Leges bouwvergunning wordt volgend jaar vijf procent duurder Adrie van Vossen krijgt mooi autobedrijf aan de Veilingweg 'Soms is situatie thuis zo onprettig dat kinderen er tussenuit moeten' Tender Iaat kinderen ervarend leren Amendement hondenbelasting WD en RFT strandt Welstandscommissie akkoord na bijstelling kleuren Tender zet in Sint-Annaland de jeugd weer op de rails Woensdag 24 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De gemeente heeft grote behoefte aan grote bouwprojec ten. Nieuwe scholen of woonzorgcentra leveren namelijk veel inkomsten uit de leges op die de bouwers voor bouw vergunningen moeten betalen. Nu dit jaar grote projecten niet zijn uitgevoerd, loopt de gemeente inkomsten mis. De bouwleges stijgt echter met vijf provent. De hondenbelas ting gaat, tegen de zin van de VVD en de RFT, met drie procent omhoog. De hondenbezitter als melkkoe. Verre verleden Overlast Advocaat Opvoeding Acht kinderen Uitstraling Franse rust op boerderij bij Sint-Annaland Zelfverwonding Aan Het Lint in Tholen worden vrijstaande woningen gebouwd. Door gebrek aan grote projecten loopt de gemeente inkomsten mis. Wat de bouwvergunningen betreft is voor volgend jaar 916.000 euro aan opbrengsten geraamd, maar dat wordt lang niet gehaald. De op brengst blijft nu steken op 741.000 euro. Volgens wethouder K.A. Heijboer zijn nog niet alle cijfers bekend, maar komt de gemeente 175.000 eu ro negatief uit. Bij de berekening van de opbrengsten was rekening gehouden met de nieuwbouw van Haestinge en het woonzorgcentrum in Scherpcnisse. Alleen werd de vergunning voor de bouw van de nieuwe brede school in Sint-Anna- land gerekend. B. en w. willen de leges met 5 pro cent verhogen, maar volgens de Christenunie hoeft dat helemaal niet, zei J.L. Hage namens zijn frac tie. „Als er minder grote projecten zijn, dan is er ook minder inzet van personeel nodig. Hij stelde voor om een fonds te vormen uit de opbreng sten die voorheen meer opbrachten. „Als er dan minder opbrengsten zijn, dan kan het daaruit worden ge compenseerd." Maar volgens Heijboer gaat er ook veel werk zitten in het verwerken van de aanvragen en de procedures die moeten worden doorlopen om grote projecten te kunnen realise ren. „Soms zijn het bijna onmoge lijke procedures." Hage wees er op dat de nieuwbouw van Haestinge en het woonzorgcentrum in Scherpe- nisse volgend jaar op de rol staan. Daarom zou een egalisatiefonds soelaas kunnen bieden, vond hij. Hage vond dat b. en w. het verlies voor lief moest nemen. Hij vroeg zich af waarom de verhoging perse op 2008 gebaseerd moet zijn. Volgens de wethouder was die no dig om aan de geraamde opbrengst te komen. Eigenlijk had de verho ging tien procent moeten zijn in plaats van vijf, zei hij. „Wij denken en voelen met u mee, daarom ko men we dus op 5 procent verho ging." De CU'er wilde nog weten of de grote projecten nu al meegeno men zijn in de berekening. Die zou den voor een 'stevige plus' kunnen zorgen, maar Heijboer zei dat er geen voorspelling over gedaan kan worden. Hage zei onder 'licht pro test' akkoord te kunnen gaan met de verhoging van de bouwleges, maar vond wel dat er gestreefd moet wor den naar een egalisatiefonds. De CU stond daarin alleen. Alle andere fracties hadden geen moeite met het vaststellen van de nieuwe legesver ordening. Het amendement van de VVD en RFT om de tarieven van de honden belasting niet te verhogen, strandde. F.J.A. Hommel (VVD) diende het voorstel in. Hij lichtte toe dat de op brengst voor de hondenbelasting voor dit jaar op 144.200 euro is ge raamd en dat er 150.000 euro is ont vangen. Dat is ongeveer gelijk aan de raming van 152.000 euro voor volgend jaar. Hij begreep niet waar om dit niet genoemd werd, dan wel verzwegen werd. Het bevriezen van de tarieven zou volgens Hommel een stimulerende werking hebben op het hondenpoepbeleid (boetes voor ontlasten van honden in de be bouwde kom en het niet in bezit hebben van opruimmiddel). Volgens M.J. Klippel (RFT) han teert de gemeente Tholen een van de hoogste tarieven in Zeeland. „Het Thoolse tarief ligt 30 procent hoger dan het Zeeuwse gemiddelde. In de tweede plaats heeft het fenomeen hondenbelasting geen enkele relatie meer met de doelen waarvoor zij in het verre verleden is ingesteld." Volgens Heijboer is er meer geld binnengekomen omdat er meer hon den zijn geregistreerd. Dat is de re den waarom er meer is opgehaald. „De selectieve controle werpt vruchten af. Van verzwijgen is hele maal geen sprake. Het is een mis vatting om er niet over te praten." Hommel herinnerde eraan dat b. en w. ervoor hadden gewaarschuwd om een gat in de begroting te schieten. „Met dit voorstel doen we dat niet. We gaan 152.000 euro halen, waar om zouden we het dan verhogen?" Volgens Heijboer gaat het om een percentuele verhoging met drie pro cent. „Dat valt anders uit omdat het aantal honden groter is." De andere fracties voelden echter niet veel voor het amendement. J.R Bout (CDA) zei het wel een sympa thiek voorstel te vinden, maar wees er op dat het voordeel 'naar een klein deel van de bevolking gaat.' J. Oudesluijs (PvdA) was het daarmee eens. „Het komt alleen ten goede aan de hondenbezitter." Volgens Hommel is het de honden bezitter die klaagt over de hoge be lasting die hij moet betalen, 'terwijl hij er niks voor terugkrijgt.' „Met dit amendement willen we laten zien dat de hondenbezitter geen melkkoe is." Hij wees er ook nog op dat er afgesproken is om met de be lastingdruk niet hoger te gaan zitten dan het landelijke gemiddelde. Maar voor Hage was hier sprake van een selectieve greep terwijl af gesproken is dat de gemeente een duurzaam financieel beleid voert. Hommel bestreed dat. Hij zei geen gat in de begroting te schieten, noch in het duurzaam financieel beleid. Volgens H. Geluk (SGP) zit in de 152.000 euro de verhoging van 3 procent al in. Als de drie procent niet wordt ingevoerd, dan wordt de opbrengst lager, zei hij. „Dus kan er een gaatje in de begroting vallen." Daar was Hommel het niet mee eens. „Met het tarief van 2008 halen we de geraamde op brengst voor 2009. Die drie pro cent is niet nodig om het te ha len." Wethouder Heijboer bracht als ar gument voor de verhoging de overlast van hondenpoep in stel ling. „Daar horen we niks over. Dat is voor ons ook een punt." Hij raadde het amendement af. Bij de stemming bleken VVD, RFT en ABT voor, de andere fracties van PvdA, SGP, CDA en CU waren te gen. Verder stemde RFT tegen het ver hogen van de leges voor de lijkbe zorging met 10 procent. Klippel wilde niet verder gaan dan vijf procent. B. en w. laten het tarief voor het onderhoud van graven ongemoeid. Klippel was daar blij mee. Hij onderstreepte het belang van het 'duurzaam inrichten van de openbare ruimte', zoals open bare begraafplaatsen en wel zoda nig dat er niet veel onkruid is te bestrijden. „Als je dat niet doet en er valt een bestrijdingsmiddel weg, dan zitje met hoge kosten." Oorzaken zijn moeilijk aan te geven. Volgens de begeleiders is het een combinatie van factoren. Ouders die weinig thuis zijn. De invloed van in ternet en televisie. De snelle ontwik kelingen in de onderlinge communi catie, zoals chatten en sms'en. Alcoholgebruik. Allemaal prikkels die bij sommigen onrust en onzeker heid teweeg brengen en gebruikelij ke normen en waarden doen verva gen. Dat uit zich dan in wat genoemd wordt 'onhandelbaar gedrag'. Soms alleen met verbale consequenties, maar soms ook met slaan en schop pen. Door zowel de ouders als door de kinderen. Een van de kinderen in Sint-Anna- land is de zestienjarige Chantal. Als De Eendrachtbode met haar spreekt, woont ze zes weken en drie dagen aan de Molendijk. Ze is niet echt blij dat ze daar zit. Wel blij dat ze uit de ruziesfeer thuis weg is. Vier jaar ge leden begon de narigheid eigenlijk. Constant ruzie met vader en stief moeder. Minder met de stiefkinderen en de twee halfbroertjes. Ze is ner veus tijdens het gesprek. Daarvoor is toestemming gevraagd aan haar ou ders. Ze laat zich helpen door Marja van Amelsfoort, afdelingshoofd van het project in Sint-Annaland. Langzaam maar zeker, zo blijkt uit haar verhaal, zijn de ruzies er inge slopen. Een duidelijk begin is er niet. Wel bleek de situatie na een paar jaar onhoudbaar. Wat er precies is voor gevallen of wat er werd gezegd, dat laat Chantal (een gefingeerde naam overigens) in het midden. Vast staat dat het thuis zo onhoudbaar werd, dat ze in de crisisopvang terecht kwam. „Dan ga je wel gewoon naar school. Ook kun je weer naar huis, als je dat wilt." Dat wilde zij niet, maar haar vader wel. „Hij vond dat de crisisopvang niet goed voor me zorgde." Bureau jeugdzorg, de instelling die zich bezighoudt met deze materie, zag niets in die terugkeer. Chantal: „Jeugdzorg zegt dat mijn moeder niet voor mij kan zorgen en dat ze uit de ouderlijke macht is ontzet. Maar dat is niet zo." Marja van Amelsfort: „Tegen dat terughalen uit een crisis opvang kunnen we niets doen. Als de kinderrechter niet anders heeft be slist, hebben de ouders het gezag. Die mogen zelf beslissen." Chantal is inmiddels toch blij dat ze uit huis is. Aan schelden en tieren geen gebrek. „Het ging niet meer. Ik ga er hier nu aan werken dat het beter met me gaat." Maar, zegt ze met na druk, „ik houd wel veel van mijn ou ders." Volgens Van Amelsfort is de band tussen ouders en kinderen 'on eindig sterk'. „De kinderen zijn vrij wel altijd loyaal aan hun ouders. We moeten eens ophouden met te zeg gen dat de ouders niet deugen als hun kinderen met jeugdzorg te ma ken krijgen. We moeten de ouders die zaken aangeven die ze wél kun nen. Waar ze wél goed in zijn. Dat geldt ook voor de kinderen. Wij pro beren het goede -en dat heeft elk kind- naar voren te halen." Het enige contact dat Chantal met thuis heeft, gaat via TNT Post. Chan tal schrijft brieven naar huis met me dedelingen hoe het met haar gaat. Die brieven worden eerst gelezen. Ze krijgt ook brieven terug. Ook die worden gelezen. „Censuur is er niet. Maar op die manier weten we wat er in de ouders en de kinderen omgaat. We zetten hier veel actie op", zegt Ruikes. In de zes weken dat ze nu aan de Molendijk verblijft, is er al veel ver beterd, vindt groepsleidster Danique Vette. Zelf vindt Chantal dat ze ope ner is geworden. Danique: „Toen ze hier kwam, was het een bommetje. Dat kon elk moment verbaal ontplof fen. Nu heeft ze geleerd te praten over dingen die haar dwars zitten." Chantal zelf is het daarmee wel eens. „Ik ben in elk geval opener gewor den en minder chagrijnig." Ook Chantal zal, net als haar mede groepsleden van 13 en 14 jaar, weer vaste grond onder de voeten moeten krijgen. Weg uit de ruziesfeer van thuis, weg van pestende schoolkin deren, van nare leraren. Maar werken aan jezelf. Leren dat je ouderen met u aanspreekt. Datje 's ochtends om 7 uur opstaat, je wast en je kamer op ruimt. In Sint-Annaland bakken de jonge ren zelf hun brood. Verzorgen ze de schapen en onderhouden ze de tuin. Danique geeft ze les. Rekenen, taal, geschiedenis en aardrijkskunde. Zee land, klinkt het door de kamer. Mid delburg is de reactie uit de hoek van de kinderen. Chantal zit op het vmbo. Misschien komt ze daar terug, of is ze rijp voor de havo. „Ik wil al heel lang advo caat worden." Volgens de begeleiders zal haar dat ook lukken. „Ze is slim, ze is bijdehand en ze heeft haar mondje bij zich." Zoals Chantal zijn er meer kinderen in Nederland. Ruikes schat dat het in tien procent van de gezinnen in Ne derland misgaat. De Tenderstichting heeft alleen al in West-Brabant 1800 kinderen tussen de 0 en 22 jaar onder haar hoede. Daaronder ook kinderen uit de provincie Zeeland. „Van huil- baby's tot kinderen die het totaal ver keerde pad dreigen op te gaan. Alle maal jeugd met gedragsproblemen. Kinderen van ouders die problemen met opvoeden hebben. Uit onder zoek blijkt dat in 80 procent van de gevallen het probleem ligt bij de op voeding. Soms is de situatie zo be dreigend, bijvoorbeeld bij mishan deling, dat er stagnatie is in de ont wikkeling van het kind. Dat maakt ingrijpen noodzakelijk." In Sint-Annaland is die mogelijkheid er. Kleinschalig. Ver van eigen huis en haard. Ver van verkeerde vriend jes en met 24 uur per dag begelei ding. Die begeleiders werken vier dagen dag en nacht, en zijn dan ze ven dagen vrij. Vervolgens drie da gen, en weer zeven dagen vrij. De kinderen hebben daardoor, anders dan op school met wisselende les uren en leerkrachten, vaak hetzelfde gezicht, dezelfde methode en ze we ten waar ze aan toe zijn. Van Amels foort: „Dat biedt structuur. Structuur is eigenlijk het toverwoord." Daarnaast gaat het ook om het op nieuw bijbrengen van wat binnen de maatschappij aan omgangsvormen Adrie van Vossen reageert blij op het goede nieuws. Hij had eerst rode deuren en een gele luifel in gedach ten, maar voor de welstandscommis sie moest het allemaal wat rustiger. „We zijn meegegaan met de wensen van de commissie en uiteindelijk kun je met een neutrale kleurstelling ook het langst doen. Het wordt een een voudig, maar prachtig spul." Zijn bouwadviseur Hubert v.d. Graaf is daar ook van overtuigd. „Met twee schijnwerpers op de houtkleurige en- gebruikelijk is. De kinderen zeggen u tegen ouderen. Ze hangen niet onder uit op de bank. Handen gaan uit de zakken. En als er wordt tegengestrib beld, staat er buiten een bankje om even tot rust te komen en na te denken over hoe het eigenlijk zou moeten. Op vaste momenten worden kinde ren en hun ouders getoetst. De kinde ren op de vraag of ze inderdaad hun normen en waarden zodanig hebben aangepast dat ze zonder al te grote problemen hun maatschappelijke ontwikkeling handen en voeten kun nen geven; de ouders of ze in staat zijn de kinderen die structuur te bie den waaraan ze in Sint-Annaland ge wend zijn geraakt. Zijn de kinderen daartoe wel in staat, maar zijn pa en ma nog niet zover, dan blijft je kind tree, klinkt het nieuwe autobedrijf straks als een klok." Met de antracie- ten gevelbekleding wordt het een net bedrijlje, zegt ir. Ton Jansen. Van Vossen beseft dat het geen ideale periode is voor zo'n grote investe ring. Hij moest echter weg met zijn bedrijf op de hoek van de Spuistraat en het Havenplein omdat de gemeen te er een appartementengebouw te rug wil bouwen in het kader van de ambitieuze plannen rond de haven. „In 2005 zaten we echter nog mijlen langer in de boerderij. Die wordt overigens volgend jaar vergroot en er komen dan maximaal acht kinderen. „Geen kinderen die met geweld of drugs te maken heb ben. Wel kinderen die agressief kun nen zijn en tegen hun ouders ageren. Kinderen die thuis de baas zijn, waar door de situatie onhoudbaar wordt. De procedures daarvoor zijn in gang gezet en het gemeentebestuur staat positief tegenover het project." De instelling laat niets aan het toeval over. Ruikes: „We hebben hier met de naaste buren gepraat en gezegd wat ze kunnen verwachten. De kin deren gaan wilgen knotten. De ber men bijhouden en hel vuil uit de Krabbcnkreek halen. Zo leren ze ook maatschappelijke verantwoordelijk heid. Volgend jaar geven we een in formatieavond aan de andere inwo ners." ver van elkaar vandaan. Nu is aan al onze wensen voldaan, inclusief een vrijstaande woning naast het bedrijf. Het is geen weelderige tijd voor de autobranche, maar het autorijden gaat toch door en wij merken dat het steeds drukker wordt. We zitten in het lagere segment en de midden moot en doen ook veel reparaties. Daar heb je minder last van de eco nomisch mindere periode." Adrie van Vossen kijkt uit naar de verhuizing. „Aan de Veilingweg krijgen we veel meer uitstraling en ruimte. Qua oppervlakte maakt het niet zoveel uit, maar in een vierkant gebouw is het veel doelmatiger wer ken dan nu. En je bereikbaarheid wordt ook stukken beter." Er zijn vijf Thoolse aannemers uit genodigd om offerte uit te brengen voor de nieuwbouw. Half maart kan de bouw beginnen en de garage kan dan in november verhuizen. De vrij staande woning zal mogelijk wat la ter gereed zijn. De welstandscom missie kreeg maandag de monsters te zien van de beige-bruine baksteen en de zwarte dakpan. Ramen en deuren worden dennegroen. De commissie deed nog wel de vrijblij vende suggestie om de bekleding van de topgevel en de zijwanden van de dakkapel in een donkere kleur uit te voeren. Daar mogen bouwadviseur Hubert v.d. Graaf en zijn opdrachtgever Adrie van Vos sen na de jaarwisseling nog eens over denken, want ook zij willen 2009 natuurlijk met de beste voor nemens beginnen. De welstandscommissie zag het plan drie keer terug. Tot het laatst toe moesten alle kleuren en stenen kloppen. Maandagochtend deelden Ton Jansen, Martijn Oosterhuis en Leen Deurloo complimenten uit. „Het wordt een mooi pand, het ziet er netjes uit." De welstandscommissie gaf groen licht, zodat de verhuizing van autobedrijf A.L. van Vossen kan doorgaan. Volgend jaar november wordt de garage verplaatst van de Spuistraat naar de Veilingweg in Sint-Annaland, even voorbij de brandweerkazerne. Aan de Veilingweg in Sint-Annaland krijgt autobedrijf Van Vossen, dat aan het Havenplein plaats moet maken voor een appartementengebouw, een nieuw onderkomen. Rechts komt nog een vrijstaande woning. Ze wil niet uitleggen wat er precies thuis is gebeurd voordat ze met haar ouders de hulp inriep van Tender jeugdzorg. De instelling die met 500 medewerkers in West-Brabant 1800 kinderen onder haar hoede heeft, waarvan er drie in Sint-Annaland verblijven. „We spreken be wust over verblijven en niet over wonen", zegt Theo Ruikes van Tender. „Want wonen doe je thuis. Bij je ouders. Alleen, soms is de situatie thuis zo onprettig dat kinderen er tussenuit moeten." Soms lukt het leven van een kind voor geen meter. Ouders gescheiden, een stiefvader die het je moeilijk maakt. Of je zit in een internaat. Op school lukt het niet. Overal ruzie. Spijbelen. Hoe leg je dat thuis uit? Lie gen, bedriegen. Soms iets pikken. Verkeerde vrienden. Dan ligt het crimi nele circuit voor je open. Dan loopje vast en kun je geen kant meer op. Dan zeggen de deskundigen dat je 'persoonlijke ontwikkeling is ge stoord' en dat je toekomst gevaar loopt. Maar dat hoeft niet. Want dan is er de stichting Tender. Die helpt waar nodig met het project ervarend leren, P.E.L. Een project voor kinderen vanaf pakweg 13 tot 23 jaar. Ze gaan vijf maanden werken in Frankrijk of in Oostenrijk. De kinderen worden on dergebracht bij gastgezinnen en werken op een boerderij of in de ho reca. Ze zijn dan ver uit de buurt van huis, school, vrienden en de rest van hun leefomgeving, en hebben ruimte om zich heen. Vaak verstaan of spre ken ze geen Frans of Duits en kun nen dus naar hartenlust schelden, vloeken en mopperen zonder dal ie mand van de plaatselijke bevolking daaraan aanstoot neemt. Sinds kort heeft Tender in Sint- An- naland een boerderij betrokken die aan Franse voorwaarden voldoet. De boerderij ligt in de polder. Redelijk ver van het bewoonde gebied. Er is rust, er is ruimte en er is genoeg te doen om kinderen langere tijd bezig te houden. In Sint- Annaland gaat het niet om kinderen die te maken kregen met het criminele circuit. Maar om kinderen zó in de maat schappij te leren staan dat ze daar juist niet mee in contact komen. Deskundigen van Tender gaan ver volgens aan de slag om het gedrag van de jongeren zodanig aan te pas sen dat de normen en waarden die in Nederland worden gehanteerd, ook door hen worden geaccepteerd. Maar, zeggen deskundigen, als de kinderen eenmaal bij Tender weg zijn, is voor de stichting het werk af gelopen. Erkend wordt dat er geen goed beeld is van het succes van de trainingen. Dat wordt nu afgemeten aan de hand van een soort tevreden heidstest waaraan de kinderen en hun ouders meedoen. Stichting Ten der, zo blijkt verder uit de eigen pu blicaties, is bij uitstek een organisa tie voor jeugdzorg en jeugdigen met psychische problemen in West-Bra bant. Het gaat om het geven van hulp aan kinderen, jongeren en hun gezinnen als. zo zegt de stichting. opvoeden en opgroeien niet vanzelf gaat. De kinderen komen bij Tender te recht op indicatie van Bureau jeugd zorg. En dan gaat het niet om kinde ren die hun ouders af en toe een grote mond geven. Of die brutaal zijn tegen de buren. Maar om kinde ren die het normbesef kwijt zijn zo als dat in Nederland algemeen wordt aanvaard. Dan gaat het om kinderen die door een combinatie van nega tieve factoren de weg kwijt zijn. Kinderen die frequent spijbelen. Die daardoor mogelijk met de verkeerde mensen in contact komen en dreigen in het criminele circuit terecht te ko men. Maar ook om baby's waarvan de ouders het gehuil niet meer kun nen aanhoren. Kortom, hulp aan kin deren met gedragsproblemen van 0 tot 22 jaar. en nadrukkelijk hulp aan hun ouders. Want uit onderzoek blijkt dat bij 80 procent van de ou ders opvoeden niet van een leien dakje gaat. En op een bepaald moment is er sprake van escalatie. Dan wordt de situatie in huis dreigend. Het effect daarvan is stagnatie in de ontwikke ling van het kind. En dan wordt het tijd dat Bureau jeugdzorg wordt in geschakeld. Want, zo is de achterlig gende gedachte, ouders redden het dan niet meer alleen. Wanneer ouders dat niet zelf in de gaten hebben en niets willen weten van enige vorm van hulp, kan die hulp verplicht worden. Zeker als er sprake is van geweld binnen het ge zin, of zelfverwonding. Dan wordt de kinderrechter ingeschakeld en ko men de ouders onder gezinsvoogdij. De kinderen zijn dan veelal tussen de 12 en 21 jaar. Een deel van hen is soms dermate agressief dat alleen hulp in een gesloten afdeling kan worden gegeven. Uit informatie blijkt dat het kan gaan om kinderen uit alle lagen van de bevolking. Dus niet alleen uit wat wordt genoemd de 'lagere klasse', maar ook kinde ren van bestuurders van grote bedrij ven. Danique Vette is groepsleidster en begeleidt de kinderen onder meer bij het hakken van hout voor de open haard.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7