Kapsalon 't Kniphofje Bogert Klokken 5,- korting STAD THOLEN 12,™ 29?s 32™ 8! Muziekfeest van Kir Royal en You Name It TiPëeZZgdeKerst WILT V ER TOP E1TIM MET KERST? Dan Dent u Rij ons aan net juiste aüres! ua/i ue 18,° Plaatselijk nieuws Natuur Kunst vele restantkoopjes V/aor het- leukste kerstcadeau heeft u het eiland n JOSEPH GUY CASTELLANE KOPKE PORT Kerstconcert Dorpsfilm 1966 Sint-Annaland FIJNE FEESTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 2009 Betere info medicijnen gewenst Donderdag 11 december 2008 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT 19 Koren zingen vierstemmig in galakostuum Aanrijdingen Bloemenlaan Enquête overblijven Appartementen Pluimpot Hekwerk Sportlaan Uitbreiding verbetering Tentoonstelling postduiven Meer info passeerstrook Nieuwbouw Ten Cate Snerttocht Kerstviering Mini kerstmarkt Rioolpersgemaal Gevelbeplating Verplaatsen tuinhuis Kerstviering NBvP Beethoven Waterschap hoeft borden niet te dulden Minder regels voor grasbeheer zeedijken EU-geld voor drinkput en heg vana^ Ooeninastiiden: di.-vr. 8.30-17.30 uur voor 1,00 per stuk do. tot 20.30 uur; za. 8.00-13.00 uur. t. Coen Moerland Op afspraak, bel Judith Nell: 0166 - 66 50 58 Of 06-14284626 3BjfjLlt Voorstraat 26, jjKpfc tel. 0166 652597 Kerkstraat 8f 4691 CE Tholen, tel. 0166-600200 00 00 50 00 Extra aandacht eenzame ouderen Vervolg van pagina 2 De dameszangvereniging Kir Royal uit Sint-Annaland onder leiding van Pierre van Broekhoven heeft met haar concert in Bergen op Zoom een prestatie van formaat geleverd. Het pas twee jaar oude koor sloot samen met het Bergse Popkoor You Name It, dat wordt gedirigeerd door Heieen Bout uit Tholen, het muzikale jaar af. Dat leidde in de bomvolle Ontmoetingskerk tot een waar muziekfeest. Agenda THOLEN 11 dec Borstvoeding, informatie avond, LLL, Stoofstraat 8, 20-22 u. 13 dec Kerstconcert, harmonieorkest Concordia, katholieke kerk. 20 u. 13 dec Kerstconcert, Mission mu sic, Grote Kerk, 19.30 u. 13 dec Kerstmarkt, ondernemers vereniging, centrum, 10-17 u. 13 dec Dag van de Zeeuwse jonge- renraden, jongerenbijeenk., Jouw Zeeland, gem. huis, 9.30-17 u. 13 dec Lampionoptocht, onderne mersver., start Bebouwdendam, 18.45 u. 14 dec Jamsessie, blues en rock mu ziek, café The Sixties, 16.30 u. 15 dec Rommelpotmakerij, stich ting Stad, Meulvliet, 19-20.30 u. 17 dec Kerstviering leden vrijzinni ge vrouwenbond Tholen, Oude- landsestr., 14 u. 18 dec Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 19.30 u. 20 dec Ernesto&Marcellino e.a, ca baret, Uit op Tholen, Meulvliet, 20.15 u. 20 en 21 dec Kerstoefenwedstrijd, dressuur en springen, Eendrachtrui- ters, Boomdijk. 24 dec Kerstnachtdienst, Geref. Kerk en Herv. Gem., Ichthuskerk, 22.30 u. I jan Nieuwjaarsduik, fundi ving, Bergsediepsluis, 11.45 u. OUD-VOSSEMEER 12 dec Oliebollenverkoop, door le den Hervormde kerk vanaf 18.30 u. 13 dec Kerstverkoping, Hervormde kerk, veren.geb. Ring, 10-14 u. 18 dec Kerstviering SmdB De Ark, Hervormde kerk, 19 u. 17 en 24 jan Hotel op stelten, klucht, toneelver. St. Joseph, Vos- senkuil, 19.30 u. SINT-ANNALAND II dec Remmerswaal tafeltennis toernooi, Smash '76, Wellevaete, 19-22 u. 13 dec 70's en 80's party, café An de Slööve, 21.30 u. 15 dec Kerstviering, leden NBvP, Wellevaete 17 u. 16 dec Kerstbingo, café An de Slöó- ve, 19 u. 17 dec Inloopavond brede school, gemeente Tholen, Wellevaete, 19.30-21 u. 20 dec Logus tafeltenniskampioen schappen Tholen, Smash '76, Wel levaete, 9-18 u. 20 dec Kerstconcert, fanfare Acce lerando, Wellevaete, 19.30 u. 24 dec Kerstzangavond, Hervormde kerk. Ring. 19 u. STAVENISSE 19 dec Kerstzangavond. Hervormde kerk, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 3 jan Expositie Eef en Jaap de Jonge, schilderijen en gedichten over de natuur. Scaldis Naturalis, za 11-16 u. 13 dec Kerstverkoping, Herv. Gem. Rehoboth, Wouthoekweg, 10-13 u. 13 dec Kerstzangavond, Herst. Herv. Gem., Maartenskerk, 19.30 u. 20 dec Volkskerstzang, Euterpe en Clarity, Haestinge, 19.30 u. SCHERPENISSE 13 dec Postduivententoonstelling, de Reisduif, clubgebouw Veerdijk- seweg, 15.30-22 u. POORTVLIET 13 dec Open dag stichting Musi- calXpres, 't Ouwe Raed'uus, 9-16 u. 13 dec Mini kerstmarkt, Ontmoe tingskerk, 14-16 u. 17 dec Kerstviering, voor ouderen en alleenstaanden. Ontmoetings kerk. 15.30 u. 10 jan. Snerttocht, start sportpark d'n Aekerboam, 13 u. SINT-PHILIPSLAND 13 dec Kerstmarkt, jeugdwerk de Kelder, Wimpel, 14-19 u. 17 dec Kerstviering, voor leden NBvP, Wimpel, 20 u. 23 dec Kerstzangavond, zangver. V.Z.O.S., Wimpel. 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 11 dec Pater Moeskroen, muziek theater, de Maagd, 20 u. 13 dec Under African skies, Zuid- Afrikaanse show, de Maagd, 20 u. 14 dec Schateiland, jeugdmusical, de Maagd, 15 u. 16 dec Mariska van Kolck: Top of the world, theaterconcert, 20 u. 16 dec Infoavond over chronische pijnklachten, pijncentrum Lievens- berg, 19-21 u. 20 dec Sleeping beauty, sprookjes ballet, de Maagd, 19 u. +film+++film+++film+++film+ CINEM'ACTUEEL: Anubis en het pad der 7 zonden - za en zo 13.45 u. Bride flight -zo 20.45 u. en wo 20 u. Estomago - di 20.30 u. High school musical 3: Se nior year - do 20 u., vr 18.45 u., za 13.45, 16 en 18.45 u., zo 13.45 en 16 u, ma en di 19.30 u., wo 13.45, 16 en 19.30 u. In Bruges - zo 19 u., ma 20.30 u. James Bond: Quantum of solace - do 20 u., vr 21.15 u., za en zo 16 en 21.15 u., ma t/m wo 21 u. Madagascar: Escape 2 Africa (Nederlandstalig) - za, zo en wo 13.45 en 16 u. Madagascar: Escape 2 Africa (originele versie) - vr en za 18.45 en 21.15 u„ zo 18.45 u., ma t/m wo 19.30 u. Niko en de vliegen de brigade - wo 13.45 en 16 u. Piet piraat en het zwaard van zilvertand - wo 13.45 en 16 u. The day the earth stood still - do 20 u., vr 18.45 en 21.15 u., za en zo 13.45, 18.45 en 21.15 u., ma t/m wo 21 u. Wit licht - do 20 u., vr 18.45 en 21.15 u., za en zo 16, 18.45 en 21.15 u., ma en di 20.30 u, wo 20 u. In korte tijd zijn er voor de Rieburch aan de Bloemenlaan drie geparkeer de auto's aangereden. In één geval is doorgereden zonder een berichtje achter te laten. De auto van een juf is van voor tot achter beschadigd, staat in de nieuwsbrief aan de ou ders. Er is al eerder aandacht ge vraagd voor de drukte in de Bloe menlaan bij het halen en brengen van de leerlingen. De school moet nu ook een beroep doen op het fat soen van de medeautomobilist. De Rieburch gaat de financiële drempel voor de tussenschoolse op vang verlagen. Dat gebeurt op ver zoek van de medezeggenschapsraad die een enquête hield onder de ou ders van de leerlingen die overblij ven en onder ouders van kinderen die niet overblijven. Dertig procent van de gezinnen werkte er aan mee. De school gebruikt een strippen kaart per kind en per gezin. De 10- strippenkaart per gezin wordt met 2,50 euro verlaagd van 40 euro naar 37,50 euro. Nieuw is de 5 strippen kaart voor 20 euro. Uit de twaalf reacties van ouders die hun kinderen over laten blij ven, blijkt dat ze allemaal tevre den zijn over de opvang. Er is goed toezicht en begeleiding, het is flexibel en er is veel materiaal om te spelen. 82 procent vindt de prijs goed. Bij de ouders die geen kinderen op de tussenschoolse op vang hebben, blijkt dat 9 procent de opvang te duur vindt. 26 pro cent gaf aan er wel eens gebruik van gemaakt te hebben, maar daarmee gestopt zijn omdat het duurder is geworden. Er is een grote groep die geen gebruik maakt van de opvang tussen de middag vanwege de kosten. Er komen vijf appartementen in het geplande landhuis op landgoed De Pluimpot. Het college van burge meester en wethouders heeft beslo ten medewerking te verlenen aan het verzoek van makelaar DLV. De wooneenheden worden opgenomen in de herziening van het bestem mingsplan buitengebied De welstandscommissie bekeek maandagochtend foto's van het hek werk dat op het terrein bij de loods van Schot-Oudesluijs aan de Sport laan is verrezen. Het is de bedoeling dat hier de kringloopwinkel en de raad- en daadbalie van het Leger des Heils worden gevestigd. De commissie schrok van het prikkel draad dat er in drie rijen op is aan gebracht. Gezien het feit dat het een bedrijventerrein betreft, ging de commissie ermee akkoord. Wel te kende de commissie er bij aan dat ze het liever zonder prikkeldraad ziet uitgevoerd. Bestel-/Bedrijfsauto's Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. De uitbreiding aan de loods van F. Oostrum aan de Veerhoekseweg is een verbetering. Dat zei voorzitter M. Onrust maandagochtend in de welstandscommissie toen hij de fo to's zag van de aanbouw aan de be staande loods. De vraag was of het vergroten en veranderen van het pand welstandshalve aanvaardbaar was. Volgens de voorzitter was het zelfs een verbetering en hij vond dat de bestaande loods aangepast zou moeten worden aan de uitbreiding. Postduivenvereniging De Reisduif houdt zaterdag van half vier tot tien uur haar jaarlijkse tentoonstelling in het clublokaal aan de Veerdijkseweg weg 4a. De mooiste duiven zijn bij de opening bekend en vanaf die tijd wordt het rad van avontuur gespeeld met vleesschalen en prachtige prij zen. De bonnenveiling op internet is tot morgenavond te volgen via www.fond-krant.nl. De verkoop van de bonnen van de beste duivenmel kers uit de regio is zaterdagavond rond negen uur. Om het gebruik van de passeerstro- ken door het landbouwverkeer te stimuleren komt er een extra infor matieronde. De provincie heeft Lie- vens communicatie in Middelburg opdracht gegeven voor een aanvul lende voorlichting over de proef bij Poortvliet en bij 's-Gravenpolder. De provincie trekt 19.805 euro (ex clusief btw) uit voor de voorlich tingscampagne. Ten Cate Products heeft een plan om een nieuwe loods annex opslag plaats te bouwen aan de Nieuweweg 8. Het gaat om een loods van 20 bij 40 meter. De welstandscommissie bekeek maandagochtend de teke ning. Volgens de commissie is het plan in grote lijnen akkoord, maar zouden de uitsparingen in de zijge vels in de kopgevels doorgezet moe ten worden. Wandelliefhebbers kunnen op 10 ja nuari meedoen aan een snerttocht. Inschrijven kan op de dag zelf op sportpark D'en Aekerboam (SPS). De afstanden en start zijn voor de 7 kilometer van 13 tot 14 uur en voor de 15 kilometer van 13 tot 13.30 uur. Ouderen en alleenstaanden kunnen donderdag om 15.30 uur de kerst viering in de Ontmoetingskerk bij wonen. Er is een korte liturgie en er komt iemand spreken over Roe menië, waarvoor ook een collecte wordt gehouden. De viering wordt afgesloten met een broodmaaltijd. Opgeven kan tot maandag bij Annie Alkema tel. 720294, Koos Poot tel. 662297 of Kees van der Maas tel. 613061. Enkele leden van de Gereformeerde Kerk organiseren van 14 tot 16 uur een mini kerstmarkt in de Ontmoe tingskerk. Er is een verkoop van tweedehands boeken, kerstbomen en kerstartikelen. De wereldwinkel is aanwezig, er zijn kerst- en nieuwjaarskaarten van Unicef te koop en er is een koffie- en thee- hoek. Mensen die boeken en of cd's over hebben, kunnen contact opne men met Martha Poot tel. 662297 of Olga Molegraaf 663398. Het waterschap Zeeuwse Eilanden bouwt een rioolpersgemaal aan de Zijddijk. Het gaat om een kleine uitbreiding aan het bestaande ge maal, met onder meer een kelder en een opbouw van ongeveer 1,80 me ter hoog. De welstandscommissie had er maandag geen enkel probleem mee. Aan de Voorstraat 44 wil M. Beeke gevelplaten aanbrengen tegen de garage. De welstandscommissie had er maandagochtend geen bezwaar te gen, maar dan moet de eigenaar ook de deur van de garage wat don kerder maken, ofwel in een 'minder lichtheldere kleur'. De welstandscommissie ging maandagochtend akkoord met het verplaatsen van het tuinhuisje dat H.N. Kastner aan de Oudelandse- dijk 2 heeft gebouwd. Volgens het bestemmingsplan moest het op een andere plek ko men te staan. De commissie ging akkoord, 'gezien de specifieke situ atie en uitgaande van donkergroene gevels.' De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, Vrouwen van Nu houdt woensdag een kerstviering voor haar leden in de Wimpel. De avond begint om acht uur met sa menzang en lezingen door leden. Mevrouw E. Bomhof uit Klundert komt zingen en verhalen vertellen, waarbij ze zichzelf op een speciale manier begeleidt. De avond wordt afgesloten met een hapje en een drankje. Het publiek werd niet alleen getrak teerd op een likeurtje (bij de toe gangsprijs inbegrepen) maar vooral op een uiterst gevarieerd program ma met werken van Beethoven tot Elton John. Niet minder dan 17 nummers stonden op het program ma. En niet de meest simpele. Beide koren zingen vierstemmig. Maar om dat You Name It een aantal man nen in de gelederen telt, geeft dat aan de koorklank een andere dimen sie dan aan die van Kir Royal, dat zich tot dames beperkt. Beide koren worden ondersteund door eigen muzikale begeleiding. You Name It gebruikt daarvoor een piano, twee gitaristen en een slag werker, terwijl de Setallanders zich laten begeleiden door accordeon (Mireille van der Maas), saxofoon (Corina van Driel) en keyboard (Harry van der Moere). Kir Royal beet, aangekondigd door Peter Wielaard, het spits af. Caba ret, Rythm of Life, Oh happy day en Hit the road Jack. Het kwam ge smeerd uit de keeltjes en vormden ware muzikale traktaties. De uitstra ling van de zangers, vrolijk, enthou siast, geaccentueerd door de zwarte galakleding gaf aan dat ze goed in hun vel zaten. Dat betekende alert reageren op de aanwijzingen van Van Broekhoven die rekening hield met de akoestische problemen die een kerk doorgaans oplevert, en daardoor uiterste pianissimi kon af wisselen met enorme forte. En volu me hebben de dames. Dat geldt ook voor You Name It. Dat liet bijvoorbeeld in de Piano man van zanger/pianist Billy Joel eveneens veel verschil in geluids sterkte horen. Soms warm en gevoe lig (Over the rainbow), soms ra zendsnel crescendo (Chiquitita). Daarnaast maakt You Name It in druk door de gelijkmatige manier waarop het volume aanzwelt en zo- Het waterschap hoeft geen protest borden - of andere borden - toe te staan op zijn eigendommen. Zowel in de waterschapskeur als in ver schillende provinciale verordenin gen zijn bepalingen opgenomen die het plaatsen van borden, masten, pa len en zuilen langs wegen, waterlo pen en bij waterkeringen verbieden. Soms is ontheffing mogelijk. De landschapsverordening van de pro vincie beoogt een totaalverbod van borden buiten de bebouwde kom. Het jong Urker mannenkoor Soli Deo Gloria en het jongerenkoor Jigdaljahu werken zaterdag mee aan een kerstconcert in de Grote Kerk in Tholen. Jaap Kramer leidt het mannenkoor, en het 120 leden tellende jongerenkoor staat onder wel tekst als muziek wordt geaccen tueerd door vrijwel synchroon be wegende armgebaren. Als Ludwig van Beethoven had ge weten welke interpretatie Yvonne Schuurs van Kir Royal zou geven aan zijn verbasterde 'Ode an die Freude', nu getiteld Joyfull, Joy full, had hij waarschijnlijk zijn finale van de Negende symfonie aan haar op gedragen. Zonder andere solisten tekort te doen, maar op die stem (Oh happy day) zou menig beroeps ensemble jaloers zijn. Timbre, rit me, dramatiek, ze heeft eigenlijk al les in huis wat van een solist een solist maakt. En dat is heel wat. Dat maakten trouwens alle medewer kenden aan dit als Zee-Bra (Zeeland- Brabant) aangekondigde concert dui delijk. Het Popkoor was met het nummer Your song van Elton John niet voor niets in 2007 doorgedrongen tot Korenslag van de Evangelische Omroep. En als ze zich inschreven, zouden beide verenigingen, getuige de eerste tv-uitzending op 6 december jongstleden, hoog eindigen. En dat ligt dan niet alleen aan de kwaliteit van de zangers, maar zeker ook aan die van de dirigenten. Zij bleken wederom in staat koorleden veel plezier in het muziekmaken te laten beleven en daar honderden toehoorders (waaronder ruim 100 inwoners van Sint-Annaland) van te laten genieten Van Broekhoven en Bout toonden zich daarnaast in staat twee ver schillende ensembles tot een groot koor te formeren. Met een ingeto gen uitvoering van Cent Mille Chansons (Lenny Kuhr) en een vlotte kerstsfeermaker Christmas is a Time of many colors tot gevolg. Het is voor het publiek te hopen dat de samenwerking niet bij een keer blijft. Puntje van kritiek? Kir Royal zong met verve en plezierig visueel geweld 'Africa' van Karin Bloe men. Daarvan zou de tekst, ter ver hoging van het effect, best in het programmablad mogen. uitgezonderd op bedrijventerreinen. Het waterschap kent voor zijn we gen de nota bewegwijzering bedrij ven buitengebied, die borden - geen handelsreclame - toestaat langs de hoofdverbindingen. Zowel provin cie als waterschap treden handha vend op tegen borden die niet aan de gestelde criteria voldoen of waarvoor geen ontheffing is ver leend. In de commissie algemeen bestuur lijke zaken van het waterschap was naar protestborden geïnformeerd. De conclusie is dat kan worden op getreden tegen de vorm van borden, maar niet tegen wat er op staat. leiding van Willem Arie den Her tog. Marco den Toom begeleidt op het orgel en Lennart Moree op de vleugel. Het concert begint om 19.30 uur en kaarten zijn verkrijg baar bij boekhandel Oostdijk in Tholen of bij Mission Music via tel. 0187-603510 of missionmu- sic@solcon.nl. De grasmat op zeedijken is veel beter bestand tegen grote hoeveel heden water dan tevoren werd ge dacht. Ze kan vijftig maal de norm hebben, blijkt uit proeven die het projectbureau zeeweringen en het waterschap in maart onder meer op Sint-Philipsland hebben gehouden. Mede naar aanleiding van deze re sultaten past het waterschap het grasbeheer op primaire waterke ringen aan. Daarbij speelt ook een rol dat de beheersvormen uit het Voorschrift toetsen op veiligheid van de waterkering niet altijd de verwachte en gewenste kwaliteit oplevert van de grasbekleding. De eigen ervaring en kennis over gras beheer, aangevuld met die van pachters en gebruikers droegen er ook toe bij. De stichting Landschapsbeheer Zee land krijgt 71.000 euro subsidie van uit de Europese Unie voor het herstel van kleine cultuurhistorische ele menten in Midden- en Noord Zee- Het komt er op neer dat geen maximale hoeveelheid kunstmest meer wordt voorgeschreven, noch een maximum aantal schapen per hectare. De eis van een eerste maaibeurt vóór 15 juni vervalt, aangezien dat in strijd is met de flora- en faunawet (die zegt: pas maaien na 15 juli). Winterbewei- ding - tussen 1 november en 1 april - wordt na overleg toege staan, een ontheffing is niet meer nodig. Pachters en gebruikers die willens en wetens weigeren een goed grasbeheer uit te voeren, lo pen nadrukkelijk de kans dat de overeenkomst wordt beëindigd. Bij het sluiten van nieuwe contrac ten of overeenkomsten over het in gebruik geven van stukken zee dijk, zal Zeeuwse Eilanden selec tiever te werk gaan om te voorko men dat een gebruiker er slechts op uit is om met behulp ervan zijn mestquotum te verantwoorden. land. Dit zijn onder meer damhekken - zoals bij de Kettinghoeve in Tho len -, drinkputten en erfbeplanting. De bijdrage omvat 50 procent van de totale kosten van 142.000 euro. Er is sprake van een cofinanciering, waar bij de stichting Landschapsbeheer Zeeland de andere helft van het be drag voor haar rekening neemt. SintAnnaland wW Fossil Festina Orient Danish Design Davis Skagen Denmark Mexx New Bling Menga K-Swiss Olympic Seconda Oozoo Horloges Bijoux Sieraden .gfc. Bij inlevering van deze waardecheque ontvangt u op uw aankoopbedrag van minimaal 50,- Maximaal 1 cheque per klant. Deze actie is geldig t/m 31-12-2008 Het tweede deel van een in 1966 opgenomen dorpsfilm in Sint-Anna land is vrijdagavond te zien in de rubriek Trugkieke van omroep Zee land. Het programma, dat na het nieuws en de weerberichten van 18.00 uur wordt uitgezonden, wordt de hele avond herhaald. In de eerste afle vering waren o.a. oud-wethouder Frans Stols, Kees en Stien Slager, Niek Burggraaf, Jan Walhout, schilder Sandee, meester Boot, juffrouw De Rooij, Johan Dekker en veilingmeester Bram Duijzer te zien. In de tweede aflevering komen o.a. de muziek- en gymnastiekvereniging aan bod. Drie inwoners (Han van Popering, Jacob Goedegebuure en Anna Heijboer) hebben in de studio in Oost-Souburg de namen van de ver schillende personen aangegeven voor een betere toelichting door de pre sentator. - uH^riAanclel BOOMSMA Jonge jenever liter STAD THOLEN Vieux liter STADJ Cognac V.S. 70 cl. VACCARI Sambuca 70 cl. COINTREAU Likeur 70 cl. "Gratis glas Champagne Brut-Demi sec Rosé OLD CAPTAIN Rum 70 cl. GLEN TALLOCH Scotch whisky liter Ruby, Tawny, White 70 cl. Aanbiedingen geldig t/m woensdag 31-12-'08 Botermarkt 13, tel. 0166-60 72 70, e-mail: stadtholen@zeelandnet.nl De vereenzaming onder Thoolse ouderen krijgt extra aandacht van de gemeen tepolitiek. Uit recent onderzoek van de GGD komt naar voren dat de problemen toenemen, alle eerder ondernomen acties ten spijt. P. van Belzen (CU) pleitte daarom dinsdag in de commissie samenleving voor nieuwe maatregelen. In een van de komende vergaderingen van de commissie wordt het GGD-onderzoek op de agenda geplaatst. Meteen wordt dan ook de door de gemeente uitgevoer de Ouderenmonitor besproken. Enkele jaren geleden formuleerde de gemeente al een nieuw ouderenbeleid. Direct resultaat was bijvoorbeeld de komst van de organisatie Voor Elkaar. De informatievoorziening aan patiënten over hun medicijngebruik kan nog behoorlijk verbeteren. Dit blijkt uit de landelijke meidactie over ervaringen met medicijngebruik die in november werd gehouden door Klaverblad Zeeland, de andere regionale zorgbelang-organisaties en het meldpunt Consument en de Zorg. Mensen die medicijnen gebrui ken werden opgeroepen via een enquête op internet hun ervaringen door te geven. In de resultaten van het onderzoek zegt een grote groep mensen soms (23%) of nooit (12%) informatie van de apotheker te krijgen over het medicijn dat is voorgeschreven. Bij het verstrekken van herhaalrecepten krijgt 72% geen informatie over het gebruik van die medicijnen. Goede informatie is van belang met het oog op de medicatieveiligheid. De resultaten van de meidactie laten zien dat bijna 80% van de deelne mers dagelijks verschillende medi cijnen gebruikt. Dat loopt op van twee tot drie medicijnen (40%) tot bijna 7% die dagelijks meer dan tien medicijnen gebruikt. Het is be langrijk dat gecontroleerd wordt of medicijnen effect op elkaar hebben. Dat is volgens de deelnemers aan de meidactie een belangrijke taak voor de apotheek. Men ziet de apotheker als zorgverlener. Mensen die meerdere medicijnen tegelijk gebruiken, onderkennen het belang van controle: 60% ervaart dat de apotheker daar goed op let; voor 40% is niet duidelijk of die controle plaatsvindt of men hoort er te weinig over aan de balie. Eén van de Zeeuwse reacties luidt: „Zonder medicijnen was er een eind aan mijn aardse bestaan gekomen. Vier maal daags te worden geconfronteerd met medicijnen, en soms tussendoor nog een 'extraatje' maakt dat ik erg af hankelijk ben geworden van deze (vele) middelen." Uit de meidactie komt ook naar vo ren dat het zogenaamde preferentie- beleid kan rekenen op steun onder de bevolking. Bijna de helft van de ruim vijfduizend deelnemers aan de actie geeft aan dat zij bij gelijke werking altijd het goedkoopste medicijn zou den moeten krijgen. Van de deelne mers geeft 31% aan dat dit 'soms' zou moeten zijn en 16% geeft aan dit niet te willen. Bij de mensen waarbij problemen optraden bij het wisselen van medicijnen, bijvoorbeeld verve lende bijwerkingen, kreeg driekwart van degenen die actie ondernamen weer het oorspronkelijke medicijn

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 19