'De Thoolse lammetjes zie je in de wei lopen en je kent de boer' Mol en De Jager in db Zeeuwse Eilanden Bert Kramer o MtssirSgijjj.g Kunststof inzamelen is vervoer van lucht 'Alles voor een kleine renovatie of een opknapbeurt in één hand' Buurtsparen krijgt steun van Thoolse politiek Vergoeding baggeren sloten Tholen in bedrijf Noodkrediet maatschappelijk werk is twijfelachtig Donderdag 11 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 m Maurice de Coninck meest markante horecaman met oog voor lokale Vijf fracties waterschap worden het eens Kwaliteit Centrum voor Jeugd en Gezin bewaken Volle pond Cafetaria Extra service Adviezen Kleine kantoren Draagvlak Tüssenfase Bert Kramer Interieurs en Geluk Schilders bieden klant totaalpakket Velen herkennen het wel: de woonkamer moet leeg om nieuwe vloerbedekking te leggen en dan komt men er achter dat eigenlijk de wanden ook een ander behangetje kunnen gebruiken. Bert Kramer Interieurs en Geluk Schilders uit Sint Philipsland spelen daar nu op in. Ze bieden in samenwerking een compleet pakket aan. „We stemmen daarbij de planning op elkaar af, zodat het werk in een paar dagen tijd kan gebeuren", legt Evert- Jan Geluk uit. Maurice de Coninck bereidt voornamelijk streekproducten en dat is één van de redenen dat hij is verkozen tot meest markante horecaondernemer van Zeeland." Tholen krijgt twee leden in het dagelijks bestuur (db) van waterschap Zeeuwse Eilanden. Naast Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk wordt in de algemene vergadering op 8 januari Jaap de Jager uit Anna Jacobapol- der voorgedragen. SGP, CDA, PvdA, ZLTO en Kamer van Koophandel vormen de komende twee jaar het db, waarin drie zittende bestuurders terugkeren. De vergoeding aan grondgebruikers voor het ontvangen en verwerken van baggerspecie uit waterlopen wordt aangepast. Als er bij het bag geren per strekkende meter water loop meer dan 2,5 kuub specie op het land wordt gezet, betaalt water schap Zeeuwse Eilanden voortaan 70 cent per natte kuub baggerspe cie. Tot nu toe was de vergoeding 9 cent per vierkante meter onbewerkt bouwland. Voor het hogere bedrag moet de grondgebruiker de specie ook zelf bergen en verwerken. Nu krijgt hij daar een extra vergoeding voor, of het waterschap zet machi nes in. De nieuwe regeling - die dinsdag de steun kreeg van de alge mene vergadering - moet leiden tot een evenwichtiger compensatie van de kosten. Het waterschap verhoogt de be stemmingsreserve voor oeverherstel van waterlopen van anderhalf naar 2,5 miljoen euro. Gebleken is dat er meer geld voor nodig is dan op grond van een inventarisatie was be rekend. Bovendien is betuiningsma- teriaal aanzienlijk duurder gewor den door een stijging van de houtprijs met dertig procent in twee jaar. Ook de grondprijs steeg sterk, en het waterschap heeft bij het her stel geregeld grond nodig om de aanleg van natuurvriendelijke oe vers (met verflauwde taluds) te re aliseren. Financiële steun aan de GGD mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van het Centrum voor Jeugd en Ge zin (CJG). Die oproep deed de com missie samenleving dinsdag bij monde van J.P.M. Heshof (PvdA) aan het college van b. en w. De ge meente Tholen moet 30.600 euro extra bijleggen op de totale GGD- begroting, om activiteiten als jeugd gezondheidszorg, zwangerschaps- gym, oudercursussen en prenataal huisbezoek ook in de toekomst mo gelijk te maken. Het geld wordt ge haald uit het budget dat voor het komend jaar startende CJG is be stemd. Volgens wethouder M.A.E. Velthuis maakte de commissie zich ten onrechte bezorgd. „Het geld wordt ingezet, zoals het bedoeld is." Velthuis heeft over de kwestie per soonlijk contact gehad met de ver antwoordelijke minister Rouvoet. Het Rijk heeft andere criteria opge steld voor jeugdgezondheidszorg, waardoor de zogeheten brede doel uitkering (BDU) voor een platte landsprovincie als Zeeland lager is dan voorheen. Mede daardoor komt de GGD nu geld tekort. De GGD is een van de beoogde partners in het CJG, waarvoor de gemeente in 2009 een bedrag van 105.990 euro heeft gereserveerd. Door nu al een deel van dat geld uit te geven vreest de commissie dat dit straks druk zet op het CJG. Heshof drong daarom aan op een andere manier van financie- VERVOLG WOONBOULEVARD Daardoor is er ruimte vrijgekomen voor uitbreiding van de meubelbou levard. Themacentrum Bergen op Zoom kwam ook met het verwijt dat de huidige woonboulevard op illegale wijze is uitgebreid van 7500 vier kante meter naar 27.000. Daar mag nu nog eens 23.000 vierkante meter bij komen. Maar de gemeente en de provincie stellen dat het bestem mingsplan nu juist de uitbreiding VERVOLG VAN AFVAL „Ieder de helft?" Maar dan nog zal dat volgens Van Zijst de nodi ge opschudding geven omdat het oud papier een bron van inkom sten is. „In Borsele zijn wel blau we bakken onder de inwoners ver deeld. Daar zijn de mensen er enthousiast over." Het inzamelen van kunststof wordt in 2010 verplicht. Het gaat dan om kunststof flessen, flacons, bakjes en folies. In België wordt dat huis-aan-huis ingezameld. Volgens Van Zijst klinkt het inza melen van kunststof leuk maar is het in feite 'vervoer van lucht'. „Het weegt niks maar er moet wel een extra wagen voor ingezet wor den die op diesel rijdt." Er worden elders al proeven genomen met oranje bakken die inwoners kun nen legen op speciale plekken. Maar er kan ook een container ge plaatst worden. Gedacht wordt dan aan één container per 1000 huisaansluitingen. Volgens de ambtenaar kan er 'theoretisch' on geveer 250 ton kunststof ingeza meld worden. Dat is tien kilo per persoon per jaar. Nu bedraagt het kunststof gewicht in de grijze em mer 11 procent. Ook over de tarieven werd gespro ken. De gemeente hanteert een vast bedrag voor afvalstoffen heffing voor eenpersoonshuishou dens (180 euro per jaar) en voor mcerpersoonshuishoudens (240 euro per jaar). Als de heffing wordt gebaseerd op de hoeveel heid afval die wordt ingezameld (het principe van de vervuiler be taalt) dan zal er meer afval langs de kant van de weg belanden. Hij heeft een voorbeeldfunctie voor collega-ondernemers en hij is een goede ambassadeur van Tho len. Maurice de Coninck (38) ont ving dinsdag deze complimenten van burgemeester W. Nuis bij de overhandiging van zijn onder scheiding voor meest markante horecaondernemer van Zeeland. Hij kreeg de oorkonde en het beeld dat staat voor samenwer king uitgereikt in zijn eigen res taurant De Gouden Leeuw in Scherpenisse, onder toeziend oog van genodigden en kenners uit de horecawereld. Nuis kan zich cr volledig in vinden dat de Zeeuwse titel naar De Conink is gegaan. „Maar ik ben bevooroor deeld. Toen ik burgemeester van Tholen werd, heb ik zeven maanden hier in het hotel gelogeerd. Ik kreeg hier elke dag ontbijt en diner en dat was natuurlijk een opgave", grapt Nuis. „Af en toe zei ik tegen Mauri ce, mag het een hapje rijst zijn. Dat vond hij niet zo fijn." Want De Co ninck serveert voornamelijk streek- gerechten, zoals Thools lam en Thools rundvlees, Zeeuwse oesters en mosselen. Hij wordt tot in inter nationale kringen geroemd om de bereiding van de Oosterschelde- kreeft. De eervolle benoeming tot meest markante horeca-ondernemer heeft de Coninck niet zozeer om zijn menu gekregen, waarvoor hij on langs van Michelin wel een Bib Gourmand kreeg, wat staat voor een goede prijs en kwaliteitverhouding, maar voor zijn bedrijfsvoering. Dat legt Truus Boone van de Koninklij ke Horeca Nederland (KHN) uit. „Collega's dragen iemand voor. We hebben het wel eens geprobeerd met consumenten, maar dan krijg je re acties als de soep is lekker. Nu heb ben we mensen die de ondernemer op zijn ondernemerschap kunnen beoordelen." Nuis weet het in zijn toespraak raak te verwoorden. „Iedereen kan in de prijzen vallen. Het had ook een sfeervol café kunnen zijn, een vijf sterren hotel of een luxe cafetaria. Het gaat meer om de ondernemer dan om het menu." Boone: „De jury kijkt of iemand goed is voor zijn personeel en waar de ondernemer bijzonder mee is. Een criterium is dat een onderneming een aantal ja ren moet bestaan en ook nog een poosje kan voortbestaan. Maurice is bijzonder omdat hij in zo'n klein plaatsje met zo'n restaurant durft te komen. Dat vinden wij markant. Ook serveert hij streekproducten en zo promoot hij het eiland Tholen en de provincie Zeeland op een bijzon dere manier." Dat De Coninck zich tien jaar gele den in Scherpenisse vestigde, had een eenvoudige reden. „Dit was het enige pand dat we konden betalen." De geboren Goesenaar heeft in ver schillende restaurants gewerkt, waaronder in Frankrijk. Zijn ouders hadden in Halsteren een restaurant. ren. Volgens Velthuis is dat overbo dig, omdat straks de GGD ook deel uitmaakt van het CJG. „We doen geen gekke dingen." naar 27.000 vierkante meter legali seert en daarbij extra ruimte geeft. Opmerkelijk is dat het Themacen trum geen bezwaar maakte tegen de bouwvergunning die intussen aan meubelboulevard Poortvliet is ver leend. Die vergunning is definitief goedgekeurd en dus niet meer aan vechtbaar. Mogelijk heeft het The macentrum zitten slapen toen de be zwaarprocedure voor die vergunning begon. De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. „Hoe duurder het restafval, hoe minder er aangeboden wordt," zei Van Zijst. Daar was iedereen het wel mee eens. G.J. Hoek (VVD) vindt dat er nu ook nog veel in de polder wordt weggegooid. Hij ver telde dat hij soms koelkasten vindt in de berm van de watergang bij hem in de buurt, in de Noordpol der in Sint-Maartensdijk. Hij vreest dat er steeds meer zal weg gegooid wordt als het tarief wordt afgestemd om de hoeveelheid af val die iemand heeft. Aan de ande re kant doet het volgens Van Zijst wel eens zeer bij mensen die wei nig afval hebben en toch het volle pond moeten betalen. Uit het overzicht bleek dat de kos ten van de afvalstoffenheffing laag zijn als de afstanden en afvalhoe- veelheden worden meegerekend. Landelijk gezien zit de gemeente op een gemiddeld niveau. Omdat veel mensen gebruik maken van de milieustraat wordt de doelstelling om het afval scheiden bij de bron, gehaald. Braat is blij dat hij het bankstel er kwijt kan. Het is niet van hemzelf, maar omdat hij een trekhaak achter de auto heeft, is hem gevraagd de meubels weg te brengen. De 21-jarige Fluplander heeft er nu tijd voor. „Ik ben zzp'er, zelfstandige zonder personeel. In de winter is het rustiger. Dan doe ik allerlei klusjes bij verschillende be drijven." Daarnaast is hij tennisle- raar. Hij traint de Ruucstoppelen in zijn woonplaats, maar ook clubs in Oude Tonge en Melissant Vooral het scheiden van groen afval loont. Er zou 73.692 euro op de verwerkingskosten kunnen worden bespaard. De commissie leden kunnen zich nu over de cij fers en de mogelijke aanpak bui gen. Voor in februari kunnen ze ideeën aanleveren. De Gouden Leeuw is De Coninck zijn eerste eigen bedrijf. Hij wil het restaurant verbinden met het eiland, door zoveel mogelijk de plaatselijke producten op te dienen. „Ik heb niets met een lam uit Nieuw-Zeeland, dat ken ik niet. De Thoolse lammetjes zie je in de wei lopen en je kent de boer. Niet dat ik bij alle boeren op de koffie ga, maar het zou kunnen, je weet wie het zijn. Daar heb ik veel meer mee." Want De Coninck wil graag een res taurant hebben dat voor iedereen toegankelijk is, maar dat wil er nog niet bij alle mensen in. „Ik sta hier bekend als dat dure restaurant. Als gasten van mij de weg vragen, krij gen ze te horen bij de Gouden Leeuw krijg je lekker eten, maar het is wel duur. Onzin. Ik heb al een drie gangenmenu voor 29,50." De horecaman streeft naar eigen zeggen dan ook niet naar een Mi- chelinster. Ik wil graag de gasten die nu komen behouden. Ik serveer graag een maaltijd op sterrenniveau, maar niet voor een sterrenprijs. Ik Het idee komt van Bert Kramer, maar Geluk werkt er graag aan mee. Kramer: „We komen bij klanten om een vloer te leggen, en dan blijkt dat muren en plafond eigenlijk ook aan een opknapbeurt toe zijn. Omdat op dat moment het vertrek helemaal is ontruimd, zou het ideaal zijn dat dit meteen meegenomen kan worden. Nu laten mensen het vaak maar zit ten. Ze schakelen er bijvoorbeeld la ter een familielid voor in, maar dat wordt steeds moeilijker." Geluk her kent dit. „Onze mensen komen er gens om wanden te sauzen. Dan zouden in één keer de vloerbedek king en de gordijnen meegenomen kunnen worden." Beide onderne mers wijzen op het gemak voor de klant, die in één keer overal vanaf is. Door de samenwerking en het af stemmen van de werkzaamheden kunnen ze het bovendien voor de klant goedkoper maken. „Hel is een stukje extra service dat we bicden, en wat grote bedrijven niet kunnen", aldus Kramer. Hij heeft een eenmansbedrijf, en is ge specialiseerd in gordijnen, tapijt, vi nyl, laminaat, parket en binnen- en buitenzonwering. Daarnaast levert hij een beperkt assortiment meubels en matrassen. „In Steenbergen heb ik een showroom, waar mensen op afspraak terecht kunnen. Er zijn houd meer van gezelligheid en dat mensen lekker kunnen eten voor een leuke prijs." Hij speelt daarmee ook in op de kredietcrisis, waar hij naar eigen zeggen nog niet veel van merkt. „Ik mag niet klagen." Ook het rookverbod doet zijn onderne ming weinig. „Hier gaat het om lek ker tafelen en dan gaan mensen mis schien drie keer naar buiten voor een sigaretje, maar rokers behoren niet echt tot mijn publiek. Ik kan mij voorstellen dat cafés daar wel last van hebben, want daar hoort het erbij." Over de ster vervolgt hij. „Ik weet zeker dat mensen een leuke prijs in deze tijd meer waarderen dan extra betalen voor de egards die bij een ster horen. Dus dan hangen we maar niet iemand zijn jas aan de kapstok en parkeren we niet ie mands auto en rijden we hem niet weer voor als hij weer weggaat. Zo ben ik zelf ook helemaal niet." Toch heeft De Coninck volgens plannen om ook in Sint Philipsland een showroom in te richten." Bert Kramers ouders hadden ooit zo'n kijkwinkel in de Achterstraat. Hij werkt alleen en noemt als voordeel voor de klant dat die steeds een vast aanspreekpunt heeft. Geluk schildert niet alleen, maar le vert ook wandafwerking zoals be hangen, pack spuiten en spachtel- putz. „We hebben zelfs nog een Nuis voldoende manieren die hem bijzonder maken. „Je komt in dit restaurant niet de ober tegen die 'ik kom zo bij u' roept, of ik stuur wel even iemand. Nee, Maurice komt zelf aan je tafel." Ook de echtgenote van de ondernemer, Tanja, beaamt dat. „De verdeling is over het alge meen zo. Als Maurice in de keuken staat, loop ik in de bediening. Maar eigenlijk hoort Maurice ook bij de bediening. Hij geeft adviezen als mensen vragen naar de specialiteit van de chef. Dan gaat hij zelf naar de mensen toe." Het team is dan ook niet zo groot. „We hebben één vaste medewerker in de keuken, één vaste medewerker voor de huishouding en de rest be staat uit oproepkrachten. Wij zijn wel eens groter geweest hoor, er hebben hier ooit vijftien man rond gelopen, maar we zijn bewust inge krompen. Dat vinden wij het pret tigst werken", zegt Tanja. Nuis feliciteert De Coninck ook na mens het gemeentebestuur. „We hebben vanmorgen in het college aantal timmerlieden in dienst, bij voorbeeld voor het aanpakken van houtrot of het maken van een koof- je. Mensen zien daar vaak tegenop omdat ze zelf niet technisch genoeg zijn, of de tijd ontbreekt hen", zegt Evert-Jan Geluk. Zijn bedrijf werkt veel aan grote projecten, en doet on derhoudswerk. „Een aantal schil ders is beschikbaar voor het particu liere werk. Daarmee kunnen we dat samen met Kramer doen. Belangrijk voor de planning is daarbij dat onze mensen verspreid over de regio wo nen." De service gaat ver. „Onze mensen willen oudere mensen graag helpen om de meubels te versjouwen als dat nodig is", zegt Geluk. „Bij een ingrijpende klus kunnen we zelfs de mogelijkheid van tijdelijke opslag uitgebreid over je benoeming ge sproken en iedereen wilde met me mee. Maar ik zei, ik ga alleen." De burgemeester looft De Coninck ook voor zijn aandacht voor de lokale producten. „Je wilde eens honing van Tholen en dat wilde je zelf gaan halen. Toen ben ik met je meege gaan, met gevaar voor eigen leven." Ook van Eurotoques Nederland, de vereniging, waarbij De Coninck is aangesloten met zijn restaurant, komt een pluim. „Maurice staat net als wij voor ambachtelijk koken met respect voor de seizoenen. Als Eu rotoques niet had bestaan, hadden Maurice en Tanja het uitgevonden", zegt Bram Loman die namens de vereniging een bloemetje aanbiedt. Als de Coninck zelf het woord neemt, bedankt hij de burgemeester voor zijn uitgebreide toespraak. „Ik hoef niet veel meer te zeggen, want wat ik wilde vertellen, heeft u al ge daan. En daar ben ik u dankbaar voor." En als hij alle betrokkenen heeft bedankt, sluit zijn vrouw Tan ja af: „Tot de volgende keer!" aanbieden", vult Kramer aan. Zijn werkwijze is het om altijd tevoren bij een klant langs te gaan. „Ik be spreek wat de bedoeling is, wat men wil veranderen, de kleurstelling. Stalen van de materialen lever ik bij de mensen thuis aan. En ik adviseer hen." Hun gezamenlijke service beperkt zich niet alleen tot particulieren. Ook de projectinrichting bij kleine re kantoren en scholen kunnen Ge luk en Kramer op deze manier aan pakken. Daar is het afstemmen van de werkzaamheden vaak een pro bleem, dus is goed overleg van be lang. En de samenwerking zorgt dat het karwei efficiënter én goedkoper gedaan kan worden. Geluk: „Je heb op deze manier alles voor een kleine renovatie of een opfrisbeurt in één hand. Dat moet het voor de klant in teressant maken." (Advertentie LM.) Voor de periode van twee jaar dat het bestuur zal functioneren - de bedoeling is dat beide Zeeuwse wa terschappen in 2011 fuseren - is ge kozen voor continuïteit en ervaring. SGP-lijsttrekker Jaap Hoekman en zijn CDA-collega Mol maken al vanaf 1995 deel uit van het db van Zeeuwse Eilanden, Willem Ginjaar (KvK) ruim twee jaar. Dit drietal is opnieuw kandidaat, aangevuld met Wilma Brouwer van de PvdA en landbouwvertegenwoordiger De Ja ger. Deze laatste is de enige nieuw komer in waterschapsland, want Brouwer - tevens raadslid in Goes - is al langer lid van het algemeen be stuur. Daarmee krijgen de ingezete nen drie db-leden, en de geborgde partijen (landbouw, bedrijven en na tuurterreinen) twee. De Jager vindt het een uitdaging om bij het waterschap aan de slag te gaan. Overleg binnen de viermans fractie van de ZLTO over het bezet ten van een db-zetel leidde er toe dat de Anna Jacobiaan kandidaat was. „Binnen het ZLTO-afdelings- bestuur heb ik altijd de waterporte feuille gedaan, en ik ken het water schap natuurlijk vanuit mijn agrarische achtergrond. Maar ik zal best nog wat moeten leren. Aange zien ik in het bedrijf een opvolger heb, heb ik ook tijd voor deze func tie", geeft hij aan. Zijn kandidatuur heeft De Jager tevoren besproken in het Thoolse ZLTO-afdelingsbe- stuur, waarvan hij sinds een jaar voorzitter is. „Ik moet op 8 januari nog wél gekozen worden", wil hij gezegd hebben. De Jager stelt vast dat vijf van de elf fracties elkaar gevonden hebben bij de vorming van het db. Samen zijn ze goed voor 19 van de 30 zetels in het algemeen bestuur. „Het had praktisch gezien met vier db-leden gekund, want er zijn vier fracties van vier leden. Maar de helft plus één, dat is een krappe meerderheid. Dat moet je niet willen, vind ik. Je moet streven naar een breed gedra gen college." Ook Jacob Mol onder streept het belang van een groot draagvlak binnen het algemeen be stuur. „Aanvankelijk was ik in voor een db van vier leden. Maar als dat niet haalbaar is, dat te smal is, dan moet je naar vijf voor voldoende draagvlak." De Tholenaar besprak binnen zijn fractie met wie het CDA Het bedrag wordt gehaald uit een potje dat specifiek bedoeld is voor de kleine kernen. P. van Belzen (CU) noemde dat formeel onjuist, gezien de afgesproken bestedings criteria. „Het idee moet uit de klei ne kernen zelf komen en daar ook direct aan ten goede komen." Castria Wonen heeft de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom extra subsidie gevraagd om het buurtspa- ren uit te breiden. In eerste instantie richtte het project zich op het bevor deren van het winkelen in de eigen kernen. Nu wil de corporatie het concept uitbreiden naar de woon omgeving. Daarbij wordt gedacht aan een door vrijwilligers gedraaide boodschappen- en servicedienst voor ouderen en mindervaliden. Het behoud van winkels bevordert het zelfstandig blijven wonen van de in woners. De ruildiensten zorgen voor meer samenhorigheid en sociale co hesie in de dorpen. Castria heeft het extra geld nodig om het project op te starten en te organiseren. Het me- wilde samenwerken. Met het voor stel van de SGP, die als grootste partij het voortouw nam, konden ze instemmen. Dat PvdA'er Wilma Brouwer bekend is met het water- schapswerk, vindt Mol een plus punt. Water Natuurlijk, met net als de PvdA drie bestuurszetels maar méér stemmen bij de verkiezingen, viel buiten de boot. Daarbij zou een rol hebben gespeeld dat lijsttrekker Jikkie v.d. Giessen ooit het be staansrecht van de waterschappen ter discussie stelde. Zelf wees ze er in een reactie in de krant op, dat daarover niets staat in het verkie zingsprogramma van haar partij. Tijdens het lijsttrekkersoverleg, vrijdag, steunde volgens Mol ook de eenmansfractie van de Algemene Waterschapspartij de kandidatuur van de PvdA. Volgens De Jager zijn de komende twee jaar eigenlijk een tussenfase, aangezien er binnen afzienbare tijd gewerkt gaat worden aan het sa menvloeien van de beide Zeeuwse waterschapsorganisaties. Wat hem betreft zou het lopende bestuurspro- gramma van Zeeuwse Eilanden dan ook vervolgd kunnen worden. „Het waterschap is uiteindelijk een func tioneel bestuur." Ook Mol stelt dat het nieuwe bestuursprogramma een verlengstuk kan zijn van het vorige. „Hoewel er op onderdelen best aan passingen kunnen komen." Voor het programma kunnen élle fracties in de algemene vergadering een in breng leveren. Wat de taakverdeling in het nieuwe dagelijks bestuur betreft, daar wil De Jager niet op vooruitlopen. „Het ligt een beetje voor de hand dat de zitten de db-leden hun portefeuille groten deels houden", vindt hij. Mol gaf eerder al aan, zijn vertrouwde taken graag te willen houden: gebiedsaan- gelegenheden, en beheer en onder houd van wegen, waterlopen en wa terkeringen. Anders dan bij gemeente en provincie, maakt het dagelijks be stuur van het waterschap tevens deel uit van het algemeen bestuur. Woensdagmiddag neemt de algeme ne vergadering van Zeeuwse Eilan den afscheid van 21 leden, waaron der de Thoolse hoofdingelanden Peter van den Dorpel en Rien van Beek. Op 8 januari wordt het nieu we algemeen bestuur - met 16 nieuwkomers - geïnstalleerd. rendeel van de commissieleden had zijn twijfels over de aanvraag. „Is dit wel een taak van de gemeente?', aldus M. Ligtendag-Quist (CDA). „Castria is tenslotte zelf geen arm lastige organisatie." Van Eenen- naam vond het principieel onjuist om het geld te ontrekken aan de kleine kernen. „Ten laste van welke kleine kern komt deze uitgave? Het geld van het buurtsparen wordt bo vendien ook besteed in de grotere kernen van onze gemeente." M.J. Klippel (RFT) vond dat er niet ge zeurd moest worden over de subsi die. „Het geld voor de kleine kernen ligt er al jaren. We kunnen het bij wijze van spreken van de rente beta len." Ook wethouder M.A.E. Vel thuis vond de 10.000 euro een ver antwoorde steun. „Ik constateer dat er teveel geld voor de kleine kernen op de plank ligt. Van het buurtspa ren profiteren ook de kleine kernen mee. En laten we niet vergeten dal we ook problemen hebben met de middenstand in de grotere kernen.' Lancasterstraat 8 -J^\ SR Steenbergen ik# Bert Kramer (rechts) en Evert-Jan Geluk werken samen vooreen interieur\>ernieuwing. Het is onaanvaardbaar dat Thoolse inwoners slachtoffer worden van langer wordende wachtlijsten bij het maatschappelijk werk. Op de meest korte termijn is daarom extra geld nodig, vond J.P.M. Heshof dinsdag in de commissie samenleving. De Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Oosterschelderegio (SMWO) heeft voor 2009 een noodkrediet nodig dat kan oplopen tot maximaal 50.000 euro. Wat Hes hof betreft, komt die financiële steun er. „Het geld wordt direct ingezet voor Thoolse burgers." Het maatschappelijk werk dreigt in de problemen te komen, onder an dere doordat zaken als huiselijk ge weld en schuldhulpverlening vanuit de gemeente de afgelopen jaren na drukkelijk zijn opgepakt. Daardoor is het aantal Thoolse hulpvragen flink toegenomen. De SMWO nam tijdelijk personeel aan om de werk druk op te vangen en betaalde de extra krachten uit de financiële re serves. Die buffer is inmiddels verd wenen, waardoor de inleenkrachten per 1 januari moeten vertrekken. In de aanloop naar het in de loop van 2009 op te starten Centrum voor Jeugd en Gezin heeft het maat schappelijk werk daarom een over- gangssubsidie nodig. Heshof sprak van een noodzakelijke investering. „Het maatschappelijk werk heeft hoger gepresteerd dan contractueel van ze verwacht mocht worden en nu lopen ze tegen hun grenzen aan." Andere commissieleden zagen de noodzaak van een extra krediet veel minder. H.W. van Eenennaam (SGP) toonde zich sceptisch. „Lost 50.000 euro de problemen op of ligt het aan het aantal taken dat het maatschappelijk werk naar zich heeft toegetrokken?" Ook bij de overige commissieleden waren er veel onduidelijkheden en twijfels. Wethouder M.A.E. Velthuis erkende dat de huidige overeenkomst met de SMWO niet werkbaar is. In het eer ste kwartaal van 2009 wordt het contract herzien, waarbij ook de komst van het Centrum voor Jeugd en Gezin een rol speelt. In de aan loop naar het nieuwe contract wordt een discussie met het maatschappe lijk werk gevoerd over welke taken de dienst wel en niet moet uitvoe ren. In de raadsvergadering op 18 december valt een definitief besluit over het noodkrediet. De gemeente Tholen stelt eenmalig 10.000 euro beschikbaar voor het project Buurtsparen van Castria Wonen. Een meerderheid van de com missie samenleving verklaarde zich dinsdag, met de nodige bedenkin gen, akkoord met het voorstel. SGP en CU maakten nog een voorbe houd en delen hun standpunt in de raadsvergadering van 18 december mee. Beide partijen hebben hun twijfels over de financiële dekking. v V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9