'We willen mensen het gevoel geven hoe het is om een echte ster te zijn' Hoek van de VVD voelt niets voor aanstellen 'stadsmarinier' Verburgh Artistiek team Open dag Theatervakantie is nieuwste project van Poortvlietse MusicalXpres Weekmarkt Eendrachtsweg j MultiMedia producten van Bose Donderdag 11 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een vakantie om te leren zingen, acteren en dansen en aan het eind van de weekje kunsten opvoeren. Dat is het nieuwste aanbod van de stichting MusicalXpres in Poortvliet. De zogeheten theaterweek vindt van 4 tot en met 8 mei plaats in Westmalle (België) waar de deelne mers in een jeugdherberg midden in de bossen verblij ven. Er kunnen 60 kinderen meedoen, ongeacht of ze de musicalopleiding volgen of niet. „Het is een soort vakan tieweek, waarbij we naast de lessen ook gewoon leuke spellen doen", zegt Esther Langenhuizen van de musi- calschool. Robin Hood Amateurs Keihard werken De gemeente en de Thoolse middenstand gaan voor eind januari weer aan tafel om te praten over het aanpakken van het detailhandelsbeleid. Die afspraak is maandag avond gemaakt in de commissie ruimte na een uitvoerig debat. Er was een schorsing voor nodig om de fracties op een lijn te krijgen. Voorzitter W. Brevet van het sociaal economisch platform Tholen (Sept) pleitte voor het aan stellen van een middenstandsmanager, maar kreeg daar geen steun voor. De ruim twintig ondernemers op de pu blieke tribune hoorden een aantal fracties hun excuses aanbieden voor het feit dat er sinds het verschijnen van het detailhandelsrapport anderhalf jaar geleden, zo wei nig aan is gedaan. Op stapel Excuses SGP en PvdA aan middenstanders wegens gebrek aan daadkracht Handschoen Rode draad Hema Langenhuizen is aan het begin van dit jaar gestart met haar musical- school en is constant bezig met uit breiden van dit concept. Zo is in augustus samenwerking gezocht met de Zeeuwse Muziekschool en dat heeft geleid tot het ontstaan van de stichting MusicalXpres. Met de ze musicalopleiding willen de op richters de drempel verlagen om mee te werken aan grote voorstel lingen. „Je kunt het zien als voor bereiding voor de vakopleiding, zoals de theaterdansschool of de toneelschool", zegt Langenhuizen. De dramadocente was het beu om telkens met haar kinderen in de au to te stappen om van het eiland af te reizen voor dramalessen. Ze be dacht dat het anders kon. Ze heeft zelf een theaterachtergrond waarbij ze ervaring heeft als regisseur en het maken van producties en daar om besloot ze zelf musicalcursus sen te gaan geven in haar woon plaats Poortvliet. Om meer moge lijkheden te hebben, is er contact gelegd met de Zeeuwse Muziek school. Geen gekke keuze, want de muziekschool was eerder al ge vraagd een vervolg te geven aan het musicalproject van de gemeente Tholen. Die bestond uit de musical Minoes die een aantal jaren geleden is opgevoerd. Regiodirecteur Jan Hut, van de mu ziekschool, zag de samenwerking met Langenhuizen wel zitten, om dat deze aansluit op het verzoek van de gemeente. „Ik wil regio breed gaan kijken en me niet tot Tholen beperken. Het is de bedoe ling dat straks op verschillende lo caties in Zeeland mensen cursussen kunnen gaan volgen." Daarvoor worden dan mensen van het Thool- se team ingezet en Hut denkt aan versterking met mensen vanuit de muziekschool. Hut heeft voor een andere naam dan de muziekschool gekozen, om dat hij de opleiding een specifiek geval vindt. „Bij een muziekschool denk je aan piano spelen of viool en bij de MusicalXpres komt er heel duidelijk theater en dans in voor en dat is opmerkelijk voor een muziekschool." De naam leent zich ook om uit te breiden naar bijvoor- Het artistieke team van de stichting MusicalXpres bestaat volgens Langenhuizen uit grote mensen uit het vak. Zo is oud-Broadway ster Ken Ard als dansdocent aan de school verbonden. Deze Amerikaan is in Nederland (Rotterdam) komen wonen voor zijn partner. Hij heeft in de originele versie van de musical Cats gespeeld en heeft in de film Chicago samengewerkt met onder anderen Richard Gere. Producent Laurens van Wessel van Wesco productions heeft onder meer Marco Borsato, Rob de Nijs en Peter Koelewijn begeleid. Bij de musical- school gaat hij aan de slag als repetitor. Ronald van Elderen uit Breda gaat de kinderen leren acteren voor de camera. Van Elderen is acteur en heeft rollen gespeeld in televisiese ries zoals Goede Tijden, Slechte Tijden. Flikken en Keyzer De Boer Advocaten. Jorina Verhees uit Bergen op Zoom en Carlijn Diemei uit Sint-Maartensdijk zorgen voor de communicatie en de evenementen. Esther Langenhuizen heeft zelf de opleiding klassieke dans op het conservatorium in Tilburg gevolgd en heeft ervaring in regie en pro duceren opgedaan bij het Centrum voor Beeldende Kunst in Bergen op Zoom. Zij gaat de dramalessen verzorgen. De MusicalXpres houdt zaterdag een open dag in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Om 10 uur beginnen de optredens, maar een uur eerder beginnen de lessen. Het is de bedoeling dat bezoekers aan de hand van de optredens en demonstratielessen informatie inwinnen en aan het eind van elke les mee kunnen doen om te ervaren hoe een musicalles voelt. De medewerkers zijn aanwezig voor het beantwoorden van vra gen. Het programma: Informatief gedeelte: info theaterweek 4 t/m 8 mei, Jorina Verhees, 10-10.30 u.; dans, Ken Ard, 11.30-12 u.; drama, Esther Langenhui zen, 12-13 u.; acteren voor de camera. 13-13.30 u.; zang, Laurens van Wessel, 13.30-14 u.; algemene info/inschrijvingen, J. Verhees en E. Langenhuizen, 14-16 u. Lesgedeelte: voorbereidingen, 9-10 u.; repetitie tekst Robin Hood, 10-11 u.; demo maandagavondgroep drama, 11-11.30 u.; workshop drama, 11.30-12 u.; repetitie dans Robin Hood, 12-13 u.; demo maan dagavondgroep dans, 13-13.15 u.; demo klassieke dans Dio videoclip, 13.15-13.30 u.; workshop dans, 13.30-14 u.; repetitie zang Robin Hood, 14-15 u.; demo zang 15-15.30 u.; workshop zang, 15.30-16 u. De leerlingen van de MusicalXpres worden al gevraagd om demonstraties te geven, zoals hier tijdens de vrijwilligersavond in het gemeentehuis van Tholen. beeld een popschool. Die zou dan de naam PopXpres krijgen. De mu ziekschool zelf is ook bezig met vernieuwing, want er worden al lessen in popzang gegeven door de ex-zangeres van de band 2 Unlimi ted, Marjon van Iwaarden. „We hebben gekozen voor Xpres, omdat dit te maken heeft met bewe ging. Net als een trein, die gaat van het ene naar het andere punt. De school staat niet stil, maar is voort durend in beweging. Bovendien zochten we een naam die jongeren aanspreekt", zegt Langenhuizen. De samenwerking heeft inmiddels verder vorm gekregen en de musi cal Robin Hood is het eerste pro duct daarvan. De leerlingen zijn druk aan het repeteren voor de pre mière op 18 en 19 april op het Mol- lerlyceum in Bergen op Zoom. Er is nog een derde partij in het sa menwerkingsverband en dat is theaterproductiebureau Fan Work in Utrecht. „FanWork levert de pro ducties, de muziekschool levert de faciliteiten, zoals een piano en een geluidssysteem dat we op locatie kunnen gebruiken en ik ben de uit voerder", zegt Langenhuizen. In middels zijn er meer personen aan gesteld die samen het artistieke team vormen voor onder meer het geven van alle benodigde lessen. Mensen die zich nu inschrijven bij de musicalschool, dat kunnen zo wel kinderen als volwassenen zijn, moeten nog kiezen voor het hele pakket. Dat is dans, zang en acte ren. Langenhuizen heeft daarvoor gekozen, omdat ze mensen breed wil opleiden, zodat ze later kunnen kiezen. Bovendien vindt ze de ele menten niet van elkaar te scheiden, omdat ze allemaal bij theater ho ren. Wel kunnen mensen kiezen tussen het volgen van reguliere les sen of meedoen in een productie. In het laatste geval moet er auditie gedaan worden om te worden toe gelaten. „Voor de reguliere lessen kunnen mensen zo instromen." Naast de musicallessen, wordt er straks lesgegeven in acteren voor de camera. „We willen ook tv-pro- ducties gaan maken." Daarmee doelt Langenhuizen op kinderse ries. „Ik heb gehoord dat lokale omroepen altijd verlegen zitten om goede kinderprogramma's." Het eerste televisieoptreden vond een paar weken geleden plaats. Toen deden de leerlingen van de musi calschool mee aan de opnamen voor een videoclip van het Neder landse hiphopduo Dio. De volgen de stap is om zelf een cd te maken en daarnaast een promo-dvd voor de MusicalXpres. Wat er precies op de cd komt te staan, weet Langen huizen nog niet. „Het wordt waar schijnlijk rockmuziek en we willen zelf de liedjes gaan schrijven." Nu wordt alles nog aangeboden in cursussen van een aantal lessen, maar straks wil Langenhuizen star ten met jaaropleidingen. Het is niet zo dat je aan het eind van het jaar bent uitgeleerd. „Je bent nooit klaar met theater. Na een jaar be gint weer een andere productie. Je blijft leren." Het klinkt allemaal heel professio neel, maar de musicalschool is er voor amateurs. Ook al kan de musi cal een opstapje zijn naar het echte werk, dat is volgens Jan Hut niet de primaire doelstelling. „We willen de behoefte aan kunst en cultuur vervullen. Het is niet onze primaire doelstelling om mensen af te leve ren aan opleidingen. Kunst en cul tuur verrijkt de mensen." Volgens Langenhuizen is het ook niet zo makkelijk om te worden toegelaten op de vakopleiding. „Alleen het beste van het beste wordt aangenomen op die scholen. Als er één of twee doorstromen van mijn school, dan heb je het wel ge had." Ze wil met de musicalschool de mensen het gevoel geven hoe het is om een ster of een beroeps te zijn. „Ze kunnen bij ons niet één of twee keer optreden, maar wel vijf keer. En dat geeft al een echt ge voel." Langenhuizen geeft een re actie van één van haar leerlingen als voorbeeld. „Ik las in een Bra bants blad dat hem had geïnter viewd, dat bij de MusicalXpres zijn droom is uitgekomen. Dat is toch geweldig dat ik iemand kan helpen om zijn droom te verwezenlijken." Langenhuizen ziet 100 leerlingen per locatie als ideaal om alles kos tendekkend te kunnen draaien. Ze heeft inmiddels 33 leerlingen op de opleiding, maar ze geeft wel toe: „Ik kan niet van 30 leerlingen 30 sterren maken. We zijn daar heel eerlijk in. We geven groepslessen en als we zien dat iets beter kan, geven we het advies om extra les sen te nemen, zoals zangles op de muziekschool." Het vak bestaat uit keihard werken volgens de drama docente. „Het is echt heel leuk, maar wat je bijvoorbeeld niet ziet bij het maken van zo'n videoclip, dat de grootste tijd bestaat uit wachten, wachten, wachten. Daar moet je tegen kunnen. Je ziet dan snel genoeg welke leerling dat wel kan en welke niet." Overigens leren de cursisten tij dens de opleiding lange dagen te maken. De kinderen die in de musi cal meespelen, krijgen op zaterdag zes uur achter elkaar les. Die tijd is opgedeeld in blokken van twee uur voor dans, drama en zang. Voor de gewone lesklanten zijn er lessen van twee uur, waar de drie discipli nes inzitten. Ook de acteerlessen duren twee uur. Langenhuizen be grijpt dat de lange zaterdag voor sommige mensen afschrikt en heeft het plan om ook een productie groep op een lager niveau te star ten. „Die krijgen dan drie uur les in plaats van zes uur. Deze leerlingen zetten ook wel een musical neer, maar die wordt dan minder groot opgezet en opgevoerd op een school of instelling." Langenhuizen heeft twee dochters, Maaike (12) en Nienke (11), waar van de laatste ook fanatiek is in de dans- en theaterwereld. Ze doet de opleiding bij MusicalXpres en daarnaast volgt ze een cursus bij de Vlaamse productiemaatschappij Studio 100. „Mensen denken vaak dat ik haar gewoon naar voren schuif, maar zo werkt het niet. Ze moet gewoon auditie doen en ik heb daar niets over te zeggen. Net als bij de videoclip van Dio. Zij was daarin de ballerina, maar dat heb ik niet geregeld. Het is mijn clip niet." Haar andere dochter, Maaike, heeft niets met musicals: „Zij vindt het stom." Langenhuizen kan erom lachen en begrijpt dat haar interesses ergens anders lig gen. Het zat de ondernemers hoog dat er tot nu toe met de aanbevelingen uit het rapport van Sept en de Thoolse ondernemers federatie (Tof) bijna niets is gebeurd. Het kreeg de titel 'Tholen samen één' en werd in juli vorig jaar positief ontvangen door de raad. Kernpunt was om de problemen waar de middenstand mee te maken heeft, samen aan te pakken, vertelde Brevet, die gebruik maakte van het inspreekrecht. Hij wist zich onder steund door de ondernemers die naar de raadzaal waren gekomen in de hoop dat er knopen zouden worden doorgehakt. Opmerkelijk was de rol van G.J. Hoek van de VVD, een partij die in de regel een lans breekt voor ondernemers. Hij legde de bal bij het Sept en vroeg aan Brevet hoeveel nieuwe ondernemers Tof naar Tholen had weten te halen sinds de verschij ning van het rapport. Brevet moest het antwoord schuldig blijven en ver wees naar het samen optrekken van gemeente en ondernemers. Dat was ook het doel van het rap port. De gemeente, de middenstand, Castria Wonen, de Rabobank en de consument zouden er samen aan moeten werken. Om het proces op gang te brengen, zou er een 'eilande- lijke middenstandsmanager' aange steld moeten worden die opereert tussen de gemeente en de midden stand. Die zou bekostigd moeten worden door de gemeente, Castria en de Rabobank. Daar was toen wei nig bijval voor. Brevet pleitte daar nu weer voor, maar ook nu kreeg Sept daar geen enkele steun voor. Ook voor het instellen van een werk groep (als tweede keus) die zich wil inzetten voor de leefbaarheid en die betrokken is bij de problematiek, kreeg Sept de handen van de com missieleden niet op elkaar. Brevet: „We zitten nu met een situ atie dat het middenstandsbeleid wordt opgehangen aan de grote pro jecten in de drie woonkernen. Bur gemeester en wethouders schreven in februari dit jaar aan de raad dat de middenstand hier intensief en pro actief bij moet worden betrokken. Tot op heden is dat niet effectief ge beurd." Brevet zei er wel mogelijk heden voor te zien, maar noemde het onvoldoende. „Een belangrijk on derdeel van het rapport wordt ons in ziens niet meegenomen: het samen aanpakken van de problemen." Die problemen zette hij nogmaals op een rijtje: de uitstraling van het win kelgebied, het aantrekken van nieu we ondernemers, het betrekken van ondernemers bij de projecten. Voor de uitstraling van het winkelgebied zijn al plannen die volgens Brevet samen uitgevoerd kunnen worden. De aanpak biedt de ondernemer dui delijkheid: hij weet wat er van hem verwacht wordt maar weet ook wat hij van de gemeente kan verwach ten. De werkgroep houdt de ontwik kelingen in de gaten. Voor het aantrekken van nieuwe winkeliers is het nodig na te gaan welke panden er nodig zijn en welke ondernemers. Hier is een rol wegge legd voor de middenstand, Castria. de gemeente en de Rabobank. Maar ook voor de Kamer van Koophandel die samen met de bank, ondernemer en gemeente ondernemers kunnen werven. In Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk waar grote projecten op stapel staan, zouden de ondernemers pro-actief worden be trokken. De gemeente speelt daarin de hoofdrol, volgens Brevet. De voorzitter wees er verder op dat het mogelijk is om subsidie te krijgen voor het uitvoeren van projecten die de leefbaarheid bevorderen. „Vorig jaar heeft de Zeeuwse vereniging voor kleine kernen gevraagd plan nen in te dienen die zij kan subsidië ren. Ze hebben veel geld." Brevet vroeg wat de reden van de raad was het rapport op de agenda te zetten. Hij wilde ook weten of de fracties het noodzakelijk vinden om spoed te maken met de aanbevelin gen uit het rapport. En wat ze de meerwaarde ervan inzien om de pro blemen samen aan te pakken. „Kunt u ons, middenstand, Castria, Rabo bank, kamer van koophandel en Sept een beter gevoel geven bij de aanpak van dit onderwerp?" Op de publieke tribune volgen ondernemers de discussie, links Angelique Neele, Ard Mast, rechts Pieter Verhoef, Kees Ba! en Leen Tichem. 1 De weekmarkten op Tholen I zouden verplaatst moeten wor- I den van de ochtend naai' de I middag en avond. Dat zei G.J. I Hoek (VVD) maandagavond I in de commissie ruimte. „Nu I komen er vooral oudere men- I sen als klant. Als je het ook 's j I avonds doet, trek je ook jonge- I ren aan. Tegenwoordig werken I zowel man als vrouw." De raadsleden kregen gelegenheid nog vragen te stellen. Uit de vragen bleek al snel hoe de fracties dachten over de rol van dë gemeente en die van Sept. Opmerkelijk was de reac tie van de G.J. Hoek van de VVD. Hij vroeg Brevet of Sept of Tof van af juli vorig jaar al nieuwe onderne mers had weten aan te trekken. De voorzitter zei dat het Sept zijn best heeft gedaan om de noodzaak nieu we ondernemers aan te trekken bij de politiek te 'laten landen'. Hij zei te hopen dat er samen aan gewerkt kan worden, maar Hoek wilde weten hoeveel ondernemers er concreet zijn geworven. Brevet zei dat dit geen werk is dat Sept zelf doet. J.L. Hage (CU) vroeg zich af of een middenstandsmanager wel echt no dig was. En of een werkgroep ook zou volstaan. Brevet wees er nog maar eens op dat het rapport al an derhalfjaar op tafel ligt, maar dat de politiek het 'niet los heeft kunnen krijgen.' „Een eilandelijke midden standsmanager is een prachtig ins trument om het beleid vlot te trek ken. Het wordt alom in het Zeeuwse toegepast. Een werkgroep is een tweede optie." J.M. Aarnoudse (SGP) begon met zijn excuses aan te bieden. Hij zei dat de raad er 'weinig daadkrachtig mee om is gegaan.' „We hebben er te weinig achteraan gezeten." Hij wil de weten of er te weinig overleg was tussen de middenstand en de ge meente. Brevet beaamde dat. „We hebben verscheidene malen aange geven dat er niks gebeurt. De bal ligt volgens Sept en Tof bij de politiek. Excuses zijn niet voldoende." Maar ook H. Nieuwenhuis (PvdA) bood zijn verontschuldigingen aan. Hij wilde weten hoe de manager moet worden betaald en wat hij pre cies moet doen. Volgens Brevet zou de functionaris een duidelijke op dracht moeten krijgen. Twee dagen of meer per week zou hij ingezet kunnen worden. De Rabobank en Castria zouden daar aan mee willen betalen. „Dat is een royaal gebaar. Waarom heeft de gemeente de handschoen niet opgepakt?" Nieuwenhuis was het wel eens met de teneur van het rapport. „De Thoolse middenstand heeft het moeilijk. Het is een van de zuilen voor de leefbaarheid in de kernen. Dorpen worden stiller omdat voor zieningen verdwijnen. Het worden slaapdorpen. Ik heb het gevoel dat er te weinig tegen gedaan wordt. Als er aanvragen van middenstanders ko men, wordt er niet altijd positief ge reageerd." Nieuwenhuis was het er mee eens dat er samen gewerkt zou moeten aan een oplossing, maar hij bleef steken in een 'positief meeden ken.' Hij wees er op dat er ook wel zaken zijn gerealiseerd, zoals de Lidl in Sint-Maartensdijk. Nieuwen huis somde nog een aantal zaken op en wees er ook op dat het belangrijk is om inwoners te over- tuigen om op Tholen hun boodschappen te la ten doen. „Daar moeten we allemaal aan werken. Anderhalf jaar er bijna niets aan doen, is lang." J.J.P.A. Boulogne (ABT) vroeg Nieuwenhuis of hij wist hoe de zaak los te trekken. Volgens Nieuwenhuis was het wat te gemakkelijk om te zeggen wat de raadsleden zouden I De Eendrachtsweg in Tholen ligt er volgens H. Nieuwen- huis van de PvdA droevig bij, zei hij. „Het lijkt wel of het Russische leger Georgië is binnen gereden." Nieuwen- I huis wilde ook wel met 'de I hemdsmouwen opgestropt en I de benen op tafel' in overleg treden met de middenstanders, i moeten doen. Hij zag wel wat in het samen brainstormen. „Hemdsmou wen omhoog en de benen op tafel." De PvdA'er zei te hopen dat het lukt: „Maar het is vijf voor twaalf." Aarnoudse zei het gevoel te hebben dat een en ander is blijven liggen tussen Sept en de gemeente. Toch hadden burgemeester en wethouders wel gereageerd door de raad een mail te sturen. „Maar bij Sept leeft het gevoel dat er te weinig wordt sa mengewerkt. De hoofdzaak is om de communicatie tussen de gemeen te en de middenstand te verbeteren. Maar de bal lig niet alleen aan onze kant, hij ligt ook bij de onderne mers. Sept moet in staat zijn een werkgroep in te stellen. Met een éénduidig plan komen en daar sa men met het college aan werken. Hoek zei dat zijn VVD-fractie (wet houder F.J. Goossen was niet aan wezig en werd waargenomen door K.A. Heijboer) tegen het aanstellen is van een middenstandsmanager. Hoek noemde het smalend een stadsmarinier. Hij vond dat de ge meente het zelf wel aankon met een wethouder en de ambtenaren. „In tegenstelling tot wat de midden stand zelf heeft gedaan, wordt er door de gemeente wel gezocht naar nieuwe ondernemers." Ook hij noemde een aantal zaken waar de gemeente mee bezig is zoals plan Noord en hel havenplan voor Sint- Annaland. J.L. Hage (CU) noemde het enigszins beschamend dat het zo'n lange tijd stil is gebleven. Er is wel wat gebeurd zei hij. „Maar het gaat er nu om wat we met de aanbevelingen doen." J.Bijl (CDA) noemde het lastig om het gedrag van de consument te stu ren. „Aan al hun verlangens en wen sen is weinig te doen. De midden stand boert achteruit. Het aanstellen van een manager is een loffelijk stre ven. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, maar ik ben bang voor stro perigheid. Wij willen dit niet onder steunen. We willen ook geen nieuwe commissie in het leven roepen." Boulogne vond dat de politieke par tijen er samen met de middenstand achter moet gaan staan. De gemeen te zou een voortrekkersrol moeten vervullen. Volgens Hoek gebeurt dat al. Maar Boulogne zag niet hoe. „Ik hoor ook wel eens wat. Ik hoor dan dat het niet goed gebeurt. Wij willen niet op de stoel van de ondernemer zitten. Als het niet lukt moeten we stoppen, maar ik wil wél het gevoel hebben dat we er alles aan gedaan hebben. Tot nu toe is het woord niet bij de daad gevoegd. Nu wacht ie dereen op iedereen." Daarmee gaf Boulogne de impasse aan. Als laatste reageerde M.J. Klippel (RFT). Hij stipte de rode draad in het rapport aan: de middenstand in de kleine kernen hebben heeft voor al moeilijk. Consumenten zijn prijs bewust. Hij noemde Sint-Annaland als uitzondering. Daar floreert de middenstand. „Als je ziet hoe het assortiment er is en hoe de bevol king er mee omgaat, dan krijg je daar een goed gevoel bij." Ook hij wees er op dat er al een en ander is gerealiseerd. Hij stelde voor de con clusies uit het rapport naast de con clusies te leggen van een studie van de landelijke vereniging van kleine kernen. „Dan kun je overeenkom sten zien: voorzieningen verdwijnen gewoon. Het eerste wat men over het algemeen kwijtraakt is de bank, dan het postkantoor en dan de buurtsuper. Dat herkennen we alle maal." Klippel kon zich niet in alle aanbe velingen vinden van het rapport van Sept. Hij vroeg zich af of het tij te keren is als de gemeente er tijd en geld in steekt. „Komt de klant terug die al lang gewend is om elders te gaan kopen. En blijft de ondernemer het proberen? Uit het rapport van de vereniging van kleine kernen blijkt dat de be woners er niet zoveel moeite mee hebben als er voorzieningen ver dwijnen, als ze maar in een naburig dorp terecht kunnen en men mobiel is. Hij stelde voor het rapport erbij te pakken er samen met onderne mers en inwoners te werken aan de conclusies en aanbevelingen. Maar wat de fracties nu precies wil den, bleef voor wethouder Heijboer onduidelijk, zei hij. „Ik heb er geen mening uit kunnen destilleren. „Als er iets opgezet wordt door onderne mers, dan werken we daar aan. Over de lijst met actiepunten van Sept zei Heijboer dat elke schakel aandacht vraagt." Volgens Boulogne legde de wethouder de vinger op de zere plek. Brevet keek vragend in de richting van acquisitieambtenaar aan wie het actieplan, dat de wet houder niet had, was verstuurd. De voorzitter van Sept was teleurge steld in de reacties van de commis sieleden. „Dit gesprek had vorig jaar plaats moeten vinden. Er is nu veel gezegd, maar er is weinig be sproken. Dat gevoel leeft bij de on dernemers op de tribune. Natuurlijk zijn we blij dat de politiek zich eeri mening probeert te vormen. Wé hebben al eerder met de fractievoor zitters met de benen op tafel geze ten, maar we zijn er niet veel verder mee gekomen. We wachtten op het antwoord van de wethouder. Dat kwam in februari." Hij vond het van Hoek een beetje goedkoop om de middenstandsma nager een stadsmarinier te nomen. „Met respect voor de wethouder en de ambtenaar, maar zo'n manager versnelt het proces. Die wordt met een taak het veld ingestuurd." Wethouder Heijboer vond dat de ge meente wel degelijk iets doet. Ook als het gaat om het ondersteunen van kleine dingen zoals de moon light shopping in Stavenisse en de winkelwagen van de familie Du ine destijds. „We hebben ook gesprek ken gehad met de Hema, maar die laat het afweten. Maar als er geen vragen zijn, kunnen we niets doen. Als u een vraag heeft, proberen we er wat aan te doen." Hage vroeg om een schorsing. Na de schorsing stelde hij voor om de betrokken partijen aan de tafel te brengen (gemeente en Sept) en b. en w. de leiding te geven voor het uit werken van de aanbevelingen uit het rapport. De andere fracties gingen daarmee akkoord. Voor eind januari moet het gesprek plaatsvinden. Verkrijgbaar bij: Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www. verburghnl Hi-Fi. LCD DVD Plasma Automatisering Advertentie LM,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7