'Van verhuizing naar kleinere woning hebben we nog geen dag spijt gehad' Carla Janus: 'Ik ben gek op gebak en daar wil ik nu vorm aan geven' Excuses vertraging Garnalenstraat Totaalvisie op Thoolse oesterputten komt eraan 'Borden Ten Ankerweg zijn verwarrend' Personeel ambulancedienst vraagt Tholen om extra geld Vossemeers paar Aarnoudse viert briljanten jubileum Nieuwjaarsduik Subsidie voor Thoolse hengst Cabarettrio in Meulvliet Donderdag 11 december 2008 Gemeente kiest aannemer Haestinge Carla Janus weet het nog als de dag van gisteren. Het telefoontje van Erik van Houte met het slechte nieuws. „Ik trek de stekker eruit, zei hij." Dat was in augustus, toen Carla nog ziek thuis zat na een val van de trap in april. Ze brak daarbij twee ruggen- wervels. Het bericht viel rauw op haar dak, maar be tekent voor Carla wel het begin van iets nieuws. De Smerdiekse wil taarten gaan ontwerpen. Papierwerk Bonbons Mobilisatie Veluwe Veiliger Ze kennen elkaar al van kinds af, want Johannes Aar noudse en Anna Aarnoudse-van Gorsel woonden naast el kaar in de Patrijzenweg. Dinsdag herdacht het Oud-Vos- semeerse paar - zij net 90 en hij bijna 91 jaar oud - dat ze 65 jaar samen zijn. De briljanten bruiloft wordt zaterdag gevierd met kinderen, klein- en achterkleinkinderen. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ex-Van Houte werknemer gaat geen meubels maar taarten ontwerpen J.L. Hage van CU over verkeersmaatregel Wethouder C.L. van Dis bood maandagavond in de com missie ruimte zijn excuses aan voor de vertraging die op is getreden bij het opstellen van het gemeentelijk ver- voer- en verkeersplan. Dat had al klaar moeten zijn, zei hij op een vraag van J.J.P.A. Boulogne (ABT) die infor meerde naar de voortgang. Cordeel Nederland b.v. gaat de nieuwbouw van Haestinge realise ren. De gemeente Tholen heeft de aannemer uit Zwijndrecht de op dracht gegeven om het nieuwe pand voor het sport- en gemeenschaps centrum in .Sint-Maartensdijk te bouwen. Vijf aannemers hadden zich op 18 november ingeschreven voor het project en daaruit is Cor deel gekozen. Binnenkort wordt de zogenaamde voorovereenkomst ge sloten. In de komende periode wordt in samenwerking met de aan nemer en RDBM architecten en ad viseurs gewerkt aan het definitieve ontwerp en de totstandkoming van bestek en bestektekeningen. Het nieuwe Haestinge wordt 1900 m2 groot en beschikt over een sport zaal. grote feestzaal, foyer, keuken, muziekruimten, jeugdruimte, kleed ruimten met sanitair, vergaderzaal/ lesruimte en een keuken. Fundiving uit Dinteloord organi seert op 1 januari een nieuwjaars duik bij de Bergsediepsluis in Tho len. Het festijn begint om 11.45 uur en deelname is gratis. Voor alle deelnemers is er na afloop soep en de leukst geklede deelnemer ont vangt de jaarlijkse wisselbeker. De stichting Behoud Hoogaars in Arnemuiden krijgt 45.378,02 euro subsidie van de provincie Zeeland voor het restaureren van de hengst Tholen 49. De stichting cofinanciert het project met een eigen inbreng van 86.986,03 euro. De totale kos ten bedragen ruim 160.000 euro. Uit op Tholen organiseert 20 de cember een cabaretshow van Ernes to Marcellino en Wilfried Finkers met een try-out van hun programma Diepgang. De voorstelling begint om 20.15 uur in Meulvliet in Tho len. Ernesto Marcellino en Wilf ried Finkers laten zien dat er in het leven meer is dan alleen diepgang en tonen de onzin van het bestaan. Het succesvolle drietal heeft al ja ren een vaste plaats in het vader landse theatercircuit verworven en vliegt daarin met zijn eigenzinnige humoristische shows flink uit de bocht. De pure kolder, de rake imi taties en persiflages, de mooie sfeer volle liedjes en de droge Finkers- humor zijn in deze afwisselende voorstelling volop aanwezig. Kaar ten zijn te bestellen via www.stich- tinguitoptholen.nl of bij VVV Tho len in Sint-Maartensdijk, tel. 0166-663771, kantoorboekhandel Dieleman, in Tholen, tel. 0166- 602597 en 's middags voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. Van der Does schetste de commis sieleden de gang van zaken tijdens de afgelopen maanden. In eerste termijn vond het personeel dat bij de voorgestelde bezuinigingsplan nen de leidinggevenden teveel bui ten schot bleven. Inmiddels is ook het bedrijfsbureau van de dienst bereid om 200.000 euro te bezuini gen. Het rijdend personeel levert 180.000 euro in. Dat bedrag komt volgens Van der Does uit kortingen op de onregelmatigheidstoeslagen, het inleveren van twee verlofdagen en een andere systematiek om overuren te betalen. Ook op inleen- krachten wordt gesnoeid. Bij el kaar leveren de bezuinigingen circa zeven ton op. Om de dienst gezond te maken is echter ook financiële steun van de provincie nodig en een eenmalige bijdrage van de ge meenten in het werkgebied. De commissieleden waren echter niet bereid om meteen de portemonnee te trekken. „Wat staat u structureel voor ogen", vroeg P. van Belzen (CU) zich hardop af. „Wat is nodig om dit soort problemen ook in de toekomst te voorkomen?" Volgens Velthuis is het verstandi ger te wachten op een totaalaan- pak van het gebied. Juist deze week is in het collegeoverleg een schets van de plannen voor het evenemententerrein aan de orde geweest. Binnenkort worden die ook aan de buitenwacht gepresen teerd. „Het gebied gaat rigoureus op de schop en moet meer uitstra ling krijgen." Van Belzen vroeg om een noodop lossing, zodat de toestellen in het komende speelseizoen weer volle dig benut kunnen worden. Hij kreeg weinig bijval van de andere De 59-jarige Carla zou in januari aan haar zesde jaar bij Van Houte zijn begonnen. Ze is binnenhuisar chitect en was werkzaam op de projectafdeling. „Ik deed voorna melijk kantoorgebouwen, maar ik heb ook de Schutse in Sint-Anna- land ingericht met stoffering. Mijn laatste grote project was de GGZ Moermontstede, waar we 64 appartementen hebben voorzien van meubels en stoffering. Af en toe deed ik ook opdrachten voor particulieren. Ik maakte presenta ties op het gebied van kleur en vorm." Voordat Carla bij Van Houte kwam, werkte ze 14 jaar bij The- reca, een producent van meubels in Limburg. „Ik ben voor mijn grote liefde Peter naar Zeeland ge komen. Het bleek dat ik hetzelfde werk bij Erik van Houte kon doen." Carla's man Peter is goud smid en maakt medische sieraden voor mensen met reuma. Hij heeft tevens een ontwerpprijs gewonnen met een rubberen afgietdeksel voor pannen. Carla kwam op de ontwerpafde ling die toen nog op de Markt in Sint-Maartensdijk zat. „Ik kon zo naar mijn werk lopen. We begon nen met zijn drieën. Later zijn dat er zeven of acht geworden." Ze geloofde in Erik van Houte en het succes van de zaak, dus toen hij het grotere pand op industrie terrein Welgelegen betrok, stond ze achter zijn besluit. „Hij heeft dat bedrijf daar niet neergezet om er twee jaar later mee te stoppen." Ze heeft altijd ontzettend graag gewerkt, maar haar ongeluk dit voorjaar hield haar thuis. Ze was eind augustus aan de beterende hand en bood aan om weer wat te gaan doen, zoals papierwerk waar van ze uit ervaring wist dat dat vaak bleef liggen. Maar Van Houte hield de boot af. Achteraf begrijpt ze beter waarom. „Ik ben vanaf april niet meer op de zaak geweest. Ik heb niet van dichtbij het turbulente geproefd. Ik wist wel dat er iets stond te ge beuren. Erik heeft wel zwaar weer gehad zakelijk, maar hij krabbelde De provincie is inmiddels druk doende met een onderzoek naar de toekomstkansen van de RAVZ. Een fusie met andere diensten behoort tot de mogelijkheden. Op 18 de cember, precies op de dag van de gemeenteraadsvergadering in Tho len, wordt de tussenrapportage openbaar gemaakt. Een dag eerder worden de Zeeuwse portefeuille houders op de hoogte gesteld van de inhoud van het rapport. Tot die tijd wil wethouder M.A.E. Velthuis nog geen standpunt bekend maken. Wel wil de provincie volgens haar financieel bijspringen. „Maar de omvang van de bijdrage is nog niet bekend." Eerder werd in de wan delgangen bekend dat van de be trokken gemeenten een bedrag van 3 euro per inwoner wordt verwacht om de RAVZ vooruit te helpen. Dat bedrag was echter gebaseerd op een schuld van 1,3 miljoen euro. Volgens Van Eenennaam zijn die cijfers ondertussen ingehaald door de werkelijkheid. „Het bedrag zal naar boven moeten worden bijge steld." commissieleden. M. Ligtendag- Quist (CDA) vond dat een tussen tijdse ingreep de problemen niet oplost. Ook H.W. van Eeneen- naam (SGP) meende dat ad hoe beleid geen nut heeft. „Even wachten lijkt ons verstandiger." Velthuis waarschuwde de commis sie alvast voor de financiële con sequenties van het totaalplan. „Ik schrik elke keer weer hoeveel het kost om een speelplek aan te pas sen. Bij een integrale aanpak van het gebied is het financiële plaatje vele malen groter. U zult fors over de brug moeten komen." er steeds weer bovenop. Ik had niet gedacht dat hij ermee zou stoppen." Carla wil geen oordeel vellen over Erik van Houte of hij fouten heeft gemaakt of niet. „Maar ik ben wel persoonlijk geraakt. Het is niet te beschrijven wat er allemaal door je heen gaat. Ik had niet gedacht dat ik niet mee zou gaan." Carla is niet iemand die bij de pakken neer gaat zitten en is ver der gaan kijken. „Ik heb twee sol licitaties de deur uit gedaan, maar nu loop ik tegen mijn leeftijd aan." In de tussentijd heeft ze wat an ders bedacht. „Ik ben gek op ge bak, een echte zoetekauw. Daar wil ik nu vorm aan geven." Daar om heeft ze gekozen voor taart- ontwerp. Ze heeft al eerder kennis gemaakt met het maken van zoetigheid door een cursus bonbons maken. „Ik ben verslaafd aan chocola. Een vriendin van mij wist dat. Ze gaf mij op voor de workshop toen ze hoorde dat die gegeven werd." Dat vond ze ontzettend leuk en het smaakte naar meer. „Ik ga nu naar Hoorn voor de opleiding decore ren van taarten en ik ga met mar sepeinfiguren werken bij het ROC in Goes." Ze wil spectaculaire taarten ma ken. „Geen traditionele taart zoals die bij de bakker ligt, maar design, bijvoorbeeld in de vorm van een huis." Ze laat een aantal voorbeel den op internet zien welke kant ze op wil. Het zijn prinsessentaarten. creaties met onder andere kraal tjes, strikjes en allerlei kleuren, die meestal uit meerdere lagen be staan. „Ik wil alles maken op het gebied van gebak, waaronder bruidstaarten en verjaardagstaar ten." Ze wil een eigen atelier achter haar tuinhuisje inrichten. Daar kan ze dan rustig haar gang gaan. De ontwerpen maakt ze met de com puter, net zoals ze dat deed voor ruimtes in gebouwen. Mensen kunnen eventueel een taart bij Carla kopen, maar het is ook de bedoeling dat ze ze zelf gaan maken. „Ik wil zelf voor beelden gaan maken. Daarvoor mag ik een ruimte van een pand van mijn buurman, Fred Oostrum, aan de Nijverheidsweg daarvoor gebruiken." De cursussen wil ze mensen." Ook eten koken doet ze, of als dat zo uitkomt doet haar man dat. Een ochtend per week komt een schoondochter huishoudelijk werk doen. Johannes Aarnoudse komt uit een gezin van dertien kinderen. Zodra hij van de lagere school kwam - hij bezocht de openbare school en zat een klas hoger dan zijn buurmeisje en latere vrouw - ging hij bij de boer aan de slag. In die tijd een heel gebruikelijke gang van zaken. Der tien was de Vossemeerder. die lang bij boer Polderman in het dorp heeft gewerkt. Hij was bevriend met zijn buuijongen Ko van Gorsel, en zo viel op een gegeven moment zijn op het eiland geven, maar de ont werpen wil ze verkopen door heel het land. „De tekening kun je ko pen, daar heb je programma's voor." Daarvoor is ze bezig met het opzetten van een website: Car la's cake design gaat die heten. „Carla's taart ontwerp vind ik niet klinken", verklaart ze de keuze voor het Engels. Carla zoekt voor twee of drie da gen een baan en wil daarnaast de workshops in de avonden en op zaterdagen gaan geven. Ze is nu zelf aan het oefenen met taarten ontwerpen en maken, maar vanaf januari wil ze gaan starten. In elk geval is de website vanaf die da tum actueel, denkt ze. „Ik ben er ontzettend opgewonden over en kan niet wachten tot ik kan begin nen." oog op diens zus Anna. Nadat Aar noudse uit militaire dienst kwam, kreeg het stel vaste verkering. De acht kinderen Van Gorsel waren al vroeg hun ouders kwijt. „Moeder was geen sterke vrouw. Ze overleed in mei en vader, die postbode is ge weest, in september van hetzelfde jaar." Anna was toen bijna dertien, vertelt ze. Haar oudste zus nam de zorg voor het gezin, inclusief de in wonende opa, op zich. Ze woonden in de Patrijzenweg, waar hun vader een stuk grond van Heijboer had ge kocht om er een huis op te bouwen. Ook de ouders van Aarnoudse de den dat. Anna van Gorsel ging van school als dienstbode werken bij de familie Jekel in de Raadhuisstraat, een rus tend huisarts. „Maar dat was te De borden zijn eind november ge plaatst aan Ten Ankerweg bij de oversteekplaats voor fietsers en voetgangers. Gele knipperlichten waarschuwen het verkeer dat over de Ten Ankerweg rijdt dat er ie mand uit Stadszicht of de Molen singel nadert. Volgens Hage zijn de knipperlichten voor een vracht wagen, die in de richting van Cl000 rijdt, niet goed zichtbaar. En mensen die vanaf de Molensin gel komen, weten niet wat ze moe ten doen. „Wat is de bedoeling van deze borden en is er advies inge wonnen bij deskundige instan ties?" Volgens Van Dis is er al jaren ge sproken over het maken van een veiliger oversteekplaats vanuit de Binnenkamer in Stadszicht naar het centrum. De actiegroep Stadszicht veilig heeft er volgens de wethou der al enkele jaren voor geijverd. De gemeente liet een van de stu denten van de Hogeschool Zeeland er een studie van maken. Er kwa men zeven varianten uit naar vo ren. „Deze maatregel, met inwen dig verlichte borden, scoorde het beste. Automobilisten worden ge- Het was des te dringender omdat er ook maatregelen in worden aange reikt voor de parkeerproblematiek in de Garnalenstraat. Volgens Bou logne zijn bewoners vanaf juli 2006 al begonnen met het schrijven naar de gemeente over de problemen. „Er zijn steeds verwachtingen ge wekt. B. en w. hebben laten weten dat de gemeenteraad geld zou wor den gevraagd voor de maatregelen. „Als je daarover communiceert, kun je ze niet aan het lijntje houden. Er ontstaat een verkeerd contact. Men sen worden alleen maar bozer." Volgens wethouder Van Dis zijn er twee oorzaken voor het uitblijven van maatregelen. De eerste was dat er geen geld voor was. Daarvan is de gemeenteraad op de hoogte. Het tweede was dat het verkeer- en be zwaar, ik hield het niet vol. Na een paar maanden ben ik bij hoofdon derwijzer Krieger gaan dienen." Elf maanden nadat Johannes Aarnoudse uit militaire dienst was gekomen, werd de mobilisatie afgekondigd. De Vossemeerder werd opgeroepen en zat negen maanden in Grave. „Ik heb er de Peel-Raamstelling helpen bouwen. In april moesten we naar Oss en bij de capitulatie in mei lag ik in Leerdam." Een spannende tijd voor Anna, die naast haar verkering ook haar broer Izak miste. „Hij kwam als laatste militair terug in het dorp." Omdat ze geen honger heb ben geleden, is de oorlog wat me vrouw Aarnoudse betreft redelijk verlopen. Haar man denkt daar an ders over: „We waren bezet. En al les was op de bon." Midden in die oorlog, in december 1943, trouwde het stel. Ze gingen inwonen bij de familie Van Gorsel, en met hen evacueerden ze ruim twee maanden later - in verband met de inundatie - naar de boerderij van de familie Van Nieuwenhuijzen op Notendaal (tussen Nieuw-Vosse- meer en Steenbergen). Na de bevrijding pakte het gezin Aarnoudse het bestaan weer op. Ze kochten een huis in de Coentjesweg. Later huurde Aarnoudse nog een stuk grond van het wezenarmbe stuur. Door daar bijvoorbeeld au gurken op te telen, verdiende hij wat bij. Ook mevrouw Aarnoudse, en la ter de kinderen, hielpen daar. Zeven kinderen kreeg het paar. Daarvan is de jongste dochter inmiddels over leden. „Zoiets vergeet je nooit", zegt zij. Zeven kleinkinderen kwa men er later, en inmiddels ook twee attendeerd op de oversteekplaats. Die is dan ten allen tijde zichtbaar. Zodra er een voetganger of fietser aankomt, wordt die getraceerd met een radar en gaat het licht aan. In bijvoorbeeld Middelburg werkt het erg goed." Als het verkeer op de Ten Anker weg rechts af de Molensingel op draait, blijven de seinen werken. „Het is attentieverhogend." Volgens Van Dis is er informatie ingewonnen bij de politieregio Oosterscheldebekken. Die juicht dat toe. „Het is een tijdelijke op lossing totdat er geen landbouw- verkeer door Tholen rijdt. Dan kan er een middengeleider komen om het oversteken nog veiliger te ma ken." Hage vroeg zich af of het nu ook al niet kan. „Fietsers weten niet of ze wel of niet over kunnen steken." Van Dis zei dat hij het goed in de gaten zal houden. „Het is in ieder geval attentieverhogend. Het werkt wel, maar het is ook een kwestie van gewenning." leidsplan op zich laat wachten. De wethouder legde uit dat deze maand het ontwerp plan klaar is en dat er in februari een besluit over genomen kan worden. In het plan worden de knelpunten aangegeven. „De bewo ners van de Garnalenstraat moeten nog twee maanden geduld hebben." Boulogne betreurde het dat het steeds werd uitgesteld. „Bij de be handeling van de begroting is toege zegd dat het in december vastge steld zou worden. Nu zijn we weer een stapje verder. Burgers lopen daar steeds tegen aan. Het is van be lang dat we als raad daar antwoord op krijgen. Voor ons heeft het een hoge urgentie." Van Dis bood zijn excuses aan, en beloofde dat het in januari in de commissie kan worden behandeld. achterkleinkinderen. Toen door de mechanisatie het werk bij de boer minder werd. ging Aar noudse een aantal winters in de Rot terdamse haven aan de slag. „Zwaar werk. Je moest bijvoorbeeld balen kunstmest van honderd kilo uit een schip dragen." Halverwege de jaren zestig maakte de Vossemeerder de overstap naar een aannemer. Vijftien jaar lang werkte hij bij Van Eijk Gouda, legde als grondwerker ka bels en leidingen. Dat betekende da gelijks pendelen naar Rotterdam. Uit het dorp reed toen een flink aan tal busjes met personeel voor deze aannemer. Op zijn zestigste over kwam Aarnoudse een ongeluk op het werk. Hij brak zijn been en zat een half jaar thuis. Aan zijn koperen dienstverband hield hij een horloge over, en op zijn 62ste maakte de Vossemeerder gebruik van de vut regeling die toen pas bestond. „Het was in het begin wennen hoor, dat mijn man hele dagen thuis was", zegt zijn vrouw. Zij maakte regelmatig uitstapjes naar familie, deed dat ook vaak met de kinderen op de fiets. En toen haar man niet meer werkte, gingen ze samen op vakantie. „De Veluwe, daar zijn we vaak geweest. Het is er heel mooi." Haar vrije tijd vult ze deels met breien voor de vrouwenvereniging Wees een Zegen, van de Christelijk Gereformeerde Kerk. „Dat is voor Roemenië." En op zaterdagmiddag komen meestal de kinderen, die al lemaal in de buurt wonen, op de koffie. Dinsdag, de dag dat ze 65 jaar wa ren getrouwd, kreeg het echtpaar Aarnoudse burgemeester en me vrouw Nuis op bezoek om de felici taties over te brengen namens het gemeentebestuur. De schuld van ambulancedienst RAVZ is inmiddels opgelopen tot 1,8 miljoen euro. Dat deelde H.W. van Eenennaam (SGP) dinsdag mee in de commissie samenleving. Van Eenennaam zei het nieuwe bedrag rechtstreeks gehoord te hebben van de Zeeuwse gedeputeerde G.R.J. van Heukelom, een partijgenoot. Daarmee is het negatieve saldo van de in financiële nood verkerende dienst in korte tijd met een half miljoen euro toegenomen. Namens de ondernemingsraad van de RAVZ deed J. van der Does een klemmend beroep op de gemeente Tholen om bij te springen. „Help ons een zakelijk gezien gezond bedrijf ook weer finan cieel gezond te maken." Het tijdelijk opknappen van de verpauperde speeltoestellen op de voormalige oesterputten in Tholen is geen oplossing. Dat deelde wet houder M.A.E. Velthuis dinsdag mee in de commissie samenleving, na vragen van P. van Belzen (CU). De bejaardenwoning in de Weel- hoekstraat die het echtpaar Aar noudse acht jaar geleden betrok, be valt prima. „We hebben geen dag spijt gehad dat we verhuisd zijn", zegt Johannes Aarnoudse. „Ons huis in de Coentjesweg, met een flinke tuin erbij, werd teveel om bij te houden." Johannes en Anna ge nieten een redelijk goede gezond heid. „Alleen ga je wel eens wat vergeten", zegt hij. Hij zit in de zo mer veel op de fiets en houdt de groentetuintjes bij van enkele van zijn kinderen. Zijn vrouw wandelt elke dag een rondje met hun oudste dochter. „Dan laat ik de rollator thuis. Onderweg rusten we van tijd tot tijd op een bankje", vertelt. „De meeste banken zien er trouwens verschrikkelijk smerig uit", wil me vrouw Aarnoudse wel kwijt. Fietsen doet ze al twee jaar niet meer. Dat gaat tot haar spijt niet meer. De boodschappen doet ze nog wel steeds zelf. „Dan kom je onder de Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen uerdiept. Ik voet me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! www.interieur-paauwe.nl l 1 Zonnemaire ligt ulakbij Zierikzee; 50 autominuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen Advertentie I.M. De waarschuwingsborden voor automobilisten op de Ten Ankerweg in Tholen werken voor weggebruikers verwarrend. Dat zei raadslid J.L. Hage (CU) maandagavond in de commissie ruimte. Hij zei dat hij ver schillende reacties had gekregen van automobilisten, fietsers en voet gangers. Volgens wethouder C.L. van Dis dienen ze het doel. De borden vallen op. Het is volgens hem een kwestie van gewenning. Carla Janus uit Sint-Maartensdijk ontwerpt taarten, zoals deze zelfgemaakte assepoestertaart. Johannes en Anna Aamoudse-van Gorsel zijn 65 jaar getrouwd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3