'Rochelen op straat en geluid maken met eten is heel normaal in Beijing' 'Je kunt dat dieetboek wel kopen, zonder wilskracht val je nooit af' Colinda de Korte uit Scherpenisse is in China met de kerst Tholenaar Jeroen Dingemanse voert gewichtsstrijd met succes Soorten dieet Woensdag 24 deeember 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Colinda de Korte (20) uit Scherpenisse viert kerst in Chi na, een land waar kerst niet gevierd wordt, omdat dat verboden is. De Korte brengt de feestdagen door in Chi na, omdat ze daar voor ongeveer een jaar stage loopt. Ze studeert Chinees aan de Universiteit Leiden. Waarschijn lijk moet ze met kerst gewoon naar school in Beijing, waar ze student is aan de Beijing Yuyan Daxue (Beijing Language and Culture University), om tentamens te ma ken. Ze moet haar familie in Nederland - vader en tim merman Kees, moeder Corrie die bij slagerij op den Brouw werkt en oudere zus Judith die psychologie stu deert aan de Universiteit Leiden - dus missen. Ze heeft gezelschap van vrienden en is van plan met kerstavond een kerkdienst te bezoeken, die alleen toegankelijk is voor buitenlanders, en daarna met vrienden uit eten te gaan in een luxe restaurant in het ambassadedistrict. Jeroen Dingemanse uit Tholen zou wel eens willen we ten waar alle kritiek op dieetgoeroe Sonja Bakker van daan komt, want hij is zeer te spreken over haar methode om af te vallen. De 28-jarige Tholenaar is in 18 weken tijd 25 kilo afgevallen. „Eigenlijk is het nog iets meer, want ik woog 115 kilo en nu 88. Dus ik ben 27 kilo kwijt." Niet dat hij met de kerst een moeilijke tijd tege moet gaat. „Ik eet gewoon mee." De verkoper van Volvo vrachtauto's vertelt hoe hij aan zijn overgewicht is geko men, en ook hoe hij er weer vanaf kwam. Weekmenu's Ovenchips Genen Waarom lieb je gekozen voor de stu die Chinees? „Al sinds ik voor het eerst talen kreeg in het voortgezet onderwijs, wist ik al dat ik iets met talen wilde gaan doen. Talen zijn mijn passie en ik zou me niet voor kunnen stellen iets anders te kunnen studeren. Ik wilde eerst Engels of Frans stude ren, maar omdat iedereen wel En gels kan en een open dag van Frans me niet echt beviel, ging ik kijken naar een andere uitdaging. Na bro chures besteld te hebben bij de Uni versiteit Leiden, ging ik een mee loopdag Chinees doen. Toen wist ik eigenlijk al zeker wat ik wilde: Chi nees studeren! Het feit dat ik hele maal niets van deze taal afwist en het karakterschrift natuurlijk een mysterie is, trok me erg aan. Daar naast vind ik ook de cultuur erg in teressant." Wat is je vooropleiding en waar heb je die gevolgd? „Ik heb in Scherpenisse op de Groen van Prinstererschool gezeten, daarna heb ik atheneum gevolgd op het Calvijncollege: eerst Tholen. daarna Goes." Geen interesse in de Nederlandse taal? „Ik heb geen speciale interesse in de Nederlandse taal, aangezien dit niet echt een uitdaging voor me is." Hoe is het om in een vreemd land stage te lopen? Loop je ergens te genaan en heb je last van heimwee? „Hoewel ik er eerst erg tegenop zag om een jaar weg te zijn van mijn fa milie en vrienden, kan ik nu alleen maar zeggen dat het heel erg meege vallen is. Het is geweldig om op de ze manier kennis te maken met de Chinese cultuur en eindelijk de taal in praktijk te brengen. Natuurlijk zijn er ook altijd mindere kanten. Zo was het in het begin ontzettend wennen aan deze nieuwe manier van leven en een cultuur die zo an ders is dan het Westen. Maar ik heb nauwelijks last van heimwee, al mis ik natuurlijk wel mijn familie en vrienden." Kun je al uit de voeten met de taal? „Na twee jaar in Leiden gestudeerd te hebben, heb je een aardige basis om hier in China mee te beginnen. Maar als je hier komt, merk je wel direct hoe weinig je eigenlijk nog kunt. In het contact met de lokale bewoners merk je eigenlijk pas hoe ontoereikend ons niveau nog is om vlot lopende gesprekken te voeren. Toen we bijvoorbeeld net aankwa men, hadden we een kamer vol kak kerlakken. We durfden niet te gaan slapen en zijn midden in de nacht naar de receptie gegaan om een nieuwe kamer te eisen. Maar omdat wij het woord voor kakkerlakken niet in het Chinees wisten en de re ceptioniste geen Engels kon, moest er een bus insecten verdelger aan te pas komen om duidelijk te maken wat het probleem was. In Leiden ben je eigenlijk twee jaar bezig de taal uit een boekje te leren en dat is toch heel anders dan het in de prak tijk brengen. Maar het gaat lang zaamaan beter." Zijn de mensen daar anders dan in Nederland? Hebben ze bijvoorbeeld bijzondere religieuze gebruiken? „Hel is moeilijk om te generaliseren en een hele bevolkingsgroep over één kam te scheren, maar de mensen zijn zeker anders. Zo hebben ze an dere opvattingen over beleefdheids vormen. Het is hier bijvoorbeeld heel normaal om op de straat te rochelen en veel geluid te maken met eten. Ook hebben ze andere opvattingen over privacy. De religieuze gebrui ken zijn ook totaal anders dan in Ne derland. De belangrijkste religies zijn het Boeddhisme, Daoïsme en Confucianisme met veel rituelen." Wat wil je gaan doen na je studie? „Ik heb nog geen specifieke ideeën over mijn toekomst, omdat ik nog niet weet waarin ik me wil speciali seren." Colinda ziet tijdens haar verblijf veel bouwwerken van typische Chinese architectuur. Heb je hobby's? „Naast lezen, muziek luisteren en leuke dingen doen met vrienden, houd ik vooral van reizen. Zo ben ik eind september tien dagen naar Tibet geweest met een groep inter nationale studenten. Dit was echt een geweldige ervaring! Als indi vidu kun je Tibet niet bezoeken, vandaar dat wc met een georgani seerde reis gingen. Het reisbureau heeft verder alles geregeld, dus we hebben zelf niet veel gemerkt van problemen om Tibet binnen te ko men. We hebben de trein genomen van Beijing naar Lhasa, wat in hield dat we 48 uur in de trein ge zeten hebben. In Lhasa hebben we als eerste de Jokhangtempel be zocht, één van de meest heilige Boeddhistische tempels. Alles ademt hier religie en het was heel bijzonder om dit als buitenstaander mee te maken. Ook hebben we het Potala Palace bezocht, waar de Dalai Lama's woonden en de regering verbleef. Ook hier weer overweldigende aan wezigheid van boeddhisme in schil derijen, stupa's (Boeddhistische bouwwerken -red.), tempels, beel den en monniken. Deze plaats trekt elke dag duizenden pelgrims. Ook hebben we het Namtsolake bezocht Dit meer ligt 4718 meter boven zee spiegel en is het hoogste zoutwater- meer ter wereld. Ook is het een hei lige plaats voor het Tibetaanse boeddhisme. Hier merkten we ook voor het eerst dat we bijna vijfdui zend meter hoog zaten, dus veel mensen hadden last van hoofdpijn, te weinig zuurstof en misselijkheid. We hebben een andere dag het Tas- hilhunpo klooster bezocht waar het grootste Maitreya boeddhistische standbeeld ter wereld staat. Toen we weer terug gingen naar Lhasa, heb ben we onderweg een dam bezocht met het blauwste water ooit en sou venirs gekocht. Ook hebben we nog een ander heilig meer bezocht. De landschappen in Tibet zijn echt fas cinerend en lijken zo van een schil derij te komen Heb je een bijbaan naast je studie? „Ik heb hier geen bijbaan, omdat dit niet toegestaan wordt door de rege ring. Dat we geen bijbaantjes mo gen hebben, heeft te maken met het feit dat we hier zijn met een studen tenvisum en met onze Nederlandse verzekering." Houdt dit ook verband met de eco nomische crisis en/of merk je iets van de economische situatie? „Het heeft niets te maken met de economische crisis. Wat ik kan zeg gen over de economische situatie, is dat er een levensgroot verschil be staat tussen het leven in de stad en op het platteland. De stadsmensen hebben redelijk veel welvaart, maar in sommige plattelandsdorpen is het leven nog steeds erbarmelijk." Ga je kerst vieren in Beijing „Mijn kerstdagen zal ik inderdaad doorbrengen in Beijing. Ik ben be nieuwd hoe dit gaat worden, aange zien de kerstdagen hier geen officië le feestdagen zijn. Er bestaat dan ook een grote kans dat ik gewoon colleges of tentamens heb met kerst. Ik ben van plan met kerstavond een kerkdienst te bezoeken en daarna met vrienden uit eten te gaan in een luxe restaurant in het ambassadedis trict." In China heb je toch geen vrijheid van godsdienst of valt dat wel mee Kun je zomaar een christelijke kerk bezoeken? „Er is inderdaad staatstoezicht. Als internationale studenten zijn we toe gestaan om onze religies te beoefe nen, als we er maar niet in het open baar over spreken of proberen de Chinese bevolking te 'bekeren'. De kerk die ik bezoek, is een internatio nale kerk. waar geen Chinezen mo gen komen. Ik moet dan ook altijd mijn paspoort meenemen om bin nen te kunnen komen en bewijzen dat ik uit het buitenland kom. Er zijn wel Chinese christelijke kerken, maar die staan onder staatstoezicht." En wat merk je van het omgaan met mensenrechten. Is de kritiek uit het westen terecht? „Over het omgaan met de mensen rechten kan ik eigenlijk niet zoveel zeggen. Ik ben hiermee nog niet in aanraking gekomen en zou er geen uitspraak over durven doen." Hoe lang blijf je in China en kom je tussendoor nog in Nederland? „Ik blijf ongeveer een jaar in China, van september 2008 tot juli 2009 en kom tussendoor niet terug in Neder land." Hoe woon je? „Ik woon samen met een Leids stu diegenootje Talitha in een interna tionale slaapzaal op de campus van de universiteit. De internationale studenten slapen met twee personen op één kamer en delen daarnaast de toiletten en badkamer met de hele gang van ongeveer 80 mensen. Dit lijken slechte omstandigheden, maar de Chinese studenten delen vaak kamers met zes of acht perso nen. We wonen dus op de universiteits campus, iets wat we in Nederland ook niet hebben. Alle schoolgebou wen, slaapzalen, restaurantjes en winkels zijn op de campus te vin den, het is dus echt een wereldje op zich. We wonen in het universiteits district, wat inhoudt dat hier onge veer om de 100 meter een universi teit zit, er zijn dus erg veel jongeren!" Wat eet je elke dag? „Nederlanders als we zijn, ontbijten we elke ochtend met brood en een Chinese versie van pindakaas. Om dat er hier veel internationale stu denten zijn, is er hier ook veel inter nationaal eten verkrijgbaar, zoals Italiaans, Grieks, Koreaans, Japans en natuurlijk Chinees. Keus genoeg dus, om elke dag een ander wereld gerecht te proberen." Klopt het dat uit eten gaan in China goedkoper is dan zelf thuis koken „Uit eten gaan is hier inderdaad heel erg goedkoop. Je kunt hier al avondeten voor 1,50 als je dat wilt. De prijs van ons avondeten ligt ge middeld tussen de 2 a 3 euro. Ik heb gehoord dat de prijzen in Beijing re latief hoog zijn. omdat dit de hoofd stad is, maar ik zou niet precies we ten hoe het in andere steden is. In onze slaapzaal is er beneden één keuken, die we met heel het gebouw delen. We hebben echter nog nooit zelf gekookt, omdat dit teveel moei te is en we voor hetzelfde geld uit eten kunnen." Ga je ook wel eens uit naar een café of discotheek? „We gaan bijna elke week wel een keer uit. Hier in de buurt zitten ge noeg cafés en een kleine discotheek waar veel internationale studenten komen. Ongeveer een half uur met de taxi zit de uitgaansbuurt van Be ijing. Sanlitun. Hier zitten heel veel discotheken en bars." Heb je ook contact met Chinese jon geren en hoe verlopen die contac ten? „Op onze universiteit is het contact met Chinese jongeren erg beperkt. Internationale studenten en Chinese studenten leven gescheiden en als je er geen moeite voor doet, kom je niet zo heel makkelijk met ze in contact. Ik heb hier op de universi teit een taaipartner met wie ik onge veer een keer in de week afspreek om mijn Chinees te oefenen. Dit is erg gezellig en een leuke culturele uitwisseling." Zou je een dag uit de week kunnen beschrijven Op een normale dag hebben we 's ochtends eerst college, vervolgens gaan we ergens lunchen en 's mid dags vaak studeren. Verder gaan we elke avond uit eten en spreken we vaak met vrienden af." Jeroen Dingemanse is weliswaar op dieet, maar haalt gewoon nog snoep in huis, want dan is de verleiding om het te nemen volgens hem kleiner. „Als vertegenwoordiger heb ik een redelijk drukke baan. Ik nam niet de tijd om te ontbijten en haalde vaak een broodje onderweg. Dat bestond dan vaak uit een saucijzen broodje of een snack bij een ham burgertent. Ik at heel regelmatig, nooit op gezette tijden. Als ik 's avonds thuiskwam, had mijn vrouw wel gekookt, maar meestal had ik te weinig honger om te eten en at ik niet zoveel, 's Avonds op de bank kreeg ik dan weer trek en ging ik snoepen. Chantal en ik wonen nu twee jaar samen. Dat is wel even wennen, want ik was thuis gewend dat mijn moeder mijn brood smeerde. Nu vond ik het wel lekker om gewoon iets bij dc bakker te halen. Die ver leiding werd wel groot. Ik was al tijd al zwaar, maar er kwam in die tijd steeds een kilootje erbij. Toen we gingen samenwonen, woog ik 99 kilo, maar ik vond mezelf nooit te dik. Chantal riep wel meerdere keren dat ik moest afvallen, maar ik had zelf geen probleem met mijn fi guur. Ik zat goed in mijn vel, vond ik. Toen ik op de weegschaal ging staan en zag dat ik de 115 kilo had bereikt, trok ik de conclusie: dit kan zo niet langer. Ik was toen ook moe en futloos. Ik wist dat ik moest af vallen, maar ik had de moed niet. Toen mijn vrouw was bevallen van onze zoon Thijs in juni, wilde ze te rug naar haar oude gewicht. Ze ver telde dat ze na de zomervakantie wilde gaan afvallen. Ik vond dat een goed idee en deed mee. We wisten dat mijn schoonmoeder een boek van Sonja Bakker had lig gen, omdat zij ook een paar kilo kwijt wilde. Het boek zagen wij als een handreiking om af te vallen. Er staan weekmenu's in die verdeeld zijn in porties voor mannen en vrouwen, zodat je precies weet wat je mag eten op een dag. Het pro bleem met mensen die willen afval len is vaak dat ze de achterliggende gedachte niet lezen. Sonja Bakker heeft in haar boek geschreven waar om je moet ontbijten en hoeveel ca lorieën je maximaal op een dag mag hebben. Als je niet ontbijt, kun je niet goed functioneren, omdat je dan niet voldoende energie hebt en dan ga je eerder snoepen, omdat je suikerspiegel daalt. Ik heb geleerd om te gaan ontbijten en eet op vaste momenten van de dag om mijn sui kerspiegel op peil te houden. Het gaat er ook niet alleen om datje elke dag uit de schijf van vijf eet, maar ook moet je afwisselend eten. Veel mensen gaan de fout in met eenzijdig eten. Je moet ook probe ren om seizoensgebonden te eten. De natuur heeft niet voor niets ge zegd dat je in de zomer sla hebt en in de winter spruitjes. Je hebt elk seizoen andere vitaminesoorten no dig. In de winter moet je jezelf na melijk warm kunnen houden. Ze hebben van de universiteit van Wageningen een onderzoek gedaan naar verschillende diëten. Ze heb ben daarbij gekeken naar mensen die wilden afvallen met Sonja Bak ker, mensen met begeleiding van een diëtist en mensen die op eigen kracht met behulp van een folder van het voedingscentrum konden afvallen. Daarbij was de uitkomst dat Sonja Bakker niet zou helpen en een programma met begeleiding wel. Maar wat de meeste mensen fout doen, is dat ze willen afvallen en om zichzelf te beschermen halen ze al het snoep uit huis. Zodra ze dan weer gewoon gaan leven halen ze weer wel chips en dergelijke in huis en dan komen ze weer aan. Het is veel beter om wel snoep in huis te hebben als je aan het afval len bent. Dan is de verleiding veel minder groot. Wij hebben twee kin deren en die mogen gewoon van ons snoepen. Het gaat erom dat je weet hoeveel calorieën je mag heb ben. Als we nu boodschappen doen. kijk ik veel bewuster naar de ach terkant van een pak. Dan vergelijk ik hoeveel calorieën vnichtensap A en B hebben. Doordeweeks houden wij ons aan het programma, maar in het week end leven we wat losser met een zakje chips en lekker eten. In plaats van gewone chips halen we "light" chips die in dc oven zijn gebakken. Zo hebben gewone chips per 100 gram 545 caloriëen en ovenchips 400 calorieën. Het scheelt niet veel, maar het kan wel verschil maken in je dagelijkse aantal calorieën. Ove rigens zijn light-producten niet goed voor kinderen in verband met de suikervervangers die erin zitten. Ik blijf me elke ochtend wegen en ben na het weekend altijd iets zwaarder, maar dat is aan het eind van de week weer bijgesteld. Je bent overigens elke ochtend anders qua gewicht, het is nooit hetzelfde. Ik heb een speciale weegschaal ge kocht die je vetpercentage meet. Je weet dan of je gewicht teveel uit vet bestaat of dat juist je spieren zwaar der wegen. Ik ben ook gaan sporten. Ik heb een wielrcnfiets gekocht en ben elke avond 50 kilometer gaan fietsen. Dat heb ik natuurlijk wel opgebouwd. Nu doe ik even wat rustiger aan met het slechte weer. Het is kouder en eerder donker. Ik had een behoorlijke buik en die is nu een stuk minder. Maar wat veel mensen niet weten is dat je door af te vallen niet je buik kwijt raakt. Daar moet je voor gaan spor ten. Ik wil volgend jaar zomer een strakkere buik hebben en doe daar voor buikspieroefeningen. Heel veel mensen vinden het super- ongezond om een Sonja Bakker dieet te volgen. De dokter had geen commentaar op Sonja Bakker. Het viel hem op dat ik was afgevallen toen ik daar een keer kwam voor een ontsteking. Ik vertelde hem dat ik bezig was met een Sonja Bakker- dieët. Dat vond hij prima. Ik ben ongeveer drie kilo per week afge vallen. Ik vind het jammer dat er zoveel mensen Sonja Bakker onder uit proberen te halen. Er zijn ook mensen die hun hele leven op calo riearme drankjes leven, van die 'shakes', maar dat lijkt mij ook niet zo gezond. Wat je ook veel mensen hoort zeggen na een dieet is, dat ze zijn teruggevallen. Je moet je hele leven wijzigen, anders ben je ge doemd te mislukken. Als je dat boek van Sonja Bakker koopt en je hebt de wilskracht niet, dan ga je het nooit halen. Iedereen moet voor zich weten of en hoe ze willen afvallen, maar ik adviseer wel dat ze hun Body Mass Index (BMI) in de gaten moeten houden. Daarmee kun je berekenen hoeveel je mag we gen in verhouding tot je lengte. Hart en vaatziekten houden namelijk ook verband met overgewicht. Als je vraagt waarom iemand te dik is, krijg je vaak te horen dat het in de genen zit. Onzin. Ieder pondje komt door het mondje. Ik heb er hard voor moeten werken om die 27 kilo kwijt te raken. Daar heb je doorzettingsver mogen voor nodig. Ik had het ook wel zonder Sonja Bakker gekund, maar ik wil er zeker van zijn dat ik al les binnen krijg wat ik nodig heb. Bij Sonja staat alles hapklaar voorge schreven. Het betekent niet dat je niets meer mag eten. maar in welke verhouding je iets eet. Pindakaas is vet, maar dat betekent niet dat je het niet mag eten. Een speklap is ook vet, dat eten we ook wel eens, maar geen kilo's in één keer. Geldklopperij is ook wel eens de kri tiek op Sonja Bakker, maar ik ben er van overtuigd dat ik nu 30 tot 40 eu ro bespaar op voeding, want ik ga bijvoorbeeld niet meer naar de ham burgertent. Ook is het onzin dat ge zonde producten duurder zijn. Als je een pak magere yoghurt koopt, kun je die van het bekende merk kopen, maar ook van een goedkoper onbe kend merk. Daar bespaar je al op. Het is wel iets van de laatste tijd dat mensen meer op hun gezondheid let ten. Dat wordt gestimuleerd door de overheid. Vroeger hoorde je meer over vrouwen die wilden afvallen, te genwoordig zijn er ook meer man nen die op dieet gaan. Je eigenbeeld wordt beter, je wordt er zekerder van. Ik ben 1.92 meter en je kunt je voor stellen dat er een enorme kerel op ie mand afkwam, toen ik nog zoveel woog. Nu zeggen mensen dat ik er veel beter uitzie. Ik loop niet tegen de feestdagen aan te hikken, want ik ga gewoon lekker eten. Schransen doen we niet. Al zou ik het willen, dan kan ik het niet eens, want je maag is gekrompen. Je maag heeft geen behoefte meer aan veel eten. Ik was het een keer beu. Nou. dan bekoop je het wel. Zó'n maagkramp, het is echt onbeschrijf lijk hoeveel pijn ik had. We eten met oudjaar gewoon oliebollen en daarna leven we weer normaal en houd ik bijvoorbeeld een fruitdag. Ik ben be wuster gaan eten en kan mijn kinde ren er een stukje van meegeven in de opvoeding. Ik durf erom te wedden dat ik over een paar jaar echt niet zwaarder ben, want ik weet wat ik ervoor gedaan heb. Het zit er sneller aan, dan dat het eraf gaat." Er bestaat een waslijst aan diëten om af te vallen of op gewicht te blij ven. Veel daarvan schrijven een ander levenspatroon en eetpatroon voor. Kritiek op de meeste diëten is dat ze te eenzijdig zijn. zoals het Atkinsdieet, waarbij je vet voedsel mag eten en niet teveel koolhydra ten.. Koningin Juliana zwoer in de jaren zeventig bij het sherry-dieet. waarbij je de hele dag door halve porties eet in combinatie met twee glazen sherry per maaltijd. Hierbij wordt dc alcohol als ongezonde factor gezien. Er wordt onderscheid gemaakt in caloriearme diëten, bijvoorbeeld een soepdieet, maaltijdvervangers zoals slimfast, me disch afvallen met onder meer een maagband of acupunctuur, pillen en tabletten om af te vallen, eiwitrijke diëten, koolhydraat diëten, vas ten en ontgiften en vetarme diëten zoals het bikinidieet. Het Sonja Bakkerdieet valt onder de eetgewoontes zoals de Weight Watchers en Montignac, maar ook het Bijbeldieet en het Zevendedagsadventisten- dieet die gebaseerd zijn op religieuze voorschriften. Colinda de Korte studeert Chinees en loopt voor een jaar stage in Beijing.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 23