Van Beek hoopt dat politiek niet de basistaken waterschap uit oog verliest 'We zijn geen wereldverbeteraars, scheiden van afval is vanzelfsprekend' Boulogne zegt het scherp SGP 'schoorvoetend' akkoord met subsidie Van den Dorpel blijft voor waterschap beschikbaar Subsidie verenigingen vooral voor activiteiten Baten uit afval gemeente MultiMedia producten van Bose Zeeuwse Eilanden neemt afscheid van ruim de helft van bestuur Woensdag 24 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Chemokar Vernieuwing Forum Servicebureau in boodschappenproject Castria Lintje Over twee jaar door de fusie weer verkiezingen De voorkeurstemmen die SGP-kiezers voor het water schap uitbrachten, deden Peter van den Dorpel uit Tho len de das om. Hoewel nummer twee op de lijst, komt hij niet terug in het bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den. „Maar over twee jaar zijn er, als de fusie doorgaat, weer verkiezingen. In principe ben ik dan opnieuw be schikbaar", zegt de Tholenaar. De gemeenteraad stelde donderdagavond 10.000 euro subsidie beschikbaar aan het project buurtsparen van Castria Wonen. Niet alle fractie gingen van harte ak koord. Vooral het CDA, CU en SGP hadden zo hun be denkingen. Wat laat Vereniging zullen in de toekomst anders worden beoor deeld als ze om subsidie vragen. Er zal meer gekeken worden naar de activiteiten die ze ontplooien. Dat beoogt de gemeente in het nieuwe subsidiebeleid dat wordt voorbereid in een zogeheten startnota. De raad ging er donderdagavond mee akkoord. In verwerkt Julie Diemei wint reischeque bij het inleveren van batterijen in de supermarkt Speelgoed Thoolse tas Julie Diemei is een van de twee Tholenaren die een reischeque van 100 euro heeft gewonnen. Ze hoefde er niet veel voor te doen. Lege batterijen inleveren bij de supermarkt. Ze doet het al jaren. Steeds voorzien van haar naam, adres en telefoonnummer. Ze vindt het maar gewoon dat bat terijen gescheiden worden van de rest van het huisafval, maar wel leuk dat ze er een prijs mee gewonnen heeft. Volgens haar zou er een Thoolse tas moeten komen om het gebruik van plastic tasjes te beperken. Elk maand trekt stichting Batterijen (Stibat) winnaars in de campagne om lege batterijen in te leveren. Behalve Diemei viel ook A.H. Hage uit Sint- Annaland in de prijzen. Er zijn 56 prijzen. De hoofdprijs is een reische que van 2000 euro. de andere 55 zijn cheques van 100 euro. De stichting zorgt voor inzameling en milieuvrien delijke verwerking van lege batterij en. Met de actie wil Stibat Nederlan ders er toe aanzetten om hun lege batterijen in te leveren. Het inzamelen begon in 1992. Sinds dat jaar zijn ruim 30 miljoen kilogram lege batte rijen ingezameld. Het scheiden van klein chemisch af val waar de batterijen onder vallen, is voor de gemeenten verplicht. In het gezin Diemei is het scheiden van af val bijna de gewoonste zaak van de wereld. Julie laat het zakje zien met de lege batterijen. Dat ligt alweer klaar om in de speciale ton bij de kas sa van de supermarkt te gooien. „Het is vanzelfsprekend dat we ze schei den, maar we zijn helemaal geen gei- ten-sokkenfiguren of wereldverbete raars, hoor. We doen het ook met papier, karton, glas en tuinafval." Het gezin telt drie kinderen. Jaco (24), Carlijn (21) en Coen (15). De oudste is inmiddels het huis uit. „Die hebben we van jongs af aan geleerd dat ze geen rommel weg mochten gooien op straat. Ze moesten snoeppapiertjes in hun zak stoppen. Als ik dan hun broe ken in de wasmachine deed, zaten de zakken soms nog vol papier." Lege eierdozen gaan naar vrienden in de Zuid-Holland die op kleine schaal ei eren verkopen. De Eendrachtbode gaat naar haar ouders in Delft, vertelt ze. Toch wordt het aantal batterijen in huize Diemei minder. „We hebben nu veel meer oplaadbare batterijen. De kinderen worden groter. We hebben bijvoorbeeld geen grote spellencom- puters. De nintendo werkt op een ac cu. Maar we kopen ook niet zomaar speelgoed met batterijen er in." Wat er nu aan lege batterijen over blijft, zijn batterijen van de afstands bediening van de televisie, de mp-3 speler en de draagbare cd-speler. „Als we op vakantie gingen met de kinde ren namen we de gameboy mee voor op de achterbank. Maar dan zorgden we wel dat de accu van het apparaat vol was." De zaklantaarn? Die staat met oplader in de garage. In de garage staat ook een karretje met een doos voor het karton, een doos voor het oud papier en voor glas. Groente-, fruit-, en tuinafval gaat zo veel mogelijk in de groene bak. Maar omdat Diemei nogal een flinke tuin heeft, is die snel gevuld en gaat de rest in de grijze bak. Bij de gemeente is niet bekend hoe veel lege batterijen er ingezameld worden bij de milieustraat of via de chemocar. Wel is bekend wat de stich ting Batterijen jaarlijks in de gemeen te inzamelt via tonnen en boxen in winkels en scholen. Tot 15 december is het bijgehouden. Tot nu toe is dit jaar 928 kilo aan lege batterijen inge zameld. Dat is ruim 36 kilo per inwo ner. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. Toch is dat weinig, vergeleken met het gemiddelde in de provincie. Daar werd tot nu toe dit jaar bijna 61 kilo ingezameld via de Stibat. Het Ne derlands gemiddelde ligt nog hoger, op ruim 62 kilo per inwoner. Ook ver geleken met de gemeente Reimers- waal is het Thoolse gemiddelde laag. Daar werd 1151 kilo ingezameld. Dat is ruim 54 kilo per inwoner. In Kapel- Ie werd nog meer ingezameld. Per in woner namelijk 72 kilo. De stichting heeft 32 inzamelpunten in onze gemeente, vooral op scholen en in winkels. De meeste batterijen worden via de scholen ingezameld. Tot 15 december dit jaar is dat 405 ki lo (44%), dan volgen de supermark- De gemeente moet gaan uitzoeken hoe er geld verdiend kan worden met het inzamelen van brandbaar afval. Daardoor zouden de kosten omlaag kunnen. Dat voorstel deed J.J.P.A. Boulogne (ABT) donderdagavond in de gemeenteraad bij het voorstel om de tarieven te verhogen voor de afval stoffenheffing, rioolheffing en onroe- rende-zaakbelastingen. Boulogne wil volgend jaar een dis cussie over het inzamelen van alle af valstromen, zei hij. Vooral de baten interesseren hem, zei hij. Volgens de fractievoorzitter wordt er 76,50 euro uitbetaald voor een ton brandbaar af val. Boulogne zou ook graag willen weten hoe verwarmd water gebruikte kan worden. Wethouder C.L. van Dis had wel oren naar zo'n discussie. Hij zegde een 'praatpapier' toe. Maar J.L. Hage (CU) vroeg zich af of dat wel moge lijk is omdat de contracten die de ge meente heeft lopen voor de afvalinza meling nog tot 2012 lopen. Volgens Van Dis kan dat wel omdat ABT over alle afvalstromen wil praten. Volgens Boulogne gaat het om de afvalinza meling door de ZRD en de afvalver branding in Rotterdam. „We willen weten wat huisvuil oplevert aan ener gie. Via de verbrandig is dat nu bijna 500.000 euro. Waar komt dat terecht. Bij Eneco? Dat zijn vragen waar we een antwoord op willen." De andere fracties stemden daarin toe. Rien van Beek uit Sint-Annaland stapte woensdag met een dubbel ge voel de vergaderzaal binnen in het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden. De hoofdingeland vond het aan één kant jammer dat hij moet stoppen in het algemeen bestuur, maar anderzijds vraagt het con structiebedrijf van zijn zoon meer dan genoeg aandacht. En op een po litiek bestuur, zoals dat na de jaarwisseling aantreedt, zit de Tholenaar eigenlijk ook niet te wachten. Het bestuur van de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland, dat vier vertegenwoordigers mocht benoemen in het waterschapsbe stuur, liet zijn oog niet op de 62-ja- rige Sint-Annalander vallen. Wél is Van Beek - net als R. Duijm uit Poortvliet - de komende periode reservekandidaat. Eind april 1992 deed de Sint-Annalandse onderne mer zijn intrede in het algemeen bestuur van, toen nog, waterschap Tholen. Met ingang van 1995 ging dat op in Zeeuwse Eilanden en ook daar vertegenwoordigde Van Beek sindsdien de categorie bedrijven in het algemeen bestuur. Uitgezon derd de periode 2002-2006, toen hij na het afschaffen van de distric ten niet werd herkozen. De trans parante en collegiale manier van besturen, de praktische manier van werken, het sprak hem erg aan. Bovendien had het waterschaps- werk zijn belangstelling. Dat bleek wel tijdens de vier jaar dat Van Beek géén bestuurslid was, memoreerde dijkgraaf Gosselaar bij het afscheid in Middelburg. Want hij bleef die periode gewoon alle stukken lezen en woonde de vergaderingen bij. „Je was toen een soort agendalid." Inmiddels kan de Sint-Annalander zijn tijd goed ge bruiken voor het, naar een nieuw gebouwd pand verhuisde, construc tiebedrijf van zijn zoon waar hij procuratiehouder is. Daar komt bij dat wat hem betreft de politiek zijn intrede niet had hoeven doen in het waterschap. Maar vanaf 8 januari zullen fracties van politieke partij en het gros van de bestuurszetels bezetten. „Geen politieke spelle tjes. Het waterschap is een func tionele democratie, geen politiek orgaan", zegt Van Beek die een kandidaat voor het nieuwe dage lijks bestuur al heeft gewaar schuwd om de basistaken van het waterschap straks niet uit het oog te verliezen. De Tholenaar was één van de zes hoofdingelanden die tijdens de vergadering de geloofsbrieven on derzochten van de dertig nieuw benoemde bestuurders. „Je droeg het waterschap een warm hart toe en had veel belang stelling. Zei je wat in de vergade ring, dan waren het heel gefun deerde, opbouwende teksten. En je was niet zo makkelijk van je stuk te brengen", schetste de dijkgraaf het functioneren van Rien van Beek in de algemene vergadering en in de functionele commissies. De andere scheidende Thoolse hoofdingeland, de niet herkozen Peter van den Dorpel uit Tholen, was woensdag afwezig. Liefst 21 van de 35 bestuursleden van Zeeuwse Eilanden keren niet terug in het nieuwe bestuur, dat dertig leden zal tellen. „We hou den ongeveer de helft over. Dat is goed voor enerzijds de continuïteit en anderzijds de vernieuwing", zei Gosselaar in zijn afscheidsrede. Hij onderstreepte daarin de goede samenwerking tussen algemeen en dagelijks bestuur, en tussen de ca tegorieën. „Er was geen wij-zij denken, het was alsof we samen bezig waren. Een goede taakuitoe- Hi-Fi. LCD DVD Plasma Automatisering Verkrijgbaar bij: Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl Advertentie I.M. VERVOLG SPEELMANSPLATEN Volgens Nuis had Boulogne gelijk dat het voorstel opnieuw op de 18de op de agenda had moeten staan. Hij had er de woordelijke weergave van de commissievergadering er nog op nageluisterd. „Het presidium heeft wel de bevoegdheid om zaken op de agenda te zetten, maar omwille van de zorgvuldigheid hebben wij het te goeder trouw nu niet op de agenda gezet. Als het er nu op had gestaan, dan had het niet zorgvuldig behan deld kunnen worden." Volgens Boulogne ging het hem vooral om de procedure die is ge volgd. „We missen een goed bericht over waarom het niet is doorgegaan. Als dat wel was gebeurd, dan had den we er begrip voor kunnen heb ben. Had u als voorzitter niet over de juridische achtergrond moeten beschikken?" Nuis: „U zegt het scherp, ik vraag nu de mening van de raad." Volgens J. Oudesluijs (PvdA) had het presidium te goeder trouw ge handeld. maar was het beter ge weest als er tekst en uitleg was ge komen naar de raad. „Verder wil ik er geen woorden aan vuil maken." P.W.J. Hoek (SGP) was het uitstel in het fractievoorzittersoverleg wel toegelicht. Hoek wees er fintjes op dat ABT daar geen deel van uit wil maken. Hij bestreed dus dat er niet over gecommuniceerd zou zijn. Voor hem mocht het presidium de zaak beoordelen zoals ze dat heeft gedaan. F.J.A. Hommel (VVD) had het met gefronste wenkbrauwen gezien dat het onderwerp niet op de agenda stond. „Het kwam ons ook vreemd over. Ik weet niet of het juridisch wel of niet kan wat het presidium heeft gedaan. Daar zou ik wel meer duidelijkheid over willen hebben." Hommel was ook benieuwd naar de reactie van de ondernemer van de Speelmansplaten. A.G. van de Sande (CU) begreep de uitleg van de burgemeester. „Het was niet helemaal klaar. Het is van wege de zorgvuldigheid naar de on dernemer toe zo gedaan. Wij zijn het eens met het presidium, maar kijken we naar de communicatie, dan vraag ik me af waarom Boulog ne niet wat vroeger reageert." J.P. Bout (CDA) was het wel eens met Boulogne dat er tekst en uitleg had moeten komen, maar hij stemde in met het besluit van het presidium. Ook M.J. Klippel (RFT) liet zich in soortgelijke woorden uit. Boulogne heeft formeel gezien gelijk, maar het was volgens Klippel netjes ge weest als dat goed was uitgelegd. Hij wilde afspraken maken over hoe het in de toekomst geregeld moet worden. Nuis wees er op dat de raad wil dat het presidium blijft bestaan. Hij zag liever dat de raad het fractievoorzit tersoverleg die taak gaf. „Dat is het forum door u ingesteld. Het presidi um heeft gehandeld in de geest, wellicht niet naar de letter." Boulogne was het eens met Hom mel om uit te zoeken wat het presi dium juridisch wel of niet mag. Vol gens Boulogne was een 'klein briefje' met toelichting voldoende geweest, is: „Op dat punt mag u scoren." verkiezingen. Zo is bij de SGP M. Sinke (nummer 4) gemeenteraads lid in Reimerswaal, is W. de Visser (nummer 3) oud-leraar, en is Chr. Koopman (nummer 5) oud-ge meenteraadslid en voorzitter NPV Tholen. Zij passeerden Peter van den Dorpel met ruim voldoende voorkeurstemmen. Ook bij CU, CDA en Water Natuurlijk waren voorkeurstemmen van invloed op het al dan niet verkiezen van kandi daten. „Ik was vaak meer bestuurder dan politicus", erkent Peter van den Dorpel. „Maar het waterschap is een organisatie die zich daar bij uitstek voor leent." De Tholenaar vertegenwoordigde de afgelopen periode de categorie huiseigenaren, en was voorzitter van de gebieds- commissie Tholen. Hij hamerde voortdurend op een ander finan cieel beleid. „Dat kon scherper en beter. En er is blijvend aandacht voor nodig." Hij zal het waterschap de komende tijd blijven volgen. Rien van Beek zit na ruim dertien jaar waterschapswerk niet te wachten op politieke spelletjes. fening van het waterschap stond bij u voorop. Iedereen had wel zijn eigen onderwerpen, maar de ande re bestuursleden dachten dan vaak creatief mee." De dijkgraaf vond het jammer dat door een wetswijziging wethou ders niet langer deel mogen uitma ken van het waterschapsbestuur. Daardoor moesten een gezworene (mevrouw Van 't Westeinde uit Goes) en drie hoofdingelanden (de heren Houtekamer uit Bruinisse, Van der Weele uit Colijnsplaat en Van der Maas uit Wissenkerke) af scheid nemen. „Er was een goede wisselwerking tussen gemeentebe stuurders en het waterschap. Dat is belangrijk, aangezien we als wa terschap steeds meer samen met gemeenten doen." Gosselaar stelde dat Zeeuwse Eilanden zich tot de progressieve waterschappen in ons land rekent. Zeventiger Joop Roodenburg uit Vlissingen sprak als nestor een dankwoord namens de algemene vergadering. Ook hij benadrukte de goede (persoonlijke) verhoudingen tussen algemeen en dagelijks be stuur, ondanks dat er soms ver schillende meningen waren. „De dijkgraaf heeft door zijn manier van leiding geven zeker bijgedra gen aan die sfeer en verhouding." Roodenburg bedankte iedereen voor de vriendschap en de positie ve manier van omgaan met elkaar. „Goede verhoudingen zijn de basis voor een goed en vruchtbaar be stuur." Zijn opmerking dat het be langrijk is dat de leden van de alge mene vergadering betrokken zijn bij het werk van het waterschap leek een verwijzing naar de politi sering van het bestuur. Bij de vertrekkende hoofdingelan den was oud Eerste Kamerlid Huib Eversdijk uit Rilland, die van 1995 tot 1997 de eerste dijkgraaf was van Zeeuwse Eilanden. Ook Bert van de Hoef uit Gapinge, al vanaf de vorming van Zeeuwse Eilanden lid van het dagelijks bestuur, keert niet terug. Een bijzondere verras sing was er voor Leo Klompe uit Dreischor, die door loco-burge meester Renden van Schouwen- Duiveland de onderscheiding Lid in de Orde van Oranje-Nassau op gespeld kreeg. Klompe was dertig jaar waterschapsbestuurder, waar- Van den Dorpel steekt niet onder stoelen of banken, dat hij het jam mer vindt dat er na bijna zeven jaar een einde komt aan zijn bestuurs lidmaatschap. Maar hij blijft er nuchter onder: „Ik respecteer de uitslag." Vakinhoudelijk vindt hij het waterschapswerk boeiend, zegt de Tholenaar. Bewust had het SGP- van zestien jaar lid van het dage lijks bestuur van waterschap Schouwen-Duiveland. bestuur hem dan ook hoog op de lijst geplaatst, nd zittend dagelijks bestuurder Jaap Hoekman. „Ik was gemotiveerd." Van den Dorpel - die wel eerste reserve is voor zijn partij - denkt dat de bekendheid van actieve partijpolitici, door hun maatschappelijke rol in het verle den, van invloed is geweest bij de Met het geld wil de woningstichting het project verder uitbreiden. Er wordt dan gedacht aan het opstarten van een servicedienst die boodschap pen haalt en brengt voor ouderen en minder validen die zelf niet in staat zijn een winkel te bezoeken. De ge meente gaat daarin meedoen via het servicebureau. Bij het buurtsparen krijgen klanten van deelnemende winkeliers zegels. Een volle kaart le vert drie euro op in de eigen woon plaats en 2,50 euro in een andere woonplaats. M. Ligtendag (CDA) had in de com missie samenleving een voorbehoud gemaakt. Dat ging vooral over de dekking van het geld. Dat komt uit een potje dat speciaal bestemd was voor de kleine woonkernen. „Het is min of meer een commerciële activi teit. We willen er wel mee instem men. maar echt voor één keer. We vinden het een slechte zaak om geld voor kleine kernen hier aan te beste den." Ook H.W. van Eenennaam zei na mens de SGP schoorvoetend mee te gaan met het voorstel. Hij wees er op dat het potje voor de kleine woonker nen niet is aangesproken omdat er geen ideeën zijn aangedragen. „Het uitgangspunt is vervallen. Wordt de leefbaarheid benadeeld als het project verbreed wordt voor Castria? De di recte relatie ontbreekt. We gaan schoorvoetend akkoord, want het is een oneigenlijk gebruik van gelden voor de kleine kernen. Wat ons betreft kan het maar één keer." A. van de Sande (CU) betreurde het dat de raad er laat bij betrokken wordt. De aanvraag was volgens hem al in maait ingediend. Ook zijn fractie had moeite met de financiering van het project. Dat er geld overblijft voor de kleine kernen, baarde hem zorgen. Hij vond dat dit beleid maar eens te gen het licht gehouden moet worden. Toch kon hij zich wel vinden in de ge volgde methode." Wel wil Van de Sande weten hoe het verder gaat met het project. De gemeente zou wat hem betreft actief moeten deelnemen aan het project. De CU ging akkoord. Wethouder M.A.E. Velthuis gaf toe dat het wat laat was dat de raad er nu geld voor wordt gevraagd, maar wees erop dat er bij de bespreking van de kademota (in mei) geen plaats voor was. „Maar we vonden dit wel een waardevol project. Bovendien wordt het potje voor de kleine kernen niet aangesproken. De gemeente gaat ac tief meedoen via het servicebureau Voor Elkaar die nu ook al deelneemt aan het project." Van de Sande zei de positieve opstelling van b. en w. in het project te waarderen. Organisaties en individuen zijn vol gens het nieuwe subsidiebeleid zelf verantwoordelijk voor de invulling van hun activiteiten en de dekking van de kosten die hieraan verbon den zijn. Het beleid is er op gericht om te bevorderen dat Tholenaren deel kunnen nemen aan het sociale en maatschappelijke verkeer, een actief verenigingsleven en het voor komen van een te sterke afhanke lijkheid van voorzieningen. De raad was het eens met het vast stellen van de startnota. A. van de Sande (CU) was positief. Het sprak hem aan dat 'sociale cohesie' als ro de draad door de nota loopt. Hij wees er op dat verenigingen een be langrijke rol spelen en dat er vooral gekeken zal worden naar activiteiten en niet zozeer meer naar doelgroe pen. Van de Sande vroeg zich af wat het verschil is in de beoordeling tus sen een voetbalvereniging en een groep die voetbal aanbiedt als spel letje. Ook wees hij op de rol van de kerken. Hij vroeg zich af of zang- en jeugdverenigingen van de kerken straks nog aanspraak kunnen maken op een gemeentelijke bijdrage. Volgens wethouder M.A.E. Velthuis is het lastig om te zeggen of alle ver enigingen hun subsidie zullen behou den. „We hebben nu juist gezegd dat we naar specifieke activiteiten kijken. Reguliere zaken moeten bekostigd worden door de leden. Daarom kan ik hier nog geen uitspraak over doen." M.J. Klippel (RFT) was het in grote lijnen eens met de uitgangspunten van de startnota en had nu ook gezien dat de aanbevelingen van de rekenkamer commissie er in verwerkt zijn. Die be veelt aan om de raad niet alleen finan cieel maar ook beleidsinhoudelijk te informeren. Maar ook over het invul len van wat de financiële verordening voorschrijft, en het aan de raad aan bieden van een nota verstrekking ge meentelijke subsidies. Deze zaken zijn er nu in verwerkt en daarom kon Klippel nu instemmen met de startno ta, zei hij. Alle fracties gingen ak koord. Julie Diemei brengt de lege batterijen regelmatig naar de supermarkt om bij te dragen aan een schoon milieu en om kans te maken op een prijs. ten met 388 kilo (42 de doe-het- zelfwinkels met 85 kilo (9%), de dro gisterijen met 24 kilo (3%), speel goedwinkels met 11 kilo, andere winkels (zonder voedsel) met 8 kilo (1%), electrowinkels met 7 kilo. Julie Diemei is onderwijzeres. Ze staat drie dagen per week voor de klas, groep 2 van de Casembroot- school in Sint-Annaland. De kinderen zitten nu in het noodgebouw aan de F.M. Boogaardweg. Er is daar nu geen inzamelbak voor lege batterijen, zegt ze. „Die stond er wel in de oude school. Het is nu een beetje behel pen." Ook op school probeert ze de kinde ren er van te doordringen dat ze hun afval niet op straat moeten gooien. „Als we als klas weg gaan, dan ne men we altijd een zak mee voor lege zakjes, drinkpakjes en snoeppapier tjes. Het is niet stoer om je rommel op de grond te gooien. Die klik zouden jongeren moeten maken. We begin nen er al mee in de onderbouw, maar het is op de eerste plaats een taak van de ouders om er vroeg mee te begin nen." Volgens Frans de Buck van de Stilab is er nog veel te halen. Uit een groot onderzoek in 2006 bleek namelijk dat er gemiddeld in een huishouden veel meer batterijen waren te vinden dan mensen zelf dachten. „We deden eerst een telefonische enquête. Daarin ga ven mensen aan dat ze 24 batterijen in huis hadden, maar toen we het echt lieten uitzoeken, bleek dat ze gemid deld 97 batterijen in huis hebben. Al les meegeteld: volle, lege en reserve batterijen. Dat zijn er heel veel. De meeste daarvan zit in speelgoed. Het bleek dat er nog heel veel batterijen in oude apparaten zaten. In afstandbe diening, horloges, cd-dragers. Zo gauw ze niet meer in beeld zijn, heb ben de mensen er geen notie van." De lege batterijen die Stibat in heel Nederland ophaalt, worden naar het sorteercentrum in Lelystad gebracht. Er rijden de hele week vijf vrachtwa gens door heel het land om de lege batterijen op te halen. „Van elke batte rij kan 60 tot 80 procent van het ge wicht worden hergebruikt. Dat is fors. Er zit zink, staal en nikkel in. Dat komt allemaal voor hergebruik in aan merking als legering in allerlei pro ducten. Van vangrail tot dakgoot, zeg gen we altijd maar." Na de verwerking bracht de 30 mil joen kilo lege batterijen die tot nu toe is opgehaald bijna zestien kilogram bruikbare metalen op. Het inleveren van lege batterijen zal de komende ja ren moeten worden opgeschroefd. Dat is noodzakelijk door de nieuwe Europese richtlijn voor batterijen. In de komende tien jaar moeten in ons land ongeveer 1,5 miljard batterijen worden ingezameld. Uit onderzoek is gebleken dat er in elk huishouden ge middeld 18 lege batterijen rondzwer ven. Voor heel Nederland komt dat neer op zo'n 125 miljoen lege batterij en. Julie Diemei gaat er gewoon mee door. Als ze nu de hoofdprijs van 2000 euro had gewonnen, dan hadden ze een vliegticket gekocht om naar mijn dochter te gaan die in de kerstva kantie op Curacao gaat werken voor een reisorganisatie. „Nu dat niet is ge beurd, gaan we gewoon meedoen om te sparen voor een reis naar Disney Parijs." Het gezin Diemei is bewust bezig met het scheiden van afval. Dat komt me de omdat haar man Ben Diemei door zijn werk in de verfindustrie zich be zig houdt met de uitstoot van gevaar lijke stoffen de vrijkomen bij onder meer het verspuiten van verf. „Hij gaf ook les aan schilders in opleiding aan het Albeda college in Rotterdam. Hoe ze milieuvriendelijk verf kunnen ge bruiken. Hij let erg op milieuschade lijke stoffen. Door hem ben ik ook wel zo opgevoed." Zelf probeert ze ook het aantal plastic zakjes te beper ken die ze krijgt als verpakking voor vlees, groente of fruit. „Als je hoort wat een winkelier aan plastic verpak kingen kwijt is, dan schrik je. De sla ger vertelde me dat dit 6000 euro per jaar is. Voor sommige producten heb je het nodig maar niet alles hoeft nog eens in een plastic tas. Je zou eigenlijk een Thoolse tas moeten maken. Een boodschappentas voor mensen die hier wonen en voor recreanten om aan te geven dat de je geen plastic tasje nodig hebt. Ook de winkeliers zouden dat aan kunnen geven, dat ze geen plastic zakjes gebruiken. Het is toch belachelijk dat je voor iedere bood schap een plastic zak nodig hebt?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5