ABT kritisch over ontbreken informatie Gemeente pakt volgend jaar problemen met parkeren aan AbdijNieuws jongerenwerk gemeente De herders dwalen bij nacht door donker Tholen Honk De Kelder naar 'Thoolse tas' tegen plastic Krakers weg uit Tholen \v1BCy Z753- 37SW Woensdag 24 deeember 2008 65c jaargang no. 6 jSE QIBUOn BEW. EX. DE NIEUWE RENAULT MEGANE Nu in onze showroom bij: AUTOBEDRIJF BAL Het jeugdhonk De Kelder in Sint Philipsland valt vanaf 1 januari onder het jeugd- en jongerenwerk van de ge meente. De zelfstandige stichting houdt na vijftien jaar op te bestaan, maar de activiteiten gaan gewoon door. Het vertrek van voorzitter Mieke Kot en penningmeester Mireille Quist - vacatures die uit de vrijwilligersgroep niet opgevuld konden worden - was mede de aanleiding. Uitstel behandeling Speelmansplaten kan niet' ABT is niet te spreken over de manier waarop de raad is geïnformeerd over het afvoeren van het voorstel om niet in te stemmen met de uitbreiding van de Speelmanspla ten. J.J.P.A. Boulogne maakte er donderdagavond in de gemeenteraad een principieel punt van. Hij kreeg steun van VVD'er F.J.A. Hommel de met gefronste wenkbrau wen de zaak had gevolgd. Volgens burgemeester W. Nuis is er te goeder trouw gehandeld. Meer vakken in Garnalenstraat in Tholen en Tuinstraat in Sint-Annaland De gemeente gaat volgend jaar de parkeerproblemen aan pakken. Te beginnen in de Garnalenstraat in Tholen en in de Tuinstraat in Sint-Annaland. Ook «nderc verkeersknel punten wil de gemeente de komende jaren oplossen. Het maakt deel uit van het gemeentelijk verkeers- en ver voersplan Tholen dat donderdagavond uitgereikt werd aan de raadsleden. Voor Scherpenisse wordt een plan gemaakt voor heel het dorp. En in Sint-Maartensdijk wordt de blauwe zone op de Markt volgend jaar gehalveerd. Hardere boodschap Thoolse scholieren naar glazen huis Groei inwonertal Tholen stagneert Deze week Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasj Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Mieke en Mireille zijn praktisch De Kelder richt zich, volgens de vanaf het begin bij De Kelder be trokken. „Ik nam na een jaar de voorzittershamer over van Lijdie Kot. Door mijn werk heb ik minder tijd gekregen voor het jeugdhonk. Ook lukte het me de laatste tijd nau welijks meer om nog vergaderingen bij te wonen. Maar ik bleef wel de verantwoording houden. Ik had het gevoel dat ik te weinig binding meer had met De Kelder", legt Mieke Kot uit. Opvolgers in het vijf leden tel lende bestuur waren binnen de vrij willigersgroep niet te vinden. „Jon gerenwerker Jordi Reuvers is al vier jaar bij De Kelder betrokken en zit in het bestuur. Zodoende zijn de lijntjes met de gemeente kort." De bestuurstaken worden opgepakt door het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente. Dat roept in ieder geval inwoners op om zich te mel den als ze hun steentje willen bijdra gen aan de jeugdactiviteiten in Sint Philipsland (Jordi Reuvers, tel. 0166-668200). huisregels op de website, op jonge ren tussen 4 en 21 jaar. Op maandag is er een knutselclub voor 4- lot 12- jarigen, op woensdagmiddag is het honk ook open. Maar de weekend- ploeg voor vrijdag en zaterdag telt volgens Mieke maar twee vrijwilli gers meer. De openstelling van het honk in het weekend is daardoor on regelmatig. Met méér mensen kan dit weer opgepakt worden. De stichting ter bevordering van jeugd- en jongerenactiviteiten Sint Philipsland kwam eind 1993 tot stand. Aanleiding was een handteke ningenactie in het dorp een jaar eer der. Gemeentesecretaris Pijl kreeg de opdracht om een notitie te schrij ven over de jeugdproblematiek. Daaruit kwam de wenselijkheid van een jeugdhonk naar voren. De kel der van dorpshuis De Wimpel werd daarvoor gevonden. De opening van het honk was de laatste officiële daad van toenmalig burgemeester Vogel. Wal was er aan de hand. In de com missie ruimte van 16 november had Boulogne gevraagd om het voorstel over de Speelmansplaten van de agenda af te halen zodat b. en w. meer informatie zouden kunnen ge ven over de toeristisch-recreatieve ontwikkelingen bij Sint-Maartens dijk en Scherpenisse. Een meerder heid van de raad was het met hem eens. Het punt zou verschoven wor den naar de raadsvergadering van donderdag 18 december. Tot zijn verbazing trof hij het niet op de agenda. Hij wilde weten waarom. Volgens burgemeester W. Nuis, heeft het zogeheten presidium dat besloten. In het presidium zit de burgemeester, de griffier en de drie voorzitters van de adviescommis sies: H. Nieuwenhuis (PvdA), H. Geluk (SGP) en A.G. van de Sande (CU). „Er waren nog veel vragen. B. en w. wilden ook nog met onder nemer M. Verweij spreken. B. en w. wilden vervolgens een bijeenkomst beleggen, maar dat kon niet op korte termijn. Dat is nu op 19 januari ge pland. Het is vooral uitgesteld om zorgvuldigheid te betrachten naar Verweij toe. We willen hem gele genheid bieden om de zaak voor te bereiden. Verweij kon er mee in stemmen. Hij moest nog contacten leggen om de zaak voor te berei den." Nuis zei dat de kwestie in de commissie ruimte van 26 januari be sproken kan worden, waarna de ge meenteraad op 5 februari een besluit kan nemen. Boulogne zei blij te zijn met de zorgvuldigheid die in acht is geno men. maar wees er op dat het presi dium geen reden heeft gegeven in de brief die de fracties over het uitstel hebben gekregen. „Kan het presidi um wel in de plaats van de gemeen teraad treden. Volgens ons kan dat niet. De raad had ingelicht moeten worden over het feit dat het voorstel niet besproken kon worden op de 18de december. Boulogne wees op de verstrekkende gevolgen van de gevolgde handel wijze van het presidium. „Op deze manier kan dus een besluit van de gemeenteraad ongedaan worden ge maakt. Eigenlijk kan dat niet. Het presidium is een agendacommissie. De raad is het hoogste orgaan in de gemeente." ZIE VERDER PAGINA 5 Op de Markt in Sint-Maartensdijk worden de parkeerx'akken in de blauwe zone volgend jaar gehalveerd. Er wordt minder gebruik van gemaakt dan van de blauwe zone in Tholen. Het gebrek aan voldoende parkeer plaatsen in de Garnalenstraat in Tholen is voor vele bewoners een doorn in het oog. Ze schreven een brief naar de gemeente om te pleiten voor een oplossing. Maatregelen bleven uit omdat de gemeente eerst het verkeers- en vervoersplan ge reed wilde hebben zodat alle knel punten in heel de gemeente in kaart waren gebracht. Dat is nu gebeurd. Er komen vijftien extra plaatsen bij in de Garnalenstraat. Daarvoor zal wel wat groen opgeofferd worden. Er is ook extra geld voor nodig: 70.(XX) euro. De Tuinstraat in Sint- Annaland krijgt 12 nieuwe parkeer plaatsen. Om die aan te leggen is 15.000 euro nodig. Ook in de Regentessestraat in Tho len komen meer parkeerplaatsen. Daar heeft de gemeente het terrein aangekocht van aannemer Burgers. Op het terrein naast de Grote Kerk is plaats voor 35 parkeerplaatsen. Die zijn voornamelijk bedoeld voor de bewoners van de Oudeiand sestraat waar weinig parkeervakken zijn. Volgens wethouder C.L. van Dis zal er dan wel gekeken worden hoe het terrein er uit komt te zien. Het moet wel passen in de omge ving. In dit geval bij het monumen tale kerkgebouw. Dat geldt voor meer maatregelen want de gemeente heeft ook een plan vastgesteld voor openbaar groen. Ook daar moet rekening mee worden gehouden. Het gaat er ech ter niet altijd om extra parkeerplaat sen aan te leggen. Als er in andere straten in de buurt nog wel ruimte is om een auto te parkeren, dan wor den er geen nieuwe vakken ge maakt. De gemeente vindt dat be woners best nog honderd meter kunnen lopen. De gemeente heeft ook de parkeer druk in kaart gebracht. Daaruit blijkt dat niet alleen de Garnalen straat en de Tuinstraat in de avondu ren en de weekeinden vol staan, dat geldt ook voor de Mossellaan (bij de Kon. Julianastraat) in Tholen. Bos in Stavenisse en de Juliana straat (bij Tienhoven) in Sint-Anna land. De problemen met het parkeren in de Molenstraat in Oud-Vossemeer komen volgend jaar nog niet aan de orde. Volgens Van Dis is het nog steeds een knelpunt. Aan de oplos sing moet nog gewerkt worden. Punt is dat een gedeelte van de straat grenst aan het groen bij de be graafplaats. Als er meer parkeervak ken moeten komen, dan zullen daar namelijk bomen gerooid moeten worden. Knelpunten zijn er niet alleen in het centrum Tholen. maar ook in Sint- Maartensdijk en Scherpenisse. In Tholen is in de Eendrachtsweg sinds 2004 een blauwe zone inge steld, in Sint-Maartensdijk is dat sinds vorig jaar het geval op de Markt. Het succes is wisselend. In Sint-Maartensdijk worden de par keervakken in de blauwe zone min der gebruikt dan de vakken in Tho len. Bij de herinrichting van het plein volgend jaar zal de blauwe zo ne dan ook gehalveerd worden. Er liggen op loopafstand van de win kels 75 parkeervakken waar weinig gebruik van wordt gemaakt. Het handhaven blijft nodig. De tijd dat er men er mag parkeren, wordt re gelmatig overschreden. In Tholen is dat 50 keer per week. in de smalstad 30 keer per week. De opsporings ambtenaar schrijft bonnen uit, waar van de opbrengst niet in de kas van de gemeente komt, maar in de kas van het ministerie van justitie, bena drukt Van Dis. Onderzocht zal wor den of er voor het centrum van Tho len met een vergunningenstelsel gewerkt zal gaan worden. In Scherpenisse is het parkeren in het centrum lastig door de smalle straatjes. Voor dit dorp zal een ver keerscirculatieplan worden gemaakt voor heel de kern. Daarbij zal voor al gekeken worden naar de veilig heid. Dergelijke plannen zijn ook gemaakt voor Tholen. Voor Sint- Maartensdijk staat er een op stapel. Voor het parkeren van vrachtwa gens wordt in overleg met een aan tal Thoolse ondernemers een op lossing gezocht, zegt Van Dis. „Eerst werd gedacht aan een ter rein bij de uitvalswegen van de ge meente, bij Tholen en Sint-Philips land. maar er hebben zich nu 5 tot 6 ondernemers gemeld die moge lijk zelf voorzieningen willen creë ren zodat er op meerdere plaatsen geparkeerd kan worden." De ge sprekken hierover zijn nog pril. Volgens de wethouder moet er wel aan een aantal voorwaarden wor den voldaan, zoals beveiliging. Ook de kosten zijn nog niet in kaart gebracht. Het verkeers- en vervoerplan is ook bedoeld om het aantal ongevallen te verminderen. Ook daar komen con crete maatregelen voor. Zo denkt de wethouder aan een campagne om het gedrag van weggebruikers te beïnvloeden. Dat zal de gemeente samen doen met het regionaal orgaan voor verkeersveiligheid (ROVZ). Er komt een proef met 'een hardere boodschap'. „De bor den over rijgedrag zijn nu nogal vriendelijk. In België staan confron terende borden en die blijken effect te sorteren." ZIE VERDER PAGINA 11 Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6. Postbus 6001.4330 LA Middelburg Winkeliers en consumenten zouden het overvloedig gebruik van plastic zakjes kunnen verminderen door een 'Thoolse tas' te gebruiken. Daarmee zouden klanten en winke liers laten zien dal ze serieus met het milieu omgaan. Dal idee oppert Ju lie Diemei uit Sint-Maartensdijk die een reischeque van I (X) euro won bij het inleveren van batterijen in de su permarkt. Zie pagina 5. De krakers zijn verdwenen. Ze overwinteren niet in de Deehoeve aan de Postweg en in het bunkersta tion aan de Schelderijnweg in Tho len. Volgens wethouder K.A. Heij boer zijn de krakers uit eigen beweging vertrokken. „Wc hebben ze wel aangeschreven dat ze voor een bepaalde datum vertrokken moesten zijn, maar dat hebben ze niet afgewacht. Ze zijn zelf weg ge gaan." Bij controle door het perso neel van de buitendienst bleek dat er niemand meer woonde. De toegang tot de Deehoeve is afgesloten met een hek. Ook het bunkerstation is afgesloten. Zes leerlingen van het Wesier- poortcollege in Tholen zijn zater dag samen met hun lerares Laura van de Kieboom naar Breda ge weest om 450 aan te bieden bij het glazen huis van radiozender 3fm. Het bedrag is opgehaald met een soep- en broodjesverkoop die de leerlingen op school hebben ge houden Zes dagen lang, verdeeld over twee weken, hebben scholie ren de zelfgemaakte lunch aange boden in de schoolpauze. Voor een bedrag van 50 cent konden leraren en leerlingen een kop soep kopen en voor 30 cent een broodje. Van de Kieboom heeft het bedrag in een grote envelop gestopt en die versierd met allerlei tekeningen. Ze hebben er uren voor in de rij gestaan, maar ze konden de enve lop wel persoonlijk overhandigen aan Giel Beelen, één van de dj's in het glazen huis. „Eigenlijk wilden we ook nog wat zeggen door de microfoon, maar dat kon niet, om dat er een groep scouts voor ons stond die al aan het woord was ge weest. Je moet dan meestal een half uur wachten voordat het weer kan worden uitgezonden. En je kan niet blijven staan, want dan houd je alle andere mensen op die staan te wachten", zegt Van de Kieboom. Ze noemt het een ontzettend leuke ervaring. „Pas als je het zelf ge zien hebt, weet je wat het glazen huis betekent. Er lopen allemaal mensen op straat die de gekste ac ties houden, zoals knuffelen voor geld." Van de Kieboom heeft er een dagje van gemaakt. Ze heeft met de leerlingen nog wat gegeten en gedronken op een terrasje en is zelf 's avonds nog teruggegaan voor een optreden van zangeres Il se de Lange. De groei van het inwonertal vlakt flink af. Volgens de voorlopige be volkingscijfers kwamen er tot 1 december 78 Tholenaren bij. Na de eerste zes maanden was de aan was al 70 inwoners, zodat de groei in het tweede halfjaar praktisch tot stilstand is gekomen. Het betekent dat de in 2007 ingezette trend zich voortzet. Toen was de groei ten op zichte van de jaren déér voor al ge halveerd. De natuurlijke aanwas blijft onver kort belangrijk voor Tholen. Tot nog toe is er dit jaar een geboorte overschot van 140: er zijn 311 kin deren geboren en er overleden 171 inwoners. Omdat er meer mensen uit Tholen vertrokken (753) dan er van elders kwamen wonen (691), is er een vertrekoverschot van 62. Op 1 december woonden er 25.347 mensen in de gemeente Tholen. De voorlopige inwonertallen per woonkern, met tussen haakjes de toe- of afname, zijn als volgt: Tho len 7732 (+12), Poortvliet 1705 (+3), Scherpenisse 1769 (+24), Sint-Maartensdijk 3524 (-53), Sta venisse 1776 (+42), Sint-Annaland 3430 (+41), Oud-Vossemeer 2723 (+29) en Sint Philipsland/Anna Ja- cobapolder 2688 (-20). Advertentie I.M. Kinderen van de Regenboog op zoek naar de Verlosser Sint Philipslandse stichting na vijftien jaar ter ziele Adrie Bazen kwart eeuw in dienst bij firma Moerland Jeroen Dingemanse uit Tholen volgt dieet maar eet gewoon door met kerst Nieuwe vormen zoeken voor het oude bericht. Dat is wat de christelijke ba sisschool de Regenboog uit Tholen op het oog had hij de herderstocht die donderdag voor het eerst werd gehouden. Bijna alle kinderen van de school liepen in groepjes achter een van de tien herders aan de stad in. Met ouders en opa's en oma's. Op zoek naar het kindje Jezus. Leen Tichem was zo'n opa. Hij liep mee omdat een van zijn kleinkinderen op school zit. „Heel mooi," zegt hij als de groep bij de kiosk op de Markt staat. „Het is ook goed weer." De muziektent doet dienst als herberg waar Jozef en Maria niet terecht kunnen omdat de herberg vol is. Vol vol staat er op een pa pier. Op een ander papier staat: Niets meer. Hier kunnen ze niet terecht. Vier leerlingen uit groep acht en een juf spelen het personeel van de herberg. Er ligt een gast in bed, de ander veegt het stro bij elkaar op de vloer. Samen zingen ze een liedje over de volle herberg. De kiosk leent zich voor een openluchtvoor stelling op deze donkere avond in december. De kinderen die staan te kijken en luisteren hebben een lampion bij zich. Het licht begeleidt hen tijdens de tocht. De toren van de Grote Kerk is verlicht. Het draagt bij aan de sfeer die hier wordt opgeroepen. Het is een spannende tocht die de kinderen maken. Wat ze tegenkomen, is niet bekend. Ook molen de Hoop is onderdeel van de route. De kinderen komen via het park aan. Voor de deur staat de juf in een uniform. Ze speelt op de trom. Van achter de molen komen vier soldaten (leerlingen) opgemarcheerd. Herauten die van de keizer Augustus de opdracht hebben gekregen om de mensen in Nazareth op te roepen zich in te laten schrijven waar hun familie eerst heeft gewoond. Bij de school is de kerststal ingericht. Het is het einddoel van de tocht. Er staan echte schapen in de stal. Ongeveer 600 mensen doen mee. Het is druk op het schoolplein. Er wordt gezongen: Een koning is geboren, Eer zij God in onze da gen en Vrolijk kerstfeest voor iedereen. Directeur M. van de Kooij noemt het een geslaagde tocht. Hij kreeg 's avonds om half elf al een mailtje van een ouder die enthousiast reageerde op het initiatief. Eén van de herders loopt met de kinderen door de Oudeiandsestraat in Tholen tijdens de herderstocht. EN V ERDER... SGP en RFT tegen opslag van vuurwerk op bedrijventerrein WIE AAN DE AVONDMAALTIJD NODIGT HOI DE OOK EEN BED GEREED Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Pierre van Broekhoven uit Sint-Annaland weer aan het werk na burn-out

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1