besluit van het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Tholen van 16 december 2008 tot vaststelling van het Mandaatbesluit 2009 van de gemeente Tholen. 2. Het besluit van de gemeenteraad van 18 december 2008 tot vaststelling van de onderstaande verordenin gen: a. Verordening onroerende-zaakbelastingen 2009; b. Verordening rioolheffing 2009; c. Verordening afvalstoffenheffing 2009; d. Verordening hondenbelasting 2009; e. Verordening forensenbelasting 2009; f. Verordening lijkbezorgingsrechten 2009 (inclusief Tarieventabel); g. Legesverordening 2009 (inclusief Tarieventabel); h. Verordening scheepvaartrechten 2009 (inclusief Tarieventabel); i. Verordening liggeld pleziervaartuigen 2009. Toelichting: De raad heeft een aantal in de gemeente Tholen geldende belastingverordeningen opnieuw vastgesteld. In deze ver ordeningen zijn de per 1 januari 2009 door te voeren wij zigingen in de tarieven verwerkt. De belangrijkste tarie ven in 2009: Onroerende-zaakbelastingen De onroerende-zaakbelastingen (0ZB) worden geheven van de eigenaren van woningen en van eigenaren en gebruikers van niet-woningen. De heffingsmaatstaf voor de onroerende-zaakbelastingen is de woz-waarde. De woz-waarde die geldt voor het belas tingjaar 2009 wordt begin 2009 aan u bekend gemaakt. De 0ZB wordt vanaf 2009 berekend naar een percentage van de waarde van de onroerende zaak. Tot en met 2008 wordt gewerkt met heffingseenheden van 2.500,00. De tarieven 2009 zijn als volgt vastgesteld: a. voor de eigenaren van woningen 0,0810 van de waarde van de onroerende-zaak; b. voor de eigenaren van niet-woningen 0,1329 van de waarde van de onroerende-zaak; c. voor de gebruikers van niet-woningen 0,1075 van de waarde van de onroerende-zaak; Rioolheffing De bestaande rioolrechten worden met ingang van 2009 vervangen door een (verbrede) rioolheffing. Vanaf 2009 worden ook de kosten van het grondwaterbeheer in de nieuwe rioolheffing opgenomen. De tarieven worden gemiddeld (in een situatie van eigenaar en gebruiker) met 10,00 per aansluiting verhoogd. De eigenarenbelas- ting betreft een vast bedrag van 108,50 per perceel. De gebruikersbelasting is afhankelijk van het aantal afge voerde m3 water. Deze bedraagt bij een afvoer van: a. minder dan 75 m3 water 54,25; b. 75 m3 tot en met 150 m3 water 108,50; c. 151 m3 tot en met 225 m3 water 162,75; d. 226 m3 tot en met 300 m3 water 217,00; e. meer dan 300 m3 water voor elke 100 m3 water of gedeelte daarvan boven 300 m3, 54,25 boven het bedrag van 217,00, waarbij de belasting wordt bere kend over een maximale afvoer van 25.000 m3. Voor eigendommen, die noch van een watermeter, noch van een "eigen pompinstallatie zijn voorzien, bedraagt de belasting 108,50 per jaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9